MY.UAНовини
"Вічна" влада або хитрий план РФ: чому Україні варто шукати шляхи для виборів
"Вічна" влада або хитрий план РФ: чому Україні варто шукати шляхи для виборів

"Вічна" влада або хитрий план РФ: чому Україні варто шукати шляхи для виборів

Для проведення виборів під час війни держава має забезпечити дві надзвичайно важливі речі: безпеку і справедливість участі громадян у голосуванні.

Україна після відмови від демократичних процедур, зокрема виборів, почала поглиблювати свою поразку. Тому що внутрішнє облаштування України як недемократичної держави фактично допомагає Путіну та Кремлю.

Українська сутність завжди полягала у відмінності від Росії, зокрема у більшій схильності до демократії. Можливо, демократія важлива не для всіх громадян, але для певної частини українців це сутнісна й принципова цінність.

Відмова влади від виборів шляхом відступу від Конституції, безумовно, демотивує частину суспільства. Цим, у свою чергу, можна пояснити зменшення кількості добровольців і проблеми з мобілізацією, яка часто супроводжується некоректними діями, як видно з відеоматеріалів.

Це відбувається тому, що у 2022 році люди масово йшли захищати країну, відчуваючи принаймні ілюзію впливу на владу, яка регулярно оновлювалася через вибори. Але зараз навіть цієї ілюзії немає. Влада категорично відмовилася проводити вибори під час війни, аргументуючи це самою війною.

Нагадаю, що насправді в Україні шість разів під час війни проводили вибори. Бо у нас, коли це вигідно, кажуть, що війна триває 10 років, а коли не вигідно, то згадують про війну лише останні 2,5 чи майже три роки.

Війна у нас триває з лютого 2014 року, тобто вже понад 10 років. Відповідно, за цей час відбувалися вибори: двічі президентські, двічі до Верховної Ради, двічі до місцевих органів самоврядування. І коли вони відбувалися, у нас вже були окуповані такі міста, як Сімферополь, Севастополь, Луганськ, Донецьк. Тобто президенти і Порошенко, і Зеленський обиралися без участі виборців з цих міст. Вони вже були на той момент окуповані або російськими військами, або проросійськими формуваннями з російським керівництвом. Тим не менше, ми вважаємо обох президентів легітимними.

Згідно з Конституцією, вибори Верховної Ради і президента мають різні умови. Вибори Верховної Ради не можуть відбуватися під час дії воєнного стану. І тут ми вже підходимо до ситуації, коли війна в нас триває з 2014 року, а з 2022 року розпочалася нова фаза, коли було введено воєнний стан. У Конституції чітко зазначено, що Верховна Рада не обирається під час дії воєнного стану. Це, звичайно, парадоксальна ситуація, адже якщо війна триватиме десятиліттями, це може означати, що у нас буде "вічна" влада. Тобто "вічні" депутати, які можуть перейматися лише тим, як передати своє депутатство у спадок дітям.

Відсутність виборів має серйозні наслідки для суспільства. Отже, ми можемо не просто підозрювати, а засвідчити, що незалежно від партійної приналежності – до влади чи до опозиції – існує спільне бажання представників політичної еліти максимально довго уникати перевиборів. І це може тривати роками або навіть десятиліттями, оскільки ніхто не може чітко сказати, коли завершиться війна. Очевидно, що казки про "два-три тижні", "два-три місяці" або "до кінця року", які озвучували представники влади чи наближені до неї особи, вже нікого не переконують.

Я неодноразово наголошував, що війна може тривати, як мінімум, до смерті Путіна. Біологічний годинник, за середньостатистичними оцінками на той момент, давав йому ще близько 15 років життя. Зараз ця оцінка становить приблизно 13 років. Уявіть собі ці 13 років без виборів. Влада цього хоче, але для суспільства відсутність виборів призводитиме до зниження суспільної мотивації захищати державу, до зростання корупції, а також до подальшого руйнування системи державного управління.

Чи можна провести вибори під час війни? Так, можна, але для цього потрібно змінювати виборче законодавство. Ще два роки тому я наголошував на необхідності підготовки до виборів і на тому, що потрібно внести відповідні зміни до законодавства. Адже для проведення виборів під час війни держава має забезпечити дві надзвичайно важливі речі: безпеку і справедливість участі громадян. Ці дві умови є основоположними.

Проте, згідно з чинним законодавством, якщо вибори оголосити зараз, обидві ці умови не будуть виконані. Якби влада думала про необхідність проведення виборів, вона мала б почати підготовку до цього ще півтора-два роки тому, вносячи зміни до виборчого законодавства.

Чи можна внести такі зміни, щоб вибори стали можливими навіть під час активної фази війни? Так, це можливо. Ось кілька ключових рішень.

