MY.UAНовини
«Там немає живого місця». Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації
«Там немає живого місця». Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації

«Там немає живого місця». Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації

Майже пів тисячі пожеж, втрата унікальних видів флори та фауни — усе це сталося лише за два з половиною роки з унікальним Кінбурнським півостровом. Його більша частина — заповідна зона. А сьогодні півострів зайнятий армією РФ. Як це, опинитися відрізаними від великої землі сам на сам із окупантами, — свідки та науковці розповіли українській редакції RFI.

З початку повномасштабного вторгнення на Кінбурнській косі зафіксували майже 500 пожеж © З особистого архіву Євгена Полтавчука
Чисте море, білосніжні пляжі, рожеві озера, з одного боку — Чорне море, а з іншого, — Дніпро-Бузький лиман. Це все про Кінбурнський півострів, який до війни називали «українськими Мальдівами». Євген Полтавчук жив із родиною на території одного із населених пунктів півострова протягом 15 років.

Втрата дому

«Це був мій дім. У нас був невеличкий магазин, було пляжне кафе. Ну, тобто все життя останні 15 років ми поклали на те, щоб розвивати (на території Кінбурнської коси. — Ред.) туристичний магніт. Саме тут займались промислом, виловом чорноморської креветки», — згадує Євген.

Євген Полтавчук жив і працював на Кінбурнській косі до окупації протягом 15 років © Євген Полтавчук / Facebook

Щороку в будь-яку пору Кінбурн приваблював своєю унікальною природою туристів та науковців. Влітку тисячі людей їхали сюди за тихим відпочинком: на кілометрах пляжної лінії півострова кожен міг знайти собі місце. Тамтешні ліси були раєм для грибників восени. А навесні тут можна було спостерігати за зграями білих чапель, пеліканів, фламінго та дельфінами.

На кінбурнській косі гніздилися унікальні птахи © Анна Стрижекінь / Вікіпедія

Але з приходом росіян все змінилося. Євген Полтавчук каже, що вони одразу поводилися як загарбники: забирали до катівень чоловіків, оселялися у тих будинках, з яких евакуювалися місцеві, грабували. Але не всі жителі півострова одразу зрозуміли всю небезпеку, тож і не хотіли виїжджати. Так постраждали і друзі Євгена.

«Вони їздили на ринок, там купляли якісь продукти, повертались назад і на попереджувальний постріл не відреагували… Люди не почули чи як це було, я не знаю… І вони (російські військові. — Ред.) обстріляли машину з дітьми, з родиною, загинула моя подруга Катерина. Це дійсно був такий жахливий день. Це було тринадцяте липня (2022 року. — Ред.)», — ділиться Євген болючими спогадами.

Дім родини Полтавчуків російські військові спалили © З особистого архіву Євгена Полтавчука

А будинок родини Полтавчуків окупанти спалили, помстившись за те, що Євген допомагав місцевим. Попри те, що в небі літала російська авіація, власним катером він евакуйовував із півострова людей та возив тим, хто залишився, гуманітарну допомогу кілька місяців навесні 2022-го. Але з літа того року водні маршрути стали надто небезпечними. Зараз переправлятися морем цивільні не ризикують.

Євген разом із однодумцями врятував близько тисячі людей. А потім створив благодійний фонд «Кінбурн Лайф» для допомоги землякам: на прифронтові території завдяки іноземним партнерам привозить медичний та рятувальний транспорт і обладнання. Волонтери впевнені, що після перемоги так само спільними зусиллями зможуть відновити й «українські Мальдіви».

Команді Євгена вдалося врятувати з коси майже тисячу людей © З особистого архіву Євгена Полтавчука

Заручники на півострові

«Для росіян немає ніяких обмежень, немає ніяких правил. Вони навіть про це не думають. Вони їздять важкою технікою, як хочуть. Природа там первісна. Там заповідна територія!» — обурений заступник директора Національного природного парку «Білобережжя Святослава» Павло Холодняк.

У тих краях, куди до війни був обмежений рух транспорту, армія країни-агресорки тепер вільно пересувається важкою військовою технікою. Порушення рослинного покриву та ерозію ґрунту екологи називають лише однією із проблем, пов’язаних з війною.

Дві третини території Кінбурна — заповідні. Тут розташовані Регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса», Національний природний парк «Білобережжя Святослава» та частина Чорноморського біосферного заповідника.

