MY.UAНовини
"Языки меньшинств" на службе Кремля: зачем правительство Шмыгаля меняет Хартию и что можно улучшить
"Языки меньшинств" на службе Кремля: зачем правительство Шмыгаля меняет Хартию и что можно улучшить

"Языки меньшинств" на службе Кремля: зачем правительство Шмыгаля меняет Хартию и что можно улучшить

Наприкінці грудня 2024 року Кабінет міністрів України зареєстрував законопроєкт, що лишився малопоміченим, але є надважливим.

Він має виправити прикру помилку, що з’явилася у законодавстві два десятки років тому і відтоді створила для України купу проблем, вплинувши на наше суспільно-політичне життя.

Але виправлення, запропоновані урядом, є далеко не ідеальними та не вирішують частину наявних та відомих проблем.

Йдеться про Європейську хартію регіональних або міноритарних мов.

Спершу пояснимо, що пішло не так і що саме намагається виправити уряд.

Питання у перекладі окремих важливих термінів.

Україна стала єдиною державою у Раді Європі, що ратифікувала цю хартію, використавши в її назві термін "мови національних меншин" (англійською – Languages of National Minorities) замість оригінальної назви "міноритарні мови" (Minority Languages).

Усі інші держави переклали текст дослівно, без цієї помилки.

Точніше, в Європі є ще одна столиця, де також вважають, що Хартія стосується національних меншин.

Це – Росія, яка підписала Хартію у 2001 році, але так і не ратифікувала її.

Чи є цей збіг випадковим – окреме питання.

Але головне – те, що це докорінно змінило суть документа.

Пояснимо, у чому проблема.

Річ у тім, що Хартія не має на меті захищати права меншинних груп (як-от національних меншин), що підкреслюється навіть у пояснювальній записці до неї.

Для мов нацменшин є інші міжнародні механізми захисту.

Тож у чинному наразі офіційному перекладі цієї міжнародної угоди відбулася підміна понять.

А головний наслідок – те, що з використанням терміну, що збігається лише з російським прочитанням Хартії, ми вклали у руки росіянам та проросійським політикам в Україні козирну карту та подарували їм привід волати про "утиски російської меншини".

І цю карту вони десятиліттями використовують проти України на європейській арені.

Урядова ініціатива покликана це виправити.

Кого мала би захищати Хартія?.

Розберемося, що означає термін "регіональні або міноритарні мови".

Текст цього договору каже, що йдеться про мови, які традиційно використовуються в межах певної території держави громадянами цієї держави, які складають менше половини населення цієї держави, причому лише мови, які не належать до числа офіційних у цій державі, а також не є діалектом державної/офіційної мови (останнє у Хартії наголошується окремо).

Простіше кажучи, регіональна або міноритарна мова – це та, якою говорять люди, що здавна проживають у певному регіоні країни, у тому числі представники достатньо невеликих груп.

Та й загалом,.

Хартія була створена заради підтримки загрожених чи зникаючих мов, якими говорить невелика кількість людей.

Ще одна цікава деталь: держави, що доєднувалися до Хартії, мали самостійно визначити перелік таких мов.

Фактично країни отримали можливість перед ратифікацією визначитися, чи включати до переліку певні мови, навіть якщо ті зникають, або ж навпаки, надати певним мовам надмірний захист, навіть якщо про їхнє зникнення не йдеться.

До прикладу, Фінляндія, ратифікувавши Хартію, включила до цього переліку інарі-саамську, карельську, північносаамську, ромську, російську, скольт-саамську, шведську, татарську та ідиш.

Тобто і загрожені мови, і мови держав-сусідок.

Німеччина визначила регіональні або міноритарні мови для окремих земель.

У землі Шлезвіг-Гольштейн це данська, тобто мова сусідньої держави.

Але усі інші – це мови, носії яких не мають власної держави, як-от нижньонімецька у кількох землях (попри назву, ця мова не є діалектом німецької), нижньолужицька у Бранденбурзі тощо.

