MY.UAНовини
Енгельс горить, а Росія втрачає ресурси: реальні наслідки українських ударів по РФ
Енгельс горить, а Росія втрачає ресурси: реальні наслідки українських ударів по РФ

Енгельс горить, а Росія втрачає ресурси: реальні наслідки українських ударів по РФ

Сили оборони України продовжують активно завдавати ударів по стратегічних об'єктах Росії, сприяючи зниженню її військових та економічних можливостей. Фокус з'ясував, реальні наслідки і перспективи українських атак.

Україна продовжує активно завдавати ударів по стратегічно важливих об'єктах Росії. Сили оборони на 14 січня завдали далекобійного удару по території ворога, який може бути наймасовішим і найрезультативнішим за весь час повномасштабної війни.

В атаці використовувалися ракети та різноманітні далекобійні дрони. Першою ціллю став "Брянський хімічний завод", який розташований за 12 км від обласного центру. Підприємство, за даними російських джерел, випускає спорядження і збирає різні боєприпаси, зокрема снаряди до РСЗВ "Град", "Торнадо-С", "Смерч" і фугасні авіабомби.

Під атакою опинився і сам Брянськ, де, за інформацією місцевої влади, "уламками ракет" пошкоджено підприємство "Кремній Ел", що зазнає ударів не вперше і вважається другим найбільшим у РФ виробником електроніки для військових цілей.

Але та ніч виявилася "вибуховою" ще для низки ворожих об'єктів у різних регіонах Росії. Також постраждав Алексинський хімічний комбінат у Тульській області. Після прильотів дронів СБУ там зафіксовано велику пожежу. Українські БПЛА дістали і склади боєприпасів ФАБ, КАБ і крилатих ракет на аеродромі "Енгельс" у Саратовській області. Фіксувалась велика пожежа і на Саратовському нафтопереробному заводі.

Атака на РФ: головні цілі Україні

Українська армія діє системно, поступово знищуючи ворожі об'єкти військової інфраструктури, а також ключові елементи оборонного потенціалу Росії.

"Ми руйнуємо стратегічні військові об'єкти, об'єкти оборонно-промислового комплексу, енергетичну інфраструктуру. Це вже дає свій результат: російські об'єкти, такі як нафтобази та склади, що використовуються для стратегічної авіації, зазнають серйозних пошкоджень. Наприклад, нещодавні займання на території Росії, зокрема на аеродромі в Енгельсі, де зберігаються паливно-мастильні матеріали для стратегічних бомбардувальників, є важливими, хоча й не критичними для ворога", — каже Фокусу військовий експерт, колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

За його словами, Росія ще має значні ресурси для відновлення пошкоджених об'єктів, таких як склади з боєприпасами та пальне для авіації. Вони можуть замінити зруйновані склади, але це зменшує їхні ресурси та здатність до відновлення бойових дій у короткі терміни. Російський бюджет на 2025 рік передбачає значні витрати на військові дії, тому Росія продовжить наступати, але українська армія активно працює над обмеженням її ресурсних можливостей.

Одним з важливих досягнень України в цих атаках є розробка ефективних безпілотних систем. Це дозволяє застосовувати нестандартні підходи до ураження ворожих об'єктів. Наприклад, на безпілотники підвішують керовані авіаційні бомби або міни, що дає можливість знищувати стратегічні об'єкти ворога з мінімальними витратами.

Експерт впевнений, росіяни ще не раз почують "бавовну" і горіти буде в різних куточках країни — це лише питання часу. А ось Москва як ціль наразі не є пріоритетною для здійснення українських атак.

"Москва — це не просто місто, а стратегічний центр управління та прийняття рішень. Звісно, такі об'єкти є законними цілями для українських Сил оборони. Однак важливо зазначити, що ми не плануємо атакувати цивільні об'єкти, такі як культурні чи соціокультурні заклади, де є мирні люди. Головна проблема Москви — це її складна і щільна система протиповітряної оборони, тому удар по Москві може призвести до великих втрат без досягнення значного результату. Тому значно ефективніше спрямовувати удари на менш захищені регіони Росії, де система ППО не така потужна. Це дозволяє нам знищувати ворожі об'єкти з меншими втратами для українських сил", — каже Селезньов.

