День Соборності: про які уроки минулого варто пам’ятати Україні
Сьогодні Україна відзначає День Соборності. 22 січня 1919 року українці об’єдналися, аби оголосити про створення своєї держави. Водночас, аналізуючи цю попередню епоху, можна побачити багато спільного з часами, в яких живе країна зараз, пише в статті “Уроки Дня Соборності: як Росія нищила українську еліту” заступниця директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника “Биківнянські могили” Тетяна Шептицька.
Зокрема, як зазначає авторка, зараз російський агресор веде чергову війну проти нашої держави, Україна так само сподівається на підтримку західних партнерів і обурюється неповороткістю чи байдужістю міжнародних інституцій, так само ж українці хочуть повнокровно жити й діяти на власній споконвічній землі.
І саме тому, додає Шептицька, цього святкового дня варто говорити не тільки про значущість тих чи інших історичних подій, а й про уроки, які дуже тяжко далися Україні та які варто пам’ятати.
Зокрема одним із таких уроків має стати “усвідомлення неможливості порозумітися з тим, хто хоче тебе знищити”.
Інші уроки полягають у тому, що треба зберігати національну єдність та не допускати окупації своєї території ворожим військом, оскільки окупант не буде враховувати “статус особи” й нищитиме як провідників, так і простих людей.
Крім того, наголошує Шептицька, не можна перекладати відповідальність за свою державу й долю ані на інші країни (у світі панує конкуренція і чужу землю ніхто не буде захищати), ані на інших громадян за принципом “я не створений для війська”.
“Наш загальний порятунок у наших же руках”, - зазначає авторка.
Кожного року 22 січня українці відзначають День Соборності та Свободи України. В цей день 1919 року було підписано Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Офіційно День Соборності розпочали святкувати в Україні у 1999 році.