MY.UAНовини
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

Нас 60 мільйонів… Таку цифру вивів очільник нового Міністерства національної єдності Олексій Чернишов, порахувавши  українців, які залишаються у своїй країні і які розпорошилися світом за її межами. Судячи із зроблених Чернишовим під час візиту до Польщі заяв, у нас починається епоха реформ, які дозволять побудувати країну, куди повернеться вся українська нація. Звучить патріотично, але дещо  фантастично. Особливо під час війни.

На чому базується математика міністра, з якими проблемами доведеться зіткнутися, як українці в Україні сприйматимуть українців з-за кордону, на кого і на що ми можемо розраховувати і взагалі – кого вважати українцем, Коротко про розповіли експерти.

Групи впливу і групи тиску

За оцінками міністра єдності Олексія Чернишова, в Україні приблизно 32 млн, а поза межами можуть перебувати від 25 до 30 мільйонів українців (як наші співвітчизники, що виїхали під час повномасштабного вторгнення, так і емігранти попередніх років, а також діаспора і етнічні українці), на яких має бути поширена політика повернення або, принаймні, привернення уваги до історичної батьківщини.

Антон Грушецький. Фото: facebook.com/anton.grushetskyi

- Очевидно, коли називається двозначна цифра, то йдеться не тільки про тих, хто поїхав за кордон через війну, а й про трудових мігрантів, діаспору, українців за походженням, які давно полишили Україну і вкорінилися по різних світах, - міркує заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. – Якщо говорити про тих, хто вкорінився, і про те, що цим людям треба створювати можливості для підтримання зв’язків з Україною, зокрема шляхом подвійного громадянства, то логіка в цьому є. Давні мігранти можуть формуватися як групи впливу, групи тиску за кордоном. Тут за приклад можемо взяти Ізраїль, який має такі свої потужні групи тиску в різних державах. Українці також можуть стати такими групами у США, Канаді, Німеччині, Великій Британії, Франції, Італії. Пробудження національної свідомості, увага до України, а за тим – захист її інтересів на міжнародних аренах.

Однак розраховувати на масове повернення людей, які живуть за кордоном і не в першому вже поколінні, ми, звісно, не можемо. Повернення – це насамперед про біженців. Тут варто згадати ще одну заяву міністра єдності, яка викликала досить відчутний резонанс у соцмережах: про готовність надати співвітчизникам, які прийдуть, роботу на оборонних підприємствах із бронюванням від мобілізації. Планується створення спеціальних центрів, які допомагатимуть біженцям знаходити вакансії як в Україні, так і за кордоном. Тобто вони не будуть полишені поза увагою, навіть якщо  не захочуть повертатися.

Дуже обережно із заявами

- Як показують останні опитування, ставлення українців, які залишилися вдома, до тих, які поїхали, нормальне. Не так щоб дуже тепле, але нормально побутове. Але якщо будуть наголошувати на особливих умовах, які створюватимуть для біженців, якщо лімітовані ресурси витрачаються не на тих, хто в Україні, а на якісь незрозумілі програми, це одразу викличе звинувачення в корупції, неефективному витрачанні коштів і так далі, - зазначає Антон Грушецький. – Контекст Олексія Чернишова був ширшим, ніж його подають, але все одно прозвучало так, що в Україні чоловіки не можуть йти на заброньовані місця, а ті, хто повернуться – зможуть. Це ходіння по тонкій кризі. Будь-які ініціативи сьогодні можна легко обернути проти хорошої ідеї, і Міністерство єдності ризикує перетворитися на міністерство роз’єднання.

Експерт нагадує, що у повітрі ще й витає «дух виборів».

- Це час, коли тиснуть на емоційні точки. На жаль, пошуком ліній розлому займається не тільки ворог, а й наші політики. Позиція така: якщо не можеш запропонувати українцям широку об’єднавчу платформу для своєї підтримки, треба втримувати свою нішу. Наприклад, є 20 – 25% людей, які чутливо ставляться до перейменування вулиць або знесення деяких пам’ятників. Вони не зрадники, вони так бачать, вони підтримуватимуть політика, який підтримуватиме їх бачення. Це не перемога на виборах, але може бути «золота акція» в парламенті. Так само ультрапатріоти можуть тиснути на свій електорат. У політиків зараз немає інтересу об’єднати суспільство, а є інтерес мобілізувати свій сегмент.  

Експерт нагадує ще одну прикмету нашого часу – високий запит на справедливість.

