Ізраїль попереджає, що деталі угоди про припинення вогню ще не узгоджені
Ізраїль і ХАМАС домовилися про припинення вогню, яке передбачає припинення бойових дій в Газі та звільнення заручників. Це дає надію на закінчення руйнівного конфлікту, який потряс Близький Схід і весь світ.
Водночас офіс прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу попередив, що станом на вечір середи деякі деталі угоди все ще потребують остаточного узгодження, пише Financial Times.
Про кількаетапну угоду, яка набуде чинності в неділю, за день до повернення Дональда Трампа на посаду президента США, оголосив прем'єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман бін Джасем Аль Тані, хоча й зазначив, що сторони ще мають остаточно схвалити її.
Дональд Трамп назвав угоду своїм досягненням і додав, що його команда з національної безпеки продовжить тісно співпрацювати з Ізраїлем і союзниками, щоб переконатися, що Газа ніколи знову не стане притулком для терористів.
Президент США Джо Байден назвав переговори, що відбулися, одними з найважчих, які він коли-небудь проводив.
Він додав, що угода «зупинить бойові дії в Газі, збільшить обсяги вкрай необхідної гуманітарної допомоги палестинському цивільному населенню і возз'єднає заручників з їхніми сім'ями після більш ніж 15 місяців перебування в полоні».
Однак невдовзі після заяви Трампа офіс Нетаньяху заявив, що в документі все ще залишаються відкритими кілька розділів.
«І ми сподіваємося, що деталі будуть остаточно узгоджені сьогодні ввечері», – наголосили в Ізраїлі.
Офіс Нетаньягу додав, що ХАМАС в останню хвилину поступився своєю вимогою про повне відведення ізраїльських військ від кордону Гази з Єгиптом.
Джерело, близьке до переговорів у Досі, повідомило, що угода була досягнута після того, як прем'єр-міністр Катару зустрівся окремо з представниками ХАМАС та Ізраїлю.
Водночас, за даними джерела, хоча ХАМАС погодився на угоду, поступившись однією зі своїх останніх вимог, Ізраїль після цього «підняв нове невирішене питання», над вирішенням якого зараз працюють посередники.
Переговори активізувалися в середині грудня після укладення угоди про припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою в Лівані. Представник адміністрації Байдена заявив, що ключовою проблемою, яка перешкоджає завершенню переговорів, є відмова ХАМАС визнати, скільки заручників вони утримують і які з них будуть звільнені на першому етапі угоди.
Наприкінці грудня палестинське угруповання погодило список із 33 заручників, що прискорило завершення переговорів.
В останні дні переговорів до головного радника Байдена з питань Близького Сходу Брета Макгерка приєднався посол Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.
Переговори тривали рано вранці в середу, коли Макгерк і Віткофф, єгипетські та катарські чиновники сиділи нагорі, а ізраїльські переговірники і представники ХАМАСу – внизу, узгоджуючи десятки остаточних деталей.
Попередні спроби укласти угоду про припинення 15-місячного конфлікту і звільнення 98 ізраїльських заручників, які досі перебувають у Газі неодноразово зазнавали невдачі, оскільки як Ізраїль, так і палестинські бойовики відмовлялися йти на поступки.
Уряд Ізраїлю має проголосувати за угоду, яка базується на триетапній пропозиції, викладеній президентом США Джо Байденом торік. Ультраправі міністри, в тому числі міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір, висловили незгоду з досягнутими домовленостями, але, ймовірно, не зможуть заблокувати угоду.
Перший етап передбачає 42-денне перемир'я, під час якого 33 ізраїльські заручники – діти, всі жінки, хворі і літні люди – будуть звільнені в обмін на палестинських ув'язнених, які утримуються в ізраїльських в'язницях, а також суттєве збільшення поставок гуманітарної допомоги в Газу.
Ізраїльський чиновник повідомив, що останні деталі, які, за словами Нетаньяху, ще потрібно узгодити, стосуються осіб палестинських в'язнів, які мають бути звільнені.
Обидві сторони розпочнуть переговори про другий етап не пізніше 16-го дня перемир'я. На цьому етапі планується звільнення решту заручників, у тому числі солдатів-чоловіків, в обмін на більшу кількість палестинських в'язнів.
Другий етап також має привести до постійного припинення вогню і повного виведення ізраїльських військ з Гази.
Заключний етап передбачає повернення всіх тіл загиблих заручників і відновлення Гази під наглядом Єгипту, Катару та ООН.