Ворог розподіляє свої об'єкти таким чином, що найбільш важливі і стратегічні з них знаходяться під особливим захистом, зокрема Керченський міст. Спрямовувати кілька сотень одиниць нашої ППО з метою гарантовано знищити ворожу ППО, при цьому не досягнувши основних цілей, виглядає нераціональним, вважає експерт. Однак ворог стикається з проблемою: у нього є багато стратегічних об'єктів, але їм починає не вистачати сил для ефективної протиповітряної оборони.

"Тактика "тисячі порізів" — поступове, але постійне ураження слабших об'єктів — виглядає набагато ефективнішою, ніж спроби прорвати потужну систему ППО Москви", — резюмує колишній речник Генштабу ЗСУ.

Атаки ЗСУ на російські об'єкти: миттєвого результату не чекати?

Безумовно, всі опитані Фокусом експерти сходяться на думці, що Сили оборони України наростили спроможності для завдання потужних ударів по території РФ. Але ветеран російсько-української війни, майор запасу Олексій Гетьман, вважає що миттєвого результату від таких атак не варто очікувати.

"Загалом, атаки на російські об'єкти важливі для зменшення ресурсів ворога, однак для того, щоб побачити миттєвий результат, потрібно більше часу. Росія має велику кількість заводів і виробництв, що працюють для військово-промислового комплексу. Кожен з цих заводів не лише виробляє продукцію для армії, а й забезпечує постачання на передову. Якщо навіть зупинити всі заводи, це не означатиме миттєву перемогу — залишаються склади, що накопичують продукцію, яку можна розподіляти по фронту. Тому досягти швидких змін одразу після таких атак ми не можемо", — каже Фокусу Гетьман.

За його словами, наразі атакувати НПЗ в РФ значно простіше, тому що ці об'єкти знаходяться в більш доступних місцях. Базові резервуари з пальним легше атакувати за допомогою безпілотників чи інших засобів. Пошкодження таких об'єктів може призвести до вторинного загоряння, і вони можуть горіти до повного вигоряння. Однак більш захищені об'єкти, як хімічні заводи, потребують більш потужних ударів, оскільки вони мають товсті стіни і серйозні перекриття. Для знищення таких об'єктів потрібно використовувати ракети.

"Таки атаки як відбулися в ніч на 14 січня зменшують можливості російського ВПК, тому що вони повинні відновлювати зруйновані об'єкти, що впливає на логістику та постачання для армії. Однак Росія має великі резерви і може швидко замінити деякі пошкоджені об'єкти, тому важливо продовжувати таку тактику", — продовжує експерт.

Якщо Сили оборони України будуть продовжувати наносити удари регулярно, через кілька місяців Росія почне відчувати серйозні проблеми, вважає Гетьман. Особливо це позначиться на їхніх можливостях на фронті, оскільки склади, що постачають боєприпаси, будуть пошкоджені, і це обмежить їхні ресурси. Однак варто розуміти, що результат буде накопичувальним, і не варто очікувати миттєвих змін, підкреслює експерт.

Менше КАБ і крилатих ракет: реальні наслідки українських атак по РФ

Військовий експерт Павло Нарожний наголошує, що всі удари Силами оборони по території РФ вже мають наслідки.

"Був завданий удар по Енгельсу, а саме по аеродрому, на якому знаходяться стратегічні бомбардувальники Ту-95, Ту-160, Ту-34. За інформацією з посиланнями на джерела, після удару по аеродрому було знищено склад з боєприпасами. Тепер відкриваємо зведення Генштабу і дивимось, що в останні тижні щодня знищувалося 60-70 цілей (таких як КАБ — ред.), а іноді й більше одиниць. Але після ударів по Енгельсу ця цифра знизилася до 15-20. Тобто ми бачимо різке зменшення кількості боєприпасів. Звісно, вони відновлюють свої склади, але навіть при цьому кількість боєприпасів, необхідних для нормальної роботи російської авіації, значно зменшується", — каже Фокусу Нарожний.

