MY.UAНовини
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Нас чекає важка розмова із західними партнерами про те, як так вийшло, що, одержуючи суттєву підтримку, ми досі не створили ефективної економічної моделі, через що ця підтримка зрештою «перетікає» у непродуктивні заощадження чи то й загалі у готівку поза банками.

Перевірка на логіку

Перевірити українську економічну модель під час війни на логіку дуже просто. Достатньо порівняти ступінь завантаження промислових потужностей і рівень безробіття.

Якщо ще існують тимчасово вільні промислові потужності, то в умовах війни це може відбуватися лише на тлі максимальної зайнятості населення: просто вже немає трудових ресурсів для залучення нових промислових активів в економічний обіг. Тоді система пройшла перевірку на логіку. А якщо вільні промислові потужності є на тлі високихпоказників безробіття, то такої перевірки на логіку не пройдено.

Від сировинної до кластерної. Як має змінитися економіка України

В Україні зараз завантажено 65–70% промислових потужностей, якщо порівнювати із 2021 роком. Водночас рівень безробіттясеред економічно активного населення становить 15% (і це попри суттєві показники мобілізації). Отже, наша економічна модель у період війни перевірки на логіку не пройшла.

Розберімося, чому.

Спочатку порахуємо, скільки грошей Україні принесла суверенна монетарна політика під час війни. Адже Мінфін не тількизалучає кошти на внутрішньому борговому ринку під емісію ОВДП, а й погашає старі борги за рахунок нових.

Цей показник називається «роловер».

Отже, «...за даними Депозитарію НБУ, упродовж 2024 року уряд України залучив від розміщення ОВДП на аукціонах 497 806,9 млн грн, 2 728,1 млн дол. США та 754,9 млн євро. На погашення за внутрішніми борговими державними цінними паперами за цей період спрямовано 245 437,9 млн грн, 2 476,6 млн дол. США та 918,3 млн євро».

Рахуємо роловер.

За гривнею: 497,8 – 245,4 = 252,4 млрд грн, або десь 6,3 млрд дол. За потреби у покритті дефіциту бюджету на рівні 40 млрд дол. Таким чином, маємо 15–16% покриття дірки у фінансуванні власних потреб.

За доларом роловер на рівні мізерних 250 млн дол, а за євро — взагалі від'ємний на 164 млн (тобто погашено більше, ніж залучено).

Загалом за валютними облігаціями внутрішньої позики роловер на нулі, а отже, на нулі і поповнення валютних резервів за рахунок внутрішнього ринку капіталу (валютний рахунок Мінфіну входить до золотовалютних резервів).

Мінфін підсумував зростання доходів та витрат держбюджету в 2024 році

Нацбанк, звісно, каже, що «...роловер вкладень у ОВДП за підсумками 2024 року становить 155% за номіналом у всіх валютах за поточним офіційним курсом», але це виглядає досить позитивно лише в якісному співвідношенні. А от у кількісному показники надто слабкі. Тим більше що за весь період війни ситуація ще більш негативна.

Роловер гривневий за 2022–2024 роки становив 377 млрд грн. Якщо взяти фактичний дефіцит бюджету за цей період на рівні 3,4 трлн грн, отримаємо покриття на рівні 11% загальної нестачі коштів держави.

За доларом роловер від'ємний на 267 млн, за євро — додатний на 299 млн, загалом по валюті десь на рівні нуля.

Тобто внутрішній ринок капіталу у доларах та євро так і не став інструментом для покриття дефіциту бюджету за рахунок випуску тих же валютних військових облігацій. Хоча запаси валюти в країні сягають, за різними оцінками, позначки у 100 млрд дол.

Отже, ані уряд, ані НБУ не запропонували населенню та бізнесу ефективні інструменти залучення, наприклад, з допомогою скасування фінансового моніторингу та легалізації капіталів, вкладених у військові облігації (хоча такі ідеї були).

При цьому вартість обслуговування цього боргу під середню ставку у 15–16% надто дорого коштує державному бюджету. Адже зазначений вище роловер не враховує сплати відсотків. Утім, залучення 500 млрд грн на аукціонах ОВДП 2024-гоце виплата майже 150 млрд грн відсоткового доходу на рік. А це значить, що фактичний роловер — менш як 100 млрд грн на рік, або лише 6% потреб на покриття нестачі коштів.

