MY.UAНовини
Ми допомагаємо дітям соціалізуватись: як стають наставником для дітей із дитячих будинків
Ми допомагаємо дітям соціалізуватись: як стають наставником для дітей із дитячих будинків

Ми допомагаємо дітям соціалізуватись: як стають наставником для дітей із дитячих будинків

Бути наставником для дитини з дитячого будинку – це можливість допомогти дітям підготуватися до самостійного життя, навчитися соціалізуватись. Адже не секрет, що в дитячому будинку діти навіть можуть не знати, як заварити чай, не кажучи вже про те, як самостійно звернутися до лікаря або вміти грамотно розпоряджатися грошима.

Якщо офіційно, то наставництво – це добровільна безоплатна діяльність із підтримки дітей-сиріт.

Як працює програма наставництва в Україні, хто може ним стати і про що можна і потрібно спілкуватися з дитиною, Коротко про розповіли наставниця Аліна Шаповал та координаторка проєкту «Наставництво» Юлія Прийма.

“Спілкуюсь зі своєю підопічною навіть після випуску з дитячого будинку”

Аліна Шаповал стала наставницею у 2021 році, коли їй було 24. Дівчина приїхала із Прилук Чернігівської області до Львова на навчання, займалася волонтерством. Очолюваний нею «Фонд регіональних ініціатив», зокрема, хотів допомагати дітям у дитбудинках. Спочатку просто щось приносили дітям.

Аліна Шаповал вже декілька років займається наставництвом. Фото надане Аліною Шаповал

– Згодом зрозуміли, що просто приходити з подарунками на День святого Миколая, не найкраща ідея, – згадує Аліна. – Я пішла на тренінг, де розповідали, як волонтерити у дитячих будинках. Там дізналася про наставництво, але на нього погодилася не одразу.

Доки Аліна відчула, що готова бути наставницею, пройшов приблизно рік.

– За цей час зрозуміла, що хочу займатися чимось довгостроковим. Найбільше хотіла бути наставницею для якоїсь дівчинки-підлітка. Думала, якщо приїхала за 800 км від дому до Львова, сама освоїлася у новому місті, то зможу реалізуватися як наставник: мені є чим поділитися.

- Наскільки я знаю, наставник не може сам обирати дитину, з якою спілкується. Як було у вашому випадку?

– У моєму випадку було кілька дітей, кому я могла стати наставницею. Можна зійтись з дитиною за інтересами. Наприклад, дитина хоче займатися перукарським мистецтвом, а наставник саме перукар. За допомогою координаторки з програми наставництва в ГО “Турбота в дії” ми знайшли дівчинку, для якої я могла б стати наставником. Мені важливим був вік, а також те, щоб дитячий будинок був у Львові.

А зараз у мене вже друга дівчинка, яка мені дуже сподобалася, коли я приходила до старшої. І так сталося, що наставницею для молодшої мене бачила координатор. Отже, коли старшій виповнилося 18, вона випустилася, а з молодшою ​​ми продовжили спілкуватися.

- Як ви проводили час разом? Чи ходили кудись, наприклад, у кіно чи кафе, може, на прогулянки?

- У нашому дитбудинку позиція директора така, що виходити за межі закладу не можна. І це засмучує. Звичайно, директор має юридичну відповідальність за дитину, але у Львові рідко бувають тривоги, і перебування з дитиною в стінах закладу дуже обмежує спілкування: ви не можете поговорити відверто.

Добре, якщо дітей відпускають: це дає більше можливостей, дозволяє розслабитись, відкритись, погратись. Можна вийти в місто – це, знову ж таки, про соціалізацію. Впевнена, що мати можливість гуляти набагато корисніше для дитини. Але оскільки у мене не так, доводиться викручуватися.

