MY.UAНовини
В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство
В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

В ABC News розповіли, як ЦРУ та українська розвідка таємно налагодили глибоке партнерство

Це партнерство допомогло Україні захистити себе і надало США ключові розвідувальні дані.

У 2015 році Валерій Кондратюк, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України приїхав до Вашингтона з важливою місією: переконати американські спецслужби довіряти йому.

Він був переконаний, що майбутнє України пов'язане із Заходом, й хотів, щоб Сполучені Штати допомогли зміцнити його відомство, щоб краще стримувати Росію. Але тоді американська розвідка ставилася до нього насторожено. Щоб змінити це, він вважав, що йому потрібен сміливий жест. Саме тому він привіз з собою надсекретні російські військові документи, зазначає журналіст ABC News Патрік Рівелл.

Кондратюк розповів, що приносив документи на зустрічі з вищим керівництвом американської розвідки у Вашингтоні. Візит Кондратюка до Вашингтона був частиною історії про те, як з 2014 року ЦРУ і спецслужби України таємно встановили глибоке партнерство, перетворивши їх з колишніх ворогів часів холодної війни на одних з найбільш довірених партнерів американського відомства.

"Ця розповідь про партнерство ґрунтується на інтерв'ю з колишніми співробітниками американської та української розвідок, включно з Кондратюком, які знають, як воно розвивалося. Деякі з них залишилися анонімними, оскільки не мали дозволу на публічні виступи", — повідомляє журналіст.

Це партнерство, за словами колишніх урядовців, було вкрай важливим для захисту України від Кремля. Завдяки колишній близькості України до Москви воно також дало США можливість спостерігати за військовими та політичними процесами в Росії, а також за тим, як вона приймає рішення.

"У рамках цього партнерства ЦРУ допомогло Україні відновити Головне управління розвідки, відоме під абревіатурою ГУР, яке стало відомим завдяки своїм зухвалим операціям. Згодом ЦРУ виділило мільйони доларів на підготовку та оснащення українських розвідників, а також на будівництво об'єктів, у тому числі близько десятка секретних баз передового базування на кордоні з Росією", — пише Рівелл.

Дві служби також почали проводити спільні операції по всьому світу, що, за словами колишніх американських чиновників, є найвищим рівнем довіри для розвідувальних служб.

Деякі з колишніх американських та українських посадовців заявили, що висловлюються зараз, тому що вважають, що американським законодавцям життєво важливо зрозуміти переваги партнерства, яке Кондратюк першим допоміг побудувати, як для США, так і для України.

"Це те, що повинен знати американський Конгрес. Те, що вони зробили як послугу й те, що Валерій [Кондратюк] зробив особисто — заощадило американським платникам податків сотні мільйонів доларів. Можливо, навіть мільярди доларів", — сказав колишній американський урядовець.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року обмін розвідувальною інформацією ЦРУ, зокрема цільовою інформацією, набув для України вирішального значення. Теперішні й колишні українські та американські посадовці зазначають, що українські спецпризначенці, які пройшли американську підготовку, змогли застати зненацька російські війська, що наступали.

Журналіст додає, що партнерство з ЦРУ розпочалося у 2014 році, майже за десять років до повномасштабного вторгнення Росії, на тлі "Революції гідності" в Україні.

У лютому 2014 року місяці масових протестів і жорстоких сутичок із силовиками завершилися втечею підтримуваного Кремлем президента України Віктора Януковича до Росії. 

Новий прозахідний уряд призначив Валентина Наливайченка головою Служби безпеки України. Наливайченко прибув до офісу свого нового відомства в Києві й побачив його порожнім. Значна частина керівництва СБУ втекла до Росії та Криму.

"Я був абсолютно шокований. Нікого немає. Мій попередник втік до Криму. Його перший заступник втік до Росії. Він був повністю скомпрометований і знищений", — сказав Наливайченко в інтерв'ю ABC News в Києві.

