MY.UAНовини
Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи
Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи

Нова логістика Євразії: транспортні коридори з Індії до Європи

Перемир'я між Ізраїлем і Хамас почало діяти. Відбувся перший обмін заручниками. Але паралельно з цим зрушився з мертвої точки один логістичний проект, який може бути вкрай невигідним Кремлю. Йдеться про міжнародні транспортні коридори та про... Індію з Туреччиною. Чули про IMEC? Якщо ні — давайте розбиратися.

Транспортні коридори з Індії та фактор Росії. Індія, хай і на 10 років після Китаю, але підійшла до усвідомлення необхідності реалізації глобальних транспортних коридорів. Простіше кажучи, створення інфраструктури та механізмів співпраці, що полегшують торгівлю з досить віддаленими юрисдикціями. А також обміну технологіями та розвитком науково-технічного співробітництва. В першу чергу, йдеться про держави Європейського союзу. А щодо науково-технічної кооперації, то тут питання в державах, залучених до логістичного проекту як партнерів і транзитерів товарів.

Перший такий коридор, договірна база якого була створена на рубежі 2014-15 років, є коридор «Північ-Південь». Про нього, думаю, чули багато. Це проект розвитку логістики з доставки товарів з портів Індії до Ірану, далі через Каспійське море (або сухопутним коридором через Кавказ) до Росії. І вже там через порти Санкт-Петербурга (і, можливо, держави Балтії) до Скандинавії та Німеччини. Розглядалося питання і запуску сухопутного транзиту через території Білорусі та Польщі. Після 2022 року, коли РФ опинилася під загрозою ізоляції, проект сприймався як, скоріше індо-російський. До речі, проблеми Вірменії, включаючи втрату контролю над Нагірним Карабахом, багато в чому визначалися майбутнім маршрутом цього коридору. Точніше, хто буде його контролювати від іранського кордону. І, треба відзначити, що, незважаючи на війну в Україні та «токсичний» для багатьох держав статус Ірану, Індія продовжувала вкладати в розвиток маршруту. Просто є інтереси держави, які розраховані на кілька десятиліть вперед.

На цьому можна було б поставити крапку, але нестабільна політична ситуація на півночі, а також атаки на торгові судна біля берегів Ємену змусили Індію замислитися над ще одним глобальним проектом. Так виникла ідея IMEC — економічного коридору Індія-Близький Схід-Європа (India Middle East Europe economic corridor). 9 вересня 2023 року, на саміті G20, який проходив у Делі був підписаний меморандум про взаєморозуміння між США, ЄС, Індією, Францією, Німеччиною, Італією, ОАЕ та Саудівською Аравією. Ідея була проста — розвинути мережу залізниць з портів ОАЕ та Саудівської Аравії через Йорданію в напрямку портів Ізраїлю. І далі вже морем вантажі доставляються до європейських держав і США. Початок реалізації проекту планувалося на 2024 рік. Але напад ХАМАС на Ізраїль і початок війни в Секторі Газа (так само як і продовження у вигляді війни Ізраїлю на території Лівану) поставили реалізацію проекту на паузу.

Вигодоотримувачем від даної ситуації була Росія. По-перше, ситуація, що склалася, збільшувала привабливість коридору Північ-Південь, як основної магістралі поставок товарів з Індії до ЄС. По-друге, Росія, не визнаючи того, але могла вплинути (як за посередництвом Ірану так і самостійно) на єменських хуситів. Тобто частково убезпечити судноплавство в Червоному морі. Але не для всіх. Важливий фактор, якщо врахувати, що збиток від дій цього угруповання для світової економіки за підрахунками The Economist вже склав близько $200 млрд. Для порівняння, оціночна вартість створення логістичної інфраструктури IMEC планувалася в 10 разів менше (перший етап — ЗД+порти+склади).

