MY.UAНовини
Чи стане ЕКОПФО панацеєю від безладу МСЕК?
Чи стане ЕКОПФО панацеєю від безладу МСЕК?

Чи стане ЕКОПФО панацеєю від безладу МСЕК?

Чи стане ЕКОПФО панацеєю від безладу МСЕК?

Із 1 січня розпочався не тільки новий 2025 рік, а й нове життя в питанні експертизи функціональних порушень українців. До 2025 року питаннями «втрати працездатності» займалися медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Ці комісії добре чи погано, але професійно оцінювали людей із хворобами. Комусь продовжували перебування на листках непрацездатності. Комусь установлювали інвалідність. А комусь цієї інвалідності не підтверджували.

Наприкінці 2024 року було ухвалено рішення ліквідувати МСЕК і замінити їх експертними комісіями оцінки повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО). Що це принесе пацієнтам? І що — лікарям? Спробуймо розібратися.

 

Мало хто не чув про різні скандали, пов’язані з МСЕК, особливо в другій половині 2024 року. Фіктивні групи інвалідності цілим колективам посадовців, корупційні скандали тощо. ЗМІ жваво обговорювали все нові й нові інформаційні приводи, а люди дивувалися статкам згадуваних у новинах очільників МСЕК.

Єдиний вихід, який у цій ситуації знайшла влада країни, — ліквідувати МСЕК, а їхні функції доручити лікувальним закладам і лікарям. На жаль, якщо єдиний інструмент — популізм, то іншого рішення годі й очікувати.

За кілька місяців було ухвалено постанову Кабміну, дано старт ухваленню відповідного закону та наказів Міністерства охорони здоров’я. Саме для цієї функції було створено електронну систему. І розпочався процес упровадження змін.

Наприкінці грудня 2024 року, коли пересічні українці святкували Різдво Христове, лікарі тих лікарень, де було створено ЕКОПФО, день і ніч вводили отримані від МСЕК оцифровані справи в нову електронну систему.

Електронна система, обурена таким жвавим і масовим її «зґвалтуванням», відповідала взаємністю: то не давала обрати дату огляду, то унеможливлювала збереження введених даних, то приховувала назви лікувальних закладів, а то й повністю «лягала», й навіть на сам сайт зайти було неможливо.

Тим часом в Україні тривали змагання: хто більше справ устиг ввести в систему. Лікування пацієнтів стало завданням практично другорядним, бо керівні органи ще й поступово пересували дедлайн, залишаючи дедалі менше днів на введення усього масиву справ у електронну систему. Якщо спочатку це вимагали зробити до 1 січня, то за кілька днів — уже до 29 грудня.

З горем і матюками навпіл героїчними зусиллями в електронну систему вдалося внести справи, які подавалися до МСЕК у грудні, листопаді, жовтні й навіть у вересні 2024 року… У когось із пацієнтів у цей час було завершення терміну інвалідності. Комусь треба було оформлюватися через тривале перебування на листку непрацездатності. Без рішення МСЕК лікарі вже відмовлялися продовжувати ту непрацездатність, бо боялися отримати грошове покарання від держави, яка не надто переймається якістю лікування або долею паліативних пацієнтів із хронічним болем та без якісного знеболення, зате дуже ефективно збиває гроші з лікарів, якщо вони щось наплутали з листками непрацездатності. Такими, на жаль, є особливості організації української медицини.

Так само, у вкрай терміновому режимі, запускався процес навчання лікарів нових для них функцій. Поспіхом організовані вебінари містили мало конкретної інформації, зате нескінченно повторювалися, змушуючи медиків кидати роботу, аби ще раз почути те, про що кілька днів тому вже йшлося на попередньому вебінарі. Окрім термінового завдання внести в електронну систему сотні справ із МСЕК, так само терміново лікарі мали ще вивчити зміст постанови Кабміну №1338. У кількох групах, створених у різних месенджерах, щодня з’являлися сотні повідомлень, які дуже цікаво було б читати, якби лікарям, котрі й без того працювали в досить інтенсивному режимі, не потрібно було протягом дня ще й надавати медичну допомогу пацієнтам.

