MY.UAНовини
Хайп на обуренні українців: навіщо журналісти розкрутили слова Портнікова про "війну для бідних"
Хайп на обуренні українців: навіщо журналісти розкрутили слова Портнікова про "війну для бідних"

Хайп на обуренні українців: навіщо журналісти розкрутили слова Портнікова про "війну для бідних"

Слова журналіста Віталія Портнікова про відповідальність за війну та роль простих людей у захисті держави викликали бурхливу реакцію серед українців, які болісно сприймають будь-які згадки про несправедливість війни. Фокус розповідає, як цей випадок порушив питання про межі публічної відповідальності та маніпуляції в інформаційному просторі.

Останнім часом ім’я відомого журналіста Віталія Портнікова опинилося у центрі громадського обговорення. Причиною стало активне поширення в соціальних мережах уривку із його старого інтерв’ю, що викликало гостру реакцію українців. Цей скандал підняв цілу низку питань про межі відповідальності публічних осіб, маніпуляції в інформаційному просторі та реакцію українського суспільства на подібні ситуації.

Війна для бідних? Про шо казав Портников

Все почалося з того, що у соціальних мережах підняли старе інтерв’ю Портнікова, у якому його висловлювання вирвали з контексту. Майже рік тому, у лютому 2024 року Віталій Портников дав велике інтервʼю журналістці Наталії Балюк для її ютуб-проєкту "Балючі теми". А вже в цьому році з'явився уривок його слів про те, що за демократію мають гинути прості люди, а не діти депутатів.

Звісно це викликало бурю емоцій, особливо серед громадян, які болісно реагують на питання, пов’язані з війною та суспільною несправедливістю. Опитані Фокусом експерти вважають, що ситуація стала можливою через загальне відчуття образи та несправедливості у суспільстві, травмованому війною.

А ось цитата Портникова дослівно:

"У середньовіччя теж купували лицарям лати, зброю. І це було дуже дороге задоволення. Тому, до речі, воювала аристократія, а не прості люди. У простих людей не було грошей, щоб воювати за власну державу. Це взагалі була не їхня справа. Тому що це було дуже дороге задоволення — захист Вітчизни. Прості люди почали воювати по суті вже в наші з вами часи. З примусу у великих імперіях, і з обов’язку після Великої Французької революції.

Тому що "якщо ви хочете рівноправ'я, тоді державу будуть захищати не аристократи, тому що ви їх гільйотинували, ви сказали, що Франція належить вам, тому ви маєте йти на фронт всі". От коли зараз кажуть, що мають воювати діти депутатів, і після цього вони підуть. Ні, любі. Це демократична держава. В демократичній державі за державу гине проста людина. Якщо ми хочемо, щоб за державу гинули аристократи, ми маємо жити у феодальній державі, як це було до Великої Французької революції.

За бажання бути рівними треба платити, в тому числі і власним життям. А якщо ти не хочеш рівності, ти не платиш, ти собі спокійно займаєшся своїми справами на полі, а якась інша людина одягає ці свої лицарські принади і йде воювати з іншим лицарем. Тому що вона воює за власність. За свою землю і за тебе. Бо ти теж його власність. Вона захищає свою власність: тебе, корову і землю. А якщо ти не корова і не будинок, то ти маєш бути поруч".

За версією портал Антоніна, проєкта фахового інтернет-видання Детектор медіа, уривок з інтерв'ю використали як привід для "інфокампанії з дискредитації" Портникова.

Сам Портников пояснив, що той уривок "використовується московською і проросійською агентурою в нашій країні для мого цькування".

"Кожний, хто його прослухає, переконається, що в ньому не було й тіні бажання перекласти відповідальність за війну на частину населення, навпаки — наголошувалося, що у війні в демократичній державі кожен має бути поруч з іншим — цими словами ці міркування й завершилися", — підкреслює журналіст.