Але крім IMEC в цей же час виник другий проект за напрямком Близький Схід-Європа. Йдеться про турецьку ідею створення міжнародного транспортного коридору IDR (Iraq Development Road). Турецька сторона скористалася спочатку виходила з ініціативою альтернативного маршруту. І запропонувала створення на першому етапі реалізації 1200 км залізниці від портів Іраку, ОАЕ та Катару через Йорданію і Сирію до турецького кордону. Вартість проекту (першого етапу) оцінювалася в $17 млрд. Відповідний меморандум про взаєморозуміння в реалізації проекту підписали міністри транспорту Туреччини, ОАЕ, Іраку та Катару навесні 2024 року. Але, тут також сталася «заминка» - Сирія не поспішала приєднуватися до ініціативи. Заради справедливості відзначу: Асад не говорив і «ні». А маршрут з єдиною гілкою через Іракський Курдистан був надто ризикованим для Анкари, враховуючи турецько-курдські відносини. Теж пауза і теж можна говорити, що затримка давала Російській дипломатії додаткові козирі в регіоні (та й не тільки).

Таким чином, до осені 2024 року обидва плановані проекти були поставлені на паузу. Росія продовжувала підтримувати Хезболлу і ХАМАС (останніх, скоріше, політично), працювати з урядом Асада в Сирії і вести діалог з Хуситами.

Щось пішло не за планом або печаль для Путіна Першою зробила свій хід Туреччина. Військова операція, розпочата протурецькими угрупованнями в Сирії призвела до падіння режиму Асада. Росія з домінуючої зовнішньої сили перетворилася на країну, яка намагається виторгувати у нового уряду можливість залишити свої військові бази на середземноморському узбережжі. А от позиції Туреччини та її вплив на сирійську внутрішню політику виросли в рази. Тобто можна очікувати, що найближчим часом пройдуть успішні (інші навряд чи можливі) турецько-сирійські переговори щодо розширення числа учасників проекту IDR. І, якщо таке станеться, залізничний маршрут транзиту може запрацювати вже в 2026 році.

Далі відбувається заморозка бойових дій у Палестині — Хамас і Ізраїль досягають угоди про припинення вогню. За посередництва Катару та участі США. Відразу після цього американський президент Джо Байден заявляє про можливість розморозки проекту IMEC. Якщо таке станеться, приєднання до нього Катару не буде виглядати надто вже несподіваним.

Таким чином, 2025 рік може стати роком «гонки будівельників залізниць» - той, хто реалізує свій проект першим, отримає колосальні конкурентні переваги. Індія, природно, зацікавлена в реалізації власної ініціативи. Адже, крім простого руху товарів, йдеться про технічне і технологічне співробітництво та збільшення індійського впливу на Близькому Сході. У цьому Індія може розраховувати на участь США в реалізації ініціативи. Навіть при Трампі — той як бізнесмен оцінить вигоди і буде сприймати те, що відбувається скоріше як інвестицію.

Для Туреччини вкрай важливо зміцнити свої позиції в Сирії, розширити вплив на Ірак і Йорданію. А також стати одним з ключових транзитерів товарів з Близького Сходу до країн Європи. При цьому турецька ініціатива поєднується з уже реалізованим проектом створення південної сухопутної гілки Поясу і Шляху. Тобто в ній зацікавлений Китай. А от США, враховуючи небажання допускати надмірного посилення турецького впливу в регіоні, в меншій мірі.

Росія після запуску обох маршрутів може опинитися біля розбитого корита. Зокрема:

  • втрачається «козир» у вигляді впливу на Єменських хуситів — є альтернативні шляхи доставки товарів
  • країни Близького Сходу посилюють співпрацю з Індією, Туреччиною, ЄС і США. Що також зменшує можливості Кремля впливати на регіональну політику
  • найголовніше — транспортний коридор «Північ-Південь» втрачає свою значимість для Індії. Торговий оборот з РФ не такий великий: поставки в РФ займають 0,66% від обсягів індійського експорту, а імпорт 5,57% від загальних обсягів. Причому більша його частина (72%) в останні роки припадала на нафту і нафтопродукти (а це танкери).