Інфляція в Україні: у НБУ пояснили пришвидшення зростання цін

Такого низького рівня не було в жодній державі, яка вела б повномасштабну війну. Це й зумовлює надвисокий рівень нашої залежності від зовнішнього фінансування.

Важлива дискусія має відбутись як щодо «собівартості війни», так і щодо того, «хто платить».

Тож оцінимо витрати та надходження згідно з даними платіжного балансу країни. Основна діра, що поглинає наші валютні ресурси, — це від’ємне сальдо торгівлі товарами та послугами.

Беремо три роки війни: 2022-й, 2023-й і 11 місяців 2024-го. Маємо такі цифри: мінус 25 737 млрд дол., мінус 37 879 млрд, мінус 31 441 млрд дол.

Якщо до війни від’ємне сальдо торговельного балансу товарами ми могли частково компенсувати позитивом у торгівлі послугами (за рахунок транзиту, ІТ і туризму), то зараз і там одні мінуси. Сумарно ми втратили за роки війни за статтею торгівлі товарами та послугами понад 95 млрд дол.

Ще є фактор відпливу за портфельними інвестиціями: за три роки війни з країни пішло понад 6 млрд дол., найбільше — 2023-го. Бізнес виводить гроші з країни, хоча канали відпливу майже перекриті (як бачимо, не для всіх, є ті, хто «рівніший за інших»).

Понад 36,7 млрд дол. — обсяги валюти поза банками через купівлю готівкової валюти населенням і тіньовою економікою. Це практично стільки ж, скільки зараз у резервах НБУ. Абсолютний рекорд тут 2024 року: за 11 місяців майже 15 млрд дол., при тому, що в перший рік війни було трохи більше 10 млрд, а у другий — 11,7 млрд дол.

Цей показник дуже характерний. Він ілюструє як адаптацію частини тіньової економіки та частини «еліт» до формату війни, так і девальваційні очікування населення, що обирає долар.

Отже, дірка платіжного балансу — понад 136 млрд дол.

Хто компенсує наш дефіцит?

Сальдо вторинних доходів (переважно гранти західних партнерів) становило 65 млрд дол. за три роки, найбільше 2022-го — 25,3 млрд. дол. Ще понад 60 млрд — сальдо «інших пасивів», в основному за рахунок залучення кредитів сектором державного управління. Рекорд у 2023-му — понад 27 млрд дол.

Таким чином, сумарно наші партнери влили в нас 125 млрд дол., за рахунок яких було покрито торговий дефіцит за товарами та послугами (95 млрд дол.), у тому числі відтік на рахунки біженців за кордоном (мінус 25 млрд дол.), відтік капіталу бізнесу (6 млрд дол.), відтік валюти поза банками (36 млрд дол).

Тобто було покрито понад 136 млрд дол. відпливу. Як бачимо, баланс трохи не сходиться. Бракує джерел. І дійсно, є ж іще 31 млрд дол. від трудових мігрантів і бізнес на зовнішньому аутсорсі (переважно ІТ). Ще 8,3 млрд дол. за три роки забезпечив приплив прямих іноземних інвестицій: тут 80% суми — це реінвестиції прибутку на капітал (бо заборонено виводити дивіденди за кордон) насамперед банків і ФПГ.

Доходи держбюджету України: надходження від податків за темпами росту значно випередили міжнародну підтримку

У результаті, якщо 2022-го було зафіксовано дефіцит платіжного балансу на рівні 2,9 млрд дол. (що призвело до девальвації), то 2023-го — вже профіцит на рівні 9,45 млрд дол. (що забезпечило курсову стабільність гривні). На жаль, за січень—листопад 2024-го — знову дефіцит на рівні 3,12 млрд дол. і новий виток девальвації, щоправда, наразі поміркований.

Наші західні партнери напевно вміють рахувати дані платіжного балансу не гірше за нас із вами.

Їхні претензії будуть такими:

  • де економічна модель зростання і чому досі безробіття становить 15%, при цьому 30% ВПК простоює (це апріорі несумісні поняття — безробіття та надлишкові промислові потужності);
  • чому десятки мільярдів доларів йдуть у готівку і все це за рахунок зовнішньої допомоги (курсова стабільність важлива, але й тіньові потоки готівкової валюти потрібно регулювати та мінімізувати);
  • чому йде відплив капіталу бізнесу в контексті портфельних інвестицій, хоч і відносно невеликий;
  • як вирішуватиметься проблема біженців і компенсуватиметься скорочення трансфертів з-за кордону трудових мігрантів;
  • де покроковий план покриття платіжного балансу за рахунок власних можливостей, насамперед за рахунок запуску економіки, скорочення імпорту та нарощування експорту (зараз на рівні трохи більше 40 млрд дол. на рік).

