MY.UAНовини
Закріпачення селян Москвою під час колективізації в Україні: перший крок до Голодомору 1932—1933 років
Закріпачення селян Москвою під час колективізації в Україні: перший крок до Голодомору 1932—1933 років

Закріпачення селян Москвою під час колективізації в Україні: перший крок до Голодомору 1932—1933 років

Сталінські "реформи" сільського господарства призвели до терору голодом та повальному знищенню українців

Уже практично беззаперечний лідер Радянського Союзу Йосип Сталінназвав 1929 рік роком "великого переламу". На цей час було "зачищено" чи відправлено на другорядні посади представниківстарої ленінської гвардії. Їх остаточно, практично всіх, доб’ють уже в 1937—1938 роках під час "Великого терору". Період всіляких "ухилів" та "опозицій" минув після їхнього розгрому якраз наприкінці 1920-х років. А всі, хто хоч слово сказав проти генеральної лінії партії і "Вождя всіх народів", знаходилися на гачку спецслужб і були приречені опинитися в кращому разі в таборах Сибіру та Далекого Сходу.

Погром української науки та культури

Управлінські кадри, а це здебільшого ще дореволюційна науково-технічна інтелігенція, з 1928 року опинилися під ударом влади: відбулися показові судові процеси – "Шахтинська справа", процес Промпартії, за результатами якого були засуджені 65 інженерів і техніків Донецького басейну. Ці справи призвели до нагнітання істерії й терору, вони ніби обґрунтовували необхідність продовження класової боротьби в державі, яка знаходилася в кільці ворогів. А в Україні ця боротьба мала свою специфіку як протистояння московського центру з національно налаштованою інтелігенцією, яка відчула подих свободи під час проведення українізації/коренізації з середини 1920-х років.

В цьому руслі у березні-квітні 1930 року в Харківському оперному театрі (до 1934 року це місто було столицею радянської України) відбувся грандіозний процес Спілки визволення України (СВУ) – вигаданої антирадянської організації. Метою процесу була дискредитація діячів української культури – основної рушійної сили українізації, а отже її згортання і посилення процесу русифікації в республіці. Відбувся справжній погром української науки та культури.

Цікаво, що політику Москви спочатку підтримували й провідники цієї самої українізації в партійних і освітніх органах влади, так звані націонал-комуністи. Але Кремль не вірив у їхню лояльність комуністичним ідеалам, і тому вони невдовзі, вже у розпал Голодомору 1932—1933 років були знищені або відправлені до таборів, де вже завершили свій земний шлях під час "Великого терору".

"Багата Україна – наша: не буде голодувати московський пролетаріат"

…Запроваджена весною 1921 року на X з’їзді РКП(б) так звана Нова економічна політика (НЕП) була лише тимчасовою лібералізацією після жорстокої політики "воєнного комунізму" під час кривавої громадянської війни на теренах колишньої Російської імперії, яка викликала конкретно в Україні масовий спротив селянства. І вже у 1928 році ситуація в економіці кардинально змінилася. Необхідність величезних обсягів капіталовкладень у розвиток важкої промисловості та військово-промислового комплексу в СРСР (а багато чого треба було купувати за валюту в капіталістичних державах) вимагала від його керівництва знаходити нові резерви. І тут виявилося, що найбільш важливим джерелом для одержання необхідних коштів була торгівля хлібом та збіжжям з тими самими "проклятими капіталістами". Сталін побачив, що виходом з кризи є колективізація сільського господарства. І її можна було провадити лише під суворим державним контролем з використанням методів часів "воєнного комунізму", які на той час вже ніби пішли в небуття.

Роль України та Кубані як житниць всієї держави була відомою всім. Нарком земельних справ УСРР Олександр Шліхтер ще 1927 року наголошував про важливість "багатої" України для життєдіяльності всього Радянського Союзу: "Ми ставимо собі завдання виділити сто мільйонів пудів хліба, щоб розподілити його примусовою розверсткою по губерніях і повітах. 100 мільйонів для зголоднілої Росії, котрій знову доводиться переживати загрозу нового ворожого вторгнення з боку Заходу. Ці 100 мільйонів – цифра колосальна… Багата Україна, хлібна Україна – наша: не буде голодувати московський пролетаріат".

