MY.UAНовини
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?
Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Жебраки із повними кишенями. Що ми скажемо західним партнерам про їхні гроші?

Нас чекає важка розмова із західними партнерами про те, як так вийшло, що, одержуючи суттєву підтримку, ми досі не створили ефективної економічної моделі, через що ця підтримка зрештою «перетікає» у непродуктивні заощадження чи то й загалі у готівку поза банками.

Перевірка на логіку

Перевірити українську економічну модель під час війни на логіку дуже просто. Достатньо порівняти ступінь завантаження промислових потужностей і рівень безробіття.

Якщо ще існують тимчасово вільні промислові потужності, то в умовах війни це може відбуватися лише на тлі максимальної зайнятості населення: просто вже немає трудових ресурсів для залучення нових промислових активів в економічний обіг. Тоді система пройшла перевірку на логіку. А якщо вільні промислові потужності є на тлі високихпоказників безробіття, то такої перевірки на логіку не пройдено.

Від сировинної до кластерної. Як має змінитися економіка України

В Україні зараз завантажено 65–70% промислових потужностей, якщо порівнювати із 2021 роком. Водночас рівень безробіттясеред економічно активного населення становить 15% (і це попри суттєві показники мобілізації). Отже, наша економічна модель у період війни перевірки на логіку не пройшла.

Розберімося, чому.

Спочатку порахуємо, скільки грошей Україні принесла суверенна монетарна політика під час війни. Адже Мінфін не тількизалучає кошти на внутрішньому борговому ринку під емісію ОВДП, а й погашає старі борги за рахунок нових.

Цей показник називається «роловер».

Отже, «...за даними Депозитарію НБУ, упродовж 2024 року уряд України залучив від розміщення ОВДП на аукціонах 497 806,9 млн грн, 2 728,1 млн дол. США та 754,9 млн євро. На погашення за внутрішніми борговими державними цінними паперами за цей період спрямовано 245 437,9 млн грн, 2 476,6 млн дол. США та 918,3 млн євро».

Рахуємо роловер.

За гривнею: 497,8 – 245,4 = 252,4 млрд грн, або десь 6,3 млрд дол. За потреби у покритті дефіциту бюджету на рівні 40 млрд дол. Таким чином, маємо 15–16% покриття дірки у фінансуванні власних потреб.

За доларом роловер на рівні мізерних 250 млн дол, а за євро — взагалі від'ємний на 164 млн (тобто погашено більше, ніж залучено).

Загалом за валютними облігаціями внутрішньої позики роловер на нулі, а отже, на нулі і поповнення валютних резервів за рахунок внутрішнього ринку капіталу (валютний рахунок Мінфіну входить до золотовалютних резервів).

Мінфін підсумував зростання доходів та витрат держбюджету в 2024 році

Нацбанк, звісно, каже, що «...роловер вкладень у ОВДП за підсумками 2024 року становить 155% за номіналом у всіх валютах за поточним офіційним курсом», але це виглядає досить позитивно лише в якісному співвідношенні. А от у кількісному показники надто слабкі. Тим більше що за весь період війни ситуація ще більш негативна.

Роловер гривневий за 2022–2024 роки становив 377 млрд грн. Якщо взяти фактичний дефіцит бюджету за цей період на рівні 3,4 трлн грн, отримаємо покриття на рівні 11% загальної нестачі коштів держави.

За доларом роловер від'ємний на 267 млн, за євро — додатний на 299 млн, загалом по валюті десь на рівні нуля.

Тобто внутрішній ринок капіталу у доларах та євро так і не став інструментом для покриття дефіциту бюджету за рахунок випуску тих же валютних військових облігацій. Хоча запаси валюти в країні сягають, за різними оцінками, позначки у 100 млрд дол.

Отже, ані уряд, ані НБУ не запропонували населенню та бізнесу ефективні інструменти залучення, наприклад, з допомогою скасування фінансового моніторингу та легалізації капіталів, вкладених у військові облігації (хоча такі ідеї були).