- Якщо ми будемо педалювати тему преференцій для тих, хто повертається, то це буде сприйнято як несправедливість, - відмічає Антон Грушецький. – Ми в Україні, ми тут працюємо, платимо податки, витрачаємо гроші, ризикуємо життям… А тим, хто знаходиться в безпечних і комфортніших умовах, раптом пропонують більше.  Рано чи пізно питання "що ти робив під час війни?" буде порушене.

Експерт звертає увагу також на те, що в останніх заявах є така собі зрівнялівка. За всіма сумуємо, всіх любимо, всіх чекаємо та обнімаємо.

- А чоловіки військовозобов’язаного віку неоднаково полишали Україну. Хтось виїхав до вторгнення, хтось на лікування, тобто перебуває за кордоном на легальних підставах. Інша справа, коли ми говоримо про тих, хто нелегально перетнув кордон або дав хабаря у 10 000 доларів. Тепер, виходить, їм теж можна спокійно повернутися і працевлаштовуватися на бронь? Новому міністерству треба дуже обережно робити заяви, - констатує Антон Грушецький.

Будьмо чесними, є багато зрадників

Коли міністр говорив про 25-30 мільйонів за кордоном, він не уточнив, за якими критеріями треба зараховувати до українців: кров пращурів, місце народження, традиції, мова, віра, громадська чи просвітницька активність?

- Це складне питання, яке мають витлумачити науковці. Наріжним каменем все-таки має бути громадянська позиція, - висловлює свою думку Антон Грушецький. - Давайте будемо чесними, у нас є багато етнічних українців на Донбасі, які зрадили Україну. А є багато людей, які за походженням росіяни, євреї, грузини, але вважають себе належними до української нації і сильно вкладаються в її розвиток та оборону. Ми знаємо, що син головного рабина України загинув на війні, що Моше Асман багато допомагає армії, підтримує переселенців. То хто більший українець – він чи якийсь умовний Балицький із Запорізької області, який підтримує агресора на окупованій території?

На переконання соціолога, має бути зрозуміла політика: на кому саме ми фокусуємо увагу, говорячи про об’єднання.

- Якщо це люди, які вважають себе частиною України, готові працювати на її благо, навіть перебуваючи за кордоном або зрідка приїжджаючи сюди, з ними треба контактувати і працювати. Але не витрачатися на всіх підряд. Ні предки, ні місце народження не мають вирішального значення. Є українці, що жили на наших землях з діда-прадіда, але виїхали за кордон, отримали освіту і вважають себе німцями чи американцями. Є нинішній заступник міністра освіти Михайло Вінницький, який народився і виріс в Канаді, але він – справжній українець.

Механізми є, але поки триває війна - це лише мрії

Політичний аналітик Ярослав Макітра звертає увагу, що заява Олексія Чернишова має дуже загальний характер.

Ярослав Макітра. Фото: timeua.com

- Міністр призначений, він вступив у посаду, має показувати свою роботу, щось шукати, щось пропонувати. Вочевидь, у названу ним кількість українців за кордоном входять дуже різні категорії. Це і ті, хто виїхав у Європу чи Новий Світ, і ті, хто перебуває на окупованих територіях чи в Росії. Так одразу об’єднатися, щось запропонувати, щоб люди звідусіль браталися і поверталися, – це утопія. В міністерстві це теж, напевне, розуміють. Треба сегментувати аудиторію і з кожною категорією окремо шукати контакти та говорити.

Інша справа, що може запропонувати країна, яка перебуває в стані війни? Саме зараз дуже непросто знаходити мотивуючі механізми.

- Тим паче, що більшість людей, які за кордоном, спілкуються з родичами, друзями в Україні. Об’єктивно чи ні, але ті діляться своєю інформацію. Чи може міністерство розказати щось нове і дати якісь гарантії? А головне, ми мусимо зрозуміти, яка основна мета? Ми можемо когось порахувати, але чи знаємо, яку кількість людей потенційно можна повернути? Повернути під що, під які програми? Питань дуже багато. Але починати потрібно, і той факт, що ми тему вже обговорюємо, є позитивний, - відзначає Ярослав Макітра.

Політолог нагадує, що Україна вже знала часи великого повернення.

- На початку  90-х років тисячі українців приїздили на історичну батьківщину. Є українці, які емігрували за часів незалежності, але повернулися у 2022-му, щоб стати на захист своєї землі. Тобто частина з тих, яких можна повернути під час війни,  вже повернулися самі. І якщо війна завершиться на позитивному для нас сценарії, це може спонукати до повернення ще частину мігрантів, які виїхали до великого вторгнення і після. Механізми є і вже випробувані.

Ярослав наводить приклад Польщі, яка у 90-х також вельми успішно повертала своїх громадян.

