MY.UAНовини
Pro&Contra: Чи потрібні вибори під час війни в Україні?
Pro&Contra: Чи потрібні вибори під час війни в Україні?

Pro&Contra: Чи потрібні вибори під час війни в Україні?

Відсутність виборів має серйозні наслідки для суспільства. Однак під час війни є безліч нюансів, які треба вирішити для їхньої організації.

За майже три роки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну питання чергових виборів періодично зʼявляється у публічному просторі. Цього разу приводом для чергової передвиборчої дискусії стали численні заяви політиків щодо перспектив завершення війни у 2025 році, які повʼязані з інавгурацією Дональда Трампа у США.

Паралельно з цим на Заході вже починають говорити про те, що в Україні нібито розпочинається підготовка до виборів. Зокрема, за даними The Economist, регіональні виборчі штаби почали роботу над списками кандидатів. При цьому президент України Володимир Зеленський в інтервʼю Лексу Фрідману заявив, що виборів в Україні не буде до кінця війни – на його думку, спочатку має бути "справедливий мир, а потім уже вибори", оскільки проведення виборів під час воєнного часу забороняє закон.

Главред вислухав дві позиції щодо доцільності проведення виборів під час війни та їх ймовірних наслідків.

Олександр Доній

політичний аналітик, голова Центру досліджень політичних цінностей, колишній народний депутат України, голова мистецького об'єднання "Остання барикада"

З чим повʼязані дискусії щодо проведення виборів під час війни і чи варто взагалі обговорювати це питання, принаймні допоки триває гаряча фаза війни?

Україна після відмови від демократичних процедур, зокрема виборів, почала поглиблювати свою поразку. Тому що внутрішнє облаштування України як недемократичної держави фактично допомагає Путіну та Кремлю.

Українська сутність завжди полягала у відмінності від Росії, зокрема у більшій схильності до демократії. Можливо, демократія важлива не для всіх громадян, але для певної частини українців це сутнісна й принципова цінність.

Відмова влади від виборів шляхом відступу від Конституції, безумовно, демотивує частину суспільства. Цим, у свою чергу, можна пояснити зменшення кількості добровольців і проблеми з мобілізацією, яка часто супроводжується некоректними діями, як видно з відеоматеріалів.

Це відбувається тому, що у 2022 році люди масово йшли захищати республіку (згідно з Конституцією, Україна є парламентсько-президентською республікою. - Главред), відчуваючи принаймні ілюзію впливу на владу, яка регулярно оновлювалася через вибори. Але зараз навіть цієї ілюзії немає. Влада категорично відмовилася проводити вибори під час війни, аргументуючи це самою війною.

Нагадаю, що насправді в Україні шість разів під час війни проводили вибори. Бо у нас, коли це вигідно, кажуть, що війна триває 10 років, а коли не вигідно, то згадують про війну лише останні 2,5 чи майже три роки.

Війна у нас триває з лютого 2014 року, тобто вже понад 10 років. Відповідно, за цей час відбувалися вибори: двічі президентські, двічі до Верховної Ради, двічі до місцевих органів самоврядування. І коли вони відбувалися, у нас вже були окуповані такі міста, як Сімферополь, Севастополь, Луганськ, Донецьк. Тобто президенти і Порошенко, і Зеленський обиралися без участі виборців з цих міст. Вони вже були на той момент окуповані або російськими військами, або проросійськими формуваннями з російським керівництвом. Тим не менше, ми вважаємо обох президентів легітимними.

Згідно з Конституцією, вибори Верховної Ради і президента мають різні умови. Вибори Верховної Ради не можуть відбуватися під час дії воєнного стану. І тут ми вже підходимо до ситуації, коли війна в нас триває з 2014 року, а з 2022 року розпочалася нова фаза, коли було введено воєнний стан. У Конституції чітко зазначено, що Верховна Рада не обирається під час дії воєнного стану. Це, звичайно, парадоксальна ситуація, адже якщо війна триватиме десятиліттями, це може означати, що у нас буде "вічна" влада. Тобто "вічні" депутати, які можуть перейматися лише тим, як передати своє депутатство у спадок дітям.