Значення для України Цей пункт можна було б опустити, просто розписавши красиво можливі втрати РФ. Але, ситуація така, що на обох конкуруючих проектах може отримати свою вигоду і Україна. Але для цього необхідно мале (і, одночасно, складне) — сформувати свою позицію і своє бачення формату участі. Простіше кажучи, зацікавити ініціаторів як IDR так і IMEC.

На перший погляд, для нас найбільш вигідним є проект, де беруть участь США. Але достатньо просто поглянути на карту, щоб зрозуміти, що використання ізраїльських портів робить пріоритетним завданням (і найбільш простим) опрацювання маршрутів до портів Греції, Італії, Франції.

Турецький проект більш цікавий, оскільки він замикається на систему залізниць Туреччини. Які ведуть як до середземноморських портів, так і до чорноморських. Сама по собі Україна навряд чи стане пріоритетним напрямком. Але ми можемо спробувати «продати» свій транзитний потенціал:

  • Як мінімум на територію Польщі та Словаччини (це просто ближче і простіше). Причому, якщо діяти швидко, можна намагатися вести розмову про модернізацію наших залізниць на цьому напрямку. Перспектива додаткових вантажопотоків збільшує ймовірність отримання інвестицій на дані потреби.
  • задіяти потенціал Дунаю, де вже вимальовується співпраця з Румунією, Угорщиною та Молдовою. Що природно дасть додаткові вантажопотоки і, значить, гроші для української транспортної галузі.
  • А також, у разі проведення політики «витягування» Білорусі із зони впливу РФ можна говорити про розвиток транзиту за напрямком Північ-Південь: від портів «Великої Одеси» до портів країн Балтії. Тим більше, що на відміну від прикордонних переходів з Польщею та Словаччиною тут немає зміни ширини ЗД колії.

Останнє цікаво ще одним аспектом. Якщо Індія отримує реальну можливість безпечної і дешевої доставки товарів до Північної Європи в обхід РФ, то інтерес до російської складової проекту «Північ-Південь» падає в рази. А значить падає вплив Росії на держави Кавказу, Центральної Азії та згадану Білорусь. Тобто з даною ідеєю можна їхати як до Анкари (IDR) так і до Делі у Вашингтон (IMEC).

І, нарешті, ще одне міркування, яке стосується безпеки судноплавства і модного слова «гарантії безпеки» для держави. Давайте згадаємо міжнародні операції захисту транспортних коридорів. Навіть українські ВМС брали участь у патрулюванні біля берегів Сомалі.

Чому? Тому що від безпеки руху товарів залежали доходи відразу декількох держав.

Тепер переходимо до проблеми Чорного моря. Погодьтеся, є різниця між «безпекою суден, що йдуть до українських портів» і «безпекою функціонування Турецько-Європейського та Індо-Американського логістичних проектів. Простіше кажучи, ми приводимо на свою територію додаткові інтереси Туреччини, держав Близького Сходу, Індії та США. Ще раз: не просимо допомоги, а приводимо їхні інтереси. Не віддаючи корисні копалини, а пропонуючи разом заробляти на русі товарів та обміні технологіями.

На папері виглядає красиво. Питання лише в тому, наскільки теми IDR і IMEC будуть підніматися на рівні ОП і уряду. Ну або хоча б чи зможе керівництво УЗ побачити можливості і запропонувати згаданим державним органам тему для аналізу та обговорення. Часу не так багато — через два роки буде пізно.

