Таку думку висловив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, виступаючи в середу у Давосі під час панельної дискусії щодо розширення ЄС, у рамках Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ) , повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Нам необхідна нова динаміка й швидкість на шляху до членства в ЄС. Розраховуємо, що під час Польського головування, і на наступні півроку – Данського головування в ЄС, ми зможемо відкрити, принаймні, два кластери (переговорів). Україна проривається крізь певні встановлені правила та створює прецедент для друзів з інших країн-кандидатів. У будь-якому випадку нам потрібна ця швидкість. Не лише тому, що ми підштовхуємо до цього - просто такою є реальність. Покладаємося на країни-члени і розраховуємо, що цей рік буде роком конкретних кроків на шляху розширення ЄС», - зазначив український міністр.
Він зауважив, що Україна намагається знайти необхідні аргументи для країн-членів, які мають сумніви в необхідності швидкого розширення ЄС, та переконати їх у необхідності дотримуватися єдності для захисту інтересів самого Євросоюзу.
«Було б важливим запобігти хибному використанню або зловживанню правом вето зі сторони деяких країн-членів ЄС. Я вважаю, що це неправильно - публічно шантажувати майбутніх членів ЄС спроможністю заблокувати їх на шляху до ЄС. Якщо ми говоримо про єдність – ми потребуємо цієї європейської єдності сьогодні, як ніколи раніше. Коли ми постаємо перед такими геополітичними викликами і маємо настільки жорстоку російську агресію - нам усім життєво необхідна така єдність», - наголосив Сибіга.
Він підкреслив, що країни-кандидати не є конкурентами у просуванні до членства в ЄС, оскільки зацікавлені у членстві одне одного. Український міністр подякував прем’єр-міністру Хорватії Андрію Пленковичу, який також узяв участь у дискусії, за організацію саміту країн Східної Європи, за участі України, у місті Дубровнік, під час якого країни-кандидати змогли об’єднати позиції та обмінятися досвідом у просуванні шляхом європейської інтеграції.
Таку ж мету мала нещодавня зустріч на рівні міністрів закордонних справ Південно-Східної Європи у Києві, де країни-кандидати скоординували інтеграційні зусилля.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос зазначила, що така взаємна підтримка країн-кандидатів є новим явищем у процесі розширення ЄС. Втім, на її переконання, пришвидшення процесу європейської інтеграції жодним чином не пом’якшує критерії для членства в ЄС, навпаки, такий швидкий рух висуває підвищені вимоги до якості реформ та демократичної трансформації суспільства кожної з країн-кандидатів.
«Це новий елемент, коли країни-кандидати підтримують одне одного, - ця складна геополітична ситуація призвела до більшої солідарності. Все ж є певне змагання між ними – хто буде першим. І це добре, щоб бути конкурентними. Але сам процес оснований на досягненнях. Йдеться не про час. Наприклад, деякі балканські країни чекали довго, але йдеться не про те, скільки вони чекають, а про те, яких результатів вони можуть досягти, про їх політичну волю», - сказала представниця Єврокомісії.
Вона зауважила, що європейська сторона уважно спостерігає за тим, що відбувається у кожній з країн-кандидатів, і ці країни можуть розраховувати на прогрес у просуванні до ЄС, якщо роблять те, що мають робити.
«Певні базові та важливі цінності ЄС не є предметом переговорів, - ви їх або приймаєте, або йдете. Тож це процес, оснований на досягненнях. Чорногорія говорить, що хоче завершити переговори до 2026 року – безумовно, я підтримую це, але й буду їх підштовхувати. Якщо Албанія говорить: ми хочемо завершити переговори до кінця 2027 року, - ми підтримуємо й їх, але при цьому вони мають досягати результатів», - додала Марта Кос.
Як повідомлялося, у Давосі проходить Всесвітній економічний форум за участі провідних світових політиків та представників ділової спільноти. Учасники заходу обговорюють найнагальніші питання світового розвитку та шляхи для їх вирішення.