MY.UAНовини
Шанс или вызов: что означает для Украины польское председательство в ЕС
Шанс или вызов: что означает для Украины польское председательство в ЕС

Шанс или вызов: что означает для Украины польское председательство в ЕС

Вже три роки минуло після подання заявки України на вступ до Євросоюзу в лютому 2022 року і рік – після офіційного рішення ЄС у грудні 2023 року про початок переговорів про вступ.

За минулий рік ЄС затвердив "переговорну рамку" і формально відкрив переговори з Україною – коли було проведене перше установче (радше символічне) засідання міжурядової конференції.

Втім, досі ще не відкрито жодного з 35 переговорних розділів.

З початку 2024 року триває процес "скринінгу" українського законодавства на предмет відповідності acquis ЄС.

Звіт щодо першого переговорного кластера – основ (fundamentals) – очікується вже на початку 2025 року, і це дозволить винести на розгляд Ради ЄС рішення про відкриття переговорів за окремими главами за цим кластером.

Важливо і символічно, що це рішення може бути ухвалене під час головування Польщі у Раді ЄС.

Також протягом 2025 року, під час польського та данського головувань, очікуються звіти Єврокомісії щодо наступних кластерів переговорів.

Відповідно, мінімальним очікуванням України на 2025 рік є відкриття двох-трьох кластерів переговорів, максимальним – усіх шести.

Чим може допомогти Польща?.

Головування Польщі у Раді ЄС створює шанс як для Варшави, так і для польсько-української співпраці і координації на європейському рівні.

По-перше, польське головування може ініціювати рішення Ради ЄС про відкриття кількох переговорних кластерів одразу після отримання відповідних звітів Єврокомісії про результати скринінгу за цими кластерами.

Україна вступає до ЄС за набагато складнішою процедурою, ніж свого часу вступала Польща.

Актуальна процедура розтягує процес через потребу проходження великої кількості етапів з рішеннями різних інституцій ЄС.

Тут недостатньо, щоб країна-кандидат виконувала своє "домашнє завдання" з впровадження acquis ЄС.

Усі рішення у Раді ЄС приймаються за процедурою консенсусу – отже, процес є вразливим для політичного тиску з боку окремих країн-членів.

Саме тому прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан після рішення Європейської ради про відкриття переговорів з Україною у грудні 2023 року заявив, що у нього буде ще 75 нагод накласти вето і заблокувати вступ України до ЄС.

Запобігти негативному сценарію може лише політична воля інших держав-членів, які усвідомлюють свої стратегічні інтереси у тому, щоб не допустити такого штучного гальмування з боку окремих членів.

Натомість польське головування могло би винести на політичний рівень дискусію про оновлення (покращення, удосконалення) методології розширення – фактично у бік її спрощення.

Наприклад, щодо зменшення кількості випадків, для яких потрібні консенсусні рішення держав-членів – зокрема, щодо рішень про відкриття переговорних глав, що є де-факто наданням "домашнього завдання" країні-кандидату з боку ЄС.

Польське головування, разом з новою Єврокомісією, може запропонувати шляхи посилення політики ЄС у сфері оборони, де ключовим є питання збільшення фінансування.

Адже, за оцінкою єврокомісара з питань оборони Андрюса Кубілюса, актуальні потреби перевищують наявні інвестиції у європейський ВПК у десятки разів.

Також ЄС повинен далі зменшувати і розривати торговельно-економічні зав’язки з РФ в усіх сферах, у першу чергу в енергетиці.

Крім того, слід ініціювати обмеження доступу на ринок ЄС (або шляхом санкцій, або шляхом "загороджувальних" мит) інших товарів з РФ – металів, мінералів, агропродукції, добрив тощо.

За цілою низкою позицій вивільнені ніші на ринку ЄС може зайняти українська продукція.

Польща також могла б ініціювати посилення експортного контролю на рівні ЄС і країн-членів, зокрема, за дотриманням вимог "no Russia clause" у контрактах з третіми країнами.

Також польське головування розпочне дискусію про нову фінансову рамку ЄС на 2028-34 роки, яка має відбуватися з урахуванням майбутнього вступу України протягом цього періоду.