На Кінбурнській косі було найбільше в Європі поле диких орхідей © З особистого архіву Павла Холодняка

«Якщо брати весь Кінбурнський півострів, то вся територія постраждала і вся екосистема порушена, постраждала і знівечена. Одним словом, там немає живого місця», — запевняє науковець.

Найбільший біль — пожежі, їх уже зафіксовано майже пів тисячі. Унаслідок бойових дій від вогню на зараз постраждало понад 17 000 га півострова, понад 8500 га — у національному парку. Деякі території горіли двічі, а то й п’ять разів. Про це свідчать дані знімків із космосу. Саме за ними співробітники парку тепер вивчають ситуацію, адже працювати на місці немає можливості. Зараз головне завдання науковців — збирати дані про шкоду природі. Сподіваються, що після деокупації на їх основі РФ притягнуть до відповідальності.

Екологи розуміють, що після неодноразових пожеж вигоріло найбільше в Європі поле диких орхідей. До війни на косі росли чотири унікальні види цієї квітки. Чи зможе колись відновитися цей популярний туристичний об’єкт, невідомо.

Крім того, горять ліси: і штучно висаджені людиною, і ті заповідні, що росли тут протягом століть. Вогонь нищить тварин і птахів, а ще їхні гнізда, нори, лігва.

«Рідкісний орлан білохвостий. Є пари, які безпосередньо жили тут, і це  (пожежа. — Ред.) порушило їхнє гніздо. Це я вам кажу, що ми стовідсотково знаємо. Цього гнізда там немає, і цих птахів там немає», — запевняє Павло Холодняк.

Кінбурнська коса: вид зверху © Фото з особистого архіву Павла Холодняка

Загроза для всього живого

Росіяни старанно обкладають вибухівкою територію півострова. А тварини вимушено стають «природними розміновувачами». На жаль, страждають і люди.

«Біля села Василівка підірвався на міні чоловік з коровою. Це навіть було не на території нашого парку, він випасав худобу біля села, там, де безпечно було більш-менш, і там, де вже ходили люди та худоба», — каже Холодняк.

Регулярні обстріли та вибухи — не лише стрес для тварин та птахів, а ще й загроза контузій. Тим часом серед фауни півострова чимало червонокнижних видів. Деякі пернаті, які використовували Кінбурн під час своїх сезонних міграцій, вимушені були шукати нові місця для відпочинку. А в тих, що давно уподобали цю місцину, шансів вижити мало.

Водні біоресурси теж в зоні ризику. Під час війни вчені констатують підвищення смертності дельфінів — через гучні звуки та гідроакустичні удари кораблів в них порушується ехолокація (здатність до виявлення розташування, розміру, природи об’єктів через передачу акустичних чи радіохвиль та аналізу відбитих від об’єктів хвиль. — Ред.).

На берег викинуло загиблого дельфіна © З особистого архіву Павла Холодняка

Крім того, чимало біди сухопутним видам і підводним мешканцям приніс підрив окупантами Каховської ГЕС.

«14 кубокілометрів витекло у Чорне море. Це ви просто не можете навіть уявити, скільки тої води витекло! І то опріснення Чорного моря! І ті побутові речі, відходи (те, що принесло водою з Херсонщини. — Ред.) — все це лягло на дно Чорного моря. Весь бруд, який перегниває на дні, убиває всі живі організми», — зазначає представник адміністрації національного парку.

З потужним потоком в море та солоні озера потрапили мільярди молодих особин річкової риби. З часом вони були приречені на загибель, адже не можуть жити в солоній воді.

Надії на відновлення

За словами Павла Холодняка, військові дії, підтоплення та масштабні пожежі, тобто занадто агресивні антропогенні фактори, призведуть до неминучих порушень в місцевих та суміжних екосистемах.

«Іде зміна видового складу в екосистемах. Зникнення чи поява певних видів флори та фауни — це не може бути проблемою тільки Кінбурнської коси та прилеглих до неї акваторій. Ці зміни потягнуть за собою порушення в усьому Чорноморському регіоні, а згодом в причорноморських державах і так далі», — пояснює науковець.

Втім, в національному парку сподіваються, що природні комплекси зможуть відновитися. Але на це знадобиться багато часу: від трьох-чотирьох аж до 70 років.

Масштаби збитків від війни для Кінбурнського півострова колосальні, але точних сум ніхто ще не називає, все стане зрозуміліше після натурних обстежень. А це можна зробити лише після деокупації півострова і повного його розмінування.

