MY.UAНовини
Вони змінили світ. Перші кочівники степів України — факти та міфи про Ямну культуру
Вони змінили світ. Перші кочівники степів України — факти та міфи про Ямну культуру

Вони змінили світ. Перші кочівники степів України — факти та міфи про Ямну культуру

Спадщина Ямної культури змінила вигляд Європи, але досі про неї чули далеко не всі

У питаннях історії що далі у минуле ми повертаємося, то більше диких і дивних теорій виникає. Наприклад, іноді можна почути, що сучасні українці ведуть свою історію чи не від трипільців, або що українці походять від перших аріїв, що нібито сказано у тій самій "Велесовій книзі".

Щоб відкинути спекуляції, було б непогано відмотати час назад і подивитися, що відбувалося в ті далекі часи. Машину часу ми поки не винайшли, але археологи можуть відкрити завісу таємниці і розповісти, що ми знаємо про минуле нашої землі. Тим більше що розповісти там є що.

Хто всі ці люди?

Ямна культура (3300-2600 роки до н.е.) у свої найкращі роки була поширена майже по всій території України, на сході вони зустрічалися в Росії та Казахстані, а на заході – у Молодові, Румунії, Болгарії, Словаччині, Польщі та Угорщині.

Нащадків цієї культури взагалі рознесло від Німеччини до Монголії і від Швеції до Індії.

Нащадки Ямної культури розбрелися по всьому континенту

Назву вона отримала через традицію ховати своїх померлих у ямах, накритих курганами. Оскільки писемності в них не було, ми не можемо сказати, як саме вони самі себе іменували.

За життя їх представники були відносно високого зросту (в середньому 175,5 сантиметра) з масивною статурою та подовженим черепом.

Могили були відносно простими

Існує багато теорій того, звідки з’явилася Ямна культура, але генетичні дослідження показують, що вони є наслідком змішування східноєвропейських мисливців-збирачів (EHG) та кавказьких мисливців-збирачів (CHG) із раннього бронзового віку. Їхніми предками заведено вважати або Хвалинську культуру (4900-3500 років до н.е.), знайдену в російській Саратовській області, або Середньостогівську культуру (4500-3500 років до н.е.), представники якої жили на території українського степу. Не виключено і те, що "ямники" є їх злиттям.

Перші "арійці"?

Ранні дослідження припускали, що представники Ямної культури певною мірою були білошкірими та світловолосими. Проте аналіз вчених Гарвардського інституту у 2022 році показав, що жоден зі знайдених зразків не мав ні світлої шкіри чи волосся, ні блакитних очей, тож, схоже, ці риси розвинулися значно пізніше. Тобто, середньостатистичний "ямник" мав карі очі, каштанове волосся та "проміжний" колір шкіри.

Дослідження припускають, що люди Ямної культури говорили праіндоєвропейською мовою. Втім, самі індоарійці швидше за все розвинулися з пізніших культур, що утворилися на "уламках" ямної.

Отже ні, арійцями вони не були ні у прямому, ні в переносному значеннях. Хоч і були по суті їхніми предтечами.

Одна з реконструкцій обличчя чоловіка Ямної культури

Перші кочівники Європи?

Ось що можна сказати напевно, так це те, що "ямники" вели дуже мобільний спосіб життя. Про що свідчать численні знахідки як великих возів, так і подоби колісниць.

Візки були знайдені навіть у деяких похованнях. І якщо припустити, що в ранніх релігійних практиках людину ховали з тим, що могло б знадобитися їй у потойбічному світі, то можна зробити висновок, що в Ямній культурі візки мали виняткове значення.

Хоча перші свідчення кочового способу життя були знайдені в Леванті (Близький Схід), проте вважається, що в Європі саме "ямники" стали першопроходцями у цій справі. Принаймні зараз немає чітких доказів, щоб стверджувати протилежне.

Цілком ймовірно, що вони все своє життя проводили, бороздячи безкраї простори Степу, слідуючи за своїми стадами. Однак у деяких місцях стародавні люди зводили поселення та вели землеробство біля річок.

Перші вершники?

Продовжуючи тему возів, можна відзначити, що по Степу їх все ж таки тягли бики. Цікаво, що на території сучасної України практика використання цих тварин для далеких подорожей зберігалася навіть через кілька тисячоліть (пам’ятаєте про чумаків?).

