MY.UAНовини
Фабрика гніву. Як соціальні мережі контролюють «емоційні гойдалки»
Фабрика гніву. Як соціальні мережі контролюють «емоційні гойдалки»

Фабрика гніву. Як соціальні мережі контролюють «емоційні гойдалки»

Фабрика гніву. Як соціальні мережі контролюють «емоційні гойдалки»

«Давайте після свят», — воно вже давно не те. Поради, як привести свій організм до тями після тривалого пиття й об’їдання, зараз виглядали б кумедно, якби були сили на кумедність.

Почуття гумору — це знаковий маркер психічного здоров’я. А от сарказм — це не гумор, це саркома гумору.

Традиційні «післясвятні» емоційні гойдалки передбачали природний відплив емоцій після особистих маркетологічних очікувань, укритих пеніциліновою пліснявою романтики. В них було більше магічної свідомості, ніж самої свідомості.

Але всенародна забава «пиймо, куме, тут, на тім світі не дадуть» передбачала, крім головного болю, і взаємні індульгенції, освячені посиланнями на вимушене безпам’ятство.

Наше життя було занурене в потік природних циклів і структуроване ними через календарі. Війна перекроїла календар дат, зробила його «червоні» й «чорні» дні дуже особистими та з іншими значеннями. Об’єднавча функція спільної циклічності часу зникла, тому що суб’єктивний час зупинився.

Хвиля постмайданного відчуття національної єдності, розмита ковідом і виборами (що загалом подібне між собою з погляду психотичності), підхопилася після вторгнення москалів уже у вигляді цунамі, високо та грізно.

Але що вища вода, то швидше спливає.

Гіперкомпенсація прийшла у вигляді масової активності в соціальних мережах, цієї досконалої імітації громадянського суспільства. Для нашого мозку немає різниці, відбувається щось у віртуальному світі чи в реальному, біохімія та сама.

Але, як буває з усякою імітацією, дурнуватість свого екзальтованого вибору людина пояснює зовнішніми чинниками, зовнішнім локусом контролю.

Перефразовуючи Сартра, можна нині сказати: «Дурні — це інші».

До післясвятного ще додався Цукерберговий день визволення з рабства фактчекерів. Неясно, щоправда, ми тепер уже відповідатимемо стандартам спільноти чи треба ще якісь аналізи здавати в цифрову баночку даних?

Соціальні мережі — вже років десять як не соціальні. І, можливо, вже не мережі, а щось більше. Digital Rush — культурний рух початку 2010-х, коли традиційні інституції поспішили впроваджувати цифрові технології, а отже, й цифрову культуру.

Концепція «Мертвого інтернету» стверджує, що більшість контенту в мережі вже не створюється людьми, а генерується ботами та штучним інтелектом. З 2016–2017 років справжніх користувачів витіснили автоматизовані системи, що їх контролюють уряди та корпорації для маніпулювання громадською думкою. Це призвело до того, що реальні взаємодії стали рідкістю. Зараз боти генерують майже половину всього інтернет-трафіку.

Епоха Інтернету, яка хронологічно займає лише одне покоління, на відміну від «галактики Гутенберга» й писемності взагалі, вносить у нашу свідомість зміни, з якими остання не встигає справлятися й тому їх просто не фіксує.

Наша свідомість живе категоріями минулого століття, бо треба хоч за щось триматися в цьому дедалі хиткішому світі. За бронзової доби ті, хто володів технологією виготовлення залізних виробів, панували над усіма іншими. Так само ті, хто першим скористався здатністю цифрових медіа формувати дискурс, дістали змогу культурно домінувати.

На ранній стадії мовлення людське спілкування було радше взаємним умовлянням, аніж інформуванням. Письмо зупиняло потік свідомості та фіксувало його в крихітних фрагментах записів — словах. Так досягалася вибірковість і повнота історій, які ми тепер називаємо наративами. Обмежений простір вимагав відбору. Обмеження простору текстів і вибірковість призвели до появи редакційної політики, яка формувала шаблони соціальної культури. Навіть телебачення мало свої межі запланованого виходу в ефір і дотримувалося правил фрагментації потоку реальності на вибрані та завершені сюжети.

