MY.UAНовини
Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій
Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій

Україна готує новий календар щеплень. Що зміниться – пояснює інфекціоніст Федір Лапій

Міністерство охорони здоровʼя ініціює зміни до Національного календаря профілактичних щеплень, які будуть впроваджені з 2026 року. Серед новацій, довкола яких зараз триває громадське обговорення:

  • впровадження вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ);
  • зміна вакцини для щеплення проти поліомієліту;
  • зміни до графіку вакцинації проти кору, туберкульозу та гепатиту В.

«Країни світу періодично оновлюють свої календарі щеплень, базуючись на рекомендаціях ВООЗ, Центру контролю захворювань США (CDC) та інших міжнародних організацій — це поширена практика. Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти вірусу папіломи є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Щороку у світі вакцинація запобігає 3,5-5 мільйонам смертей від таких захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, грип та кір», – пояснює заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Про наслідки запровадження змін у системі календарних щеплень для медиків, батьків, дітей, а також держбюджету в інтерв’ю «Главкому» розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікар-інфекціоніст Федір Лапій.

Федір Лапій: «Серед основних змін – запровадження вакцинації проти інфекцій, які зумовлені вірусом папіломи людини»
фото: ockph.te.ua

Чому календар щеплень раптом вирішили оновити?

Календарі щеплень мають періодично оновлюватися: щоб оптимізувати його, відповідно до наших сьогоднішніх реалій. Серед основних змін – запровадження вакцинації проти інфекцій, які зумовлені вірусом папіломи людини.

Зміна календаря щеплень обійдеться державі додатково у 100 млн грн щороку

Щеплення від вірусу папіломи передбачене лише для дівчат. Чому так?

Проєкт передбачає безкоштовну вакцинацію однією дозою. Однодозна схема на сьогодні схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров'я – коли йдеться про програмний підхід. Така схема наразі використовується у Великій Британії, в Австралії, в багатьох інших країнах. Відповідно до проєкту, отримати безкоштовне щеплення зможуть дівчата 12-13 років. Чи будуть залучені до безкоштовної вакцинації інші групи, як за віком, так і за статтю – це питання, що буде вирішуватися в майбутньому.

Чи ви, нехай на платній основі, рекомендували б вакцинувати хлопців?

Так. Якщо подивитися на календарі щеплень країн Європейського Союзу, то приблизно 50% країн Євросоюзу мають гендерно-нейтральну вакцинацію, тобто вакцинують і хлопців, і дівчат. Ще 50% країн Євроспільноти вакцинують поки лише дівчат, але скоріше за все, вакцинація хлопців буде пізніше.

Вірус папіломи людини –  група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років. У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує вірус протягом двох років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації – наприклад, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки. Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.

Перше щеплення від туберкульозу, згідно з проєктом, дитина має отримати у перший день життя. Це не зарано?

Відповідно до чинного календаря, який буде чинним протягом 2025 року, у нас вакцинація дітей БЦЖ передбачена після 48 годин від народження і до виписки стаціонару. Принаймні, бажано це зробити до виписки.

БЦЖ (бацила Кальметта-Герена)жива вакцина, призначена для захисту немовлят і дітей молодшого віку проти найбільш важких форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт та міліарний (поширений, генералізований) туберкульоз.

Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики запропонувала – і цю пропозицію підтримали багато медичних працівників – перенести на добу раніше: з 25-ї години життя дитини. Для того, щоб дати можливість провести вакцинацію на день раніше. Це не означає, що на другу добу життя всі діти будуть вакциновані. Просто ми збільшуємо коридор, протягом якого дитина може бути щеплена вакциною проти туберкульозу. Якщо подивитися на практику інших країн, які використовують вакцину БЦЖ, наприклад, Польща, або Литва, Латвія, Естонія, Румунія, то там, як правило, вакцинація проводиться в першу добу життя дитини, і поєднується з щепленням проти гепатиту Б. В інструкції до вакцини БЦЖ, яка використовується в багатьох країнах, і яка була у нас, вказано, що вона може бути введена в першу добу життя.

Також проєкт календаря вакцинації передбачає перенесення на більш ранній вік щеплення другою дозою від кору, епідемічного паратиту і краснухи. З яких міркувань?

