MY.UAНовини
Підробний протез чи неякісний турнікет: хто відповість за життя українців?
Підробний протез чи неякісний турнікет: хто відповість за життя українців?

Підробний протез чи неякісний турнікет: хто відповість за життя українців?

Підробний протез чи неякісний турнікет: хто відповість за життя українців?

За час широкомасштабної війни з РФ ми спостерігали чимало скандалів, пов’язаних із забезпеченням українських військових неякісними турнікетами. Не виключено, що незабаром ми зможемо почути не одну історію про неякісні протези чи програмне забезпечення для них. Річ у тім, що питання якості та моніторингу в принципі всіх медичних виробів в Україні законодавчо врегульовано недостатньою мірою. Своєю чергою це сприяє корупції, монополіям і найстрашніше — загрозі здоров’ю та життю українців.

Євростандарти не на часі?

Почнімо з того, що таке медичні вироби. Слід розуміти, що такі вироби вже давно перестали бути питанням бинтів, гумових рукавичок чи, наприклад, крапельниць. Наразі це досить великий спектр різноманітної продукції, яка застосовується в піклуванні про здоров’я громадян.

Наприклад, це апарати й прилади для діагностики та моніторингу стану здоров’я, профілактики, терапії, хірургічні девайси, імпланти тощо. І тут важливо розуміти, що ускладнення з різних причин, зокрема й законодавчих, їх використання впливає на те, як ми оцінюємо їхню безпечність і клінічний ефект. А отже, має безпосередній вплив на здоров’я кожного.

Зазначу, що в Євросоюзі, до якого прямує Україна, у сфері розвитку ринку медичних виробів ведеться достатньо роботи, щоб, з одного боку, не було надмірного регулювання бізнесу, а з іншого — було забезпечено права та свободи людини, зокрема й у контексті захисту її прав та здоров’я. Ухвалені в ЄС регламенти мають полегшити доступ пацієнтів до ефективних та безпечних медичних досягнень науки й техніки. Тобто всього найкращого, що сьогодні використовується в медицині.

Що в Україні?

Аби це зрозуміти, необхідно лише переглянути декілька хронологічних відтинків. Але, забігаючи наперед, зазначу, що хоча широкомасштабна війна порушила досить багато проблем (наприклад якість тих-таки турнікетів), може скластися враження, що питання регулювання та гарантування безпеки в охороні здоров’я не на часі.

Отже, в липні 2021 року Рада національної безпеки і оборони України ухвалила рішення, яке було введено в дію відповідним Указом президента, що, зокрема, зобов’язувало уряд розробити Закон України «Про медичні вироби».

За п’ять місяців на сайті Міністерства охорони здоровʼя було оприлюднено першу версію законопроєкту. На сайті Верховної Ради ж ця законодавча ініціатива з’явилась у липні 2022-го — за рік після рішення РНБО. Безперечно, тут слід зробити поправку на широкомасштабне російське вторгнення, яке дещо загальмувало цей процес, проте наступні періоди «блукання комітетами та відповідними комісіями» підтверджують тезу «не на часі».

Так, із липня 2022-го минуло понад два роки, поки законопроєкт включили в порядок денний на розгляд парламенту. Нині вже 2025 рік, але висновків усіх комісій щодо законопроєкту «Про медичні вироби» досі немає.

Сама ж законодавча ініціатива за обсягом невелика й, упевнена, її є чим доповнити. Водночас проєкт закону враховує і відповідну Конвенцію Ради Європи про підробку медичної продукції і подібні злочини (так звана конвенція MEDICRIME), і відповідні документи, зокрема, Європейської комісії. Одне слово — всі наші зобов’язання відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Але й це ще не все! 2013 року (наголошу, майже 12 років тому) в Україні було ухвалено технічні регламенти щодо трьох підвидів медичних виробів. Тим часом у ЄС усі ці регламенти було оновлено 2017 року. Ми ж досі живемо за старими техрегламентами, які відстають від європейських щонайменше на сім років, а від сучасних реалій — на всі 12. Тому справедливо вважаю, що це питання має бути серед перших для опрацювання урядом.

