MY.UAНовини
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії

Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії

Все про чинники ранньої захворюваності, профілактику, важливість вчасної діагностики й лікування гіпертензії розповість лікар вищої категорії, кардіолог клініки "Оксфорд Медікал" Герман Веклов.

Як гадаєте, від чого найчастіше помирають, зокрема у літньому віці? Від інфарктів та інсультів! І нерідко уві сні. Ось чому у світі все більше уваги приділяється таким чинникам раптової смерті, як артеріальна гіпертензія.

З часом вік цих захворювань помолодшав, тому профілактика й лікування гіпертензії виходить на перший план. Примітно, що раніше смертність від серцево-судинних захворювань посідала третє місце серед усіх випадків смертності, тепер, на жаль, – друге. Найбільше ж люди гинуть унаслідок ДТП.

Тож проблема артеріальної гіпертензії (АГ) – нелікованої та некомпенсованої – надзвичайно актуальна, адже вона дає високий ризик смертності не лише від інфаркту та інсульту, а й від ниркової та серцевої недостатності.

Що таке артеріальна гіпертензія

Класичний підхід. Ще кілька років тому артеріальну гіпертензію діагностували, якщо тиск був вищий за 140 на 90 мм рт. ст. (нормальним вважався тиск, нижчий за 120 на 80, а підвищеним – від 120 до 129 х 80 – 90).

АГ своєю чергою поділялася на 3 ступені:

  • тиск 140 – 160 на 90 – 100 означав перший ступінь;
  • 160 – 180 на 110 – другий;
  • понад 180 на 110 – третій.

Ця досить складна класифікація поєднувалася з показниками рівня холестерину у шкалі SCORE (зараз застосовують SCORE-2), яка визначала низький, середній і високий ступінь небезпеки, а також високий і дуже високий рівень серцево-судинної смертності. Відповідно до таблиці обиралися кроки коригування / лікування АГ.

Новітній підхід. Однак на конгресі Європейської асоціації кардіологів, що відбувся у 2024 році, усталену градацію спростили:

  • залишився показник нормального тиску – менше за 120 – 70 (зверніть увагу на зміну нижньої межі);
  • значення підвищеного тиску збільшилося до 135 на 70 – 85;
  • і зрештою АГ діагностують, якщо тиск вищий за 135 на 85.

Розподіл на ступені важкості гіпертензії скасували, що спростило підхід до ведення пацієнтів.

Герман Веклов

"Звісно, з огляду на новий підхід 80% людей у світі страждають від високого тиску. З одного боку, це збільшує популяцію хворих, а з іншого – дає змогу посилити спостереження за ними. Тоді невеликий межовий пул людей, які мають тиск 130, 135, 140, не випадає з уваги лікарів. Отже, більший акцент робиться на пацієнтах, які у перспективі – найближчий чи віддаленій – можуть мати серцево-судинні проблеми".

З якого віку починати вимірювати тиск і яким апаратом краще

Річ у тім, що високий тиск не завжди відчувається і впливає на самопочуття. Є люди, адаптовані до такого стану, а є дійсно вразливі. Тож розумно хоча б у 30 років дізнатися свій тиск – виміряти на прийомі у сімейного лікаря, в аптеці або в гостях у батьків.

Схильність до підвищення тиску значною мірою залежить від спадковості та способу життя. У зоні ризику ті, хто мають родичів з артеріальною гіпертензією або перенесеним інфарктом чи інсультом, а також курці й люди з надмірною вагою.

Якщо ж наведені чинники вас не стосуються, є сенс цікавитися своїм тиском у 40 – 45 років.

Герман Веклов

"Артеріальний тиск не є константою, адже це спосіб адаптації організму до навколишніх умов. Тож цей показник буде завжди різним. Для лікаря важливо знати, як тиск змінюється, наскільки різко, швидко і наскільки він стабільний. Так, щоденник контролю тиску слугуватиме підказкою для фахівця при підборі тактики лікування".

