MY.UAНовини
Експерти розповіли, чи можна побудувати житловий будинок на землях сільгосппризначення
Експерти розповіли, чи можна побудувати житловий будинок на землях сільгосппризначення

Експерти розповіли, чи можна побудувати житловий будинок на землях сільгосппризначення

Визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання закріплено у ст. 22 Земельного кодексу України. Про це повідомляє Земельний фонд України, пише agronews.ua.

Так, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать:

  • сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
  • не сільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі під об’єктами виробництва біометану, які є складовими комплексів з виробництва, переробки та зберігання сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Чинним законодавством України встановлено пріоритетність земель сільськогосподарського призначення.

Землі, придатні для потреб сільського господарства (крім самозалісених земель), повинні надаватися насамперед для таких цілей: 

  • ведення сільського господарства;
  • ведення лісового господарства;
  • створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

Визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.

Для будівництва промислових підприємств, об’єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та електронних комунікаційних мереж, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов’язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно не сільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.

Виникає питання, що робити в такому випадку, коли   законодавча фактично встановлено заборону на будівництво на землях сільськогосподарського призначення.

Але чинним законодавством України передбачено можливість будівництва об’єктів нерухомості на землях сільськогосподарського призначення, але за умови, що подальше функціональне використання цих об’єктів відповідатиме цільовому призначенню земельної ділянки.

Чинним законодавством України передбачено можливість будівництва об’єктів нерухомості на землях сільськогосподарського призначення, але за умови, що подальше функціональне використання цих об’єктів відповідатиме цільовому призначенню земельної ділянки. 

Згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, землісільськогосподарського призначення (код 01.01 – 01.19) можуть використовуватися для:

  • ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства, підсобного сільського господарства, індивідуального садівництва, колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства, надання послуг у сільському господарстві, розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, іншого сільськогосподарського призначення, збереження та використання земель природно-заповідного фонду, а також земельні ділянки запасу під сільськогосподарськими будівлями і дворами, під полезахисними лісовими смугами, запасу (земельні ділянки, які не надані у власність або користування громадянами чи юридичними особами), загального користування, які використовуються як польові дороги, прогони, під громадськими сіножатями та громадськими пасовищами.

Класифікація видів будівель сільськогосподарського призначення наведена у Державному класифікаторі будівель і споруд ДК 018-2000, до яких належать (код 1271):

  • будівлі для тваринництва, птахівництва, зберігання зерна, садівництва, виноградарства і виноробства, силосні й сінажні; будівлі для тепличного, рибного господарств; будівлі підприємств лісництва і звірівництва; інші об’єкти сільськогосподарського призначення.

До цього класу будівель також відносяться: корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади і надвірні споруди, підвали, винокурні, винні ємкості, теплиці, силосні ями тощо.

Так все ж таки, чи можливо побудувати житловий будинок на землях сільськогосподарського призначення, так можливо і таке будівництво можливе на землях виділених для ведення фермерського господарства для створення фермерської садиби.

Згідно із частиною першою статті 31 ЗК України землі фермерського господарства можуть складатися із:

  • земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі;
  • земельних ділянок, що належать громадянам – членам фермерського господарства на праві приватної власності;
  • земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. 

Фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону (частина 1 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство»).

Фермерське господарство самостійно визначає напрями своєї діяльності, спеціалізацію, організує виробництво сільськогосподарської продукції, її переробку та реалізацію, на власний розсуд та ризик підбирає партнерів з економічних зав`язків у всіх сферах діяльності, у тому числі іноземних(частина 2 статті 24 Закону України «Про фермерське господарство»).

Як встановлено ст. 5 Закону України «Про фермерське господарство», громадяни, що створили фермерське господарство, мають право облаштувати житло в тій частині наданої для ведення фермерського господарства земельної ділянки, з якої забезпечується зручний доступ до всіх виробничих об’єктів господарства. Якщо житло членів фермерського господарства знаходиться за межами населених пунктів, то вони мають право на створення відокремленої фермерської садиби, якій надається поштова адреса.

Відокремленою фермерською садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями, яка знаходиться за межами населеного пункту.

Для облаштування відокремленої садиби фермерському господарству надається за рахунок бюджету допомога на будівництво під’їзних шляхів до фермерського господарства, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем.

Переселенцям, які створюють фермерське господарство в трудонедостатніх населених пунктах, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, надається одноразова грошова допомога за рахунок державного бюджету у розмірі, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Що таке відокремлена фермерська садиба?