Плюси та мінуси законопроєкту

Нині є досить багато нюансів, пов’язаних із використанням медичних виробів, які взагалі ніяк не врегульовані.

Водночас, наприклад законопроєкт «Про медичні вироби»:

  • передбачає усунення неоднозначного трактування їх класифікації — тобто до якої категорії / класу належить та чи та медична продукція;
  • врегульовує питання реклами таких товарів тощо.

Разом із тим у законодавчій ініціативі залишилися прогалини. Наприклад, не повною мірою врегульовано питання комбінованого продукту (тобто поєднання медичного виробу та лікарського засобу). Так, запропонований проєкт закону встановлює певні критерії щодо таких комбінованих продуктів, проте цього явно недостатньо, адже в тих-таки регламентах Європейського Союзу зазначено, що для подібного роду продукції обов’язково має бути науковий висновок або Європейської медичної агенції, або відповідних національних структур.

Окрім того, зауваження щодо регулювання комбінованих виробів у законопроєкті надало й Головне науково-експертне управління (ГНЕУ) — структурний підрозділ у складі апарату Верховної Ради, що проводить обов’язкову експертизу всіх законопроєктів, внесених до ВР. Це зауваження стосувалося досить дивного формулювання, що для комбінованого виробу Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я може враховувати повністю або частково сертифікати, отримані за процедурами ЄС. Тобто навіть ГНЕУ побачило в цьому корупційні ризики щодо комбінованих виробів, які стоять на межі між лікарським засобом і медичним виробом. Для розуміння: в ЄС кожен такий комбінований виріб підлягає оцінці залежно від того, яку основну функцію виконує, — чи там мають більше значення ліки, чи безпосередньо властивості медичного виробу, де лікарські засоби є супутніми.

Отже, що ми маємо на сьогодні?

За останні роки з’явилося досить багато розробок, було здійснено інноваційні стрибки на ринку медичних виробів та лікарських засобів, проте українське законодавство просто не встигає за новаціями. Фактично в нас є лише один законопроєкт, який перебуває в «підвішеному» стані понад два роки й навіть не врегульовує всіх необхідних питань. Проте ще раз наголошу: питання є важливим і давно назрілим із багатьох причин — і з погляду безпеки, й запобігання фальсифікату, й появи нових комбінованих виробів тощо.

Ще 2024 року в плані дій МОЗ був пункт про розроблення нового технічного регламенту щодо медичних виробів, але до сьогодні ми не побачили жодних результатів у цьому напрямку. Сподіваюся, що це все-таки буде зроблено, зокрема з урахуванням уже нових вимог Євросоюзу.

