MY.UAНовини
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії
Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії

Високий тиск: критерії діагностики, лікування та профілактики артеріальної гіпертензії

Все про чинники ранньої захворюваності, профілактику, важливість вчасної діагностики й лікування гіпертензії розповість лікар вищої категорії, кардіолог клініки "Оксфорд Медікал" Герман Веклов.

Як гадаєте, від чого найчастіше помирають, зокрема у літньому віці? Від інфарктів та інсультів! І нерідко уві сні. Ось чому у світі все більше уваги приділяється таким чинникам раптової смерті, як артеріальна гіпертензія.

З часом вік цих захворювань помолодшав, тому профілактика й лікування гіпертензії виходить на перший план. Примітно, що раніше смертність від серцево-судинних захворювань посідала третє місце серед усіх випадків смертності, тепер, на жаль, – друге. Найбільше ж люди гинуть унаслідок ДТП.

Тож проблема артеріальної гіпертензії (АГ) – нелікованої та некомпенсованої – надзвичайно актуальна, адже вона дає високий ризик смертності не лише від інфаркту та інсульту, а й від ниркової та серцевої недостатності.

Що таке артеріальна гіпертензія

Класичний підхід. Ще кілька років тому артеріальну гіпертензію діагностували, якщо тиск був вищий за 140 на 90 мм рт. ст. (нормальним вважався тиск, нижчий за 120 на 80, а підвищеним – від 120 до 129 х 80 – 90).

АГ своєю чергою поділялася на 3 ступені:

  • тиск 140 – 160 на 90 – 100 означав перший ступінь;
  • 160 – 180 на 110 – другий;
  • понад 180 на 110 – третій.

Ця досить складна класифікація поєднувалася з показниками рівня холестерину у шкалі SCORE (зараз застосовують SCORE-2), яка визначала низький, середній і високий ступінь небезпеки, а також високий і дуже високий рівень серцево-судинної смертності. Відповідно до таблиці обиралися кроки коригування / лікування АГ.

Новітній підхід. Однак на конгресі Європейської асоціації кардіологів, що відбувся у 2024 році, усталену градацію спростили:

  • залишився показник нормального тиску – менше за 120 – 70 (зверніть увагу на зміну нижньої межі);
  • значення підвищеного тиску збільшилося до 135 на 70 – 85;
  • і зрештою АГ діагностують, якщо тиск вищий за 135 на 85.

Розподіл на ступені важкості гіпертензії скасували, що спростило підхід до ведення пацієнтів.

Герман Веклов

"Звісно, з огляду на новий підхід 80% людей у світі страждають від високого тиску. З одного боку, це збільшує популяцію хворих, а з іншого – дає змогу посилити спостереження за ними. Тоді невеликий межовий пул людей, які мають тиск 130, 135, 140, не випадає з уваги лікарів. Отже, більший акцент робиться на пацієнтах, які у перспективі – найближчий чи віддаленій – можуть мати серцево-судинні проблеми".

З якого віку починати вимірювати тиск і яким апаратом краще

Річ у тім, що високий тиск не завжди відчувається і впливає на самопочуття. Є люди, адаптовані до такого стану, а є дійсно вразливі. Тож розумно хоча б у 30 років дізнатися свій тиск – виміряти на прийомі у сімейного лікаря, в аптеці або в гостях у батьків.

Схильність до підвищення тиску значною мірою залежить від спадковості та способу життя. У зоні ризику ті, хто мають родичів з артеріальною гіпертензією або перенесеним інфарктом чи інсультом, а також курці й люди з надмірною вагою.

Якщо ж наведені чинники вас не стосуються, є сенс цікавитися своїм тиском у 40 – 45 років.

Герман Веклов

"Артеріальний тиск не є константою, адже це спосіб адаптації організму до навколишніх умов. Тож цей показник буде завжди різним. Для лікаря важливо знати, як тиск змінюється, наскільки різко, швидко і наскільки він стабільний. Так, щоденник контролю тиску слугуватиме підказкою для фахівця при підборі тактики лікування".

Чому вдома потрібен тонометр. Одиничне вимірювання, переважно коли почуваєтеся зле, не є репрезентативним. Природно, що тиск у цьому разі буде підвищеним. Апарат покаже більше, ніж зазвичай, і на прийомі лікаря, якщо ви нервуєте. Тому фахівець радить мати тонометр вдома, тільки не механічний, а автомат чи напівавтомат.