Теги за темою
Індія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
66-річна Мадонна показалася з 28-річним бойфрендом
Фокус
2025-01-22T08:12:26Z
Український фільм «Стрічка часу» обрали до основного конкурсу Берлінського міжнародного кінофестивалю
AIN
2025-01-22T08:03:11Z
Після перенесення концерту у Польщі: стало відомо про нові виступи Олега Винника за кордоном
24tv
2025-01-22T07:48:51Z
GRISANA хоче представляти Сан-Марино на Євробаченні 2025
1News
2025-01-22T07:48:17Z
Технологія українського стартапу допомогла зняти фільм "Бруталіст" з Едріаном Броуді
24tv
2025-01-22T07:36:20Z
«Зоряні війни» від Шона Леві: Раян Ґослінґ претендує на головну роль, а зйомки планують на осінь
ITC
2025-01-22T07:31:41Z
Учасниця Нацвідбору на Євробачення-2025 подала заявку на участь у конкурсі від іншої країни
24tv
2025-01-22T06:57:57Z
Після 4 років шлюбу: молода дружина Віктора Павліка зробила важливе зізнання
GlavRed
2025-01-22T06:27:13Z
Які налаштування змінити на телевізорі, щоб миттєво поліпшити зображення
InternetUA
2025-01-22T06:21:40Z
Які завдання з математики будуть цьогоріч на НМТ
24tv
2025-01-22T08:04:39Z
Що означає дорожній знак "очі" та де його встановлюють
ТСН
2025-01-22T07:48:57Z
В Україні продають породистого кота "по акції" за 11 тисяч гривень: як він виглядає
Telegraf
2025-01-22T07:48:23Z
"Резерв+" буде недостатньо: які документи потрібно носити чоловікам під час воєнного стану
Telegraf
2025-01-22T07:33:18Z
В 2025 році почне діяти норма про обмеження виплат: не зачепить лише одну категорію пенсіонерів
Политека
2025-01-22T07:27:29Z
"Україна є․ Україна єдина": Зеленський на Софіївській площі привітав із Днем Соборності
24tv
2025-01-22T07:27:27Z
Розкриті технічні характеристики американського розвідувального дрона FTUAS
InternetUA
2025-01-22T07:24:39Z
Російська армія далі просувається в Курській області: деталі від (ISW
TSN
2025-01-22T07:18:54Z
Мобілізацію 50-річних ніхто не зупиняв, – військовий адвокат розповів, як діє директива зараз
24tv
2025-01-22T07:18:52Z
WSJ: Є сумніви, що Келлог закінчить війну за 100 днів, як доручив Трамп. Для чого тоді він потрібен?
ZN UA
2025-01-22T08:12:19Z
СБУ затримала відомого адвоката, який корегував російські ракетні удари по Дніпру та намагався втекти з України
Украина Криминальная
2025-01-22T08:10:57Z
Росія відправляє в бій поранених солдатів на милицях - Forbes
TSN
2025-01-22T08:09:06Z
"США можуть почати операції за кордоном": що змінять перші резонансні укази Трампа
24tv
2025-01-22T08:06:57Z
Путін не один раз заявляв про "Стамбульські домовленості": Зеленський прокоментував ультиматуми "фюрера"
TSN
2025-01-22T08:03:22Z
Трамп підписав указ про відмову від заборони TikTok на 75 днів
InternetUA
2025-01-22T08:01:16Z
Загроза нової хвилі військових КНДР: експерт розповів про ситуацію в Курській області
Политека
2025-01-22T08:01:12Z
Історик з Гарварду пояснив, у чому сходяться Путін та Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T08:00:21Z
Зеленський назвав політика, від бажання якого залежить членство України в НАТО
TSN
2025-01-22T07:58:56Z
Бійці ССО знищили 21 і поранили 40 військових КНДР, що наступали на українські позиції в Курській області
УкраинФорм
2025-01-22T08:06:21Z
На Харківському напрямку росіяни один раз намагалися прорвати оборону, на Куп’янському вчора відбулося 10 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-22T07:49:46Z
Війська РФ минулої доби вбили одного жителя Донеччини і ще трьох поранили
УкраинФорм
2025-01-22T07:45:57Z
У Києві та низці областей повітряна тривога: яка є загроза
