14 січня Кабмін затвердив Стратегію інновацій до 2030 року, яка серед іншого передбачає запуск виробництва чипів в Україні.
За даними Forbes, нині Мінцифри розглядає принаймні два сценарії запуску виробництва мікросхем в Україні: ліцензування технології під ключ або залучення стратегічного партнера на комерційних засадах. У першому випадку держава залучає компанію-ліцензіара, яка відповідатиме за будівництво заводу, налаштування обладнання та запуск пілотної лінії, однак залишає за собою контрольний пакет акцій і у пріоритеті закриває власні потреби; а в другому — залучає партнера через державний тендер та отримує міноритарну частку, яка дозволяє квотувати замовлення на виробництво за власними інтересами.
Початково йдеться про виробництво чипів розміром 180, 130 та 110 нм — розробки далеко не найбільш передові (в Intel та TSMC працюють над технологіями 1,8 нм та 4 нм), однак цілком підходящі для закриття потреб щонайменше трьох місцевих ринків: ВПК, аграрного та автомобільного.
«Менші напівпровідники на 10 чи 7 нм використовуються у смартфонах, дата-центрах та для штучного інтелекту. Це конкурентна ніша, а вартість побудови фабрики — десятки мільярдів доларів», — пояснює старший директор з R&D у Silvaco та один з учасників робочої групи при Мінцифри Олександр Груданов.
Як партнера для розробки програм під чипи автори стратегії пропонують американську компанію Silvaco Group, тоді як у якості бізнес-моделі може бути використана Multi-Project Wafer — варіант мікроелектронного виробництва, що передбачає розміщення на одній напівпровідниковій пластині різних типів інтегральних схем від різних розробників (або замовників). У документі зазначається, що початкові плани передбачають виробництво до 1000 таких пластин на місяць.
За словами Груданова, перевага у власному виробництві чипів для України полягатиме в тому, що ми зможемо зробити власну надбудову до наявної технології й виробляти спеціалізовані чипи — наприклад, більш стійкі до РЕБ.
За моделлю ліцензування будівництво заводу з виробництва чипів в Україні може обійтися до $1 млрд, однак окремо доведеться сплатити ще й певну суму за ліцензування технології.