MY.UAНовини
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

Нас 60 мільйонів… Таку цифру вивів очільник нового Міністерства національної єдності Олексій Чернишов, порахувавши  українців, які залишаються у своїй країні і які розпорошилися світом за її межами. Судячи із зроблених Чернишовим під час візиту до Польщі заяв, у нас починається епоха реформ, які дозволять побудувати країну, куди повернеться вся українська нація. Звучить патріотично, але дещо  фантастично. Особливо під час війни.

На чому базується математика міністра, з якими проблемами доведеться зіткнутися, як українці в Україні сприйматимуть українців з-за кордону, на кого і на що ми можемо розраховувати і взагалі – кого вважати українцем, Коротко про розповіли експерти.

Групи впливу і групи тиску

За оцінками міністра єдності Олексія Чернишова, в Україні приблизно 32 млн, а поза межами можуть перебувати від 25 до 30 мільйонів українців (як наші співвітчизники, що виїхали під час повномасштабного вторгнення, так і емігранти попередніх років, а також діаспора і етнічні українці), на яких має бути поширена політика повернення або, принаймні, привернення уваги до історичної батьківщини.

Антон Грушецький. Фото: facebook.com/anton.grushetskyi

- Очевидно, коли називається двозначна цифра, то йдеться не тільки про тих, хто поїхав за кордон через війну, а й про трудових мігрантів, діаспору, українців за походженням, які давно полишили Україну і вкорінилися по різних світах, - міркує заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. – Якщо говорити про тих, хто вкорінився, і про те, що цим людям треба створювати можливості для підтримання зв’язків з Україною, зокрема шляхом подвійного громадянства, то логіка в цьому є. Давні мігранти можуть формуватися як групи впливу, групи тиску за кордоном. Тут за приклад можемо взяти Ізраїль, який має такі свої потужні групи тиску в різних державах. Українці також можуть стати такими групами у США, Канаді, Німеччині, Великій Британії, Франції, Італії. Пробудження національної свідомості, увага до України, а за тим – захист її інтересів на міжнародних аренах.

Однак розраховувати на масове повернення людей, які живуть за кордоном і не в першому вже поколінні, ми, звісно, не можемо. Повернення – це насамперед про біженців. Тут варто згадати ще одну заяву міністра єдності, яка викликала досить відчутний резонанс у соцмережах: про готовність надати співвітчизникам, які прийдуть, роботу на оборонних підприємствах із бронюванням від мобілізації. Планується створення спеціальних центрів, які допомагатимуть біженцям знаходити вакансії як в Україні, так і за кордоном. Тобто вони не будуть полишені поза увагою, навіть якщо  не захочуть повертатися.

Дуже обережно із заявами

- Як показують останні опитування, ставлення українців, які залишилися вдома, до тих, які поїхали, нормальне. Не так щоб дуже тепле, але нормально побутове. Але якщо будуть наголошувати на особливих умовах, які створюватимуть для біженців, якщо лімітовані ресурси витрачаються не на тих, хто в Україні, а на якісь незрозумілі програми, це одразу викличе звинувачення в корупції, неефективному витрачанні коштів і так далі, - зазначає Антон Грушецький. – Контекст Олексія Чернишова був ширшим, ніж його подають, але все одно прозвучало так, що в Україні чоловіки не можуть йти на заброньовані місця, а ті, хто повернуться – зможуть. Це ходіння по тонкій кризі. Будь-які ініціативи сьогодні можна легко обернути проти хорошої ідеї, і Міністерство єдності ризикує перетворитися на міністерство роз’єднання.

Експерт нагадує, що у повітрі ще й витає «дух виборів».

- Це час, коли тиснуть на емоційні точки. На жаль, пошуком ліній розлому займається не тільки ворог, а й наші політики. Позиція така: якщо не можеш запропонувати українцям широку об’єднавчу платформу для своєї підтримки, треба втримувати свою нішу. Наприклад, є 20 – 25% людей, які чутливо ставляться до перейменування вулиць або знесення деяких пам’ятників. Вони не зрадники, вони так бачать, вони підтримуватимуть політика, який підтримуватиме їх бачення. Це не перемога на виборах, але може бути «золота акція» в парламенті. Так само ультрапатріоти можуть тиснути на свій електорат. У політиків зараз немає інтересу об’єднати суспільство, а є інтерес мобілізувати свій сегмент.  

Експерт нагадує ще одну прикмету нашого часу – високий запит на справедливість.

- Якщо ми будемо педалювати тему преференцій для тих, хто повертається, то це буде сприйнято як несправедливість, - відмічає Антон Грушецький. – Ми в Україні, ми тут працюємо, платимо податки, витрачаємо гроші, ризикуємо життям… А тим, хто знаходиться в безпечних і комфортніших умовах, раптом пропонують більше.  Рано чи пізно питання "що ти робив під час війни?" буде порушене.