Він додав, що офіцери російської розвідувальної служби ФСБ працювали безпосередньо в департаменті кібербезпеки СБУ. Вони забрали з собою бази даних з переліком українських військових і співробітників спецслужб.

За словами Наливайченка, тієї ж ночі він вирішив зателефонувати до посольств США та Великої Британії прямо зі свого офісу і попросити про допомогу. Американці й британці швидко погодилися, організувавши навчальну програму з тактики ведення бою для співробітників СБУ. Це був початок.

"Ми відчули відчутні зміни з українського боку", — каже колишній американський урядовець.

Ситуація почала змінюватися з призначенням Кондратюка головою ГУР у 2015 році. Він взяв на себе зобов'язання переконати американців допомогти йому відновити своє відомство. Спочатку він звернувся до Розвідувального управління Міністерства оборони США, але виявив, що вони залишаються надто обережними. Тоді він звернувся до ЦРУ.

"Переконати їх, що ми того варті, було нелегко", — згадує Кондратюк.

Так Кондратюк вирішив здивувати американських чиновників російськими документами, зібраними українською розвідкою під час поїздки у 2015 році. Серед документів, які він привіз, були надсекретні плани російського озброєння та військового потенціалу.

Хід спрацював. Аналітики ЦРУ почали перевіряти розвідувальну інформацію, надану Україною, все ще побоюючись, що вона могла бути зловмисно надана Росією. Але довіра США до матеріалів швидко зростала.

За словами колишніх американських чиновників, розвідувальні дані, які надавали українці також містили інформацію про процес прийняття рішень в Росії, засекречені проєкти нових російських систем озброєнь, технології радіоелектронної боротьби, а також про порядок ведення бойових дій.

З 2016 року співпраця між розвідками України та США набрала обертів. ЦРУ почало надавати безпечні комунікаційні технології, а також навчати українських офіцерів тактиці ведення бойових дій і шпигунства.

Кондратюк повідомив, що українських офіцерів привезли до однієї з європейських країн для польових тренувань з офіцерами ЦРУ та британської МІ-6. Під час тренінгу вони дізналися, як діяти в ролі оперативного співробітника в Росії та в окупованій Україні.

Кондратюк й колишні американські чиновники також зазначили, що ЦРУ допомогло Україні обладнати десяток передових оперативних баз уздовж російського кордону, звідки українські офіцери збирали розвідувальну інформацію, відстежували російські комунікації, а іноді проводили таємні операції.

Щоб захиститися від проникнення росіян, Кондратюк сформував нові команди в межах ГУР, набравши до них лише офіцерів віком до 30 років, які не пам'ятали Радянського Союзу і знали лише незалежну Україну.

Такі офіцери склали новий підрозділ спецназу, підготовлений ЦРУ, під назвою "Підрозділ 2245", який, за словами Кондратюка, став відомим завдяки своїм зухвалим операціям у тилу російських військ та закордоном. Офіцер цього підрозділу, Кирило Буданов, зараз очолює ГУР.

ЦРУ та Україна також розробили навчальну програму під назвою Операція "Золота рибка". За словами Кондратюка, ця назва походить від пострадянського жарту про ненадійну російськомовну рибку, якій не можна довіряти.

Програма навчала українців видавати себе за росіян не лише в Росії, але й у третіх країнах світу під час спільних операцій з ЦРУ. За словами колишніх українських і американських посадовців, українці добре вміли видавати себе за росіян, що створювало чудові можливості для доступу і вербування.

Але, навіть коли партнерство швидко зростало, чиновники Білого дому за часів адміністрації Обами — а пізніше Трампа і Байдена — залишалися настороженими, побоюючись, що співпраця може спровокувати Росію, зазначає Кондратюк та колишні американські посадовці.