Відсутність виборів має серйозні наслідки для суспільства. Отже, ми можемо не просто підозрювати, а засвідчити, що незалежно від партійної приналежності – до влади чи до опозиції – існує спільне бажання представників політичної еліти максимально довго уникати перевиборів. І це може тривати роками або навіть десятиліттями, оскільки ніхто не може чітко сказати, коли завершиться війна. Очевидно, що казки про "два-три тижні", "два-три місяці" або "до кінця року", які озвучували представники влади чи наближені до неї особи, вже нікого не переконують.

Я неодноразово наголошував, що війна може тривати, як мінімум, до смерті Путіна. Біологічний годинник, за середньостатистичними оцінками на той момент, давав йому ще близько 15 років життя. Зараз ця оцінка становить приблизно 13 років. Уявіть собі ці 13 років без виборів. Влада цього хоче, але для суспільства відсутність виборів призводитиме до зниження суспільної мотивації захищати державу, до зростання корупції, а також до подальшого руйнування системи державного управління.Чи можна провести вибори під час війни? Так, можна, але для цього потрібно змінювати виборче законодавство. Ще два роки тому я наголошував на необхідності підготовки до виборів і на тому, що потрібно внести відповідні зміни до законодавства. Адже для проведення виборів під час війни держава має забезпечити дві надзвичайно важливі речі: безпеку і справедливість участі громадян.

Ці дві умови є основоположними. Проте, згідно з чинним законодавством, якщо вибори оголосити зараз, обидві ці умови не будуть виконані. Якби влада думала про необхідність проведення виборів, вона мала б почати підготовку до цього ще півтора-два роки тому, вносячи зміни до виборчого законодавства.

Хто такий Олександр Доній

Олександр (Оле́сь) Сергійович Доній (нар. 13 серпня 1969, Київ) — український журналіст, телеведучий, політик, громадський та культурний діяч. Народний депутат України 6-го та 7-го скликань. Голова Мистецького об'єднання "Остання барикада", голова Центру досліджень політичних цінностей. Автор та ведучий багатьох телевізійних програм про культуру та національну ідею. Автор концепції "25 сходинок до суспільного щастя".

На жаль, дискусія про те, чи варто проводити вибори, є запізнілою. Вибори потрібно було проводити раніше, підготувавши відповідні зміни до виборчого законодавства. Зараз ми лише обговорюємо, коли саме проводити вибори – через рік, два чи десять років. Але час для дискусій минув.

Водночас під загрозою виборів політичні сили починають замислюватися над покращенням своєї діяльності або оновленням команди. Зараз такої загрози немає. Без виборів корупція буде лише зростати, а деструктивні процеси посилюватися.

Як питанням виборів може скористатися Росія?

Путін має на меті повне знищення України як держави. Якщо почитати його статтю, там чітко простежується ідея ліквідації української державності. Він і його підлеглі робитимуть усе можливе, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Зараз вони вважають, що знайшли слабке місце й намагаються "тиснути пальцем у рану". З формальної точки зору легітимність президента України не ставиться під сумнів згідно з Конституцією. Президент залишається легітимним, адже в Конституції чітко зазначено, що він продовжує виконувати свої повноваження до моменту вступу на посаду нового президента.

Проблема полягає в іншому: у Конституції не прописано, як проводити вибори в умовах воєнного стану. Чергові вибори, які мали відбутися 30 березня минулого року, були пропущені. Тепер, згідно із законом, можливі лише позачергові вибори, які можуть бути оголошені лише за певних умов, наприклад, якщо президент подасть у відставку.

Отже, відповідно до Конституції, Зеленський може залишатися легітимним президентом на невизначений термін: 20, 30, навіть 40 років, поки це дозволятиме його біологічний вік. Важливе питання полягає в іншому: скільки років це влаштовуватиме суспільство? На даний момент ситуація сприймається більшістю як прийнятна. Але чи триватиме це довго?

Є ризик, що з часом суспільство може втратити підтримку державності. Це і є частиною сценарію Путіна: зробити так, щоб українці почали ненавидіти власну державу, подібно до того, як колись ненавиділи інші держави, які панували на цій території. Якщо українці почнуть сприймати власну державу як чужу, це стане катастрофою.

Яка вірогідність проведення виборів у 2025 році?