Несправедлива війна: чому обурились українці

Політолог Олег Постернак вважає, що цієї історії ніколи б не сталося, якщо б не були зачеплені тонкі струни суспільного сприйняття війни, несправедливості війни.

"Тобто, якщо, наприклад, служили б діти депутатів, чиновників чи інших високопосадовців, і це було б оприлюднено, як, наприклад, в Ізраїлі, де першочергово повідомляють, хто з родин високопосадовців бере участь у бойових діях, спрямованих проти терористичних угруповань, то, ймовірно, розмірковування Портникова не викликало б такого суспільного резонансу. Але в нашому суспільстві існує певне почуття образи й розчарування через несправедливість війни. Більше того, ця війна усвідомлюється як боротьба за свободу, і навіть невелика іскра може стати тригером для масових суспільних обурень, які в даному випадку спрямувалися проти конкретної особи", — каже Фокусу політолог.

Тобто, на місці Портнікова міг би опинитися будь-хто — публіцист, експерт чи політик, який зробив би аналітичний висновок, порівнюючи, скажімо, армії середньовіччя та сучасності. Але без існування суспільного очікування, сформованого травмами війни, така історія навряд чи набула б значного розголосу чи стала б такою резонансною, вважає Постернак.

"Другий момент, який мене особливо обурив у цій історії, — це агресивна та неадекватна реакція тих, хто намагається захистити Портнікова за будь-яку ціну. Ця реакція дуже нагадує сценарії, які використовувалися під час підтримки Уляни Супрун або Марії Берлінської, коли остання, за твердженнями, сприяла наведенню ракет на виставку в Чернігові. Я говорю про це відкрито й чесно, як і потрібно про це писати. Схоже, існує певна група, що складається з грантових активістів, які перебувають на зарплаті у деяких громадських організаціях і тісно пов’язані з іноземними колами. Також є група прихильників Порошенка, які активно втручаються в будь-які конфлікти, де це може бути вигідно для захисту свого "провідного блогера". Усі знають, що Портніков є прихильником Петра Олексійовича Порошенка, і це не є новиною", — продовжує Постернак.

Уся ця агонія, пристрасні з’ясування стосунків, словесні перепалки та конфлікти ще більше розшматовують суспільство, яке вже й так виснажене війною та її несправедливістю.

Цензура під час війни: спочатку думати — потім говорити

Можливо, з історичної чи аналітичної точки зору міркування Портникова мають право на існування, вважає експерт, але тут питання вже до самого журналіста.

"Навіть якщо це інтерв’ю було записане рік назад, але ж під час війни, кожен із нас — блогер, журналіст, політик, експерт, активіст чи військовий — повинен тричі подумати, перш ніж говорити щось про війну та її справедливі рамки. Питання до Портнікова є. І воно навіть не стільки в тому, що саме він сказав, адже його слова можна трактувати як аналітичне міркування. Проблема полягає у відсутності відповідальності, самоцензури та розуміння болю й трагедії величезної кількості людей. Людей, які втратили близьких, перебувають у полоні, втратили своє майно або й самі загинули. Це не просто висловлювання перед камерою чи коментар без жодної відповідальності", — говорить Постернак.

У 2014–2015 роках, коли війна точилася лише на Донбасі, або часи анексії Криму, масштаби трагедії не були такими глобальними, як зараз. Уже тоді це була велика трагедія, але сьогодні вона ще масштабніша, з руйнуваннями та масовими втратами. І тому, вважає політолог, коли хтось говорить щось публічно — на камеру чи під запис, — потрібно тричі подумати, як ці слова будуть сприйняті людьми, для яких біль війни сидить глибоко в душі.

"На жаль, і це варто підкреслити, у Портнікова абсолютно відсутнє розуміння цього. Більше того, цього розуміння немає й у тих, хто його захищав. Як раніше вони захищали Берлінську чи Супрун, так і зараз, організовуючи медійні "посиденьки", створюють ілюзію, що Портнікова несправедливо піддають обструкції. Насправді, критика Портнікова є абсолютно справедливою. Інша річ, що деякі блогери використовують цю ситуацію для накручування власної популярності й збору лайків. Однак відповідальність залишається на самому Портнікові. І це його ніяк не виправдовує, це однозначно", — вважає Постернак.