Статтею 381 Цивільного кодексу України закріплено визначення садиба як об’єкт права власності. Садибою є земельна ділянка разом з розташованими на ній житловим будинком, господарсько-побутовими будівлями, наземними і підземними комунікаціями, багаторічними насадженнями. У разі відчуження житлового будинку вважається, що відчужується вся садиба, якщо інше не встановлено договором або законом.

Початок будівельних робіт та введення в експлуатацію, нами неодноразово висвітлювалось на сторінках Земельного фонду України.

Для того щоб оформити відокремлену фермерську садибу, фермеру необхідно з дотриманням вимог передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», та:

  • отримати дозвіл на створення відокремленої фермерської садиби. Дозвіл видається органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки.
  • зареєструвати право власності чи оренди на земельну ділянку. Право користування на земельну ділянку реєструється в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
  • подати заяву про державну реєстрацію відокремленої фермерської садиби. Заява подається до органу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за місцем розташування відокремленої фермерської садиби.
  • технічний паспорт на житловий будинок та господарські будівлі;
  • акт введення в експлуатацію житлового будинку та господарських будівель;
  • довідку про присвоєння поштової адреси відокремленій фермерській садибі.

Після введення об’єкта до експлуатації можливе оформлення право власності на нього. Для цього необхідно звернутися до Центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.



