Загальна мобілізація: хто має проходити ВЛК
В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Фахівці юридичної компанії Inseinin розповіли, кому потрібно обов’язково проходити військово-лікарську комісію.
Вони зазначили, що зараз в українському законодавстві не існує конкретної норми, що зобов’язує проходження ВЛК щорічно для усіх категорій громадян (військовозобовʼязані, резервісти, військовослужбовці, контрактники та інші) . Однак є декілька нормативних актів, які регулюють зобов’язання проходження ВЛК для окремих категорій громадян. До прикладу такий обовʼязок встановлено для військовозобовʼязаних котрі не мають установленого права на відстрочку згідно статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Проте є категорії осіб, для яких проходження ВЛК не є обов’язковим.
Вони розглянули сценарії, що є законними підставами для направлення на проходження ВЛК згідно вимог нормативних актів:
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу»
Цей закон регулює порядок виконання військового обов’язку громадянами України. Відповідно до нього, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані проходити медичний огляд (ВЛК) у випадках: при призові на військову службу; при поставновці на облік вперше; під час мобілізації; у випадках, визначених Міністерством оборони, зокрема для осіб, які проходять службу за контрактом.
Постанова Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року
Ця постанова затверджує «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», яке встановлює порядок проходження ВЛК для різних категорій громадян. Зокрема, ВЛК проходять:
- призовники при постановці на облік;
- військовозобов'язані для поставки на облік та що 5 років в мирний час;
- особи, що приймаються на службу за контрактом;
- особи, що вступають до військових навчальних закладів;
- щорічні медичні огляди встановлюються переважно для тих осіб, які вже знаходяться на військовій службі, або для осіб, які займають певні посади в системі оборони.
Наказ Міністерства оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року
Цей наказ регулює проведення медичних оглядів у Збройних Силах України. Для військовослужбовців, які вже перебувають на службі, встановлено порядок проходження регулярних медичних оглядів, що можуть відбуватися щорічно, залежно від умов служби та посади.
Однак є винятки коли за законодавством громадяни не направляються на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК):
- у випадку, якщо військовозобов’язаний який звернувся до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляється для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби - це закріплено пунктом 63 Постанови №560;
- під час воєнного стану направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду призовників здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку згідно пункту 22 Постанова Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Нагадаємо, чи потрібно оновлювати відстрочку кожні три місяці чоловіку, якому надали її на рік.