Правильна техніка вимірювання. Головне, перебувати у стані спокою. Після прогулянки чи активних рухів заждіть 5 хвилин. Сядьте за стіл, одягніть манжетку й тричі виміряйте тиск. Перше вимірювання робиться на обох руках – на якій показник вищий, ту й використовуйте надалі. З усіх спроб оберіть не середній, а найвищий показник – він і буде правильним.

Є ще один метод контролю тиску – добовий моніторинг, коли протягом 24 годин носиться спеціальний апарат. У період неспання він вимірює показники кожні 15 хвилин, під час сну – раз на пів години, тобто від 70 до 90 разів за добу.

Що означає верхній та нижній тиск

Перший (більший, верхній) показник тонометра називають систолічним. Він дає розуміння про тиск у кровоносних судинах, коли серце виштовхує кров. А нижній, діастолічний, показує, з яким тиском кров повертається до серця.

Для спеціаліста однаково важливі обидва показники. Якщо систолічний та діастолічний тиск вище норми, або хоча б один з них, про це треба обов’язково повідомити сімейного лікаря.

Чому АГ має досліджувати й лікувати кардіолог

Звичайно, проблеми з тиском первинно виявляє сімейний лікар. Проте, на переконання експерта, такого пацієнта – із зібраним анамнезом та наявними дослідженнями – правильно передати його до кардіолога.

Адже артеріальна гіпертензія може бути есенціальною, коли тиск підвищується з невідомих причин, або такою, що пов'язана із супутніми захворюваннями – ожирінням, цукровим діабетом, хворобами нирок або ендокринної системи. Детальніше в цьому розбирається фахівець, який набагато частіше стикається з АГ, тому більше й глибше знає патологію.

Дослідження. Крім вимірювання тиску, робиться загальний чекап організму:

  • кардіограма;
  • загальний аналіз крові та сечі;
  • печінковий комплекс, щоб дізнатися показники печінкового обміну: білірубін та його фракції та трансамінази (ферменти печінки);
  • нирковий комплекс: креатинін, сечова кислота;
  • коагулограма, що показує згущеність крові;
  • рівень цукру.

Якщо під час огляду лікар виявляє хвороби, які можуть впливати на тиск, призначаються додаткові аналізи. При надмірній масі тіла – на інсулінорезистентність: перевіряється рівень цукру, глікований гемоглобін та індекс HOMA. В разі підозри на хронічне захворювання щитоподібної залози пацієнт здає гормональну панель і потребує консультації ендокринолога.

Отже, ведення кардіолога передбачає командну роботу вузьких спеціалістів. Адже лікарі мають не просто скоригувати тиск, а знайти фактори, які на нього впливають, і навпаки, з’ясувати, як тиск впливає на різні системах організму. Тут важливо вибрати правильний напрям: корекція тиску проводитиметься разом з лікуванням основного захворювання або перед ним.

Методи лікування висого тиску

Найперший – одночасно найлегший і найскладніший метод – зміна способу життя. Ми самі можемо вплинути на 3 чинники ризику виникнення артеріальної гіпертензії: надмірну вагу, куріння та малу фізичну активність.

Щодо медикаментозного лікування, то схеми узгоджуються зі шкалою SCORE-2 і залежать від ступеня АГ – першого, другого чи третього. Призначення може зробити сімейний лікар, але контроль та його оптимізацію краще здійснювати вузькому спеціалісту – кардіологу.

Герман Веклов

"Головне, що треба зрозуміти: препарати слід приймати тривало й систематично, а не час від часу. Адже мета терапії не просто знизити тиск, а профілактувати інфаркт та інсульт. Якщо збираєтеся вилучити якісь ліки зі схеми чи зменшити їхню дозу або частоту приймання, порадьтеся з лікарем. У цьому разі помічним стане щоденник самоконтролю тиску – так кардіолог побачить зміни, які відбулися з організмом".

Крім системних антигіпертензивних препаратів, застосовуються таблетки чи краплі для корекції кризового підвищення тиску, як-от каптоприл, фармадипін, моксонідин.

Якщо артеріальна гіпертензія розвинулася на тлі певних захворювань: цукрового діабету, ішемічної хвороби серця, ендокринологічної чи ниркової патології, – призначається комбінація лікарських засобів. Наприклад, статини чи аспірин. Однак ці препарати впливають на інші органи й системи, тому спеціалісту важливо максимально об’єктивно оцінити ситуацію.