Перше - розширення термінів голосування.

Замість одного дня голосування можна організувати вибори на період від 10 днів до місяця. Така практика існує в деяких країнах, зокрема у США. Це дозволить вирішити питання ротації військових і зменшити скупчення людей на виборчих дільницях.

Друге - запровадження множинності способів голосування:

Третє - посилення безпеки виборчого процесу.

Чому це важливо? Бо відсутність виборів підриває легітимність як влади, так і держави загалом. На жаль, дискусія про те, чи варто проводити вибори, є запізнілою. Вибори потрібно було проводити раніше, підготувавши відповідні зміни до виборчого законодавства. Зараз ми лише обговорюємо, коли саме проводити вибори – через рік, два чи десять років. Але час для дискусій минув. А під загрозою виборів політичні сили починають замислюватися над покращенням своєї діяльності або оновленням команди. Зараз такої загрози немає. Без виборів корупція буде лише зростати, а деструктивні процеси посилюватися.

Путін має на меті повне знищення України як держави. Якщо почитати його статтю, там чітко простежується ідея ліквідації української державності. Він і його підлеглі робитимуть усе можливе, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні.

Зараз вони вважають, що знайшли слабке місце й намагаються "тиснути пальцем у рану". З формальної точки зору легітимність президента України не ставиться під сумнів згідно з Конституцією. Президент залишається легітимним, адже в Конституції чітко зазначено, що він продовжує виконувати свої повноваження до моменту вступу на посаду нового президента.

Проблема полягає в іншому: у Конституції не прописано, як проводити вибори в умовах воєнного стану. Чергові вибори, які мали відбутися 30 березня минулого року, були пропущені. Тепер, згідно із законом, можливі лише позачергові вибори, які можуть бути оголошені лише за певних умов, наприклад, якщо президент подасть у відставку.

Отже, відповідно до Конституції, Зеленський може залишатися легітимним президентом на невизначений термін: 20, 30, навіть 40 років, поки це дозволятиме його біологічний вік. Важливе питання полягає в іншому: скільки років це влаштовуватиме суспільство? На даний момент ситуація сприймається більшістю як прийнятна. Але чи триватиме це довго?

Є ризик, що з часом суспільство може втратити підтримку державності. Це і є частиною сценарію Путіна: зробити так, щоб українці почали ненавидіти власну державу, подібно до того, як колись ненавиділи інші держави, які панували на цій території. Якщо українці почнуть сприймати власну державу як чужу, це стане катастрофою.

Я не бачу жодних причин вважати, що вибори в Україні у 2025 році стануть реальністю. Навіть якщо Захід почне тиснути на українську владу. У Європі існують власні кризові проблеми, немає єдиного бачення ситуації в Україні серед європейських еліт. Також відсутнє спільне розуміння між європейськими та американськими лідерами. Таким чином, без зовнішнього тиску українська влада почуватиметься впевнено і не буде поспішати з виборами. А це означає, що ситуація лише погіршуватиметься.

Олександр Доній, політичний аналітик, голова Центру досліджень політичних цінностей, колишній народний депутат України, голова мистецького об'єднання "Остання барикада", спеціально для Главреду