- І не просто поляків, а поляків з ресурсами, які вкладалися в економіку держави. Успішно відтворення народності відбувалося у Литві. Варіантів може бути багато, але без розуміння чіткості, що буде по війні,  це все поки мрії. Можна планувати, складати стратегії, і люди навіть послухають. А увечері по німецькому телебаченню дізнаються про обстріл і що він припав на місто, де залишився дім.

Однак якщо міністерство створене, воно має працювати. В ближчому майбутньому, сподівається політолог, ми дізнаємося більш конкретні плани.

Теги за темою
украинцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Жінка отримала таємну посилку, але не була готова до того, що лежало всередині
Фокус
2025-03-29T12:27:51Z
Сонячне затемнення 29 березня: де і коли його можна побачити сьогодні в Україні
Telegraf
2025-03-29T12:27:09Z
Ілон Маск продав соцмережу Х своїй компанії зі штучного інтелекту
InternetUA
2025-03-29T12:24:34Z
"Наші графічні процесори тануть": в OpenAI попередили про проблему з ChatGPT
InternetUA
2025-03-29T12:01:43Z
Чому не можна чіпати телефон під час зарядки: як це вбиває батарею
Знай
2025-03-29T11:51:38Z
Нелегальна діяльність 1win в Україні: зв’язки з Росією, розшук у Казахстані та ризики для гравців
Antikor
2025-03-29T11:36:31Z
Як відновити SIM-карту в Київстар: покрокова інструкція
Политека
2025-03-29T11:31:49Z
Штучний інтелект виявився хитрішим, ніж вважали: вчені довели його здатність до обману
InternetUA
2025-03-29T11:31:27Z
Розробники Maxar представили програмне забезпечення Raptor, що дозволяє дронам працювати без GPS
InternetUA
2025-03-29T11:01:03Z
Стильна зачіска усього за 5 хвилин: покрокова інструкція
24tv
2025-03-29T12:21:56Z
Рослини-компаньйони для троянд: як зробити свій сад ще привабливішим
24tv
2025-03-29T12:21:28Z
Все нарізали — і в духовку: як приготувати тушковану картоплю з курячим філе
Telegraf
2025-03-29T12:12:56Z
Як опанувати будь-яку важливу для нас навичку: ключ до успіху назвав Білл Гейтс
24tv
2025-03-29T11:45:03Z
На кшталт "Баунті": готуємо розсипчасте кокосове печиво за 30 хвилин
24tv
2025-03-29T10:45:37Z
Не котлетами єдиними: такі фрикадельки у грибному соусі зведуть з розуму близьких
Telegraf
2025-03-29T10:15:25Z
Сподобаються всім: 6 українських імен для дівчаток, які неможливо забути
24tv
2025-03-29T09:48:51Z
Коли садити рослини у квітні 2025: детальний місячний календар
24tv
2025-03-29T09:30:22Z
Дітям – радість, вам – приємна ностальгія: готуємо знамениту "шипучку" з 90-х
24tv
2025-03-29T08:18:39Z
Правоохоронці викрили шахрая, який під виглядом працівника банку виманив у жінки майже 20 тисяч гривень
InternetUA
2025-03-29T12:28:07Z
Нападник, що поранив 5 людей у центрі Амстердама, може бути українцем з Донеччини
Европейская правда
2025-03-29T12:27:30Z
У Кривому Розі пролунав вибух: росіяни атакували балістикою
Лига
2025-03-29T12:15:46Z
У Кропивницькому вбивця школярки отримав довічне
1News
2025-03-29T11:57:03Z
Ракетний удар по Кривому Рогу: рятувальники показали фото наслідків
ZN UA
2025-03-29T11:54:01Z
Росіяни обстріляли Кривий Ріг: в місті пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:48:39Z
Від російського обстрілу Дніпра постраждав будинок сестер Кіченок
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:46:20Z
Скандал на Франківщині: відвідувачка кафе вдарила жінку через прохання говорити українською
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:36:16Z
М’янма переживає найбільшу катастрофу десятиліття
360ua.news
2025-03-29T11:30:02Z
Ман Сіті приєднався до боротьби за багатомільйонного Ларссона з іншими топклубами АПЛ і Бундесліги
Football.ua
2025-03-29T12:22:38Z
Трансфермаркт склав збірну з найдорожчих футболістів світу