Комсомольці конфіскують зерно, яке сховали селяни, Україна, 1 листопада 1930 року

Отже, для порятунку "голодуючого московського пролетаріату" більшовикам необхідно було фактично "почистити" українське село, яке з перших кроків влади опиралося колективізації. Це була своєрідна "пацифікація" селян на кшталт тої, що проводила 1930 року польська влада на Галичині. Уже на початку 1930-х років вона прийняла огидні форми; розпочався новий виток репресій, звісно ж під виглядом боротьби з українськими націоналістами, "петлюрівцями". Радянські окупанти відкрито грабували, знущалися з селян під час заготівлі не тільки хліба, але й м’яса, картоплі, яєць, шерсті та інших сільськогосподарських продуктів.

Від суцільної колективізації до терору голодом

Проте процес колективізації селянських господарств, створення колгоспів проходив дуже повільно. Міжнародна кон’юнктура також змінилася: в країнах Заходу розпочалася після біржового краху наприкінці жовтня 1929 року так звана Велика депресія.Вона у більшій чи меншій мірі охопила всю світову економіку, що автоматично призвело до різкого падіння цін на хліб і збіжжя – основний експортний продукт СРСР. Вже у листопаді того ж року відбувся пленум ЦК ВКП(б), який і ухвалив курс на суцільну колективізацію. А 6 січня 1930 року вийшла постанова ЦК ВКП(б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву".

В "Короткому курсі історії Всесоюзної комуністичної партії (більшовиків)" обґрунтовувалася політика знищення куркульства як класу. В Україні, як і в Казахстані, Центрально-Чорноземній області Росії, в Сибіру та на Уралі планувалося завершити колективізацію навесні 1932 року. З цього часу крок за кроком саме на українських землях, на Кубані, населеній переважно українцями, розпочинається організований комуністичною владою терор голодом, який отримав назву Голодомор 1932—1933 років.

Вулиці Харкова. 1933 рік. Фото австрійського інженера Александера Вінербергера

Наприкінці січня 1930 року було оголошено про перехід від політики "обмеження" куркульства до жорстокої ліквідації куркульства "як класу". У так званих куркулів (часто це були "середняки" й навіть бідні селяни) конфісковували житлові й господарчі будівлі, засоби виробництва, підприємства і кооперативи з перероблення сировини, будь-яку худобу. Для контролю над рішенням партійних і господарських органів на села відряджали робітників-комуністів, які отримали назву "двадцятип’ятитисячники"; в Україні це були здебільшого етнічні росіяни. Багато з них ставали головами новостворених колгоспів, хоча не мали жодних навичок хазяйнування на землі й лише виконували жорсткі рекомендації та накази партії.

Частина господарств "куркулів" була взагалі конфіскована, голова родини підлягав арешту і суду; члени сімей відправлялися на поселення на північ і схід СРСР. Ці репресії вже у перші місяці "суцільної колективізації" призвели до висилки понад 150 тисяч селян.

Не забуваймо, що в Україні позиції заможних селян і "середняків" були особливо сильними. Часто цих самих "середняків" і навіть бідних селян огульно оголошували "підкуркульниками" через небажання добровільно вступати до колгоспів. Вже до 1932 року було ліквідовано, а точніше, експропрійовано приблизно 200 тисяч господарств і більшість селян примусили вступити до колгоспів.