За словами експерта, таки атаки Сил оборони важливи, тому що кожен склад боєприпасів — це близько тижня роботи для російської авіації. Звісно, Росія не працює лише з одного аеродрому, а з кількох, але загалом кількість атак зменшується. Це впливає на їхню логістику, оскільки їм потрібно перенаправляти літаки та приймати інші рішення.

"Інший важливий момент — це знищення складу нафтопродуктів в Енгельсі. Там базуються літаки Ту-160. Поясню, чим вони відрізняються від інших. Ту-95 — це основна частина російської авіації для запуску крилатих ракет. Але ці літаки вже вичерпали свій ресурс, і тому Росія почала використовувати Ту-160. Ці літаки використовують особливе паливо, яке виробляється не на всіх нафтопереробних заводах Росії. Ось чому удари по НПЗ, де виробляється це паливо, важливі", — продовжує Нарожний.

Що стосується наслідків, то ми можемо побачити зменшення кількості запусків крилатих ракет, впевнений експерт. Це може призвести до того, що кількість атак по Україні зменшиться, але "ми не можемо точно порахувати, скільки ракет було б, якби не ці удари. Звісно, ми хочемо, щоб удари припинилися зовсім, але це питання часу".

"Крім того, ми завдаємо ударів по іншій стратегічній інфраструктурі, як-от по складам боєприпасів та артилерійських заводах. Війна зараз, в першу чергу, артилерійська, і артилерія займає основну частину вогневих ударів — як у нас, так і у росіян. Тому удари по артилерійських заводах і знищення запасів вибухівки також зменшують ефективність ворожих атак", — каже Нарожний.

Загалом кількість ударів і пострілів в Росії зменшується, і це важливо для розуміння того, як ситуація змінюється на користь України.

"Люди часто кажуть, що нічого не змінюється, що ми програли війну, але це не так. Ситуація на фронті поступово змінюється на нашу користь, і ми це бачимо. Проте перемоги за один день не буде", — резюмує військовий експерт.

Нагадаємо, саратовський нафтопереробний завод, по якому в ніч на 14 січня вдарили Сили оборони, втратив мінімум два резервуари з пальним. На супутниковому фото видно почорнілі вигорілі майданчики у точка, в яких раніше біліли гігантські цистерни.

