MY.UAНовини
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Нас чекає важка розмова із західними партнерами про те, як так вийшло, що, одержуючи суттєву підтримку, ми досі не створили ефективної економічної моделі, через що ця підтримка зрештою «перетікає» у непродуктивні заощадження чи то й загалі у готівку поза банками.

Перевірка на логіку

Перевірити українську економічну модель під час війни на логіку дуже просто. Достатньо порівняти ступінь завантаження промислових потужностей і рівень безробіття.

Якщо ще існують тимчасово вільні промислові потужності, то в умовах війни це може відбуватися лише на тлі максимальної зайнятості населення: просто вже немає трудових ресурсів для залучення нових промислових активів в економічний обіг. Тоді система пройшла перевірку на логіку. А якщо вільні промислові потужності є на тлі високихпоказників безробіття, то такої перевірки на логіку не пройдено.

Від сировинної до кластерної. Як має змінитися економіка України

В Україні зараз завантажено 65–70% промислових потужностей, якщо порівнювати із 2021 роком. Водночас рівень безробіттясеред економічно активного населення становить 15% (і це попри суттєві показники мобілізації). Отже, наша економічна модель у період війни перевірки на логіку не пройшла.

Розберімося, чому.

Спочатку порахуємо, скільки грошей Україні принесла суверенна монетарна політика під час війни. Адже Мінфін не тількизалучає кошти на внутрішньому борговому ринку під емісію ОВДП, а й погашає старі борги за рахунок нових.

Цей показник називається «роловер».

Отже, «...за даними Депозитарію НБУ, упродовж 2024 року уряд України залучив від розміщення ОВДП на аукціонах 497 806,9 млн грн, 2 728,1 млн дол. США та 754,9 млн євро. На погашення за внутрішніми борговими державними цінними паперами за цей період спрямовано 245 437,9 млн грн, 2 476,6 млн дол. США та 918,3 млн євро».

Рахуємо роловер.

За гривнею: 497,8 – 245,4 = 252,4 млрд грн, або десь 6,3 млрд дол. За потреби у покритті дефіциту бюджету на рівні 40 млрд дол. Таким чином, маємо 15–16% покриття дірки у фінансуванні власних потреб.

За доларом роловер на рівні мізерних 250 млн дол, а за євро — взагалі від'ємний на 164 млн (тобто погашено більше, ніж залучено).

Загалом за валютними облігаціями внутрішньої позики роловер на нулі, а отже, на нулі і поповнення валютних резервів за рахунок внутрішнього ринку капіталу (валютний рахунок Мінфіну входить до золотовалютних резервів).

Мінфін підсумував зростання доходів та витрат держбюджету в 2024 році

Нацбанк, звісно, каже, що «...роловер вкладень у ОВДП за підсумками 2024 року становить 155% за номіналом у всіх валютах за поточним офіційним курсом», але це виглядає досить позитивно лише в якісному співвідношенні. А от у кількісному показники надто слабкі. Тим більше що за весь період війни ситуація ще більш негативна.

Роловер гривневий за 2022–2024 роки становив 377 млрд грн. Якщо взяти фактичний дефіцит бюджету за цей період на рівні 3,4 трлн грн, отримаємо покриття на рівні 11% загальної нестачі коштів держави.

За доларом роловер від'ємний на 267 млн, за євро — додатний на 299 млн, загалом по валюті десь на рівні нуля.

Тобто внутрішній ринок капіталу у доларах та євро так і не став інструментом для покриття дефіциту бюджету за рахунок випуску тих же валютних військових облігацій. Хоча запаси валюти в країні сягають, за різними оцінками, позначки у 100 млрд дол.

Отже, ані уряд, ані НБУ не запропонували населенню та бізнесу ефективні інструменти залучення, наприклад, з допомогою скасування фінансового моніторингу та легалізації капіталів, вкладених у військові облігації (хоча такі ідеї були).

При цьому вартість обслуговування цього боргу під середню ставку у 15–16% надто дорого коштує державному бюджету. Адже зазначений вище роловер не враховує сплати відсотків. Утім, залучення 500 млрд грн на аукціонах ОВДП 2024-гоце виплата майже 150 млрд грн відсоткового доходу на рік. А це значить, що фактичний роловер — менш як 100 млрд грн на рік, або лише 6% потреб на покриття нестачі коштів.