Але варто поставити інше запитання: чому саме зараз ця тема стала настільки обговорюваною? Олег Постернак допускає, що це може бути використано для розкрутки певних інтернет-проєктів. Відомо, що багато хто займається розкруткою своїх YouTube-проєктів і використовує для цього хайпові теми. Це привертає увагу суспільства, створює резонанс і допомагає збільшити аудиторію, підписників та кількість переглядів. Тому цілком логічно, що за роздуванням цієї історії міг стояти мотив підвищення популярності чи прибутків медійних проєктів.

Але виникає питання: якщо це зрежисована кампанія, то заради чого? Просто щоб знищити репутацію Портнікова? Це навряд чи. Його популярність обмежується досить вузьким колом прихильників, які вважають його авторитетом. Малоймовірно, що хтось хотів знищити його репутацію саме в їхніх очах.

"Сам Портніков висловлював припущення, що це може бути почерк ФСБ чи "рука Москви", яка намагається створити з нього сакральну жертву. Він навіть припустив можливість замаху на своє життя. Однак, особисто я вважаю таку теорію малоймовірною," — каже політолог.

Скоріше, це виглядає як історія випадкового характеру, яка була підігріта частиною лідерів суспільної думки для просування власних онлайн-проєктів, видань чи медіа. Проте не можна виключати, що на якомусь етапі до цього могли долучитися й російські агенти, які активно працюють в Україні. Для них подібні резонансні кампанії є зручним інструментом для досягнення власних цілей, таких як дестабілізація суспільства чи розпалювання внутрішніх конфліктів.

"Спершу здалося, що головна мета цієї кампанії — зовсім не Портніков. Було враження, що це чергова спроба внести смуту в українське суспільство, якого й так роздирають війна та внутрішні конфлікти. Нам і без того вистачає напруги.

Однак, зважаючи на учасників цієї історії — аналітиків, журналістів і медіатусовку — виглядає, що мета була доволі проста: зіграти на емоціях і настроях у цьому середовищі. Єдина очевидна причина такої активності — це розкрутка власних медіаресурсів та онлайн-проєктів", — резюмує Постернак.

Нагадаємо, народна артистка України Лариса Кадочникова потрапила у мовний скандал під час вручення премії імені Сергія Параджанова Національної спілки кінематографістів 9 січня 2025 року.