Також джерела Фокусу назвали усі об'єкти ЗС РФ, до яких долітали українські засоби ураження в ніч на 14 січня.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Mozilla остаточно припинить підтримку Firefox на Windows 7, 8 та 8.1
InternetUA
2025-02-25T11:31:15Z
Найповнішу карту океанів Землі створять через 5 років: що дасть змогу зазирнути в найтемніші куточки
Фокус
2025-02-25T11:27:30Z
Чому Марс червоний: вчені зробили нове відкриття
TSN
2025-02-25T11:21:19Z
Штучний інтелект обирає шахрайство замість чесної поразки в шахах
InternetUA
2025-02-25T11:16:11Z
Китайський стартап навчив робота робити сальто вперед
Фокус
2025-02-25T11:15:59Z
Іноземні кореспонденти запускають новинну платформу Noosphere з матеріалами незалежних журналістів
Детектор М
2025-02-25T11:12:44Z
Головний банк Азії скоротить 4 тис. працівників: людей замінить штучний інтелект
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T11:03:48Z
Фізики засумнівалися в працездатності квантового процесора Microsoft Majorana 1
InternetUA
2025-02-25T11:01:54Z
Молодші Google Pixel уповільнюють на стендах магазинів, щоб продати більше Pro?
ITC
2025-02-25T10:52:44Z
Сильно брудні шкарпетки можна відбілити за годину: потрібні 3 потужні засоби
24tv
2025-02-25T11:09:32Z
"Лінивий Наполеон": готуємо улюблений десерт швидко і всього з 4 інгредієнтів
24tv
2025-02-25T10:42:52Z
Жир і нагар відлітатиме сам: три найкращі методи для чищення духовки
TSN
2025-02-25T10:21:26Z
Китайський гороскоп на завтра 26 лютого: Кроликам - обман, Коням - помилки
GlavRed
2025-02-25T09:27:04Z
Яйце більше не буде розтікатися: як надати яєчні бажану форму за допомогою огірка – лайфхак року
24tv
2025-02-25T09:00:23Z
У які дні народжуються унікальні діти: вони стають лідерами й мотиваторами
TSN
2025-02-25T08:21:38Z
Щасливі числа на 2025 рік для Раків: дізнайтеся, як їх ефективно використовувати
Политека
2025-02-25T08:03:05Z
Найкращі шлейфові парфуми: ці аромати неможливо забути
24tv
2025-02-25T08:03:02Z
Навіщо чистити фільтр пралки та як часто потрібно це робити
24tv
2025-02-25T07:30:20Z
Директор психоневрологічного інтернату сплатив ₴360 тис. бюджетних коштів за товар, який установа не отримала
Украина Криминальная
2025-02-25T11:24:54Z
На Житомирщині внаслідок російської атаки постраждали жінка і двоє дітей
УкраинФорм
2025-02-25T10:51:11Z
На Сумщині евакуювали родину, в будинок якої влучила російська авіабомба
УкраинФорм
2025-02-25T10:03:46Z
Одеський посадовець зазнав побоїв та потрапив до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T10:03:40Z
Поліцейські вилучили у двох пасажирів столичного метрополітену понад 850 згортків із психотропами
Украина Криминальная
2025-02-25T09:42:54Z
Поліцейські розслідують обставини побиття посадовця Одеської міської ради
Украина Криминальная
2025-02-25T09:36:29Z
Безробітний у формі поліції «жартував» на заправці. Суд застосував суворе покарання
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T09:06:15Z
В Одесі іноземця засуджено за розбій та незаконне поводження з гранатою
Украина Криминальная
2025-02-25T08:57:57Z
У ДР Конго невідома хвороба вбила вже понад 50 людей
УкраинФорм
2025-02-25T08:36:48Z
Лунін зіграє за Реал у півфіналі Кубку Іспанії проти Сосьєдаду
Football.ua
2025-02-25T11:22:39Z
Екстренер Олександрії приєднався до першолігової ЮКСА
Football.ua
2025-02-25T11:04:33Z
Відомий новий претендент на бій із Усиком та Дюбуа: він зупинив пузатого Баколе
24tv
2025-02-25T11:03:46Z
Усик придбав трико Беленюка на благодійному аукціоні на підтримку «Азову»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T10:57:37Z
Мексиканського арбітра відсторонили від роботи через Мессі
