Китайське «штучне Сонце» встановило новий рекорд термоядерного синтезу
Китайський термоядерний реактор, також відомий як «штучне Сонце», побив власний рекорд із підтримки надгарячої плазми. Він зміг підтримувати стійку плазмову петлю протягом 1000 секунд, що стало ще одним кроком на шляху створення безмежного джерела чистої енергії, повідомляє Live Science.
Експериментальний удосконалений надпровідний токамак (EAST), ядерний термоядерний реактор, підтримував стійкий сильно обмежений контур плазми — високоенергетичний четвертий стан матерії — протягом 1066 секунд. Це більш ніж удвічі перевищило його попередній рекорд – 403 секунди.
Термоядерні реактори називають «штучним Сонцем», оскільки вони генерують енергію так само, як наша зірка шляхом злиття двох легких атомів в один важкий атом за допомогою тепла і тиску. Тиск Сонця набагато більший, ніж у реакторів на Землі, тому вчені компенсують його за рахунок температур, які перевищують сонячні.
Термоядерний синтез може стати джерелом практично необмеженої чистої енергії без викидів парникових газів та великої кількості ядерних відходів. Але вчені працюють над цією технологією вже понад 70 років, і зараз вона розвивається недостатньо швидко, щоб стати негайним порятунком від кліматичної кризи.
EAST - це реактор з магнітним утриманням або токамак, призначений для підтримки безперервного горіння плазми протягом тривалих періодів. Такі реактори ніколи не досягали точки, в якій термоядерний синтез створює власну енергію, достатню для підтримки їхньої реакції. Але новий рекорд - це крок до підтримки тривалих замкнутих плазмових контурів, які знадобляться майбутнім реакторам для вироблення електроенергії.
Нагадаємо, влітку Китаю вдалось зробити важливий крок на шляху генерації чистої термоядерної енергії. Термоядерний реактор Huanliu-3 (HL-3) вперше зміг створити магнітне поле – абсолютно унікальне за своєю будовою.