Експерт звертає увагу також на те, що в останніх заявах є така собі зрівнялівка. За всіма сумуємо, всіх любимо, всіх чекаємо та обнімаємо.

- А чоловіки військовозобов’язаного віку неоднаково полишали Україну. Хтось виїхав до вторгнення, хтось на лікування, тобто перебуває за кордоном на легальних підставах. Інша справа, коли ми говоримо про тих, хто нелегально перетнув кордон або дав хабаря у 10 000 доларів. Тепер, виходить, їм теж можна спокійно повернутися і працевлаштовуватися на бронь? Новому міністерству треба дуже обережно робити заяви, - констатує Антон Грушецький.

Будьмо чесними, є багато зрадників

Коли міністр говорив про 25-30 мільйонів за кордоном, він не уточнив, за якими критеріями треба зараховувати до українців: кров пращурів, місце народження, традиції, мова, віра, громадська чи просвітницька активність?

- Це складне питання, яке мають витлумачити науковці. Наріжним каменем все-таки має бути громадянська позиція, - висловлює свою думку Антон Грушецький. - Давайте будемо чесними, у нас є багато етнічних українців на Донбасі, які зрадили Україну. А є багато людей, які за походженням росіяни, євреї, грузини, але вважають себе належними до української нації і сильно вкладаються в її розвиток та оборону. Ми знаємо, що син головного рабина України загинув на війні, що Моше Асман багато допомагає армії, підтримує переселенців. То хто більший українець – він чи якийсь умовний Балицький із Запорізької області, який підтримує агресора на окупованій території?

На переконання соціолога, має бути зрозуміла політика: на кому саме ми фокусуємо увагу, говорячи про об’єднання.

- Якщо це люди, які вважають себе частиною України, готові працювати на її благо, навіть перебуваючи за кордоном або зрідка приїжджаючи сюди, з ними треба контактувати і працювати. Але не витрачатися на всіх підряд. Ні предки, ні місце народження не мають вирішального значення. Є українці, що жили на наших землях з діда-прадіда, але виїхали за кордон, отримали освіту і вважають себе німцями чи американцями. Є нинішній заступник міністра освіти Михайло Вінницький, який народився і виріс в Канаді, але він – справжній українець.

Механізми є, але поки триває війна - це лише мрії

Політичний аналітик Ярослав Макітра звертає увагу, що заява Олексія Чернишова має дуже загальний характер.

Ярослав Макітра. Фото: timeua.com

- Міністр призначений, він вступив у посаду, має показувати свою роботу, щось шукати, щось пропонувати. Вочевидь, у названу ним кількість українців за кордоном входять дуже різні категорії. Це і ті, хто виїхав у Європу чи Новий Світ, і ті, хто перебуває на окупованих територіях чи в Росії. Так одразу об’єднатися, щось запропонувати, щоб люди звідусіль браталися і поверталися, – це утопія. В міністерстві це теж, напевне, розуміють. Треба сегментувати аудиторію і з кожною категорією окремо шукати контакти та говорити.

Інша справа, що може запропонувати країна, яка перебуває в стані війни? Саме зараз дуже непросто знаходити мотивуючі механізми.

- Тим паче, що більшість людей, які за кордоном, спілкуються з родичами, друзями в Україні. Об’єктивно чи ні, але ті діляться своєю інформацію. Чи може міністерство розказати щось нове і дати якісь гарантії? А головне, ми мусимо зрозуміти, яка основна мета? Ми можемо когось порахувати, але чи знаємо, яку кількість людей потенційно можна повернути? Повернути під що, під які програми? Питань дуже багато. Але починати потрібно, і той факт, що ми тему вже обговорюємо, є позитивний, - відзначає Ярослав Макітра.

Політолог нагадує, що Україна вже знала часи великого повернення.

- На початку  90-х років тисячі українців приїздили на історичну батьківщину. Є українці, які емігрували за часів незалежності, але повернулися у 2022-му, щоб стати на захист своєї землі. Тобто частина з тих, яких можна повернути під час війни,  вже повернулися самі. І якщо війна завершиться на позитивному для нас сценарії, це може спонукати до повернення ще частину мігрантів, які виїхали до великого вторгнення і після. Механізми є і вже випробувані.

Ярослав наводить приклад Польщі, яка у 90-х також вельми успішно повертала своїх громадян.

- І не просто поляків, а поляків з ресурсами, які вкладалися в економіку держави. Успішно відтворення народності відбувалося у Литві. Варіантів може бути багато, але без розуміння чіткості, що буде по війні,  це все поки мрії. Можна планувати, складати стратегії, і люди навіть послухають. А увечері по німецькому телебаченню дізнаються про обстріл і що він припав на місто, де залишився дім.

