MY.UAНовини
У Києві підписали меморандум про глобальну коаліцію українських студій
У Києві підписали меморандум про глобальну коаліцію українських студій

У Києві підписали меморандум про глобальну коаліцію українських студій

Станом на зараз більше 50 іноземних закладів вищої освіти подалися на участь в коаліції

14 січня Український Інститут, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та Фонд президента з підтримки освіти, науки та спорту підписали меморандум про співпрацю в рамках глобальної коаліції українських студій. Про це повідомив журналіст «Детектор медіа», який був пристуній на події.

На урочистій церемонії були радниця-уповноважена президента з питань Фонду президента з підтримки освіти, науки та спорту Ольга Будник, директор Українського Інституту Володимир Шейко та тимчасово виконуюча обов’язки Постійного Представника України в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко.

За умов повномасштабного вторгнення Росії в Україну вивчення української історії, культури, суспільства є одним з ключових завдань як публічної дипломатії, так і освітньої сфери. Викривлене або маніпулятивне знання та розуміння України є наслідком роботи російської пропаганди.

Ідея створення глобальної коаліції українських студій належить Першій Леді України Олені Зеленській, яка у вересні 2024 року у Гарвардському університеті запропонувала створити платформу центрів вивчення України за кордоном. Це освітні програми в університетах, аналітичні центри, громадські організації.

Глобальна коаліція українських студій є спільною ініціативою Міністерства освіти та науки України, Міністерства закордонних справ України, Фонду Президента з підтримки освіти, науки та спорту, Українського інституту та Офісу Кримської платформи.

У своєму виступі Ольга Куришко розповіла про значення вивчення Криму для розуміння російсько-української війни та ситуації на тимчасово окупованих територіях України.

«Світ хоче знати більше про нашу історію, про становлення незалежної країни, про роль в тому числі зараз, на жаль, тимчасово окупованих територій.  Мандатом роботи представництва є захист прав і свободи тих людей, які проживають на тимчасово окупованій території, також у напрацюванні стратегічних документів і поширення більшої інформації про Крим. Ми долучилися до цієї ініціативи. Хочемо в рамках цієї роботи за підтримки Кримської платформи залучати нових партнерів.

Нам важливо також і протидіяти дезінформації, яка тривалі роки напрацьовувалася Російською Федерацією і впроваджувалася на території іноземних країн, в тому числі в освітніх колах. Тому, власне кажучи, це дуже важлива ініціатива, яку ми будемо підтримувати. Ми хочемо, щоб світ більше знав про Крим, корінні народи, які проживають на території Криму. Ми прагнемо, щоб іноземці більше занурювалися в історію і становлення і розвиток цих народів, які проживають на території Криму, але вимушено через окупацію покинули територію», - розповіла Ольга Куришко.   

Ольга Будник наголосила, що вже зараз іноземні університети подали заявки на вступ до глобальної коаліції українських студій і це є перспективним напрямом співпраці із закладами вищої освіти України.

«Сьогодні у нас є більше 50 заявок зі сторони іноземних закладів вищої освіти, які подалися на участь в коаліції. Ми для них передбачили різні формати участі, оскільки розуміємо, що розвиток українських студій в світі наразі перебуває в різному стані, і тому ми для них передбачили пакети участі, де кожен університет може для себе обрати найбільш прийнятну модель, в тому числі обравши той рівень зобов'язань, які вони готові виконати після приєднання до коаліції.

Що важливо для нас, це те, щоб вони брали активну участь в цій діяльності і самостійно також могли визначити, що саме вони хотіли би запровадити. Це може бути відкриття окремих додаткових курсів з україністики, їх доповнення, проведення окремих міжнародних конференцій. Це може бути запрошення наших викладачів до викладання в їхніх країнах. Це можуть бути академічні обміни між університетами. Безумовно, українські заклади вищої освіти також будуть брати активну участь в цих процесах, оскільки вони, по суті, можуть бути джерелом наповнення інформації для іноземних закладів вищої освіти», - прокоментувала Ольга Будник.

Володимир Шейко, спираючись на відповідне дослідження Українського Інституту 2023 року наголосив про три ключові виклики, які постали перед українськими та кримськотатарськими студіями в світі. Це фінансування програм україністики в іноземних університетах, увага української влади до вивчення України за кордоном та низька зацікавленість іноземних студентів до дослідження тем української мови, історії та культури. Всього за даними вищезгаданого дослідження нині є 160 осередків вивчення України та Криму в світі.

На думку Шейка дослідження України за кордоном є стратегічним завданням для формування фахової експертизи про нашу державу. Особливо за умов збільшення уваги до України після 24 лютого 2022 року.  