Старшій дитині я приносила якісь фільми. Ми говорили, намагалися залишитися вдвох, хоча іноді хтось із дітей забіжить, щоб щось сказати. Разом із моєю старшою грали в настільні ігри або про щось говорили. Я приносила картки з емоціями, щоб поговорити про розвиток емоційного інтелекту, ми малювали табличку умовних витрат, щоб обговорити питання фінансової грамотності та приготуватися до дорослого життя. Розмовляли про контрацепцію та сексуальну освіту.

Обидві мої підопічні мали подруг. З ними за компанію було легше розмовляти, ніж нам удвох. З одного боку, такі зустрічі проходять краще, якщо є ще хтось. З іншого - для розвитку довіри важливий простір, коли ви спілкуєтесь вдвох. Я приношу пластилін та настільні ігри. Найчастіше проводимо час із братами та сестрами моєї підопічної: всі діти хочуть уваги. Хотілося б частіше мати можливість усамітнитись, але поки що складається так, як складається.

Може бути й кар’єрне наставництво - допомагає дітям визначитись з професією. Фото: ФБ Care in Action - Турбота в Дії

- Діти чекають на спілкування з вами?

- Так, просять щось їм принести. Але тут підхід такий: краще, коли ви приходите без нічого, і дитина чекає на вас, а не подарунки. Іноді наставник приносить якісь чипси або шоколадки, але краще так все-таки не робити. А ось на свята приносити подарунки можна. Я приносила своїм дівчаткам квіти, їм дуже подобається.

- Чи буває, що інші діти заздрять вашому спілкуванню? Не до всіх приходять наставники.

- Очевидно, що це є: до когось приходять, щось дарують, до інших - ні. Хтось думає: "а я не маю наставника". А їм теж хочеться уваги. Я дуже багато часу приділяю сестричкам своєї підопічної, намагаюся, щоб ми разом гралися, але з акцентом на свою дитину.

- Ви кажете, що ваше наставництво закінчується, коли дитині виповнюється 18, чи закінчується на цьому і ваше спілкування?

- Діти часом кажуть, що вони “вийшли” з дитячого будинку, звучить так, ніби вийшли із в'язниці. Я кажу, що це “випуск”. У моєму випадку дитина була закрита. Воно й зрозуміло: її поведінка – результат її досвіду. Намагаюся казати, що я залишаюся, готова робити все, крім того, щоб не кидати їй гроші. Це ми вже з нею проходили. Раніше я могла скинути кошти на щось важливе – ліки, транспорт, зв'язок – зараз уже ні.

Намагаюся виходити на зв'язок, показую, чим можу допомогти. Якщо не вистачає на транспорт, ми можемо разом порахувати витрати. Домовилися зустрітись перед Новим роком, але зустріч зірвалася: вона не прийшла. Наставники мають бути готові до такого розвитку подій, і це теж приходить із досвідом.

Раніше я дуже переживала, казала, що я погана наставниця, у мене щось не виходить. Але іноді моя "випускниця" пише мені з якогось особистого питання – про гінеколога чи про стосунки. Вона все одно сприймає мене як людину, якій можна довіритися, іде зі мною на контакт. Однак у неї уникаючий тип прив’язанності, тому постійним і міцним контакт бути не може. У нашому випадку потрібна тривала робота з психотерапевтом. А я не брат-сестра-батько чи вихователь. Я наставник. А отже, коли їй потрібна - допоможу.

А іноді треба просто пограти з дітьми. Фото: ФБ Care in Action - Турбота в Дії

"Наставник - не гаманець, не вчитель, а безпечний дорослий друг"

Вміння соціалізуватись лягає в основу будь-якої взаємодії дитини зі світом за межами закладу

Координаторка проєкту «Наставництво» Юлія Прийма каже, що головна мета цієї програми - допомогти дітям соціалізуватися та адаптуватися до самостійного життя, а все починається з того, що наставник встановлює з нею довірчі стосунки. Тож дуже важливо, щоб наставники ставали та залишалися для дітей насамперед дорослими безпечними друзями.