Інфляція в Україні: у НБУ пояснили пришвидшення зростання цін

Такого низького рівня не було в жодній державі, яка вела б повномасштабну війну. Це й зумовлює надвисокий рівень нашої залежності від зовнішнього фінансування.

Важлива дискусія має відбутись як щодо «собівартості війни», так і щодо того, «хто платить».

Тож оцінимо витрати та надходження згідно з даними платіжного балансу країни. Основна діра, що поглинає наші валютні ресурси, — це від’ємне сальдо торгівлі товарами та послугами.

Беремо три роки війни: 2022-й, 2023-й і 11 місяців 2024-го. Маємо такі цифри: мінус 25 737 млрд дол., мінус 37 879 млрд, мінус 31 441 млрд дол.

Якщо до війни від’ємне сальдо торговельного балансу товарами ми могли частково компенсувати позитивом у торгівлі послугами (за рахунок транзиту, ІТ і туризму), то зараз і там одні мінуси. Сумарно ми втратили за роки війни за статтею торгівлі товарами та послугами понад 95 млрд дол.

Ще є фактор відпливу за портфельними інвестиціями: за три роки війни з країни пішло понад 6 млрд дол., найбільше — 2023-го. Бізнес виводить гроші з країни, хоча канали відпливу майже перекриті (як бачимо, не для всіх, є ті, хто «рівніший за інших»).

Понад 36,7 млрд дол. — обсяги валюти поза банками через купівлю готівкової валюти населенням і тіньовою економікою. Це практично стільки ж, скільки зараз у резервах НБУ. Абсолютний рекорд тут 2024 року: за 11 місяців майже 15 млрд дол., при тому, що в перший рік війни було трохи більше 10 млрд, а у другий — 11,7 млрд дол.

Цей показник дуже характерний. Він ілюструє як адаптацію частини тіньової економіки та частини «еліт» до формату війни, так і девальваційні очікування населення, що обирає долар.

Отже, дірка платіжного балансу — понад 136 млрд дол.

Хто компенсує наш дефіцит?

Сальдо вторинних доходів (переважно гранти західних партнерів) становило 65 млрд дол. за три роки, найбільше 2022-го — 25,3 млрд. дол. Ще понад 60 млрд — сальдо «інших пасивів», в основному за рахунок залучення кредитів сектором державного управління. Рекорд у 2023-му — понад 27 млрд дол.

Таким чином, сумарно наші партнери влили в нас 125 млрд дол., за рахунок яких було покрито торговий дефіцит за товарами та послугами (95 млрд дол.), у тому числі відтік на рахунки біженців за кордоном (мінус 25 млрд дол.), відтік капіталу бізнесу (6 млрд дол.), відтік валюти поза банками (36 млрд дол).

Тобто було покрито понад 136 млрд дол. відпливу. Як бачимо, баланс трохи не сходиться. Бракує джерел. І дійсно, є ж іще 31 млрд дол. від трудових мігрантів і бізнес на зовнішньому аутсорсі (переважно ІТ). Ще 8,3 млрд дол. за три роки забезпечив приплив прямих іноземних інвестицій: тут 80% суми — це реінвестиції прибутку на капітал (бо заборонено виводити дивіденди за кордон) насамперед банків і ФПГ.

Доходи держбюджету України: надходження від податків за темпами росту значно випередили міжнародну підтримку

У результаті, якщо 2022-го було зафіксовано дефіцит платіжного балансу на рівні 2,9 млрд дол. (що призвело до девальвації), то 2023-го — вже профіцит на рівні 9,45 млрд дол. (що забезпечило курсову стабільність гривні). На жаль, за січень—листопад 2024-го — знову дефіцит на рівні 3,12 млрд дол. і новий виток девальвації, щоправда, наразі поміркований.

Наші західні партнери напевно вміють рахувати дані платіжного балансу не гірше за нас із вами.