Football.ua
2025-03-29T12:22:02Z
Промоутер Ломаченка оцінив шанси на повернення боксера у ринг
24tv
2025-03-29T12:18:16Z
Тренер Олександрії: Що буде влітку з Калюжним — це його особиста справа
Football.ua
2025-03-29T11:48:51Z
На Курщині ЗСУ ліквідували титулованого бурятського борця
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:48:09Z
Дуже непередбачуваний, – Усик відверто назвав найскладнішого суперника у своїй великій кар'єрі
24tv
2025-03-29T11:42:08Z
Зірку "Манчестер Сіті" звинуватили у нанесенні травми дівчині
ZN UA
2025-03-29T11:39:02Z
Відомий тренер назвав українського футболіста, який може стати кращим за Голанда
24tv
2025-03-29T11:36:00Z
Сила в простоті. Болонья, Ноттінгем Форест і Майнц — що стоїть за головними сенсаціями сезону?
Football.ua
2025-03-29T11:27:24Z
Ворог виправдовує удар по Дніпру: що видумали пропагандисти РФ
GlavRed
2025-03-29T12:24:42Z
Знищено транспорт та боєкомплект: у Маріуполі партизани підпалили базу окупантів
Факти ICTV
2025-03-29T12:24:22Z
Не шпаківнями єдиними: як зробити будинок для комах і навіщо їх вішають у парках
Комсомольская правда
2025-03-29T12:04:37Z
Прогноз погоди у Одесі на 30 березня: дощі накриють регіон, синоптики попередили
Политека
2025-03-29T12:00:32Z
Українців попередили про пилову бурю у двох областях
1News
2025-03-29T11:57:03Z
Робота ворожих ДРГ, зростання штурмів: якими є дії росіян на Херсонщині та Запоріжжі
24tv
2025-03-29T11:36:42Z
The Telegraph: Перемир’я можливе до Великодня, бойові дії наближаються до завершення
Antikor
2025-03-29T11:27:57Z
Проїзд у громадському транспорті може коштувати 30 грн: якого міста торкнуться зміни
Telegraf
2025-03-29T11:06:37Z
Закінчення опалювального сезону в Одесі: названо офіційну дату відключення тепла
Политека
2025-03-29T10:45:25Z
Не зроблю цього на фронті, – зірка "Довбуша" відповів, що зупиняє його від мобілізації
24tv
2025-03-29T12:27:11Z
Рецензія на фільм «Профі» / A Working Man
ITC
2025-03-29T12:07:13Z
На святі старшого сина: Джамала показала теплі фото з чоловіком та дітьми
24tv
2025-03-29T11:15:14Z
ШІ спитали, яка голлівудська актриса підійшла б на роль першої леді України
Antikor
2025-03-29T10:42:21Z
Вітальня просто неба Міли Куніс – тренд 2025 року
24tv
2025-03-29T10:30:01Z
Стрельнікова та Литвиненко звів серіал «Володимирська, 15», Федінчика з Денисенко – «Клан ювелірів»
Комсомольская правда
2025-03-29T10:04:51Z
Пройшла психіатричну лікарню, – українська акторка відверто розповіла про боротьбу з депресією
24tv
2025-03-29T10:00:48Z
Найкращі серіали Netflix: топ-7 успішних адаптацій книг короля детективів Гарлана Кобена
Фокус
2025-03-29T10:00:11Z
Коштує більше, ніж машина: Мадонна показала обновку для зубів
GlavRed
2025-03-29T08:27:14Z
Коли закінчиться Рамадан у 2025 році: традиції та суть свята Ураза-байрам
GlavRed
2025-03-29T12:27:12Z
У Резерв+ до 8 травня з'являться ще 2 види відстрочок
24tv
2025-03-29T12:25:05Z
Румунія збільшить кількість кораблів у Чорному морі для зміцнення НАТО
24tv
2025-03-29T12:12:42Z
Фотограф потай зняв парочку на лавці, а потім дізнався про них всю правду
Фокус
2025-03-29T12:00:21Z
23-річний чоловік збудував будинок "з нуля", переглядаючи уроки на YouTube
Фокус
2025-03-29T11:51:38Z
Україна переходить на літній час: о котрій годині й куди переводити стрілки
24tv
2025-03-29T11:45:27Z
Білл Гейтс спрогнозував, коли люди працюватимуть тільки 2 дні на тиждень
24tv
2025-03-29T11:36:43Z
Мобілізація в Україні: нові правила, відстрочки та зміни у ТЦК
Antikor
2025-03-29T11:33:49Z
Чоловік хотів зібрати всю таблицю елементів, та йому загрожує в'язниця через плутоній: деталі
Фокус
2025-03-29T11:30:16Z
Як йогурт впливає на ваш організм, чи можна його їсти щодня
