Перше, що зробив Дональд Трамп на посаді президента, підписав цілий пакет указів, що стосуються енергетики, імміграційної політики, нацбезпеки та скасовують низку рішень адміністрації Джо Байдена.
Ці документи не вимагають схвалення Конгресу США, тому можуть бути швидко виконані. За Конституцією, президент може обходити Конгрес, видаючи виконавчі приписи, що дозволяють йому ухвалювати законодавчі акти. До речі, вони мають меншу юридичну силу, ніж закони, і можуть бути скасовані наступним президентом. Коротко про - як перші укази Трампа вплинуть на світ і ситуацію в самій Америці.
Зупинив допомогу іншим країнам
Одним із перших підписаних документів став указ про тимчасове зупинення всіх програм зовнішньої допомоги, що триватиме 90 днів, для проведення перевірки їх відповідності його політичним цілям.
Державний секретар Марко Рубіо пояснив членам Сенатського комітету з міжнародних відносин під час слухань, що "кожний долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, та кожна політика, яку ми проводимо, мають бути виправдані відповіддю на три питання: чи робить це Америку безпечнішою? Чи робить це Америку сильнішою? Чи робить це Америку більш процвітаючою?"
Наслідки: таке рішення негативно вплине на ті держави, які отримують допомогу від США. На Україну нехай не в короткостроковій перспективі (виділена адміністрацією Байдена допомога була практично повністю вже передана), але також. Для цього варто згадати, що затримка військової допомоги Україні взимку-навесні 2024 року призвела до стрімкого погіршення ситуації на фронті та захоплення російськими окупантами нових українських територій.
Associated Press повідомляє, що останній офіційний звіт про іноземну допомогу в адміністрації Байдена показує, що 68 мільярдів доларів, які було виділено на програми за кордоном, призначені для ліквідації наслідків стихійних лих, охорони здоров'я та продемократичних ініціатив у 204 країнах та регіонах.
Деякі з найбільших одержувачів допомоги США - Ізраїль (3,3 млрд доларів на рік), Єгипет (1,5 млрд доларів на рік) та Йорданія (1,7 млрд доларів на рік) - навряд чи зіткнуться з різкими скороченнями, оскільки ці суми включені у довгострокові пакети та у деяких випадках регулюються договірними зобов'язаннями.
Вихід США із ВООЗ вдарить по цій організації
Ще один підписаний указ - про вихід США із Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Трамп пояснив своє рішення "неправильним поводженням ВООЗ з пандемією COVID-19" та "нездатністю організації до реформ". Серед інших причин названо "несправедливо високі фінансові внески США" порівняно з іншими країнами, такими як Китай. "Всесвітня організація охорони здоров'я обкрадала нас, усі обкрадають Сполучені Штати. Цього більше не буде", – заявив Трамп під час підписання угоди.
Наслідки: на думку експертів, це рішення може негативно вплинути на глобальну систему охорони здоров'я та ускладнити боротьбу з майбутніми пандеміями. Сполучені Штати сьогодні є найбільшим фінансовим донором ВООЗ, на них припадає близько 18% її загального фінансування.
Координатор Білого дому з реагування на Covid-19 під час адміністрації Байдена доктор Ашиш Джа назвав рішення президента Дональда Трампа про вихід із Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) "стратегічною помилкою". "ВООЗ - це досить важлива організація, і вихід Америки створює політичний вакуум, який може заповнити лише одна країна - і це Китай", - сказав Джа в інтерв'ю CNN.
Боротьба з погіршенням клімату – зупиняється
США виходить із Паризької кліматичної угоди - ще один документ із візою Трампа. Паризька угода – міжнародний пакт, спрямований на обмеження глобального потепління шляхом зменшення викидів парникових газів. Це вже друга спроба адміністрації Трампа вивести США з Паризької угоди. Перша відбулася у 2017 році, але її скасував Джо Байден.
Наслідки: Білий дім оголосив про "національну енергетичну надзвичайну ситуацію", окресливши низку змін, спрямованих на відміну кліматичних норм США та підвищення видобутку нафти та газу. Цей указ може призвести до погіршення кліматичної ситуації у США, оскільки знову відкриє інтенсивне використання вугілля та нафти. Хоча Паризька угода не є юридично обов'язковою, вона вважається ключовим документом, який спонукає до глобальної співпраці для боротьби з причинами глобального потепління.
Білий дім також анонсував низку змін, зокрема скасування кліматичних ініціатив адміністрації Байдена: скорочення інвестицій у чисту енергію, скасування стимулів для електромобілів та розширення видобутку нафти та газу.
Зачинив двері для мігрантів
Міграційних указів підписано 10. Пов'язані вони з боротьбою з незаконною міграцією, закриттям кордону та поверненням до політики «залишатися в Мексиці». Відповідно до цієї політики громадяни третіх країн мають повернутися до Мексики для очікування результатів їхніх справ щодо надання притулку в США.
Наслідки: плани Трампа щодо депортації викликали занепокоєння у іммігрантів, які підлягають висилці, включаючи тих, хто, за словами захисників прав іммігрантів, є законослухняними, довгостроковими жителями, які мають подружжя та дітей - громадян США. В Америці зараз перебувають десятки мільйонів нелегальних мігрантів, яких Трамп хоче депортувати з країни. Однак операція з депортації такого масштабу, швидше за все, займе роки і буде надзвичайно дорогою.
У перші хвилини президентства Трампа США закрили мобільний додаток для мігрантів. Програма була єдиним способом подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою. У травні 2023 р. адміністрація Байдена визначила додаток CBP One єдиним способом для мігрантів подати запит на притулок на кордоні США з Мексикою та записатися на зустріч із представником прикордонної служби для отримання притулку.
Загроза від ШІ знову велика
Дональд Трамп скасував указ свого попередника Джо Байдена про ризики штучного інтелекту (ШІ). Указ Байдена вимагав від розробників систем ШІ, які можуть становити ризики для національної безпеки, економіки, громадського здоров'я або безпеки США, ділитися результатами тестувань з урядом США відповідно до Закону про оборонне виробництво перед випуском цих систем у публічний доступ.
Крім того, указ зобов'язував федеральні агенції встановлювати стандарти для таких тестувань та враховувати пов'язані з ними ризики, зокрема у сферах хімічної, біологічної, радіологічної, ядерної та кібербезпеки. Його метою було створення запобіжників у відповідь на швидкий розвиток ШІ та його потенційні негативні наслідки.
Наслідки: штучний інтелект (ШІ) викликає побоювання через можливе зникнення певних професій, виходу його з-під контролю людини та інших негативних наслідків. Міжнародний валютний фонд уже підрахував, що ШІ може забрати близько 40% робочих місць. І тепер знову відкривається шлях для його безконтрольного використання.