Цифрові медіа та мережі зараз повертають нас у природний стан дикого потоку інстинктів, заохочують до неконтрольованості. Стрічка новин не має ні початку, ні кінця, тільки запах, і це — не запах квітів.

Участь у соціальних мережах стимулюється гормональними винагородами, зумовленими облудною обіцянкою, що хтось такий самий чи така сама визнає вас за особистість.

Користувач більше не може звільнитися від цифрової залежності, яка виконує функції інтелектуального протезу.

Консервативна політична реакція кінця 2010-х у світі була вторинним ефектом віддачі Digital Rush початку 2010-х. Підсумком стала різка поляризація.

Розвивається конфлікт двох різних середовищ — природного та цифрового. Природне середовище людського організму, його перцептивні властивості та когнітивні здібності не змінювалися десятки тисяч років і вже не можуть змінитися. Антропоцен сягнув меж свого біологічного розвитку й продовжує видову мутацію в технологіях. Цифрове середовище розвивається зі швидкістю, що перевершує наші уявлення про календарний час.

Створюється різниця потенціалів між цими двома полюсами, й напруження в них зростає експоненціально. Психіка захищається доступними їй способами — «бий, біжи або завмри». Спрощується механізм захисту, але вийти з цифрового потоку людина вже не може.

Спілкування знову стає родоплемінним, тільки ми тепер називаємо це «ехо-бульбашками», де всі гукають голосно, як у горах, аби почути відлуння.

У соціальних мережах «пости» — це потік емоцій, який не має структури й автоматично спричиняє фрустрацію. Використання емодзі та піктограм замість слів, заміна зв’язної думки цифровими «сигнальними звуками» пришвидшує акт комунікації, але знецінює саме спілкування. Перебільшені емоції мають посилити сприйнятливість байдужої пасивної аудиторії через передачу емоційного заряду; це щось подібне до встановлення взаєморозуміння в нейролінгвістичному програмуванні. Загибель пунктуації як маркер несвідомого психологічного уникнення плюс результат природного зростання неписьменності також відображає загальну тенденцію середовища.

Розум занурюється в цифровий потік подій і деформується ним, тому що біологічна резистентність — це пристосування. У цифровому середовищі затримка реакції, необхідна для обговорення, не заохочується.

У результаті ми дедалі менше бачимо, якими є речі самі собою, а натомість зосереджуємося на їх галюцинаторному відображенні — на тінях у печері Платона / Маска / Цукерберга.

Так маніфестація ідентичностей перетворюється на цифровий джихад, де користувачі соціальних мереж вибухають праведним гнівом. Де замість вибухівки — бурхливий каталіз самовираження.

Розрив між реальністю та її репрезентацією, фонетичність замість думки — така відокремленість спричиняє шизофренічний стан розуму: «Шизофренія та відчуження можуть бути неминучими наслідками фонетичної грамотності» (Маклюен, 1969).

Симульовані та оцифровані емоції мають бути надзвичайно інтенсивними, щоб у них повірив сам мовець. Цей вид емоційного перебільшення репрезентує не почуття, а інтенсивність маніфестації власної самотності.

Настає не лише постписьменна, а постмовленнєва ера емодзі.

Що викликає в людини почуття гніву? Перерахуймо основні складники цього комплексного переживання.

Фрустрація, коли поставлені цілі занадто завищені й не можуть бути досягнуті в межах запиту. Це й традиційний національний ресентимент, і особисті прагнення повернутися у світ без війни. Це причина, з якої зараз замироточили різні миротворці.

Образа, коли людина відчуває, що її гідність принижено. Каталізатором є тексти про стан справ у армії, включно з ТЦКшними кейсами.

