MY.UAНовини
Підготовка новобранців у країнах НАТО: як на Заході навчають майбутніх солдатів
Підготовка новобранців у країнах НАТО: як на Заході навчають майбутніх солдатів

Підготовка новобранців у країнах НАТО: як на Заході навчають майбутніх солдатів

Програми підготовки військовослужбовців у країнах НАТО, попри схожі основні етапи, мають деякі відмінності. Унікальним досвідом можна назвати програму Operation Interflex з навчання українських бійців, у якій задіяні інструктори з різних країн, що забезпечує різноманітність тактик і методик навчання.

У межах військової підтримки України західні партнери за кордоном організували військову підготовку військовослужбовців ЗСУ та спеціалістів за різними напрямами. Згідно з даними Генштабу, протягом 2022, 2024 і 2024 років на території країн-партнерів навчання пройшли понад 100 тисяч українських військовослужбовців. У зв'язку з цим Фокус з'ясовував, як у країнах НАТО готують новобранців, і чим буде корисний для українських фахівців досвід зарубіжних колег у сфері навчання військовослужбовців.

Кожна з країн Північноатлантичного альянсу має свої програми підготовки новобранців, які, попри схожі основні етапи, мають деякі відмінності. Наприклад, у США, Великій Британії, Німеччині та Фінляндії основні етапи навчання військовослужбовців включають: фізичну підготовку, тактичну та медичну підготовку, набуття навичок поводження зі зброєю тощо. А час навчання залежить від роду військ і, як правило, займає від 3 до 12 місяців.

Система базової підготовки в армії США

Загальна структура програми

Підготовка новобранців у збройних силах США — це інтенсивний курс навчання, спрямований на фізичне, тактичне і психологічне формування солдатів. Залежно від роду військ, тривалість курсу варіюється від 8 до 13 тижнів:

  • Армія США (U.S. Army): 10 тижнів.
  • Корпус морської піхоти (Marine Corps): 13 тижнів.
  • Військово-морські сили (Navy): 8 тижнів.
  • Військово-повітряні сили (Air Force): 8,5 тижнів.
  • Космічні сили (Space Force): спільна програма з ВПС.

Базова військова підготовка

Майбутні солдати армії США насамперед проходять медичний огляд, вакцинацію та перевірку фізичного стану. Після прибуття до навчального центру новобранець отримує форму, амуніцію та базовий інвентар, після чого інструктори ознайомлюють із правилами військового життя та статутом.

Новобранців з перших днів привчають до дисципліни: ранній підйом, суворий розпорядок дня, перевірка зовнішнього вигляду, виконання команд командирів тощо. Потім для новачків починається комплексна програма фізичних тренувань, що включає біг, вправи з вагою, роботу на витривалість і подолання перешкод. При цьому нормативи поступово ускладнюються. Варто зазначити, що в основі тренувань лежать взаємовиручка і командний дух.

Важливою частиною підготовки військовослужбовців є рукопашний бій або Army Combatives Program. У межах цієї програми новобранці освоюють базові та просунуті прийоми ближнього бою для підвищення їхньої боєздатності та впевненості в нестандартних ситуаціях.

Підготовка новобранців армії США в рамках Army Combatives Program
Фото: Скрін відео

Програма ґрунтується на методах ближнього бою, розроблених ще в Другу світову війну й адаптованих до сучасних умов. Причому основний акцент робиться на використання простих, але ефективних прийомів, які можна застосувати в стресовій ситуації.

Ключовим елементом курсу Basic Training в армії США є збройова та вогнева підготовка. Їхня мета — навчити новобранців безпечного та ефективного поводження зі зброєю, що формує основу їхніх професійних навичок для служби в збройних силах. Солдати вивчають конструкції основної стрілецької зброї — M4A1 Carbine та M16 Rifle, потім інструктори візуально демонструють ведення вогню.

Набуття базових навичок стрільби включає тренування на дистанціях від 50 до 300 метрів, а також вправи на визначення цілей і вибір правильної черги — поодинокі або автоматичні постріли. При цьому велика увага приділяється динамічній стрільбі, прицілюванню і ураженню цілей в умовах низької освітленості, спільній стрільбі, прикриттю товаришів, придушенню противника.

