MY.UAНовини
Більше не НАУ: що команда Київського авіаційного інституту запланувала на 2025 рік
Більше не НАУ: що команда Київського авіаційного інституту запланувала на 2025 рік

Більше не НАУ: що команда Київського авіаційного інституту запланувала на 2025 рік

На початку листопада 2024 року Національний авіаційний університет розділився на дві частини: Державний університет «Київський авіаційний інститут» і Державну льотну академію в Кропивницькому.

За словами колишньої в.о. ректора НАУ, а нині —  в.о. президентки КАІ Ксенії Семенової, тепер заклад вищої освіти може самостійно заробляти і витрачати гроші, в планах на цей рік — наростити власні надходження до 80% від загального фінансування на рік.

Зміна організаційно-правової форми ЗВО є наслідком рішення українського уряду, але цей процес все ще триває. Семенова пояснює: головна ідея трансформації університету — змінити підходи до управління.

«Зміна назви теж важлива, щоб той вантаж негативних відгуків про Національний авіаційний університет за нами не тягнувся». 

Перший проректор КАІ Ігор Кравчишин каже, що інститут був бюджетною установою, а став підприємством, і тепер у нього є фінансовий план із надходженнями та витратами. Керівництво планує запроваджувати центри фінансової відповідальності і давати можливість факультетам вирішувати, скільки вони будуть заробляти і витрачати. 

«Раніше в ректора було менше можливостей, ніж у президента, в тому числі і фінансових. Зараз у Ксенії на телефоні є рахунок “ПриватБанку”, де вона бачить у реальному часі, скільки коштів надходить інституту. Покажіть мені ще одного ректора державного університету, який це має», — говорить Кравчишин. 

Тимчасовий склад Наглядової ради

Наразі в Київському авіаційному інституті діє тимчасовий склад Наглядової ради, яку очолює Петро Чернишов, колишній президент «Київстар». І голову Наглядової ради, і її тимчасовий склад призначило Міністерство освіти України. Під час першого обрання, яке, за словами Чернишова, відбудеться в лютому 2025 року, заздалегідь створена комісія обере склад Наглядової ради, а також її нового очільника на наступні три роки. 

Комісію утворили три місяці тому, до неї увійшли:

  • Яак Аавіксоо — позаштатний консультант Kaksus OU (Естонія), колишній міністр освіти, колишній міністр оборони, колишній ректор університету Тарту і Технічного університету Талінна

  • Теодора Делл — заступниця голови місії USAID в Україні (США)

  • Чарльз Кормак — голова CCG, засновник проєкту Twinning (Велика Британія)

  • Тарас Кицмей — президент корпорації SoftServe, голова правління Асоціації «Інформаційні технології України»

  • Костянтин Невядомський — керівник EY Ukraine Digital, компанія «Ернст енд Янг» Україна

  • Ірина Тулякова — голова Ради Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту.

Семенова додає, що аналогічна процедура обрання наглядових рад відбувається в Національному антикорупційному бюро і Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. І вже оновлений склад Ради обере нового президента Київського авіаційного інституту.

Фото: Ксенія Семенова via Facebook

Реформа управління ЗВО, спрямована на розширення їхньої автономії, все ще триває. За даними МОН України, в експериментальному проєкті беруть участь три заклади вищої освіти: Київський авіаційний інститут, Запорізький національний університет і Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника. За словами Ксенії Семенової, є суттєва підтримка реформи з боку Міністерства освіти і науки України, проте деякі процеси гальмуються середньою ланкою МОН — наприклад, це спостерігається в ухваленні додаткових постанов.

«Це не претензія, а теза про те, що ми будемо спілкуватися з міжнародними партнерами для того, щоб зробити офіс підтримки цієї реформи. Де б його не заснували — але це необхідно зробити. Тому що системі, яка звикла 30 років працювати в один спосіб, дуже складно перейти на нові рейки», — каже в.о. президента КАІ. 