При цьому вартість обслуговування цього боргу під середню ставку у 15–16% надто дорого коштує державному бюджету. Адже зазначений вище роловер не враховує сплати відсотків. Утім, залучення 500 млрд грн на аукціонах ОВДП 2024-гоце виплата майже 150 млрд грн відсоткового доходу на рік. А це значить, що фактичний роловер — менш як 100 млрд грн на рік, або лише 6% потреб на покриття нестачі коштів.

Інфляція в Україні: у НБУ пояснили пришвидшення зростання цін

Такого низького рівня не було в жодній державі, яка вела б повномасштабну війну. Це й зумовлює надвисокий рівень нашої залежності від зовнішнього фінансування.

Важлива дискусія має відбутись як щодо «собівартості війни», так і щодо того, «хто платить».

Тож оцінимо витрати та надходження згідно з даними платіжного балансу країни. Основна діра, що поглинає наші валютні ресурси, — це від’ємне сальдо торгівлі товарами та послугами.

Беремо три роки війни: 2022-й, 2023-й і 11 місяців 2024-го. Маємо такі цифри: мінус 25 737 млрд дол., мінус 37 879 млрд, мінус 31 441 млрд дол.

Якщо до війни від’ємне сальдо торговельного балансу товарами ми могли частково компенсувати позитивом у торгівлі послугами (за рахунок транзиту, ІТ і туризму), то зараз і там одні мінуси. Сумарно ми втратили за роки війни за статтею торгівлі товарами та послугами понад 95 млрд дол.

Ще є фактор відпливу за портфельними інвестиціями: за три роки війни з країни пішло понад 6 млрд дол., найбільше — 2023-го. Бізнес виводить гроші з країни, хоча канали відпливу майже перекриті (як бачимо, не для всіх, є ті, хто «рівніший за інших»).

Понад 36,7 млрд дол. — обсяги валюти поза банками через купівлю готівкової валюти населенням і тіньовою економікою. Це практично стільки ж, скільки зараз у резервах НБУ. Абсолютний рекорд тут 2024 року: за 11 місяців майже 15 млрд дол., при тому, що в перший рік війни було трохи більше 10 млрд, а у другий — 11,7 млрд дол.

Цей показник дуже характерний. Він ілюструє як адаптацію частини тіньової економіки та частини «еліт» до формату війни, так і девальваційні очікування населення, що обирає долар.

Отже, дірка платіжного балансу — понад 136 млрд дол.

Хто компенсує наш дефіцит?

Сальдо вторинних доходів (переважно гранти західних партнерів) становило 65 млрд дол. за три роки, найбільше 2022-го — 25,3 млрд. дол. Ще понад 60 млрд — сальдо «інших пасивів», в основному за рахунок залучення кредитів сектором державного управління. Рекорд у 2023-му — понад 27 млрд дол.

Таким чином, сумарно наші партнери влили в нас 125 млрд дол., за рахунок яких було покрито торговий дефіцит за товарами та послугами (95 млрд дол.), у тому числі відтік на рахунки біженців за кордоном (мінус 25 млрд дол.), відтік капіталу бізнесу (6 млрд дол.), відтік валюти поза банками (36 млрд дол).

Тобто було покрито понад 136 млрд дол. відпливу. Як бачимо, баланс трохи не сходиться. Бракує джерел. І дійсно, є ж іще 31 млрд дол. від трудових мігрантів і бізнес на зовнішньому аутсорсі (переважно ІТ). Ще 8,3 млрд дол. за три роки забезпечив приплив прямих іноземних інвестицій: тут 80% суми — це реінвестиції прибутку на капітал (бо заборонено виводити дивіденди за кордон) насамперед банків і ФПГ.

Доходи держбюджету України: надходження від податків за темпами росту значно випередили міжнародну підтримку

У результаті, якщо 2022-го було зафіксовано дефіцит платіжного балансу на рівні 2,9 млрд дол. (що призвело до девальвації), то 2023-го — вже профіцит на рівні 9,45 млрд дол. (що забезпечило курсову стабільність гривні). На жаль, за січень—листопад 2024-го — знову дефіцит на рівні 3,12 млрд дол. і новий виток девальвації, щоправда, наразі поміркований.