Але! У 2023 році в журналі Science вийшло дослідження, в якому стверджувалося, що деякі кістяки представників Ямної культури в Румунії, Болгарії та Угорщині мають характерні зміни в кістках, властиві вершникам. Датували останки десь 3021-2501 роками до нашої ери, що робить їх найпершими вершниками на конях в історії людства.

Втім, у грудні 2024 року вийшло нове дослідження, в якому це припущення хоч і не спростовується, але наголошується, що поки що не варто поспішати робити висновки.

Більш консервативні сучасні теорії приручення коней кажуть, що це сталося десь у 2200–2100 до нашої ери між Волгою та Доном. На той час Ямна культура вже встигла "розколотися" на багато інших.

До речі, є свідчення спроб одомашнити коней тисячоліттям раніше на півночі Казахстану культурою Ботай, проте чітких доказів того, що їм це вдалося, зараз немає. Можливо, вони просто були дуже спеціалізованими мисливцями на цих копитних тварин.

Смерть трипільців?

Згідно з однією з теорій, запропонованих археологом Марією Гімбутас, саме поширення людей Ямної культури призвело до загибелі трипільських громад.

Ямна культура мала добре розвинену металургію і мала військову організацію, тоді як у трипільців археологи практично не знаходять артефактів, що свідчать про їхню войовничість.

Артефакти Ямної культури, включаючи наконечники списів та вироби із золота та срібла

Примітним є те, що пізні трипільські поселення будувалися таким чином, щоб стіни будинків на околиці стулялися один з одним, утворюючи подобу фортифікації. Тобто хоч жителі і воліли жити у мирі, але заплющити очі на войовничих східних сусідів було неможливо.

Чи стала навала людей Ямної культури причиною загибелі трипільців, поки що невідомо. Однак у деяких дослідженнях говориться, що постійні нальоти робили дуже небезпечним заняття сільським господарством далі, ніж на 3 кілометри від поселення.

Оскільки міста трипільців могли налічувати десятки тисяч людей, вони залежали від своїх посівів. І без додаткових пояснень стає зрозуміло, що якщо настільки велике поселення залишається без їжі, його життєздатність виявляється під великим сумнівом.

Втім, в інших дослідженнях говориться, що трипільців могли занапастити внутрішні соціально-культурні процеси або зміни в екології, на кшталт посух і неврожаїв, а Ямна культура тут зовсім ні до чого.

Хай там як, але близько 2750 року до нашої ери трипільська культура припинила своє існування як на території України, так і на території Румунії. Знахідки трипільців після цього періоду вказують, що люди з якоїсь причини були змушені залишити домівки та шукати притулку у чужих землях. Примітно, але їхнє розселення відбувалося на всі боки, крім сходу.

Протоукри?

У мережі можна зустріти спекуляції на тему такої собі "доісторичної Русі", яка і Чорне море викопала, і Кавказькі гори навалила, і взагалі їй уже 21 тисяча років. При цьому як аргумент зазвичай наводиться те, що давні люди мають геном, схожий на сучасних українців.

Хоча в таких публікаціях далеко не завжди вказується, про які культури йдеться, "ямники" можуть стати хорошим прикладом, щоб поставити крапку в цих спекуляціях.

Так, вони, можливо, з’явилися на території України і точно тут жили. Так, сучасні українці мають із ними 42,8% схожості геному. Але чи можна вважати нас їх прямими нащадками?

На це запитання можна відповісти так: геном сучасних фінів має приблизно 50,4% схожості з геномом людей Ямної культури. Чи вважатимемо ми фінів через це одним народом з українцями?