Як планують заробляти

За словами в.о. президентки інституту, перехід на нову форму дає певну ступінь свободи його менеджерам, передусім фінансову. Адже тепер ЗВО може самостійно залучати кошти і розпоряджатися ними, не підпорядковуючись обмеженням, які стосуються державних коштів. 

«В 2024 році це була половина нашого бюджету — 50/50. Наша стратегічна мета — досягти співвідношення 20/80. Тобто наростити власні надходження до 80% від загального фінансування на рік», — розповідає керівниця ЗВО. 

Основне джерело доходу університету,— каже Семенова, — це навчання студентів-«контрактників», магістратура для людей віком 30+ і підвищення кваліфікації авіаційних співробітників. Наразі в КАІ з’явилося MVP системи інноваційних сервісів: наукових консультацій, створення антен, обрахування, моделювання аеродинамічних моделей тощо. Раніше цього в університеті не було, але викладачі мали можливість підробляти в такий спосіб, якщо мали бажання. У планах керівництва інституту — створювати наукові парки з часткою приватних компаній.  

«Я ще не можу про це говорити, але ми працюємо з однією Defense Tech компанією, в якій, можливо, частка акцій буде належати університету. Це буде офігезний приклад», — каже Петро Чернишов

Витрати: вартість навчання і зарплати викладачів

Семенова визнає: на деякі спеціальності, що мають попит, вартість навчання буде підвищуватись. За її словами, інженерів навчати дорого, і викладачам потрібно платити ринкові зарплати. З новою організаційно-правовою формою інститут може самостійно встановлювати посадові оклади для вчителів. Тому, на думку в.о. президентки КАІ, краще ставити справедливу ціну на навчання і шукати можливості для грантів, ніж штучно її демпінгувати.

Семенова пояснює суть реформи стосовно оплати навчання для студентів: 

«Ти вступаєш на контракт, і якщо в тебе гарні бали, то залежно від твоїх результатів держава може оплатити майже всю вартість навчання або її частину. Також можна залучати гранти від приватних компаній». 

Жоден університет в світі не є суперприбутковим, каже Семенова. На її думку, навіть ті українські ЗВО, де навчання коштує сотні тисяч гривень, не можуть за ці гроші побудувати нові корпуси, створити нові програми чи оплатити грантові програми для студентів. На це витрачаються меценатські кошти українських і міжнародних фондів. Співрозмовниця ділиться планами: навчитися ефективніше фандрайзити — ще одна задача для КАІ на 2025 рік. І йдеться не тільки про гранти, а й про пошук партнерів. 

Що стосується зарплат вчителів, то керівництво КАІ планує диференціювати їх і запровадити грейдингову систему оплати праці, яка передбачатиме відмінність у зарплатах адміністративного та викладацького штату. 

«Університет, на відміну від бізнесу, не може самостійно визначати рівень оплати праці співробітників. Систему посадових окладів встановлює МОН. Зараз ситуація така, що у КПІ та КНУ визначені подвійні посадові оклади, в решти ЗВО — стандартна тарифна сітка. І вона для всіх однакова», — так коментує поточну ситуацію із заробітними платами Ксенія Семенова

За її словами, такий підхід не може забезпечити конкуренції між закладами за кадри. Натомість в КАІ планують залучати найкращих викладачів на відповідні фінансові умови, тому керівництво самостійно визначатиме розмір оплати за роботу на тих чи інших посадах. Задача — зробити зарплати викладачів вищими за ті, що визначені постановою Кабінету Міністрів про оплату праці науково-педагогічних працівників. 

KPI (Key Performance Indicators) запроваджувати не будуть, натомість розглядають систему OKR (Objective and Key Results). Ксенія Семенова пояснює відмінність:

«KPI — це щось дуже конкретне, наприклад, провести три події. А в ОКР це може бути щось амбітне — наприклад, стати лідерами в трьох освітніх програмах. І тоді тобі не треба повністю досягти цього. Тобто якщо ти будеш не на першому місці по цьому показнику, а другим, але це є сильний ривок в розвитку, то все одно вважається, що ти ефективно виконуєш свою роботу.

