MY.UAНовини
Маленька ядерна війна за Україну: як це могло б бути?
Маленька ядерна війна за Україну: як це могло б бути?

Маленька ядерна війна за Україну: як це могло б бути?

Як ядерна зброя сприятиме перемир’ю (припиненню вогня) в Україні як стримуючий фактор, а у яких випадках навпаки вона може бути застосована у рамках контрольованої чи неконтрольованої ескалації конфлікту? Як і чому непередбачуване, умовно “божевільне” керівництво ядерної держави стає сильнішим на “ескалаціїній драбині” стратегічного конфлікту? Про це в уривку з книги Яцка Бартошяка “Найліпше місце на Світі”, яку незабаром буде перекладено та видано в Україні.

На щастя, існування термоядерної зброї знижує готовність бездумно вступати в неконтрольований конфлікт з обох сторін. Вона змушує до обов’язку контролювати ескалацію напруги, аби, застосовуючи силу чи погрожуючи нею, все ж щось отримувати. Це робить майбутню світову війну масштабованою і відрізняє її від попередніх світових воєн.

У системних війнах, таких як наполеонівські війни чи Перша і Друга світові, коли конфлікт переходив у гарячу фазу, атакуюча сторона одразу відправляла корпуси, флот, піхотні дивізії, артилерію, танкові дивізії та авіацію. Одним словом, усе найкраще, що мала, щоби перемогти противника, захопити столицю та паралізувати маневром систему ухвалення політичних рішень. На той час не існувало зброї, здатної знищувати цілі міста, держави й народи. Зброя на кшталт термоядерної й її використання на стратегічному рівні нівелює політичну мету війни — підпорядкування собі волі того, хто програє, і виявляється марною для встановлення вигідних правил подальшої співпраці для переможця. Вона руйнує стратегію, спрямовану на забезпечення собі завдяки війні сприятливого устрою інтересів у майбутньому. Адже саме це і є справжньою причиною війн — не емоції, не цінності і точно не злі характери лідерів.

Насамперед стратегічна термоядерна зброя запускає потенціал автоматичного удару у відповідь на стратегічному рівні між великими державами, посідаючи з гучним «бум» останню сходинку ескалаційної драбини. Цього не траплялося в попередніх світових війнах. Тоді не доводилося думати про виважені дії та потенційні кроки у відповідь супротивника на багаторівневій ескалаційній драбині, адже відразу намагалися зайняти домінувальну позицію у застосуванні сили й лише на оперативному рівні дбали про її ефективність на реальному полі бою. Прикладом цього був німецький бліцкриг — блискавична війна, чия початкова феноменальна оперативна ефективність з часом згасла. Тоді Гітлер наприкінці війни шукав різні «wunderwaffe» (диво-зброї), які мали б самі виграти для Німеччини війну, коли вона вже програвала.

У питанні тактичного використання ядерної зброї можна й посперечатися. Хтозна, може, її невдовзі застосують, і ми до цього звикнемо, так само як звикли до «неможливої раніше» війни в Україні та її жорстокості. Адже багато (особливо в російських стратегічно-військових публікаціях) вказує на можливе «розвінчання міфу» про заборону використання атомної зброї. Але навіть тоді воюючі сторони завжди пам’ятатимуть, що на стратегічному рівні вони можуть взаємно знищити одна одну, а це сковує процес ухвалення рішень і ставить у центр уваги керування драбиною/решіткою ескалації.