Я не бачу жодних причин вважати, що вони стануть реальністю. Навіть якщо Захід почне тиснути на українську владу. У Європі існують власні кризові проблеми, немає єдиного бачення ситуації в Україні серед європейських еліт. Також відсутнє спільне розуміння між європейськими та американськими лідерами. Таким чином, без зовнішнього тиску українська влада почуватиметься впевнено і не буде поспішати з виборами. А це означає, що ситуація лише погіршуватиметься.

Володимир Фесенко

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"

З чим повʼязані дискусії щодо проведення виборів під час війни і чи варто взагалі обговорювати це питання, принаймні допоки триває гаряча фаза війни?

Обговорювати вибори так чи інакше будуть, адже для декого це політичний інтерес. З різних причин. Хтось уже думає не про війну, а про вибори, оскільки хоче відновлення політичного життя або ж незадоволений нинішньою владою. Такі люди, без сумніву, будуть думати про вибори.

Тобто заборонити розмови про вибори неможливо. Нинішня актуалізація цих дискусій пов’язана з кількома факторами. Це вже другий масштабний випадок, коли тема виборів обговорюється так активно. Перший раз така дискусія була наприкінці 2025 року, в очікуванні президентських виборів, коли поставало питання, чи варто їх проводити під час війни.

Зараз ажіотаж навколо виборів безумовно пов’язаний із Трампом і прогнозами щодо завершення війни. Ви, мабуть, пам’ятаєте, як дехто передбачав завершення гарячої фази війни до 30 грудня, інші говорили про 20 чи 25 січня. Очевидно, що ці прогнози не справдилися, але такі очікування відносно швидкого завершення війни є і у частини суспільства. За даними деяких соціологічних опитувань, приблизно 45–47% людей все ще вірять у швидке завершення війни. У політиків, які керуються інстинктами, такі очікування ще сильніші: якщо вибори стануть можливими, треба бути готовими, щоб не втратити час. Вони починають активізацію своєї діяльності, навіть якщо розуміють, що вибори не відбудуться найближчим часом. Для декого це також політична технологія, яка дозволяє тримати своїх прихильників у тонусі, не дати їм "розбігтися" або перейти до інших сил. Це особливо важливо зараз, коли потенційно можуть відбутися місцеві вибори.

Крім того, вибори — це питання фінансів. Під час виборчих кампаній політичні сили мають можливість збирати кошти, і для багатьох із них це є важливим джерелом підтримки в умовах війни. Навіть теоретична можливість виборів стимулює їх до збору фінансів.

Головна причина нинішнього ажіотажу — очікування завершення війни. Весною виборів точно не буде, адже прогнози про швидке завершення війни не справджуються. Але якщо Трампу вдасться завершити війну навесні, можливо, восени буде скасований воєнний стан, і тоді проведення виборів стане реальним. Це, звісно, ідеалістичний сценарій, але певна ймовірність такого розвитку подій існує.

Щодо виборів: за Конституцією України восени мають відбутися місцеві вибори. Якщо активна фаза війни завершиться і воєнний стан буде скасований, то саме місцеві вибори мають бути проведені першочергово, принаймні на підконтрольних територіях. У деяких регіонах це питання вже давно нагальне через відсутність кворуму в місцевих радах та проблеми з депутатським корпусом.

Президентські вибори також є важливим питанням. З точки зору економії коштів і організаційних ресурсів можливо, що всі вибори — місцеві, парламентські й президентські — проводитимуть одночасно. Однак громадські організації, які займаються виборчим процесом, ставляться до такого підходу критично, адже це може ускладнити організацію виборів і створити додаткові ризики для маніпуляцій.

Попит на оновлення влади є хоча б у частини суспільства. Ймовірно, наші міжнародні партнери також наполягатимуть на цьому. Існують навіть чутки, що проведення виборів може бути частиною мирних домовленостей.

Втім, головною проблемою залишається проведення парламентських виборів, адже вони вимагають серйозної організації та ресурсів.

Щодо президентських виборів, проблема виникає перш за все з організацією голосування за кордоном. Зокрема, є проблема забезпечення голосування для вимушених переселенців. Усередині України це менш критично, адже вони можуть проголосувати за місцем тимчасового проживання, така можливість наразі є. Головне — оновити Реєстр виборців, що буде потребувати перереєстрації. Це може затримати підготовку до виборів, адже, за різними оцінками, на оновлення реєстру потрібно від кількох тижнів до кількох місяців. Адже частина виборців залишилася на окупованих територіях, інші виїхали за кордон, а багато хто змінив місце проживання в межах України. Тому поновлення реєстру виборців є критично важливим.

