Припинення вогню в Газі: учасники заявляють про "прорив" у переговорах
У вівторок учасникипереговорів щодо укладення угоди про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС зустрінуться в Досі, щоб остаточно узгодити деталі плану, пише Reuters.
Посередники передали обом сторонам остаточний проєкт угоди в понеділок, повідомив офіційний представник, додавши, що у переговорах, в яких брали участь посланці президента США, що йде у відставку, і новообраного президента Дональда Трампа, стався «прорив».
У разі успіху, угода про припинення вогню покладе край переговорам, що тривали більше року, і забезпечить найбільше з перших днів конфлікту звільнення ізраїльських заручників.
Офіційний представник, який повідомив про переговори на умовах анонімності, сказав, що участь у переговорах брали керівники ізраїльських спецслужб Моссад і Шин-Бет, а також прем'єр-міністр Катару.
Очікується, що у вівторок посол Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф і посол Байдена Бретт Макгерк знову візьмуть участь у переговорах, а переговірники від ХАМАС будуть поруч для проведення оперативних консультацій з метою досягнення швидкої угоди.
Офіційні особи обох сторін і Сполучених Штатів повідомили про наявність прогресу. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що сторони «ближчі, ніж будь-коли» до угоди, і м'яч на полі ХАМАС. Представники угруповання, у свою чергу, заявили, що зацікавлені у досягненні угоди.
«Угода ... звільнить заручників, припинить бойові дії, забезпечить безпеку Ізраїлю і дозволить нам значно збільшити гуманітарну допомогу палестинцям, які постраждали у цій розпочатій ХАМАС війні», – сказав Байден у понеділок у своєму виступі, говорячи про досягнення своєї адміністрації у зовнішній політиці.
Ізраїльський чиновник повідомив, що переговори про звільнення до 33 заручників в рамках угоди знаходяться на просунутій стадії. За даними ізраїльської влади, в Газі залишаються 98 заручників.
Делегація ХАМАС в Досі після зустрічі з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамадом Аль Тані у понеділок опублікувала заяву, в якій говориться, що переговори просуваються добре.
Сторони упродовж кількох місяців в цілому погоджувалися з принципом припинення бойових дій в обмін на звільнення заручників, яких утримує ХАМАС, і палестинських ув'язнених, яких утримує Ізраїль. Однак ХАМАС завжди наполягав на тому, що угода має призвести до остаточного припинення війни і виведення ізраїльських військ з Гази, натомість Ізраїль заявляв, що не припинить війну,доки ХАМАС не буде ліквідовано.
Інавгурація Трампа 20 січня вважається крайнім терміном для досягнення угоди. Трамп заявив, що якщо заручники, яких утримує ХАМАС, не будуть звільнені до його вступу на посаду, на угрупованняочікує «пекельна розплата». Байден, у свою чергу, також наполягає на укладенні угоди до того, як він піде з посади.
За словами Блінкена, учасники переговорів хотіли переконатися, що Трамп продовжить підтримувати угоду, тож участь Віткоффа була «критично важливою».
Радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив журналістам у понеділок, що переговори перебувають у «вирішальній» точці, а розбіжності між двома сторонами поступово усуваються.
«Я думаю, що є хороші шанси для владнання цієї справи. Сторони знаходяться на порозі того, щоб укласти цю угоду», – сказав він
Представник ХАМАС повідомив Reuters про досягнення певного прогресу з деяких ключових питань. Наявність прогресу підтвердив і міністр закордонних справ Ізраїлю Гедеон Саар.
«Прогрес є, він виглядає набагато краще, ніж раніше. Я хочу подякувати нашим американським друзям за величезні зусилля, які вони докладають для забезпечення угоди про звільнення заручників», – наголосив міністр.
У Каїрі представник єгипетської служби безпеки повідомив Reuters, що проект, надісланий двом ворогуючим сторонам, не містить остаточної угоди, але «спрямований на вирішення невирішених питань, які перешкоджали попереднім переговорам».
Ізраїльський чиновник, який поінформував журналістів про запропоновану угоду, розповів, що на першому етапі буде звільнено 33 заручники, зокрема дітей, жінок, у тому числі жінок-військовослужбовиць, чоловіків старше 50 років, а також поранених і хворих.
На 16-й день після набуття чинності угоди розпочнуться переговори щодо другого етапу, під час якого будуть звільнені решта живих заручників: чоловіки-військовослужбовці та чоловіки призовного віку, а також будуть повернуті тіла загиблих заручників.
Угода передбачає поетапне виведення військ, при цьому ізраїльські війська залишаться в прикордонному периметрі для захисту прикордонних міст і сіл Ізраїлю. Крім того, на цьому етапі можуть бути досягнуті домовленості щодо безпеки у Філадельфійському коридорі вздовж південного краю Гази, з виведенням ізраїльських військ з деяких його частин після перших кількох днів дії угоди.
Беззбройним мешканцям Північної Гази буде дозволено повернутися назад. Водночас передбачене створення механізму, який гарантуватиме, що туди не потраплятиме зброя. Ізраїльські війська будуть виведені з коридору Нецарім в центральній частині Гази.
Ізраїльський чиновник заявив, що палестинські бойовики, засуджені за вбивства або терористичні напади, також будуть звільнені, однак їхня кількість залежатиме від кількості живих заручників, яка досі невідома, і вони не включатимуть бойовиків, які брали участь в атаці на Ізраїль 7 жовтня 2023 року.
Ізраїльський 12-й канал повідомив, що ізраїльським урядовим установам було наказано підготуватися до прийому знесилених і хворих заручників.
У понеділок в Газі продовжилося кровопролиття. Мешканці повідомили про серію вибухів у Рафаху на півдні Смуги Гази, які були спрямовані на будинки і дороги. Палестинські чиновники охорони здоров'я заявили про щонайменше 40 загиблих і десятки поранених палестинців.
У свою чергу ізраїльські військові заявили про загибель п'яти солдатів у боях на півночі Гази.