TSN
2025-01-22T07:21:14Z
Загадкова "карусель" з птахів над Києвом: експерт пояснив, що відбувається
TSN
2025-01-22T07:09:37Z
Російські військові вночі та зранку шість разів вдарили по прикордонню Сумщини
УкраинФорм
2025-01-22T07:09:06Z
ЗСУ відкинули росіян на найгарячішому напрямку, але ворог теж має просування
Telegraf
2025-01-22T07:06:19Z
Окупанти намагаються пробитися до Покровська: карта бойових дій на 22 січня
24tv
2025-01-22T07:03:56Z
На фронті було 121 боєзіткнення за добу, половина - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-22T06:42:03Z
Нафта стабільна на тлі заяв Трампа про надзвичайну ситуацію в енергетиці
УкраинФорм
2025-01-22T08:12:30Z
Найбільший лот від Земельного банку знову на е-аукціоні
AgroNews
2025-01-22T08:12:22Z
Ціни на яйця в Україні впали: що спричинило здешевшання у несезон
24tv
2025-01-22T08:03:31Z
Трамп анонсував інвестування до 500 мільярдів доларів у розвиток ШІ
Детектор М
2025-01-22T08:01:34Z
Кабмін затвердив новий порядок формування держрезервів
AgroPortal
2025-01-22T08:00:46Z
Мінфін розмістив ОВДП на ₴8,5 мільярда
УкраинФорм
2025-01-22T07:51:23Z
Розумна ферма з шафою управління
AgroNews
2025-01-22T07:46:25Z
Комунальні пільги будуть вже за новими правилами: як це працюватиме
Знай
2025-01-22T07:36:39Z
ЄБРР готовий фінансувати розмінування сільгоспземель в Україні
AgroPortal
2025-01-22T07:30:17Z
Київщину атакували "Шахеди", зруйновано будинок: влада розповіла про наслідки
24tv
2025-01-22T08:12:01Z
Працівники банку перевипускали картки клієнтів з окупованих територій та привласнили ₴5 млн
ITC
2025-01-22T08:07:46Z
На Київщині після нічної атаки пошкоджено електромережі та будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T08:06:12Z
Обстріл Миколаєва: постраждала жінка перебуває у важкому стані
УкраинФорм
2025-01-22T07:54:27Z
З Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 23 людей
УкраинФорм
2025-01-22T07:51:49Z
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві сталось через чутки про пошкодження нею дверей однієї з учасниць — поліція
Khreschatyk
2025-01-22T07:51:19Z
На Київщині російські дрони зруйнували будинок
ZN UA
2025-01-22T07:49:30Z
На Житомирщині поліція проводить розслідування щодо знущання жінки з 10-річного сина
УкраинФорм
2025-01-22T07:42:55Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 22 січня
Мій Харків
2025-01-22T07:42:06Z
Можливо, ви робили це не правильно: експерти розповіли, як користуватись повідцем
Фокус
2025-01-22T08:06:53Z
У світі стає дедалі популярнішим новий чай: з чого його готують
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T07:48:06Z
Тримач для рушників і підставка для книг: 10 унікальних способів змінити призначення качалки
24tv
2025-01-22T07:27:12Z
2 знаки зодіаку, які отримають несподіваний подарунок до кінця тижня
24tv
2025-01-22T07:06:19Z
Що можна зробити з черствим хлібом: прості та смачні ідеї та елементарні рецепти
Знай
2025-01-22T06:51:53Z
Ця страва зробить свято: казкова паелья з куркою та морепродуктами
24tv
2025-01-22T06:36:04Z
Знаки Зодіаку, яким можна довіряти: астрологи склали рейтинг найнадійніших
Политека
2025-01-22T05:03:40Z
Взуття на хутрі - не найголовніше: як не мерзнути в ноги взимку
Знай
2025-01-22T04:51:35Z
Що означає "за сім верст киселю їсти": лише одиниці правильно пояснять вислів
GlavRed
2025-01-22T04:27:36Z
Через фейковий сайт банку жінка втратила 218 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-22T08:13:22Z
Мороз може псувати смартфон — як захистити пристрій від холоду