Крім того, на моє переконання, Україна має якомога серйозніше поставитися до питань, пов’язаних із дефектами виробів, інцидентами (наприклад, погіршенням стану здоров’я людини після використання певного медичного виробу), несприятливими подіями. Тобто всім тим, що в побуті ми називаємо медичними помилками. В європейському Регламенті все це враховано, й нам потрібно так само імплементувати це в українське законодавство. Бажано це зробити саме на рівні законопроєкту, а не просто певних підзаконних актів. Адже кількість людей, які потребують використання медичних виробів, із кожним роком, на жаль, збільшуватиметься, особливо в контексті російської агресії. Те саме стосується й комбінованих продуктів, ринок яких не стоїть на місці й постійно розвивається. Такі продукти потребують пильної уваги від держави — моніторингу та контролю. А тим більше розвиток технологій штучного інтелекту в медичній практиці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Найкраще у вашому житті попереду». Як телемарафон тримає нас в курсі пророцтв, астропрогнозів та передбачень
Детектор М
2025-01-16T13:10:02Z
Дівчина співала російські пісні в центрі Чернівців: її підозрюють у колабораціонізмі
24tv
2025-01-16T13:09:12Z
Росіяни дуже сильно вичерпали навіть радянський резерв танків - військові
УкраинФорм
2025-01-16T13:06:19Z
Сили оборони уразили нафтобазу «Ліскінська» у Воронезькій області РФ - Генштаб
УкраинФорм
2025-01-16T13:06:11Z
Неякісний одяг для ЗСУ: до суду передали справу Гринкевича на понад 1 мільярд
УкраинФорм
2025-01-16T13:04:19Z
Чи можуть мобілізувати у 2025 році громадян, виключених з військового обліку
24tv
2025-01-16T13:03:53Z
В Естонії розглядають створення військового заводу для виробництва боєприпасів
InternetUA
2025-01-16T12:58:35Z
Зенітники збили рідкісний розвідувальний дрон росіян «Мерлін-ВР»
УкраинФорм
2025-01-16T12:57:39Z
Сметанін обговорив із главою Міноборони Італії співробітництво в секторі оборони
УкраинФорм
2025-01-16T12:57:38Z
Максим Бородін відповів на хейт через слова у пісні зі Златою Огнєвіч
Комсомольская правда
2025-01-16T13:10:23Z
Стрічка «Бартка» отримала нагороду за найкращий документальний фільм на Colofilm Fest
УкраинФорм
2025-01-16T13:07:09Z
Жодних реальних підстав: продюсер Moon Records заперечує шахрайство зі спадщиною "Скрябіна"
Фокус
2025-01-16T13:00:44Z
Другий сезон Гри в кальмара встановив рекорд Netflix
360ua.news
2025-01-16T13:00:44Z
"Вівця": сестри Шукшини публічно собачаться за спадщину
GlavRed
2025-01-16T12:45:49Z
"Оскар" вперше за всю історію існування опинився під загрозою скасування
TSN
2025-01-16T12:36:08Z
Співзасновник Moon Records після звинувачень лейблу в шахрайстві заявив, що компанія давала аванс гурту "Скрябін"
Комсомольская правда
2025-01-16T12:33:24Z
Меланія Трамп – еталон розкоші та смаку: як її стиль підкорив увесь світ
24tv
2025-01-16T12:30:39Z
Шоумен-воїн Макс Неліпа розкрив подробиці своєї госпіталізації
GlavRed
2025-01-16T12:30:05Z
Зеленський розповів, у яких питаннях розчарований адміністрацією Байдена
Европейская правда
2025-01-16T13:09:57Z
ЄС не фінансуватиме будівництво нових блоків ХАЕС - посол
Хвиля
2025-01-16T13:06:19Z
Співлідер німецьких ультраправих поїде на інавгурацію Трампа
Европейская правда
2025-01-16T13:04:29Z
"Скандал": Польські політики критикують Зеленського за "втручання" у вибори президента
ZN UA
2025-01-16T13:04:09Z
Початок переговорів у 2025 році: коли можуть закінчитись бої на фронті в Україні
GlavRed
2025-01-16T13:04:01Z
Польща "найбільше зазнає нападів" з боку Росії в Інтернеті — польський віцепрем'єр-міністр
ZN UA
2025-01-16T13:01:31Z
Злочини проти довкілля: на Херсонщині відкрили 24 кримінальних справи проти військових РФ
УкраинФорм
2025-01-16T12:57:45Z
Зеленський різко відповів Фіцо щодо переговорів із Путіним і нагадав про замах
GlavRed
2025-01-16T12:54:46Z