Справді, друге щеплення від кору, епідемічного паратиту та краснухи (КПК) перенесено з шести років на чотири роки – з епідеміологічних міркувань.  Друга доза вводиться не як бустерна, подібно до дифтерії правця, коли ми маємо проходити ревакцинацію кожні 10 років протягом життя, а як обов’язкова, для впевненості у тому, що щеплення спрацює. Друга доза «підчищає» тих дітей, які не відповіли на першу дозу. На першу дозу, як правило, відповідає дуже значна частка дітей. Але кір – високозаразна інфекція. І тих, хто не відповів на першу дозу, вони повинні були бути захищені другою дозою.

Ми бачимо, що в нас чимало дітей дошкільного віку хворіють на кір. Зараз у нас підйом захворюваності: у 2024-му році серед дітей кількість випадків кору в порівнянні з 2023-м зросла у вісім разів. Якщо ми введемо другу дозу трошки раніше, то це дасть нам можливість вже сформувати їм краще захист. Отже, перенесення другої дози на більш ранній вік дозволяє захистити дітей передшкільного віку, і таким чином вплинути на частоту випадків кору. У багатьох країнах інтервал, протягом якого вводиться друга доза, це 3-5 років, 4-6 років. У деяких країнах навіть раніше трьох років вводиться друга доза. Наприклад, в Німеччині друга доза вводиться через місяць від ведення першої, на другому році життя. От, ми обрали певний проміжний варіант.

Є і практична сторона цього питання: нам потрібен певний перехідний період. Бо є ж діти,  яким на момент впровадження цього календаря буде п’ять років, і їх потрібно буде доохопити, коли їм виповниться шість років. Отже, потрібно буде щеплювати і цих дітей, і тих, кому у 2026-му буде чотири роки. Зараз ми другу дозу плануємо на шість років: це приблизно 200 тис. дітей. Якщо ми матимемо перехідний період, то нам потрібно забезпечити вакцину і для шестирічних дітей, і для чотирирічних дітей. Якби ми посунули другу дозу на ще більш ранній вік, – на два роки або на три роки – то цей перехідний період би затягнувся більше. Відповідно, потрібно було б закупити ще більше вакцини, а це не так просто.

До слова, часто буває, що батьки не відводять дітей в садочок у ранньому віці, але коли вже йдеться про наближення школи, батьки відправляють дітей в садочок: років у чотири-п'ять. І  щоб уникнути спалахів в таких от колективах ми через другу дозу збільшуємо ефективність захисту від кору.

На превеликий жаль, ми чомусь маємо антивакцинаторське лобі серед медичних працівників

У західних країнах щеплення від вітрянки є у календарі вакцинації. Чому в українському проєкті календаря щеплень воно так і не з’явилося?

Далеко не в усіх країнах вакцинація від вітрянки є в календарі щеплень. Водночас вже не залишилося таких темних плям з-поміж країн, де не впроваджена вакцина проти пневмококової інфекції і проти ротовірусної інфекції. Якщо говорити про вакцини, яких нам справді бракує, це, у першу чергу, пневмокок і ротавірус. Ще дуже потрібна вакцина проти вірусу папіломи людини – її ми почнемо впроваджувати – але це не стільки про захист дітей, скільки про захист на майбутнє, коли діти стануть дорослими. Це захист жінок від можливих наслідків інфікування вірусом папіломи, тобто раку шийки матки. Оце більш пріоритетно, ніж вакцинація проти вітряної оспи.

До того ж, щоб впровадити вакцинацію проти тієї чи іншої інфекції, потрібні три складові. Перша – мати так званий тягар інфекції. Друга – мати гроші на закупівлю вакцин. Так, ми маємо тягар інфекції і вітрянки, і пнемококової, ретровірусної інфекції, і ВПЛ-інфекції. Тобто ми маємо підстави для запровадження таких щеплень. Але ж Україна перебуває під агресією, має великі проблеми з бюджетом. Третя складова – це готовність до вакцинації медичної спільноти та населення. Саме з урахуванням цього ми впроваджуємо вакцинацію від вірусу папіломи у 2026 році, тобто щоб впродовж поточного року мати можливість підготуватися: запланувати закупівлі вакцин, можливо, отримати якусь допомогу від наших міжнародних партнерів. Важлива і комунікаційна складова, і освітня складова, причому як для медичних працівників, так і для населення в цілому. На превеликий жаль, ми чомусь маємо антивакцинаторське лобі серед медичних працівників. Коли ви чуєте від медичного працівника фразу «Я не проти вакцинації, я за розумний підхід», це стовідсотковий латентний антивакс, який буде казати таку дурню, що на голову не налазить.