Хто такий Олександр Доній

Олександр (Оле́сь) Сергійович Доній (нар. 13 серпня 1969, Київ) — український журналіст, телеведучий, політик, громадський та культурний діяч. Народний депутат України 6-го та 7-го скликань. Голова Мистецького об'єднання "Остання барикада", голова Центру досліджень політичних цінностей. Автор та ведучий багатьох телевізійних програм про культуру та національну ідею. Автор концепції "25 сходинок до суспільного щастя".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Трамп оголосив про плани запровадити 50% мита проти ЄС з червня
Европейская правда
2025-05-23T12:09:45Z
86-річний Богуслаєв у СІЗО отримав позов з Податкової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:09:33Z
Трамп почав погрожувати Apple митними тарифами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:09:13Z
Глава МЗС Польщі допустив, що війна РФ проти України може тривати кілька десятиліть
Европейская правда
2025-05-23T11:58:29Z
Лавров вигадав, чому Ватикан не підійде для мирних переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:33:52Z
Україна повернула майже 100 га землі під Києвом, яку забрали росіяни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:30:34Z
Росія знову заявляє про «нелегітимність» Зеленського і вимагає виборів перед мирною угодою
Vlasti
2025-05-23T11:27:24Z
ЗМІ: грецьким офіцерам висунули обвинувачення через загибель мігрантів у 2023-му
Европейская правда
2025-05-23T11:04:01Z
Обмін полоненими між Україною та Росією ще триває: що відомо
Vlasti
2025-05-23T10:54:14Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Брат Максима Неліпи зворушливо розповів про життя полеглого актора та воїна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:24:40Z
Куди піти на День Києва: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:03:01Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 24 - 25 травня
VGorode
2025-05-23T10:42:31Z
Павло Зібров заграв на гітарі для Рибчинського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:21Z
Хто замінить Білоуса? Молодий театр очолить відомий режисер, чоловік популярної актриси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:24:47Z
Оголена Тіна Кароль у теплиці. Співачка представила кліп на чудернацьку пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:06:51Z
FIЇNKA місяць тому презентувала нову композицію "Грушка" та кліп на неї, присвячений гуцульській традиції. А тепер вирішила поділитися знімальним процесом над кліпом.
FM-TV
2025-05-23T05:30:38Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Чому пити вино корисно для здоров’я: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-05-22T16:52:29Z
5 закладів на Подолі, де можна поїсти м’яса
VGorode
2025-05-23T09:27:38Z
Готелі у Туреччині масово закриваються перед сезоном: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:09:25Z
Який бізнес не варто відкривати у Польщі: поради для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:57:53Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Українська бойова льотчиця потрапила на першу шпальту The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:57:50Z
94-річний борець ОУН поділився моторошними спогадами про КДБ-тюрму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:36:22Z
Україну з початку року залишили 100 тис. осіб: в яких країнах найбільше біженців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:51:54Z
Юрію Рибчинському – 80! Син розказав, як його виховував зірковий батько
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:15:44Z
В НАТО вирішили протестувати великі дрони на території Фінляндії
Европейская правда
2025-05-23T10:09:24Z
Захисник Маріуполя очолив Топ-100 українців за версією відомого журналу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:00:01Z
У КМВА прокоментували інформацію про "посилення мобілізаційних заходів"
VGorode
2025-05-23T09:48:28Z
Уряд зобовʼязав освітян володіти англійською мовою: перелік посад
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:54:38Z
Отримай відповідь: скільки грошей дають за народження дитини в Україні у 2025 році
VGorode
2025-05-23T08:48:10Z
Як тебе зберегти, Києве мій?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:00:40Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-23T11:15:37Z
Рух транспорту на перетині Лугової та Богатирської відновлено з 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:15:23Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:57:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:11Z
Втрати ворога станом на 23 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T04:48:18Z
Світлана Поваляєва: Київська ідентичність затиралася. Формувався «булгаковский Киев»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T03:00:46Z
В Україні мінлива хмарність: прогноз погоди на 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T02:30:32Z
Лінія фронту станом на 22 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:06:11Z
Масштабні пожежі охопили Росію: вигоріла площа, розміром із Данію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:55Z
Столична поліція розшукує жінку, яка стріляла з пістолета біля будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:12:59Z
Помічниця Крупи отримала вирок за оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:07Z
Пошкоджені будинки та авто: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:30:20Z
У Кургані невідомий напав з молотком на головного конструктора оборонного заводу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:18:27Z
У Каліфорнії літак впав на житловий район: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:15:41Z
У Карпатах загинув чоловік зі Львівщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T20:36:44Z
Австралію накрила потужна повінь: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T19:06:46Z
На горі Піп Іван виявили тіло чоловіка: хто він і звідки
ТСН
2025-05-22T17:33:08Z
ЄС планує заборонити закупівлю добрив у РФ: реакція фермерів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:03:43Z
«Мінус 10% від врожаю». Голова аграрної асоціації розповів про наслідки аномально холодної весни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:54:49Z
Новий залізничний маршрут з’єднає порт Білгород-Дністровська з ЄС
Agravery
2025-05-23T11:31:04Z
Syngenta та ІНГО запускають «МетеоЗахист 2025»: просте рішення для складного клімату
AgroPortal
2025-05-23T11:30:57Z
«Травень, який увійде в історію». Холодна весна поставила під питання врожай та ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:24Z
Оліяр збільшив потужності зі зберігання та планує будівництво четвертої черги елеватора
AgroPortal
2025-05-23T11:00:48Z
Українські аграрії засіяли яриною 12 млн га: третина — під соняшником
AgroPortal
2025-05-23T10:30:32Z
Глава «Укрметалургпрому» вважає, що «Укрзалізниця» може не підвищувати, а знижувати тарифи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:51:43Z
Президентка Української бобово-соєвої асоціації обрана до керівництва GPC
Agravery
2025-05-23T09:46:36Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Мессі назвав свій улюблений гол у кар'єрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:45:16Z
Євроліга-2025: жіноча збірна України з пляжного футболу поступилася Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:30:45Z
Ямаль продовжить контракт із «Барселоною» до 2030 року – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:21:33Z
Сили оборони ліквідували російського тренера з плавання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:09:04Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z