MY.UAНовини
Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи
Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи

Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи

Перемир'я між Ізраїлем і Хамас почало діяти. Відбувся перший обмін заручниками. Але паралельно з цим зрушився з мертвої точки один логістичний проект, який може бути вкрай невигідним Кремлю. Йдеться про міжнародні транспортні коридори та про... Індію з Туреччиною. Чули про IMEC? Якщо ні — давайте розбиратися.

Транспортні коридори з Індії та фактор Росії. Індія, хай і на 10 років після Китаю, але підійшла до усвідомлення необхідності реалізації глобальних транспортних коридорів. Простіше кажучи, створення інфраструктури та механізмів співпраці, що полегшують торгівлю з досить віддаленими юрисдикціями. А також обміну технологіями та розвитком науково-технічного співробітництва. В першу чергу, йдеться про держави Європейського союзу. А щодо науково-технічної кооперації, то тут питання в державах, залучених до логістичного проекту як партнерів і транзитерів товарів.

Перший такий коридор, договірна база якого була створена на рубежі 2014-15 років, є коридор «Північ-Південь». Про нього, думаю, чули багато. Це проект розвитку логістики з доставки товарів з портів Індії до Ірану, далі через Каспійське море (або сухопутним коридором через Кавказ) до Росії. І вже там через порти Санкт-Петербурга (і, можливо, держави Балтії) до Скандинавії та Німеччини. Розглядалося питання і запуску сухопутного транзиту через території Білорусі та Польщі. Після 2022 року, коли РФ опинилася під загрозою ізоляції, проект сприймався як, скоріше індо-російський. До речі, проблеми Вірменії, включаючи втрату контролю над Нагірним Карабахом, багато в чому визначалися майбутнім маршрутом цього коридору. Точніше, хто буде його контролювати від іранського кордону. І, треба відзначити, що, незважаючи на війну в Україні та «токсичний» для багатьох держав статус Ірану, Індія продовжувала вкладати в розвиток маршруту. Просто є інтереси держави, які розраховані на кілька десятиліть вперед.

На цьому можна було б поставити крапку, але нестабільна політична ситуація на півночі, а також атаки на торгові судна біля берегів Ємену змусили Індію замислитися над ще одним глобальним проектом. Так виникла ідея IMEC — економічного коридору Індія-Близький Схід-Європа (India Middle East Europe economic corridor). 9 вересня 2023 року, на саміті G20, який проходив у Делі був підписаний меморандум про взаєморозуміння між США, ЄС, Індією, Францією, Німеччиною, Італією, ОАЕ та Саудівською Аравією. Ідея була проста — розвинути мережу залізниць з портів ОАЕ та Саудівської Аравії через Йорданію в напрямку портів Ізраїлю. І далі вже морем вантажі доставляються до європейських держав і США. Початок реалізації проекту планувалося на 2024 рік. Але напад ХАМАС на Ізраїль і початок війни в Секторі Газа (так само як і продовження у вигляді війни Ізраїлю на території Лівану) поставили реалізацію проекту на паузу.

Вигодоотримувачем від даної ситуації була Росія. По-перше, ситуація, що склалася, збільшувала привабливість коридору Північ-Південь, як основної магістралі поставок товарів з Індії до ЄС. По-друге, Росія, не визнаючи того, але могла вплинути (як за посередництвом Ірану так і самостійно) на єменських хуситів. Тобто частково убезпечити судноплавство в Червоному морі. Але не для всіх. Важливий фактор, якщо врахувати, що збиток від дій цього угруповання для світової економіки за підрахунками The Economist вже склав близько $200 млрд. Для порівняння, оціночна вартість створення логістичної інфраструктури IMEC планувалася в 10 разів менше (перший етап — ЗД+порти+склади).