Яка подальша процедура затвердження проєкту календаря щеплень?

Проєкт був виставлений для громадського обговорення 2 січня. Новина про це з’явилась і на сайті Міністерства охорони здоров'я, і на Національному порталі з іммунізації. Нині представники різних професійних груп, які дотичні до вакцинації, наприклад, лікарі сімейної медицини, надають свої пропозиції, ставлять запитання. Всі пропозиції і зауваження будуть опрацьовані. Після цього, знову ж таки, Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики розгляне, внесе пропозиції в проєкт. Псля цього проєкт винесуть на обговорення міністерства. Після чого вже будуть процедури затвердження, в тому числі на рівні уряду, адже зміни, які передбачає документ, потребують зміни фінансування, відповідно, тут мають бути долучені інші міністерства. Це все займе час. Новий календар щеплень набуде чинності в 2026 році.

Скільки державі буде коштувати зміна календаря щеплень?

Це приблизно додатково 100 млн грн. Основні статті витрат пов'язані з впровадженням вакцини проти ВПЛ-інфекції, а також з тим, що ми повністю переходимо на інактивовану поліомієлітну вакцину. Вона набагато дорожча за оральну поліомієлітну вакцину. Але давайте згадаємо $6 млн готівкою, які ми бачили у голови МСЕК Хмельницької області. 100 млн грн – це трохи більше за $2 млн. Тобто якби ці кошти були вилучені, вони могли б легко покрити цю потребу.

ІПВ – це інактивована поліомієлітна вакцина, в основі якої вбитий вірус. Вводиться вона ін’єкційно та запобігає потраплянню дикого поліовірусу до центральної нервової системи, що захищає від паралічу. Захищає від усіх штамів.

ОПВ – оральна поліомієлітна вакцина, в основі якої ослаблений вірус. Краплі формують імунітет у кишківнику дитини, тим самим зупиняють поширення інфекції. Захищає від усіх штамів.

Лише отримавши всі необхідні дози щеплення дитина буде захищена від тяжких наслідків поліомієліту.

Багато батьків відмовляються від щеплень, хтось вакцинує дитину тільки перед школою. Чи немає у вас побоювань, що коли до батьків донесуть, що деякі щеплення тепер треба робити раніше, то вони й взагалі відмовляться від них?

Є. Тому, коли зміни впроваджуються, проводяться і освітні заходи. Потрібно комунікувати і з медичними працівниками, і з батьками.

Такі ризики були і раніше, коли ми впроваджували вакцину проти гепатиту Б на початку нульових. Тоді серед медичних працівників було багато пересторог і міфів, що вакцина сприяє виникненню жовтяниці новонароджених або гепатитів. Або коли ми впроваджували вакцину проти гемофільної палички, тобто Hib-інфекції. Такий самий скепсис стосується впровадження вакцини проти ВПЛ-інфекції, але основними носіями інформації мають бути медичні працівники. Ми багато робимо для того, щоб медпрацівники були добре підковані в питаннях вакцинації, але цю проблему не можна вирішити одномоментно.

Haemophilus influenzae типу b (Hib), гемофільна паличка. Низка хвороб, які провокує цей збудник, найбільш небезпечні для дітей до п’яти років: можуть призвести до пожиттєвої інвалідизації і навіть смерті. Зокрема, це:

  • хіб-менінгіт (інфекція оболонки головного та спинного мозку)
  • пневмонія (запалення легень)
  • епіглотит (набряк надгортанника, що швидко призводить до обструкції дихальних шляхів та суттєво ускладнює дихання)
  • бактеріємія (інфекцію крові)
  • септичний артрит (запалення суглобів)
  • целюліт (запалення сполучної тканини в шкірі)
  • отит (запалення вух)
  • перикардит (запалення зовнішньої оболонки серця).