Чому вдома потрібен тонометр. Одиничне вимірювання, переважно коли почуваєтеся зле, не є репрезентативним. Природно, що тиск у цьому разі буде підвищеним. Апарат покаже більше, ніж зазвичай, і на прийомі лікаря, якщо ви нервуєте. Тому фахівець радить мати тонометр вдома, тільки не механічний, а автомат чи напівавтомат.

Правильна техніка вимірювання. Головне, перебувати у стані спокою. Після прогулянки чи активних рухів заждіть 5 хвилин. Сядьте за стіл, одягніть манжетку й тричі виміряйте тиск. Перше вимірювання робиться на обох руках – на якій показник вищий, ту й використовуйте надалі. З усіх спроб оберіть не середній, а найвищий показник – він і буде правильним.

Є ще один метод контролю тиску – добовий моніторинг, коли протягом 24 годин носиться спеціальний апарат. У період неспання він вимірює показники кожні 15 хвилин, під час сну – раз на пів години, тобто від 70 до 90 разів за добу.

Що означає верхній та нижній тиск

Перший (більший, верхній) показник тонометра називають систолічним. Він дає розуміння про тиск у кровоносних судинах, коли серце виштовхує кров. А нижній, діастолічний, показує, з яким тиском кров повертається до серця.

Для спеціаліста однаково важливі обидва показники. Якщо систолічний та діастолічний тиск вище норми, або хоча б один з них, про це треба обов’язково повідомити сімейного лікаря.

Чому АГ має досліджувати й лікувати кардіолог

Звичайно, проблеми з тиском первинно виявляє сімейний лікар. Проте, на переконання експерта, такого пацієнта – із зібраним анамнезом та наявними дослідженнями – правильно передати його до кардіолога.

Адже артеріальна гіпертензія може бути есенціальною, коли тиск підвищується з невідомих причин, або такою, що пов'язана із супутніми захворюваннями – ожирінням, цукровим діабетом, хворобами нирок або ендокринної системи. Детальніше в цьому розбирається фахівець, який набагато частіше стикається з АГ, тому більше й глибше знає патологію.

Дослідження. Крім вимірювання тиску, робиться загальний чекап організму:

  • кардіограма;
  • загальний аналіз крові та сечі;
  • печінковий комплекс, щоб дізнатися показники печінкового обміну: білірубін та його фракції та трансамінази (ферменти печінки);
  • нирковий комплекс: креатинін, сечова кислота;
  • коагулограма, що показує згущеність крові;
  • рівень цукру.

Якщо під час огляду лікар виявляє хвороби, які можуть впливати на тиск, призначаються додаткові аналізи. При надмірній масі тіла – на інсулінорезистентність: перевіряється рівень цукру, глікований гемоглобін та індекс HOMA. В разі підозри на хронічне захворювання щитоподібної залози пацієнт здає гормональну панель і потребує консультації ендокринолога.

Отже, ведення кардіолога передбачає командну роботу вузьких спеціалістів. Адже лікарі мають не просто скоригувати тиск, а знайти фактори, які на нього впливають, і навпаки, з’ясувати, як тиск впливає на різні системах організму. Тут важливо вибрати правильний напрям: корекція тиску проводитиметься разом з лікуванням основного захворювання або перед ним.

Методи лікування висого тиску

Найперший – одночасно найлегший і найскладніший метод – зміна способу життя. Ми самі можемо вплинути на 3 чинники ризику виникнення артеріальної гіпертензії: надмірну вагу, куріння та малу фізичну активність.

Щодо медикаментозного лікування, то схеми узгоджуються зі шкалою SCORE-2 і залежать від ступеня АГ – першого, другого чи третього. Призначення може зробити сімейний лікар, але контроль та його оптимізацію краще здійснювати вузькому спеціалісту – кардіологу.

Герман Веклов

"Головне, що треба зрозуміти: препарати слід приймати тривало й систематично, а не час від часу. Адже мета терапії не просто знизити тиск, а профілактувати інфаркт та інсульт. Якщо збираєтеся вилучити якісь ліки зі схеми чи зменшити їхню дозу або частоту приймання, порадьтеся з лікарем. У цьому разі помічним стане щоденник самоконтролю тиску – так кардіолог побачить зміни, які відбулися з організмом".