Щоб не заглиблюватися в нетрі вітчизняної псевдоісторії та конспірології, можна закінчити цю статтю словами українського публіциста та суспільно-політичного діяча Віктора Трегубова: "Пишатися вигаданим минулим – справа народів, у яких дуже погано з реальним теперішнім".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Меган Маркл публічно використовує своїх дітей, на відміну від Кейт Міддлтон, — ЗМІ
Фокус
2025-05-01T12:06:49Z
Єрмак привітав естрадного співака Зінкевича з 80-річчям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T12:06:08Z
"Будьте добрішими" - Камалія відповіла на хейт через фігуру й пояснила, чому їй складно схуднути
Gazeta UA
2025-05-01T11:49:10Z
Злата Огнєвіч розповіла, що сталося з будинком батьків у Криму і коли їм вдалося виїхати
24tv
2025-05-01T11:48:05Z
Втекла до РФ і нещодавно народила: що відомо про зірку "Останнього москаля" Галину Безрук і як вона виглядає
Telegraf
2025-05-01T11:45:58Z
Україну на Міжнародному книжковому ярмарку у Варшаві представлять 28 видавництв
УкраинФорм
2025-05-01T11:31:14Z
Іван Марчук: кращі картини
CutInsight
2025-05-01T11:30:31Z
"Безглуздий монолог": Руслан Ханумак відповів Аліні Шаманській після звинувачень
GlavRed
2025-05-01T11:26:00Z
Сотні ретроавто та автобус з Лондона: технічний фестиваль Old Car Land пройде 3-4 травня
AutoGeek
2025-05-01T11:13:45Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Таємниці минулого: під час ремонту старовинного будинку пара знайшла дещо з 16 століття
24tv
2025-05-01T12:03:35Z
Аліна Шаманська судиться з Русланом Ханумаком
360ua.news
2025-05-01T12:01:26Z
Римо-католицький єпископ дорікнув українцям, які недооцінювали антивоєнні зусилля Папи Франциска
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T12:00:48Z
Тайвань накопичує зброю для війни проти Китаю: названо 6 найбільш небезпечних засобів нападу
InternetUA
2025-05-01T11:58:05Z
У радіоконкурсі Нацради перемогли «Чемпіон», «Ми – Україна» , «Перець Галичина» «NovaLine» та радіо «Тавра» та «Люксу»
Детектор М
2025-05-01T11:54:58Z
Церковне питання. Питання стає ребром
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:54:08Z
У п’яти громадах відібрали 194 будинки для відновлення
УкраинФорм
2025-05-01T11:54:02Z
Понад 83 тис. цілей у квітні: Сирський повідомив про зростання ефективності дронів ЗСУ
Факти ICTV
2025-05-01T11:45:25Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Не є загрозливою, – політолог назвав найбільшу перевагу підписаної зі США угоди про копалини
24tv
2025-05-01T12:03:04Z
Зеленський розповів про деталі зустрічі з міністрами Люксембургу
УкраинФорм
2025-05-01T11:58:58Z
Росія в ізоляції, Україна — з угодою: чим обернеться новий розклад сил у війні
Фокус
2025-05-01T11:57:55Z
Постачання дронів та волонтерство: що відомо про Сергія Стерненка, на якого напали
GlavRed
2025-05-01T11:57:29Z
На тлі ядерних перемовин Гегсет пригрозив Ірану за підтримку хуситів
ZN UA
2025-05-01T11:54:25Z
Вбивство Фаріон: суд переніс засідання через відсутність адвокатів підозрюваного
УкраинФорм
2025-05-01T11:48:49Z
Стерненко заявив, що його поранили й нападницю затримала СБУ
Комсомольская правда
2025-05-01T11:48:48Z
Угода підписана: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Лига
2025-05-01T11:45:45Z
Біоетанол у бензині з 1 травня: чи подорожчає пальне і чого чекати від нововведення
24tv
2025-05-01T12:03:16Z
Підвищення тарифів на електроенергію з 1 травня у Запоріжжі: кого змусять платити більше
Политека
2025-05-01T12:01:00Z
Мін'юст підтвердив, що Укрзалізниця скасувала пільги для аграріїв безпідставно
AgroPortal
2025-05-01T12:00:17Z
Соціальне житло в Україні: ЄІБ проводить оцінку пілотного проєкту