Як вважає Альберт Швідзінський, який у S&F, зокрема, займається динамікою ядерної ескалації:

«Це вже зараз помітно в поведінці Вашингтона щодо України і в стриманості американців у наданні Києву озброєнь, які Україна могла б використати для атак на цілі на території Росії, переходячи на вищий щабель ескалаційної драбини. (…)»

Після чергових поразок на українському фронті восени 2022 року російське керівництво сигналізувало, що може бути застосована ядерна зброя. По суті, стратегія Москви, що полягає у маніпулюванні сприйняттям неконтрольованої ескалації (до якої може дійти внаслідок застосування ядерної зброї під час звичайного військового конфлікту), не є чимось новим і найчастіше реалізується тими державами, яким загрожує тиск сильнішого в конвенціональному плані противника. (…) Слабшою стороною, принаймні до проведення повної мобілізації та формування мобілізованого війська, відчувають себе саме росіяни, хоча, звісно, вони цього не визнають, бо тоді втратили б статус у міжнародній політиці, за який так змагаються. (…)

США, що підтримують Україну у війні, можуть спробувати залякати Росію, погрожуючи їй катастрофічними, непропорційними втратами. Вони можуть заявити Москві, що будь-яке застосування ядерної зброї, навіть за парадигмою обмеженого використання, призведе до масованого удару у відповідь по Росії. Зрозуміло, така загроза не видається достовірною. Доктрина масованої відплати діяла у перші роки 1950-х, коли США мали явну кількісну й якісну перевагу (а також можливість ураження власне російської території завдяки базам у Європі та Азії) у ядерному озброєнні над СРСР. Утім, із того часу, коли Радянський Союз наздогнав США і здобув здатність завдавати ударів по континентальній території Сполучених Штатів, стало ясно, що необхідно знайти більш переконливу альтернативу доктрині масованої відплати. Це було очевидно навіть попри те, що тоді асиметрія ставок між США та СРСР була на порядок більшою, ніж між США та Російською Федерацією сьогодні. (…)

Сполучені Штати можуть спробувати стримувати Росію, унеможливлюючи досягнення нею цілей силового впливу. Найкраще — позбавити росіян переваги в ескалації. США могли б запропонувати більш надійні та конкретні гарантії безпеки Україні, Польщі та державам східного флангу, недвозначно підтвердивши, що американська ядерна «парасолька» їх охоплює. Можливо, це відбувалося б паралельно з гарантіями НАТО, дещо нагадуючи схему «втулка і спиці», відому з часів холодної війни в Азії. Потім Сполучені Штати могли б зробити ці гарантії переконливішими, розгорнувши в Польщі й, можливо, в Україні відповідні сили, здатні ці гарантії реалізовувати. Таким чином США зменшили б асиметрію можливостей.

В оптимальному для Польщі (але, без ілюзій, не для США) сценарії обидва ці кроки — політика чітких декларацій і сили, що її підтверджують, — були б оголошені Сполученими Штатами відкрито, без «стратегічної неясності». У менш ідеальному сценарії США могли б таки розгорнути ці сили, але не повідомляли б про їхню дислокацію на території Польщі.

Альберт Швідзінський додає (а ми, до речі, говорили про це за океаном у пам’ятному лютому 2022 року), що:

«У зв’язку з цим Вашингтон і Варшава могли б розраховувати на виникнення явища, яке Джеймс Актон назвав pre-launch ambiguity, — тобто відсутності певності, чи є системи оборонними чи наступальними, чи оснащені вони звичайними чи ядерними боєголовками. Усе це значно ускладнило б розрахунки Москви. Сукупно ці кроки могли б стати належною основою для реалізації стратегії deterrence by denial, тобто стримування шляхом унеможливлення досягнення противником воєнних цілей. Звісно, проблемою залишається асиметрія рішучості (хоча її послаблює той факт, що США пішли б на такі дорогі та пов’язані з ризиком ескалації кроки).»

Залишається також ризик ненавмисної й неконтрольованої ескалації та питання, чи будуть США переконані, що динаміку ескалації вдасться втримати під контролем. І тут виникає асиметрія ставок, яка й надалі сприятиме Росії в її безпосередньому сусідстві — звісно, лише у протистоянні зі США, а не з державами, які існують під прямою загрозою російської агресії.