Селяни здають хліб. Баришівський район, Київська округа, 1930 рік

Саме в Україні, на Кубані відбувався найбільш активний спротив колективізації. "До весни 1930 року українське село накрила хвиля селянських повстань. Лише в березні 1930 року влада зафіксувала 1700 селянських повстань і протестів. Повстанці вбили десятки радянських адміністраторів і активістів, ще кілька сотень зазнали нападів та фізичного насильства. В українських регіонах на кордоні з Польщею цілі села підіймалися і йшли до кордону, тікаючи від жахів сталінської колективізації", – писав професор історії Гарвардського університету Сергій Плохій в книзі "Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності". Загальна кількість повстанців становила, за різними підрахунками, від 30 до 50 тисяч людей.

Влада активно використовувала в боротьбі з селянами армію і підрозділи ОГПУ. Після статті Сталіна "Запаморочення від успіхів" (2 березня 1930 року в газеті "Правда"), в якій він призупинив насильницьку колективізацію, на кілька місяців ситуація кардинально змінилася, значна частина землі повернулася до селян. Але це був тактичний відступ, і восени того ж року наступ на село відновився, зустрічаючи вже здебільшого пасивні форми опору – такі як відмова вирощувати більше зерна, а також забій свійських тварин; десятки тисяч селян виїжджали до промислових центрів Донбасу і на Подніпров’ї, де на нових будмайданчиках (на кшталт Дніпрогесу), на заводах, шахтах відчувався брак працівників.