InternetUA
2025-01-22T08:10:55Z
Redmi K90 Pro отримає чип Snapdragon 8 Elite 2 та перископічну телефото камеру
ITC
2025-01-22T08:10:02Z
Історичні дані: невловима "ігноросфера" розкриває секрети полярного сяйва на Землі
Фокус
2025-01-22T08:00:20Z
Instagram заплатить до $50 000 за «ексклюзивні» Reels — опубліковані раніше, ніж у TikTok
ITC
2025-01-22T07:55:54Z
На пляжі знайшли "рибу Судного дня": це спричинило побоювання катастрофи – фото
TSN
2025-01-22T07:51:36Z
Відомий інсайдер показав зображення реального iPhone 17 Air
InternetUA
2025-01-22T07:39:35Z
У людей є останній шанс поглянути на одну з найяскравіших комет в історії: зникне на 800 000 років
Фокус
2025-01-22T07:36:27Z
Великобританія запровадить «цифровий гаманець» для водійських прав, а також чат-бота на основі OpenAI
InternetUA
2025-01-22T07:30:35Z
Відторгнення після трансплантації органів допомогло знайти новий метод лікування раку
24tv
2025-01-22T08:12:07Z
Щоб навесні не виникло проблем: 3 обов'язкові завдання, які слід виконати з газоном у січні
24tv
2025-01-22T07:36:58Z
Нове дослідження виявило тривале пошкодження ДНК, пов’язане з раком
Portaltele
2025-01-22T07:30:09Z
Визнаної дієвої вакцини від АЧС немає: названо ефективні методи боротьби
AgroPortal
2025-01-22T07:00:20Z
Натирання стегон під час ходьби: чому виникає та як уникнути
24tv
2025-01-22T06:15:23Z
Вода чи молоко: на чому краще варити вівсянку
24tv
2025-01-21T21:57:00Z
У популярних ліків Ozempic та Wegovy виявляють все більше негативних побічних реакцій
24tv
2025-01-21T20:15:48Z
У Вишгороді на базі медустанови відкрили реабілітаційне відділення
УкраинФорм
2025-01-21T20:12:54Z
Не присідання і не станова тяга: ось найкраща вправа для сильних ніг і сідниць
24tv
2025-01-21T20:00:59Z
З носа лилася кров, – Усик пригадав початок занять боксом
24tv
2025-01-22T08:12:49Z
Тенісистка Марта Костюк зустрілася з українською громадою в Мельбурні
УкраинФорм
2025-01-22T08:12:26Z
ПСЖ – Манчестер Сіті: онлайн-трансляція матчу за виживання в Лізі чемпіонів
24tv
2025-01-22T07:39:36Z
Шовковський: За несприятливого рахунку ми знайшли свої моменти
УкраинФорм
2025-01-22T06:21:10Z
Шахтар — Брест. Напередодні
Football.ua
2025-01-22T06:16:23Z
Юнацька збірна України з футзалу Istria Nations Cup почали з перемоги на
УкраинФорм
2025-01-22T06:03:07Z
Галатасарай — Динамо Київ. Наші оцінки
Football.ua
2025-01-22T06:00:46Z
УАФ затвердила місце проведення матчу Україна - Бельгія
УкраинФорм
2025-01-22T05:54:11Z
Світоліна не пробилась в 1/2 фіналу Australian Open-2025
Комсомольская правда
2025-01-22T05:48:34Z
Кожне п’яте серед б/в авто: в Україні значно зріс попит на автомобілі зі США
AutoCentre
2025-01-22T08:09:33Z
Заборона TikTok могла заощадити власникам авто мільйони доларів
InternetUA
2025-01-22T07:55:55Z
Клієнти проти: Mercedes-AMG фіксує спад продажів через “гібридизацію” модельної лінійки
AutoGeek
2025-01-22T07:54:07Z
Розкішний та потужний: Zeekr представив свій перший універсал
AutoCentre
2025-01-22T07:16:20Z
В Україні стрімко зростають продажі авто з Китаю: ТОП найпопулярніших
ЗаРулем
2025-01-22T06:51:59Z
Названо найпопулярніші седани, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T03:51:18Z
Клоун, перфекціоніст чи бос: що про водія каже положення рук на кермі - тест
GlavRed
2025-01-21T22:27:59Z
В Україні зріс попит на китайські авто: які купують найчастіше
24tv
2025-01-21T19:21:09Z
Названо найпопулярніші джипи, які українська держава закуповує під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-01-21T18:12:46Z