Окрім розширення і традиційно великих статей спільної аграрної політики і політики зближення (cohesion policy), на порядку денному, як вже згадано, збільшення витрат на безпеку, а також посилення економічної конкурентоздатності (у т.

субсидії у нові технології та промислове виробництво) і продовження "зеленого курсу".

Великі потреби фінансування вимагають розширення власних джерел і збільшення обсягів надходжень до бюджету ЄС, а також залучення позабюджетного фінансування (зокрема, кредити EIB, спільні запозичення ЄС тощо).

Україна і розширення як таке тут не є причиною, а лише стимулом для розгляду і ухвалення давно назрілих реформ.

Як показують дослідження брюссельських аналітичних центрів, вступ України практично ніяк не вплине на розподіл держав-членів на нетто-отримувачів і нетто-платників у бюджет ЄС.

Адже країни, які успішно економічно розвиваються, згодом перейдуть із категорії нетто-отримувачів до нетто-платників (як ближчим часом станеться з Польщею) незалежно від членства України в ЄС.

Що може цьому завадити?.

Сподівання на польську підтримку просування України на шляху до ЄС може викликати здивування, адже саме Польща у 2023 році на національному рівні ініціювала захисні обмежувальні заходи проти аграрної продукції з України.

Цей крок явно суперечив позиції Європейської комісії і нормам права ЄС, за якими зовнішня торговельна політика належить до виключної компетенції Союзу (Комісії), а не національних урядів.

Більше того, вже після цього рішення з польського боку була впроваджена фізична блокада кордону ЄС з Україною.

Це ще більше нашкодило іміджу Польщі – і в Києві, і в Брюсселі – як промоутера інтеграції України до ЄС.

Тим більше, що від цієї блокади постраждали не лише інтереси України, для якої безперешкодне постачання через польсько-український кордон є стратегічно важливим питанням національної безпеки під час повномасштабної війни.

Зважаючи на баланс двосторонньої торгівлі, суто економічно значно більше постраждали інтереси бізнесу Польщі та інших країн-членів ЄС.

Хоча насправді, як показують висновки експертів-економістів з обох боків, не так вже багато секторів, де реально конкуренція є такою значною – фактично вона обмежується аграрним сектором і перевезеннями автомобільним транспортом.

А точніше, лише окремими сегментами цих секторів, адже польські тваринники чи переробники навряд побоюються постачання українських зернових.

Конкуренція за перевезення з українськими компаніями теж, як виглядає, насправді важлива не для всього сектора, а лише для перевізників зі східних регіонів Польщі, які крім збільшення української конкуренції також втратили ринки Білорусі і РФ.

Отже, це інтереси окремих сегментів, тобто явної меншості польського бізнесу.

Скарги цієї меншості на конкуренцію з боку України зазвичай підкріплюються аргументацією про "соціальний демпінг" – мовляв, нерівні умови конкуренції виникають внаслідок відсутності впровадження норм ЄС українськими конкурентами.

Такі заяви великою мірою є маніпуляцією, з огляду на неспівмірно більші конкурентні переваги польських та інших європейських виробників і постачальників, які живуть і працюють у мирних умовах, над умовами повномасштабної війни, у яких змушений працювати український бізнес.

Насправді, як чітко показує економічна статистика, актуальні заходи підтримки України з боку ЄС приносять вже зараз не лише стратегічно-безпекові, а й торговельно-економічні вигоди для самого ЄС, передусім для Польщі.

У перспективі економічних вигід для Євросоюзу від інтеграції України має бути ще більше.

Так, додаткове відкриття ринку ЄС з 2022 року допомогло Україні зберегти ті обсяги її експорту до європейських країн, які були у 2021 році, перед великою війною – що є дійсно досягненням, з огляду на руйнування і окупацію українських територій.

Але в той самий час експорт ЄС в Україну за час повномасштабної війни дедалі більше зростає, і відповідно так само зростає і позитивне сальдо цієї торгівлі для Євросоюзу.