"На середину 1932 року було колективізовано 70% українських домогосподарств, у той час як середній показник по Союзу становив 60%. Республіка, яка виробляла 27% усього радянського збіжжя, стала відповідальною за 38% усіх поставок зерна державі" (С. Плохій). Попереду був терор голодом в Україні, який забрав, за різними даними, від 5,5 до 7 мільйонів життів наших співвітчизників.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Звезда "Ведьмака" Генри Кавилл впервые стал отцом
TSN
2025-01-19T12:18:20Z
"Совершенно заслуживает множество обвинений": украинский певец ворвался в скандал вокруг Портникова
Апостроф
2025-01-19T12:12:49Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Изменения добрались до поросят: необходимо спросить паспорт перед тем, как заколоть
Знай
2025-01-19T12:21:57Z
США начали размещать в Европе ядерное оружие
UAToday
2025-01-19T12:18:42Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Россия ночью атаковала шестью десятками дронов: силы ПВО сбили более 40 из них
Лига
2025-01-19T12:18:53Z
Сеть взбудоражило фото, на котором Бербок "убегает" от Шольца: минист отреагировала
TSN
2025-01-19T11:51:02Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Глава правления компании Фирташа незаконно насчитал миллионные премии
Корреспондент
2025-01-19T12:00:24Z
Украинцам дадут дополнительную субсидию: кто может на нее рассчитывать
Знай
2025-01-19T11:36:31Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
За какие проблемы с электросчетчиком могут оштрафовать: предупреждение от облэнерго
Знай
2025-01-19T10:06:07Z
В Украине изменены условия кредитов: что это значит для клиентов
Политека
2025-01-19T10:00:30Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Город в Донецкой области остался без света
TSN
2025-01-19T12:30:59Z
Финансовый гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 20 по 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-19T12:00:16Z
Краматорск остался частично без электроэнергии, а в Дружковке возможны проблемы с водоснабжением
ZN UA
2025-01-19T11:16:00Z
Россия бросила войска на это направление: какой город могут потерять ВСУ
Comments UA
2025-01-19T10:21:56Z
"Всегда отважные": что означают шевроны 47 ОМБр "Маґура"
Telegraf
2025-01-19T10:06:40Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя запекать в фольге: об этом следует знать
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Вернуть веру в завтрашний день: как создать эмоциональную опору для ребенка
ZN UA
2025-01-19T11:03:08Z
«Шарлотта»: стрижка, которую должна попробовать каждая в 2025 году
Marie Claire
2025-01-19T11:00:53Z
Гороскоп Таро на неделю с 20 по 26 января: Водолеям нужно сделать паузу, Козерогов ждут новые возможности
Политека
2025-01-19T09:33:01Z
7 сортов картофеля, которые дают самый высокий урожай: с одного куста будете собирать ведро клубней
TSN
2025-01-19T08:51:36Z
Что значит, если попалось яйцо с двумя желтками: символ удачи или предвестие перемен
Знай
2025-01-19T08:51:26Z
Хрустящие вергуны с детства: рецепт вкусности от известного шефа
TSN
2025-01-19T08:18:27Z
«Мы влюбляемся только трижды за всю жизнь…»: что нужно знать о теории, меняющей взгляд на романтические отношения
Marie Claire
2025-01-19T08:00:10Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
На горнолыжном курорте Драгобрат погибла туристка: очевидцы рассказали, что произошло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-19T12:00:57Z
Появилось зловещее видео ракетного удара по Киеву
Comments UA
2025-01-19T11:48:27Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
Не удержалась на подъемнике. На курорте Драгобрат погибла девушка
UAToday
2025-01-19T07:30:47Z
В Киевской области прогремели взрывы - россияне выпустили БПЛА
Комсомольская правда
2025-01-19T06:06:54Z
Магнитные бури: прогноз на выходные, 18-19 января
UAToday
2025-01-19T12:18:50Z
Square Enix представила Steam Deck в стиле чокобо из Final Fantasy VII Rebirth
GameMag
2025-01-19T11:16:05Z
В Запорожье археологи обнаружили артефакт, которому более 5000 лет
TSN
2025-01-19T11:06:32Z
Глубокое погружение в виртуальный мир: Ubisoft рассказала об исследовании в Assassinʼs Creed Shadows
GameMag
2025-01-19T11:03:06Z
Три приема цифровой детоксикации: как перестать "зависать" в социальных сетях
Фокус
2025-01-19T11:00:10Z
Больше никаких загадок и теорий: Nintendo официально подтвердила выход Switch 2
Знай
2025-01-19T10:51:49Z
WhatsApp знает о пользователях все и создает ежемесячный отчет о них: что нужно знать
Фокус
2025-01-19T10:42:19Z
Физики впервые обнаружили "жуткое" квантовое явление в фундаментальных частицах Вселенной
Фокус
2025-01-19T10:36:27Z
"Наносят вред бизнесу": Telegram передал властям данные более 10 000 людей, – Дуров
Фокус
2025-01-19T10:27:34Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Чем заменить сладкое: что съесть, если очень хочется
UAToday
2025-01-19T12:18:11Z
С гель-лака на накладные ногти не сможете перескочить: дерматолог рассказал про опасность для жизни
Знай
2025-01-19T11:51:56Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Сухой закон: что произойдет с вашим телом, если не пить алкоголь целый месяц
Marie Claire
2025-01-18T15:01:26Z
Визит в больницу не понадобится: врачи тестируют анализ травм головы на месте происшествия
Фокус
2025-01-18T15:00:13Z
МСЭК ликвидировали: как теперь получить инвалидность в Украине
Хвиля
2025-01-18T10:30:55Z
У многих появится шанс: ученые разработали тест на успех иммунотерапии при раке
Фокус
2025-01-18T06:00:31Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Нечестно по отношению к Украине": в НОК прокомментировали смену спортивного гражданства Ковтуном
Апостроф
2025-01-19T11:12:36Z
Букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы "Галатасарай" – "Динамо"
ZN UA
2025-01-19T10:03:14Z
Грузинский боец UFC победил россиянина в титульном поединке в США
ZN UA
2025-01-19T09:31:13Z
”Слава Богу, что отвело”: Харлан рассказала о предложениях от РФ изменить гражданство
Апостроф
2025-01-19T08:45:04Z
"Манчестер Сити" купил футболиста сборной Узбекистана
ZN UA
2025-01-18T23:36:50Z
Бывший лидер "Динамо" остался без клуба и хочет завершить карьеру
ZN UA
2025-01-18T22:18:03Z
Букмекеры сделали прогноз на первый еврокубковый матч "Шахтера" в 2025 году
ZN UA
2025-01-18T17:54:40Z
Один из лучших биатлонистов в истории анонсировал завершение карьеры
ZN UA
2025-01-18T17:13:05Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z