Перегляди: 0
Теги за темою
Будівництво
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як журналісту працювати з документами й запитами
Детектор М
2025-01-15T17:04:20Z
2024 року кількість українців, які виїхали та не повернулись додому, зросла втричі — аналітики
TSN
2025-01-15T17:03:13Z
Дівчина показала свій наряд для офісу і зізналася, що сильно шкодує про це
24tv
2025-01-15T16:27:23Z
На Миколаївщині начальник штабу допустив безпідставне нарахування бойових
1News
2025-01-15T16:24:28Z
Зеленський оцінив внесок Заходу в озброєння ЗСУ
1News
2025-01-15T16:21:41Z
Перехоплень стало більше: аналітики опублікували статистику російських ракетних атак
Фокус
2025-01-15T16:12:20Z
Індія спустила на воду субмарину для захисту від присутності Китаю у Індійському океані
УкраинФорм
2025-01-15T16:10:34Z
Російські Ту-95 залишились "без роботи": що ЗСУ уразили на "Енгельсі"
24tv
2025-01-15T15:54:11Z
У Вашківцях на Буковині відсвяткували Маланку
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:58Z
У моду повертається балонова спідниця "тюльпан": стилісти пророкують їй успіх
24tv
2025-01-15T17:03:55Z
Акторка, яка вийшла заміж за зведеного брата, народила первістка: фото та історія кохання пари
TSN
2025-01-15T16:24:38Z
Тарас Тополя показав підрослого 9-річного сина від Alyosha і розкрив його неочікуваний талант
TSN
2025-01-15T16:24:00Z
Ошукав на понад 800 тисяч євро: француженка стала жертвою шахрая від імені Бреда Пітта
24tv
2025-01-15T16:18:18Z
Заявка на зіркову кар'єру. Британський фільм з Олександром Рудинським потрапив у номінацію BAFTA
Детектор М
2025-01-15T16:15:34Z
Другий фільм «Чужий: Ромул» спрямує франшизу у «незвідані води», — режисер
ITC
2025-01-15T16:15:10Z
Трейлер серіалу «‎Шибайголова: Народжений наново»
ITC
2025-01-15T16:15:07Z
Учасницю нацвідбору Fiinka запідозрили у плагіаті через схожість конкурсної пісні з хітом Rosalia
Комсомольская правда
2025-01-15T16:10:39Z
Лариса Кадочникова пояснила, чому відмовилася говорити українською на публіці
Комсомольская правда
2025-01-15T16:06:03Z
Ізраїль і ХАМАС уклали угоду про припинення вогню та звільнення заручників
24tv
2025-01-15T17:03:13Z
Атомна енергетика та оборонка: Єрмак уточнив, кого торкнулися нові санкції США проти РФ
Хвиля
2025-01-15T17:03:07Z
Грузія: ЄС шокований повідомленнями про причетність політиків від влади до побиття опозиціонера
Европейская правда
2025-01-15T17:01:38Z
Головне з інтерв'ю очільника МЗС України про зброю для ЗСУ, "примирення" з Польщею, НАТО і газ
Европейская правда
2025-01-15T17:01:27Z
Що забороняє парламентарям захищати права ЛГБТ: несподівані результати дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T17:00:52Z
"Ми здатні навіть перемогти": Дикий спрогнозував, коли буде наша перемога і катастрофа для рф
FaceNews
2025-01-15T17:00:02Z
"Крихітна і нешкідлива": ЗМІ розкрили 2 обов'язкові вимоги Путіна до Трампа щодо України
24tv
2025-01-15T16:57:10Z
ЄС застеріг Косово від закриття сербських інституцій на півночі країни
Европейская правда
2025-01-15T16:55:12Z
Білорусь створила 14 нових загонів: політик сказав, куди їх відправлять в лютому
GlavRed
2025-01-15T16:54:03Z
Новий скандал в українському ТЦК: працівнику загрожує до 8 років позбавлення волі
Политека
2025-01-15T17:04:40Z
На Житомирщині працівник моргу викрав обручку загиблого військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-01-15T16:57:55Z
Затримані російські агенти спалили релейну шафу та 7 військових авто
Khreschatyk
2025-01-15T16:42:22Z
У Канаді крадії вигадали зухвалий спосіб пограбування банків
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:36:57Z
Перерізав шию співмешканці: у Конотопі сталося моторошне вбивство
TSN
2025-01-15T16:24:50Z
Киянку затримали за вбивство знайомої у Солом’янському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-15T16:06:52Z
"Кошмарять" як у 1990-х: ресторан Noice, в який не нібито пустили військового, прокоментував інцидент
TSN
2025-01-15T15:54:09Z
Подружжя організувало лабораторію із виготовлення амфетаміну та розсилало його поштою у пакетах з під солі
Украина Криминальная
2025-01-15T15:51:58Z
Потягом на західну Україну, а далі до сусідньої країни: в Одесі ділок організував незаконне переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-01-15T15:33:25Z
Водіїв попередили про небезпеку на дорогах: Гідрометцентр розповів про погоду
Хвиля
2025-01-15T17:03:46Z
На Торецькому напрямку бійці бригади «Азов» взяли у полон 23 росіян
УкраинФорм
2025-01-15T17:03:02Z
Україна повернула з російського полону 25 українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T17:00:13Z
Ворог атакував газову інфраструктуру Харківщини – Синєгубов
Мій Харків
2025-01-15T16:57:32Z
Це великий логістичний вузол: як росіяни серйозно вдосконалюють захист Кримського мосту
24tv
2025-01-15T16:33:05Z
У Миколаєві з акваторії Південного Бугу відкачали вже 195 тонн олійної суміші
УкраинФорм
2025-01-15T16:27:36Z
Росіяни створили нову колісну САУ. Defence Express дізналося, що це за гібрид
InternetUA
2025-01-15T16:21:14Z
Масова міграція на Дніпропетровщину: дикі тварини та хижаки тікають від війни
FaceNews
2025-01-15T16:19:01Z
Зупинки транспорту під час тривог у Києві: Кличко різко відреагував
Хвиля
2025-01-15T16:12:45Z
Кривбас візьме 30 футболістів на зимові збори
Football.ua
2025-01-15T16:49:24Z
Білоцерковець повернувся до Зорі
Football.ua
2025-01-15T16:43:27Z
Бразильська самба "гірників": Шахтар розгромив команду свого колишнього тренера
