Про це 24 Каналу розповів політолог та партнер комунікаційної агенції Good Politics Максим Джигун, припустивши, що військова економіка матиме чи не найбільше зростання впродовж наступних років, зокрема в Європі. Це виклик і потреба сьогодення.
Росіяни з автоматами стоятимуть під дворами європейців
"Країни НАТО виходять з летаргічного сну, в якому перебували з кінця 2000-х і до лютого 2022 року", – наголосив політолог.
Тоді вони, за його словами, в "рожевих окулярах", які понадягали за часів правління в Німеччині Ангели Меркель, вважали, що холодна війна позаду і загрози з боку Росії не варто очікувати.
Вони робили багато інших речей:
- роззброювались;
- просували пацифістські наративи;
- будували "Північні потоки";
- закликали європейських політиків і бізнесменів активніше працювати з росіянами.
Також представники німецького політичного істеблішменту у відставці ставали головами наглядових рад російських нафтогазових структур.
Зараз приходить активне усвідомлення того, що це більше працювати не може у найближчі 5 – 10 років. Європа потребуватиме активного озброєння, перегляду військової доктрини, координації зусиль з партнерами, додаткових безпекових заходів і приведення своїх збройних сил до бойової готовності,
– наголосив Джигун.
Зверніть увагу! Генсек НАТО Марк Рютте стурбований безпековою ситуацією у Європі, яка має невідкладно збільшити фінансування оборонного виробництва. Інакше, за словами Рютте, "доведеться діставати підручники з російської мови або їхати у Нову Зеландію".
Це відбуватиметься не через велику політичну волю, і бажання це здійснити, а, на думку політолога, через необхідність це робити, адже інакше росіяни із автоматами стоятимуть під дворами європейських громадян.
Водночас є питання, наскільки швидко країни НАТО зможуть мобілізувати свої ресурси.
Тому що постачання мільйон артилерійських боєприпасів Україні продемонструвало не зовсім адекватну оцінку своїх спроможностей і важливість планування, ведення інвентаризації потужностей та відновлення діяльності окремих заводів,
– підкреслив Максим Джигун.
До слова, політолог Олексій Буряченко вважає, що на сьогодні існує багато загроз для країн ЄС та НАТО. Європі, на його думку, потрібно підсилювати свою безпеку, а також думати, що робити з НАТО – продовжувати підтримувати Альянс, чи паралельно створювати армію ЄС. Водночас, як зазначив Буряченко, старої успішної, соціально орієнтованої Європи, яка була, "вже може не бути".