В ЄС головним бенефіціаром цієї торгівлі є саме Польща, яка є найбільшим партнером для України і з експорту, і з імпорту товарів серед усіх інших країн-членів, причому з великим позитивним сальдо для себе.

До цих ефектів слід також додати приплив до Польщі інвестицій та фінансової допомоги.

Йдеться і про додаткові європейські субсидії для фермерів, на розвиток інфраструктури, і про військові інвестиції зі Сполучених Штатів.

Цікаво також, що зараз набагато більше приватних інвестицій іде у Польщу з України (а не навпаки) – і це, до речі, одна з суттєвих відмінностей з прикладом Німеччини і Польщі 20 років тому.

Адже сьогодні, під час війни, український бізнес активно проводить релокацію до Польщі, відкриває там філії та дочірні підприємства як шлях виходу на ширший європейський ринок.

Шлях вирішення суперечок.

Неприпустимо, що блокування кордону ЄС з Україною з польського боку і далі лишається надзвичайно легкою справою.

Понад те, останнім часом польські "протестувальники" це робили суто з внутрішніх польських питань, взагалі не пов’язаних з Україною – просто розглядаючи це як зручний важіль тиску на уряд у Варшаві.

Це їм зручно робити саме на кордоні з Україною, а не на інших ділянках польського державного кордону, адже, наприклад, на прикордонних з Білоруссю територіях був запроваджений режим надзвичайного стану, який не допускає нічого подібного – але не стосовно кордону з Україною.

Це, м’яко кажучи, дивно.

Польська центральна влада має продемонструвати здатність виконувати зобов’язання щодо ефективного контролю за зовнішнім кордоном ЄС.

Важливо, аби уряди України і Польщі усвідомлювали важливість тісного діалогу і механізмів вирішення суперечок.

І з політичною волею знаходили взаємно прийнятні рішення у контексті майбутнього вступу України до ЄС.

Адже за наявності цієї волі можна знайти простір для домовленостей – і не лише про застосування перехідних періодів після вступу України в ЄС, але також про можливі спільні проєкти, фінансові механізми підтримки з боку Євросоюзу, можливості співпраці на глобальних ринках тощо.

Такий тісний секторальний діалог між Україною і Польщею потрібен за цілою низкою тем, пов’язаних з майбутнім ЄС: військова промисловість, глобальна конкурентоздатність, аграрний сектор, cohesion policy (регіональна політика і співпраця), транспортна логістика і кордон.

Зокрема, варто було б напрацювати спільне бачення майбутнього cohesion policy – політики вирівнювання ЄС з урахуванням вступу України, що матиме вплив і на Польщу.

Адже прикордонні з Україною східні регіони Польщі будуть одними з найбільших бенефіціарів цього розширення – так само, як свого часу східні регіони Німеччини виграли від вступу Польщі в ЄС.

Автор: Дмитро Шульга,.

директор програми "Європа і світ" Міжнародного фонду "Відродження".