Програма OSUT

One Station Unit Training або OSUT — це розширений формат підготовки новобранців, що застосовується в армії США. На відміну від стандартного курсу Basic Training, OSUT поєднує базову підготовку і подальшу професійну підготовку за фахом на одній базі і без зміни навчальних підрозділів.

Тривалість програми зазвичай становить від 14 до 22 тижнів залежно від спеціальності та роду військ. Наприклад, піхотинці навчаються 22 тижні, а танкісти 19 тижнів.

One Station Unit Training або OSUT — це розширений формат підготовки новобранців, що застосовується в армії США

Етапи підготовки:

  1. Фізична підготовка та початковий бойовий тренінг. Новобранці починають з інтенсивних фізичних вправ, включно з подоланням смуги перешкод і базовим курсом рукопашного бою.
  2. Вогнева підготовка. На цьому етапі солдати навчаються стрільби зі стандартної зброї армії США, такої як штурмова гвинтівка M4 і пістолет SIG Sauer M17, а також освоєння підствольних гранатометів M320 і M320A1.
  3. Тактична підготовка включає навчання діям в умовах хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної загроз (CBRN), а також тактиці ведення бою в міському середовищі.
  4. Спеціалізована підготовка: для піхотинців — освоєння навичок, пов'язаних з управлінням і використанням озброєння бойових машин, таких як Bradley і Stryker.

Підготовка танкістів армії США

Для майбутніх танкістів OSUT проходить на базі Форт-Мур (раніше Форт-Беннінг) і триває 19 тижнів. Під час навчання новобранці опановують широкий спектр навичок, починаючи з основ військової дисципліни і закінчуючи управлінням танком M1 Abrams, який є основною бойовою машиною армії США.

З перших днів курсанти включаються в інтенсивний розклад. Перша фаза курсу присвячена базовим військовим навичкам: фізичній підготовці, поводженню зі зброєю, тактиці та виживанню. У другій фазі акцент робиться на технічні аспекти експлуатації танка.

Етапи підготовки:

  • Теорія та будова танка M1 Abrams. Новобранці вивчають будову рухової установки, систем управління вогнем і захисту.
  • Практичні заняття включають управління танком у польових умовах, відпрацювання бойових завдань.
  • Координація роботи екіпажу. У межах цього етапу досягається злагодженість дій командира, навідника, заряджаючого і механіка-водія.

Величезну увагу приділяють взаємодії всередині екіпажу. Інструктори навчають майбутніх танкістів не тільки техніці, а й важливості взаєморозуміння та злагодженості. Це дозволяє випускникам OSUT ставати не просто професіоналами, а й готовими до реальних викликів бійцями.

Велика Британія: акцент на універсальності

Велика Британія, відома своїми професійними збройними силами, робить акцент на всебічній підготовці, яка починається з базового курсу Phase 1 Training. Це обов'язковий етап для всіх новобранців, незалежно від майбутньої спеціальності.

Тривалість курсу становить від 10 до 14 тижнів залежно від роду військ. При цьому наголос робиться на фізичну підготовку, дисципліну і базові навички, включно з вогневою і тактичною підготовкою.

Після базового етапу новобранці переходять до Phase 2 Training, де поглиблено вивчають свою військову спеціальність. Наприклад, піхотинці тренуються в піхотних центрах, таких як ITC Catterick, а артилеристи проходять підготовку в спеціалізованих школах.

Основне завдання Phase 2 Training — надати військовослужбовцям знання та навички, необхідні для виконання їхніх конкретних посадових обов'язків в армії. Цей етап також відомий як професійна підготовка або "special-to-arms" навчання. Залежно від обраної спеціальності, тривалість і зміст курсу можуть варіюватися.

Phase 2 Training поділяється на два основні компоненти:

  • Phase 2a — загальне спеціалізоване навчання, яке може включати, наприклад, курс підготовки бойових інженерів.
  • Phase 2b — вузькоспеціалізоване навчання, зокрема технічних фахівців.