Однак якщо міністерство створене, воно має працювати. В ближчому майбутньому, сподівається політолог, ми дізнаємося більш конкретні плани.

Теги за темою
украинцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
Что делать, если домашний Wi-Fi плохо работает: обратите внимание на некоторые предметы – они мешают
TSN
2025-02-22T17:21:47Z
В египетской пирамиде обнаружили то, что люди научились получать всего 200 лет назад
TSN
2025-02-22T17:21:41Z
Легкий доступ к начинке: Обзор ноутбука MAIBENBEN Perfectum P687
GameMag
2025-02-22T16:15:54Z
Ученые исследовали возможные источники COVID-19: что показали исследования
TSN
2025-02-22T16:06:28Z
Circana: PlayStation 5 Pro отстает от PlayStation 4 Pro по динамике продаж
GameMag
2025-02-22T15:34:44Z
Нила Дракманна посещают мысли о создании The Last of Us 3
GameMag
2025-02-22T15:25:21Z
Новая студия создателя Yakuza не выпустила еще ни одной игры, но уже столкнулась с угрозой закрытия
GameMag
2025-02-22T15:25:09Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
За нападение на ТЦК - 180 тысяч штрафа: суд начал оформлять наказания
Знай
2025-02-22T16:30:43Z
В Житомире отчим ударил 7-летнего пасынка ногой в лицо: подробности
TSN
2025-02-22T16:21:14Z
Ужасный пожар в Житомирской области унес жизни четырех человек: среди погибших есть дети
TSN
2025-02-22T16:06:55Z
Трагедия в Житомирской области: погибла семья с двумя детьми
Comments UA
2025-02-22T15:54:30Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
По украинцам решили ударить заоблачными тарифами на воду: подорожание в 2,5 раза
Знай
2025-02-22T17:30:53Z
Гороскоп на воскресенье 23 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
«Военным ВСУ на подвале угрожали расстрелом за нежелание воевать»: что известно
Comments UA
2025-02-22T15:30:51Z
Россияне не хотят обменивать пленных морпехов и бойцов "Азова": в Коордштабе назвали причину
ZN UA
2025-02-22T15:25:18Z
Партизаны рассказали об акции в двух городах Крыма
Корреспондент
2025-02-22T14:39:01Z
Вышел из укрытия – получил адский подарок: бойцы ВСУ ликвидировали расчет БПЛА врага
TSN
2025-02-22T13:36:22Z
Самые кровавые бои еще впереди: The Independent назвав сроки захвата Донбасса
TSN
2025-02-22T13:18:03Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
ВСУ испытали логистическо-эвакуационную платформу "Воля-Е" – видео
Лига
2025-02-22T18:03:49Z
Часть пенсионеров должна подать заявление на пересчет пенсии: появилось предупреждение
Политека
2025-02-22T18:03:31Z
Треть норвежцев боятся войны
Европейская правда
2025-02-22T17:49:39Z
Россия готовится к массированному удару по Украине: сколько самолетов снаряжено
Comments UA
2025-02-22T17:45:32Z
Папа Римский вторую неделю подряд не будет читать воскресную молитву
Комсомольская правда
2025-02-22T17:33:11Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Какая пища сбивает давление: лучшие продукты, рекомендуемые кардиологами
TSN
2025-02-22T14:21:09Z
Какое масло для роста волос лучше — кокосовое или розмариновое?
Marie Claire
2025-02-22T14:15:21Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Пенсионный фонд проводит инвентаризацию пенсий: кто может потерять значительную часть выплат
Политека
2025-02-22T17:03:40Z
Пенсия без стажа: сколько получат украинцы, никогда не работавшие официально
Политека
2025-02-22T16:30:39Z
Пенсии после индексации: как изменятся выплаты и будет ли повышение справедливым
Знай
2025-02-22T15:30:55Z
ПФУ обратился к украинцам насчет февральских выплат: когда ждать пенсии и субсидии
Хвиля
2025-02-22T15:18:18Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
​Келлог рассказал об отношении Зеленского к соглашению с Трампом
Апостроф
2025-02-22T19:45:31Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T19:39:50Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:12Z
Зять Орбана хочет купить Raiffeisen у РФ. Банк слухи не опровергает
Лига
2025-02-22T19:30:07Z
Зеленский рассказал о переговорах с мировыми лидерами о гарантиях безопасности для Украины
Хвиля
2025-02-22T19:27:59Z
Бессент разъяснил позицию США по соглашению о минералах с Украиной
Хвиля
2025-02-22T19:27:32Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T19:27:31Z
Зачем Запад и Россия навязывают Украине выборы
ГЛАВКОМ NET
2025-02-22T19:21:38Z
Выборы в Германии: Шольц настроен на победу
ZN UA
2025-02-22T19:15:58Z