24tv
2025-01-15T16:33:23Z
Шахтар — ЦСКА Софія 1:0 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-01-15T16:24:46Z
Меркушина з ідеальною стрільбою здобула першу медаль для України на Кубку IBU
24tv
2025-01-15T16:19:34Z
Українські тренери проходять стажування на базі Манчестер Сіті
Football.ua
2025-01-15T16:10:23Z
Зінченко залишає «Арсенал»? Британський журналіст про майбутнє українського захисника
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:06:27Z
Легендарний Холіфілд припустив, як би закінчився його бій із Усиком
24tv
2025-01-15T15:54:04Z
«Шахтар» провів спаринги з болгарськими клубами на турецьких зборах
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:50Z
«Укрзалізниця» презентувала нові функції у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T17:03:10Z
Експерти розповіли, чому на екранах смартфонів раптово з’являються зелені лінії і чи можна це виправити
InternetUA
2025-01-15T17:01:13Z
«Втратили $400 млрд». Білл Гейтс розповів про свою найбільшу помилку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:39:35Z
Компанія Meta навчала свій ШІ на піратському контенті, взятому з торрентів
24tv
2025-01-15T16:33:01Z
Adobe розгортає функцію спільного редагування в Photoshop, але поки не для всіх
AIN
2025-01-15T16:30:25Z
Бундесвер відмовляється від соцмережі Х
УкраинФорм
2025-01-15T16:27:47Z
Смартфону Asus Zenfone 12 Ultra приписують чип Snapdragon 8 Elite та батарею на 5800 мАг
ITC
2025-01-15T16:15:42Z
Забезпечить будинок енергією: створено "нерухому" вітряну турбіну для даху
Фокус
2025-01-15T16:04:12Z
Вчені виявили приховану мережу тунелів інків завдовжки майже два кілометри
ZN UA
2025-01-15T16:04:06Z
Українська мережа напівфабрикатів відкрила магазин із фастфудом у Лос-Анджелесі
AgroPortal
2025-01-15T17:00:26Z
Трейдерів України й Польщі обʼєднали на конференції FFA CRYPTO RISE
TSN
2025-01-15T16:51:00Z
Санкційні ризики: китайські НПЗ збільшують закупівлі нафти
Хвиля
2025-01-15T16:36:06Z
ЗМІ показали, що українські правоохоронці у змові з американським фондом АСР блокують роботу компаній в Одеському порту
Знай
2025-01-15T16:33:45Z
Офіційне євро суттєво коливається: що відбувається з валютою
24tv
2025-01-15T16:33:30Z
Українські АЗС підвищили ціни на всі види пального
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:30:58Z
"Це невідворотне майбутнє": в НБУ розповіли, коли Україна перейде на євро
24tv
2025-01-15T16:30:08Z
Гетманцев пропонує ввести податки на всі посилки з-за кордону
ZN UA
2025-01-15T16:30:03Z
Українців чекає запровадження бальної системи: як хочуть нараховувати пенсійні виплати
Политека
2025-01-15T16:27:11Z
Горітимуть довго і не даватимуть сажі: названо найкраще дерево для дров
24tv
2025-01-15T16:57:12Z
Чим замінити яйце у фарші: найкращі альтернативи для соковитих котлет
GlavRed
2025-01-15T16:39:26Z
Найкорисніша зелень для салату: в ній комплекс вітамінів, а насіння коштує копійки
TSN
2025-01-15T16:36:06Z
Вплив на покупців і не тільки: чому в приміщеннях супермаркетів є тільки штучне освітлення
24tv
2025-01-15T16:24:10Z
Це реально працює: як кава з корицею у четвер залучає в життя гроші
24tv
2025-01-15T15:42:47Z
Гороскоп Таро на 16 січня для всіх знаків Зодіаку: цей день буде сповнений сюрпризів
Политека
2025-01-15T15:42:40Z
Стильна та компактна: як створити кутову полицю для книг з дерев’яних піддонів
24tv
2025-01-15T15:27:47Z
3 знаки зодіаку, які вже до кінця цієї зими переживуть серйозні зміни в житті
24tv
2025-01-15T15:03:54Z
Одні перехоплюють дух, а інші здаються химерними: які є найдивніші дизайни інтер'єрів у світі
24tv
2025-01-15T14:36:51Z
24 години і смакота: як перетворити незріле авокадо на стигле - що покласти
GlavRed
2025-01-15T16:27:30Z
Пік захворюваності на ГРВІ та грип очікується у лютому - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T16:00:19Z
Фтор у воді: як він впливає на розвиток дітей
24tv
2025-01-15T15:27:59Z
Прасуйте спідню білизну після прання: ось чому це треба робити
24tv
2025-01-15T14:21:44Z
При захворюванні на ГРВІ не потрібно робити тести на метапневмовірус - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T14:16:10Z
Клітини "втекли": чоловік помер після того, як підхопив рак легень від донора печінки
TSN
2025-01-15T13:24:24Z
Більше 80% жінок помиляються: як визначити розмір грудей правильно
GlavRed
2025-01-15T12:25:54Z
Їжа для "другого мозку": варіанти перекусів, які покращать стан кишківника
24tv
2025-01-15T12:06:25Z
Чому сняться кошмари: про які хвороби вони можуть свідчити
TSN
2025-01-15T11:54:59Z
У Токіо представили вражаючий електрокросовер Toyota
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T17:03:29Z
У Кременчуці виготовили універсальний самоскид для фермерів
AutoCentre
2025-01-15T16:04:56Z
Офіційний старт продажів Renault Duster і Renault Taliant в Україні
AutoCentre
2025-01-15T15:33:28Z
Огляд Kia Sportage NQ5 : які є особливості та на що звернути увагу
AutoCentre
2025-01-15T15:04:22Z
Nissan розкрив характеристики нового електричного седана N7
AutoGeek
2025-01-15T14:58:39Z
Електромобіль Mazda 6e їде до Європи: усі подробиці про новинку
AutoGeek
2025-01-15T14:12:14Z
На продаж виставили 15-річний Dodge Challenger без пробігу
AutoCentre
2025-01-15T13:16:40Z
Зірки краш-тестів: названо найбезпечніші автомобілі 2024 року
Фокус
2025-01-15T12:51:53Z
Modellista підготувала для Toyota bZ4x стильний обвіс у стилі 80-х
AutoCentre
2025-01-15T12:12:41Z