Важливість Кінбурна для росіян

Кінбурн — півострів у Чорному морі, який бере початок на Херсонщині. Адміністративно область ділить його з сусідньою Миколаївщиною, якій належить кінець — коса. Територія окупована з початку повномасштабного вторгнення, вже майже три роки. Виїзд суходолом контролюють росіяни, водночас акваторію навколо півострова регулярно обстрілюють. Невелика кількість місцевих селян, що залишилися захищати своє майно, виявилися відрізаними від контрольованої Україною території.

Перебування на косі дає змогу російським військовим регулярно обстрілювати українські населені пункти на протилежному березі, а також контролювати миколаївські порти, що не дозволяє їм приєднатися до «зернового коридору».

Українські захисники небагатослівні, коли йдеться про звільнення півострова. Але дев’ятого серпня ГУР повідомило про висадку українських спецпризначенців на територію коси, їм вдалося успішно атакувати декілька укріплень росіян і навіть встановити там прапор Воєнної розвідки України.

«Кінбурнська коса буде вільною, як і всі інші тимчасово окуповані території України», — пообіцяли в ГУР.

Автор: Марина Михайловська

Джерело: RFI

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Це буде кінець для США: Зеленський пояснив, чим небезпечна перемога Росії в Україні
Telegraf
2025-04-25T23:00:53Z
Україна й Росія близькі до угоди, тепер треба зустріч на "найвищому рівні" ‒ Трамп
ZN UA
2025-04-25T22:51:42Z
Президент Литви назвав "бомбою уповільненої дії" можливе визнання Криму за РФ
Европейская правда
2025-04-25T22:40:30Z
Трамп може вийти з мирних переговорів, – у Times назвали умову
24tv
2025-04-25T22:33:53Z
Зеленський розповів про відповідь України на "мирні пропозиції" Трампа
Европейская правда
2025-04-25T22:33:49Z
Програми кібердопомоги Україні згорнуто через політику Трампа – Bloomberg
ZN UA
2025-04-25T22:22:21Z
Війна, день 1157. Трамп погрожує вийти з переговорів, якщо наступного тижня не буде досягнуто угоди щодо війни в Україні — The Times
Football.ua
2025-04-25T22:01:37Z
Путін заборонив нести яйця на парад 9 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T22:00:37Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Їхнє життя обірвалось миттєво: у Павлограді загинули донечка та батько
GlavRed
2025-04-25T22:25:53Z
Телеканал «FreeДом» транслюватиме церемонію поховання Папи Франциска
InternetUA
2025-04-25T21:30:32Z
Навіщо в храмах підвішували страусині яйця - розгадка таємниці під склепінням
GlavRed
2025-04-25T21:27:10Z
Росія обірвала юні життя: що відомо про жертв атаки на Київ 24 квітня
24tv
2025-04-25T20:46:46Z
Привілей білого: які 7 відомих жінок можуть носити білий одяг при зустрічі з Папою у Ватикані
24tv
2025-04-25T20:39:11Z
Після смерті Папи Франциска кількість переглядів "Конклаву" зросла на 283%
Подробности
2025-04-25T20:21:02Z
Українців навчать виживати: по всій країні відкриваються центри цивільної оборони
Знай
2025-04-25T20:12:08Z
Міноборони Італії під час похорону Папи Римського розгорне антидронові системи, есмінець та винищувачі
InternetUA
2025-04-25T19:48:35Z
Нафтова галузь росії б’є рекорди буріння, попри санкції – Bloomberg
iPress
2025-04-25T21:34:38Z
Україна отримає від Світового банку $70 мільйонів для підтримки енергосистеми - Шмигаль
УкраинФорм
2025-04-25T21:16:16Z
Тарифи Трампа тиснуть: Hyundai переносить виробництво на іншу локацію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T20:57:57Z
Швейцарія увійшла до "привілейованої групи" країн для переговорів зі США щодо тарифів
iPress
2025-04-25T19:52:27Z
Українцям можуть нарахувати борги за газ: у якому разі загрожують
Хвиля
2025-04-25T19:45:14Z
Бензин Е5 з 1 травня: чим загрожує нововведення старим авто
Хвиля
2025-04-25T19:25:20Z
Запаси золота в Україні: в яких регіонах є родовища дорогоцінного металу