Їхні претензії будуть такими:

  • де економічна модель зростання і чому досі безробіття становить 15%, при цьому 30% ВПК простоює (це апріорі несумісні поняття — безробіття та надлишкові промислові потужності);
  • чому десятки мільярдів доларів йдуть у готівку і все це за рахунок зовнішньої допомоги (курсова стабільність важлива, але й тіньові потоки готівкової валюти потрібно регулювати та мінімізувати);
  • чому йде відплив капіталу бізнесу в контексті портфельних інвестицій, хоч і відносно невеликий;
  • як вирішуватиметься проблема біженців і компенсуватиметься скорочення трансфертів з-за кордону трудових мігрантів;
  • де покроковий план покриття платіжного балансу за рахунок власних можливостей, насамперед за рахунок запуску економіки, скорочення імпорту та нарощування експорту (зараз на рівні трохи більше 40 млрд дол. на рік).

Усе це в умовах війни, яка мала б усіх мобілізувати. Адже зовнішня фінансова допомога 2025 року ризикує бути дуже вимогливою щодо умов її надання як у форматі грантів, так і у вигляді пільгових кредитів.

Із понад сотні мільярдів доларів прямої бюджетної допомоги з боку західних партнерів Україні за три роки приблизно 60 млрд дол. пішли на збільшення накопичень бізнесу, еліт і 10% найбагатшого населення (приріст готівкової гривні, залишків на рахунках у банках населення та бізнесу, зростання готівкової іноземної валюти). Банки заробили за три роки війни 200 млрд грн (або 5 млрд дол.) прибутку в основному за рахунок державних фінансових інструментів. Майже всі ці гроші пішли на приріст заощаджень.

Держава ж змогла залучити у вигляді нетто-інвестицій лише 440 млрд грн у свої ОВДП з боку населення, бізнесу та банків. До речі, у перші два роки війни згадуваний вище роловер Мінфіну взагалі був від’ємним.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Кредитування, особливо корпоративне, практично не зростає, а якщо відняти пільгове фінансування за програмами «5–7–9», то побачимо взагалі падіння кредитних портфелів банків за юрособами. Відношення кредитного портфеля до ВВП у діапазоні лише 14–15%, а має бути не менш як 30%.

Узагалі виходить такий дуже специфічний формат «жебрака на паперті», який насправді зовсім не жебрак, бо вдома і «огрядні табуни», і «розписні скрині з добром». Правда, не в усіх.

Усе це, звісно, на тлі жахливої бідності приблизно 50% населення, особливо серед частини внутрішніх біженців. Суспільство поділене, і рівень нерівності зростає з кожним днем.

Однак нам давали гроші не для того, щоби їх накопичували у вигляді непродуктивного багатства «верхні децилі суспільства». А для того, щоб було запущено нову економічну модель, резистентну до умов війни.

Ті самі виробництва та робочі місця. Адже якщо в країні є незавантажені промислові потужності та паралельно 15% безробітних, то в економічній моделі уряду ну точно щось не так.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Уряд замість пошуку нових моделей розвитку і надалі просить у партнерів гроші «на заощадження». Уряд не має моделі розвитку економіки під час війни, а «рука ринку» особливо нічого не вирішує (вона частково паралізована ризиками війни та загальною невизначеністю). Плюс кредитна дисфункція банків — вони не кредитують економіки, бо немає чіткої, прогнозованої моделі розвитку. НБУ додає фарб у цю палітру з допомогою високих додатних відсоткових ставок і жорсткої монетарної політики.