Лікувальні заклади (хто як міг) постаралися створити всі умови для повноцінної роботи новостворених комісій. Як працівник онкологічного центру можу відзначити якісну роботу керівництва нашого закладу.

Із січня 2025 року новостворені експертні комісії розпочали роботу з ухвалення рішень щодо пацієнтів, стосовно яких у окремих випадках МСЕК не ухвалювала рішень із вересня 2024-го. Сформувалися довжелезні черги на місяці роботи.

На жаль, змушений констатувати: не всі пацієнти дожили до розгляду їхніх справ. І часом секретарю комісії, який телефонував, щоб викликати пацієнта на засідання (або в разі заочного оцінювання — спитати про самопочуття), повідомляли про те, що пацієнт уже помер… Такими є реалії.

 

Що ж пацієнти та лікарі отримають від нововведень?

Одразу зазначу: оцінювати рано. Багато що має оцінюватися за плодами. І якість цих плодів можна буде визначити за кілька місяців або навіть рік-два.

Але вже зараз можна побачити як явні мінуси, так і плюси ухваленого рішення. Почнемо з мінусів, мабуть, щоб завершити все-таки солодким.

На мою думку, набагато правильнішим рішенням було б вводити зміни (впровадження електронної системи та чіткі критерії, прописані нарешті в постанові Кабміну) без ліквідації МСЕК. Там слід було навести лад, але не ліквідовувати структури. Притягти до відповідальності тих, хто скоював злочини, й ухвалювати потрібні кадрові рішення.

Повторюся, добре чи погано, але МСЕК виконували певну функцію професійно (роками вчились її виконувати) і займалися тільки цим. Зараз це раптово й терміново звалили на лікарів, які, по-перше, не мають досвіду такої роботи, а, по-друге, й без того часто перевантажені своєю основною роботою. Тепер лікарям, які стали членами експертних комісій, процес їхньої основної діяльності максимально ускладнили. Як щоденна «крадіжка» кількох годин робочого часу вплине на якість роботи цих лікарів — питання риторичне.

Ще раз зазначу: впровадити зміни так поспішали, що на початку роботи експертних комісій створена електронна система відмовлялася працювати й наздоганяла процес уже по ходу. Спочатку комісії формували офлайн-документи (паперові) про розгляд справ. Аби потім, коли система запрацює, вносити все це ще й туди. Вражаючий приклад «грамотної» організації процесу…

З урахуванням усього цього очікую певний відсоток і помилкових рішень, і незадоволених пацієнтів. Бо ще раз: лікарям дали термінове завдання навчитися виконувати нові для них функції у вкрай обмежені строки. Мати уявлення про певні принципи такої роботи — одне, а ухвалювати рішення на практиці — зовсім інша історія. Треба ще зважати на той факт, що через тривалу бездіяльність МСЕК до ліквідації (причому навіть без натяку хоч на якусь відповідальність за це) утворилися величезні черги на розгляд справ. Проте все, що можна було наробити, вже наробили. І цього, на жаль, не змінити.

Ще один суттєвий недолік такого рішення — це те, що воно внесло додатковий розбрат між лікарями, аж до ворожнечі. Був час, коли пацієнтів на МСЕК направляли всі — й лікарі різних спеціальностей, і дільничні терапевти. Потім більшість цієї роботи звалили на сімейних лікарів. Лікарі різних спеціальностей звикли давати в цьому питанні розпорядження сімейним лікарям — щодо «оформлення на МСЕК за місцем проживання». Тепер вони розуміють, що більшість випадків від сімейних лікарів повернеться до них. Почалися сварки. Лікарі різних рівнів та спеціальностей написали й висловили вже чимало «теплих слів» на адресу колег.

Якби влада була готова слухати поради, то хотілося б зазначити: вкрай необхідно створити чітку зрозумілу систему, яка б враховувала завантаженість кожного рівня надання медичної допомоги та реальний необхідний рівень специфічних знань для направлення пацієнтів на ЕКОПФО. Це забезпечувало б розуміння: коли та хто має направляти пацієнтів на таку оцінку і хто ухвалюватиме рішення в конфліктних ситуаціях. Досить уже сварити між собою лікарів різних рівнів та спеціальностей. Організуйте процес направлення по-людськи! Для цього слід якісно проаналізувати можливі клінічні ситуації та оптимізувати процес із погляду медичних, клінічних інтересів пацієнта.

