ЄС планує залучити бельгійського короля, щоб зберегти санкції проти Росії — FT
Чиновники ЄС розробляють запасні заходи, включаючи використання закону 81-річної давності за участю бельгійського короля для захисту санкцій проти Росії після того, як Угорщина погрожувала накласти вето на їх продовження. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив у грудні іншим 26 лідерам ЄС, що він може заблокувати продовження санкцій ЄС проти Росії, яке вимагає одностайного схвалення — крок, який призведе до закінчення терміну дії заходів 31 січня.
Орбан заявив, що очікує на інавгурацію Дональда Трампа на посаді президента США 20 січня. Якщо Трамп послабить американські санкції проти Москви, Орбан додав, що наполягатиме на тому, щоб ЄС послідував його прикладу, інформує Financial Times.
Хоча чиновники ЄС заявляють, що їхня основна увага зосереджена на тому, щоб переконати Орбана зберегти санкції проти компаній і російських суверенних активів, заморожених в ЄС, вони розробляють заходи, які могли б захистити принаймні деякі з них.
Вони включають близько 190 млрд євро російських державних активів у бельгійському центральному депозитарії цінних паперів Euroclear. Один з чиновників повідомив, що у разі скасування санкцій "наступного дня ці гроші опиняться в Росії". Торговельні обмеження та секторальні санкції, такі як заборона на імпорт нафти, також будуть скасовані.
Оскільки державні активи фізично зберігаються в бельгійській компанії, одним із запасних варіантів є використання військового декрету, прийнятого в 1944 році, який дозволяє королю Філіпу блокувати виведення активів з країни, за словами чотирьох чиновників, які брали участь в обговоренні цього питання.
У Королівському палаці відмовилися повідомити, чи зверталися до короля, додавши, що відповідальність за такий указ лежить на уряді, хоча він повинен бути підписаний королем.
"Бельгія тривалий час чинила опір запровадженню національних заходів щодо знерухомлених активів, оскільки вона побоюється, що це залишить її відкритою для юридичних претензій з боку Росії. Один з бельгійських чиновників заявив, що використання надзвичайних повноважень порушить двосторонню інвестиційну угоду між Бельгією та Росією", — пише Financial Times
Декілька країн-членів запропонували позбавити Угорщину права голосу, щоб забезпечити продовження угоди, але такий радикальний крок, ймовірно, не отримає необхідної одностайної підтримки з боку всіх інших держав.
Раніше ми зазначали, що команда Трампа готує масштабну стратегію санкцій для сприяння мирної угоди між Україною та Росією. Команда Трампа розглядає два основні підходи: посилення та послаблення санкцій.