Як питанням виборів може скористатися Росія?

Ми вже бачимо, що однією з причин проведення виборів є необхідність зняти основу для однієї з потужних російських інформаційно-психологічних операцій. Йдеться про тезу щодо нібито нелегітимності української влади, мовляв, вибори не проводили тощо. Це важливий аргумент на користь виборів.

Однак існує проблема: під час переговорів Росія, ймовірно, буде тиснути на Україну за кількома ключовими напрямами. Серед основних вимог можуть бути:

Зокрема, значна увага може бути приділена реабілітації та легалізації проросійських політичних сил. Це один із головних потенційних ризиків. У суспільстві є категорична опозиція до цього, адже проросійські партії, як-от ОПЗЖ та інші, уже заборонені.

Проте неминуче виникне дискусія про те, чи варто допускати до виборів осіб, які обиралися за списками або представляли проросійські політичні сили. Поки що законодавчої заборони на участь таких осіб у виборах немає, хоча є відповідні законопроєкти. Це буде дуже гостра й контроверсійна тема в підготовці до виборів.

Росія, зі свого боку, ймовірно, вимагатиме легалізації проросійських політичних сил як однієї з умов припинення війни. Однак українська делегація, швидше за все, буде категорично проти. Подальший результат залежатиме від воєнної ситуації, ходу переговорів і позиції партнерів, зокрема США, які загалом підтримують ідею проведення виборів в Україні після війни.

Яка вірогідність проведення виборів у 2025 році?

За оцінками різних моніторингових організацій, які займаються виборчим процесом, а також політиків, депутатів і представників ЦВК, для підготовки виборів потрібно приблизно півроку. Якщо, умовно, війна завершиться навесні, наприклад, у квітні або травні, то, враховуючи конституційні терміни проведення місцевих виборів, можна буде спробувати встигнути підготувати все необхідне до кінця року. Однак попереду багато роботи: ухвалення законодавчих змін, вирішення питань фінансування виборів, пошук ресурсів, оновлення реєстру виборців тощо. Основна проблема полягатиме в організації голосування, особливо для тих, хто перебуває за кордоном, а також для військових.

Щодо військових, то якщо буде досягнуто стійкого припинення вогню, демобілізація відбуватиметься поступово, поетапно. Одночасно мобілізувати всіх неможливо, тож частину військових залишать для контролю ситуації. При цьому більшість демобілізованих повернеться до місць проживання, оновить свої дані в реєстрі виборців і зможе проголосувати за місцем реєстрації. Частина військових голосуватиме за місцем розташування своїх частин. Таким чином, навіть за складних умов організація виборів є можливою, хоча і потребуватиме значних зусиль.

Безумовно, потреба у виборах є. В суспільстві існує запит на оновлення влади як на місцевому рівні, так і в парламенті. Окрім того, вибори не проводилися своєчасно через воєнний стан, і їх необхідність стає очевидною після завершення війни. Якщо після війни зникнуть зовнішні та внутрішні обмеження на проведення виборів, то громадськість і опозиція активно вимагатимуть їх організації. Значна частина суспільства, особливо після завершення війни, підтримує ідею виборів, адже це відповідає запиту на оновлення влади.

Під час війни проведення виборів неможливе через безпекові ризики, а також через загрозу внутрішнього розколу. Проте після війни ситуація змінюється, і вибори стають важливим механізмом стабілізації.

Одним із головних завдань виборів є зняття соціальної та політичної напруги, яка накопичувалася під час війни. Після війни в суспільстві неминуче виникнуть суперечки щодо будь-якої мирної угоди, яка, ймовірно, включатиме певні поступки. За опитуваннями, близько третини населення критично ставиться до будь-яких угод із Росією.