Юлія Прийма і на власному досвіді знає, що означає бути наставником для дитини. Ця дівчинка вже найшла свою родину. Фото: особистий архів Юлії Прийми

- У нашій організації, окрім програми наставництва, діють також програми соціального репетиторства і спонсорства, щоб підтримати дитину у навчанні та розвитку її талантів, а також програма “Крок”, яка допомагає підліткам дізнатись про різні професії і визначитись з професійними планами. Тож наставнику не потрібно ставати вчителем чи фінансовим благодійником для дитини, а можна і треба зосередитись саме на наставництві.

Важливо, щоб дитина навчилася довіряти. У зв'язку з великою кількістю травм, які діти зазнали впродовж свого життя, вони бояться довіряти і до всього ставляться з недовірою. Тому наставнику важливо бути терплячим і сприймати дитину такою, якою вона є, пам'ятаючи, що її поведінку формувало, що їй довелось пережити у минулому і з чим вона має справу зараз. 

- А як з побутовими навичками? Багато дітей не знають навіть, як користуватись пралкою чи громадським транспортом?

- Звичайно, все дуже залежить від дитини та закладу, де вона знаходиться. Декому треба пояснювати, здавалось би, прості побутові речі, наприклад, як приготувати собі поїсти: дитина, яка все життя прожила в інституційному закладі, може не замислюватись над тим, як з’являється готова їжа.

Діти, які мали досвід проживання в сім'ї, зазвичай вже мають певні побутові навички. Але всім потрібно вчитись вирішувати конфліктні ситуації, домовлятися, справлятися зі своїми емоціями, формувати і виражати власні бажання і думки. І в цьому їм також допомагають наставники, використовуючи свій життєвий досвід.

Ми постійно контактуємо з наставниками, реагуємо на їхні запити, організовуємо зустрічі із експертами, наприклад, із психологами, сексологами, фахівцями з комунікацій. І наставники зможуть використовувати ці знання в спілкуванні з дітьми.

- Хто приходить до вас як наставник? Чи обов'язково, щоб у цієї людини були свої діти?

- Взагалі наставником може стати людина від 18 років. У нас є кілька наставників студентського віку, решта - старші. Важливими є життєвий досвід, бажання стати наставником і мотивація. Хтось приходить із мотивацією зробити щось хороше, щоб задовольнити своє его, очікуючи подяки і визнання. У такому разі наставництво - це не та діяльність, якою варто займатись цій людині. На щастя, більшість людей йде в наставництво з мотивацією: “мені є чим поділитися, я можу і хочу просто допомогти” - і це хороша мотивація.

Щодо дітей, то наявність власних не є обов'язковою умовою. Але в такому разі важливу роль грає досвід поводження із дітьми. Наприклад, якщо людина волонтерить, викладає в школі або працює вихователем, відсутність своїх дітей не буде перешкодою.

- Що змінилося після початку повномасштабного вторгнення?

– Перш за все те, що частина дітей була вивезена за кордон з міркувань безпеки. Тож їхній зв'язок із наставниками обірвався. Так, наприклад, дівчинку, чиєю наставницею я була, взяли до дитячого будинку сімейного типу у січні 2022-го, а коли розпочалося повномасштабне вторгнення, вони у повному складі виїхали в іншу країну.

У таких умовах складно підтримувати стосунки у форматі наставництва: це відстань, це час... Та й, на щастя, дитина знайшла нову сім’ю. Тому ми продовжуємо час від часу спілкуватися через соцмережі як товаришки.

Ще один важливий момент: у 2024-му створено Робочу групу (див. Конкретно) із напрацювання нового законопроєкту про наставництво. Тож ми сподіваємось, що незабаром наставництво стане обов'язковою соціальною послугою, яка буде доступною для всіх дітей, з різних соціальних категорій, які потребують індивідуальної підтримки і допомоги.