24tv
2025-03-29T12:03:41Z
Що їсти перед сном, аби схуднути
24tv
2025-03-29T10:09:20Z
Стоматолог пояснила, який популярний продукт в жодному разі не можна додавати до чаю чи кави
24tv
2025-03-29T09:39:53Z
Підливала токсини в чай: прибиральниця місяцями труїла колегу на роботі
Фокус
2025-03-29T09:00:44Z
Що робити, якщо кіт чхає, і чи варто хвилюватися: поради, які потрібні всім батькам пушистикам
Знай
2025-03-29T08:51:53Z
Кабмін розширив повноваження Міноборони України в галузі медичної допомоги та кібербезпеки
Antikor
2025-03-29T07:36:33Z
Помилка, яку допускають прихильники білкової дієти
24tv
2025-03-29T07:06:03Z
З цими хворобами не мобілізують. Хто не підлягає призову у квітні
Telegraf
2025-03-29T04:12:58Z
МОЗ анонсує зниження цін в аптеках ще на 116 препаратів
TSN
2025-03-29T00:06:22Z
Вуглецеве землеробство стане додатковим джерелом прибутку для аграріїв
AgroPortal
2025-03-29T12:30:40Z
Будівництво вітроенергетики треба прискорити податковими стимулами – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T12:24:36Z
Австралійське кафе запровадило «податок» на продукцію із США на знак солідарності з Україною
Antikor
2025-03-29T12:24:29Z
ВВП України втратив основний драйвер зростання — економіст
ZN UA
2025-03-29T12:13:14Z
Розмір пенсії за віком та надбавка за понаднормовий стаж: що варто знати
24tv
2025-03-29T12:03:48Z
Болгарія запускає альтернативний маршрут постачання газу в Європу
Antikor
2025-03-29T11:45:02Z
МВФ спрогнозував завершення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-03-29T11:42:26Z
ІМК готує проєкт із переробки під експорт продукції до ЄС
AgroPortal
2025-03-29T11:30:42Z
Пенсії згодом зростуть ще на 20%: хто отримає підвищені виплати
GlavRed
2025-03-29T11:27:10Z
Вживані електрокари лідирують на ринку: які моделі вибирають українці
24tv
2025-03-29T12:06:19Z
Toyota встановила новий рекорд виробництва за межами Японії
360ua.news
2025-03-29T12:03:29Z
Перспектива постійного впровадження в Нью-Йорку камер спостереження за швидкістю в робочих зонах
Топ Жир
2025-03-29T11:45:27Z
Honda показала недорогий заряджений хетчбек із витратою 3,6 л на 100 км
Фокус
2025-03-29T10:21:58Z
Українська машина для розмінування Germina URCM-3000 успішно пройшла випробування
AutoCentre
2025-03-29T10:07:00Z
Ілон Маск є одним із небагатьох переможців від тарифів Трампа на автомобілі
InternetUA
2025-03-29T09:16:12Z
Skoda засвітила заряджену версію електрокросовера Elroq
AutoCentre
2025-03-29T08:12:26Z
Чому в деяких авто є четверта педаль: загадка для багатьох водіїв
GlavRed
2025-03-29T07:27:09Z
Як швидко доставити авто з Європи в Україну у 2025: покрокова інструкція
Детектор М
2025-03-29T07:00:06Z
Цього року припинення вогню навряд буде: у Кремлі висловились про переговори
Gazeta UA
2025-03-29T12:24:45Z
Скандал із секретним чатом у Signal підживлює недовіру союзників до адміністрації Трампа — The Hill
ZN UA
2025-03-29T12:21:49Z
Суд у Нью-Йорку тимчасово зупинив намагання адміністрації Трампа розпустити «Голос Америки»
Детектор М
2025-03-29T12:16:39Z
Джерело: у ЄС планують долучитися до фінансування "Радіо Свобода"
Европейская правда
2025-03-29T12:16:36Z
В Туреччині продовжуються протести проти арешту суперника Ердогана — Reuters
ZN UA
2025-03-29T12:13:23Z
Якщо Трамп нападе на Іран: Тегеран пригрозив атаками на американські бази
24tv
2025-03-29T12:03:37Z
Дасть Путіну ще військових? Штучний інтелект назвав можливі цілі візиту Кім Чен Ина в Росію
Telegraf
2025-03-29T12:00:43Z
Скандальний коментатор, який образив Зеленського, вирішив відвідати Росію
24tv
2025-03-29T11:57:28Z
Трамп звинувачує Байдена в середньому 6 разів на добу, - NYT
Antikor
2025-03-29T11:51:41Z