24tv
2025-04-25T19:18:12Z
Світові ціни на нафту впали більш ніж на 3% за тиждень
360ua.news
2025-04-25T19:12:29Z
Як дізнатися суму податку на землю у 2025 році
24tv
2025-04-25T19:03:53Z
Гурт Within Temptation зняв стрічку про незламність українців
ZN UA
2025-04-25T22:52:06Z
Роботу Пікассо знайшли на секонд-хенді: за скільки її продали
Фокус
2025-04-25T19:36:50Z
У Дніпрі студенти зіграли виставу в пам’ять про 17-річну Вероніку Карячку, яку вбила РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:03:09Z
10 червня на Docudays UA - лекція Алекса Малишенка, розбір документальних фільмів і дискусія про онлайн-прокат документального кіно
Детектор М
2025-04-25T18:42:15Z
Зірка "Ангелів Чарлі" ошелешила своїм недоглянутим виглядом
GlavRed
2025-04-25T18:27:10Z
Скандал не завадив: звинувачений у домаганнях Білоус продовжує працювати у театрі
24tv
2025-04-25T18:24:35Z
У Києві відкрилась виставка маріупольської писанки «Іканича»
УкраинФорм
2025-04-25T18:10:46Z
Kharkiv Music Fest стартує 2 травня - що у програмі
УкраинФорм
2025-04-25T18:01:37Z
Що відомо про зустріч Потапа і Каменських на тлі чуток про розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-25T17:27:43Z
Він повинен був будувати літаки: у Києві ракета вбила 17-річного Даню та його батьків
GlavRed
2025-04-25T21:27:58Z
Киянин обіцяв експрацівнику системи МВС за ₴170 тис. допомогти з бронюванням та працевлаштуванням на керівну посаду в поліцію
Украина Криминальная
2025-04-25T21:09:44Z
На Вінниччині чоловік зрізав 180 метрів телекомунікаційного кабелю
InternetUA
2025-04-25T21:04:41Z
У Стамбулі знову відбулися сильні афтершоки: місцева влада каже, що "це нормально"
24tv
2025-04-25T20:03:43Z
В мережі пишуть, що чоловіка з "епілепсією" нібито викинули з ТЦК: у військкоматі прокоментували
Фокус
2025-04-25T19:06:30Z
У М'янмі затримали астролога з TikTok, який пророкує новий потужний землетрус
InternetUA
2025-04-25T18:49:40Z
Нацгвардієць врятував з-під завалів сім'ю із 3-річною дитиною та собакою
Khreschatyk
2025-04-25T18:15:54Z
В Еквадорі землетрус зруйнував будівлі
УкраинФорм
2025-04-25T18:10:54Z
На Кіровоградщині знищили подвійну бойову частину російської ракети
УкраинФорм
2025-04-25T18:01:41Z
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
2025-04-25T20:48:59Z
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
2025-04-25T19:42:46Z
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
2025-04-25T19:42:16Z
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
2025-04-25T19:25:13Z
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
2025-04-25T17:30:31Z
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:18:31Z
Ці 5 фруктів допоможуть краще спати: варто почати їсти їх вже зараз
24tv
2025-04-25T17:04:42Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T15:58:23Z
В останні дні квітня погода в Україні суттєво погіршиться: чого чекати на початку травня
Фокус
2025-04-25T21:51:38Z
Вже відгриміла понад сотня боїв: Генштаб розкрив найгарячіші точки на фронті
24tv
2025-04-25T20:00:08Z
Синоптики попередили про сильний вітер найближчими годинами та зміну погоди у Києві
Gazeta UA
2025-04-25T19:51:19Z
Opening Pandora’s box: why U.S. can't recognize Crimea as Russian
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T19:30:38Z
Росія втратила понад 880 танків на сході України від початку року, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-04-25T19:06:52Z
Добре спілкується і рухає кінцівками: у якому стані важкопоранений воїн Віталій Шумей
24tv
2025-04-25T19:03:58Z
Росіяни все ближче просуваються до адмінкордону з Дніпропетровською областю
Telegraf
2025-04-25T18:51:52Z
Точицький обговорив з працівниками культури Запорізької області евакуацію культурних цінностей
УкраинФорм
2025-04-25T18:49:20Z