Наталія Сокирчук, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ефект Іванки: у Мережі закликають до бойкоту бренду, який одягав Трамп-молодшу
GlavRed
2025-01-20T14:33:44Z
Віктор Павлік приїхав до 84-річної мами та здивував її сюрпризом
TSN
2025-01-20T14:33:32Z
У Нідерландах відкрилась фотовиставка українського захисника Максима «Далі» Кривцова
УкраинФорм
2025-01-20T14:27:49Z
Якою була Меланія Трамп на інавгурації у 2017 році: яскраві образи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T14:18:24Z
Італійський стиль та подвійний паркан: як виглядає розкішний особняк, де Потап та Каменських жили до війни
Telegraf
2025-01-20T14:15:25Z
В авто актора-путініста Гоші Куценка знайшли тіло зарізаної жінки
TSN
2025-01-20T14:09:30Z
Найкращі комедії у світі кіно: 3 легкі фільми на вечір, які змусять сміятися без упину
24tv
2025-01-20T14:00:49Z
У Музеї війни відкрили виставку, присвячену захисникам Донецького аеропорту
УкраинФорм
2025-01-20T14:00:31Z
Онука Ротару Соня Євдокменко залишилася без одягу у мороз посеред міста: "Ранок..."
Знай
2025-01-20T13:51:03Z
Багатство мільярдерів зростає тричі швидше за рівень зменшення бідності
360ua.news
2025-01-20T14:39:24Z
На програму «Ветеранський спорт» подали вже 23 тисячі заявок
УкраинФорм
2025-01-20T14:39:16Z
У "Резерв+" відновлять з 22 січня відстрочки для студентів та аспірантів, - Міноборони
Комсомольская правда
2025-01-20T14:39:00Z
"Це навіть соромно дивитися": дівчина погладила собаку, яка виявилася дещо іншим
24tv
2025-01-20T14:33:40Z
Туреччина на порозі впровадження нової системи ППО: що відомо про комплекс HİSAR-O
Фокус
2025-01-20T14:28:17Z
Затримано екскомандира 155-ї бригади ЗСУ, який допустив дезертирство підлеглих
Украина Криминальная
2025-01-20T14:09:24Z
Торік біженцями в Україні визнали одного росіянина і одного білоруса
УкраинФорм
2025-01-20T14:09:13Z
У черниці з'явилася конкурентка: 119-річна жінка заявила, що вона найстаріша людина планети
TSN
2025-01-20T14:09:12Z
ЄС виділив €116 мільйонів для навчання дітей українських біженців у школах Польщі
УкраинФорм
2025-01-20T14:06:00Z
До Києва приїхав спікер парламенту Литви
УкраинФорм
2025-01-20T14:40:34Z
Путін назвав свою умову мирних переговорів щодо України і звернувся до Трампа
GlavRed
2025-01-20T14:39:57Z
Чому Patriot не може протидіяти "Орешніку": слова Сирського прокоментували в Defense Express
TSN
2025-01-20T14:39:55Z
Україна може готувати новий наступ: експерт аналізує слова Сирського
TSN
2025-01-20T14:39:33Z
Трамп зібрав на інавгурацію рекордні $250 мільйонів - ABC News
УкраинФорм
2025-01-20T14:39:05Z
Путін у привітанні Трампу заявив про готовність до діалогу щодо війни проти України
Европейская правда
2025-01-20T14:36:49Z
Ексглава МЗС Литви: Україні потрібна зброя та членство в НАТО для перемоги над РФ
Европейская правда
2025-01-20T14:34:48Z
ЗМІ: У ЄС знайшли заміну спецпредставнику з питань примирення Сербії та Косова
Европейская правда
2025-01-20T14:34:22Z
Підлеглим Трампа відводиться роль імплементаторів рішень президента – колишній посол України у США
ZN UA
2025-01-20T14:34:08Z
Жителів Харківщини продовжують забезпечувати балонами зі скрапленим газом
Мій Харків
2025-01-20T14:40:23Z
Росіяни знову атакували знищену раніше електростанцію «Центренерго»
Украина Криминальная
2025-01-20T14:39:33Z
На Харківському напрямку Сили оборони відбили один російський штурм, на Куп’янському окупанти атакували двічі — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-20T14:34:37Z
На війні загинули щонайменше 1666 солдатів із підрозділів, дислокованих у Криму