Лідери адміністрації з питань національної безпеки хотіли, щоб партнерство зосередилося на зборі розвідданих, а ЦРУ було заборонено допомагати українцям у проведенні смертельних або диверсійних операцій, спрямованих проти Росії, кажуть екс-чиновники.

У 2016 році, не поінформувавши американців, Кондратюк відправив підготовлений у США "Підрозділ 2245" на місію до Криму, щоб закласти вибухівку на російській вертолітній базі. Місія катастрофічно провалилася, що призвело до перестрілки з російськими спецпризначенцями, в результаті якої, за повідомленнями, загинуло кілька людей, і змусило Путіна публічно погрожувати відплатою.

Місія обурила Білий дім Обами. Джо Байден, тодішній віцепрезидент, зателефонував президенту України Петру Порошенку, щоб висловити невдоволення адміністрації. Байден сказав йому, що це спричинило "гігантську проблему" і попередив Порошенка, що "це не повинно повторитися", згідно з аудіозаписом розмови, який пізніше злив проросійський український депутат.

Гнів США призвів до того, що Кондратюк втратив посаду керівника ГУР. Партнерство з ЦРУ, однак, продовжилося.

Коли Росія вторглася в Україну у 2022 році, адміністрація Байдена зняла багато обмежень на діяльність ЦРУ в Україні, кажуть нинішні і колишні американські чиновники.

Офіцерам ЦРУ було дозволено залишатися в Україні під час нападу Росії. Їм, як і раніше, не дозволялося безпосередньо вбивати росіян, але тепер вони мали право допомагати Україні збирати інформацію для наведення на цілі.

Коли російські колони просувалися через кордон, підготовлені ЦРУ підрозділи спецназу ГУР діяли в тилу, надсилаючи розвіддані про пересування російських військ і нападаючи на них. Українські агенти також закладали вибухівку на залізничних коліях і логістичних пунктах.

Путін вже давно публічно наполягає на тому, що Україна контролюється ЦРУ і стає плацдармом для сил НАТО, використовуючи ці твердження як виправдання для свого вторгнення. Дехто стверджував, що партнерство ЦРУ з українською розвідкою було провокацією для Путіна, яка дала йому привід для війни.

Кондратюк же відкидає ці твердження, називаючи їх російською пропагандою. Путін, на його переконання, вторгся в Україну, бо хотів домінувати над нею.