Такий підхід насправді найкраще відображає мету Хартії та дає можливості встановити оптимальні механізми захисту окремих мов у певних землях, де вони є найбільш поширеними.

Яким мовам надала захист Україна?.

У законі про ратифікацію Хартії від 2003 року Україна подала такий перелік регіональних або міноритарних мов: білоруська, болгарська, гагаузька, грецька, єврейська, кримськотатарська, молдавська, німецька, польська, російська, румунська, словацька та угорська.

У цьому переліку є дві мови, щодо яких немає сумніву, що вони відповідають цілям Хартії – це гагаузька та кримськотатарська.

Решта 11 мов з визначеного Україною списку є офіційними у своїх державах.

Точніше, президент та парламент вирішили записати туди державні мови інших країн.

Хоча в реальності не все так очевидно, адже для фахівців постає питання, чим насправді є грецька та єврейська мови, згадані у ратифікаційному законі.

Можна лише припускати, що йшлося про новогрецьку та іврит та (або) ідиш.

А віднедавна стало руба ще й питання "молдавської мови".

У Верховній Раді вже пропонували змінити перелік мов, на які має поширюватися Хартія.

Однією з пропозицій було переписати його практично повністю, лишивши такі мови: гагаузьку, ідиш, караїмську, кримськотатарську, кримчацьку, ромську, румейську та урумську.

Такий перелік насправді найбільш повно відповідає меті Хартії.

Бо її мета – не просто захищати усіх тих носіїв мови, хто становить меншість населення на певній території.

Натомість Хартія покликана зберігати різноманіття культур і традицій.

Втілення Хартії в Україні – найгірший можливий досвід.

Втім, просто заявити, що певні міноритарні мови є захищеними, недостатньо.

Ще важливішим є втілення положень Хартії, тобто імплементація.

Фактично Хартію в Україні імплементував сумнозвісний закон "Про засади державної мовної політики", більше відомий за назвою "закон Ківалова-Колесніченка".

Цей документ, ухвалений у 2012 році кількома десятками "кнопкодавів" з коаліції Партії регіонів та комуністів, надавав російській мові надмірний захист та практично робив її другою державною, хоча одночасно й розширив дію Хартії на вірменську, ромську, русинську, караїмську та кримчацьку мови.

Це викликало обурення та спротив громадянського суспільства, але відповіддю на це стало кивання в бік начебто вимог "Хартії про захист мов національних меншин".

Перекрутивши хибним перекладом суть Хартії, проросійські політики використовували її як інструмент для русифікації України, прикриваючи цим документом зусилля, спрямовані фактично на те, щоб з публічного простору зникла українська мова.

Це канонічний приклад того, як Росія за допомогою підміни й розмивання понять обертає інструменти демократій проти них самих, а насправді – працює над їхнім знищенням.

У 2019 році парламент ухвалив закон "Про забезпечення функціонування української як державної", тож підхід до втілення Хартії суттєво змінився.

Проте проблема її хибного перекладу, що свого часу призвів до русифікації, спекуляцій та турбулентностей в українському суспільстві – лишилася.

Понад те, за десятиліття використання Хартії її неправильний переклад став сприйматися в Україні за істину.

Що пропонує уряд зараз.

По-перше, урядовий законопроєкт узгоджує з оригіналом українську назву та положення цього міжнародного договору, що має отримати назву "Європейська хартія регіональних мов або мов меншин".

Також виправляються згадки некоректної, нині чинної назви договору у законах "Про національні меншини (спільноти) України" та "Про медіа".

По-друге, він встановлює, що в Україні положення Хартії застосовуватимуть до таких мов: білоруська, болгарська, гагаузька, кримськотатарська, новогрецька, німецька, польська, румунська, словацька, угорська, чеська та іврит.

Тобто з переліку зникли російська, яка точно не потребує захисту, та "молдавська мова", якої не існує навіть у конституційному полі Молдови – а натомість додається чеська.

Згадка про єврейську мову змінили на іврит, а грецьку – на новогрецьку.

На останньому зупинимося окремо трохи далі.

Чи є це рішення ідеальним?.