Крім системних антигіпертензивних препаратів, застосовуються таблетки чи краплі для корекції кризового підвищення тиску, як-от каптоприл, фармадипін, моксонідин.

Якщо артеріальна гіпертензія розвинулася на тлі певних захворювань: цукрового діабету, ішемічної хвороби серця, ендокринологічної чи ниркової патології, – призначається комбінація лікарських засобів. Наприклад, статини чи аспірин. Однак ці препарати впливають на інші органи й системи, тому спеціалісту важливо максимально об’єктивно оцінити ситуацію.

Профілактика раннього підвищення тиску

Як зазначалося вище, нездоровий, малорухливий спосіб життя та шкідливі звички призводять до раннього підвищення тиску. Тож експерт рекомендує:

  • увести у свій режим обов’язкову фізичну активність. Зарядка, плавання, катання на велосипеді, йога, скандинавська ходьба – що завгодно, аби не сидіти цілий день за комп’ютером, а регулярно рухатися. Якщо ви людина поважного віку, то підійдуть щоденні прогулянки на свіжому повітрі протягом 40 – 45 хвилин;
  • кинути курити! Ця згубна звичка призводить до пошкодження стінки судин і тромбів;
  • розумно споживати алкоголь. Звісно, є рекомендації щодо дозволеної норми на день, наприклад, для жінок 12 мл чистого спирту: це приблизно 50 г міцного напою, або 120 мл вина, або 0,33 мл пива. Проте зараз FDA розглядає питання, щоб на кожній пляшці було зазначено: будь-яке споживання алкоголю підвищує ризик розвитку онкозахворювань. Тож зайвий раз замисліться про шкоду таких напоїв;
  • раціонально харчуватися й зменшити споживання солі. Їжа має бути смачною – багатою на вітаміни, зелень, фрукти, овочі, а не на сіль, цукор та крохмаль;
  • відкоригувати сон: залежно від вікової категорії його тривалість має бути від 7,5 до 8 годин. Причому рекомендовано заснути до 23.00, бо це важливо для емоційної та фізичної стабільності організму.

Отже, здоровий спосіб життя, регулярний чекап в разі несприятливої спадковості та наявності хронічних патологій, а також гарний контакт із сімейним лікарем допоможе запобігти підвищенню тиску та ранньому розвитку артеріальної гіпертензії. Та якщо захворювання все ж виявили, зверніться до досвідченого кардіолога – він дослідить причини хвороби й призначить ефективну терапію.