Хто такий Володимир Фесенко

Фесенко Володимир (8 листопада 1958, Лозова, Харківська область) - український політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента". Лауреат премії "Celebrity Awards 2020" в номінації "Політолог року", пише Вікіпедія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Найгучніші скандали в армії: бойові виплати дружинам, приватні будинки і побори з воїнів
TSN
2025-01-17T20:36:42Z
Всього 10 днів на оформлення: українці можуть отримати нову грошову допомогу
Знай
2025-01-17T20:36:01Z
Дрони, ракети та роботи: Зеленський розповів про курс на незалежність у зброї
Хвиля
2025-01-17T20:33:28Z
У «Дії» тимчасово будуть недоступні низка послуг
Украина Криминальная
2025-01-17T20:27:40Z
Потужна молитва створить справжнє диво: як правильно молитися за воїнів України
GlavRed
2025-01-17T20:27:17Z
Результати НМТ яких років можна подавати для вступу до вишу цьогоріч
24tv
2025-01-17T20:03:34Z
Резерв+ тимчасово обмежить одну з відстрочок від мобілізації: коли відновлять
Хвиля
2025-01-17T20:03:19Z
Багатодітні батьки до 20 січня не зможуть оформити відстрочку у додатку «Резерв+» - Міноборони
УкраинФорм
2025-01-17T19:51:04Z
Жінка переказала 20 тисяч гривень шахраям за «подарунок» із Кореї
InternetUA
2025-01-17T19:30:58Z
У США продано будинок з фільму «Сам удома». Якою була вартість маєтку Маккалістерів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:27:48Z
Їх краще не обирати: дизайнери назвали 6 кольорів для стелі, про які ви можете пошкодувати
24tv
2025-01-17T17:54:34Z
Шоуранер серіалу «Таємниця бункера» / Silo пояснив «дивний» фінал другого сезону і повідомив, що третій знімають просто зараз
ITC
2025-01-17T17:50:36Z
Дмитро Сова приголомшив бажанням дружини-акторки піти на фронт: "Не відмовляю"
TSN
2025-01-17T17:48:00Z
Помер Жанно Шварц – режисер культового фільму «Щелепи-2»
ZN UA
2025-01-17T17:37:05Z
Фільм «Ти - Космос» покажуть більш як у п’яти країнах
УкраинФорм
2025-01-17T17:36:29Z
Ніколь Кідман: найкращі фільми і серіали голлівудської діви
Вива
2025-01-17T17:30:21Z
Брюс Вілліс уперше вийшов у світ: момент потрапив на відео
GlavRed
2025-01-17T17:27:09Z
Олег Скрипка розповів, як познайомився з Девідом Лінчем та показав їхнє спільне архівне фото
24tv
2025-01-17T17:18:20Z
У Бельгії вперше судять росіян за кіберзлочини
Европейская правда
2025-01-17T20:39:31Z
Чи матиме Путін гроші для війни в Україні: аналітики пояснили дії США
TSN
2025-01-17T20:36:43Z
В Україні засудили до 15 років в’язниці депутата Держдуми, який голосував за визнання «ДНР» і «ЛНР»
УкраинФорм
2025-01-17T20:36:38Z
Кандидат у президенти Румунії програв суд у справі про скасування виборів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T20:30:32Z
Зробили виняток для Нетаньягу: Дуда відповів, чи "пропустить" Польща Путіна
24tv
2025-01-17T20:24:51Z
Фінські ліві зняли з виборів кандидата, який назвав війну в Україні "спецоперацією"
Европейская правда
2025-01-17T20:19:35Z
Тамар Кінцурашвілі, Фонд розвитку ЗМІ: «Грузинська влада консолідує ресурси для знищення платформ, які сама не контролює»
Детектор М
2025-01-17T20:12:59Z
Меланія Трамп відмовилася від чаювання з Джилл Байден
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T20:09:46Z
Куди постачатиметься російський газ замість Європи: Путін придумав рішення
24tv
2025-01-17T20:09:31Z
У Німеччині чоловік зачепився за потяг, що розігнався до 282 км/год, і вижив
Европейская правда
2025-01-17T20:34:11Z
У Львові троє підлітків потрапили до лікарні через тренд у TikTok
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T20:18:59Z