Насправді простір для доопрацювання є.

Зокрема, у перелік мов, до яких може застосовуватися Хартія, можна було би включити ті, які справді потребують захисту – ідиш, караїмську, кримчацьку, ромську, румейську, урумську.

Цю думку підтримує і Віктор Єленський, голова Державної служби етнополітики та свободи совісті, який зазначає, що перелік мов, що захищаються відповідно до норм Хартії мав би вбирати в себе загрожені мови.

Цей перелік у 2024 році затвердив той самий уряд, який подав законопроєкт про зміну формулювань Хартії – але тут його підхід виявився іншим.

Отже, згаданий перелік включає білоруську, гагаузьку, ідиш, караїмську, кримськотатарську, кримчацьку, ромську, румейську та урумську мови.

Зовсім інший список, ніж у законопроєкті, чи не так? Зараз Держслужба етнополітики фактично займається розробкою стратегії збереження цих мов.

А тепер, як і обіцяли вище, повернемося до новогрецької мови.

В Україні до складу грецької меншини продовжують зарахувати кілька достатньо відмінних одна від одної етнічних груп: надазовських греків, понтійських греків і грецьку діаспору.

Відповідно до даних перепису 2001 року, частка надазовських греків у цій структурі грецької меншини становила 85% – але урядовий законопроєкт захищає не їх, а нову грецьку діаспору.

Тому представники ГО "Надазовські греки: уруми та румеї" Ольга Цуприкова та Микола Ахбаш наголошують, що еллінізація і підміна новогрецькою мовою урумської та румейської мов не мають нічого спільного зі збереженням культури надазовських греків.

Навпаки – створюють додаткові умови для зникнення як цих мов, так і надазовських греків як таких.

Втім, усі ці зауваження можливо врахувати.

Законопроєкт ще може бути змінений комітетами Верховної Ради і ухвалений так, щоб Україна отримала перелік регіональних та міноритарних мов, які дійсно підлягають захисту, та такий, що найкраще відповідатиме меті Хартії і водночас допоможе вибити козирі з рук російської пропаганди.

Лишається додати, що ухвалення цього закону у будь-якому разі буде нетривіальним рішенням.

Внесення змін до ратифікаційного закону міжнародного договору є дуже рідкісною практикою.

Це питання фактично не врегульоване ні у законі "Про міжнародні договори України", ні у Віденській конвенції про право міжнародних договорів від 23 травня 1969 року, ні в законі про регламент.

Але це доведеться робити – особливо зважаючи на те, що це далеко не єдиний приклад, коли в українських перекладах міжнародних конвенцій з’являється відчутний "російський акцент".

Авторка: Оксана Заболотна,.

аналітикиня Центру спільних дій,.