Попри всю мою критичність у ставленні до цього процесу все ж таки є тут, на мою думку, плюси й переваги:

  1. Чіткі критерії для заочного оцінювання. Є ціла когорта серйозно хворих пацієнтів, яким для проходження комісії не треба їхати на неї фізично. Для певних пацієнтів це дуже важливо й позбавляє їх зайвого фізичного й емоційного виснаження.
  2. Чіткі критерії щодо терміну, на який встановлюється група інвалідності: в яких випадках слід давати групу на рік, в яких — на два-три-п’ять, а в яких — безстроково.
  3. Сама собою електронна форма направлення на ЕКОПФО, на мою думку, — просто величезний крок уперед. У ній передбачено оцінку лікарем функціональних порушень. Особливо у випадках заочного оцінювання це істотно допоможе комісії ухвалити рішення щодо інвалідності.

Принаймні на певний час, поки це у всіх на слуху та багато хто наляканий, гадаю, нововведення знизить корупційні ризики. Чи ефективно це в довгостроковій перспективі? В ефективність саме такого рішення я не дуже вірю. Ще й при тому, що мотивацію лікарів до цієї роботи віддано на відкуп людському чиннику. Добре, якщо керівництво вчиняє порядно стосовно своїх працівників, як у нас. Проте я чув про лікарні, де лікарів просто примусили («Це ваш робочий час»), не передбачивши за цю роботу жодної оплати. Ну просто-таки як в анекдоті: «Пістолет видали — а там крутись як можеш».

Гадаю, що на якийсь час інтенсивність хамства та приниження пацієнтів, які проходитимуть ЕКОПФО, істотно знизиться. Доки нова система та медичні працівники до неї не звикнуть.

Позитивним вважаю те, що лікування, направлення на ЕКОПФО та саму оцінку пацієнт зможе отримувати в одному лікувальному закладі. Для нього так буде значно зручніше. А якщо врахувати те, що в системі передбачено попередній запис на дату та час розгляду справи, то це здається просто мрією — тепер в очікуванні прийому на комісії не треба буде годинами сидіти в черзі.

Скажу чесно: якби позитивні зміни вводили, зберігши МСЕК, та ще й професійно їх упроваджували (не затягуючи, але й без поспіху та вимагання для цього надзусиль), то була б можливість створити ледь не ідеальну модель реалізації цієї функції. На жаль, у нашій країні є люди, яким професійно та планово нудно, потрібна «двіжуха». А я б хотів, щоб у країні була саме професійна модель менеджменту охорони здоров’я та професійна реакція на проблеми, що виникають як у пацієнтів, так і в медичних працівників. А також адекватна та професійна (не тоталітарна, а саме професійна!) реакція на критику. Сподіваюся, це таки реально.

Пацієнтам пораджу: заводьте собі електронну пошту й користуйтеся нею. Це може виявитися дуже корисним і зручним у питанні листування з експертними комісіями. Користування електронною поштою — не надто складне завдання, тому ті, хто може це зробити (самостійно або за допомогою родичів, знайомих), — робіть.

Колегам пораджу запастися терпінням: переживши перші місяці такої роботи, далі є шанси втягнутися. А також спробувати модель взаємоповаги під час спілкування, зокрема, між лікарями різних рівнів і спеціальностей. Усім варто оформити направлення ЕКОПФО хоча б для кількох пацієнтів, аби подивитися, як працює система. Оформити планово. Щоб, коли це завдання стоятиме як термінове, вже орієнтуватися в системі.

Кожній експертній комісії пораджу мати на засіданнях на робочому столі комп’ютерів посилання на постанову КМУ №1338. Це зручно.

