Десяток країн ЄС закликають заборонити імпорт всього російського газу ‒ Bloomberg
Група з десяти країн-членів Європейського Союзу закликала запровадити додаткові санкції проти Росії, зокрема заборону на імпорт трубопровідного та скрапленого природного газу (СПГ).
Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на документ, який опинився в розпорядженні видання.
До ініціативи долучилися Швеція, Ірландія, Польща, Данія, Фінляндія, Чехія, Румунія, Литва, Латвія та Естонія. Вони вважають, що додаткові обмеження необхідні для скорочення доходів Кремля, які використовуються для фінансування війни проти України.
Європейський Союз уже ввів ембарго на російську нафту, однак повна залежність окремих країн-членів від російського газу ускладнює запровадження аналогічних санкцій на цей вид палива. Для прийняття нових обмежень потрібна одностайна підтримка усіх 27 держав-членів, що залишається серйозною перешкодою. Зокрема, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відкрито виступає проти таких ініціатив.
У документі, оприлюдненому Bloomberg, йдеться, що як кінцеву мету ЄС має повністю заборонити імпорт російського газу, включно зі скрапленим, "якомога швидше". Проте пропонується також альтернативний варіант – поступове скорочення споживання російського газу, відповідно до плану RePowerEU.
Незважаючи на прагнення ЄС до диверсифікації енергетичних ресурсів, з початку російсько-української війни загальні доходи Росії від поставок викопного палива склали 204 мільярди доларів. Водночас постачання російського СПГ до країн Євросоюзу досягли рекордного рівня в першій половині минулого року.
У відповідь на цю ситуацію група країн пропонує ввести цільові санкції проти російських танкерів СПГ. Зокрема, йдеться про заборону їм стоянки в портах та використання морських послуг на території ЄС.
Окрім газових обмежень, документ містить рекомендації щодо розширення санкцій у кількох інших напрямках:
- додаткові заборони на імпорт металів;
- розширення обмежень на транзит підсанкційних товарів через територію Росії;
- посилення механізмів запобігання обходу санкцій;
- нові санкції проти фінансових установ і компаній у сфері інформаційних технологій;
- обмеження щодо танкерів, які перевозять російську нафту до третіх країн.
Особливу увагу в документі приділено так званому "тіньовому флоту", який допомагає Росії обходити обмеження, запроваджені країнами "Великої сімки". Учасники ініціативи наголошують, що ці судна становлять ризики для навколишнього середовища, морської безпеки та транспортування.
Кораблі "тіньового флоту" РФ не лише поповнюють бюджет країни-агресорки, а й створюють низку загроз Заходу. І боротьба з ним – це новий тест на рішучість Заходу, а кожен новий інцидент у Балтійському морі є крім економічного, ще й стратегічним викликом Європи, пише Володимир Кравченко у статті "Росія влаштувала нову війну й одержала неочікувану відповідь".