для "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Одеський міжнародний кінофестиваль восени знову пройде в Києві
УкраинФорм
2025-01-22T16:48:39Z
Анастасія Приходько оскандалилася підтримкою творчості російського співака-путініста
TSN
2025-01-22T16:39:33Z
Вважає себе як росіянкою, так і українкою: де зараз співачка Согдіана, яка була популярна у 2000-х
Telegraf
2025-01-22T16:18:30Z
SKYLERR та хор ім. Г. Верьовки — "Там во Бахмуті" та JERRY HEIL – "Сніг" - 10 і 9 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-01-22T16:15:00Z
Вже не в моді: 4 застарілих тренди кухонних стільниць, які варто залишити в минулому
24tv
2025-01-22T16:12:29Z
"Запрошував на чай поплакатися": викладача Карпенка-Карого і режисера звинуватили в домаганнях
24tv
2025-01-22T15:54:11Z
"Кава з кардамоном" і авторське право: як розв'язується конфлікт між Наталією Гурницькою та СТБ
24tv
2025-01-22T15:42:16Z
Зрадниця Анна Сєдокова після самогубства колишнього чоловіка потрапила до поліції
TSN
2025-01-22T15:39:33Z
Болі, безсоння і пролежні: зірці "Гусарської балади" потрібна допомога медиків
GlavRed
2025-01-22T15:27:10Z
Підрозділ ГУР МО "Артан" запрошує на службу: забезпечення, ротації та навчання
Знай
2025-01-22T16:51:20Z
На 105-му році життя померла зв’язкова ОУН-УПА з Прикарпаття Марія Атаманюк
Комсомольская правда
2025-01-22T16:48:00Z
Не лише "Ракета". 6 моделей наручного годинника в СРСР, які цінують досі
Telegraf
2025-01-22T16:42:46Z
Російський корабель-шпигун удруге за пів року забрів у води Британії
Европейская правда
2025-01-22T16:42:07Z
Британія відправить літаки для участі в місії НАТО в Балтійському морі
Европейская правда
2025-01-22T16:40:06Z
Мар'яна Безугла назвала Сирського «Залужним без цукру» і пожалілася на свою самотню боротьбу у фейсбуці
Детектор М
2025-01-22T16:39:05Z
Раптово помер журналіст Максим Біроваш
Детектор М
2025-01-22T16:30:50Z
Естонія отримає від США системи залпового вогню HIMARS
УкраинФорм
2025-01-22T16:30:01Z
Кур'єру вручили 25 000 євро чайових за старання: що ж він зробив
24tv
2025-01-22T16:27:22Z
Глава МЗС Литви: треба показати РФ, що НАТО готовий до будь-якої агресії
Европейская правда
2025-01-22T16:52:51Z
Росія завалиться за 8 місяців: у Зеленського назвали два потрібних кроки
GlavRed
2025-01-22T16:51:59Z
Російські пропагандисти можуть предстати перед Міжнародним кримінальним судом через підбурювання до геноциду, — експерт з воєнних злочинів
Детектор М
2025-01-22T16:51:25Z
Рютте поговорив з новим держсекретарем США: чекає на співпрацю щодо України
Европейская правда
2025-01-22T16:46:43Z
Непоправні втрати: ЗС РФ втратили 40% з 11 000 корейців, відправлених на війну з Україною, — BBC
Фокус
2025-01-22T16:45:48Z
Канада завжди підтримуватиме Україну - Трюдо
УкраинФорм
2025-01-22T16:42:36Z
Трамп у ворот: как должна измениться Европа, чтобы противостоять новым вызовам
Европейская правда
2025-01-22T16:40:47Z
ЄС із Данією та Литвою запустив ініціативу для підтримки євроінтеграції України
Европейская правда
2025-01-22T16:40:22Z
Лідер німецької опозиції закликав до єдності ЄС у діалозі зі США
Хвиля
2025-01-22T16:39:55Z
Назвали "найогидніші" пляжі Європи, яких варто уникати
24tv
2025-01-22T16:18:58Z
Троянди простоять свіжими у вазі 14 днів: що для цього треба зробити
24tv
2025-01-22T15:57:44Z
Людям з інвалідністю пропонують роботу з проживанням у Карпатах: скільки платитимуть
Telegraf
2025-01-22T15:54:36Z
Більше не купуватиме в магазині: готуємо печиво "Вушка" з цукром, як у дитинстві
24tv
2025-01-22T15:42:39Z
Місячний календар стрижок на лютий 2025 року: коли змінювати зачіску чи фарбувати волосся