І дуже сподіваюся, що знущань над пацієнтами, про які ми так часто чули, коли йшлося про відвідування МСЕК, справді поменшає. І що їм набагато легше буде проходити всі ті етапи та кола вирішення питання. Сподіваюся також, що й лікарі витримають. І ось таке вирішення питання й такі методи впровадження змін не призведуть до катастрофи всеукраїнського масштабу. Тоді будемо жити. Й, можливо, навіть доживемо до якісного та адекватного менеджменту медичної системи в Україні.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Качка об общем фонде с США: куда направят средства
Хвиля
2025-04-20T09:45:12Z
"Пасхальное перемирие" направлено на США: Портников рассказал о целях Путина
Фокус
2025-04-20T09:36:52Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Fox News транслировал богослужение в Москве и "присоединил" Киев к России – фото
Лига
2025-04-20T09:45:07Z
Ответ неожиданный: специалист рассказал, сколько должна спать собака
Фокус
2025-04-20T08:51:44Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Дон Ли выбивает бесовской дух из одержимых в трейлере фильма "Святая ночь: Охотники на демонов"
GameMag
2025-04-19T21:57:25Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T08:43:28Z
Отключение воды в Харькове с 21 по 27 апреля: кому придется потерпеть, список адресов
Политека
2025-04-20T09:31:41Z
Малышей-основателей Киева превратили в ангелочков в честь Пасхи
Комсомольская правда
2025-04-20T09:19:04Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Пейте кофе перед дневным сном: получите заряд энергии
UAToday
2025-04-20T09:00:23Z
Пасха: как избежать переедания на праздник
ZN UA
2025-04-20T00:12:00Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
ТОП-6 продуктов, которые можно есть на ночь
Comments UA
2025-04-19T21:45:42Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
"Нефтяной Чернобыль": произошла самая крупная катастрофа в истории США
Gazeta UA
2025-04-20T03:39:45Z
За неделю уже второй курсант покончил с собой
Корреспондент
2025-04-19T21:09:07Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Четыре основных ингредиента – и пикантный салат на столе: как приготовить закуску с картофелем и сельдью
Telegraf
2025-04-20T03:16:01Z
Гороскоп сегодня, 20 апреля: воскресенье вызовов и решимости – кому улыбнется удача, а кого ждут неприятные сюрпризы
Знай
2025-04-20T01:33:12Z
Искусственное мясо не уступило настоящему: ученые узнали, какое из них вкуснее
Фокус
2025-04-19T18:21:13Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Пенсионеров предупредили о новых правилах выплаты пенсий: теперь больше свободы
Знай
2025-04-20T09:31:32Z
Пасха в 2005 году: как изменилась цена на продукты за 20 лет
Comments UA
2025-04-20T09:12:47Z
Пенсия во Львове: кому повысили выплаты на 400 грн
Политека
2025-04-20T08:00:41Z
Ваша пенсия может быть значительно выше: как заставить ПФУ доплачивать1300 грн ежемесячно
Знай
2025-04-20T07:30:49Z
Льготы на коммуналку: некоторые пенсионеры могут потерять право на помощь
Знай
2025-04-20T07:12:34Z
Цены сделали новый рывок: яблоки, виноград и бананы стали дорогой экзотикой
Знай
2025-04-20T06:12:00Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Промоутер Джошуа раскрыл сроки его следующего боя
Корреспондент
2025-04-20T09:24:13Z
Украинский боксер высказался о своем триумфальном возвращении на ринг
Корреспондент
2025-04-20T09:03:43Z
Футболист РБ Лейпциг рассчитывает на летний трансфер
Корреспондент
2025-04-20T08:33:07Z
Перед встречей с мадридским Реалом Атлетик потерял важного игрока
Корреспондент
2025-04-20T08:06:36Z
Плей-офф НХЛ: Виннипег обыграл Сент-Луис, а Колорадо был сильнее Далласа
Корреспондент
2025-04-20T07:51:02Z
Игрок Байера сузил список клубов, куда может перейти
Корреспондент
2025-04-20T07:45:52Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Ubisoft замахнулся на успех Apex Legends: какой будет новая королевская битва
Знай
2025-04-20T08:51:46Z
Магнитная буря ненадолго затихнет, но скоро возобновит свою силу. Когда ждать нового шторм
Telegraf
2025-04-20T08:00:52Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z