Теги за темою
Лікування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Роскошь и статус: 10 лучших инаугурационных образов первых леди США
Фокус
2025-01-20T18:45:11Z
Лорен Санчес пришла на инаугурацию Трампа в кружевном бюстье
Фокус
2025-01-20T18:00:03Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Саша Петров против гигантского чудовища в тизере фильма «Кракен»
GameMag
2025-01-20T17:09:56Z
"Евровидение-2025": в Швейцарии объявили имена ведущих конкурса
TSN
2025-01-20T17:00:44Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Церковный праздник 21 января по новому стилю: почему категорически нельзя ссориться в этот день
Политека
2025-01-20T18:42:50Z
Пенсия более 23 тысяч: названы профессии гарантируют высокие выплаты украинцам на старости
Политека
2025-01-20T18:27:11Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
ВСУ получили новейшую БМП Lynx KF41 от Rheinmetall: на что способна машина
Фокус
2025-01-08T07:57:37Z
Rheinmetall передал Украине новейшую БМП Lynx
ZN UA
2025-01-07T22:33:49Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Стоит ли верить в то, что "Трамп придет и все решит": объяснение экс-посла Украины в США
Новости Украины
2025-01-20T18:54:49Z
Юлию Тимошенко заметили в Вашингтоне на инаугурационном молебне
Telegraf
2025-01-20T18:54:00Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Спецпредставитель Трампа отложил визит в Киев — Reuters
ZN UA
2025-01-07T12:27:53Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Применили танк против ДРГ РФ: как ВСУ ведут уличные бои в Торецке
Фокус
2025-01-20T18:51:59Z
Новый БпЛА-разведчик и не только: бойцы Третьей штурмовой показали, как сбивают вражеские дроны на Харьковщине
Апостроф
2025-01-20T17:39:38Z
Угроза для большого города: россияне стоят уже у границы с Днепропетровщиной
Comments UA
2025-01-20T17:33:55Z
Через неделю энергетики вернули свет для жителей 91 населенного пункта после вражеских обстрелов, - ДТЭК
Апостроф
2025-01-20T17:33:42Z
Погода 21 января в Одессе: каких "сюрпризов" ждать в этот день
Политека
2025-01-20T17:27:49Z
Бойцы 3 штурмовой впервые сбили "Шахед" РФ: боевая работа попала на видео
Фокус
2025-01-20T17:21:27Z
На оккупированной территории усилили "зачистки": кого боится враг
Comments UA
2025-01-20T16:45:09Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Суд стянул квартиру чиновника Полтавского областного ТЦК
Корреспондент
2025-01-20T18:18:30Z
В ТЦК опровергли обвинения в избиении гражданского в Харькове
Корреспондент
2025-01-20T17:42:20Z
Жестокое избиение девочки под Киевом: образовательный омбудсмен отреагировал
TSN
2025-01-20T17:21:45Z
"Громко кричал и упал на тротуар": в ТЦК отреагировали на "драку" с участием военнослужащих
TSN
2025-01-20T16:51:53Z
В Британии подросток признался в убийстве, которое спровоцировало массовые беспорядки в стране
Фокус
2025-01-20T16:36:46Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Зачем опытные кулинары добавляют в тест минеральную воду
TSN
2025-01-20T17:39:06Z
Вкусно и быстро: интересные рецепты завтраков на любой вкус
GlavRed
2025-01-20T17:27:18Z
Какое молоко нельзя добавлять в кофе, потому что испортите напиток: советы экспертов
UAToday
2025-01-20T16:33:24Z
6 вещей в нашем доме, которые следует мыть каждый день: об этом нужно обязательно знать
TSN
2025-01-20T16:24:39Z
Гороскоп на вторник 21 января 2025 года
UAToday
2025-01-20T16:03:58Z
Люби меня: как отношения с родителями влияют на самооценку и личную жизнь
Marie Claire
2025-01-20T16:01:45Z
5 блюд из курицы, которые не надоедают
Comments UA
2025-01-20T15:27:42Z
Дрожжевое тесто быстро поднимется, будет легким и пышным: добавьте этот ингредиент
TSN
2025-01-20T14:24:16Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Новый перерасчет тарифов: в каких коммунальных платежках произойдут изменения
Знай
2025-01-20T18:36:34Z
Мировые цены на сахар упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
2025-01-20T18:21:13Z