Адвокат міністра енергетики погрожує «Європейській правді» судом через новину про Галущенка
Детектор М
2025-01-16T12:54:40Z
У вбивстві своєї новонародженої дитини підозрюють 25-річну жительку Черкащини
Украина Криминальная
2025-01-16T13:04:59Z
На Сумщині засуджено депутата райради за держзраду: скільки років вʼязниці отримав
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T13:03:13Z
СБУ затримала російських агентів, які підірвали колію під час руху військового ешелону на Рівненщині
Украина Криминальная
2025-01-16T13:00:12Z
Військові РФ з безпілотника атакували комунальників Херсона
УкраинФорм
2025-01-16T12:48:23Z
В Індонезії через виверження вулкана евакуюють три тисячі людей
УкраинФорм
2025-01-16T12:34:00Z
На Харківщині чоловік вкрав в магазині де працює iPhone 15 Plus, щоб зробити мамі новорічний подарунок
Мій Харків
2025-01-16T12:31:35Z
В Ірпені сталася пожежа у котельні готельно-ресторанного комплексу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T12:30:29Z
Суд покарав адміністратора Viber групи про роздачу повісток на Львівщині
InternetUA
2025-01-16T12:28:55Z
У Хмельницькому встановлено особу породіллі, яка залишила новонароджену дитину на смітнику
Украина Криминальная
2025-01-16T12:27:39Z
У Дніпровському районі Києва сталася аварія на тепломережі: без опалення лікарня та 178 будинків
УкраинФорм
2025-01-16T13:04:20Z
Кияни отримають майже 80 млн грн одноразової допомоги: хто може розраховувати
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T12:57:24Z
Окупанти влаштували "полювання" за людиною: жахлива історія з Куп'янська
24tv
2025-01-16T12:54:08Z
Українські десантники взяли у полон в Курській області 27 військових РФ
УкраинФорм
2025-01-16T12:51:02Z
Стовбур шахти біля Покровська підірвали, щоб окупанти не використали тунелі — NYT
24tv
2025-01-16T12:45:38Z
У ЗСУ повідомили, скільки військових наразі перебувають на фронті
TSN
2025-01-16T12:36:06Z
В Одесі створять громадський хаб: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T12:33:13Z
ТЦК забирають мобільні телефони: мобілізованим пояснили важливе правило
Знай
2025-01-16T12:30:49Z
У центрі Києва гриміли вибухи: стали відомі подробиці атаки БпЛА РФ
GlavRed
2025-01-16T12:27:44Z
Користувачів Windows 10 позбавлять підтримки офісних додатків: названо дату
InternetUA
2025-01-16T13:01:34Z
Всесвіт затопило водою на самому початку з несподіваного джерела: що виявили вчені
Фокус
2025-01-16T13:00:27Z
Nokia залишає ринок смартфонів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T12:54:12Z
Парадокс слабкого молодого Сонця: Земля мала замерзнути, чому цього не сталося
Фокус
2025-01-16T12:51:25Z
Може муркотіти, спати і гратися: у Китаї створили першого у світі робота-кота
InternetUA
2025-01-16T12:46:00Z
5 побутових приладів, які мотають найбільше світла
GlavRed
2025-01-16T12:39:03Z
Камера зафіксувала падіння метеора: упав там, де за кілька хвилин до цього стояла людина
24tv
2025-01-16T12:33:26Z
Як захистити смартфон від злому та вірусів: фахівці радять вимкнути лише одну функцію
Политека
2025-01-16T12:31:45Z
LinkedIn представив безкоштовні ШІ-інструменти для пошукачів роботи та рекрутерів
Детектор М
2025-01-16T12:31:41Z
Україна постачатиме водень до ЄС - підписали меморандум про створення коридору
УкраинФорм
2025-01-16T13:07:49Z
Чи купить Ілон Маск TikTok, для чого це Китаю і що таке RedNote, куди масово мігрують американці
24tv
2025-01-16T13:03:57Z
Корупційна схема на 3,5 мільйона: важливі закупки перетворили на наживу, скандальні подробиці
Политека
2025-01-16T13:01:30Z
Новообрана наглядова рада Укренерго відвідала підстанцію, яку неодноразово обстрілювали росіяни
УкраинФорм
2025-01-16T12:57:39Z
Інфляція в Україні: бізнес спрогнозував зростання цін в новому році
ZN UA
2025-01-16T12:54:07Z
МЕА: Нові санкції США здатні підірвати експорт російських енергоносіїв
Хвиля
2025-01-16T12:42:10Z
В Україні запропонували оподатковувати посилки, що приходять з-за кордону