24tv
2025-02-25T10:54:09Z
Відомий склад збірної України на чемпіонат світу з лижних видів спорту
УкраинФорм
2025-02-25T10:48:03Z
Маємо вирішити це протягом наступного тижня, – Воррен назвав двох потенційних суперників Дюбуа
24tv
2025-02-25T10:36:20Z
Українка Ганна Тарасова - срібна призерка турніру зі сквошу в Німеччині
УкраинФорм
2025-02-25T10:27:23Z
Гомес: Металісту під силу поборотися за підвищення у класі
Football.ua
2025-02-25T10:24:18Z
Відключення світла в Одесі 26 лютого: чи будуть введені аварійні графіки
Политека
2025-02-25T11:31:47Z
Війська РФ ударили по Золочеву на Харківщині, двоє поранених
УкраинФорм
2025-02-25T11:31:04Z
"Зима пакує валізи": синоптики попередили про погодний сюрприз наприкінці лютого
GlavRed
2025-02-25T11:27:30Z
На Волині понад 40 шкіл перейшли на «дистанційку» через грип
УкраинФорм
2025-02-25T11:24:27Z
У мосту-хвилі на столичній Оболоні «підскочила температура»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T11:24:26Z
Зеленський презентував партнерам зброю, що може знищити Кримський міст: подробиці
TSN
2025-02-25T11:21:43Z
ЗСУ відкинули росіян з Успенівки, водночас ворог захопив село на Донеччині – Deep State
TSN
2025-02-25T11:12:35Z
Росія відправила півторатисячне підкріплення для штурмів в Торецьку, – військовий
24tv
2025-02-25T11:03:47Z
Прогноз погоди в Одесі на 26 лютого: синоптики розповіли, чи будуть опади у середу
Политека
2025-02-25T10:34:35Z
Алла Пугачова вразила захопленням сина і пожартувала над ним - деталі
GlavRed
2025-02-25T11:30:54Z
Королева Британії втілила популярний тренд у дизайні інтер'єру
24tv
2025-02-25T11:27:46Z
"Залізна леді": дружина Комарова зробила заяву на тлі чуток про розлучення
GlavRed
2025-02-25T11:27:10Z
Глен Пауелл – нова ікона стилю Голлівуду: ось його 5 уроків, які варто засвоїти чоловікам
24tv
2025-02-25T11:24:57Z
Хіт 2000-х "Зцапала злапала" від Бумбокс потрапив у чарт ТОП-100 Apple Music
Комсомольская правда
2025-02-25T11:22:42Z
Ольга Старовойт презентувала чуттєву роботу — пісню та відеокліп «Мамине серце», що розповідає про силу материнства і мрії українських дітей.
FM-TV
2025-02-25T11:18:53Z
Кемерон Діаз уперше "засвітила" обличчя сина
GlavRed
2025-02-25T11:12:17Z
Співачка Killing Me Softly Роберта Флек померла у віці 88 років
360ua.news
2025-02-25T11:03:39Z
Майкл Джексон – живий, а Емінема замінив клон: 3 найпопулярніші теорії змови, в які вірять люди
24tv
2025-02-25T11:00:09Z
У Литві зібрали понад 5 млн євро на безпілотники для України в межах акції
Европейская правда
2025-02-25T11:31:19Z
Офіційно військовослужбовець: Міша Крупін повідомив, що склав присягу
24tv
2025-02-25T11:27:10Z
У Києві презентували третє видання книги військового лікаря Дубровського, доповнене фотографіями героїв
УкраинФорм
2025-02-25T11:18:21Z
Глава Генштабу Естонії вважає, що Україна все ще може перемогти у війні
Европейская правда
2025-02-25T11:13:53Z
У Латвії вийшов переклад українського коміксу про боротьбу з російською пропагандою
Детектор М
2025-02-25T11:06:34Z
Убивці авіаносців: що вміють шведські субмарини класу Gotland
Фокус
2025-02-25T11:00:35Z
Мобілізація з 1 березня: кого з українців віком до 25 років можуть забрати в армію
Фокус
2025-02-25T11:00:09Z
Метінвест Політехника навчить студентів, як забезпечити «нульовий травматизм» на виробництві
TSN
2025-02-25T10:54:17Z
В українській та кримськотатарській Вікіпедії пройде конкурс статей про Рамадан
Детектор М
2025-02-25T10:51:38Z
В Україні додали ще одну підставу для встановлення інвалідності
24tv
2025-02-25T10:09:12Z
Помилки краси, через які шкіра передчасно старіє: більше так не робіть
24tv