TSN
2025-01-22T15:39:41Z
Не підходять для опалення: які дрова ніколи не варто використовувати вдома
24tv
2025-01-22T15:30:29Z
Зробіть це, коли починає диміти піч: забудете про проблему
24tv
2025-01-22T14:33:59Z
Закуска, яку завжди першою з'їдають: новий рецепт
GlavRed
2025-01-22T14:27:35Z
Користь у шкірці: 6 фруктів та овочів, які не варто чистити – список
GlavRed
2025-01-22T14:27:04Z
Чим загрожує втрата Торецька: офіцер попередив, які міста стануть наступними цілями ворога
Политека
2025-01-22T16:42:29Z
ГУР знищили вороже супутникове обладнання на території Росії
24tv
2025-01-22T16:42:05Z
У четвер трамваї №6, 8 і 27 тимчасово змінять маршрути
Мій Харків
2025-01-22T16:21:57Z
Затримання генералів: чому небезпечно вести кримінальні справи проти бійців ЗСУ, — військовий
Фокус
2025-01-22T16:21:53Z
Кабмін перейменував 22 географічні об’єкти в Криму
Детектор М
2025-01-22T16:18:14Z
Дві третини боїв в районі Покровська – Генштаб
1News
2025-01-22T15:57:06Z
Через аномально теплу зиму ведмеді на Буковині не лягли у сплячку, натомість "ліплять сніговиків"
Комсомольская правда
2025-01-22T15:42:01Z
У Києві та низці областей оголосили повітряну тривогу через загрозу балістики
УкраинФорм
2025-01-22T15:39:09Z
Мокрий сніг та дощ, місцями ожеледиця: прогноз погоди в Україні на 23 січня
24tv
2025-01-22T15:36:12Z
Шольц відреагував на напад з ножем у Баварії та заявив, що у нього "вривається терпець"
Европейская правда
2025-01-22T16:49:53Z
Викрали однорічну дитину за вигадані борги: у Києві затримали групу зловмисників
Украина Криминальная
2025-01-22T16:42:16Z
23-річна жінка, шукаючи легкого заробітку в мережі, втратила понад 480 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-22T16:27:29Z
Батька на смерть загриз той самий ведмідь, що вбив його сина – фото
TSN
2025-01-22T16:21:14Z
СБУ та Нацполіція затримали ще 19 організаторів «ухилянтських схем»
Украина Криминальная
2025-01-22T16:09:57Z
НАБУ затримало бізнесмена Дубинського за розкрадання грошей на реконструкції водогону
ZN UA
2025-01-22T16:00:54Z
У Запоріжжі судитимуть двох зловмисників, які вимагали в підприємця $70000 неіснуючого боргу
Украина Криминальная
2025-01-22T15:52:40Z
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві сталось через чутки про пошкодження нею дверей однієї з учасниць — поліція
Khreschatyk
2025-01-22T15:46:32Z
На Одещині рекетири вимагали гроші у прикордонників
TSN
2025-01-22T15:39:53Z
Від 1 гривні до 42 з "дикими" стрибками: як змінювався курс долара в Україні
GlavRed
2025-01-22T16:51:03Z
Укрзалізниця продовжила маршрут поїзда Рава-Руська - Чернівці
УкраинФорм
2025-01-22T16:48:09Z
Різке падіння: експортні доходи в Росії суттєво знизились наприкінці 2024 року
24tv
2025-01-22T16:27:20Z
Податок на нерухомість: кому і скільки доведеться сплатити у 2025 році
24tv
2025-01-22T16:24:17Z
Обсяг передачі зернових залізницею до Румунії у січні зріс на понад 50%
AgroNews
2025-01-22T16:15:43Z
«Укрзалізниця» запускає нові нічні потяги
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T16:12:22Z
Вартість яєць впала після дослідження ринку Антимонопольним комітетом
24tv
2025-01-22T16:09:32Z
Україна затвердила новий порядок управління державними резервами
360ua.news
2025-01-22T16:00:41Z
TikTok згоден укласти угоду, щоб продовжити роботу в США
ZN UA
2025-01-22T15:58:50Z
4 речі, які Apple Maps робить краще, ніж Google Maps
InternetUA
2025-01-22T16:43:24Z
Чоловік власноруч зробив вітряну турбіну у своєму подвір'ї та поділився покроковою інструкцією
24tv
2025-01-22T16:30:13Z