Усе це в умовах війни, яка мала б усіх мобілізувати. Адже зовнішня фінансова допомога 2025 року ризикує бути дуже вимогливою щодо умов її надання як у форматі грантів, так і у вигляді пільгових кредитів.

Із понад сотні мільярдів доларів прямої бюджетної допомоги з боку західних партнерів Україні за три роки приблизно 60 млрд дол. пішли на збільшення накопичень бізнесу, еліт і 10% найбагатшого населення (приріст готівкової гривні, залишків на рахунках у банках населення та бізнесу, зростання готівкової іноземної валюти). Банки заробили за три роки війни 200 млрд грн (або 5 млрд дол.) прибутку в основному за рахунок державних фінансових інструментів. Майже всі ці гроші пішли на приріст заощаджень.

Держава ж змогла залучити у вигляді нетто-інвестицій лише 440 млрд грн у свої ОВДП з боку населення, бізнесу та банків. До речі, у перші два роки війни згадуваний вище роловер Мінфіну взагалі був від’ємним.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Кредитування, особливо корпоративне, практично не зростає, а якщо відняти пільгове фінансування за програмами «5–7–9», то побачимо взагалі падіння кредитних портфелів банків за юрособами. Відношення кредитного портфеля до ВВП у діапазоні лише 14–15%, а має бути не менш як 30%.

Узагалі виходить такий дуже специфічний формат «жебрака на паперті», який насправді зовсім не жебрак, бо вдома і «огрядні табуни», і «розписні скрині з добром». Правда, не в усіх.

Усе це, звісно, на тлі жахливої бідності приблизно 50% населення, особливо серед частини внутрішніх біженців. Суспільство поділене, і рівень нерівності зростає з кожним днем.

Однак нам давали гроші не для того, щоби їх накопичували у вигляді непродуктивного багатства «верхні децилі суспільства». А для того, щоб було запущено нову економічну модель, резистентну до умов війни.

Ті самі виробництва та робочі місця. Адже якщо в країні є незавантажені промислові потужності та паралельно 15% безробітних, то в економічній моделі уряду ну точно щось не так.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Уряд замість пошуку нових моделей розвитку і надалі просить у партнерів гроші «на заощадження». Уряд не має моделі розвитку економіки під час війни, а «рука ринку» особливо нічого не вирішує (вона частково паралізована ризиками війни та загальною невизначеністю). Плюс кредитна дисфункція банків — вони не кредитують економіки, бо немає чіткої, прогнозованої моделі розвитку. НБУ додає фарб у цю палітру з допомогою високих додатних відсоткових ставок і жорсткої монетарної політики.