Наші західні партнери напевно вміють рахувати дані платіжного балансу не гірше за нас із вами.

Їхні претензії будуть такими:

  • де економічна модель зростання і чому досі безробіття становить 15%, при цьому 30% ВПК простоює (це апріорі несумісні поняття — безробіття та надлишкові промислові потужності);
  • чому десятки мільярдів доларів йдуть у готівку і все це за рахунок зовнішньої допомоги (курсова стабільність важлива, але й тіньові потоки готівкової валюти потрібно регулювати та мінімізувати);
  • чому йде відплив капіталу бізнесу в контексті портфельних інвестицій, хоч і відносно невеликий;
  • як вирішуватиметься проблема біженців і компенсуватиметься скорочення трансфертів з-за кордону трудових мігрантів;
  • де покроковий план покриття платіжного балансу за рахунок власних можливостей, насамперед за рахунок запуску економіки, скорочення імпорту та нарощування експорту (зараз на рівні трохи більше 40 млрд дол. на рік).

Усе це в умовах війни, яка мала б усіх мобілізувати. Адже зовнішня фінансова допомога 2025 року ризикує бути дуже вимогливою щодо умов її надання як у форматі грантів, так і у вигляді пільгових кредитів.

Із понад сотні мільярдів доларів прямої бюджетної допомоги з боку західних партнерів Україні за три роки приблизно 60 млрд дол. пішли на збільшення накопичень бізнесу, еліт і 10% найбагатшого населення (приріст готівкової гривні, залишків на рахунках у банках населення та бізнесу, зростання готівкової іноземної валюти). Банки заробили за три роки війни 200 млрд грн (або 5 млрд дол.) прибутку в основному за рахунок державних фінансових інструментів. Майже всі ці гроші пішли на приріст заощаджень.

Держава ж змогла залучити у вигляді нетто-інвестицій лише 440 млрд грн у свої ОВДП з боку населення, бізнесу та банків. До речі, у перші два роки війни згадуваний вище роловер Мінфіну взагалі був від’ємним.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Кредитування, особливо корпоративне, практично не зростає, а якщо відняти пільгове фінансування за програмами «5–7–9», то побачимо взагалі падіння кредитних портфелів банків за юрособами. Відношення кредитного портфеля до ВВП у діапазоні лише 14–15%, а має бути не менш як 30%.

Узагалі виходить такий дуже специфічний формат «жебрака на паперті», який насправді зовсім не жебрак, бо вдома і «огрядні табуни», і «розписні скрині з добром». Правда, не в усіх.

Усе це, звісно, на тлі жахливої бідності приблизно 50% населення, особливо серед частини внутрішніх біженців. Суспільство поділене, і рівень нерівності зростає з кожним днем.

Однак нам давали гроші не для того, щоби їх накопичували у вигляді непродуктивного багатства «верхні децилі суспільства». А для того, щоб було запущено нову економічну модель, резистентну до умов війни.

Ті самі виробництва та робочі місця. Адже якщо в країні є незавантажені промислові потужності та паралельно 15% безробітних, то в економічній моделі уряду ну точно щось не так.

Шольц: Німеччина не має заощаджувати на власних громадянах і інфраструктурі задля фінансування допомоги Україні

Уряд замість пошуку нових моделей розвитку і надалі просить у партнерів гроші «на заощадження». Уряд не має моделі розвитку економіки під час війни, а «рука ринку» особливо нічого не вирішує (вона частково паралізована ризиками війни та загальною невизначеністю). Плюс кредитна дисфункція банків — вони не кредитують економіки, бо немає чіткої, прогнозованої моделі розвитку. НБУ додає фарб у цю палітру з допомогою високих додатних відсоткових ставок і жорсткої монетарної політики.