Хвиля
2025-05-01T11:51:46Z
Нафтогаз торік збільшив прибуток на 64%
УкраинФорм
2025-05-01T11:48:07Z
Україна вже експортувала понад 35 мільйонів тонн зернових
УкраинФорм
2025-05-01T11:45:03Z
Єврокомісія планує плавний перехід між режимами торгівлі з Україною
AgroPortal
2025-05-01T11:37:46Z
Копійчані та народні добрива для помідорів: урожай отримаєте дуже щедрий
24tv
2025-05-01T11:33:09Z
Податківці розповіли про перевиконання планів з податків та відшкодування ПДВ
ZN UA
2025-05-01T11:31:55Z
Надія для дітей-метеликів: схвалили перше лікування важкого генетичного захворювання
24tv
2025-05-01T11:45:18Z
Кава сприяє здоровому старінню: скільки треба пити
24tv
2025-05-01T11:27:24Z
Якщо немає часу на прання: ці лайфхаки швидко врятують ваш одяг від запаху поту
24tv
2025-05-01T11:25:59Z
"Синдром синього немовляти": яку весняну зелень треба обережно вводити у раціон дітей
Gazeta UA
2025-05-01T10:54:10Z
Походить з США: Китай відкинув звинувачення про COVID-19, бо епідемію привезли морем
Фокус
2025-05-01T10:30:14Z
Лікарка пояснила, чому спека спричиняє діарею та яких продуктів слід уникати
Факти ICTV
2025-05-01T10:18:12Z
Найкращі місця для посадки троянд: цвістимуть цілий сезон
24tv
2025-05-01T10:03:07Z
Вилікували хронічний біль у спині: для цього вчені націлилися на наші "зомбі-клітини"
Фокус
2025-05-01T09:51:16Z
Відмінність таки є: у чому різниця між білими та коричневими яйцями
24tv
2025-05-01T09:36:50Z
На Київщині таксист намагався викрасти малолітню дівчинку
Украина Криминальная
2025-05-01T11:54:03Z
В Одесі через дронову атаку РФ знищений цех з виготовлення одягу
УкраинФорм
2025-05-01T11:49:00Z
Все через змію: в Японії рептилія паралізувала рух найзавантаженішого маршруту поїздів
24tv
2025-05-01T11:48:49Z
Жінка виманила через соцмережі гроші нібито на похорон брата-військового
InternetUA
2025-05-01T11:26:21Z
В Україні "видавали" фальшиві гривні: до яких купюр варто бути уважнішими
GlavRed
2025-05-01T11:26:18Z
Поблизу Єрусалима вирують масштабні лісові пожежі: евакуйовано 10 громад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:25:48Z
СБУ попередила вбивство Стерненка та затримала нападницю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:09:52Z
У Жмеринському районі чоловік битою наніс тяжкі тілесні ушкодження односельчанину
Украина Криминальная
2025-05-01T11:00:32Z
На Берегівщині заблоковано ще один канал незаконного переправлення через кордон: затримано трьох зловмисників
Украина Криминальная
2025-05-01T10:45:11Z
В Одесі дрон улучив у відділення «Нової пошти» та не здетонував
УкраинФорм
2025-05-01T12:06:24Z
Не допустили критичних втрат і ворожих проривів, – Сирський підсумував роботу ЗСУ за квітень
24tv
2025-05-01T11:54:22Z
Це дуже серйозний аргумент, – командир полку "Ахіллес" сказав, до чого активно готуються росіяни
24tv
2025-05-01T11:48:02Z
Відключення води у Львові 1 травня: введено термінові обмеження, названо адреси
Политека
2025-05-01T11:45:08Z
КМДА назвала дату останнього дзвоника в школах столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:45:08Z
Скільки солдатів і артдивізіонів Росія втратила у квітні - дані Генштабу
УкраинФорм
2025-05-01T11:42:05Z
Росіяни обстріляли місто і селище на Донеччині: пошкоджені багатоповерхівки, є загиблі
УкраинФорм
2025-05-01T11:39:30Z
У Сумській громаді показали наслідки нічної атаки «Шахедів» - пошкоджені 18 будинків
УкраинФорм
2025-05-01T11:36:48Z
У Сумах будують масштабне укриття для недистанційного навчання
УкраинФорм
2025-05-01T11:07:37Z
Що є кращим для волосся – бігуді чи плойка: відповідь треба знати всім
24tv
2025-05-01T12:03:53Z