Основна різниця ще в тому, що ці всі задачі є доступними для всього колективу — факультет електроніки знає, які задачі стоять перед факультетом комп'ютерних наук або перед факультетом біотехнологій. І так само в управлінській команді: кожен проректор знає, хто чим займається. Всі працюють над досягненням однієї мети — підвищення ключових показників загальної організації». 

Які плани в інституту на 2025-й

Семенова розповіла, що наприкінці 2024 року Наглядова рада інституту провела стратегічну сесію разом із Наглядовою радою випускників, в ході якої поставила собі кілька задач.

  • Стати найкращим технічним університетом Східної Європи. Студенти зможуть не тільки вивчити англійську, але й іншу іноземну мову для того, щоб у подальшому працювати в авіації, в тому числі і на заводах в інших країнах.  

  • Розбудова мереж лабораторій від приватних компаній. У КАІ вже працює лабораторія, яку відкрив український розробник охоронних систем Ajax Systems. На січень в інституті заплановані відкриття двох таких аудиторій: перша — за підтримки Міністерства з питань стратегічної промисловості, друга — дистриб’ютора електроніки в Україні VD MAIS. Також інститут підписав угоду з Huawei і в лютому 2025 року очікує на відкриття лабораторії від китайського телеком-гравця — Huawei Excellence Center.

Втім, співпраця з Huawei досі викликає дискусії в соціальних мережах через китайське коріння компанії. Нагадаємо, що США запровадили санкції на обладнання ZTE та Huawei у 2022 році з міркувань безпеки. За даними ВВС, компанія Huawei заперечувала надання інформації про своїх абонентів уряду Китаю.

У Канаді в той же рік також заборонили використовувати техніку китайських Huawei та ZTE для роботи з мережами 5G. А у травні 2023 року в Раді Національного бюро України розпочали обговорення можливості відмови від використання українськими операторами обладнання китайського виробництва. Цей запит Рада скерувала до Міністерства цифрової трансформації України.

Ксенія Семенова додала, що плануються спільні проєкти з виробниками дронів. За її словами, інститут уже налагодив співпрацю з AirLogix і Skyeton, але наразі КАІ на цьому нічого не заробляє. Останні пів року керівництво вкладалося у формування певної екосистеми для початку співпраці з компаніями. Наразі інститут намагається зрозуміти ціноутворення на цьому ринку. 

Протягом останньої половини 2024 року інститут готувався до співпраці з цими компаніями, формуючи екосистему. Наразі долучені до проєкту працівники КАІ намагаються зрозуміти ціноутворення на цьому ринку. Семенова зазначає, що це співробітництво — довгострокова перспектива. 

  • Оновлення і розвиток навчальних програм. За словами Семенової, до розробки і викладання кожної ключової освітньої програми вони долучатимуть спеціалістів із компаній, що стали партнерами КАІ з індустрії. 

«Для нас важливо набрати якісно інший пул студентів. Тих, які приходять до нас не просто для того, щоб отримати диплом, а щоб випуститись звідси інженером і, можливо, почати працювати вже під час навчання в інженерній галузі». 

  • Створення наукового парку з відповідними сервісами для компаній, що тільки з’являються на ринку. За словами керівниці КАІ, за чотири місяці роботи закладу в статусі підприємства вже є низка послуг, які студенти і науковий склад ЗВО можуть запропонувати компаніям, наприклад, виробництво дронів, розробку антен, тестування ергономічних моделей. Цікава і форма власності наукового парку: за задумом в.о. президента, лише 49% належатиме КАІ, решта — двом-трьом партнерам, які наразі шукає команда правління. Ксенія Семенова пояснює цей розподіл так:

«[Це потрібно] для того, щоб індустрія ставила завдання, чим має займатися парк. Допомагала нам зрозуміти, які наукові дослідження є актуальними».

