Друга декада січня характеризувалася теплою, як для цієї пори року, погодою. В окремі дні спостерігалося різке зниження температури повітря вночі, а в денні години температура місцями підвищувалася до неочікуваних для зимового періоду показників.
Про це йдеться в Аналітичній довідці про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні від НААН, опублікованій на сайті Мінагрополітики.
Зазначається, що незначні опади у вигляді дощу, мокрого снігу, а у північних та західних областях — снігу — випали майже на всій території країни.
За даними наукових установ НААН, середня температура повітря знаходилася у межах – від 2,5°С морозу до 2,1°С тепла і була на 3,3-6,6°С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні місцями підвищувалася до 6,9-14,0°С тепла, мінімальна — у найпрохолодніші ночі знижувалася до 3,2-9,0°С морозу. Температура ґрунту на глибині 5 см становила 1,7°С тепла, ґрунт промерз на глибину 4-6 см.
«Такий температурний режим не вніс істотних змін у стан перезимівлі озимих культур, проте ризики зниження їхньої зимостійкості не тільки залишаються, але й значною мірою посилюються», — зазначають фахівці.
Науковці пояснюють, що результатом відновлення вегетації посеред зими є надмірне виснаження рослин, наповнення водою їхніх тканин, що становить загрозу їх пошкодження у результаті різкого зниження температури.
«На жаль, можливості сучасних технологій не дозволяють обмежити ці ризики. Ситуацію може покращити формування стійкого снігового покриву, або, що часто останнім часом буває, завершення зими без різкого зниження температури», — пояснюють у НААН.