Метро в скелях і підвісні мости: яке найбільше і найбільш густонаселене місто у світі
Фокус
2025-05-01T11:51:34Z
Не викидайте лотки для яєць: вони точно знадобляться кожному
24tv
2025-05-01T11:48:16Z
Не гірше за дизайнера: як стильно оформити вітальню самому
24tv
2025-05-01T11:27:27Z
Чому одяг неприємно пахне після прання: головна причина, яку більшість ігнорує
GlavRed
2025-05-01T11:26:56Z
Ідеальний перекус за 5 хвилин: рецепт міні-піци "Тонно"
Фокус
2025-05-01T11:15:42Z
Бюджетно і ситно: готуємо ароматні кабачкові оладки, які вмить зникнуть зі столу
24tv
2025-05-01T11:12:08Z
В Каталонії відклали підвищення туристичного податку
Европейская правда
2025-05-01T11:04:36Z
Зберігають форму і тануть в роті: який несподіваний інгредієнт збагатить смак котлет
Gazeta UA
2025-05-01T10:06:41Z
Кевін приклався до двох ювілеїв у чемпіонаті України своїм голом у ворота Динамо
Football.ua
2025-05-01T12:04:02Z
Зінченко проти Забарного: чого чекати від українського дербі Арсенал – Борнмут в АПЛ
24tv
2025-05-01T12:03:37Z
Ліга Європи та Ліга конференцій: розклад перших матчів 1/2 фіналу
ZN UA
2025-05-01T11:58:52Z
В Англії трансгендерам заборонили брати участь у змаганнях жіночих футбольних команд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:57:21Z
Нкунку та Санчес пропустять перший матч з Юргорденом
Football.ua
2025-05-01T11:55:05Z
Чемпіонат України серед жінок з футболу: у вищій лізі відбувся сьомий тур другого етапу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:45:04Z
Відомо, що сказала Костюк про "нейтральну" Сабалєнко під час чвертьфіналу турніру в Мадриді
24tv
2025-05-01T11:39:45Z
«Я схожий на лебедя». О'Салліван прокоментував свою гру на чемпіонаті світу зі снукеру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T11:39:29Z
Денис Берінчик став обличчям нового легального онлайн-казино
24tv
2025-05-01T11:33:18Z
Ауді Кватро від ABT отримав рестомод на 523 кінські сили та стиль Sport Quattro
Топ Жир
2025-05-01T12:00:29Z
З європейською пропискою: електричний кросовер Volvo EX30 почали випускати у Бельгії
AutoGeek
2025-05-01T11:51:12Z
Шолом пілота "Формули-1" Айртона Сенни продали за рекордну суму
Подробности
2025-05-01T11:45:53Z
У виробництво повернули знаменитий італійський суперкар 2000-х із двигуном Mercedes
Фокус
2025-05-01T11:36:45Z
У Tesla заперечують, що шукають заміну Маску
УкраинФорм
2025-05-01T11:31:20Z
Toyota Camry 2026 року отримає стильну темну версію Nightshade
Топ Жир
2025-05-01T11:15:23Z
Презентовано електропікап за $20 тисяч від засновника Amazon
Топ Жир
2025-05-01T11:12:33Z
Штраф за перевантаження автомобіля 2025: коли накладається та розмір
Факти ICTV
2025-05-01T11:04:07Z
Toyota прискорює розробку серійного автопілота спільно з Waymo
AutoGeek
2025-05-01T11:00:15Z
Французький стартап розробляє космічну зброю для захисту супутників, але це не єдина функція
24tv
2025-05-01T12:03:41Z
Співробітники заповідника «Більськ» провели LIDAR-зйомку на кургані «Вітова Могила»
УкраинФорм
2025-05-01T12:01:59Z
Масштабне оновлення Telegram — що змінилося для користувачів
InternetUA
2025-05-01T12:01:37Z
Українці можуть втратити кошти через шахраїв у TikTok
24tv
2025-05-01T11:57:48Z
Місяць постійно створює свої маленькі копії: вони обертаються навколо Землі, що це
Фокус
2025-05-01T11:57:31Z
Дату прем’єри Samsung Galaxy S25 Edge злили у мережу
InternetUA
2025-05-01T11:46:17Z
Зростальний Місяць у травні 2025: план дій на кожен день
Факти ICTV
2025-05-01T11:22:26Z
Meta AI стане платним: Цукерберг анонсував преміум-підписку та рекламу в застосунку
InternetUA
2025-05-01T11:16:00Z
Огляд ноутбука ASUS ROG Strix SCAR 18 : ультимативна продуктивність та неоновий удар
ITC
2025-05-01T11:07:37Z