Науковий парк планують відкрити до березня 2025 року. 

Наразі в Україні тривають громадські обговорення законопроєкту, мета якого — реформувати і розвинути наукові парки. Для цього Міністерство освіти і науки України пропонує зміни до низки законів. Зокрема, звільнення від оподаткування надання послуг досліджень в наукових парках і від мита — обладнання та устаткування для їхньої роботи, поширення правового режиму «Дія.City» на діяльність наукових парків, врахування показників діяльності наукових парків під час атестації закладів вищої освіти та наукових установ. 

За інформацією Офісу ефективного регулювання, ухвалення законопроєкту призведе до збільшення кількості активних наукових парків із 5 до 15 за три роки. Окрім цього, від законопроєкту очікують: 

  • залучення 500 мільйонів гривень інвестицій;

  • збільшення доходів закладів вищої освіти та наукових установ до 750 мільйонів гривень щороку;

  • створення понад 1500 нових робочих місць у науково-технічній сфері.

Заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов у коментарі AIN розповів, що МОН прогнозує протягом трьох наступних років [після ухвалення законопроєкту — ред.] подвоїти, а через шість років — потроїти поточні доходи закладів вищої освіти, що є співзасновниками наукових парків. Але він звертає увагу на те, що це дуже оптимістичні цифри. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Маникюр «мороженное»: как выглядит самый элегантный и универсальный тренд для ногтей
Marie Claire
2025-01-22T20:00:42Z
Звезда фильмов о Джеймсе Бонде слепнет: Джуди Денч нужен помощник
Фокус
2025-01-22T19:45:42Z
Джастин Бальдони разоблачил вранье Блейк Лайвли одним видео
Фокус
2025-01-22T19:15:31Z
В России хотят поставить на колени Пугачеву и Меладзе: в чем провинились звезды
Comments UA
2025-01-22T19:06:19Z
Прогноз Pinterest: какие цвета будут в тренде в 2025 году
Marie Claire
2025-01-22T18:00:56Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
День ангела 23 января: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-01-22T22:09:16Z
Кто может получить отсрочку от мобилизации – новые правила от МВД
TSN
2025-01-22T22:06:33Z
Ясный, защитник: что значит имя Сергея и когда он празднует именины
Telegraf
2025-01-22T21:54:18Z
Сын известной русской актрисы пошел на войну убивать украинцев
Comments UA
2025-01-22T21:36:26Z
Именины Елены в 2025 году: все дни, когда Лена празднует День ангела
Telegraf
2025-01-22T21:36:15Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Мобилизации с 18 лет не будет: Зеленский сказал категорическое "нет" Западу
Comments UA
2025-01-22T22:12:20Z
Парламент Ирака легализовал педофилию: подробности
Новости Украины
2025-01-22T22:03:48Z
У Трампа готовят встречу с Путиным — Reuters
ZN UA
2025-01-10T17:33:22Z
Трюдо раскрыл карты: зачем Трамп угрожает сделать Канаду 51-м штатом США
Comments UA
2025-01-10T09:04:55Z
Россия и Путин предали Тегеран и Асада – иранский генерал рассказал подробности
ZN UA
2025-01-10T00:16:45Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Захватчики активизировали попытки расширения "серой зоны" вблизи Покровска
Хвиля
2025-01-22T22:18:30Z
Военнослужащие ВСУ с помощью мандаринки взяли в плен россиянина на Сумщине
Фокус
2025-01-22T22:15:59Z
Поймают удачу за хвост: только три знака Зодиака разбогатеют в феврале 2025