Профілактика раннього підвищення тиску

Як зазначалося вище, нездоровий, малорухливий спосіб життя та шкідливі звички призводять до раннього підвищення тиску. Тож експерт рекомендує:

  • увести у свій режим обов’язкову фізичну активність. Зарядка, плавання, катання на велосипеді, йога, скандинавська ходьба – що завгодно, аби не сидіти цілий день за комп’ютером, а регулярно рухатися. Якщо ви людина поважного віку, то підійдуть щоденні прогулянки на свіжому повітрі протягом 40 – 45 хвилин;
  • кинути курити! Ця згубна звичка призводить до пошкодження стінки судин і тромбів;
  • розумно споживати алкоголь. Звісно, є рекомендації щодо дозволеної норми на день, наприклад, для жінок 12 мл чистого спирту: це приблизно 50 г міцного напою, або 120 мл вина, або 0,33 мл пива. Проте зараз FDA розглядає питання, щоб на кожній пляшці було зазначено: будь-яке споживання алкоголю підвищує ризик розвитку онкозахворювань. Тож зайвий раз замисліться про шкоду таких напоїв;
  • раціонально харчуватися й зменшити споживання солі. Їжа має бути смачною – багатою на вітаміни, зелень, фрукти, овочі, а не на сіль, цукор та крохмаль;
  • відкоригувати сон: залежно від вікової категорії його тривалість має бути від 7,5 до 8 годин. Причому рекомендовано заснути до 23.00, бо це важливо для емоційної та фізичної стабільності організму.

Отже, здоровий спосіб життя, регулярний чекап в разі несприятливої спадковості та наявності хронічних патологій, а також гарний контакт із сімейним лікарем допоможе запобігти підвищенню тиску та ранньому розвитку артеріальної гіпертензії. Та якщо захворювання все ж виявили, зверніться до досвідченого кардіолога – він дослідить причини хвороби й призначить ефективну терапію.