Стрес — емоційне перенавантаження в умовах невизначеності, яке знижує здатність до адаптації. Основний генератор — цивільне населення, бойовий стрес — це інша історія.

Несправедливість, коли нерівність у суспільстві сприймається як особиста проблема. Теми корупції та зловживання посадовими обов’язками влади: загалом нічого нового за 30 років, але на тлі стресу генерується як щось досі не бачене й не чуване.

Відчуття небезпеки стало такою банальністю, що не надто вже й помічається. Але воно підсвідомо мобілізує вибухову енергію. Котра, як усякий вибух, найбільше вражає тих, хто найближче до епіцентру. Відповідно, перенаправляється на простір соцмереж і годує армію ботів.

Наскільки й ким керовані ці процеси? Стежте не за ідеями, а за грошима. Монетизація процесу — це не тільки рублі, долари чи біткоїни, хоча це гігантські прибутки, оплачувані вашими лайками, емодзі та щиросердими сплесками праведного (а як інакше?) гніву.

Це капітал керованого хаосу, рефлексивного керування поведінкою, менеджмент споживання контенту через сейл-ботів, одним з яких цілком можете бути й ви.

Незнання законів цифрової епохи не позбавляє відповідальності за образ майбутнього.

Ми видивляємося наше майбутнє в дзеркалі заднього виду (Digital Future in the Rearview Mirror. Andrey Mir, 2024), хоча кожен водій знає, що треба дивитися на простір дороги, яка щойно з’являється. Тобто в інформаційному просторі ситуація, як у фільмах жахів: дорога попереду весь час змінюється — то ґрунтовка, то щебінка, то асфальт, то яма, то канава. Дивишся на неї, а від цього тільки страшніше. Don’t look up. Ми не можемо вирахувати майбутнє інструментами минулого. Сприймати це як трагедію — абсолютно дурне заняття. Але в нашій сьогоднішній компетенції вже є, наприклад, знання про те, що не варто пити воду з річки. Хоча ресентимент нам радить черпати шоломом собі й коням. Але, як каже українська класика, «коні не винні». То хоч ви не пийте.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Группа крови может влиять на риск раннего инсульта — новые данные исследования
TSN
2025-07-01T07:21:43Z
Медленно убивают ваш организм: врачи выяснили, что опаснее - алкоголь или курение
Знай
2025-07-01T06:51:28Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
На чем жарить: диетолог назвала масла, которые подходят для этого и которых надо избегать
UAToday
2025-06-23T09:00:41Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
"Большая часть ляжет в могилы": Арестович шокировал новым прогнозом будущего Украины
Comments UA
2025-06-17T20:00:36Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Украина способна нанести сокрушительное поражение Путину в войне: на Западе назвали единственное условие
Comments UA
2025-07-01T07:30:30Z
Стало известно, сколько агентов РФ задержала СБУ с весны 2024 года и сколько из них — дети
TSN
2025-07-01T07:21:46Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Пенсионеров раздражают новым перерасчетом: одним прибавят 2000 грн, а другим – почти ничего
Знай
2025-07-01T07:36:02Z
Испания резко нарастила импорт дизеля из Марокко – эксперты говорят о российском следе
TSN
2025-07-01T07:21:53Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Снимут средства за другого человека: Ощадбанк насчитывает украинцам странные комиссии - как защититься
Знай
2025-06-28T18:21:17Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Опасная окрошка: 3 признака, при которых ее нельзя есть, даже если вы ее утром приготовили
Знай
2025-06-17T16:51:59Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
К чему снятся деньги: толкование снов
Комсомольская правда
2025-07-01T07:40:49Z
Этот простой трюк без химии и пестицидов защитит помидоры от фитофторы: что нужно сделать
Telegraf