Також Фокус розповідав, що новий рекламний банер у метро Києва обурив правозахисників. Вони звернули увагу на некоректність формулювання, яке таврує окуповані землі та їхніх жителів як "небезпечних".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
GRISANA хоче представляти Сан-Марино на Євробаченні 2025
1News
2025-01-22T07:45:33Z
Технологія українського стартапу допомогла зняти фільм "Бруталіст" з Едріаном Броуді
24tv
2025-01-22T07:36:20Z
«Зоряні війни» від Шона Леві: Раян Ґослінґ претендує на головну роль, а зйомки планують на осінь
ITC
2025-01-22T07:31:41Z
Учасниця Нацвідбору на Євробачення-2025 подала заявку на участь у конкурсі від іншої країни
24tv
2025-01-22T06:57:57Z
Після 4 років шлюбу: молода дружина Віктора Павліка зробила важливе зізнання
GlavRed
2025-01-22T06:27:13Z
Які налаштування змінити на телевізорі, щоб миттєво поліпшити зображення
InternetUA
2025-01-22T06:21:40Z
Мішина несподівано прокоментувала, чому пішла з ТЕТ: "Жовч, пітьма і ті..."
Политека
2025-01-22T02:00:37Z
Голос Лесі Українки зберігся на єдиному записі: історик розповів, як його, ймовірно, зробили
Telegraf
2025-01-22T01:24:38Z
«Стрічка часу» Катерини Горностай потрапив до головної конкурсної програми Берлінале
ZN UA
2025-01-22T00:39:22Z
В Україні продають породистого кота "по акції" за 11 тисяч гривень: як він виглядає
Telegraf
2025-01-22T07:45:17Z
Які завдання з математики будуть цьогоріч на НМТ
24tv
2025-01-22T07:42:42Z
"Резерв+" буде недостатньо: які документи потрібно носити чоловікам під час воєнного стану
Telegraf
2025-01-22T07:33:18Z
В 2025 році почне діяти норма про обмеження виплат: не зачепить лише одну категорію пенсіонерів
Политека
2025-01-22T07:27:29Z
"Україна є․ Україна єдина": Зеленський на Софіївській площі привітав із Днем Соборності
24tv
2025-01-22T07:27:27Z
Розкриті технічні характеристики американського розвідувального дрона FTUAS
InternetUA
2025-01-22T07:24:39Z
Російська армія далі просувається в Курській області: деталі від (ISW
TSN
2025-01-22T07:18:54Z
Мобілізацію 50-річних ніхто не зупиняв, – військовий адвокат розповів, як діє директива зараз
24tv
2025-01-22T07:18:52Z
Відстрочки для студентів, аспірантів і докторантів повернулись у "Резерв+"
24tv
2025-01-22T07:15:04Z
Росіяни за добу 123 рази обстріляли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
УкраинФорм
2025-01-22T07:45:52Z
Звільнено понад 200 учасників штурму Капітолію. Поліція незадоволена помилуванням Трампа
Лига
2025-01-22T07:45:38Z
WSJ: Є сумніви, що Келлог закінчить війну за 100 днів, як доручив Трамп. Для чого тоді він потрібен?
ZN UA
2025-01-22T07:42:41Z
Ні війни, ні миру: експерти розповіли, як далі розвиватиметься протистояння Ізраїлю та ХАМАС
Политека
2025-01-22T07:42:03Z
ЗМІ: Франція видала другий ордер на арешт поваленого лідера Сирії
Европейская правда
2025-01-22T07:40:57Z
Зеленський назвав політика, від бажання якого залежить членство України в НАТО
TSN
2025-01-22T07:39:12Z
«День, який став вирішальним моментом». Звернення президента з нагоди Дня Соборності України
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T07:36:15Z
Зеленський: якщо Трамп хоче розширити США за рахунок Росії – то чому ні?
Европейская правда
2025-01-22T07:34:00Z
Як кваліфікують та чи доводять російській слід в справах про підпал автівок військових та волонтерів
Украина Криминальная
2025-01-22T07:33:18Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-22T07:21:14Z
Загадкова "карусель" з птахів над Києвом: експерт пояснив, що відбувається
TSN
2025-01-22T07:09:37Z
Російські військові вночі та зранку шість разів вдарили по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2025-01-22T07:09:06Z