Крім професійних навичок, у межах Phase 2 Training військовослужбовці проходять навчання з таких предметів, як англійська мова, математика та інформаційні технології. Успішне складання іспитів із цих дисциплін на рівні 2 є обов'язковим для подальшого просування по службі.

Після базового етапу новобранці переходять до Phase 2 Training, де поглиблено вивчають свою військову спеціальність

Німеччина: наголос на дисципліну

Збройні сили Німеччини, відомі як Бундесвер, характеризуються поєднанням обов'язкової базової підготовки та фокусом на спеціалізації. Після скасування строкової служби у 2011 році Бундесвер став професійною армією, але певні елементи колишньої системи збереглися.

Базова військова підготовка (Grundausbildung)

Програма Grundausbildung — це базова військова підготовка у Збройних силах ФРН. Вона призначена для всіх новобранців і слугує основою для подальшої служби та спеціалізації. Програма триває 12 тижнів і включає базові знання: стрільбу, орієнтування на місцевості, медичну підготовку та загальні військові дисципліни.

Інструктори інтенсивно опрацьовують із новобранцями тему роботи в команді, оскільки основою системи Бундесверу є здатність солдатів ефективно взаємодіяти.

Солдат Бундесверу під час підготовки військовослужбовців
Фото: Bundeswehr.de

Основні компоненти програми:

  • Фізична підготовка. Розвиток витривалості, сили та загальної фізичної форми через регулярні тренування, марш-кидки з навантаженням і подолання смуги перешкод.
  • Вогнева підготовка. Навчання поводженню з особистою стрілецькою зброєю, такою як гвинтівка G36, включно з теоретичними заняттями, тренуваннями на симуляторах і практичними стрільбами.
  • Тактична підготовка. Вивчення основ тактики, включно з пересуванням у складі підрозділу, маскуванням, орієнтуванням на місцевості та основами виживання в польових умовах.
  • Стройова підготовка. Освоєння військових статутів, дисципліни та стройових прийомів для забезпечення злагодженості та координації дій у підрозділі.
  • Медична підготовка. Навчання наданню першої допомоги та базовим медичним навичкам, необхідним у бойових умовах.

Хоча основні елементи Grundausbildung єдині для всіх, кожна частина збройних сил (сухопутні війська, ВМС, ВПС та інші) може робити акцент на специфічних навичках, що відповідають їхнім завданням. Наприклад, у сухопутних військах більше уваги приділяється фізичній підготовці, тоді як у ВМС — підготовці до служби у відкритому морі та всіх супутніх труднощів.

Фінляндія: концепція "тотальної оборони"

Військова підготовка у Фінляндії ґрунтується на системі загального військового обов'язку і спрямована на формування високоефективних резервних сил, здатних швидко мобілізуватися в разі потреби. Попри невелике населення, країна побудувала систему підготовки, яка дозволяє країні в короткі терміни мобілізувати значну кількість резервістів.

Військовий обов'язок у Фінляндії стосується всіх чоловіків віком від 18 до 30 років. Жінки можуть проходити службу на добровільних засадах, і цей вибір з кожним роком стає дедалі популярнішим. Термін служби залежить від обраної спеціальності та підрозділу: він варіюється від 165 до 347 днів.

Призовники діляться на групи, які розподіляються між різними видами військ, такими як піхота, артилерія, інженерні війська та інші. Кожен призовник проходить три етапи підготовки, які охоплюють усе — від базових навичок до вузькоспеціалізованих завдань. Крім того, навчання будується на практичному підході: менше бюрократії, більше реальних навичок. Призовники отримують досвід роботи в умовах, максимально наближених до реальних викликів.

Військовослужбовці армії Фінляндії
Фото: Facebook

Етапи підготовки

Підготовка починається з базового курсу, який триває близько двох місяців. За цей час новобранці вивчають основи стройової підготовки, поводження зі зброєю, тактику та виживання в польових умовах. Цей етап закладає фундамент для подальшого навчання.