Зростання накопичень під час війни — це не новина. У багатьох країнах так було. Головне, щоб ці нагромадження через банківську кредитну трансмісію чи військові облігації йшли в економіку. А от цього якраз і немає. Дисфункція — ключове слово у сфері економічної політики 2024 року. Ми передали своє запілля на зовнішній аутсорс і стали надто залежні від його функціонування в найкритичніший період своєї історії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Південна Корея розробляє вдосконалений ЗРК для перехоплення цілей на великих висотах
УкраинФорм
2025-01-15T07:18:44Z
Уряд спростив перебронювання співробітників через портал «Дія»
Детектор М
2025-01-15T07:01:33Z
Вважався зниклим безвісти з весни минулого року. Згадаймо Андрія Брюховича
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T07:00:58Z
У мережі писали про мобілізованого, який "обікрав військкома на 27 тисяч євро": що кажуть у ТЦК
24tv
2025-01-15T06:57:35Z
Коли війна змінює все: як біженцям у Німеччині вдалося створити власний дитячий садок
TSN
2025-01-15T06:51:47Z
Про українську ментальність, Ларису Кадочнікову та Олександра Довженка
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:42:05Z
ТЦК полює на безробітних? Воєнкоми пояснили нюанси мобілізації
Знай
2025-01-15T06:36:29Z
Китай запровадив санкції проти семи американських компаній за продаж зброї Тайваню
УкраинФорм
2025-01-15T06:28:50Z
У київському ресторані офіціант не обслужив військового за наказом керівництва: із собаками – вхід дозволено
Знай
2025-01-15T06:21:48Z
Після грандіозного скандалу: зрадниця Анна Asti залишилася без чоловіка - деталі
GlavRed
2025-01-15T07:27:33Z
Лариса Кадочникова вперше пояснила, чому відмовилась перейти на українську на сцені
24tv
2025-01-15T07:15:23Z
Довгий список національного відбору на «Євробачення-2025»: суперечки про формат, дикий Захід і «нішеве музло»
Детектор М
2025-01-15T07:01:35Z
Пам’яті актора театру і кіно Якова Ткаченка
УкраинФорм
2025-01-15T07:01:05Z
Максим Бородін – про хіт «Якби не ти», продюсера, новий альбом, мінуси публічності та родину
Комсомольская правда
2025-01-15T06:54:07Z
Українська телезірка-втікачка Тодоренко пише книжки для російських дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:33:45Z
"Ви б знали": Комаров засвітився з журналісткою на тлі чуток про розлучення
GlavRed
2025-01-15T06:27:14Z
Як сьогодні живе учасниця 5 сезону "Х-Фактора" Валерія Симулик, яка покинула Україну
24tv
2025-01-15T05:03:30Z
Ведучий «Холостяка» висловився про новий скандал із учасниками шоу: "У кожного з нас був..."
Политека
2025-01-15T02:00:56Z
Мирні переговори: у МЗС відповіли, чи тиснуть на Київ у питанні завершення війни
GlavRed
2025-01-15T07:27:31Z
Куба звільнить понад 550 ув'язнених після виключення країни зі списку терористів у США
УкраинФорм
2025-01-15T07:25:44Z
У Грузії побили експрем'єра, який тепер в опозиції
Европейская правда
2025-01-15T07:25:16Z
ЄC планує запровадити обмеження на СПГ та алюміній з Росії – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T07:24:30Z
США, Південна Корея і Японія провели навчання ВПС із пусками авіабомб
УкраинФорм
2025-01-15T07:15:41Z
Неизбывная антикоррупция: какие требования станут центром переговоров о вступлении Украины в ЕС
Европейская правда
2025-01-15T07:06:51Z
Чому Інтерпол відмовляється оголошувати в розшук підозрюваних у воєнних злочинах рашистів
Украина Криминальная
2025-01-15T07:03:35Z
Пісторіус відповів, чи говорили про розміщення німецьких військ в Україні під час його візиту
24tv
2025-01-15T07:03:15Z
ISW: Росія використовує енергетичну кризу в Молдові і Придністров’ї для виправдання майбутньої агресії
УкраинФорм
2025-01-15T07:01:29Z
