MY.UAНовини
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи
60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

60 млн українців: як Мінєдності планує всіх об’єднати і що про це думають соціологи

Нас 60 мільйонів… Таку цифру вивів очільник нового Міністерства національної єдності Олексій Чернишов, порахувавши  українців, які залишаються у своїй країні і які розпорошилися світом за її межами. Судячи із зроблених Чернишовим під час візиту до Польщі заяв, у нас починається епоха реформ, які дозволять побудувати країну, куди повернеться вся українська нація. Звучить патріотично, але дещо  фантастично. Особливо під час війни.

На чому базується математика міністра, з якими проблемами доведеться зіткнутися, як українці в Україні сприйматимуть українців з-за кордону, на кого і на що ми можемо розраховувати і взагалі – кого вважати українцем, Коротко про розповіли експерти.

Групи впливу і групи тиску

За оцінками міністра єдності Олексія Чернишова, в Україні приблизно 32 млн, а поза межами можуть перебувати від 25 до 30 мільйонів українців (як наші співвітчизники, що виїхали під час повномасштабного вторгнення, так і емігранти попередніх років, а також діаспора і етнічні українці), на яких має бути поширена політика повернення або, принаймні, привернення уваги до історичної батьківщини.

Антон Грушецький. Фото: facebook.com/anton.grushetskyi

- Очевидно, коли називається двозначна цифра, то йдеться не тільки про тих, хто поїхав за кордон через війну, а й про трудових мігрантів, діаспору, українців за походженням, які давно полишили Україну і вкорінилися по різних світах, - міркує заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. – Якщо говорити про тих, хто вкорінився, і про те, що цим людям треба створювати можливості для підтримання зв’язків з Україною, зокрема шляхом подвійного громадянства, то логіка в цьому є. Давні мігранти можуть формуватися як групи впливу, групи тиску за кордоном. Тут за приклад можемо взяти Ізраїль, який має такі свої потужні групи тиску в різних державах. Українці також можуть стати такими групами у США, Канаді, Німеччині, Великій Британії, Франції, Італії. Пробудження національної свідомості, увага до України, а за тим – захист її інтересів на міжнародних аренах.

Однак розраховувати на масове повернення людей, які живуть за кордоном і не в першому вже поколінні, ми, звісно, не можемо. Повернення – це насамперед про біженців. Тут варто згадати ще одну заяву міністра єдності, яка викликала досить відчутний резонанс у соцмережах: про готовність надати співвітчизникам, які прийдуть, роботу на оборонних підприємствах із бронюванням від мобілізації. Планується створення спеціальних центрів, які допомагатимуть біженцям знаходити вакансії як в Україні, так і за кордоном. Тобто вони не будуть полишені поза увагою, навіть якщо  не захочуть повертатися.

Дуже обережно із заявами

- Як показують останні опитування, ставлення українців, які залишилися вдома, до тих, які поїхали, нормальне. Не так щоб дуже тепле, але нормально побутове. Але якщо будуть наголошувати на особливих умовах, які створюватимуть для біженців, якщо лімітовані ресурси витрачаються не на тих, хто в Україні, а на якісь незрозумілі програми, це одразу викличе звинувачення в корупції, неефективному витрачанні коштів і так далі, - зазначає Антон Грушецький. – Контекст Олексія Чернишова був ширшим, ніж його подають, але все одно прозвучало так, що в Україні чоловіки не можуть йти на заброньовані місця, а ті, хто повернуться – зможуть. Це ходіння по тонкій кризі. Будь-які ініціативи сьогодні можна легко обернути проти хорошої ідеї, і Міністерство єдності ризикує перетворитися на міністерство роз’єднання.

Експерт нагадує, що у повітрі ще й витає «дух виборів».

- Це час, коли тиснуть на емоційні точки. На жаль, пошуком ліній розлому займається не тільки ворог, а й наші політики. Позиція така: якщо не можеш запропонувати українцям широку об’єднавчу платформу для своєї підтримки, треба втримувати свою нішу. Наприклад, є 20 – 25% людей, які чутливо ставляться до перейменування вулиць або знесення деяких пам’ятників. Вони не зрадники, вони так бачать, вони підтримуватимуть політика, який підтримуватиме їх бачення. Це не перемога на виборах, але може бути «золота акція» в парламенті. Так само ультрапатріоти можуть тиснути на свій електорат. У політиків зараз немає інтересу об’єднати суспільство, а є інтерес мобілізувати свій сегмент.  

Експерт нагадує ще одну прикмету нашого часу – високий запит на справедливість.