Раніше газета The New York Times зазначала, що ЦРУ та MI6 з початку війни допомагають українським розвідникам визначати цілі на фронті. ЦРУ надавало такі подробиці, які часто шокували.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ППО збила 42 дрона з 78-ми, постраждали чотири регіони включно зі столичним
ZN UA
2025-04-04T06:54:37Z
Американець завітав на острів агресивних аборигенів із подарунками: чим закінчилася історія
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:51:33Z
Стосунки з падчеркою та любов до Путіна: чим ще відомий батько Ілона Маска Еррол
Telegraf
2025-04-04T06:51:27Z
Допомога ВПО в Харкові: названо адреси, куди звертатися за підтримкою
Политека
2025-04-04T06:31:00Z
Як засуджена за шахрайство керівниця «Хімпостач» Ольга Миколюк дискредитує інститут президентства
Antikor
2025-04-04T06:30:48Z
Скільки часу займає бронювання працівників від мобілізації у 2025 році
Telegraf
2025-04-04T06:30:08Z
Штучний інтелект проти керованих бомб: результати хакатону НАТО за участю України
Хвиля
2025-04-04T06:27:22Z
Чоловік змінив замки на своїй ділянці після незвичайної знахідки на горищі
Фокус
2025-04-04T06:27:06Z
Розкриті технічні характеристики нового індійського багатоцільового винищувача Tejas MK-2
InternetUA
2025-04-04T06:25:44Z
У Дніпрі встановили два світових рекорди з командного буксирування вантажівки
УкраинФорм
2025-04-04T06:54:28Z
Понад 25 букетів з передової. Військовий не перестає дивувати кохану навіть на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:45:55Z
На Київщину насувається похолодання. Укргідрометцентр обіцяє до -6°
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:45:52Z
На Харківському напрямку відбулося чотири штурми росіян, на Куп’янському за минулу добу відбулося п’ять атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-04T06:34:27Z
РФ найчастіше атакує під Покровськом – Генштаб
1News
2025-04-04T06:33:34Z
Війська РФ знову обстріляли Краснопілля, зруйнована школа
УкраинФорм
2025-04-04T06:31:31Z
"Гаряче стане там, де було трохи тихіше": військовослужбовець ЗСУ назвав, де Росія накопичує сили
Gazeta UA
2025-04-04T06:27:45Z
Кличко – узурпатор? Новий глава КМВА прокоментував скандальне рішення Київради
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:27:00Z
На ТОТ Луганщини запровадили комендантську годину для дітей
УкраинФорм
2025-04-04T06:21:44Z
У Литві кажуть, що переговори з Трампом щодо тарифів має вести ЄС, а не окремі країни
Европейская правда
2025-04-04T06:55:22Z
Bloomberg: Вашингтон очікує, коли представник РФ доповість Путіну після візиту до США
Antikor
2025-04-04T06:54:31Z
Трамп анонсував приїзд прем’єра Ізраїлю до Вашингтона
Европейская правда
2025-04-04T06:52:49Z
За час перемир'я у Чорному морі Росія не обстрілювала портову інфраструктуру - Плетенчук
УкраинФорм
2025-04-04T06:52:30Z
Росія випустила по Україні майже 80 Шахедів: відомі наслідки атаки
GlavRed
2025-04-04T06:51:59Z
Планів раптового виходу США з Європи немає - генсек НАТО
Хвиля
2025-04-04T06:51:26Z
У Словаччині пройшов масштабний протест через суперечливий проєкт уряду Фіцо
Европейская правда
2025-04-04T06:48:00Z
Російський переговорник заявив у США, що РФ не просить знімати з неї санкції
Европейская правда
2025-04-04T06:45:46Z
Посланець Путіна на Fox News звинуватив Україну в порушенні перемир’я
Европейская правда
2025-04-04T06:40:28Z
Трейлер «M3GAN 2.0» — перший погляд на Іванну Сахно в ролі ляльки-вбивці Амелії
ITC
2025-04-04T06:55:21Z
Дмитро Волканов відреагував на чутки про роман з Данилком: чи вільне серце співака