ЗСУ відкинули росіян на найгарячішому напрямку, але ворог теж має просування
Telegraf
2025-01-22T07:06:19Z
Окупанти намагаються пробитися до Покровська: карта бойових дій на 22 січня
24tv
2025-01-22T07:03:56Z
Війська РФ минулої доби вбили одного жителя Донеччини і ще трьох поранили
УкраинФорм
2025-01-22T06:42:32Z
На фронті було 121 боєзіткнення за добу, половина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-22T06:42:03Z
Мокрий сніг та рвучкий вітер: синоптики прогнозують погіршення погоди в Україні
Политека
2025-01-22T06:36:12Z
Пошкоджень зазнали нові тролейбуси: у Миколаєві ворог атакував підприємство
24tv
2025-01-22T06:33:20Z
На Житомирщині поліція проводить розслідування щодо знущання жінки з 10-річного сина
УкраинФорм
2025-01-22T07:42:55Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 22 січня
Мій Харків
2025-01-22T07:42:06Z
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві сталось через чутки про пошкодження нею дверей однієї з учасниць — поліція
Khreschatyk
2025-01-22T07:42:03Z
На Волині засудили чоловіка, який у Viber-чаті повідомляв про рейди ТЦК
InternetUA
2025-01-22T07:27:00Z
Субтропічний Новий Орлеан накрив потужний сніговий шторм
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T07:12:19Z
У Сумах внаслідок атаки дрона постраждали троє людей, пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
2025-01-22T07:07:08Z
Суд півтора року не виносить вирок російському окупанту, якого звинувачують у розстрілі батька й сина в Бучі
Украина Криминальная
2025-01-22T07:06:38Z
Втратила більше 8 тисяч: клієнтка "ПриватБанку" залишилась без грошей, справа вирішилась в суді
Политека
2025-01-22T07:03:48Z
На Київщині через падіння уламків дронів пошкоджені декілька будинків
УкраинФорм
2025-01-22T06:57:07Z
Комунальні пільги будуть вже за новими правилами: як це працюватиме
Знай
2025-01-22T07:36:39Z
ЄБРР готовий фінансувати розмінування сільгоспземель в Україні
AgroPortal
2025-01-22T07:30:17Z
Нафта стабільна на тлі заяв Трампа про надзвичайну ситуацію в енергетиці
УкраинФорм
2025-01-22T07:15:36Z
Українцям загрожують штрафи за несплату доставки газу
AgroNews
2025-01-22T07:06:53Z
Аграрії вимагають зниження акцизів на паливо: загроза неконкурентоспроможності сектору
Agravery
2025-01-22T07:06:29Z
Понад ₴2 млн. збитків бюджету: кіберполіція та БЕБ викрили керівника одного з КП Дніпра
Украина Криминальная
2025-01-22T06:42:46Z
Коли закінчиться війна в Україні: Світовий банк дав прогноз
Политека
2025-01-22T06:42:37Z
В Україні безробіття впало до історичного мінімуму: що відбувається на ринку праці
Хвиля
2025-01-22T06:36:05Z
Китай надає пріоритет імпорту українських зернових культур – Сергій Ткачук
Agravery
2025-01-22T06:27:40Z
Тримач для рушників і підставка для книг: 10 унікальних способів змінити призначення качалки
24tv
2025-01-22T07:27:12Z
2 знаки зодіаку, які отримають несподіваний подарунок до кінця тижня
24tv
2025-01-22T07:06:19Z
Що можна зробити з черствим хлібом: прості та смачні ідеї та елементарні рецепти
Знай
2025-01-22T06:51:53Z
Ця страва зробить свято: казкова паелья з куркою та морепродуктами
24tv
2025-01-22T06:36:04Z
Знаки Зодіаку, яким можна довіряти: астрологи склали рейтинг найнадійніших
Политека
2025-01-22T05:03:40Z
Взуття на хутрі - не найголовніше: як не мерзнути в ноги взимку
Знай
2025-01-22T04:51:35Z
Що означає "за сім верст киселю їсти": лише одиниці правильно пояснять вислів
GlavRed
2025-01-22T04:27:36Z
Подарунок від Джеймі Олівера: швидкий кекс в чашці на сніданок без випікання
24tv
2025-01-22T04:09:13Z
Який будинок можна купити у Куршевелі за ціною звичайного українського тендеру
Telegraf
2025-01-22T03:30:18Z
Відомий інсайдер показав зображення реального iPhone 17 Air
InternetUA
2025-01-22T07:39:35Z