Теги за темою
Лечение
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Найден древнейший унитаз, которым пользовался принц: в чем его особенность
TSN
2025-02-21T18:21:05Z
"Это победа для игроков": Ветеран PlayStation Сюхэй Ёсида высказался о переносе эксклюзивов Xbox Series X|S на PlayStation 5
GameMag
2025-02-21T18:19:40Z
Решает важную проблему: найден способ "объединить" солнечные панели с батареями
Фокус
2025-02-21T17:00:36Z
Впервые за четыре года в Европе выросли продажи смартфонов
Корреспондент
2025-02-21T16:36:29Z
Аналитик назвал идеальную цену для Nintendo Switch 2
GameMag
2025-02-21T16:21:52Z
«Диета внимания»: пять техник, чтобы перестать скролить ленту и начать работать
Marie Claire
2025-02-21T19:00:47Z
Замените муку другим ингредиентом и сырники получатся невероятно нежными: рецепт
TSN
2025-02-21T16:51:33Z
Пройдите тест с оптической иллюзией, чтобы узнать, есть ли у вас проблемы с обязательствами
TSN
2025-02-21T16:36:44Z
Лагман: рецепт вкусного блюда к ужину
Фокус
2025-02-21T15:57:38Z
Все говорят о любви к себе: почему шопинг и косметологи в этом не помогают
Marie Claire
2025-02-21T15:00:34Z
Красивый городок в духе Италии: найдено прекрасное место для отдыха летом
Фокус
2025-02-21T13:21:57Z
Какое самое полезное мясо в мире: этот вид "обходит" даже курицу и индейку
TSN
2025-02-21T12:36:06Z
Прически с лифтинг-эффектом — как выбрать ту, что подходит вам
Marie Claire
2025-02-21T11:00:14Z
Путешествие в будущее: как выглядит один из самых роскошных в мире поездов
Фокус
2025-02-21T09:06:20Z
Укрзализныця сообщила о гибели сотрудника от атаки БПЛА
Корреспондент
2025-02-22T01:45:40Z
РФ атаковала Киев и область "шахедами": детали вражеского удара
Фокус
2025-02-21T23:51:21Z
В Берлине мужчину тяжело ранили возле мемориала Холокоста, нападающего ищут
Европейская правда
2025-02-21T20:03:04Z
В Германии задержан россиянин по подозрению в подготовке теракта
Корреспондент
2025-02-21T17:39:07Z
Между двумя странами НАТО снова оборвался подводный кабель: что известно
TSN
2025-02-21T16:48:51Z
Военный требовал деньги у знакомой, выдавая себя за работника СБУ
Корреспондент
2025-02-21T16:18:27Z
Военный оказался мошенником: как он пытался обмануть женщину
Comments UA
2025-02-21T16:03:18Z
Обезьяна оставила без света всю Шри-Ланку
Comments UA
2025-02-21T15:48:07Z
В Украине ликвидировали четыре "схемы для уклонистов"
Корреспондент
2025-02-21T14:39:21Z
"Динамо" – "Карпаты": видео онлайн-трансляция матча
ZN UA
2025-02-21T22:10:06Z
Топ-клубы АПЛ готовы подписать звезду Аталанты, которая поссорилась с главным тренером
Корреспондент
2025-02-21T18:18:28Z
"Аграрный колледж, немного связано с лошадьми": в Украине прошли соревнования по хоббихорсингу
Фокус
2025-02-21T16:06:35Z
Больше половины участников Кубка мира выступили против возвращения российских лыжников
ZN UA
2025-02-21T15:25:42Z
Казус на велогонке в Португалии: участники проехали финишный поворот
Фокус
2025-02-21T12:06:45Z
Промоутер Баколе оценил его согласие на бой с Паркером
Корреспондент
2025-02-21T11:54:56Z
Дюбуа снялся с боя потенциальных соперников Усика: в чем причина и кто его заменит
TSN
2025-02-21T09:06:39Z
Канадский премьер Трюдо затроллил Трампа после победы над США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T09:01:19Z
Канада обыграла США в финале хоккейного турнира
ZN UA
2025-02-21T08:31:14Z
Ночные обстрелы БпЛА и ситуация на фронте: главные новости ночи 22 февраля 2025 года
TSN
2025-02-22T05:06:14Z
В течение суток враг продвинулся в Донецкой области — DeepState
TSN
2025-02-22T04:51:13Z
21 февраля россияне ударили ракетой по Сумщине: в ОВА рассказали о последствиях этого и других обстрелов
ZN UA
2025-02-22T04:03:35Z
Россияне фактически захватили на Донбассе еще одно село и теперь штурмуют Константинополь с двух направлений
ZN UA
2025-02-22T03:13:26Z
Обломки БпЛА повлекли за собой пожар и разрушение в Соломенском районе Киева — Кличко
TSN
2025-02-21T23:36:46Z
В Киеве раздаются взрывы, столицу атакуют ударные дроны россиян
ZN UA
2025-02-21T22:30:58Z
Погода на стороне ВСУ: как мороз и снег усложнили продвижение оккупантов в Харьковской области
TSN
2025-02-21T22:09:55Z
На форуме в Киеве представили дрон Булава
Корреспондент
2025-02-21T22:00:02Z
В Киеве слышали взрывы
Корреспондент
2025-02-21T21:42:04Z
Что посмотреть на выходных: 10 фильмов, которые не оставят равнодушным
Comments UA
2025-02-21T19:39:52Z
Netflix экранизирует Sifu при участии создателя "Джона Уика"
GameMag
2025-02-21T19:33:57Z
НБУ выпустит новую монету номиналом 2 гривны: детали
Апостроф
2025-02-21T18:33:43Z
Какие стрижки никогда не выйдут из моды: пять стильных причесок
TSN
2025-02-21T18:21:37Z
"Старая бабка": путинистка Валерия прощается со своими поклонниками
GlavRed
2025-02-21T17:39:52Z