УкраинФорм
2025-01-20T14:33:52Z
Росіяни у Дніпрі обстріляли медичний заклад: яка там ситуація зараз
TSN
2025-01-20T14:33:01Z
На Прикарпатті на привласненні понад ₴1,5 млн. викрили групу посадовців міськради
Украина Криминальная
2025-01-20T14:30:28Z
У Києві після ракетної атаки РФ відновили рух тролейбусів біля станції метро «Лукʼянівська»
УкраинФорм
2025-01-20T14:27:27Z
Просять допомогу для військових: очільник Київської ОВА попередив про фейкові листи від його імені
УкраинФорм
2025-01-20T14:27:01Z
Російська армія обстріляла Білозерку на Херсонщині, є поранений
УкраинФорм
2025-01-20T14:24:26Z
У Санкт-Петербурзі розвідка спалила російський локомотив
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T14:33:00Z
На Черкащині експосадовця війсккомату затримали під час спроби підкупу начальника підрозділу
Украина Криминальная
2025-01-20T14:30:18Z
Росіяни поцілили в службовий автомобіль поліцейських на Харківщині
Мій Харків
2025-01-20T14:12:53Z
Правоохоронці затримали генералів, відповідальних за невдалу оборону Харківщини під час наступу росіян у 2024 році
Мій Харків
2025-01-20T14:09:51Z
У Нідерландах біля судна-притулку з українськими біженцями знайшли муляж ручної гранати
УкраинФорм
2025-01-20T14:06:06Z
Судитимуть організатора мережі підпільних гральних закладів, яка діяла під виглядом діяльності «Клубу спортивного покеру»
Украина Криминальная
2025-01-20T13:57:16Z
На Київщині припинили діяльність Telegram-каналу, через який здійснювався продаж заборонених речовин
InternetUA
2025-01-20T13:54:26Z
В Україні перекрили канал збуту зброї
1News
2025-01-20T13:51:53Z
В порту німецького Гамбурга судно зіткнулося з баржею: що відомо про постраждалих
TSN
2025-01-20T13:51:35Z
Суд передав АРМА Нікопольський завод феросплавів, який належав Коломойському. Що є на підприємстві?
AIN
2025-01-20T14:36:34Z
Правила зміняться: як рахуватимуть субсидію на комуналку у 2025 році
Фокус
2025-01-20T14:36:24Z
Придністров’я погодилось на поставки газу з Молдови
ZN UA
2025-01-20T14:31:49Z
На Житомирщині планують навесні запустити завод із переробки конопель
AgroPortal
2025-01-20T14:30:30Z
Як скоригувати показники з електролічильника
24tv
2025-01-20T14:30:13Z
Ера мемкоїнів триватиме до 2028 року, — засновник CryptoQuant
ITC
2025-01-20T14:22:31Z
Як вивести свій агробізнес на новий високий рівень
AgroNews
2025-01-20T14:15:46Z
Україні потрібні нові підходи до компенсацій за втрачене житло - експертка
УкраинФорм
2025-01-20T14:12:53Z
Сплата податків: що потрібно встигнути до 20 січня
24tv
2025-01-20T14:09:17Z
Будинок з джакузі, басейном та 4 помічниками: як живе 21-річна блогерка-мільйонниця Сімбочка
24tv
2025-01-20T14:39:15Z
Скільки варити перепелині яйця, щоб жовток був ідеальним: інструкція
GlavRed
2025-01-20T14:33:47Z
Як боротись із пліснявою в будинку: ефективний спосіб
GlavRed
2025-01-20T14:27:52Z
Не тільки підкова: найсильніші обереги для дому від сімейних негараздів
GlavRed
2025-01-20T14:27:51Z
Зламають пральну машинку в мить: ніколи не кладіть ці 5 речей в барабан
24tv
2025-01-20T14:18:51Z
Встояти перед ними неможливо: готуємо пампухи з ніжним заварним кремом
24tv
2025-01-20T14:00:43Z
Як часто можна нарощувати вії: відповідь, яку треба знати дівчатам
24tv
2025-01-20T13:39:55Z
Буде сяяти: як легко очистити чайник від накипу – дієвий лайфхак
GlavRed
2025-01-20T13:27:56Z
Чому в морозилці намерзає лід: 3 правила, які врятують техніку
GlavRed
2025-01-20T13:27:46Z
Ігрові студії «сподіваються», що вартість GTA 6 сягне $80-100 — аби виправдати власне підвищення цін
ITC
2025-01-20T14:40:27Z