Троє молодиків, які приїхали до Києва на заробітки, зухвало пограбували місцевого жителя
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T07:27:19Z
У Волгограді загорівся НПЗ "Лукойл"
TSN
2025-01-15T07:24:04Z
Польські підприємці, постраждалі від повені, вийшли на протест
Европейская правда
2025-01-15T07:22:58Z
Росіяни вночі обстріляли лікарню на Херсонщині
УкраинФорм
2025-01-15T07:21:51Z
На Черкащині через падіння уламків «Шахеда» пошкоджені два будинки й авто
УкраинФорм
2025-01-15T07:21:45Z
На Кіровоградщині уламки збитого дрона пошкодили будинки
УкраинФорм
2025-01-15T07:13:18Z
Прибиральниця накрала у клієнтів комп’ютерної техніки на 185 000 гривень
Украина Криминальная
2025-01-15T06:57:20Z
У Волгоградській області спалахнула пожежа на заводі «Лукойл»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:45:37Z
Росіяни вночі вдарили КАБами по Сумщині
УкраинФорм
2025-01-15T06:42:42Z
"Залізли самі": на Покровському напрямку росіяни у напівоточенні - деталі
GlavRed
2025-01-15T07:27:50Z
У одному з районів Києва посеред зими розцвів бузок
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T07:21:35Z
Йдуть відчайдушні оборонні бої, – військовий експерт про ситуацію на Донбасі
24tv
2025-01-15T07:15:21Z
Росіяни атакували Івано-Франківщину: деталі від голови ОВА
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T07:09:24Z
На фронті за добу - 170 боєзіткнень, на Покровському напрямку Сили оборони відбили 70 атак
УкраинФорм
2025-01-15T07:06:01Z
На Харківщині через російські обстріли загинула людина та ще одна — постраждала
ZN UA
2025-01-15T07:01:02Z
Російська армія завдала ракетного удару по Львівській області: що відомо
TSN
2025-01-15T06:51:07Z
Росія атакувала енергоструктуру, у 6 областях введені аварійні відключення
Комсомольская правда
2025-01-15T06:43:18Z
У низці областей через масовану атаку РФ діють аварійні відключення - Укренерго
УкраинФорм
2025-01-15T06:36:19Z
НБА. «Сакраменто» з Ленем зазнав поразки в Мілуокі
УкраинФорм
2025-01-15T07:25:07Z
Манчестер Сіті зробить трансфер гравця Палмейраса найдорожчим у історії серед бразильських центральних захисників
Football.ua
2025-01-15T07:22:40Z
Ювентус завершує трансфер перспективного захисника
Football.ua
2025-01-15T07:01:49Z
Кубок світу з біатлону. Етап в Рупольдингу відкриває чоловіча індивідуальна гонка
УкраинФорм
2025-01-15T06:51:32Z
Аталанта та Фіорентина зацікавлені в Мальдіні
Football.ua
2025-01-15T06:46:47Z
Монако домовляється з Міланом щодо нападника
Football.ua
2025-01-15T06:30:09Z
Ноттінгем Форест — Ліверпуль 1:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-01-15T06:01:34Z
На війні загинув президент українського футбольного клубу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:00:13Z
Турецький стрілець, який став мемом на Олімпіаді, зажадав мільйон за інтерв'ю
УкраинФорм
2025-01-15T02:18:22Z
OpenAI додала функцію Tasks в ChatGPT — і тепер чатбот може написати вам першим
ITC
2025-01-15T07:25:50Z
Як вибрати ідеальний зарядний пристрій для смартфона: поради експертів
InternetUA
2025-01-15T07:25:25Z
Android стане зовсім іншим: головні нововведення
InternetUA
2025-01-15T07:10:19Z
Модель міркування OpenAI AI іноді «думає» китайською
InternetUA
2025-01-15T07:01:05Z
З чорнилами: Continental показав незвичний автомобільний екран
AutoGeek
2025-01-15T06:45:00Z
Фахівці назвали головну помилку при зарядці смартфона взимку
InternetUA
2025-01-15T06:43:56Z
SpaceX запустила перший супутник турецького виробника безпілотників Baykar
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:39:42Z
Мовні помилки телемарафону, маніпуляції ШІ та розлюднення з Тиграном Кеосаяном
Детектор М
2025-01-15T06:01:34Z