47-летняя Камалия рассекретила свою шокирующую диету: "По 20 часов не ем"
TSN
2025-02-21T16:51:05Z
Премьеры недели: Jerry Heil записала трек на стихи Издрыка, MÉLOVIN спел о предательстве любимого человека
Комсомольская правда
2025-02-21T16:04:49Z
Елена Зеленская продемонстрировала стильную винтажную брошь: сколько стоит новое украшение первой леди/Брошки занимают особое место в ювелирном гардеробе жены президента
Апостроф
2025-02-21T15:39:51Z
Винтажные корсеты и духи в Эрмитаже: как известные бренды готовятся к приходу весны
Marie Claire
2025-02-21T15:27:12Z
Субсидия на аренду жилья: могут ли назначить, если один из супругов не является ВПЛ
ZN UA
2025-02-22T05:03:16Z
22 февраля: церковный праздник сегодня, кого нужно помянуть в эту родительскую субботу
UAToday
2025-02-22T05:03:09Z
Обещал рассказать правду о Зеленском и скрылся: куда девался Денис Манжосов из "Квартал 95"
Знай
2025-02-22T04:51:17Z
Исключен из воинского учета: кто может получить этот статус
ZN UA
2025-02-22T04:03:32Z
Масленичная неделя: когда начнется и что нужно делать
ZN UA
2025-02-22T03:34:41Z
В ВСУ рассказали о ликвидации подразделений КНДР в Курской области
TSN
2025-02-22T03:27:48Z
Приедут с полицией срывать счетчик: за какие долги украинцам "отрезают" свет
Знай
2025-02-22T03:12:08Z
Почему нельзя мыть полы 22 февраля и зачем готовить черную уху: приметы апреты на Маврикия и 70 мучеников
Знай
2025-02-22T03:03:59Z
Без суржика: как сказать по-украински «мошенничество»
ZN UA
2025-02-22T01:04:38Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Жизнь после смерти: ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
TSN
2025-02-21T22:09:45Z
Даже сыр сокращает жизнь: ученые исследовали факторы, приближающие нас к смерти
Знай
2025-02-21T19:51:22Z
В Украине снизят цены на медпрепараты: исчезнут ли из продажи наиболее популярные лекарства?/Фарма поддержала решение властей, но как оно будет реализовано на практике?
Апостроф
2025-02-21T16:30:44Z
Как правильно варить свиной язык: полезные советы
Фокус
2025-02-21T16:12:42Z
Как ставить долгосрочные цели и достигать их без героизма и потери сна
Marie Claire
2025-02-21T16:00:43Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
TSN
2025-02-21T14:36:59Z
Плата за лекарства при ОРВИ и COVID: Минздрав призвал сообщать о нарушениях врачей
Фокус
2025-02-21T14:15:36Z
Онлайн-покупки выросли на 50%: какие категории товаров бьют рекорды спроса в Украине
Хвиля
2025-02-22T04:00:43Z
Пенсия в 2025 году: в ПФУ объяснили, какая ошибка будет стоить денег
Политека
2025-02-21T19:00:32Z
Нафтогаз сообщил о "непростой" ситуации с газом
Корреспондент
2025-02-21T18:09:58Z
ПриватБанк приостановит работу: когда и почему
Апостроф
2025-02-21T17:51:11Z
ПриватБанк отказал женщине в снятии депозита, требует 12 500 гривен компенсации: известно, на чью сторону стал суд
Политека
2025-02-21T17:30:19Z
Украинцы стали зарабатывать на 3 тысячи больше: озвучены суммы реальных зарплат
Знай
2025-02-21T17:12:43Z
Украина вошла в четверку лидеров Европы по уровню поддержки стартапов
Лига
2025-02-21T17:06:16Z
OpenAI с декабря увеличило количество пользователей на 33%, несмотря на появление DeepSeek
Лига
2025-02-21T15:27:42Z
Краснокнижные птицы из Украины начали перебираться в РФ: орнитолог назвал причины
Фокус
2025-02-21T15:06:14Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Нетипичные раритеты: два старых грузовика Ford 1941 года продают за $1,25 миллиона
Фокус
2025-02-20T13:12:15Z
Запас хода — 1000 км: электромобили Mercedes получат инновационную батарею
Фокус
2025-02-20T11:12:17Z
Недорогой коммерческий электрокар Kia рассекретили за считанные дни до премьеры
Фокус
2025-02-20T08:45:14Z
Мигалки на дорогах: когда нужно уступать, а когда можно ехать дальше, памятка для водителей
Знай
2025-02-20T07:51:18Z
Итоги 21.02: Договор о недрах и ультиматум Трампа
Корреспондент
2025-02-22T05:00:20Z
Трамп может растоптать главную мечту украинцев: о чем идет речь
Comments UA
2025-02-22T04:51:29Z
Создание спецтрибунала для РФ под угрозой из-за США - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T04:39:32Z
Британия "бросит вызов" США: Лондон готовит новую помощь Киеву и санкции против Москвы — The Telegraph
TSN
2025-02-22T04:21:41Z
Европейские министры обороны проведут экстренное совещание по Украине - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T03:45:56Z
США подали проект резолюции ООН по войне - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T03:36:37Z
США шантажируют Киев доступом к Starlink - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T02:30:08Z
Отключение Starlink на фронте: эксперт рассказал о возможных последствиях
TSN
2025-02-22T01:03:09Z
Или Украина подписывает соглашение по редкоземельным ископаемым, или у Киева будут проблемы, — Трамп
Фокус
2025-02-22T00:57:10Z