ТЦК та поліція влаштували погоню за ухилянтом на шаленій швидкості: відео
TSN
2025-01-17T17:48:57Z
Правоохоронці викрили ексчиновника МВС на масштабній схемі розкрадання держкоштів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T17:45:43Z
Любитель російської музики зберігав вдома вогнепальну зброю: як відреагували в поліції
Фокус
2025-01-17T17:42:58Z
Удар по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 14, четверо з них - діти
УкраинФорм
2025-01-17T17:39:08Z
Шахраї видають себе за податківців та виманюють гроші у підприємців
InternetUA
2025-01-17T17:36:30Z
Росіяни протягом дня атакували дронами Нікопольський район, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-17T17:30:27Z
У Кривому Розі внаслідок атаки РФ відомо про трьох загиблих, є поранені
УкраинФорм
2025-01-17T17:06:50Z
У Києві відкрилось посольство Албанії
Европейская правда
2025-01-17T20:31:44Z
"Понад 50% міста втрачено": військовий розповів, що відбувається в Торецьку
GlavRed
2025-01-17T20:27:47Z
Екскерівник розвідки припустив, чи справді вояки КНДР не знали, що їдуть воювати проти України
24tv
2025-01-17T19:54:26Z
В одному з сіл на Донеччині Силам оборони загрожує оточення, – Deep State
24tv
2025-01-17T19:42:38Z
Бійці 79-ї бригади взяли в полон 7 окупантів: росіяни бідкаються, що не хотіли бути штурмовиками
24tv
2025-01-17T19:39:09Z
КМВА - про роботу транспорту під час тривоги: Варто розробити нові протоколи безпеки
УкраинФорм
2025-01-17T19:36:48Z
Забудова ботсаду: в КМВА зробили заяву щодо майбутнього земельної ділянки
TSN
2025-01-17T19:36:19Z
У Києві Плетенчука й двох офіцерів не пустили пообідати в хостелі, бо нібито «військові небезпечні»
УкраинФорм
2025-01-17T19:15:41Z
Рятувальники з прифронтових районів вкрай потребують бронеавтомобілів
AutoCentre
2025-01-17T19:09:35Z
Марні сподівання: експерт викрив міфи щодо тарифів на електроенергію
Хвиля
2025-01-17T20:39:12Z
У США заборонили червоний харчовий барвник E127 через ризик онкології
24tv
2025-01-17T20:24:35Z
Канада готує проти США контрмита майже на $30 мільярдів - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-17T20:15:46Z
ВВП України перевищив довоєнний рівень
360ua.news
2025-01-17T20:12:16Z
Чому дорожчають яблука: яка причина різкого здорожчання деяких сортів до 90%
24tv
2025-01-17T20:06:59Z
За скільки можна купити 100, 200 та 500 доларів сьогодні
24tv
2025-01-17T20:06:09Z
Молдова скористається механізмом ЄС для подолання енергетичної кризи
УкраинФорм
2025-01-17T20:03:57Z
15 років трудового стажу: у ПФУ пояснили, якою буде пенсія
Политека
2025-01-17T20:01:45Z
"Тисяча Зеленського": в Кабміні розповіли, скільки українців уже отримали гроші
Фокус
2025-01-17T19:21:40Z
Apple вимкнула ШІ-оповіщення в iPhone через абсурдні та лякаючі заголовки
InternetUA
2025-01-17T20:33:33Z
Apple готує оксидний LCD MacBook Air до випуску у 2027 році
Portaltele
2025-01-17T19:55:20Z
iPhone втратив перше місце серед найпопулярніших смартфонів у Китаї
InternetUA
2025-01-17T19:36:05Z
Натрій-сірчані батареї кращі за літій-іонні, то чому їх не використовують для зберігання енергії
Фокус
2025-01-17T19:01:48Z
У Помпеях знайшли одну з найбільших термальних купалень
УкраинФорм
2025-01-17T18:57:22Z
Microsoft починає примусове оновлення Windows 11 до версії 24H2
Portaltele
2025-01-17T18:55:34Z
Що робити якщо гальмує телефон: хитрий фокус здивує миттєвим результатом
InternetUA
2025-01-17T18:30:25Z
Вчені пропонують покрити всі водосховища сонячними панелями: у чому причина
24tv
2025-01-17T18:27:40Z
Учені знайшли генетичні відмінності у чорнобильських собак, але спричинила їх не радіація
24tv