Telegraf
2025-01-22T22:12:33Z
В Киеве прошло шествие памяти первых жертв Небесной Сотни
Корреспондент
2025-01-22T21:27:00Z
Олег Стариков рассказал, какие города на фронте сейчас под наибольшей угрозой
Знай
2025-01-22T21:21:01Z
Прикрывал побратимов: в боях с ВС РФ погиб 68-летний командир группы ГУР Константин Жук
Фокус
2025-01-22T21:06:25Z
На Буковине медведи покидают берлоги и "лепят снеговиков". ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-22T20:54:15Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Один ингредиент делает курицу фантастически сочной: что добавить в маринад
Telegraf
2025-01-22T20:51:11Z
Пирожные с яблоками и орехами: рецепт десерта, который понравится всем
Фокус
2025-01-22T20:27:33Z
Вас спасет овощ за три копейки: как защитить стекло автомобиля от замерзания
Telegraf
2025-01-22T19:57:07Z
Домашняя халва: рецепт любимого десерта без лишних хлопот
Фокус
2025-01-22T19:45:20Z
Как выбрать виски шаг за шагом
Bin UA
2025-01-22T19:10:23Z
Гороскоп на 23 января 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-01-22T18:57:34Z
Очень вкусная выпечка: рецепт творожного печенья с яблочной начинкой
Фокус
2025-01-22T18:42:50Z
Вместо колбасы на бутерброды приготовьте эту роскошную закуску: рецепт зельца
Telegraf
2025-01-22T18:21:19Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Баварии в парке мужчина напал на детей с ножом - есть убитые и раненые
Telegraf
2025-01-22T21:51:52Z
В Запорожье раздались взрывы: в городе возник пожар
Корреспондент
2025-01-22T21:06:27Z
Прилетело пять дронов: в Запорожье прогремели взрывы
Telegraf
2025-01-22T21:03:41Z
В Греции возле мусорного бака нашли античную статую женщины
Европейская правда
2025-01-22T20:42:34Z
Захваченное в 2023 году судно: йеменские хуситы уволили команду, среди которой есть украинцы
Апостроф
2025-01-22T20:24:55Z
Зимний шторм обрушился на США: в Новом Орлеане впервые за 15 лет выпал снег
Фокус
2025-01-22T19:03:21Z
Более двух месяцев борьбы за жизнь: в результате обстрела Харькова в больнице скончался полковник полиции
TSN
2025-01-22T18:45:38Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
Кремль в шоке: инфляция в России бьет новые рекорды
Comments UA
2025-01-22T21:54:15Z
Официальный курс доллара начал снижаться
Корреспондент
2025-01-22T21:42:33Z
Еврокомиссия пообещала Украине 35 млрд евро в 2025 году
Европейская правда
2025-01-22T21:31:28Z
Налог на криптовалюту в Украине: экономист рассказал могут ли его ввести в ближайшее время
Политека
2025-01-22T21:27:40Z
В Антарктике украинские суда собрали рекордный улов
Корреспондент
2025-01-22T20:18:34Z
Крупы, фрукты и напитки: насколько изменились цены на популярные продукты за год
Знай
2025-01-22T20:12:43Z
Внушительные цифры: сколько налогов должны заплатить украинские модели OnlyFans
Comments UA
2025-01-22T19:51:04Z
Заблокировано в России, но доступно в Украине: что доступно YouTube-блогерам
Comments UA
2025-01-22T21:57:30Z
YouTube возобновил доставку кнопок для украинских авторов
Апостроф
2025-01-22T21:09:17Z
Samsung представила новые Galaxy S25: в чем отличия от предыдущего поколения
ZN UA
2025-01-22T20:12:01Z
В Insomniac Games сменилось руководство — студия хочет экранизировать Ratchet & Clank и готовит новости о Marvel's Wolverine
GameMag