Це схиляє до висновку, що такі країни, як Польща й Україна, які перебувають під загрозою ядерної агресії, можуть прагнути до союзу, а принаймні до двосторонньої співпраці, яка забезпечить реальні можливості розвідувально-ударного комплексу й ураження Російської Федерації аж до Уралу. Про такі потенційні можливості України у вересні 2022 року писав генерал Залужний — головнокомандувач української армії під час війни. По-перше, відсутність з боку американців вирівнювання ставки ризику може підштовхнути Польщу та Україну до реальної двосторонньої військової співпраці сусідів у межах Міжмор’я. По-друге, якщо американська ядерна політика стримування зазнає невдачі, то державам цього регіону, які досі покладалися на американський протекторат, не залишиться іншого вибору, як здобути власну ядерну зброю, адже виявиться, що тільки її наявність гарантує суверенітет і реальне стримування.

Білатеральна співпраця може означати ширший союз, ба навіть унію, яка б об’єднала блок держав, розташованих між Чорним і Балтійським морями, що стримував би Росію і гарантував нову архітектуру безпеки. Про що тут ідеться? Як це розуміти? Точно не про реінкарнацію колишньої Речі Посполитої і не про жоден імперський проєкт з домінуванням Польщі чи України. Йдеться про створення коаліції держав Міжмор’я, які разом становили б достатню силу, щоб тримати Росію під контролем. Іншими словами, щоб замість теперішнього повного хаосу виникла така архітектура безпеки, яка б дала змогу стабілізувати ситуацію в нашому регіоні таким чином, щоб не допустити тут нової війни. Домогтися цього можна лише через створення належної рівноваги. Можливо, зважаючи на небажання Німеччини й Франції витискати Росію з європейської системи (і нести витрати, пов’язані з такими діями), лише союз Міжмор’я з двома «якорями» в особі Польщі й України, підкріплений скандинавськими, балтійськими країнами, Білоруссю (після усунення звідти проросійськи налаштованих осіб) і, можливо, Румунією (хоч це й не обов’язково), міг би забезпечити таку рівновагу.


З «Найкращого місця на світі» Яцека Бартощака, стор. 420–426; переклад Дмитра Кадубіна; посилання на наш останній ефір:

https://www.youtube.com/live/fhK9XERZPpY?si=kjL5E6yuQACvBgc9

Примітка. Цитати з праць Альберта Швідзінського є компіляцією фрагментів його статей, опублікованих на сайті www.strategyandfuture.org.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Бывший друг Пугачевой и поэт – пропагандист попал под санкции
Comments UA
2025-01-20T20:57:42Z
Денюжки любят эти цвета: эзотерики ответили, какие оттенки в одежде привлекут богатство
Знай
2025-01-20T20:51:30Z
"Один из самых страшных фильмов, который вы увидите в этом году": Вышел трейлер хоррора "Присутствие"
GameMag
2025-01-20T20:42:34Z
Надя Дорофеева была вынуждна отвечать про Дантеса снова: "Какая была любовь? Это низко"
Знай
2025-01-20T19:51:58Z
Роскошь и статус: 10 лучших инаугурационных образов первых леди США
Фокус
2025-01-20T18:45:11Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Военный омбудсмен объяснила ситуацию с восстановлением после СЗЧ
Хвиля
2025-01-21T01:09:14Z
Расследование: Белорусские предприятия массово производят боеприпасы для РФ
Хвиля
2025-01-20T22:36:16Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
ВСУ получили новейшую БМП Lynx KF41 от Rheinmetall: на что способна машина
Фокус
2025-01-08T07:57:37Z
Rheinmetall передал Украине новейшую БМП Lynx
ZN UA
2025-01-07T22:33:49Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Сенат США утвердил нового главу Госдепа
Корреспондент
2025-01-21T01:30:05Z
Байден в последние минуты президентства помиловал своих родственников
Корреспондент
2025-01-21T01:03:00Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Спецпредставитель Трампа отложил визит в Киев — Reuters
ZN UA
2025-01-07T12:27:53Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Гостиный двор на Подоле мог существовать еще при Руси: археологи нашли новые доказательства
Telegraf
2025-01-21T01:33:11Z
Худшие месяцы для Овнов в 2025 году: какие проблемы возникнут
Comments UA
2025-01-20T23:30:52Z
Угроза атак и перебоев связи: известный астролог предупредил об опасности для нескольких областей Украины
Знай
2025-01-20T21:30:22Z
Таро гороскоп на день: кому следует быть готовым к неудачам
Comments UA
2025-01-20T21:09:24Z
Бои за Покровск: оккупанты целый день беспорядочно обстреливаю город. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-20T20:57:46Z
ВСУ заминировали тыловые области Украины: что известно
Comments UA
2025-01-20T19:45:11Z
Применили танк против ДРГ РФ: как ВСУ ведут уличные бои в Торецке
Фокус
2025-01-20T18:51:59Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
БПЛА атаковали авиазавод в Смоленске - соцсети
Корреспондент
2025-01-21T00:39:24Z
Подробности драки в Белой Церкви: 16-летнему подростку объявили подозрение, ему грозит 12 лет
TSN
2025-01-20T21:51:05Z
За секунду до удара монета спасла отца и дочь от смерти в ужасном ДТП
Фокус
2025-01-20T21:42:42Z
Возле нефтебазы под Воронежем снова громко: что известно
Апостроф
2025-01-20T20:03:08Z
Страшное убийство в РФ: изуродованное тело женщины нашли в автомобиле известного российского актера
Comments UA
2025-01-20T19:57:47Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Как защититься от сплетен в коллективе: магический ритуал с водой и булавкой
Знай
2025-01-20T21:51:20Z
Положите курицу под "шапочку": это мясо еще никогда не было таким сочным
Telegraf
2025-01-20T20:30:22Z
Как ругаться на украинском: чем заменить слово "блин"
TSN
2025-01-20T19:24:59Z
Зачем опытные кулинары добавляют в тест минеральную воду
TSN
2025-01-20T17:39:06Z
Вкусно и быстро: интересные рецепты завтраков на любой вкус
GlavRed
2025-01-20T17:27:18Z
Какое молоко нельзя добавлять в кофе, потому что испортите напиток: советы экспертов
UAToday
2025-01-20T16:33:24Z
6 вещей в нашем доме, которые следует мыть каждый день: об этом нужно обязательно знать
TSN
2025-01-20T16:24:39Z
Гороскоп на вторник 21 января 2025 года
UAToday
2025-01-20T16:03:58Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Инаугурация Трампа обвалила цены на нефть: объявлен режим ЧП в сфере энергетики
Новости Украины