24tv
2025-04-04T06:42:49Z
"Максимум півроку": Віктор Павлік розповів про стан здоров'я після операції
GlavRed
2025-04-04T06:33:08Z
Квітка Цісик: цікаві факти про співачку, що відкрила світу українську пісню
Факти ICTV
2025-04-04T06:28:15Z
Будинок Сари Джесіки Паркер: дизайнери вражені його унікальним декором
24tv
2025-04-04T06:27:42Z
Щаслива: дружина Павліка показала, який вигляд має її обличчя після пластики
Факти ICTV
2025-04-04T06:01:09Z
Рідкісна поява: Дженніфер Лопес вивела у світ 17-річну доньку
Фокус
2025-04-04T05:30:29Z
Колишня наречена Володимира Кличка оголосила про поповнення
GlavRed
2025-04-04T05:27:11Z
Кобзарський цех: дивитися онлайн
CutInsight
2025-04-04T04:15:14Z
"Не хочу бачити": відомий тренер застеріг Чісору від бою проти Дюбуа
24tv
2025-04-04T06:48:53Z
Постекоглу: Дуже прикро, що не вдалося взяти бодай щось у матчі з Челсі
Football.ua
2025-04-04T06:46:19Z
Реал продовжив контракт з Агуадо – Романо
Football.ua
2025-04-04T06:28:40Z
Куртуа може повернутись до матчу з Арсеналом в Лізі чемпіонів
Football.ua
2025-04-04T06:24:07Z
Футболістки збірної України приймають Чехію у Лізі націй УЄФА
УкраинФорм
2025-04-04T06:06:58Z
Ашур: Полісся зробило висновки після поразки проти Вереса в матчі чемпіонату
Football.ua
2025-04-04T05:58:28Z
На фронті поліг 26-річний футболіст "Ниви"
Antikor
2025-04-04T05:54:15Z
Фофана отримав чергову травму
Football.ua
2025-04-04T05:40:33Z
Караваєв: Найголовніше – дві перемоги в чемпіонаті та Кубку
Football.ua
2025-04-04T05:18:31Z
На 30% менше електроенергії: що насправді шкодить вітряним турбінам
InternetUA
2025-04-04T06:55:22Z
ГУР оприлюднило нові дані про одинадцять капітанів російського тіньового флоту
ZN UA
2025-04-04T06:52:56Z
Куди російські мародери вивозять награбовані товари з окупованих територій: «Від Білорусі до Вʼєтнаму»
Украина Криминальная
2025-04-04T06:51:59Z
Ізраїльська авіакомпанія відновить польоти до Москви
Gazeta UA
2025-04-04T06:51:35Z
Нові тарифи Трампа руйнують глобальний ланцюг постачання Apple
InternetUA
2025-04-04T06:46:48Z
Венс обіцяє "процвітання" на ринках після тарифів Трампа
Европейская правда
2025-04-04T06:45:17Z
Ціни на нафту на шляху до найгіршого спаду за місяці
24tv
2025-04-04T06:39:40Z
В Україні почали сіяти соняшник
УкраинФорм
2025-04-04T06:39:03Z
Нафтогаз цьогоріч імпортував близько 800 мільйонів кубометрів газу
УкраинФорм
2025-04-04T06:36:01Z
Забудете про лушпиння цибулі назавжди: три способи оригінально пофарбувати яйця до Великодня
Telegraf
2025-04-04T06:54:21Z
9 небезпечних звичок, які непомітно руйнують дім
24tv
2025-04-04T06:42:25Z
Любовний прогноз на квітень: які 2 знаки зодіаку створені одне для одного
24tv
2025-04-04T06:27:30Z
Оладки зі смаком яблучного штруделя: як приготувати смачну страву за лічені хвилини
Telegraf
2025-04-04T06:12:39Z
І вигляд казковий, і смак божественний: як приготувати сьомгу в картопляній паніровці
24tv
2025-04-04T05:39:56Z
Головна прикраса великоднього столу: рецепт сирної паски
Фокус
2025-04-04T04:27:10Z
Де 3 відмінності між пандами: лише найуважніший їх помітить
GlavRed
2025-04-04T04:27:05Z
Дочекайтеся правильної погоди: коли можна садити моркву у квітні
Telegraf
2025-04-04T04:15:43Z
Які закуски приготувати на Великдень: три смачні оригінальні страви
Gazeta UA
2025-04-04T03:36:09Z
На Дніпропетровщині вибухнуло авто посадовця: є постраждалі
Antikor
2025-04-04T06:45:10Z
Через удари дронами по Харкову загинули чотири людини, ще 35 постраждали
Мій Харків
2025-04-04T06:42:18Z