Але крім IMEC в цей же час виник другий проект за напрямком Близький Схід-Європа. Йдеться про турецьку ідею створення міжнародного транспортного коридору IDR (Iraq Development Road). Турецька сторона скористалася спочатку виходила з ініціативою альтернативного маршруту. І запропонувала створення на першому етапі реалізації 1200 км залізниці від портів Іраку, ОАЕ та Катару через Йорданію і Сирію до турецького кордону. Вартість проекту (першого етапу) оцінювалася в $17 млрд. Відповідний меморандум про взаєморозуміння в реалізації проекту підписали міністри транспорту Туреччини, ОАЕ, Іраку та Катару навесні 2024 року. Але, тут також сталася «заминка» - Сирія не поспішала приєднуватися до ініціативи. Заради справедливості відзначу: Асад не говорив і «ні». А маршрут з єдиною гілкою через Іракський Курдистан був надто ризикованим для Анкари, враховуючи турецько-курдські відносини. Теж пауза і теж можна говорити, що затримка давала Російській дипломатії додаткові козирі в регіоні (та й не тільки).

Таким чином, до осені 2024 року обидва плановані проекти були поставлені на паузу. Росія продовжувала підтримувати Хезболлу і ХАМАС (останніх, скоріше, політично), працювати з урядом Асада в Сирії і вести діалог з Хуситами.

Щось пішло не за планом або печаль для Путіна Першою зробила свій хід Туреччина. Військова операція, розпочата протурецькими угрупованнями в Сирії призвела до падіння режиму Асада. Росія з домінуючої зовнішньої сили перетворилася на країну, яка намагається виторгувати у нового уряду можливість залишити свої військові бази на середземноморському узбережжі. А от позиції Туреччини та її вплив на сирійську внутрішню політику виросли в рази. Тобто можна очікувати, що найближчим часом пройдуть успішні (інші навряд чи можливі) турецько-сирійські переговори щодо розширення числа учасників проекту IDR. І, якщо таке станеться, залізничний маршрут транзиту може запрацювати вже в 2026 році.

Далі відбувається заморозка бойових дій у Палестині — Хамас і Ізраїль досягають угоди про припинення вогню. За посередництва Катару та участі США. Відразу після цього американський президент Джо Байден заявляє про можливість розморозки проекту IMEC. Якщо таке станеться, приєднання до нього Катару не буде виглядати надто вже несподіваним.

Таким чином, 2025 рік може стати роком «гонки будівельників залізниць» - той, хто реалізує свій проект першим, отримає колосальні конкурентні переваги. Індія, природно, зацікавлена в реалізації власної ініціативи. Адже, крім простого руху товарів, йдеться про технічне і технологічне співробітництво та збільшення індійського впливу на Близькому Сході. У цьому Індія може розраховувати на участь США в реалізації ініціативи. Навіть при Трампі — той як бізнесмен оцінить вигоди і буде сприймати те, що відбувається скоріше як інвестицію.

Для Туреччини вкрай важливо зміцнити свої позиції в Сирії, розширити вплив на Ірак і Йорданію. А також стати одним з ключових транзитерів товарів з Близького Сходу до країн Європи. При цьому турецька ініціатива поєднується з уже реалізованим проектом створення південної сухопутної гілки Поясу і Шляху. Тобто в ній зацікавлений Китай. А от США, враховуючи небажання допускати надмірного посилення турецького впливу в регіоні, в меншій мірі.

Росія після запуску обох маршрутів може опинитися біля розбитого корита. Зокрема:

  • втрачається «козир» у вигляді впливу на Єменських хуситів — є альтернативні шляхи доставки товарів
  • країни Близького Сходу посилюють співпрацю з Індією, Туреччиною, ЄС і США. Що також зменшує можливості Кремля впливати на регіональну політику
  • найголовніше — транспортний коридор «Північ-Південь» втрачає свою значимість для Індії. Торговий оборот з РФ не такий великий: поставки в РФ займають 0,66% від обсягів індійського експорту, а імпорт 5,57% від загальних обсягів. Причому більша його частина (72%) в останні роки припадала на нафту і нафтопродукти (а це танкери).