У людей є останній шанс поглянути на одну з найяскравіших комет в історії: зникне на 800 000 років
Фокус
2025-01-22T07:36:27Z
Великобританія запровадить «цифровий гаманець» для водійських прав, а також чат-бота на основі OpenAI
InternetUA
2025-01-22T07:30:35Z
Meta незабаром дозволить користувачам пов’язати обліковий запис WhatsApp з Instagram і Facebook
InternetUA
2025-01-22T07:16:40Z
OpenAI і SoftBank запускають проєкт Stargate з будівництва датацентрів для штучного інтелекту на $500 млрд
ITC
2025-01-22T07:07:29Z
Meta приваблює творців TikTok бонусами в 5 тисяч доларів, угодами щодо вмісту, безкоштовною перевіркою
InternetUA
2025-01-22T07:01:52Z
Шимпанзе вкотре здивували вчених: демонструють заразну "мокру" поведінку
Фокус
2025-01-22T06:45:17Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 січня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T06:12:17Z
Найшвидший суперкомп’ютер у світі почав працювати у Каліфорнії — його використають для особливої мети
InternetUA
2025-01-22T06:01:50Z
Щоб навесні не виникло проблем: 3 обов'язкові завдання, які слід виконати з газоном у січні
24tv
2025-01-22T07:36:58Z
Нове дослідження виявило тривале пошкодження ДНК, пов’язане з раком
Portaltele
2025-01-22T07:30:09Z
Визнаної дієвої вакцини від АЧС немає: названо ефективні методи боротьби
AgroPortal
2025-01-22T07:00:20Z
Натирання стегон під час ходьби: чому виникає та як уникнути
24tv
2025-01-22T06:15:23Z
Вода чи молоко: на чому краще варити вівсянку
24tv
2025-01-21T21:57:00Z
У популярних ліків Ozempic та Wegovy виявляють все більше негативних побічних реакцій
24tv
2025-01-21T20:15:48Z
У Вишгороді на базі медустанови відкрили реабілітаційне відділення
УкраинФорм
2025-01-21T20:12:54Z
Не присідання і не станова тяга: ось найкраща вправа для сильних ніг і сідниць
24tv
2025-01-21T20:00:59Z
Чому варто уникати надмірного використання солі взимку: чим це загрожує
24tv
2025-01-21T19:54:50Z
ПСЖ – Манчестер Сіті: онлайн-трансляція матчу за виживання в Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T07:39:36Z
Шовковський: За несприятливого рахунку ми знайшли свої моменти
УкраинФорм
2025-01-22T06:21:10Z
Шахтар — Брест. Напередодні
Football.ua
2025-01-22T06:16:23Z
Юнацька збірна України з футзалу Istria Nations Cup почали з перемоги на
УкраинФорм
2025-01-22T06:03:07Z
Галатасарай — Динамо Київ. Наші оцінки
Football.ua
2025-01-22T06:00:46Z
УАФ затвердила місце проведення матчу Україна - Бельгія
УкраинФорм
2025-01-22T05:54:11Z
Світоліна не пробилась в 1/2 фіналу Australian Open-2025
Комсомольская правда
2025-01-22T05:48:34Z
Студентська збірна України зупинилася за крок від фіналу Універсіади-2025
1News
2025-01-22T05:45:17Z
«Шахтар» сьогодні приймає французький «Брест» в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-01-22T05:09:34Z
Розкішний та потужний: Zeekr представив свій перший універсал
AutoCentre
2025-01-22T07:16:20Z
В Україні стрімко зростають продажі авто з Китаю: ТОП найпопулярніших
ЗаРулем
2025-01-22T06:51:59Z
Названо найпопулярніші седани, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T03:51:18Z
Клоун, перфекціоніст чи бос: що про водія каже положення рук на кермі - тест
GlavRed
2025-01-21T22:27:59Z
В Україні зріс попит на китайські авто: які купують найчастіше
24tv
2025-01-21T19:21:09Z
Названо найпопулярніші джипи, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T18:12:46Z
Заправити "повний бак" авто за ціною чашки кави - це реально. Показуємо на прикладі
Telegraf
2025-01-21T18:00:02Z
Як на Прикарпатті бронюють автомобілі для рятувальників
AutoCentre
2025-01-21T17:25:47Z
Volkswagen ID.4 – найпопулярніший китайський автомобіль в Україні у 2024 році
ITC
2025-01-21T16:58:46Z