NVIDIA міркує над генерацією кадрів DLSS 4 на RTX 30xx — але є апаратні обмеження
ITC
2025-01-20T14:40:08Z
Одразу кілька магнітних бур труситимуть Землю: вчені сказали, коли чекати
GlavRed
2025-01-20T14:27:26Z
Можуть бути причетні пінгвіни: власники ніяк не можуть продати будинок
24tv
2025-01-20T14:09:24Z
«Добрий день, ви виграли 500 фріспінів»: як номери телефонів українців потрапляють до спам-розсилок
AIN
2025-01-20T14:03:15Z
В Windows 11 з’явиться пошук по файлам за допомогою штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-20T14:01:00Z
Товщина всього 1 мм: у Китаї створили "найбільші у світі" гнучкі сонячні панелі
Фокус
2025-01-20T14:00:40Z
У вайбері розсилають шахрайські повідомлення від «відділу кадрів TikTok»
Детектор М
2025-01-20T13:48:33Z
Топ 5 кнопкових телефонів, які можуть замінити смартфон
InternetUA
2025-01-20T13:46:41Z
Анчелотті прийняв рішення покинути Реал після завершення цього сезону — ЗМІ
Football.ua
2025-01-20T14:28:01Z
Полісся оголосило про новий трансфер: "вовків" підсилить уругваєць
24tv
2025-01-20T14:24:58Z
"Галатасарай" – "Динамо": анонс, де і коли дивитись матч Ліги Європи
ZN UA
2025-01-20T14:12:40Z
Ексдружина Пятова розповіла про стосунки колишнього з чотирма дітьми і дала відсіч залицяльникам
TSN
2025-01-20T14:09:30Z
Піде наперекір керівництву: Анчелотті остаточно визначився зі своїм майбутнім у Реалі
24tv
2025-01-20T14:06:19Z
"Звідки взявся цей хлопець": тренер Девіса вщент розніс боксерську спадщину Усика
24tv
2025-01-20T14:00:58Z
Елліотт: Ліверпуль – мій клуб, моя команда. Я хочу боротися за своє місце
Football.ua
2025-01-20T13:54:32Z
Біатлоністка Дарина Чалик виграла «бронзу» Всесвітньої Універсіади у персьюті
УкраинФорм
2025-01-20T13:39:33Z
Ліга чемпіонів: розклад і результати матчів сьомого туру
TSN
2025-01-20T13:39:28Z
Шкіра чоловіка перетворилася на срібло: лікарі не можуть зрозуміти чому це сталося
Фокус
2025-01-20T14:30:13Z
Чип, створений на основі мозку, самостійно вчиться і виправляє помилки
InternetUA
2025-01-20T14:22:43Z
У Нідерландах 12 людей заразилися гепатитом через чорницю із супермаркету
AgroNews
2025-01-20T14:06:39Z
Які пільги та переваги дає статус УБД у 2025 році
24tv
2025-01-20T14:00:19Z
Пивний живіт: причини появи та як його позбутися
TSN
2025-01-20T13:09:51Z
У МОЗ розповіли, скільки вже відновили пошкоджених внаслідок атак РФ медзакладів
УкраинФорм
2025-01-20T12:42:58Z
3000 близнюків взяли участь у новому дослідженні: що вдалося з'ясувати
TSN
2025-01-20T12:39:42Z
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії
24tv
2025-01-20T12:36:40Z
Як швидко заспокоїтися у будь-якій кризовій ситуації: три найкращі методи
TSN
2025-01-20T12:09:05Z
Чи варто купувати вживане авто?
AutoCentre
2025-01-20T14:40:22Z
Новий Volkswagen California став найкращим кемпером 2025 року
AutoCentre
2025-01-20T14:09:22Z
Продажі електромобілів у США в 2024 році: названо моделі-лідери
AutoGeek
2025-01-20T14:06:53Z
Які державні структури під час війни купують найбільше авто. Дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-20T14:06:21Z
Як вибрати товари для авто в інтернет-магазині: поради та рекомендації
Топ Жир
2025-01-20T13:57:59Z
Подивіться на цей Cybertruck, повністю обклеєний сонячними панелями
24tv
2025-01-20T13:33:10Z
Гібрид з ГБО та батареями: BYD отримав найбільше у світі судно для перевезення авто
AutoGeek
2025-01-20T13:12:40Z
Технології в авто про які ви могли не знати
360ua.news
2025-01-20T13:00:42Z
Багато водіїв не звертали увагу: навіщо потрібна кнопка на ременях безпеки
GlavRed
2025-01-20T12:27:45Z