У Харкові будують ще три підземні школи
24tv
2025-04-25T18:24:29Z
Купити – це тільки частина справи: як легко відкрити кокос – не треба ножа чи штопора
24tv
2025-04-25T21:09:36Z
У Львові зняли обмеження для туристів: найпопулярніша вежа міста стала ще доступнішою
24tv
2025-04-25T20:15:59Z
Точно кращі, аніж магазинні: готуємо тонкі та хрумкі коржі для "Наполеона"
24tv
2025-04-25T19:54:10Z
Ви могли й не помітити: ознаки того, що успіху досягти вдалося
24tv
2025-04-25T19:12:54Z
Найпоширеніші помилки у догляді за гортензіями: як уникнути втрати цвітіння
24tv
2025-04-25T19:03:43Z
Голова обертом від таких обертів: ось 5 найміцніших сортів пива у світі
24tv
2025-04-25T18:45:24Z
Будьте уважні: в які дні не варто ходити на шопінг у травні
24tv
2025-04-25T18:36:57Z
10 речей, які повинен знати кожен перед тим, як заводити котів чи собак
GlavRed
2025-04-25T18:27:34Z
Пісок, спека та гарний настрій: 4 знаки зодіаку, які цього літа поїдуть на море
24tv
2025-04-25T18:21:52Z
Стало відомо місце проведення єврокубкових матчів "Динамо" у новому сезоні
ZN UA
2025-04-25T22:22:50Z
Барселона вийшла до фіналу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2025-04-25T22:03:20Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція фіналу Кубка Короля
24tv
2025-04-25T21:57:19Z
Фінал Кубка Іспанії на грані зриву: Реал дав остаточну відповідь
24tv
2025-04-25T21:00:13Z
Патріс Евра проведе дебютний бій в MMA
Football.ua
2025-04-25T20:49:08Z
Зоря — Лівий Берег 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-25T20:42:15Z
"Розганяв Євромайдан": журналісти розкритикували Шевченка через голову Запорізької ОАФ, деталі
Фокус
2025-04-25T20:36:22Z
Реал хоче відсторонити головного суддю фіналу Кубка Іспанії – ЗМІ
Football.ua
2025-04-25T20:35:09Z
Штутгарт сенсаційно поступився Гайденгайму наприкінці матчу
Football.ua
2025-04-25T20:31:53Z
Каліфорнія швидше, ніж сподівалася, закінчується номерами автомобільних номерних знаків, але є виправлення
Топ Жир
2025-04-25T23:00:28Z
Tesla пропонує кредити на Model 3 під 0% річних і відновлює можливість перенесення FSD
Топ Жир
2025-04-25T22:00:32Z
Mercedes-AMG намікає на суперседан: чи стане він наступним GT з чотирма дверима?
Топ Жир
2025-04-25T21:15:19Z
Маверік коштує на $4K менше, ніж EV від Slate, і не потрібно навіть крутити віконами
Топ Жир
2025-04-25T20:45:23Z
Новий електричний Range Rover має більше потужності, ніж автомобіль з Twin-Turbo V8
Топ Жир
2025-04-25T20:00:09Z
Торговець автомобілями підозрюється в зменшенні пробігу автомобілів на 100 тисяч миль
Топ Жир
2025-04-25T19:45:50Z
"Червоні лінії" для водія - що патрульні не мають права робити при зупинці авто
GlavRed
2025-04-25T19:25:20Z
Скільки коштує ремонт Cybertruck: власники були шоковані
Gazeta UA
2025-04-25T19:00:18Z
Всього три в Україні? У Полтаві помітили рідкісний спорткар за 7 млн
Telegraf
2025-04-25T18:51:35Z
Samsung відновила розгортання прошивки One UI 7
InternetUA
2025-04-25T21:16:32Z
Меми перетворили на зброю: вчені заявили, що їх використовують для розпалювання конфліктів
InternetUA
2025-04-25T20:13:10Z
Ухилянтам надійдуть сповіщення: як повідомлять про розшук
Знай
2025-04-25T19:30:53Z
Китайські хакери атакували російський уряд оновленим вірусом RAT
InternetUA
2025-04-25T19:22:50Z
Близнюки захоплюють світ: сьогодні їх народжується на 30% більше, ніж будь-коли
Фокус
2025-04-25T19:12:32Z
Оновлення Windows 11 24H2 "оживило" 20-річний баг у GTA: San Andreas
24tv
2025-04-25T18:45:22Z
Міняєте або продаєте телефон? Ось 6 важливих кроків, які не можна пропустити
InternetUA
2025-04-25T18:37:37Z
Xiaomi представила один із найдорожчих моніторів у своїй історії — Redmi Monitor G Pro 27U
ITC
2025-04-25T18:15:57Z
Технологічний прорив Китаю переверне світовий ринок гаджетів: що вдалося зробити
InternetUA
2025-04-25T17:52:05Z