2025-01-17T18:06:34Z
Реформи ВЛК та МСЕК можуть зупинитися – Сухорукова
ZN UA
2025-01-17T20:09:32Z
Що робити, якщо вдома оселилися кажани: як їх позбутися без шкоди для тварин
24tv
2025-01-17T17:48:13Z
Достатньо їсти лише деякі продукти: знайшли простий спосіб покращити імунітет
24tv
2025-01-17T17:33:12Z
Стало відомо, кому не можна їсти ріпчасту цибулю і чому
AgroNews
2025-01-17T17:24:44Z
Як варити яйця щоб не тріскалися: несподівана відповідь просто вражає наповал
GlavRed
2025-01-17T16:27:02Z
Як оформити відстрочку від мобілізації через догляд за батьками
360ua.news
2025-01-17T16:03:29Z
Що таке аденоміоз: симптоми, діагностика та лікування
24tv
2025-01-17T15:54:03Z
До 1 березня 2025 року треба оновити декларацію з лікарем: кого це стосується
VGorode
2025-01-17T15:51:15Z
Штучний інтелект допоміг знайти "революційні" протиотрути від зміїних укусів
InternetUA
2025-01-17T15:33:33Z
Він такий смачний: як приготувати салат з язика
24tv
2025-01-17T20:15:20Z
Чи варто закривати вентиляцію взимку: ключові переваги та недоліки
24tv
2025-01-17T20:00:11Z
Чим відмити духовку від жиру: потрібні лише копійчані засоби
24tv
2025-01-17T19:24:58Z
Можете бути у списку: хто зі знаків зодіаку сьогодні отримає найочікуваніший подарунок
24tv
2025-01-17T19:18:57Z
Викиньте негайно: ці аксесуари можуть накликати безгрошів'я на чоловіків
24tv
2025-01-17T18:48:54Z
Щоб створити атмосферу джунглів: які вазони обрати для максималістичного інтер'єру
24tv
2025-01-17T18:33:44Z
Куди насправді потрібно сипати порошок: в барабан чи спеціальне відділення
24tv
2025-01-17T18:27:36Z
Попався навіть 50 Cent: на популярному острові туристів саджають за матюки
24tv
2025-01-17T18:21:26Z
Хто не скуштує – вимагає рецепт: відеорецепт пляцка "Отаман" від Лілії Цвіт
24tv
2025-01-17T18:18:49Z
Довбик у вогні: українець забив сьомий гол за Рому у Серії А
24tv
2025-01-17T20:30:15Z
Конте: З відходом Кварацхелії, Наполі не буде тим, що раніше
Football.ua
2025-01-17T20:19:44Z
Міністр спорту Матвій Бідний прокоментував скандальну зміну громадянства призером Олімпіади-2024
24tv
2025-01-17T20:09:46Z
Авторитетний британський тренер зробив категоричну заяву щодо кар'єри Ф'юрі
24tv
2025-01-17T20:06:51Z
Сульшер очолив Бешикташ
Football.ua
2025-01-17T19:55:54Z
Мареска повідомив про стан справ щодо допінг-скандалу Мудрика
Football.ua
2025-01-17T19:39:16Z
Український олімпієць подав документи на зміну громадянства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:24:38Z
Челсі може підписати Гарначо та Байно-Гіттенса — Орнштейн
Football.ua
2025-01-17T19:22:12Z
Довбик зіграє з перших хвилин проти Дженоа
Football.ua
2025-01-17T19:12:40Z
Як з’явився популярний американський спорткар зі склопластику
AutoCentre
2025-01-17T20:07:56Z
Названо найпопулярніші бензинові авто в Україні за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T19:12:51Z
Kamm показав стильний пляжний рестомод за мотивами Porsche 912
AutoCentre
2025-01-17T18:06:00Z
У Європі з’явиться унікальний маршрут для електровантажівок
AutoCentre
2025-01-17T17:15:18Z
Чому досвідчені водії завжди знімають шапку за кермом: важливий нюанс безпеки
GlavRed
2025-01-17T16:27:51Z
Електричні BYD Han L та Tang L: до 1085 к.с. та розгін до «сотні» за 2,7 секунди
ITC
2025-01-17T16:19:23Z
На аукціон виставили формульний болід Кімі Райкконена та Романа Грожана
AutoCentre
2025-01-17T16:16:54Z
Кредит на електрокар від ОТП БАНК: рішення, яке дозволить стати власником омріяного авто вже сьогодні
Фокус
2025-01-17T15:51:23Z
Розрядився акумулятор в мороз: як завести автомобіль - інструкція механіка
GlavRed
2025-01-17T15:27:00Z