Зростання накопичень під час війни — це не новина. У багатьох країнах так було. Головне, щоб ці нагромадження через банківську кредитну трансмісію чи військові облігації йшли в економіку. А от цього якраз і немає. Дисфункція — ключове слово у сфері економічної політики 2024 року. Ми передали своє запілля на зовнішній аутсорс і стали надто залежні від його функціонування в найкритичніший період своєї історії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сирський розповів про збільшення витрат на навчальні центри ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T17:54:16Z
В Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обміну студентів
УкраинФорм
2025-04-04T17:43:53Z
Ірина Славінська вдруге стала членкинею Радіокомітету Європейської мовної спілки
Детектор М
2025-04-04T17:37:42Z
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T17:36:26Z
Поліція звернулася до батьків, закликавши вберегти дітей від ворожих маніпуляцій у мережі
Комсомольская правда
2025-04-04T17:19:47Z
Які породи собак за законом повинні гуляти у наморднику: скільки доведеться заплатити власникам-порушникам
TSN
2025-04-04T17:15:32Z
"Це про збереження життів": Сирський розкрив деталі нової підготовки військових
Хвиля
2025-04-04T17:12:56Z
Україна повернула із ТОТ дівчину та хлопця - Єрмак
УкраинФорм
2025-04-04T17:07:15Z
Освітній омбудсмен розповіла, хто має обирати підходи до оцінювання учнів НУШ
24tv
2025-04-04T17:00:26Z
Покровський напрямок. Десантники розбили колону росіян, уразивши три танки й 11 БМП – відео
Лига
2025-04-04T17:34:53Z
Мороз, сніг та ожеледиця: синоптики назвали регіони, на які налетить шторм
GlavRed
2025-04-04T17:27:23Z
Ігор Ласточкін, який в ЗСУ, вперше за довгий час показався на публіці: як змінився гуморист
24tv
2025-04-04T17:18:02Z
Росія цинічно вдарила по Кривому Рогу у День жалоби
24tv
2025-04-04T17:03:36Z
Україну накриють дощі та грози: де, коли і як довго будуть опади, чи чекати сильних злив
24tv
2025-04-04T17:03:35Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T17:00:08Z
У Херсоні внаслідок обстрілів пошкоджено будинки, школу та лікарню, є поранені
Комсомольская правда
2025-04-04T16:46:45Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T16:42:34Z
У Костянтинівці після обстрілів виявили понад 30 пошкоджень на газопроводах
1News
2025-04-04T16:42:12Z
У Франції закликають до "пропорційної", але "твердої" відповіді на мита Трампа
Европейская правда
2025-04-04T17:52:29Z
Британського стендапера і телеведучого Рассела Бренда звинуватили у сексуальних злочинах
Детектор М
2025-04-04T17:52:19Z
Ближче до Трампа: Марк Цукерберг купив будинок за $23 млн у Вашингтоні
InternetUA
2025-04-04T17:48:13Z
ЗМІ пишуть, що в Раді пропонують запровадити ЗНО після 9 класу: пояснення нардепа
Фокус
2025-04-04T17:45:13Z
Плетенчук: За час перемир’я у Чорному морі Росія не обстрілювала портову інфраструктуру
Antikor
2025-04-04T17:43:16Z
Жителі острова США почали вчити російську на випадок "захоплення Росією", — The Economist
Фокус
2025-04-04T17:42:21Z
Польща хоче використати 6 млрд євро "ковідних" грошей ЄС на оборону
Европейская правда
2025-04-04T17:40:34Z
Цинічна атака на Кривий Ріг: окупанти вдарили поруч з дитячим майданчиком
24tv
2025-04-04T17:39:34Z
Фіцо прирівняв до малих дітей послів ЄС, які не прийшли до нього
Европейская правда
2025-04-04T17:33:54Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T17:16:04Z
Маша Єфросиніна розкрила правду про 22-річний шлюб з чоловіком і зізналася, чи були зради
TSN
2025-04-04T17:15:31Z
Колишнього чоловіка Кеті Перрі звинуватили у сексуальних злочинах проти чотирьох жінок
24tv
2025-04-04T16:54:01Z
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:38Z
Мінекономіки презентувало концепцію українського павільйону на виставці Expo 2025
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:32Z
Провів тренування: Лунін повернувся у загальну групу Реала перед матчем у Ла Лізі
24tv
2025-04-04T17:57:08Z
Легенда німецького футболу та чемпіон світу оголосив про завершення кар'єри
24tv
2025-04-04T17:51:16Z
31-річна українка боротиметься за титул "Міс США": фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:40:35Z
УЄФА покарала гравців «Реала» за поведінку після матчу з «Атлетіко»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T17:27:32Z
Реал виявляє інтерес до Бернарду Сілви — ЗМІ
Football.ua
2025-04-04T17:22:08Z
Я ще плакала сиділа: Харлан розповіла, як забула про день народження нареченого
Факти ICTV
2025-04-04T17:12:52Z
Челсі націлився на молодого бразильця з Реала
360ua.news
2025-04-04T17:12:35Z