- Якщо ми будемо педалювати тему преференцій для тих, хто повертається, то це буде сприйнято як несправедливість, - відмічає Антон Грушецький. – Ми в Україні, ми тут працюємо, платимо податки, витрачаємо гроші, ризикуємо життям… А тим, хто знаходиться в безпечних і комфортніших умовах, раптом пропонують більше.  Рано чи пізно питання "що ти робив під час війни?" буде порушене.

Експерт звертає увагу також на те, що в останніх заявах є така собі зрівнялівка. За всіма сумуємо, всіх любимо, всіх чекаємо та обнімаємо.

- А чоловіки військовозобов’язаного віку неоднаково полишали Україну. Хтось виїхав до вторгнення, хтось на лікування, тобто перебуває за кордоном на легальних підставах. Інша справа, коли ми говоримо про тих, хто нелегально перетнув кордон або дав хабаря у 10 000 доларів. Тепер, виходить, їм теж можна спокійно повернутися і працевлаштовуватися на бронь? Новому міністерству треба дуже обережно робити заяви, - констатує Антон Грушецький.

Будьмо чесними, є багато зрадників

Коли міністр говорив про 25-30 мільйонів за кордоном, він не уточнив, за якими критеріями треба зараховувати до українців: кров пращурів, місце народження, традиції, мова, віра, громадська чи просвітницька активність?

- Це складне питання, яке мають витлумачити науковці. Наріжним каменем все-таки має бути громадянська позиція, - висловлює свою думку Антон Грушецький. - Давайте будемо чесними, у нас є багато етнічних українців на Донбасі, які зрадили Україну. А є багато людей, які за походженням росіяни, євреї, грузини, але вважають себе належними до української нації і сильно вкладаються в її розвиток та оборону. Ми знаємо, що син головного рабина України загинув на війні, що Моше Асман багато допомагає армії, підтримує переселенців. То хто більший українець – він чи якийсь умовний Балицький із Запорізької області, який підтримує агресора на окупованій території?

На переконання соціолога, має бути зрозуміла політика: на кому саме ми фокусуємо увагу, говорячи про об’єднання.

- Якщо це люди, які вважають себе частиною України, готові працювати на її благо, навіть перебуваючи за кордоном або зрідка приїжджаючи сюди, з ними треба контактувати і працювати. Але не витрачатися на всіх підряд. Ні предки, ні місце народження не мають вирішального значення. Є українці, що жили на наших землях з діда-прадіда, але виїхали за кордон, отримали освіту і вважають себе німцями чи американцями. Є нинішній заступник міністра освіти Михайло Вінницький, який народився і виріс в Канаді, але він – справжній українець.

Механізми є, але поки триває війна - це лише мрії

Політичний аналітик Ярослав Макітра звертає увагу, що заява Олексія Чернишова має дуже загальний характер.

Ярослав Макітра. Фото: timeua.com

- Міністр призначений, він вступив у посаду, має показувати свою роботу, щось шукати, щось пропонувати. Вочевидь, у названу ним кількість українців за кордоном входять дуже різні категорії. Це і ті, хто виїхав у Європу чи Новий Світ, і ті, хто перебуває на окупованих територіях чи в Росії. Так одразу об’єднатися, щось запропонувати, щоб люди звідусіль браталися і поверталися, – це утопія. В міністерстві це теж, напевне, розуміють. Треба сегментувати аудиторію і з кожною категорією окремо шукати контакти та говорити.

Інша справа, що може запропонувати країна, яка перебуває в стані війни? Саме зараз дуже непросто знаходити мотивуючі механізми.

- Тим паче, що більшість людей, які за кордоном, спілкуються з родичами, друзями в Україні. Об’єктивно чи ні, але ті діляться своєю інформацію. Чи може міністерство розказати щось нове і дати якісь гарантії? А головне, ми мусимо зрозуміти, яка основна мета? Ми можемо когось порахувати, але чи знаємо, яку кількість людей потенційно можна повернути? Повернути під що, під які програми? Питань дуже багато. Але починати потрібно, і той факт, що ми тему вже обговорюємо, є позитивний, - відзначає Ярослав Макітра.

Політолог нагадує, що Україна вже знала часи великого повернення.

- На початку  90-х років тисячі українців приїздили на історичну батьківщину. Є українці, які емігрували за часів незалежності, але повернулися у 2022-му, щоб стати на захист своєї землі. Тобто частина з тих, яких можна повернути під час війни,  вже повернулися самі. І якщо війна завершиться на позитивному для нас сценарії, це може спонукати до повернення ще частину мігрантів, які виїхали до великого вторгнення і після. Механізми є і вже випробувані.