Курс доллара пошел вверх после трехдневного понижения
Корреспондент
2025-01-20T17:18:57Z
​У Зеленского увидели позитив в объявлении Трампом чрезвычайного энергетического состояния
Апостроф
2025-01-20T17:18:32Z
В Украине пенсионеров заставляют заполнить анкету, чтобы не потерять выплаты: заявление ПФУ
Знай
2025-01-20T17:06:06Z
Финский суд арестовал "теневой" танкер России Eagle S
Корреспондент
2025-01-20T17:03:59Z
Покупка проектора для дома: на какие характеристики стоит обратить внимание
Фокус
2025-01-20T18:57:12Z
Анонсирован Stronghold Crusader: Definitive Edition — ремастер классики выйдет 15 июля на ПК
GameMag
2025-01-20T17:16:54Z
Прощай, дрифт? Контроллеры Nintendo Switch 2 действительно оборудованы стиками с эффектом Холла — инсайдер
GameMag
2025-01-20T17:09:44Z
Статуи острова Пасхи: новая теория может изменить представление об их возрасте и происхождении
TSN
2025-01-20T16:51:03Z
Ярче, быстрее, красивее: какие телевизоры появятся в 2025 году, 5 главных трендов
Фокус
2025-01-20T16:06:38Z
Таропрогноз на 21 января 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет во вторник
Telegraf
2025-01-20T16:03:59Z
Правительство впервые заказало у ученых научные разработки
Корреспондент
2025-01-20T16:00:59Z
«Жуткое» сияние в небе может быть новым феноменом
ZN UA
2025-01-20T15:55:33Z
Twitter и Bluesky запустили ленты с короткими видео на фоне неопределенности с TikTok
ITC
2025-01-20T15:24:29Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"И выступайте хоть за чертов": от гимнаста Ковтуна требуют вернуть Украине деньги
Апостроф
2025-01-20T15:27:48Z
Валуев заявил, что РФ "в случае угрозы" готова приютить Ломаченко
Фокус
2025-01-20T14:03:47Z
Названо условие, при котором Джошуа может провести бой с Уайлдером
Корреспондент
2025-01-20T11:48:14Z
Чемпион Германии продлил контракт с 17-летним украинским футболистом
ZN UA
2025-01-20T11:33:10Z
В команде Чжилея раскрыли сроки боя против Усика
Корреспондент
2025-01-20T10:06:11Z
64-летний Ван Дамм повторил свой знаменитый танец из "Кикбоксера"
Комсомольская правда
2025-01-20T09:54:05Z
Болельщик выиграл солидную сумму благодаря дублю Нуньеса
Корреспондент
2025-01-20T09:45:51Z
Каталонская Барселона сенсационно не смогла одолеть Хетафе
Известия Киев
2025-01-20T09:33:51Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Почему бульон после варки получается безвкусно: три скрытые ошибки, которые делают почти все
TSN
2025-01-20T17:21:29Z
Как похудеть без лишних усилий: 10 правил от известного тренера
TSN
2025-01-20T15:54:16Z
Запустили "комаропокалипсис": ученые смогли уничтожить 89% самок комаров с помощью грибка
Фокус
2025-01-20T14:00:59Z
Беременность меняет их навсегда: ученые выяснили как роды влияют на мозг женщин
Фокус
2025-01-20T13:30:36Z
Профилактика блох у котят: что нужно знать владельцам
Мій Харків
2025-01-20T12:13:17Z
Эта вещь на кухне может быть опасна для здоровья всей семьи
Comments UA
2025-01-20T11:54:38Z
Что будет с организмом, если отказаться от кофе в пользу чая
TSN
2025-01-20T11:39:03Z
В ДТП попал эксклюзивный Ferrari звезды "Формулы-1" за $2,5 миллиона
Фокус
2025-01-20T17:51:44Z
В США проверят сотни тысяч автомобилей Honda
Корреспондент
2025-01-20T15:18:19Z
Скутер-фура и двойник Tesla Cybertruck: японцы собрали серию футуристических электробайков
Знай
2025-01-20T14:51:57Z
На украинский рынок выходит новый Peugeot 3008: комплектации и цены
Фокус
2025-01-20T14:06:09Z
Первый суперкар Ford ушел с молотка по цене двух Bugatti
Фокус
2025-01-20T12:15:47Z
За руль категорически нельзя: какие возрастные ограничения действуют для водителей в Украине
Хвиля
2025-01-20T11:51:21Z
Range Rover на минималках: Tata готовит доступный премиальный электрокроссовер
Фокус
2025-01-20T11:15:12Z
КАЙФОВЫЙ КРОСОВЕР, ИЛИ НЕСКОЛЬКО ДНЕЙ С НОВЫМ PEUGEOT е-2008
Корреспондент
2025-01-20T08:21:49Z
3,4 с до сотни: в Киеве засветился 650-сильный электрокар Hyundai за 2 миллиона
Фокус
2025-01-20T07:36:17Z