2025-07-01T07:03:07Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Bloomberg: 70% уничтоженной российской техники — работа украинских беспилотников
Апостроф
2025-07-01T07:39:45Z
Одесса под прицелом: военный эксперт объяснил, почему РФ снова заговорила о захвате города
TSN
2025-07-01T07:36:42Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Правительство обновило список: кому с 1 июля не грозит мобилизация
Знай
2025-06-28T17:07:14Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
В Крыму зафиксирован пожар на позиции ЗРК С-300/С-400 и РЛС — спутниковые снимки
Апостроф
2025-07-01T07:42:33Z
Кто и как убил украинских военнопленных в Оленевке: анализ ООН
Новости Украины
2025-07-01T07:42:07Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Корректировал атаки по энергообъектам Днепра и Запорожья: задержан агент РФ
Корреспондент
2025-07-01T07:42:52Z
Дроны атаковали завод в Ижевске - соцсети
Корреспондент
2025-07-01T07:36:51Z
На что собирал деньги? Парня со смертельно опасным заболеванием подозревают в мошенничестве
Telegraf
2025-06-18T15:15:51Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
В Одессе снова увеличилось число пострадавших из-за атаки РФ
Корреспондент
2025-06-28T07:21:48Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Арам Арзуманян сообщил о серьезных проблемах со здоровьем
Корреспондент
2025-07-01T07:33:18Z
Звезда "Коли ми вдома" Татьяна Шелига, у которой была операция на сердце, находится в тяжелом состоянии
TSN
2025-07-01T07:18:42Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Все как и должно быть": бывшая жена Остапчука рассказала, как поделили дом после развода
Апостроф
2025-06-27T12:00:17Z
В Великобритании отменили концерт Мерлина Мэнсона из-за протестов активисто
Корреспондент
2025-07-01T07:18:37Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Под какими деревьями не стоит парковать авто летом: советы
Gazeta UA
2025-07-01T00:36:09Z
Сэкономил 200 долларов: "путешественник" угнал 8 машин, чтобы не платить за авиабилеты
Фокус
2025-06-30T17:12:45Z
Китай вводит более строгие требования к безопасности батарей электрокаров
Корреспондент
2025-06-30T16:42:48Z
Топливо с подвохом: как посещение АЗС может обернуться штрафом или лишением прав
Знай
2025-06-30T16:21:39Z
В «Дие» появилась новая услуга для водителей
Comments UA
2025-06-30T13:45:30Z
Водитель, запомни: что делать, когда пролил кофе на кнопки авто
Хвиля
2025-06-30T10:36:53Z
Не обязательно ехать на мойку: как и чем отмыть салон авто
Gazeta UA
2025-06-29T16:33:16Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Известный украинский нападающий будет играть в Камбодже
ZN UA
2025-07-01T07:09:24Z
Украинскому баскетболисту Михайлюку Юта Джаз гарантировала второй сезон
Корреспондент
2025-07-01T06:45:31Z
Из фаворитов в выбывшие: на КЧМ Аль-Хиляль выбил Ман Сити из турнира
Корреспондент
2025-07-01T05:48:30Z
Одного из лучших боксеров нашли мертвым. Он был мэром столицы
Gazeta UA
2025-07-01T04:24:19Z
Финалист Лиги чемпионов неожиданно проиграл бразильцам и вылетел из КЧМ-2025
ZN UA
2025-06-30T21:30:17Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Почему стоит класть смартфон экраном вниз: названы главные причины
TSN
2025-07-01T07:21:18Z
Зрошення збільшує врожайність і прибутки фермерів на півдні та сході України
AgroNews
2025-07-01T07:09:34Z
Норману Ридусу такое и не снилось: Обзор Roadcraft
GameMag
2025-07-01T07:07:26Z
Россия впервые применила дроны «Черника» по Харькову: характеристика БПЛА
Новости Украины
2025-07-01T07:06:40Z
Владельцам популярных телефонов советуют срочно включить настройки безопасности: как это сделать
Фокус
2025-07-01T06:57:22Z
Такое нельзя пропустить: Microsoft готовится представить Halo нового поколения
GameMag
2025-07-01T06:07:58Z
ЄС і Україна домовилися про нові умови імпорту агропродукції
AgroNews
2025-07-01T06:07:00Z