Стаття відображає позицію автора і не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Оголошено номінантів на Золоту малину 2025
1News
2025-01-22T10:40:06Z
Букмекери дали перші ставки на переможця "Євробачення-2025": яке місце пророкують Україні
TSN
2025-01-22T10:39:13Z
Вечірні сумочки: як обрати ідеальну модель для особливої події
GlavRed
2025-01-22T10:36:10Z
Що читали українці в 2024 році — ТОП-100 книг
AIN
2025-01-22T10:33:43Z
Аліна Гросу вперше зізналася, чому приховує свого чоловіка-росіянина
GlavRed
2025-01-22T10:30:27Z
Демі Мур запідозрили у романі з молодшим на 21 рік актором
24tv
2025-01-22T10:09:38Z
Кіно, яке об'єднане історією: 3 патріотичні фільми треба подивитися в День соборності України
24tv
2025-01-22T10:06:34Z
Які кольори додати в інтер'єр нейтральної вітальні, щоб не порушити загальну схему
24tv
2025-01-22T09:54:13Z
Помер легенда українського джазу Олександр Гебель
Фокус
2025-01-22T09:30:31Z
ТЦК не можуть використовувати грубу силу: які закони найчастіше порушують при мобілізації, — юристи
Фокус
2025-01-22T10:45:40Z
Іменини Арсенія у 2025 році: всі дні, коли Арсеній святкує День ангела
Telegraf
2025-01-22T10:45:34Z
У Польщі перевірятимуть щеплення у дітей: штрафи за відмову можуть сягати десятків тисяч злотих
TSN
2025-01-22T10:39:44Z
Кожен сьомий американець купив мемкоїн Трампа
24tv
2025-01-22T10:39:39Z
Як правильно оформити спадщину, перебуваючи за кордоном: пояснення Мінюсту
TSN
2025-01-22T10:39:09Z
У центрі Житомира плетуть 25-метрову маскувальну сітку
УкраинФорм
2025-01-22T10:36:46Z
Не байдужість, а звички: як допомогти учням покращити навчання в школі
Знай
2025-01-22T10:36:28Z
"Тисячу Зеленського" отримали не всі: хто та чому залишився без допомоги
Знай
2025-01-22T10:36:24Z
Те, що раніше було розкішшю, тепер норма: які побутові прилади стали звичними у сучасному світі
24tv
2025-01-22T10:33:39Z
У МЗС РФ бачать "вікно можливостей" для домовленостей з Трампом
ZN UA
2025-01-22T10:46:55Z
Туск закликав ЄС озброїтися для "виживання" в умовах глобальної нестабільності
Европейская правда
2025-01-22T10:46:36Z
Путін не один раз заявляв про "Стамбульські домовленості": Зеленський прокоментував ультиматуми "фюрера"
TSN
2025-01-22T10:45:52Z
Трамп анонсував масштабний проєкт на $500 млрд для розвитку штучного інтелекту
Хвиля
2025-01-22T10:43:41Z
Пекін відповів на погрози Трампа митами: У торговій війні переможців не буде
УкраинФорм
2025-01-22T10:42:48Z
МЗС закликало українців у всьому світі до єдності задля подолання російської агресії
УкраинФорм
2025-01-22T10:42:41Z
Із сайту Білого дому прибрали іспаномовну версію
УкраинФорм
2025-01-22T10:42:37Z
На Ukrainian Week почнуться переговори з командою Трампа: експерт назвав мету української сторони
Знай
2025-01-22T10:42:24Z
Як Польща може допомогти Україні на шляху до ЄС і що може цьому завадити
Европейская правда
2025-01-22T10:40:48Z
Росіяни обстріляли селище на Херсонщині, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-22T10:42:20Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на ранок 22.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-22T10:36:05Z
Бійці ССО знищили 21 і поранили 40 військових КНДР, що наступали на українські позиції в Курській області
УкраинФорм
2025-01-22T10:33:55Z
Ворог хоче захопити лівий берег річки Оскіл: відомо, чи відходитимуть ЗСУ
GlavRed
2025-01-22T10:30:40Z
Українські воїни розгромили в бою військових КНДР: ворог зазнав серйозних втрат
GlavRed
2025-01-22T10:27:23Z
Наступ рф на Харківщині: військовий експерт розкрив реальну ситуацію в районі Липців