Ярослав наводить приклад Польщі, яка у 90-х також вельми успішно повертала своїх громадян.

- І не просто поляків, а поляків з ресурсами, які вкладалися в економіку держави. Успішно відтворення народності відбувалося у Литві. Варіантів може бути багато, але без розуміння чіткості, що буде по війні,  це все поки мрії. Можна планувати, складати стратегії, і люди навіть послухають. А увечері по німецькому телебаченню дізнаються про обстріл і що він припав на місто, де залишився дім.

Однак якщо міністерство створене, воно має працювати. В ближчому майбутньому, сподівається політолог, ми дізнаємося більш конкретні плани.

Теги за темою
украинцы
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Не вірте Путіну, ось "перемир'я", – житель Херсона показав палаючий будинок після атаки дронами
24tv
2025-04-19T18:15:39Z
Росіяни вдарили по багатоповерхівці у Херсоні одразу після оголошення перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:13:37Z
"США говорили про це з 2008 року": Келлог зробив нову заяву щодо вступу України в НАТО
24tv
2025-04-19T18:12:31Z
Їдемо до Лондона, щоб зафіксувати це: Келлог анонсував зустріч для припинення вогню в Україні
24tv
2025-04-19T18:12:26Z
Мирна угода щодо України: у Вашингтоні хочуть провести нову зустріч із РФ
Фокус
2025-04-19T18:12:06Z
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T18:09:46Z
Київ не стане частиною НАТО, це не обговорюється - Келлог
Подробности
2025-04-19T18:00:59Z
У РФ для них роботи немає. Дочка Путіна перевозитиме російських IT-фахівців до Індії
InternetUA
2025-04-19T17:58:10Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:57:43Z
Великдень 2025: онлайн-трансляція богослужінь ПЦУ, УГКЦ та РКЦУ
ZN UA
2025-04-19T18:03:02Z
Українські розробники представили новітні надводні бойові дрони Катран
InternetUA
2025-04-19T18:01:13Z
Безкоштовне житло для переселенців у Запоріжжі: де знайти дім у складні часи
Политека
2025-04-19T17:30:37Z
Воскресіння Христове: що можна і не можна робити на Великдень 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T17:27:51Z
Дію в цьому напрямі, – Олексій Суханов заговорив про бажання всиновити дитину
24tv
2025-04-19T17:18:08Z
Перед Великоднем на кордоні України зростає ажіотаж
360ua.news
2025-04-19T17:12:48Z
Зі світлим Великоднем! Теплі короткі привітання своїми словами зі святом для найрідніших
Telegraf
2025-04-19T17:09:38Z
Великдень 2025: традиції, заборони, прикмети та звичаї святкування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:03:16Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:54Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Розвідник випадково знайшов на війні батька, якого не бачив 28 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:15:20Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T18:13:43Z
Передавати за проїзд не доведеться: де громадський транспорт курсуватиме безкоштовно
Знай
2025-04-19T18:13:11Z
Україна звільнила з полону 55 воїнів "Азову", – Лубінець
24tv
2025-04-19T18:12:09Z
Повернення полонених: Лубінець розповів, кого вдалося забрати поза обміном
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:06:17Z
Новий графік маршруток у Дніпрі: як тепер курсуватиме транспорт
Политека
2025-04-19T18:01:39Z
Ворог завдав авіаударів по житловому сектору Куп'янська, постраждала жінка
УкраинФорм
2025-04-19T18:00:18Z
Росіяни отримали наказ вийти на кордон Дніпропетровської області: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:57:26Z
Дощі та грози атакують Україну: коли в регіонах погода стане ще гіршою
GlavRed
2025-04-19T17:42:00Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
У Молдові пішов з життя український футбольний тренер та арбітр
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:06:35Z
Попри феєрію від Іглесіаса: Барселона оформила неймовірний камбек в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T18:03:34Z
Флік прокоментував яскравий камбек Барселони
Football.ua
2025-04-19T18:03:19Z
Гол Мактомінея приніс перемогу Наполі над Монцею
Football.ua
2025-04-19T17:57:38Z
Без Мбаппе: Лунін повернувся у заявку Реала на матч з Атлетіком
Football.ua
2025-04-19T17:46:36Z
Барселона — Сельта 4:3 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-19T17:27:56Z
Рюдігеру може знадобитися операція
Football.ua
2025-04-19T17:22:10Z
Колос знищив останні сподівання Шахтаря в чемпіонських перегонах
Football.ua
2025-04-19T17:13:55Z
«Шахтар» сенсаційно програв «Колосу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2025-04-19T17:09:46Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z