Після базової підготовки солдати переходять до навчання за своєю спеціальністю. Артилеристи опановують розрахунки для гармат та управління вогнем, зв'язківці працюють із сучасними комунікаційними системами, а піхотинці вдосконалюють навички штурму та оборони.

Завершальним етапом служби стає участь у масштабних навчаннях. На цих маневрах солдати відпрацьовують злагоджені дії у складі підрозділів, вчаться взаємодіяти з іншими видами військ і застосовувати свої знання в умовах, максимально наближених до бойових.

Роль резервістів

Одна з ключових особливостей фінської системи — це упор на резерв. Після проходження служби військовослужбовці переводяться в резерв, де залишаються до 60 років. Для підтримки бойової готовності резервісти періодично викликаються на збори.

Фінляндія здатна мобілізувати до 280 000 осіб, більшість з яких становлять резервісти. Така система дає змогу країні бути готовою до потенційних загроз, попри обмежені ресурси.

Програма Interflex для українських бійців

Окремо варто згадати про підготовку українських військових за стандартами Королівських збройних сил Великої Британії в межах програми Operation Interflex, організованої з липня 2022 року. Її мета — навчання солдатів ЗСУ сучасним військовим навичкам для підвищення їхньої боєздатності в умовах тривалої російсько-української війни.

Навчання проводиться на військових базах Великої Британії, де для українських солдатів створюються умови, максимально наближені до реальних бойових. За словами організаторів, програма орієнтована на те, щоб новобранці та досвідчені військові не тільки освоювали сучасне озброєння, а й набували тактичних навичок для найскладніших сценаріїв.

Підготовка за програмою Interflex охоплює кілька ключових напрямів:

  1. Основи поводження зі зброєю: українські бійці освоюють використання стандартного озброєння НАТО, включно з протитанковими комплексами та стрілецькою зброєю.
  2. Бойові дії в міському середовищі: навчання на макетах міських районів дає змогу військовослужбовцям тренуватися для операцій в умовах щільної забудови, де кожен куток може стати укриттям або загрозою.
  3. Тактична медицина: навички надання першої допомоги на полі бою стають невід'ємною частиною програми.
  4. Інженерна підготовка: солдатів вчать знешкоджувати вибухові пристрої та працювати з обладнанням для розмінування.
  5. Робота з сучасними технологіями: курс охоплює використання розвідувальних безпілотників та інших систем, які відіграють дедалі більшу роль на полі бою.

Наразі навчання за програмою пройшли понад 50 тисяч українських військовослужбовців. Успіх Interflex став підставою для її продовження до кінця 2025 року, про що офіційно оголосило Міністерство оборони Великої Британії.

Значення для України

Interflex стала символом міжнародного співробітництва: в її реалізації беруть участь інструктори не тільки з Великої Британії, а й з країн НАТО. Серед них — фахівці з Канади, Данії, Нідерландів, Норвегії, Фінляндії, Швеції та інших держав. Цей багатонаціональний підхід забезпечує різноманітність тактик і методик навчання, які використовуються в арміях різних країн.

Таким чином Interflex є не просто програмою навчання, а й важливою частиною інтеграції українських збройних сил у стандарти НАТО. Це ще один крок до зміцнення співпраці між Україною та її союзниками.