2025-01-22T19:57:37Z
Microsoft разрешит подключать накопители объемом более 16 ТБ к консолям Xbox Series X|S
GameMag
2025-01-22T19:57:18Z
Неприятный запах, грязь и плесень: стиральная машина может стать опасной для здоровья
Знай
2025-01-22T19:51:17Z
З’явилися фото корпусів iPhone 17
Portaltele
2025-01-22T19:33:04Z
Объекты Солнечной системы уменьшаются: ученые ответили, меняется ли Земля
TSN
2025-01-22T19:27:27Z
В России геймеры потратили 173 миллиарда рублей на игры за 2024 год
GameMag
2025-01-22T19:24:15Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Этот жир обожают печень и поджелудочная: диетологи говорят, что он самый полезный и легко усваивается
TSN
2025-01-22T17:24:44Z
Топ привычек на каждый день, которые кардинально изменят жизнь
Comments UA
2025-01-22T16:36:26Z
Новая помощь от государства: кто может получить более 40 тыс. гривен
Знай
2025-01-22T15:21:24Z
Следует ли есть фрукты на ночь? Возможен вред для здоровья
Comments UA
2025-01-22T15:00:43Z
Тонкие волосы: мифы и реальные способы увеличить их плотность
Знай
2025-01-22T14:51:02Z
Подошли ближе к лечению болезни Альцгеймера: ученые открыли уникальный механизм нейронов
Фокус
2025-01-22T13:06:29Z
Эти лекарства нельзя везти через Польшу: список запрещенных и разрешенных препаратов
UAToday
2025-01-22T13:03:00Z
Надежды не оправдались: ученые развенчали популярный миф о газированной воде
Фокус
2025-01-22T12:45:12Z
Это было фантастическое выступление "Шахтера" – Пушич
ZN UA
2025-01-22T22:12:11Z
"Шахтер" продал "грозу россиян" и заработал миллионы
Telegraf
2025-01-22T20:52:55Z
"Шахтер" открыл 2025 год уверенной победой над "Брестом" в Лиге чемпионов
ZN UA
2025-01-22T20:21:14Z
Пижонский пенальти и долгожданная победа: "Шахтер" обыграл Пиратов в Лиге чемпионов
Telegraf
2025-01-22T19:51:53Z
Манчестер Юнайтед может подписать одноклубника Трубина
Корреспондент
2025-01-22T18:12:49Z
"Он разобьет Усика, уничтожит": Бриедис удивил прогнозом на бой украинца с Опетаей
Корреспондент
2025-01-22T16:00:31Z
"Шахтер" — "Брест": где смотреть матч Лиги чемпионов, продолжат ли горняки борьбу за плей-офф
Фокус
2025-01-22T15:45:46Z
"Говорить, что у нас нет денег, - это лгать самим себе". Интервью с министром молодежи и спорта
Апостроф
2025-01-22T14:45:30Z
Культовый игрок Ромы подписал контракт с клубом второго дивизизиона Бельгии
Корреспондент
2025-01-22T14:45:13Z
Более 1500 сил и пневмоподвеска: дебютировал премиальный внедорожник от Chery
Фокус
2025-01-22T16:42:01Z
Удобный кредитный инструмент: как быстро получить деньги под залог авто
Фокус
2025-01-22T14:15:16Z
Какие подержанные авто из США чаще всего покупают украинцы - новая статистика
UAToday
2025-01-22T14:06:09Z
Мощный и недорогой электрокроссовер Volvo для бездорожья рассекретили до премьеры
Фокус
2025-01-22T13:42:55Z
Риск для жизни: водителей предостерегли, чего нельзя делать на заправке
Знай
2025-01-22T08:21:29Z
В Украине появился роскошный электрифицированный минивэн от BYD и Mercedes
Фокус
2025-01-22T07:15:40Z
Просторный, практичный, современный: тест-драйв нового Opel Combo
Фокус
2025-01-22T05:42:38Z
Транспорт будущего: в США создали электрический летающий мотоцикл-амфибию
Фокус
2025-01-21T17:30:40Z
Мошенничество на дорогах: полиция назвала три схемы, как пешеходы "разводят" водителей
Знай
2025-01-21T15:21:43Z