Политека
2025-01-22T10:27:18Z
"Вийшло, що санітарну зону зробили ми", – Олександр Щербина, командир 154 ОМБр
24tv
2025-01-22T10:27:11Z
У ЗСУ зробили тривожну заяву про сили РФ, що переважають, і назвали напрямок
GlavRed
2025-01-22T10:27:10Z
Кримчани усвідомлюють, що Росія їх використовує як ресурс для війни - «Жовта стрічка»
УкраинФорм
2025-01-22T10:24:03Z
Попри війну, черкаська компанія продавала українську продукцію росіянам
Украина Криминальная
2025-01-22T10:45:57Z
Уряд сформував наглядову раду «Лісів України»
УкраинФорм
2025-01-22T10:42:37Z
У лютому оператор lifecell підвищить тарифи
Комсомольская правда
2025-01-22T10:39:26Z
Глибоке рихлення грунту: ефективна альтернатива оранці для підвищення врожайності
AgroNews
2025-01-22T10:30:04Z
Netflix підвищила вартість підписки: Україну ця доля оминула
ITC
2025-01-22T10:10:28Z
Рахунок давно пішов на сотні: скільки робітників "Укрзалізниці" загинуло під час війни
Telegraf
2025-01-22T10:06:42Z
ЄБРР готовий фінансувати розмінування сільгоспземель в Україні
AgroPortal
2025-01-22T10:06:29Z
Здорожчання не уникнути. У найближчі місяці ціни зростуть на три категорії продуктів
Telegraf
2025-01-22T10:00:11Z
Google інвестує ще $1 мільярд у конкурента OpenAI. Частка компанії в Anthropic досягла $3 млрд
AIN
2025-01-22T10:00:07Z
Побиття 12-річної дівчинки у Білій Церкві сталось через чутки про пошкодження нею дверей однієї з учасниць — поліція
Khreschatyk
2025-01-22T10:45:27Z
Віддали "в оренду" свого підлеглого: на Одещині судитимуть поліцейських
TSN
2025-01-22T10:39:59Z
Щури-наркомани знищили докази в поліції, де зберігається 180000 кг марихуани
TSN
2025-01-22T10:39:57Z
Жінка втратила 96 тисяч гривень через шахрайську схему інвестування
InternetUA
2025-01-22T10:27:44Z
У столиці п’яний водій Toyota намагався за $300 відкупитися від патрульних
Украина Криминальная
2025-01-22T10:24:50Z
Імовірність астрономічно мала: офіцер ВПС загинула, потрапивши в двигун винищувача
Фокус
2025-01-22T10:12:46Z
У Києві намагались вбити заступника міністра Ляшка: нові шокувальні подробиці
TSN
2025-01-22T10:12:19Z
У Києві судитимуть чоловіка, який проник на СТО та обікрав авто, яке проходило техогляд
Украина Криминальная
2025-01-22T10:09:59Z
Внаслідок аварії на вугільній шахті у Словенії загинули двоє людей
Европейская правда
2025-01-22T10:04:57Z
Чому ніхто не казав про це раніше: як смажити, щоб олія не забризкувала всю плиту
24tv
2025-01-22T10:42:42Z
Як зварити яйця, якщо немає можливості кинути їх в киплячу воду: вісім хвилин — і сніданок готовий
TSN
2025-01-22T10:39:18Z
Китайський гороскоп на завтра 23 січня: Мавпам - конфлікти, Собакам - стрес
GlavRed
2025-01-22T09:27:09Z
Завжди доб'ються свого: 4 найупертіші знаки зодіаку
GlavRed
2025-01-22T09:27:07Z
5 найкращих жіночих парфумів: від них всі втрачають голову
24tv
2025-01-22T09:15:54Z
Не викидайте старі шкарпетки: 4 несподівані способи їхнього використання
24tv
2025-01-22T09:00:51Z
Оригінально і дієво: як варити яйця без кипіння води – це точно варто спробувати
24tv
2025-01-22T08:51:44Z
Не гірші, ніж м'ясні: рецепт котлет із капусти для всієї родини
TSN
2025-01-22T08:39:33Z
Не Колумбія і Вест-Індія: чому все ж "Америка" називається "Америкою"
24tv
2025-01-22T08:24:30Z
Пекло з трасуванням променів: названо можливу дату виходу DOOM: The Dark Ages
InternetUA
2025-01-22T10:46:47Z
П'ять найвідоміших "недоречних" артефактів на Землі: вони не вписуються в нашу історію
Фокус
2025-01-22T10:45:23Z
Танок балерини на кризі у Арктиці сколихнув соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-22T10:45:11Z