2025-01-20T19:18:52Z
Новый перерасчет тарифов: в каких коммунальных платежках произойдут изменения
Знай
2025-01-20T18:36:34Z
Мировые цены на сахар упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-01-20T18:21:13Z
Курс доллара пошел вверх после трехдневного понижения
Корреспондент
2025-01-20T17:18:57Z
​У Зеленского увидели позитив в объявлении Трампом чрезвычайного энергетического состояния
Апостроф
2025-01-20T17:18:32Z
В Украине пенсионеров заставляют заполнить анкету, чтобы не потерять выплаты: заявление ПФУ
Знай
2025-01-20T17:06:06Z
Kingdom Come: Deliverance II выйдет в GOG этой весной
GameMag
2025-01-20T20:49:56Z
Понюхай вайфу: Технология Sony позволяет ощутить запах Infinity Nikki
GameMag
2025-01-20T20:49:56Z
Civilization VII ушла «на золото» за три недели до релиза
GameMag
2025-01-20T20:49:38Z
Resident Evil 6 может получить переиздание на PlayStation 5 и Xbox Series X|S
GameMag
2025-01-20T20:49:30Z
СМИ: В Госдуме создали группу по регулированию контента в видеоиграх
GameMag
2025-01-20T20:42:25Z
Мехи не оправдали ожиданий: Увольнения накрыли создателей MechWarrior 5: Clans
GameMag
2025-01-20T19:12:50Z
Покупка проектора для дома: на какие характеристики стоит обратить внимание
Фокус
2025-01-20T18:57:12Z
Анонсирован Stronghold Crusader: Definitive Edition — ремастер классики выйдет 15 июля на ПК
GameMag
2025-01-20T17:16:54Z
Прощай, дрифт? Контроллеры Nintendo Switch 2 действительно оборудованы стиками с эффектом Холла — инсайдер
GameMag
2025-01-20T17:09:44Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"И выступайте хоть за чертов": от гимнаста Ковтуна требуют вернуть Украине деньги
Апостроф
2025-01-20T15:27:48Z
Валуев заявил, что РФ "в случае угрозы" готова приютить Ломаченко
Фокус
2025-01-20T14:03:47Z
Названо условие, при котором Джошуа может провести бой с Уайлдером
Корреспондент
2025-01-20T11:48:14Z
Чемпион Германии продлил контракт с 17-летним украинским футболистом
ZN UA
2025-01-20T11:33:10Z
В команде Чжилея раскрыли сроки боя против Усика
Корреспондент
2025-01-20T10:06:11Z
64-летний Ван Дамм повторил свой знаменитый танец из "Кикбоксера"
Комсомольская правда
2025-01-20T09:54:05Z
Болельщик выиграл солидную сумму благодаря дублю Нуньеса
Корреспондент
2025-01-20T09:45:51Z
Каталонская Барселона сенсационно не смогла одолеть Хетафе
Известия Киев
2025-01-20T09:33:51Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Рак матки: симптомы, указывающие на смертельное заболевание
Comments UA
2025-01-21T01:27:46Z
Как группа крови влияет на склонность к садизму
Comments UA
2025-01-21T00:30:07Z
С некоторыми болезнями позвоночника не мобилизуют: список диагнозов
Telegraf
2025-01-21T00:12:18Z
США и Китай останутся не у дел: британские ученые создадут мощнейший суперкомпьютер
Фокус
2025-01-20T19:15:25Z
Почему бульон после варки получается безвкусно: три скрытые ошибки, которые делают почти все
TSN
2025-01-20T17:21:29Z
Как похудеть без лишних усилий: 10 правил от известного тренера
TSN
2025-01-20T15:54:16Z
Запустили "комаропокалипсис": ученые смогли уничтожить 89% самок комаров с помощью грибка
Фокус
2025-01-20T14:00:59Z
Штраф за радио в машине: о чем должны знать украинцы, чтобы сохранить деньги
Знай
2025-01-20T22:30:15Z
В ДТП попал эксклюзивный Ferrari звезды "Формулы-1" за $2,5 миллиона
Фокус
2025-01-20T17:51:44Z
В США проверят сотни тысяч автомобилей Honda
Корреспондент
2025-01-20T15:18:19Z
Скутер-фура и двойник Tesla Cybertruck: японцы собрали серию футуристических электробайков
Знай
2025-01-20T14:51:57Z
На украинский рынок выходит новый Peugeot 3008: комплектации и цены
Фокус
2025-01-20T14:06:09Z
Первый суперкар Ford ушел с молотка по цене двух Bugatti
Фокус
2025-01-20T12:15:47Z
За руль категорически нельзя: какие возрастные ограничения действуют для водителей в Украине
Хвиля
2025-01-20T11:51:21Z
Range Rover на минималках: Tata готовит доступный премиальный электрокроссовер
Фокус
2025-01-20T11:15:12Z
КАЙФОВЫЙ КРОСОВЕР, ИЛИ НЕСКОЛЬКО ДНЕЙ С НОВЫМ PEUGEOT е-2008
Корреспондент
2025-01-20T08:21:49Z