У Миколаєві кросовер вʼїхав у зупинку громадського транспорту, є постраждала
УкраинФорм
2025-04-04T06:36:36Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 4 квітня
Мій Харків
2025-04-04T06:31:57Z
Київ вночі атакували 11 ворожих дронів: як відпрацювала ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T06:00:03Z
Атака дронів на Київщину: спалахнули пожежі в автосалоні і на парковці, є постраждалі
Факти ICTV
2025-04-04T05:51:40Z
“Американський військовий” обікрав жінку на пів мільйона гривень: як це сталося
InternetUA
2025-04-04T05:28:11Z
СБУ та ДБР затримали на хабарі очільника податкової служби Сумщини
Antikor
2025-04-04T05:21:42Z
Через 5 днів після землетрусу: в М'янмі дивом відшукали живих людей під завалами
24tv
2025-04-04T05:21:31Z
Британку паралізувало нижче пояса після операції зі зниження ваги в Туреччині
Факти ICTV
2025-04-04T06:54:28Z
Опитування показало, що втрата ваги тільки з Ozempic менш похвальна, ніж дієта і спорт
Факти ICTV
2025-04-04T05:57:08Z
Насіння чіа – не просто тренд: все про суперфуд, який варто додати до свого раціону
Знай
2025-04-04T05:51:51Z
Як харчуватись при цукровому діабеті: перелік найшкідливіших та найкорисніших продуктів
24tv
2025-04-04T05:06:33Z
Знижує тиск і полегшує біль: чому сексом треба займатись частіше
Gazeta UA
2025-04-03T21:39:13Z
Як 2 хвилини стрибань допомагають позбутися токсинів та зміцнюють імунітет
Знай
2025-04-03T20:51:16Z
Колд брю та еспресо: у чому різниця між напоями та який краще обрати
24tv
2025-04-03T19:45:52Z
Чи можна їсти яйця щодня
24tv
2025-04-03T19:06:08Z
Чи допоможуть 10 тис кроків на день скинути вагу: експерти дали відповідь
GlavRed
2025-04-03T18:27:46Z
Життя на Землі вміло "дихати" ще до того, як атмосфера наповнилася киснем: що знайшли вчені
Фокус
2025-04-04T06:51:57Z
Російські військові супутники вивели невідомий об’єкт на орбіту
24tv
2025-04-04T06:51:32Z
Донька Маска жорстко пройшлася по батькові: був бронзовим "страшенно лайновим" Торбьорном в Overwatch
Знай
2025-04-04T06:51:07Z
У телеграмі поширюється шахрайська схема з фейковими «кружечками»
Детектор М
2025-04-04T06:42:48Z
Названо найулюбленіші Android-смартфони користувачів у 2025 році
InternetUA
2025-04-04T06:40:30Z
YouTube оголошує про нові функції для Shorts
Portaltele
2025-04-04T06:10:02Z
Запуск моделі o3 OpenAI може бути дорожчим, ніж спочатку оцінювалося
InternetUA
2025-04-04T06:01:28Z
Найбільша планета Сонячної системи дивним чином змінює свій хімічних склад
Фокус
2025-04-04T05:57:21Z
Огляд Nothing Phone 3a: смартфон, що виділяється
ITC
2025-04-04T05:31:34Z
В Україні різко знизився попит на вживані авто з-за кордону: які моделі купували
AutoCentre
2025-04-04T06:27:48Z
У Китаї представлено новий BYD Yangwang U7: потужний електроседан із запасом ходу 720 км
Antikor
2025-04-04T04:39:57Z
Як нові мита Трампа вплинуть на українські ціни авто зі США
ЗаРулем
2025-04-04T04:09:06Z
Легковантажівка Ford Ranger Super Duty 2026 — найкращий вибір для робочих потреб
Топ Жир
2025-04-04T02:45:28Z
Новий Toyota GR Corolla 2026: з’явився аеродинамічний спойлер і вентиляційні отвори, нагадує GRMN
Топ Жир
2025-04-04T01:30:08Z
Фінальне видання Toyota GR Supra 2026 року в Америці: більше драми
Топ Жир
2025-04-04T01:30:05Z
Спеціальне видання Toyota GR86 Yuzu: натхнення від Scion
Топ Жир
2025-04-04T01:30:00Z
Як запобігти несправностям через підвищену вологість: поради для водіїв
Gazeta UA
2025-04-04T00:33:09Z
BMW представить три світові прем’єри наступного місяця: чи одним з них буде M2 CS?
Топ Жир
2025-04-04T00:30:13Z