Зростання накопичень під час війни — це не новина. У багатьох країнах так було. Головне, щоб ці нагромадження через банківську кредитну трансмісію чи військові облігації йшли в економіку. А от цього якраз і немає. Дисфункція — ключове слово у сфері економічної політики 2024 року. Ми передали своє запілля на зовнішній аутсорс і стали надто залежні від його функціонування в найкритичніший період своєї історії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Втрое меньше шансов дожить до 75 лет: кошмары не просто заставляют сердце колотиться
Фокус
2025-07-03T10:42:54Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от хлеба
Comments UA
2025-07-03T10:36:54Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
В Украине будут судить группу лиц за неуплату налогов на сумму 29 миллионов
Корреспондент
2025-07-03T11:03:23Z
Курс евро приблизился к 50 гривен: что будет с гривной до конца года
TSN
2025-07-03T11:03:15Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Euractiv: в Европе начали тайно готовиться к сокращению военного присутствия США
Европейская правда
2025-07-03T10:06:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T11:06:32Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Удары россиян по ТЦК существенно усилились: названы подлинные намерения Кремля
Comments UA
2025-07-03T11:06:17Z
Когда Путин может выйти из войны против Украины — СМИ назвали год
TSN
2025-07-03T11:03:20Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как отличить настоящее сливочное масло от подделки еще в магазине: 4 самые главные признака
TSN
2025-07-03T10:51:14Z
На завтрак или перекус: такие оладьи быстро готовятся, получаются сытными и вкусными
Telegraf
2025-07-03T09:18:27Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Масштабное пополнение вооружения: что нового появилось в арсенале ВСУ
Хвиля
2025-07-03T10:57:59Z
В Киеве простились с погибшим пилотом F-16 Максимом Устименко
TSN
2025-07-03T10:51:31Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
В Киеве из-за жары ввели ограничения на движение грузовиков
Корреспондент
2025-07-03T11:03:39Z
Удар по ТЦК в Полтаве: известны новые детали
Корреспондент
2025-07-03T10:48:27Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Киеве на месте разрушенного подъезда многоэтажки произошло повторное разрушение
ZN UA
2025-06-23T09:57:04Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T10:37:40Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
ДТП в Винницкой области: один мужчина сгорел заживо, другой умер в больнице
TSN
2025-07-03T11:06:07Z
В России горел пороховой завод: что известно?
Новости Украины
2025-07-03T10:57:01Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
История и значение ювелирных изделий в культуре
Gazeta UA
2025-07-03T11:00:17Z
Певица Lama в мини посветила стройными ножками и показала, какой ее видит возлюбленный
TSN
2025-07-03T10:18:59Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Роналду высказался о трагической смерти игрока сборной Португалии
Корреспондент
2025-07-03T11:03:21Z
Украина потеряла пять позиций и пропустила вперед отстраненную Россию в рейтинге УЕФА
ZN UA
2025-07-03T10:43:22Z
Названа причина смертельного ДТП с участием игрока Ливерпуля
Корреспондент
2025-07-03T10:39:05Z
Экс-тренер Уайлдера сделал ставку на реванш Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-03T09:51:03Z
Трилогия: Фьюри бросил вызов Усику и назвал дату поединка
Корреспондент
2025-07-03T09:18:14Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Пластиковые отходы учатся превращать в парацетамол: ученые совершили удивительный рывок
Знай
2025-07-03T10:51:30Z
Смартфоны Samsung перестанут работать: каких моделей это коснется и почему
Фокус
2025-07-03T10:42:26Z
Совершенно новое явление: обнаружена планета, заставляющая свою звезду взрываться
Фокус
2025-07-03T10:33:46Z
"Корпорации вообще было наплевать на Xbox до покупки Activision Blizzard": Разработчик объяснил, что творится в Microsoft
GameMag
2025-07-03T10:03:12Z
В этот день Земля будет в самой далекой точке от Солнца: известна точная дата
Comments UA
2025-07-03T09:21:49Z
Який податок платити за пай: для орендодавця і для спадкоємця
AgroNews
2025-07-03T09:10:42Z
Планеты под угрозой: как звезды могут "выжигать" свои спутники
TSN
2025-07-03T09:09:26Z