Samsung боїться та уважно слідкує за Xiaomi — конкурент дебютує у Південній Кореї
ITC
2025-01-22T10:37:32Z
Samsung Unpacked 2025 уже сьогодні: як дивитися презентацію нових смартфонів і чого чекати
24tv
2025-01-22T10:36:54Z
Постапокаліптична гра Chernobylite 2 зібрала необхідну суму на Kickstarter: деталі
InternetUA
2025-01-22T10:33:31Z
Один із творців "Відьмак 3" назвав найскладніший квест у грі
Фокус
2025-01-22T10:30:16Z
НІБУЛОН інвестував $1 млн у створення цифрових двійників елеваторів
AgroPortal
2025-01-22T10:00:57Z
У США Meta оголосила бонусну програму для творців контенту
Детектор М
2025-01-22T09:57:16Z
Зимовий догляд за шкірою: як зберегти здоров’я та красу
Мій Харків
2025-01-22T10:40:49Z
У 16 регіонах циркулюють віруси грипу А та В, на Тернопільщині перевищений епідпоріг - МОЗ
УкраинФорм
2025-01-22T10:03:27Z
Краще не їсти ввечері: чому яблука потрібно вживати у певний час доби
24tv
2025-01-22T09:39:39Z
Візьміть популярний аптечний засіб і замочіть в ньому насіння — зійде абсолютно все, навіть старе
TSN
2025-01-22T09:39:37Z
Приготуйте буряковий відвар для кімнатних рослин: результат здивує всіх
24tv
2025-01-22T09:36:58Z
Містять миш'як і ртуть: які протеїнові порошки найшкідливіші
24tv
2025-01-22T09:33:39Z
Зміцнюючи його, ми покращуємо все наше життя: вчені назвали ключовий елемент здорового тіла
Фокус
2025-01-22T09:21:31Z
Як схуднути з задоволенням: один з найприємніших видів фізичної активності, який спалює жир
TSN
2025-01-22T09:21:01Z
Реформа МСЕК: українці можуть записувати процес оцінювання, але є нюанс
Хвиля
2025-01-22T08:42:18Z
Шахтар – Брест: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонівСюжет
1News
2025-01-22T10:45:33Z
Еліна Світоліна не змогла пробитися до півфіналу Australian Open: тенісистка прокоментувала виступ
Фокус
2025-01-22T10:45:04Z
"Повністю знищить": ексчемпіон назвав боксера, проти якого в Усика немає шансів
24tv
2025-01-22T10:42:51Z
Оформив дубль проти "Галатасарая": Ярмоленко встановив рекорд "Динамо" в єврокубках
TSN
2025-01-22T10:39:02Z
Батьківщина Ігуаїна, автор гола у фіналі ЧС та Рібері як рятівник: що потрібно знати про Брест
Football.ua
2025-01-22T10:25:39Z
Усик може зустрітися на рингу з зірковим супертяжем до кінця 2025 року: мова не про Дюбуа
24tv
2025-01-22T10:21:17Z
Ярмоленко наздогнав Шацьких у списку найкращих бомбардирів Динамо Київ в єврокубках
Football.ua
2025-01-22T10:06:18Z
Я застарий для цього, – Усик пригадав, як його забракували на секції боксу
24tv
2025-01-22T10:06:06Z
Напередодні битви з Брестом в Лізі чемпіонів: як Шахтар грав проти команд з Франції
24tv
2025-01-22T09:51:04Z
Cummins представила нову турбіну для водневих двигунів
AutoGeek
2025-01-22T10:36:13Z
Американський ексклюзив: два 58-річних Chevrolet продали за $4 мільйони
Фокус
2025-01-22T10:36:06Z
Кожне п’яте серед б/в авто: в Україні значно зріс попит на автомобілі зі США
AutoCentre
2025-01-22T10:27:41Z
Рідкісний 50-річний Nissan Skyline шукає нового власника
AutoCentre
2025-01-22T10:16:48Z
Росли лише гібриди: опублікована статистика продажів нових авто у Європі за 2024 рік
AutoGeek
2025-01-22T09:42:58Z
Офіційно представлено перший серійний електромобіль від Suzuki: відома ціна
ЗаРулем
2025-01-22T09:30:54Z
Повернення легенди: Citroen може відродити свою найпопулярнішу модель у новому форматі
Фокус
2025-01-22T09:30:26Z
Перший електромобіль Bentley упіймали на тестах
AutoCentre
2025-01-22T09:06:22Z
Чекаємо літа: анонсовано старт продажів електромобіля для бездоріжжя Volvo EX30 Cross Country
AutoGeek
2025-01-22T08:42:17Z