Warhorse розкрила плани підтримки Kingdom Come: Deliverance 2 після релізу
24tv
2025-01-22T16:27:21Z
Що нового у iOS 18.3: які функції доступні власникам iPhone 16
InternetUA
2025-01-22T16:21:42Z
Геймери впевнені, що Дедпул з'явиться у Marvel Rivals і мають "неспростовний" доказ
24tv
2025-01-22T16:09:37Z
Curiosity виявив на Марсі сліди існування древніх озер
TSN
2025-01-22T16:03:40Z
Екологічний прорив: учені навчилися розкладати пластик ще до забруднення довкілля
24tv
2025-01-22T16:01:38Z
EA припинить підтримку Origin вже у квітні — як користувачам зберегти свої ігри
AIN
2025-01-22T16:00:57Z
Найбільша хакерська атака на МХП — що відбувається?
AIN
2025-01-22T15:51:13Z
Чи дійсно мед можна зберігати вічно: експерти розповіли про термін придатності популярного продукту
TSN
2025-01-22T16:39:19Z
Народилася з "бомбою" в голові: у Львові прооперували дівчинку з рідкісною патологією
24tv
2025-01-22T16:15:50Z
Подарунок для дружини: тайванський хірург зробив сам собі вазектомію
24tv
2025-01-22T15:27:49Z
Як зробити картопляне пюре ще смачнішим: що додати до страви секрет запеченого часнику
TSN
2025-01-22T15:21:08Z
Як часто голити ноги, щоб не було подразнення: відповідь для всіх жінок
24tv
2025-01-22T15:15:59Z
У харківському шпиталі запроваджено унікальну методику лікування зору військових
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T14:42:26Z
Без оцту: як відмити ущільнювач пральної машини
GlavRed
2025-01-22T14:27:20Z
90% людей роблять помилку: чи потрібно промивати макарони водою
24tv
2025-01-22T14:00:26Z
Сезонний грип: як захистити себе та своїх близьких
Детектор М
2025-01-22T13:57:43Z
Тренери про повернення Кличка: Удару, як у Володимира, немає у більшості «супертяжів»
Комсомольская правда
2025-01-22T16:51:42Z
Хто братиме Брестську фортецю: склад Шахтаря на матч Ліги чемпіонів
24tv
2025-01-22T16:48:14Z
Егіналду, Вінісіус та Педріньйо да Сілва гратимуть із перших хвилин проти Бреста
Football.ua
2025-01-22T16:48:03Z
Саленко: Єврокубкові результати не найкращі, але все попереду
Football.ua
2025-01-22T16:45:28Z
Челсі звернувся до Ювентуса щодо оренди Дугласа Луїса після Манчестер Сіті
Football.ua
2025-01-22T16:27:54Z
Аморім: Я не обманюватиму з приводу проблем Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-01-22T16:24:32Z
До офісу Динамо надійшов один лист, – Суркіс анонсував трансфер гравця команди
24tv
2025-01-22T16:24:25Z
Біатлоністка Чалик принесла Україні четверте золото Універсіади-2025 у Турині
Комсомольская правда
2025-01-22T16:18:37Z
Australian Open-2025. Українські тенісистки заробили понад мільйон доларів призових
УкраинФорм
2025-01-22T16:12:11Z
Чи можна їздити машиною, якщо блимає чек: важливе попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-22T15:27:46Z
Національна поліція отримала нові Opel Combo та Сitroen Jumper
AutoCentre
2025-01-22T14:36:06Z
Три ряди крісел і багате оснащення: Hyundai показала недорогий сімейний кросовер
Фокус
2025-01-22T14:30:14Z
Через електронні асистенти: автовиробники оголосили судову війну Мінтрансу США
AutoGeek
2025-01-22T14:27:59Z
Різниця вас вразить. Скільки на місяць потрібно на заправку Lanos та бюджетного електрокара
Telegraf
2025-01-22T14:18:23Z
Volvo припиняє випуск популярного електричного кросовера і перейменовує кілька моделей
AutoGeek
2025-01-22T13:30:57Z
В Україні реалізовано нову партію тягачів Scania Super
AutoCentre
2025-01-22T13:04:01Z
ДТП на мільйони: найдорожчі авто, розбиті в аваріях
Фокус
2025-01-22T12:21:35Z
Водій тверезий, а штраф космічний: за яке порушення доведеться викласти майже 41 тисячу гривень
Знай
2025-01-22T12:21:05Z