Іноді важливо вчити дітей побутовим навичкам - як от готувати. Фото: ФБ Care in Action - Турбота в Дії

"Спочатку дитина боїться довіряти, тож треба час та терпіння"

- А що буде, якщо наставник зрозуміє: це не моє і вирішить завершити наставництво?

- Коли людина вирішує, що готова бути наставником, отримує такий дозвіл і знаходиться дитина, якій він може допомогти, - підписується тристоронній договір терміном на 1 рік. Звичайно, з тих чи інших причин наставник може захотіти розірвати договір. У цьому разі ми повинні розуміти, чи можемо вплинути на обставини, що склалися.

Якщо справа, наприклад, у комунікації з дитиною, намагаємося її налагодити. Більшість питань насправді можна вирішити, спокійно і просто поговоривши.

Якщо ж це життєві обставини, коли у наставника не залишається ні часу, ні ресурсів, він повинен заздалегідь попередити дитину про завершення ним наставництва та пояснити їй, що це не її провина. Це важливо, оскільки діти і так зазвичай звинувачують саме себе у тому, що опинилися в дитячому будинку. А різке розірвання стосунків вони можуть трактувати як підтвердження того, що це з ними щось не так, що вони знову зробили щось неправильно. Тому треба дбайливо і м’яко завершити ці стосунки. Ми зі свого боку також проговорюємо цю ситуацію з дитиною,

"Якщо дитина хоче мати нового наставника, підбираємо їй іншу людину"

- Чи вистачає наставників для всіх дітей? І як відбуваються зустрічі?

- Щодо Львова, не так багато закладів відкрито до наставництва: це не є обов'язкова соціальна послуга. Тому таким важливим є створення Робочої групи із напрацювання нового законопроєкту про наставництво, про яку я згадувала раніше.

Є заклади, які готові взяти наставників, але у них на вихованні – 50 хлопчиків. Як показує практика, 95% наставників – це жінки. І коли чоловіків так мало, я не можу привести до цього закладу лише двох-трьох наставників. А зараз залучити чоловіків до наставництва ще важче, ніж це було до повномасштабного вторгнення. Для мене дилема, як бути у цій ситуації.

Звичайно, жінки теж можуть бути наставниками для хлопчиків, але для цього у них мають бути свої діти-хлопчики та різниця у віці з підопічним щонайменше 15 років. Тож хлопчикам складніше знайти наставників.

З іншого боку, декому з наставників доводиться чекати пів року і більше, доки знайдеться дитина, якій підходить саме цей наставник.

- До речі, наставник може сам обирати дитину?

– Ні, наставник дитину не обирає. Я, як координаторка, говорю з вихователем, психологом, з людьми, які знають дітей, спілкуюся з кожною дитиною. Діти заповнюють анкети, я розповідаю, що таке наставництво, для чого воно потрібне. З одного боку, я пізнаю дітей, з іншого - наставників, адже проводжу з ними співбесіду, знайомлюся під час 4-денного тренінгу. І тоді я думаю над тим, який наставник якій дитині може підійти. 

При формуванні пар враховуються не лише спільні інтереси дітей і наставників, а й їхні особливості характеру, темпераменти, погляди на життя, переконання і що дуже важливо - потреби цих дітей. І якщо треба, до прийняття цього рішення я залучаю вихователів і психолога, раджусь із соціальними службами.

- Може наставник виходити з дитиною гуляти, ходити в кіно, залишити її вдома з ночівлею?

- Можна і так і так, але все залежить від закладу. Одні заклади спокійно відпускають дитину на прогулянку, не забороняють наставнику брати дитину додому (для цього передбачена окрема процедура). Інші ж - чітко обмежують час для спілкування і не дозволяють покидати територію закладу. 

- А як діти реагують на наставників?

- Дуже по-різному. Чим довше людина є наставником, тим сильніший зв'язок формується із дитиною. Буває, цей зв'язок стає таким міцним, що зберігається навіть після досягнення дитиною повноліття: їхні стосунки виходять на рівень рівноправних друзів – вони далі продовжують спілкуватися із наставником, разом розвиваються.