5 ознак, що ваш смартфон пора змінити
InternetUA
2025-01-15T06:01:27Z
Банки та обмінники приймають не всі долари: в НБУ попередили, на що варто звернути увагу перед обміном
Политека
2025-01-15T07:27:11Z
ВВП України: аналітики прогнозують уповільнення зростання економіки в 2025 ріці
ZN UA
2025-01-15T07:25:16Z
Північна Корея вкрала понад 659 мільйонів доларів в криптовалюті протягом 2024 року
InternetUA
2025-01-15T07:15:18Z
Україна експортувала понад 10 млн тонн пшениці та кукурудзи з початку сезону
Agravery
2025-01-15T07:10:20Z
В Україні агропідприємства можуть отримати гранти на переробку
AgroNews
2025-01-15T07:10:07Z
У клієнтів "ПриватБанку" виникають нові труднощі з переказами грошей: "Не раджу користуватися такою послугою"
Политека
2025-01-15T07:01:14Z
Ринок пшениці: названо оптимальний час для реалізації збіжжя
AgroPortal
2025-01-15T07:00:58Z
У Нафтогазі назвали 3 причини для термінової заміни газового лічильника
Хвиля
2025-01-15T06:36:29Z
Значні запаси переробників стримують торгівлю соєю
Agravery
2025-01-15T06:21:28Z
Відкриваємо ліниву сторону зодіаку: познайомтеся з цими 3 знаками
24tv
2025-01-15T07:09:43Z
Які знаки Зодіаку приречені на успіх: ці люди народились під щасливою зіркою
Политека
2025-01-15T05:03:03Z
Тренування на прес для тих, кому не хочеться робити скручування
24tv
2025-01-15T04:48:46Z
Як зрозуміти, що людина бреше: детектив назвав важливі сигнали
GlavRed
2025-01-15T04:27:36Z
Раз – і вся сім'я сита: смачнющий сніданок з шинки та картоплі
24tv
2025-01-15T04:06:43Z
Леви змінять погляд на життя: гороскоп на 15 січня
24tv
2025-01-15T03:00:10Z
Гороскоп на 15 січня для всіх знаків Зодіаку: проведіть цей день правильно
Политека
2025-01-15T01:01:04Z
Свиняча рулька, запечена в духовці: рецепт смачної страви
Фокус
2025-01-14T22:27:04Z
Хрусткі смаколики з дитинства: як приготувати вергуни
24tv
2025-01-14T22:24:42Z
На Тайвані лютує грип: кількість хворих рекордна за 10 років
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:57:34Z
Деруни не вберуть ні грама зайвого жиру: що для цього треба додати
24tv
2025-01-15T06:39:54Z
Не лише через купівлю цигарок: куріння робить людей біднішими
24tv
2025-01-15T06:03:44Z
Дві крихітні молекули можуть врятувати тисячі від сліпоти
Portaltele
2025-01-15T05:31:38Z
Продовження тимчасової непрацездатності: як це відбувається у 2025 році
ZN UA
2025-01-15T05:03:36Z
Встановлення інвалідності для онкохворих: як це відбуватиметься після ліквідації МСЕК
ZN UA
2025-01-15T02:03:09Z
Знову засяє: як прибрати бруд, що в'ївся, зі старої чавунної ванни
GlavRed
2025-01-14T21:27:00Z
Щоб втратити жир на животі: потрібно відмовитися від 4 популярних продуктів
24tv
2025-01-14T20:27:38Z
Виявили групу людей, якій алкоголь приносить користь
24tv
2025-01-14T20:18:47Z
Aston Martin Vantage скинув дах та отримав 656-сильний мотор
AutoCentre
2025-01-15T07:10:32Z
Конкурент Tesla Model 3: на європейський ринок виходить електрична Mazda 6e
ЗаРулем
2025-01-15T05:54:59Z
Водіям підготували "сюрприз" на 25 тисяч: хто муситиме платити з лютого
Хвиля
2025-01-15T04:27:28Z
Навіщо потрібен "плавник" на даху автомобіля: водії будуть здивовані
GlavRed
2025-01-15T01:25:09Z
Не просто аксесуар: навіщо на машину ставлять спойлер
GlavRed
2025-01-14T21:27:17Z
В Україну поставили оновлені самоскиди Volvo FMX
AutoCentre
2025-01-14T20:04:45Z
У США заборонили технології «розумних» авто із китайським та російським програмним забезпеченням
УкраинФорм
2025-01-14T19:48:29Z
Шасі Foton Auman оснастили автоцистерною нового типу
AutoCentre
2025-01-14T19:13:37Z
В Європі з'явиться недорогий міський електрокар з оригінальним дизайном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T19:06:00Z