Шольц: Пʼять відсотків ВВП на оборону це забагато
Канцлер Німеччини Олаф Шольц відхиляє вимогу обраного президента США Дональда Трампа, який закликав Берлін та інших союзників по НАТО збільшити витрати на оборону до 5% свого ВВП. За словами Шольца, це було б можливим лише за умови значного підвищення податків або "скорочення багатьох речей, які важливі" для ФРН, передає DW.
"П'ять відсотків становитимуть понад 200 мільярдів євро на рік, федеральний бюджет не становить навіть 500 мільярдів євро", — заявив Шольц.
Він додав, що лише минулого року, вперше після закінчення Холодної війни, Німеччина почала витрачати 2% ВВП на оборону, як того наразі вимагають у НАТО. Канцлер пообіцяв, що його країна продовжуватиме це робити.
DW зазначає, що під час свого виступу Zeitenwende (історичний переломний момент) перед німецьким парламентом Німеччини одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Шольц оголосив про створення спеціального фондуув розмірі 100 мільярдів євро для Бундесверу. Проте оборонні витрати ФРН залишаються обмеженими через жорстку ситуацію з бюджетом та суворі конституційні правила щодо дефіцитних витрат.
Нагадаємо, Financial Times повідомляло, що команда Дональда Трампа заявила європейським чиновникам, що республіканець вимагатиме від країн-членів НАТО збільшити витрати на оборону до 5% ВВП. Найближчі його помічники вказують на те, що він продовжуватиме озброювати Україну, прагнучи до припинення війни.
Раніше лідер німецької опозиції Фрідріх Мерц заявив, що Німеччина витрачатиме більше коштів на оборону, але не зобов'язуватиметься дотримуватися цільового показника витрат на оборону в НАТО, як до цього закликав Дональд Трамп. Водночас міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявляв, що Варшава підтримує вимогу Трампа, хоча досягнення цієї мети займе десятиліття.
Країни НАТО не зможуть досягнути норми по витратах на оборону на рівні 5% від ВВП у найближчі роки. Хоча окремі країни можуть виконати цей норматив. Про це у своїй статті для ZN.UA пише Микола Гаврись, кандидат економічних наук, директор АФ "Позитив" (Харків), "5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною".