MY.UAНовини
Акредитація освітніх програм: чи працює фільтр якості у вищій освіті
Акредитація освітніх програм: чи працює фільтр якості у вищій освіті

Акредитація освітніх програм: чи працює фільтр якості у вищій освіті

Акредитація освітніх програм: чи працює фільтр якості у вищій освіті

Конкурентоспроможна система вищої освіти — пріоритет для України, й держава має піклуватися про забезпечення її якості. Один із ключових механізмів для цього — акредитація університетських освітніх програм, яку здійснює Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (Нацагентство). Це своєрідний фільтр, який має відсіювати неякісні освітні програми, що не відповідають сучасним стандартам і мають бути закриті.

Для університетів акредитація це спосіб продемонструвати спроможність надавати якісну освіту та підвищити довіру до своєї діяльності. Для студентів і роботодавців — запорука того, що випускник володіє необхідними знаннями й навичками, а програми університету, де він навчався, відповідають сучасним потребам.

В Україні розроблено механізм акредитації — влітку 2024 року набрало чинності оновлене Положення про акредитацію освітніх програм. Документом удосконалено процедуру проведення акредитації та уточнено критерії й підкритерії, за якими експерти аналізують університетські освітні програми. Нацагентство підготувало й методичний посібник, що тлумачить і роз’яснює особливості застосування кожного критерію акредитації. Проте в тому вигляді, в якому акредитація здійснюється зараз, вона не виконує функції фільтра неякісної освіти. Залишаються численні виклики, що потребують уваги. Які саме?

Позитивні оцінки «проблемних» програм

На жаль, програми, в яких експерти Нацагентства виявляють суттєві недоліки, масово отримують позитивні рішення щодо акредитації. Цей механізм функціонує за допомогою кількох інструментів.

Перший. Згідно з установленими правилами, освітні програми під час акредитації перевіряються за критеріями, кожен з яких складається з декількох підкритеріїв. І якщо за якимось підкритерієм програма має серйозний недолік, він може загубитися серед інших підкритеріїв, і загальний висновок щодо акредитації програми однаково може бути позитивним, адже оцінюються критерії загалом, а не їхні складники.

А чи можлива негативна оцінка програми? Теоретично — так. За кожним критерієм (їх дев’ять або десять) експерти виставляють освітній програмі оцінку: A, B, E або F. Оцінки A та B — позитивні, E та F — негативні. Негативна оцінка F за тим чи тим «проблемним» критерієм означає відмову в акредитації. І з цим пов’язана інша поширена практика — замість оцінки F експерти зазвичай ставлять Е. Адже якщо програма отримала оцінку E не більш як за трьома (до 2024 року — двома) критеріями, — це успішна «умовна» акредитація строком на один рік. Ми з колегами досліджували особливості акредитації Нацагентством освітніх програм із права, міжнародного права та правоохоронної діяльності (далі — дослідження). За результатами аналізу серед 193 освітніх програм зазначеного спрямування, які у 2020–2022 роках проходили акредитаційну експертизу, ми не знайшли жодного (!) випадку виставлення програмі оцінки F за будь-яким критерієм. Напевно, вона підсвідомо вважається такою, що не дає змоги «зберегти обличчя» університету, тому її застосування видається категорично «неввічливим».

Третій шлях — Нацагентство не виконувало обов’язку відмовляти в акредитації освітніх програм, якщо в документах, поданих університетом, виявлено недостовірні дані. Така вимога була в Положенні про акредитацію 2019 року. Так, за даними нашого дослідження, успішно пройшли акредитацію програми підготовки правників, у яких було виявлено сфальсифіковані відгуки роботодавців про освітню програму, зміну заднім числом внутрішніх документів університету, неправдиве твердження про діяльність у закладі юридичної клініки, твердження про активну співпрацю з іноземним університетом, який, як виявилось, узагалі не здійснює підготовки юристів. У оновленому Положенні, що діє з 2024 року, обов’язок Нацагентства в таких випадках — автоматично відмовляти в акредитації — замінено на його право ухвалити таке рішення, а отже, й право його не ухвалювати.

Суб’єктивізм і формалізм

Акредитаційна експертиза здійснюється здебільшого за якісними, а не кількісними критеріями. Цей підхід відповідає європейським вимогам і виходить із цілком слушної тези, що оцінювання будь-якого складного процесу діяльності людей виключно за кількісними індикаторами неодмінно призводить до їх фальсифікації чи накручування. Тому певний ступінь суб’єктивізму в інтерпретації якісних критеріїв акредитації та їх застосуванні до кожної програми неминучий, і це нормально. Суб’єктивна оцінка сприймається адекватно, коли належно пояснюються причини її виставлення. І ось із цим у механізмі акредитації є проблеми.

Так, у своєму дослідженні ми виявили, що галузеві експертні ради Нацагентства користуються своїм правом змінити ту чи ту оцінку експертної групи. Проте часто не пояснюють цієї зміни, або ж у тексті, в якому вони обґрунтовують нову оцінку, насправді немає відповіді на запитання, чому її було змінено.

Формалізм в оцінюванні освітніх програм призводить до того, що акредитація зводиться до перевірки документів, а не реальних процесів. Наприклад, Нацагентство цікавить, чи має ЗВО затверджений порядок визнання результатів навчання студентів за програмами академічної мобільності, але не цікавить, чи беруть студенти участь у цих програмах. Цікавить, чи має викладач публікації за кожним предметом, який він викладає, але не цікавить, як він може якісно читати вісім різних дисциплін. Таких прикладів можна навести багато.

Непрозорість «автоматичної» умовної акредитації

В умовах воєнного стану університети, особливо ті, що постраждали від війни, можуть отримувати акредитацію без повноцінної експертизи терміном на один рік. Згідно з листом Нацагентства, зараз така можливість доступна для певного переліку закладів вищої освіти: переміщених, військових і зі специфічними умовами навчання. Але насправді в листі Нацагентства є ще одна лазівка для уникнення повноцінної експертизи під час акредитації — настання обставин непереборної сили (форс-мажор). Але під час воєнного стану такі обставини є в усієї країни, отже, така норма дасть змогу надалі «автоматично» акредитовувати всіх охочих. Тому, вочевидь, університети можуть використовувати цей механізм, аби уникати повноцінної експертизи своїх «слабших» програм.

Наприклад, у грудні 2024 року умовну акредитацію без проведення повної експертизи отримали освітні програми не переміщених ЗВО, розташованих в Одесі, Миколаєві, Львові, Чернігові, Івано-Франківську, Запоріжжі, Кривому Розі та Києві. З приватної комунікації нам відомо, що в цих випадках «автоматичну» акредитацію отримують програми університетів, приміщення яких зазнали руйнувань від ракетних атак, і кожен такий випадок розглядає комісія Нацагентства. Однак чіткі критерії ухвалення згаданих рішень офіційно не оприлюднено, а склад і діяльність зазначеної комісії не є публічними. Отже, її рішення можуть розглядатись як корупційний ризик.

Кроком до вирішення цієї проблеми мало б бути рішення МОН, яке визначило б чіткий перелік підстав для умовної акредитації освітніх програм без проведення або з частковим проведенням акредитаційної експертизи.

Кваліфікація експертів і залучення роботодавців

Учасники акредитаційного процесу визнають, що рівень професійної підготовки та кваліфікації експертів Нацагентства різниться. Ось приклади висновків експертів щодо акредитації правничих програм: «Оскільки ЗВО має державне замовлення на підготовку наукових кадрів в аспірантурі, то це свідчить про їх працевлаштування після отримання диплома», «Академічна свобода реалізується за допомогою платформи Moodle», «Рекомендується переглянути… навчальний план з метою розміщення усіх англомовних освітніх компонентів по спеціальності у вибіркові блоки» (інакше кажучи, рекомендується свідомо імітувати опанування здобувачами англійської мови) і — яскрава життєствердна констатація: «У кожного аспіранта існує можливість доступу до мережі Інтернет». Тут не знаєш, чи посміхатися, чи розводити руками…

Чимало переглянутих нами рецензій та відгуків роботодавців на освітні програми, які подають університети до Нацагентства разом із відомостями про самооцінювання, містять ознаки академічної недоброчесності — коли текст писав не той, хто його підписував. На жаль, Нацагентство не розглядає таких випадків як недоброчесність або фальсифікацію, оскільки, мовляв, надання цих документів не є обов’язковою вимогою, а отже, не оцінюється експертами.

Склад постійних експертів Нацагентства формується в закритий спосіб: ними можуть стати лише науково-педагогічні, наукові працівники та здобувачі вищої освіти. Це означає, що до кола експертів Нацагентства не залучаються, наприклад, люди, які раніше працювали в університеті, здобули науковий ступінь, а тепер працюють у неакадемічній сфері та могли б кваліфіковано подивитися на освітню програму з погляду й умовного професора, й незалежного від університету роботодавця. Такого зовнішнього погляду на освітні процеси часом дуже бракує.

Інші питання акредитації

Під час акредитації професійна (педагогічна, не наукова!) кваліфікація викладачів оцінюється за відповідністю тематики їхніх свіжих наукових публікацій змісту дисциплін, які вони викладають. І це призводить до множення публікацій із наближеною до нульової науковою цінністю.

На жаль, під час акредитації Нацагентство не враховує результатів вступних іспитів до магістратури й аспірантури, які проводяться сьогодні за технологією ЗНО і які складає значна частина здобувачів або випускників акредитованих освітніх програм.

Серед критеріїв акредитації є ті, що описують конкретну освітню програму, й ті, що віддзеркалюють процеси в університеті загалом (як-от матеріально-технічне забезпечення, доступність приміщень для осіб з інвалідністю, ефективність внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти тощо). Навряд чи доцільно витрачати час і зусилля експертів на повторний аналіз «загальноуніверситетських» критеріїв під час експертизи кожної освітньої програми одного закладу.

Це лише один із можливих поглядів на питання, за якими потрібно поступово вдосконалювати процедури, критерії й підходи до акредитації. На мою думку, навіть із урахуванням складнощів воєнного часу нинішній підхід до контролю якості вищої освіти дещо лояльніший і м’якший, ніж мав би бути. Визначення пріоритетних напрямів для його посилення — це завдання, яке потребує спільної роботи та узгоджених зусиль усіх, хто бере участь у процесі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
90-річна зірка "бондіани" перестала з'являтися на публіці - що сталося
GlavRed
2025-01-24T00:27:32Z
Розлучення чи вимушена пауза: Джастін Бібер відписався від дружини в Instagram
GlavRed
2025-01-24T00:27:05Z
Саніна з The Hardkiss виправдалася за виїзд чоловіка з країни після скандалу: "Наша родина..."
Политека
2025-01-23T23:30:22Z
Кохана, бажана: що означає ім’я Марії та коли вона святкує іменини
Telegraf
2025-01-23T23:12:23Z
Ви забудете про сон: 3 моторошні серіали жахів, які лоскочуть нерви
24tv
2025-01-23T22:21:13Z
Американська кіноакадемія оголосила номінантів на 97-у премію Оскар
Детектор М
2025-01-23T22:03:17Z
Батько Яніса Тімми розкрив деталі сімейних скандалів через Анну Сєдокову
GlavRed
2025-01-23T21:27:06Z
Україна не в списку: онука Софії Ротару назвала улюблені країни
GlavRed
2025-01-23T21:27:00Z
Вечір пам’яті актора театру і кіно ЯКОВА ТКАЧЕНКА
Кино-Театр
2025-01-23T21:12:02Z
На Київщині по ворожих «Шахедах» працює ППО
УкраинФорм
2025-01-24T01:39:44Z
У Чехії поменшало прихильників допомоги Україні: дані опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T01:33:26Z
Не врятує навіть і зарплата майже у понад 70 тисяч: у кого пенсія не сягне і прожиткового мінімуму
Telegraf
2025-01-24T01:30:52Z
Уроки мови: як сказати українською «обідно»
ZN UA
2025-01-24T01:03:47Z
Дніпропетровщина передала військовим безпілотні комплекси вітчизняного виробництва
УкраинФорм
2025-01-24T00:57:18Z
Чи мобілізують з астигматизмом: які хвороби ока звільняють від призову
Telegraf
2025-01-24T00:13:18Z
Іменини Ксенії: вірші та листівки
ZN UA
2025-01-24T00:03:58Z
Любили каву та проводили літо в селі: як жила родина Івана Франка
Telegraf
2025-01-23T22:33:23Z
Комунікаційна кампанія 1+1 media «Життя після шрамів» стала срібним призером міжнародної премії Brilliance Awards
Детектор М
2025-01-23T22:30:31Z
Уже є зміни у відносинах Росії та Китаю: яких санкцій реально боїться Пекін
24tv
2025-01-24T01:39:52Z
"Попруть туди": РФ націлилася на захоплення двох областей України – тривожний прогноз
GlavRed
2025-01-24T01:27:32Z
Вечірка триває: російська авіабаза "Енгельс-2" під атакою безпілотників
Telegraf
2025-01-24T01:18:37Z
Суддя заблокував указ Трампа про право на громадянство народженим у США
УкраинФорм
2025-01-24T01:18:16Z
Фідан зідзвонився з Лавровим - говорили про стабільність та безпеку в Сирії
УкраинФорм
2025-01-24T01:15:33Z
Уряд Британії застеріг приватних шпигунів від контактів з РФ, Китаєм та Іраном
Хвиля
2025-01-24T01:12:05Z
Росія створила новий дрон-камікадзе: у чому головна небезпека
Политека
2025-01-24T01:03:04Z
Москву атакували невідомі безпілотники: влада переконує, що впоралася з нападом
TSN
2025-01-24T01:00:12Z
Таємна дипломатія Івана Мазепи: шпигуни, союзи та боротьба за незалежність
Telegraf
2025-01-24T00:54:47Z
Підприємця судитимуть за встановлення неналежних мобільних укриттів у Херсоні
УкраинФорм
2025-01-24T01:27:08Z
Будівництво ресторану у Харкові відновилося упритул до пам'ятки архітектури
УкраинФорм
2025-01-24T00:21:35Z
Росіяни почали активно штурмувати Велику Новосілку: що кажуть в Генштабі та у DeepState
Telegraf
2025-01-24T00:00:24Z
Війна, день 1065. Розстріл шести полонених з боку рф, Трамп лякає цінами на нафту
Football.ua
2025-01-23T23:00:25Z
"Поки товстий схудне, худий помре": NYT про кількість втрат України і РФ
TSN
2025-01-23T22:09:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T22:03:08Z
Мокрий сніг та дощ: в яких областях України розбушується негода до кінця тижня
Фокус
2025-01-23T21:42:57Z
На фронті 119 бойових зіткнень, на Покровському напрямку Сили оборони ліквідували майже 400 окупантів
УкраинФорм
2025-01-23T21:06:06Z
«І куля ж його оминула»: на Тернопільщині перевізники не захотіли безкоштовно везти військового та ображали його
Политека
2025-01-23T21:00:24Z
Вони кращі за звичні: рецепт апетитних смажених пельменів з сиром
24tv
2025-01-23T22:00:59Z
Джинси, пальто та білизна: як часто та правильно прати одяг
Знай
2025-01-23T21:51:15Z
Бритва, оцет та гумові рукавички: 9 способів, які допоможуть позбутися ворсинок на речах
Знай
2025-01-23T20:51:52Z
Він кожного разу особливий: рецепт знаменитого пляцка "Хвилі Дунаю"
24tv
2025-01-23T20:36:13Z
Так сир ви ще не їли і не подавали: розкішна закуска замість нудної нарізки
Telegraf
2025-01-23T20:30:46Z
Цю закуску можна подавати найдорожчим гостям: не млинці, а справжнісінький скарб
Telegraf
2025-01-23T20:30:29Z
Ніколи не віддавайте ці речі безплатно: притягнете бідність в дім
24tv
2025-01-23T20:03:48Z
Голодних ротів не залишиться: жінка з рідким захворюванням "дає" по 7 літрів молока на день
Знай
2025-01-23T19:51:07Z
Буде свіжим до трьох місяців: що потрібно додати до молока в холодильнику
GlavRed
2025-01-23T19:27:45Z
У Франції одна за одною банкротують відомі виноробні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T01:00:44Z
Єрмак: пропонуємо зафіксувати ціну в $30 за барель російської нафти
GlavRed
2025-01-23T23:27:00Z
Ціна акцій Netflix злетіла: інвестори відреагували на зростання бази підписників
Хвиля
2025-01-23T23:06:25Z
Індія диверсифікує нафтовий імпорт: країна шукає заміну російським постачанням
Хвиля
2025-01-23T21:06:36Z
ЄС перетворюється з двигуна зростання на "кошик витрат": експерти розповіли про головні проблеми Європи
Политека
2025-01-23T20:42:05Z
Придністров'я відмовилося від українського вугілля
iPress
2025-01-23T20:33:28Z
Нові енергоблоки ХАЕС працюватимуть на американському ядерному паливі – Енергоатом
iPress
2025-01-23T20:33:20Z
Що буде, якщо не платити за доставку газу: українцям розповіли про наслідки
Политека
2025-01-23T20:27:45Z
Супермаркети показали, що відбувається з цінами на курятину та сало після свят
Хвиля
2025-01-23T20:24:24Z
На Київщині дрон влучив у багатоповерхівку - моніторингові канали
TSN
2025-01-24T01:21:45Z
У Росії вибухи лунають над Саратовом та Енгельсом
24tv
2025-01-24T01:09:05Z
Прикордонники затримали «багатодітного» батька з фейковими документами
ГЛАВКОМ NET
2025-01-24T00:45:46Z
"Немає у нас у Рязані більше заводу": у Мережі поширюють кадри вибухів на НПЗ
TSN
2025-01-24T00:39:43Z
Вибухи чули у Брянську: горить одне з найбільших підприємств мікроелектроніки Росії
24tv
2025-01-24T00:36:40Z
На Буковині депутату громади повідомили про підозру у переправленні ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-24T00:03:32Z
Не лише НПЗ: у Росії заявляють про пожежі та вибухи на Ново-Рязанській ТЕЦ
24tv
2025-01-23T23:45:45Z
Чоловік намагався виїхати до Молдови з підробленими свідоцтвами про народження трьох дітей
УкраинФорм
2025-01-23T22:57:40Z
У Рязані заявляють про масовану атаку БпЛА, лунають вибухи: під ударом міг опинитися НПЗ
24tv
2025-01-23T22:30:20Z
Більшість робить помилку: названо найкращий час для пиття кави вранці
GlavRed
2025-01-24T01:27:03Z
У НСЗУ пояснили, чому обмежили добову норму морфіну важкохворим пацієнтам: Терпіти біль – безпечніше
ZN UA
2025-01-24T00:57:57Z
Фахівці програми ментального здоров'я пояснили, яку техніку застосувати, щоб допомогти людині
УкраинФорм
2025-01-23T23:45:42Z
Україна зацікавлена у співпраці з Японією у фармацевтичній галузі - Ляшко
УкраинФорм
2025-01-23T22:45:49Z
Як уникнути похмілля і не почуватися зранку "мертвим" – і що робити, якщо це все ж сталося
24tv
2025-01-23T20:42:43Z
Як знизити ризик смерті від раку вдвічі: знайшли спосіб доступний кожному
24tv
2025-01-23T20:18:40Z
Пишні оладки на кефірі бех дріжджів: як зробити, щоб вони залишались м'якими після охолодження
TSN
2025-01-23T19:21:06Z
У «Резерв+» розпочали тестування електронного направлення на ВЛК
УкраинФорм
2025-01-23T19:06:39Z
Як відростити здорове та густе волосся
24tv
2025-01-23T19:03:43Z
Деку: Барселоні не потрібен Неймар
Football.ua
2025-01-23T22:24:57Z
Турнірна таблиця Ліги Європи перед останнім туром: Довбик на межі вильоту, Яремчук вже у плей-оф
24tv
2025-01-23T22:24:54Z
Караващенко став гравцем Лівого Берега
Football.ua
2025-01-23T22:22:47Z
Ліга Європи. Поразка Аякса, перемога Айнтрахта та інші матчі
Football.ua
2025-01-23T22:15:27Z
Манчестер Юнайтед ледь не втратив перемогу над Рейнджерс
Football.ua
2025-01-23T22:10:00Z
Перше очко Динамо та фіаско Аякса від загадкового РФШ: результати матчів 7-го туру Ліги Європи
24tv
2025-01-23T22:09:15Z
Лаціо не залишив шансів Реалу Сосьєдад
Football.ua
2025-01-23T21:57:12Z
Сон відзначився унікальним досягненням
Football.ua
2025-01-23T21:54:16Z
Ліга Європи УЄФА: «Олімпіакос» Яремчука здолав «Порту», «Рома» Довбика програла АЗ
УкраинФорм
2025-01-23T21:45:48Z
Google купує частину бізнесу HTC за $250 млн
InternetUA
2025-01-24T01:01:56Z
Смартфон HMD Skyline почав оновлюватися до Android 15
InternetUA
2025-01-24T00:03:14Z
Вважав себе радянським вченим: історія дешифрувальника цивілізації майя з Харківщини
Telegraf
2025-01-23T23:36:15Z
Жінка продавала чобітки в інтернеті і втратила усі гроші
InternetUA
2025-01-23T22:31:16Z
Американські розробники представили далекобійну антидронову ракету Freedom Eagle-1
InternetUA
2025-01-23T22:16:38Z
TikTok посилює ШІ: компанія закупить чипи Nvidia та Huawei на $12 млрд
Хвиля
2025-01-23T22:12:50Z
Cyberpunk 2077 стала першою грою з підтримкою DLSS 4
ITC
2025-01-23T21:22:57Z
Дисплеї майбутнього: новий тип екранів у Samsung Galaxy S25
InternetUA
2025-01-23T21:21:45Z
Інтернет-аферист продавав неіснуючі товари з Європи
InternetUA
2025-01-23T20:18:40Z
В Україну поставили 780-сильний тягач Volvo FH16 для негабаритних перевезень
AutoCentre
2025-01-23T19:22:15Z
Lancia та Sparco повертаються у світ ралі
AutoCentre
2025-01-23T16:22:38Z
Китайські машини почали ламати росіянам хребти навіть при легких аваріях
Украина Криминальная
2025-01-23T16:00:14Z
В січні ОККО встановила плюс три нові Ultra Fast Chargers
24tv
2025-01-23T15:18:17Z
Ця поширена звичка "вбиває" авто: про що застерігають досвідчені водії
ТСН
2025-01-23T15:18:04Z
Для ДСНС поставили партію пожежних автоцистерн на всюдихідних шасі
AutoCentre
2025-01-23T15:16:03Z
Почалась збірка нового недорогого електрокара Skoda Elroq: вже продано понад 20 тисяч авто
Telegraf
2025-01-23T14:18:25Z
Land Rover розкрив терміни появи електричного Defender
AutoCentre
2025-01-23T14:16:52Z
Відео дня: Tesla Model S Plaid виставили у драг-битві проти поліцейських Ford Explorer
AutoGeek
2025-01-23T14:06:13Z