«Жінка не рівняється з чоловіком». Новий сексистський скандал в українському спорті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T16:51:01Z
Ювентус цікавиться талантом з Грузії — Скіра
Football.ua
2025-04-04T16:49:37Z
Нові мита Китаю різко знижують ціни на нафту
360ua.news
2025-04-04T17:43:30Z
Подорожчання кави у Львові: скільки доведеться заплатити за напій
Политека
2025-04-04T17:31:56Z
Банкомати ПриватБанку не повертають картки: люди розлючені
GlavRed
2025-04-04T17:27:11Z
Українські мобілізовані-ФОПи накопичили мільйонні борги: що буде робити ДПС
TSN
2025-04-04T16:57:10Z
НБУ відкликав ліцензії у шести небанківських фінустанов
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:30Z
Україна націоналізує активи російського олігарха на понад 2 млрд грн
Gazeta UA
2025-04-04T16:42:22Z
Тарифи Трампа можуть допомогти українським виробникам кукурудзи
Antikor
2025-04-04T16:39:31Z
Квітневий перерахунок завершений: як змінилися пенсійні виплати
Знай
2025-04-04T16:36:10Z
Танкер із російською нафтою, який не пустила Індія, перевантажує сировину на інше судно - Reuters
УкраинФорм
2025-04-04T16:33:17Z
У Франції вилучили 800 кг кокаїну та вперше ліквідували мережу морської контрабанди
Европейская правда
2025-04-04T17:57:46Z
СБУ затримала агентку рашистів, яку куратори планували підірвати разом з вибухівкою в людному місці Дніпропетровщини
Украина Криминальная
2025-04-04T17:54:29Z
"За що, мамо": моторошні кадри з місця ракетного удару у Кривому Розі
24tv
2025-04-04T17:51:13Z
Тіла дітей розкидало по вулиці. Як зараз виглядає місце влучання у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-04T17:33:30Z
У Туреччині загинула Міс Європа: тікала від поліції
GlavRed
2025-04-04T17:27:10Z
Хотіли до Румунії, а потрапили в біду: у горах ледь не замерзли двоє хлопців
TSN
2025-04-04T17:16:14Z
Вибух авто у Дніпрі: що відомо про загибель депутата Юрія Федька
TSN
2025-04-04T17:15:59Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T17:15:54Z
Вибухи лунали одні за одними: очевидці розповіли про моторошний обстріл Харкова
TSN
2025-04-04T17:15:21Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 5-6 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-04T17:45:20Z
У раю згасло світло: курортний острів у Тихому океані опинився на межі енергетичної катастрофи
Фокус
2025-04-04T17:42:08Z
Ця ошатна брама поблизу метро "Арсенальна" насправді перше, що раніше бачили гості міста
Telegraf
2025-04-04T17:40:49Z
Усього два засоби — і вікна сяють: простий метод, про який знають не всі
Telegraf
2025-04-04T17:27:54Z
Ніжна, не кришиться й ідеально допонює паску: готуємо довершену глазур
24tv
2025-04-04T17:24:35Z
Як приготувати глазур для паски, яка не липне і не обсипається
TSN
2025-04-04T17:16:29Z
Посадіть на городі ці рослини: бур'яни зникнуть за лічені тижні
24tv
2025-04-04T17:15:33Z
Що додати у барвник для крашанок, щоб фарба краще трималася на яйцях
TSN
2025-04-04T17:15:08Z
Чи можна перевозити сушені гриби через кордон
24tv
2025-04-04T17:03:19Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Вірус для Android може обманути користувачів, маскуючись під налаштування системи
InternetUA
2025-04-04T17:28:51Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T17:27:35Z
У TikTok почала поширюватися небезпечна гра, що викликає паніку і галюцинації у підлітків
InternetUA
2025-04-04T16:58:54Z
Вчені розгадали таємницю звуку відкривання пляшки пива
ITC
2025-04-04T16:55:44Z
Просто про складне: на YouTube стартував новий авторський проєкт Політична кухня
Факти ICTV
2025-04-04T16:48:11Z
Google DeepMind передбачило майбутнє ШІ: 4 ризики, які можуть загрожувати людству
InternetUA
2025-04-04T16:27:25Z
Українців попередили про новий спосіб обману в Telegram
InternetUA
2025-04-04T16:16:03Z
Анекдоти та меми тижня: Тарифи є? А якщо знайду?
Комсомольская правда
2025-04-04T16:03:34Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T15:58:19Z
Американські автомобілі в Україні серйозно подорожчають через нові мита Трампа
Знай
2025-04-04T17:51:05Z
Lіebherr презентує інноваційні рішення для колісних навантажувачів
AutoCentre
2025-04-04T17:31:08Z
Engler лімітовано випустить найшвидший автомобіль Rolls-Roycе
1News
2025-04-04T17:18:06Z
McLaren об’єднується з молодою компанією для запуску нових моделей, можливо, включаючи SUV
Топ Жир
2025-04-04T17:15:05Z
Hyundai припиняє надавати безкоштовне трирічне обслуговування новим автомобілям через високі витрати
Топ Жир
2025-04-04T16:45:17Z
Китай може змусити великі автовиробники об’єднатися
Топ Жир
2025-04-04T16:15:38Z
Новий кросовер Cupra Terramar прибув до України
AutoCentre
2025-04-04T15:46:15Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z