Бувають пари, де не все йде гладко. На формування стосунків між наставником і дитиною впливає багато факторів, наприклад, наскільки травмованою є дитина та як наставник з цим справляється. Не можу сказати, що коли наставник приходить до дитини, то стає центром її світу і дитина на нього молиться.

На перших етапах наставник сприймається як черговий волонтер із багатьох тих, які приходили раніше. Дитина боїться йому довіряти і не хоче прив'язуватися, щоб вкотре не переживати гірку втрату. Тому потрібен час і здатність сприймати дитину такою, якою вона є, а не прагнути її змінити. Наставник може надавати інформацію, якою готовий поділитися з дитиною, але за нею залишається вибір - використовувати цю інформацію чи ні.

Для наставників організовують різноманітні тренінги, зустрічі з психологами та іншими фахівцями. Фото: ФБ Care in Action - Турбота в Дії

Конкретно

Що таке наставництво

Наставництво – це добровільна безоплатна діяльність наставника з надання дитині, яка проживає у закладі, індивідуальної підтримки та допомоги, насамперед у підготовці до самостійного життя.

Виділяють три напрямки наставництва:

  • профорієнтація та набуття професійних навичок,
  • допомога в навчанні,
  • соціалізація та адаптація до самостійного життя. 

Як це працює

Положення про програму наставництва було видано Кабінетом Міністрів України у 2017 році. Сьогодні ця програма на державному рівні діє офіційно. Її допомагають реалізовувати обласні та локальні центри соціальних служб.

Важливо: у програмі наставництва підбирається не дитина наставникові, а наставник - дитині.

Етап 1

Завдання обласного центру соціальних служб - інформувати людей про цю програму, відбирати кандидатів, проводити навчання, після якого кандидати можуть стати наставниками. До цієї роботи обласні центри можуть залучати організації, які мають відповідний досвід та компетенції. Як, наприклад, ГО “Турбота в дії”. Вони спілкуються із кандидатами, проводять навчання. Після того як обласний центр дає відповідні висновки, люди офіційно стають наставниками та потрапляють до списку очікування, коли з'явиться дитина, для якої вони могли б стати наставником.

Етап 2

Друга частина реалізації програми - підбір дитини, перший контакт із наставником, допомога у взаємодії із закладами, супровід наставництва тощо. Ця частина програми покладається на локальні центри соціальних служб, які для цього також можуть співпрацювати із громадськими організаціями і благодійними фондами.

Так, ГО “Турбота в дії” співпрацює із львівським “Джерелом” і супроводжує 28 наставників.

Що нового

У серпні 2023 року було створено Координаційний центру із розвитку сімейного виховання та догляду дітей. Він працює для сприяння реформі переходу від інтернатної моделі до сімейних форм виховання дітей, а також підтримує розвиток програми наставництва. 
 