Важливо БЗВП для всіх: як Україна змінює військову підготовку майбутніх призовників у 2025-му
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Спасенному из русского плена украинцу сделали больно на русском языке
Апостроф
2025-01-16T19:39:04Z
Повестки от полиции вместо ТЦК: объяснили настоящие полномочия правоохранителей
Знай
2025-01-16T19:36:11Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Алексей "Позитив" Завгородний рассказал про домагательства в россии: "Скоро они сами себя и уничтожат"
Знай
2025-01-16T18:51:20Z
В США скончался режиссер Дэвид Линч
GameMag
2025-01-16T18:48:09Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Решение Трампа может привести к катастрофе: о чем идет речь
Comments UA
2025-01-16T19:45:34Z
Экс-министр Дмитрий Кулеба отказался участвовать в шоу "Холостяк"/Бывший глава МИД заявил, что без шоу нашел избранницу
Апостроф
2025-01-16T19:45:22Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
В Киеве пожилая женщина покончила с собой: что стало причиной
TSN
2025-01-16T19:24:54Z
Проблемы со здоровьем и плохое отношение: на Полтавщине военный дважды убегал из части
Политека
2025-01-16T18:27:52Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Оккупанты используют канал Северский Донец – Донбасс, чтобы прорвать оборону Часов Яра – ОТУ "Луганск"
TSN
2025-01-16T18:21:31Z
Армия РФ усилила проверки и ограничила передвижение населения на ВОТ Запорожской области
ZN UA
2025-01-16T18:06:15Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
Расстояние от фронта до центра Купянска сократилось, — глава МВА
TSN
2025-01-04T16:27:43Z
В Приднестровье жителям посоветовали отапливать квартиры дровами: в чем причина
TSN
2025-01-04T09:48:05Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
"Я бы попытался сопротивляться": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о ставке Sony на сервисные игры
GameMag
2025-01-16T19:48:23Z
Официально: «М.Видео» привезёт новую консоль Nintendo Switch 2 в Россию
GameMag
2025-01-16T19:01:57Z
15 минут до катастрофы: ученые рассказали о неизвестном сигнале перед извержением вулкана Тонга
TSN
2025-01-16T18:57:46Z
Sony планирует провести State of Play с показом новых эксклюзивов PlayStation 5 в феврале — инсайдер
GameMag
2025-01-16T18:36:00Z
Угроза для одного из крупнейших шельфовых ледников Антарктики: к нему течет «теплая вода»
ZN UA
2025-01-16T17:54:48Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Уже 1 млрд гривен: когда украинцы получат накопленный национальный кэшбек
Апостроф
2025-01-16T19:28:35Z
Удовольствие в масле - 76 грн: супермаркеты обновили цены на шпроты, сардины и кукурузу
Знай
2025-01-16T19:06:26Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Самолет, яхта и часы за $1,7 млн: на что Роналду тратит свою зарплату в 370 долларов в минуту
Фокус
2025-01-16T17:42:05Z
Россиянин Медведев вылетел с Australian Open, проиграв 121 ракетке мира
Корреспондент
2025-01-16T17:12:57Z
Стивенсон сделал прогноз на реванш Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-01-16T16:48:20Z
Вторая победа за день: "Динамо" разгромно выиграло заключительный спарринг зимних сборов
TSN
2025-01-16T16:36:45Z
Підручний та Мандзин на місці: склад збірної України на чоловічу естафету в Рупольдингу
24tv
2025-01-16T16:03:31Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
6 бесполезных кухонных предметов, которые не стоят своих денег
Marie Claire
2025-01-16T19:01:18Z
Конфеты "Рафаэлло" от Клопотенко: рецепт приготовления в домашних условиях
TSN
2025-01-16T18:51:08Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Как правильно ухаживать за волосами зимой: трихолог дала важные советы
TSN
2025-01-16T19:06:14Z
Как правильно спать: врачи предоставили 8 советов для здорового сна
UAToday
2025-01-16T16:48:28Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Владельцам авто потрясут кошельки: кого заставят заплатить десятки тысяч гривен
Знай
2025-01-16T19:21:13Z
Трещина на лобовом стекле: лайфхаки для экономных водителей, которые быстро решат вопрос
Знай
2025-01-16T18:21:53Z
Почему за рулем следует снимать головной убор – объяснение опытного водителя
TSN
2025-01-16T17:54:49Z
Subaru презентовали доступный кроссовер с расходом 6,3 л на 100 км
Фокус
2025-01-16T16:00:04Z
Инженеры придумали шины, которые "предвидят" аварии: сделают торможение в дождь и снег умнее
Знай
2025-01-16T13:52:38Z
Цена $12 500 и расход 4,5 л на 100 км: Suzuki показали оригинальное семейное авто
Фокус
2025-01-16T12:00:01Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 впервые попал на фото
Фокус
2025-01-16T11:03:56Z
Старая 27-летняя Honda Civic ушла с молотка по цене нового VW Tiguan
Фокус
2025-01-16T11:00:17Z