24tv
2025-01-16T12:39:00Z
В НБУ пояснили послаблення гривні на початку року
TSN
2025-01-16T12:36:49Z
Хто з українців збідніє 2025 року: попередження економіста
TSN
2025-01-16T12:36:38Z
Вшановував окупантів. Ексфутболіст збірної Росії Каряка потрапив у базу «Миротворця»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T13:09:58Z
Україна закликала World Archery продовжити відсторонення росіян та білорусів
УкраинФорм
2025-01-16T13:04:50Z
Арсенал може підписати Пеллегріні
Football.ua
2025-01-16T12:46:03Z
Історичний шанс: чемпіон світу висловив готовність захищати титул проти Усика в Україні
TSN
2025-01-16T12:36:45Z
Українську веслувальницю Ларису Жалінську довічно дискваліфікували
360ua.news
2025-01-16T12:36:08Z
Усик повідомив промоутеру Ф'юрі, з ким проведе наступний бій
24tv
2025-01-16T12:24:09Z
Біатлоністи України здобули «золото» Всесвітньої Універсіади в естафеті
УкраинФорм
2025-01-16T12:15:50Z
Барселона продала VIP-місць на оновленому Камп Ноу на 100 млн євро
Football.ua
2025-01-16T12:09:21Z
Відомий склад збірної України на чемпіонат Європи із шорт-треку
УкраинФорм
2025-01-16T12:04:31Z
На кому вчаться молоді стоматологи: розкриваємо всі секрети
24tv
2025-01-16T13:09:06Z
Чому унітази зазвичай саме білого кольору: про це не здогадується майже ніхто
GlavRed
2025-01-16T13:04:05Z
Чому в літаках просять сховати телефони: причина зовсім не в авіоніці
Фокус
2025-01-16T12:57:40Z
Навіщо на весіллі кричать "Гірко": що це означає насправді
GlavRed
2025-01-16T12:54:45Z
Фотограф та модель встановили рекорд, зробивши найгарнішу фотосесію на небезпечній глибині
24tv
2025-01-16T12:33:22Z
Кулінарна хитрість, яка відіграє важливу роль: для чого в тісто додавати горілку
24tv
2025-01-16T12:18:13Z
Покладіть у пральну машину звичайний пакет: результат вразить
24tv
2025-01-16T12:03:25Z
Чи старіє віскі в пляшці: тут все, що вам потрібно знати
24tv
2025-01-16T12:00:35Z
Популярні острови закриються для туристів, але будуть винятки: про кого мовиться
24tv
2025-01-16T11:45:20Z
З таких кружок небезпечно пити гарячі напої: організм вам не "подякує" — цей посуд краще викинути
TSN
2025-01-16T12:36:38Z
Ліквідація МСЕК: як дізнатись, хто розглядатиме справу про інвалідність
24tv
2025-01-16T12:15:48Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень і був шокований, як змінилося його тіло – фото до і після
TSN
2025-01-16T10:15:25Z
Чому осідає сирна запіканка, як зробити, щоб вона піднімалася
TSN
2025-01-16T10:06:13Z
Експерти назвали морепродукти, які насправді шкідливі для здоров'я — деякі з них українці обожнюють
TSN
2025-01-16T09:36:29Z
В Україні запровадять новий календар щеплень: які вакцини додадуть
24tv
2025-01-16T08:42:22Z
Як жир на животі шкодить здоров'ю і чому він з'являється
TSN
2025-01-16T08:36:23Z
Як часто можна використовувати маску для волосся: відповідь варто знати всім
24tv
2025-01-16T08:21:28Z
Верховна Рада ухвалила закон про систему охорони психічного здоровʼя: що він змінює
24tv
2025-01-16T08:15:45Z
Daimler Truck підбив підсумки продажу вантажівок та автобусів у 2024 році
AutoCentre
2025-01-16T13:10:05Z
До 1000 км: електромобіль Volkswagen ID.7 виявився більш “далекобійним”, ніж очікувалось
AutoGeek
2025-01-16T12:27:12Z
Kalmar показав новий рестомод на базі Porsche 911
AutoCentre
2025-01-16T12:09:21Z
Електричний кросовер Acura RSX показали на першому офіційному фото
AutoGeek
2025-01-16T11:25:16Z
Суперкар на кожен день: в Україні помітили нетиповий McLaren
Фокус
2025-01-16T11:24:48Z
Українські газовики отримали багатофункціональні всюдиходи
AutoCentre
2025-01-16T10:34:15Z
Електричний універсал Zeekr 007 GT показали офіційно
AutoGeek
2025-01-16T10:31:47Z
В Україні стартували продажі нових Renault Duster і Taliant: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-01-16T10:24:31Z
З величезним дисплеєм: електричний кросовер Genesis GV60 оновили
AutoGeek
2025-01-16T09:46:22Z