2025-02-25T09:57:00Z
Слони насправді хворіють на рак частіше, ніж всі думали: але у них є один секрет
Фокус
2025-02-25T09:15:33Z
Українські студенти-медики більше не зможуть отримувати дипломи без складання ліцензійних іспитів КРОК — глава Центру тестування при МОЗ
ZN UA
2025-02-25T09:00:21Z
Що робити, коли немає часу хворіти на застуду, грип чи коронавірус: поради епідеміологині
24tv
2025-02-25T08:03:40Z
Як пройти ВЛК з 1 березня: які аналізи здати та яких лікарів пройти
24tv
2025-02-25T07:54:59Z
В Україні призупинено програму допомоги хворим Терапія плюс
1News
2025-02-25T07:51:56Z
Б’юті-процедури для очей: чому спочатку варто відвідати офтальмолога. Рекомендація експерта Ексімер
Корреспондент
2025-02-25T07:24:42Z
Скільки українців мають психологічні проблеми: нові дані ВООЗ
24tv
2025-02-25T07:24:10Z
У Придністров'ї різко зростуть ціни на газ та електроенергію
Европейская правда
2025-02-25T11:31:05Z
Аграрії першими долучилися до держпрограми навчання жінок чоловічим професіям
AgroPortal
2025-02-25T11:30:45Z
Перегляд газового ПСО і реформи ринку критично важливі для стабільності енергосистеми – аналітик
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T11:24:31Z
У скільки обійдеться відбудова України: Шмигаль дав відповідь
24tv
2025-02-25T11:24:03Z
Українська компанія, яку знають всі, може вийти на фондову біржу
24tv
2025-02-25T11:18:53Z
Перші гранти в 2025 р на розвиток садівництва отримали 4 агровиробники
AgroNews
2025-02-25T11:16:56Z
Мінфін прогнозує зростання цін на овочі у березні: що подорожчає насамперед
Знай
2025-02-25T11:12:12Z
Вода для аграріїв: іригація стає критичним фактором урожайності
AgroPortal
2025-02-25T11:00:58Z
Пенсія у березні 2025: українцям відповіли, які надбавки нарахують
Политека
2025-02-25T11:00:16Z
З трьома двигунами: електричний кросовер Alpine A390 стане конкурентом Porsche Macan
AutoGeek
2025-02-25T11:27:25Z
Як модульна платформа Kiepe перетворює електричний автобус на тролейбус
AutoCentre
2025-02-25T11:16:56Z
Як підготувати автомобіль до весни: важливі поради для водіїв
ТСН
2025-02-25T11:03:29Z
Як обрати ідеальні галогенні лампи
AutoCentre
2025-02-25T10:46:10Z
З запасом ходу до 1000 км: Mercedes-Benz тестує електромобілі з твердотільними акумуляторами
AutoGeek
2025-02-25T10:30:45Z
Новий Duster отримав інноваційний повний привід: кросовер вже тестується
ЗаРулем
2025-02-25T10:24:33Z
Mitsubishi представила оновлений Outlander за привабливою ціною
AutoCentre
2025-02-25T10:12:23Z
Водія позбавили прав за порушення ПДР, вчинене 65 років тому
Фокус
2025-02-25T09:21:56Z
BMW випустила лімітований M4 CS на честь легенди мотоспорту
AutoCentre
2025-02-25T09:07:01Z
Україні та Європі слід готуватися до війни з РФ без підтримки США – Ландсбергіс
Европейская правда
2025-02-25T11:31:46Z
Чехи більше довіряють Зеленському, а словаки – Путіну
Европейская правда
2025-02-25T11:31:31Z
Зустрічі Трампа з Путіним та Зеленським "відбудуться дуже скоро", – Білий дім
24tv
2025-02-25T11:30:38Z
Війна дронів. Відчуйте різницю
ГЛАВКОМ NET
2025-02-25T11:30:07Z
Переговори Росії та США: у Росії заперечили нову зустріч в Ер-Ріяді 25 лютого
24tv
2025-02-25T11:27:52Z
Глава МЗС Туреччини: ми не проти членства України в НАТО, але треба бути реалістичними
Европейская правда
2025-02-25T11:27:39Z
"Страшні цифри": Буданов сказав, скільки коштів РФ виділяє на війну
GlavRed
2025-02-25T11:27:28Z
Більшість американців схвалюють роботу Трампа на посаді президента — опитування
ZN UA
2025-02-25T11:24:39Z
ЄС може швидко дати Україні гроші на втричі більше зброї, ніж США дали за три роки – ексміністр
Европейская правда
2025-02-25T11:24:24Z