Значення для України Цей пункт можна було б опустити, просто розписавши красиво можливі втрати РФ. Але, ситуація така, що на обох конкуруючих проектах може отримати свою вигоду і Україна. Але для цього необхідно мале (і, одночасно, складне) — сформувати свою позицію і своє бачення формату участі. Простіше кажучи, зацікавити ініціаторів як IDR так і IMEC.

На перший погляд, для нас найбільш вигідним є проект, де беруть участь США. Але достатньо просто поглянути на карту, щоб зрозуміти, що використання ізраїльських портів робить пріоритетним завданням (і найбільш простим) опрацювання маршрутів до портів Греції, Італії, Франції.

Турецький проект більш цікавий, оскільки він замикається на систему залізниць Туреччини. Які ведуть як до середземноморських портів, так і до чорноморських. Сама по собі Україна навряд чи стане пріоритетним напрямком. Але ми можемо спробувати «продати» свій транзитний потенціал:

  • Як мінімум на територію Польщі та Словаччини (це просто ближче і простіше). Причому, якщо діяти швидко, можна намагатися вести розмову про модернізацію наших залізниць на цьому напрямку. Перспектива додаткових вантажопотоків збільшує ймовірність отримання інвестицій на дані потреби.
  • задіяти потенціал Дунаю, де вже вимальовується співпраця з Румунією, Угорщиною та Молдовою. Що природно дасть додаткові вантажопотоки і, значить, гроші для української транспортної галузі.
  • А також, у разі проведення політики «витягування» Білорусі із зони впливу РФ можна говорити про розвиток транзиту за напрямком Північ-Південь: від портів «Великої Одеси» до портів країн Балтії. Тим більше, що на відміну від прикордонних переходів з Польщею та Словаччиною тут немає зміни ширини ЗД колії.

Останнє цікаво ще одним аспектом. Якщо Індія отримує реальну можливість безпечної і дешевої доставки товарів до Північної Європи в обхід РФ, то інтерес до російської складової проекту «Північ-Південь» падає в рази. А значить падає вплив Росії на держави Кавказу, Центральної Азії та згадану Білорусь. Тобто з даною ідеєю можна їхати як до Анкари (IDR) так і до Делі у Вашингтон (IMEC).

І, нарешті, ще одне міркування, яке стосується безпеки судноплавства і модного слова «гарантії безпеки» для держави. Давайте згадаємо міжнародні операції захисту транспортних коридорів. Навіть українські ВМС брали участь у патрулюванні біля берегів Сомалі.

Чому? Тому що від безпеки руху товарів залежали доходи відразу декількох держав.

Тепер переходимо до проблеми Чорного моря. Погодьтеся, є різниця між «безпекою суден, що йдуть до українських портів» і «безпекою функціонування Турецько-Європейського та Індо-Американського логістичних проектів. Простіше кажучи, ми приводимо на свою територію додаткові інтереси Туреччини, держав Близького Сходу, Індії та США. Ще раз: не просимо допомоги, а приводимо їхні інтереси. Не віддаючи корисні копалини, а пропонуючи разом заробляти на русі товарів та обміні технологіями.

На папері виглядає красиво. Питання лише в тому, наскільки теми IDR і IMEC будуть підніматися на рівні ОП і уряду. Ну або хоча б чи зможе керівництво УЗ побачити можливості і запропонувати згаданим державним органам тему для аналізу та обговорення. Часу не так багато — через два роки буде пізно.