Результатом спільних зусиль Координаційного центру із розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Офісу дітей і молоді “Діймо”, ГС “Асоціація наставництва дітей та молоді” і організацій, які реалізують програму наставництва у різних містах України, стали рекомендації щодо покращення цієї програми, а також створення у грудні 2024 року Робочої групи із напрацювання нового законопроєкту про наставництво, якій і були передані ці рекомендації.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Из-за угрозы ударов ВСУ по штабам: оккупантам полностью запретили мобильную связь на Херсонщине
Апостроф
2025-04-05T19:03:56Z
"Приказ комбата стрелять их" - разведка перехватила приказ оккупантов казнить своих
Gazeta UA
2025-04-05T18:36:49Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
В Камбодже крыса-ищейка побила рекорд по обнаружению мин
Новости Украины
2025-04-05T19:51:13Z
Кто имеет право на пенсию в 50 лет - разъяснение для украинцев
Новости Украины
2025-04-05T18:51:20Z
Дети, погибшие от российского удара по Кривому Рогу 4 апреля: опубликованы подробности
Апостроф
2025-04-05T16:57:55Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Трамп бьет рекорды бездеятельности: как он проводит время в должности президента
Comments UA
2025-04-05T19:36:55Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Из оккупации, России и Беларуси удалось вернуть 45 украинцев
Лига
2025-04-05T19:16:39Z
Россия распространила дипфейк об "окружении" ВСУ на Курщине
Корреспондент
2025-04-05T19:39:49Z
Ввод иностранного контингента в Украину: важные переговоры Лондона и Парижа
GlavRed
2025-04-05T19:36:02Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T13:03:58Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Телеведущий оконфузился с поздравлением певицы Ирины Билык с юбилеем/Константин Грубич сообщил, что почему-то именинница не взяла трубку
Апостроф
2025-04-05T18:06:54Z
Вторжение ИИ под NIN: Disney показала трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-04-05T16:18:25Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T19:45:50Z
Важно - когда: промоутер Дюбуа оценил защиту против Чисоры
Корреспондент
2025-04-05T18:48:32Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
"Когда-то великий хоккеист оказался никудышным и низменным существом": Уэйну Грецки досталось от украинского бывшего спортивного ведущего
Апостроф
2025-04-05T18:39:50Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Эпоха "злых" боссов возвращается: почему компании снова выбирают строгое руководство
Comments UA
2025-04-05T18:51:27Z
ПФУ разъяснил, как статус УБД влияет на размер пенсии в 2025 году
Хвиля
2025-04-05T18:45:31Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Бумераскинг: невинная привычка, которая может разрушить ваши отношения
Comments UA
2025-04-05T20:00:57Z
Шашлык из фаршированных баклажанов: рецепт для весеннего пикника
Знай
2025-04-05T17:51:27Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Увеличить урожай картофеля поможет фольга: как и когда ее использовать
Telegraf
2025-04-05T16:54:42Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
На Полтавщине предпринимателя пытали ради миллиона долларов
Новости Украины
2025-04-05T19:33:54Z
В Кривом Роге снова увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-04-05T18:18:57Z
Жители пяти российских регионов остались без электроэнергии из-за урагана
Новости Украины
2025-04-05T16:33:48Z
Крыса-сапер установил рекорд по поиску мин: сколько ему удалось обнаружить
Comments UA
2025-04-05T16:24:09Z
Смертельная авария на Львовщине: фото и подробности с места ДТП
Новости Украины
2025-04-05T16:12:57Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
"Планируете купить новую консоль Nintendo?": Sony отреагировала на анонс Switch 2 опросом для владельцев PlayStation 5
GameMag
2025-04-05T19:52:45Z
"Большей помойки не найти": в СНБО Украины распекли соцсеть Маска
Апостроф
2025-04-05T19:06:07Z
Буданов назвал наиболее безопасный мессенджер
Апостроф
2025-04-05T16:06:34Z
Приготування на парі: переваги, види пароварок та поради з використання
AgroNews
2025-04-05T15:22:13Z
Озвучено оновлені ціни на молочні продукти в Україні
AgroNews
2025-04-05T15:07:39Z
"Половина трафика просто исчезает": абонент Iifecell возмущен условиями тарифа
Telegraf
2025-04-05T14:33:02Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z
Водителей ждут радикальные изменения: строгие проверки только начало, всех "прогонят" через "Оберег"
Знай
2025-04-05T19:30:34Z
Культовый грузовик Chevrolet 1935 года удалось запустить "пинком": ржавчина на скорость не влияет
Знай
2025-04-05T14:51:04Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Это точно поможет от длительных запоев: действенные заговоры от пьянства и алкоголизма
Знай
2025-04-05T19:51:10Z
Нужно ли мыть мандарины? Разбираемся в вопросе раз и навсегда, ответ может удивить
Знай
2025-04-05T13:51:07Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z