Законопроєкт №10242, який передбачає посилення кримінальної відповідальності за оприлюднення інформації з реєстрів, знову внесений до порядку денного засідань Верховної Ради України. Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
«На пропозицію Комітету з питань свободи слова провести консультації з журналістами та медіаекспертами представники більшості не відповіли. Тобто опосередковано підтвердили, що законопроєкт потрібен лише для того щоб закрити можливість розслідувачам ставити незручні питання про зловживання влади», — написав Юрчишин у фейсбуці.
Керівник комітету свободи слова пообіцяв, що під час розгляду законопроєкту в сесійній залі буде вимагати ставити на підтвердження всі правки, які він підготував разом зі своїми колегами по фракції «Голос».
Доповнення: У коментарі «Детектору медіа» Ярослав Юрчишин уточнив, що Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити законопроєкт у другому читанні та в цілому ще 18 грудня 2024 року. Звідтоді це рішення не переглядалося, тож наразі проєкт включений у порядок денний. Точна дата наразі не відома. За словами нардепа, ввечері відбудеться погоджувальна рада представників фракцій та комітетів, після якої з'явиться чітке розуміння, чи розглядатимуть законопроєкт уже цього тижня.
Голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин підтримав заяву Медіаруху. Він закликав колег у Верховній Раді зняти з порядку денного законопроєкт №10242 та розробити новий з урахуванням прав викривачів корупції.
Однак за два тижня законопроєкт знову з’явився у порядку денному ВРУ. 17 грудня 2024 року Медіарух, а також медійні та правозахисні громадські організації України удруге звернулися до народних депутатів із закликом відмовитися від підтримки законопроєкту №10242. Медійники та правозахисники звернули увагу на те, що оновлена редакція законопроєкту, запропонована тоді для голосування, не усунула ризиків, на яких вони наголошували у своїй попередній заяві від 2 грудня 2024 року. Зокрема, не були враховані пропозиції запровадити ефективні механізми захисту для осіб, які розголошують конфіденційну інформацію в інтересах суспільства, зокрема журналістів та викривачів корупції.
«Під прикриттям боротьби із "зловживанням даними" створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою», — йшлося у заяві Медіаруху.
18 грудня 2024 року Верховна Рада не розглянула законопроєкт №10242, але він не був знятий з розгляду. «Ми і далі пропонуємо його відкласти, провести на базі Комітету з питань свободи слова діалог з представниками медіа, узгодити компромісний текст законопроєкту і тоді повертатися до його розгляду», — повідомив тоді Ярослав Юрчишин, додавши, що існує ймовірність, що законопроєкт спробують знову винести на голосування, «але 1600 правок нікуди не ділися».
«Детектор медіа» зібрав думки журналістів-розслідувачів про те, яку небезпеку вони бачать у законопроєкті №10242 та як його прийняття може вплинути на роботу журналістів і викривачів корупції.
Читайте також:
- Законопроєкт № 10242: як виправити загрозу для журналістів та викривачів
- Ми будемо блокувати законопроєкт №10242, — Ярослав Железняк
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.