Теги за темою
Індія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Яке свято 21 квітня 2025 року та навіщо обливатися водою
Факти ICTV
2025-04-21T03:01:19Z
Поливаний понеділок 2025: найкращі привітання зі святом у картинках та листівках
24tv
2025-04-21T03:00:47Z
"Прослуховують в кущах": чиновникам забороняють гуляти в парках через китайських шпигунів
Фокус
2025-04-21T01:51:15Z
Ухилення від мобілізації: в який строк притягують до адміністративної відповідальності
ZN UA
2025-04-21T01:03:56Z
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-21T00:31:46Z
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
2025-04-21T00:27:24Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
США можуть взяти ЗАЕС під свій контроль: нова ідея Трампа
Gazeta UA
2025-04-21T03:06:57Z
Тотальна мілітаризація: Кремль налаштовує росіян на затяжну війну з НАТО
Telegraf
2025-04-21T03:06:30Z
Росія запустила дрони по Україні, гучна заява Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T02:48:32Z
"Наступний може дійти до Кремля": сотня мобілізованих влаштувала бунт у Краснодарі
24tv
2025-04-21T02:33:39Z
ISW: Кремль посилює мілітаристську риторику, готуючись до затяжного конфлікту з Заходом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:54:40Z
Захарова розкритикувала заклик США до перемир’я, звинувативши і Київ, і Вашингтон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:09:05Z
В обмін на військову допомогу: які підводні камені Трамп заховав в угоді про корисні копалини
24tv
2025-04-21T00:42:20Z
"Українська мрія може здійснитись": чи запустить обвал цін на нафту розпад Росії
GlavRed
2025-04-21T00:36:49Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Мінус 40 кг і боротьба за життя: Ярмак зустрів друга, який пережив російський полон
Gazeta UA
2025-04-21T01:33:09Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Серія вибухів у Черкасах 21 квітня: місто атакують дрони
Факти ICTV
2025-04-21T03:07:53Z
Карта бойових дій на 21 квітня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-21T03:03:29Z
Пригріє до +26, дощитиме тільки на заході країни: погода на 21 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T03:00:17Z
Метеозалежним приготуватися: погода приготувала українцям неприємний сюрприз
Telegraf
2025-04-21T02:30:44Z
В Україні є свій "Бермудський трикутник": де розташоване це місце та що про нього відомо
Telegraf
2025-04-21T02:06:52Z
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
2025-04-21T00:09:36Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
На Харківщині під час пожежі підірвалась службова автівка: постраждали двоє лісників
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T02:33:53Z
Трагічне відкриття мотосезону на Хмельниччині: загинув 36-річний мотоцикліст
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T02:12:49Z
Через вибух у багатоповерхівці Харкова постраждали більше десятка людей
ZN UA
2025-04-21T01:19:31Z
На Черкащині знайдено тіло молодика, якого розшукували з 14 березня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T01:15:12Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
Не відводять очей годинами: чому коти люблять стежити за комахами
GlavRed
2025-04-21T02:33:16Z
Ракам загрожує сварка з коханою людиною: гороскоп на 21 квітня
24tv
2025-04-21T02:06:02Z
Експерти закликали покласти матрац біля вікна під сонячне світло: яка причина
GlavRed
2025-04-21T01:36:26Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
АЗС знову оновили цінники: водіям розповіли, де заправлятися вигідніше
Хвиля
2025-04-21T03:00:49Z
Пенсії, пільги, субсидії: про які зміни потрібно повідомляти отримувачам
ZN UA
2025-04-21T02:22:31Z
Українці міняють "підматрацні долари" на євро: експерт пояснив аномалію
Хвиля
2025-04-21T02:12:16Z
Через рекордне вичерпання запасів Україні може знадобитися імпорт мільярдів кубів газу – Reuters
ZN UA
2025-04-21T01:54:25Z
Що буде з цінами на продукти після Великодня: економіст дав прогноз на найближчі місяці
24tv
2025-04-21T01:30:10Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
iPhone 16e почали збирати в Бразилії через введені Трампом тарифи
InternetUA
2025-04-21T03:01:39Z
Китай випробував водневу бомбу, що може знищити великі території
Gazeta UA
2025-04-21T02:27:02Z
Ілон Маск запускає у своїй соцмережі новий месенджер XChat
InternetUA
2025-04-21T02:01:59Z
Bungie зняла обмеження на огляди шутера Marathon через холодну реакцію гравців, - Forbes
InternetUA
2025-04-21T01:01:38Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Геній призводить до обновлення Tesla Model Y з веселим новим вихлопом
Топ Жир
2025-04-21T02:00:11Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z