«Інтерес до України зростає. Ми розуміємо, що в майбутньому знадобиться дуже багато фахівців із безпеки, із відновлення, із таких сфер, як урбаністика, міське планування, планування публічного простору і, очевидно, переосмислення того канону (про Україну – «ДМ») історичного, культурного, який тепер склався, особливо, в західному академічному світі.

Ми розуміємо, що вимагає переосмислювати ті інтерпретації історії, те позиціонування країн в світовій історії і в історії світової культури, яке, очевидно, Україну не влаштовує. Тому коаліція спрямована також і на вирішення двох перших, вищезгаданих, проблем. Ми плануємо в майбутньому запускати різноманітні програми підтримки іноземних університетів українознавчих осередків», - прокоментував Володимир Шейко.

Відповідаючи на запитання «Детектора медіа» про потенційні можливості для медійників долучитися до роботи в коаліції щодо вивчення російської пропаганди та її впливу на громадську думку в світі Володимир Шейко наголосив, що подібних проєктів поки що немає, але тема надважлива.

«Ми в Українському Інституті за ці кілька років дуже ґрунтовно і всебічно дослідили, як працює російська культурна дипломатія на Заході, у світі. Ми дослідили три ключові державні інституції культурної дипломатії Росії.

І також цьогоріч ми плануємо незабаром вже опікувати дослідження культурної дипломатії Росії саме в Німеччині. Тобто ми взяли Німеччину як одну з країн, де пропагандистська і дезінформаційна машина Росії є однією з найбільших в Європі. І результати, забігаючи наперед, скажу, для нас такі дуже тривожні», - розповів в коментарі Детектору медіа Володимир Шейко.

Володимир Шейко також зазначив, що вивчення російської пропаганди є важливим спільним завданням як медійників, так і науковців.

«Цей вплив (російської пропаганди – «ДМ») не варто применшувати, він величезний. І ми тільки будемо зацікавлені, якщо наші дослідження спонукають інших дослідників чи медійників в своїй професійній діяльності, теж звертатися до цієї теми і теж подаватись на ті можливості фінансової підтримки та проєктів, які з’являються.

Журналістська спільнота найкраще певно обізнана з тим, які зараз наративи існують органічно чи штучно в міжнародному інформаційному полі. Це означає, що ми можемо озброїтись вашою інформацією, вашими знаннями для того, щоби на випередження пропонувати університетам, членам коаліції, теми для досліджень, які будуть актуальні для України. Власне, в чому була теж проблема, що іноземним університетам бракувало співрозмовника, єдиного співрозмовника в Україні, з яким можна було б порадитися», - прокоментував Володимир Шейко.  

«Детектор медіа» писав про запуск Платформи Ukraїnica, де першоджерела з української історії, літератури та культури доступні англійською. Це спільний онлайн-проєкт «Українського інституту» та Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Фото: Український Інститут 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ЗМІ: США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО в Гаазі
Европейская правда
2025-05-14T16:06:53Z
Глава МЗС Німеччини попередив про проблеми, якщо США не фінансуватимуть місії ООН
Европейская правда
2025-05-14T16:06:04Z
Помер «найбідніший президент у світі» Хосе Мухіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:00:47Z
Віткофф сказав, що він та Рубіо летять у Стамбул в п’ятницю
Европейская правда
2025-05-14T15:51:23Z
ЄС хоче спростити надання віз вченим зі США, аби переманити їх до себе
Европейская правда
2025-05-14T15:24:17Z
«Добре заробляє на війні». Експерт пояснив, чому Китай не може бути посередником у врегулюванні в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:29Z
РосЗМІ: Лавров не їхатиме у Стамбул на можливі переговори Україна-РФ
Европейская правда
2025-05-14T15:18:45Z
Рада Україна-НАТО провела засідання на рівні головнокмандувачів збройних сил
Европейская правда
2025-05-14T15:13:33Z
Битва за Стамбул: Путін прагне показати «нелегітимність» української влади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:09:50Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T15:21:07Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Мерц заявив, що Бундесвер повинен стати найсильнішою армією Європи
Европейская правда
2025-05-14T15:00:01Z
Як сталося «диво»: архієпископ УПЦ МП пояснив спільний молебень з ПЦУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:24:20Z
Верещук хоче, щоб у школах викладали ветерани
ТСН
2025-05-14T13:36:16Z
Юристи відповіли, хто і коли може звільнитися з служби за віком під час воєнного стану
ТСН
2025-05-14T13:36:12Z
Містичне попередження від мольфара: названо найнебезпечніший день травня
TSN
2025-05-14T13:06:00Z
За програмою «єКнига» придбано майже 215 тис. книжок: названо найпопулярнішу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:39:56Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
За які 25 копійок можна отримати тисячі гривень: як знайти цінні монети
ТСН
2025-05-14T13:21:20Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка загроза
ТСН
2025-05-14T12:18:01Z
Літак на вулицях Києва: чому й куди його перевозили цієї ночі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:03Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T15:54:12Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z