Дональд Трамп проти «deep state»: план вендети президента набуває форми
Дональд Трамп тішиться думкою про те, що його повернення до Білого дому дає йому владу знищити «deep state», яка колись виступала проти нього – і ледь не відправила його до в'язниці, пише Financial Times.
Вже за кілька годин після того, як він склав присягу 47-го президента США, його кампанія помсти розпочалася.
Однією з перших мішеней став Джон Болтон, колишній радник Трампа з національної безпеки і один з найжорсткіших критиків президента. Спочатку у Болтона відкликали допуск до державної таємниці. Потім Трамп наказав зняти охорону, призначену Болтону у 2019 році після погроз його життю з боку Ірану.
«Ми не збираємося приставляти до людей охорону до кінця їхнього життя – навіщо нам це? Я думаю, що він дуже тупа людина», – сказав Трамп у вівторок.
Болтон сказав, що він «розчарований, але не здивований».
Це може бути лише початком, оскільки Трамп намагається придушити ймовірних опонентів в уряді, обираючи цілі від розвідувальних служб до військових, фінансових і бізнес-регуляторів, а також всередині самого правоохоронного апарату.
Для Трампа це момент захисту та відплати, оскільки він викорінює чиновників, які перешкоджали його порядку денному під час його першого терміну або поглибили його юридичну небезпеку, коли в 2023 році проти нього були порушені федеральні кримінальні справи.
«Ніколи більше величезна сила держави не буде використана для переслідування політичних опонентів», – сказав він у своїй інавгураційній промові в Капітолії у понеділок.
Кілька годин по тому він підписав указ про «озброєння» уряду, санкціонуючи масштабну перевірку діяльності розвідки та інших відомств США з метою виправлення «попередніх порушень» за допомогою «відповідних заходів».
«Це безстроковий крок, спрямований проти опору», – вважає Юваль Левін, старший науковий співробітник консервативного Американського інституту підприємництва.
За його словами, ще занадто рано говорити про те, чи Трамп просто посилає державним службовцям сигнал «триматися подалі» від його радикального порядку денного, чи «перебудовує бюрократію таким чином, щоб вона більш повноцінно служила президенту».
Особливу увагу Трамп приділяє розвідувальним органам. Ще одним указом, підписаним під час бліцу в понеділок увечері, Трамп позбавив допуску до державної таємниці 50 колишніх співробітників розвідки, стверджуючи, що вони координували свою діяльність з кампанією колишнього президента Джо Байдена з метою дискредитації повідомлень про його скандально відомого сина Хантера Байдена.
Наказ перегукується з висловлюваннями Кеша Патела, неоднозначного кандидата Трампа на посаду голови ФБР, який очікує на затвердження в Сенаті.
Пател давно виступає за скасування допуску до державної таємниці з метою викорінення «глибинної держави».
Колишній співробітник американської розвідки заявив, що цей захід матиме «стримуючий ефект» у відомствах.
«Це явна ознака того, що Трамп використовуватиме допуски з політичних мотивів. Це змусить людей остерігатися висловлювати свою думку».
«Все, що вказує на те, що доступом до інформації маніпулюють в політичних цілях, зашкодить довірі до розвідувального співтовариства», – вважає Емілі Хардінг, директор програми з питань розвідки, національної безпеки і технологій Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Трамп також надіслав чіткий сигнал Пентагону, де вже за кілька хвилин після його інавгурації офіційні особи прибрали портрет його колишнього головного військового радника – і, зрештою, запеклого критика – відставного генерала Марка Міллі. У понеділок Трамп також звільнив Лінду Фейган, командувача берегової охорони за те, що вона «надмірно зосередилася на різноманітності, рівності та інклюзивності» і погано справлялася з питаннями безпеки кордонів.
Однак плани Трампа виходять далеко за межі американського апарату безпеки. Указ про «озброєння» вимагає посилення контролю за діяльністю Комісії з цінних паперів і бірж та Федеральної торгової комісії, а також інших правоохоронних органів, таких як Міністерство юстиції.
Пем Бонді, обрана Трампом на посаду генерального прокурора, пообіцяла, що «дії слідчих будуть розслідувані», а «погані» прокурори будуть притягнуті до відповідальності.
«Я стурбований тим, що це санкціонує саме використання уряду проти передбачуваних ворогів. Зазвичай немає нічого поганого в розслідуванні потенційних правопорушень попереднього уряду. Але цей наказ був розроблений з урахуванням кандидатів, які прийдуть в уряд зі списком ворогів. Це дуже тривожна комбінація для стану демократії в країні», – сказав Райан Гудман, професор юридичного факультету Нью-Йоркського університету.
Раніше Трамп закликав до судового переслідування опонентів, включаючи Ненсі Пелосі, колишню спікерку Палати представників від Демократичної партії, і колишню віцепрезидентку Камалу Гарріс, яку він переміг на загальних виборах 2024 року. Він також погрожував призначити спеціального прокурора, який «займеться» Джо Байденом.
Сам Байден сприйняв цю та інші погрози досить серйозно і незадовго до того як пішов з посади навіть видав превентивне помилування членам власної сім'ї та головним потенційним мішеням, таким як Міллі, а також члени групи, яка розслідувала напад на Капітолій 6 січня 2021 року, включно з колишньою конгресвумен Ліз Чейні.
Трамп також націлився на федеральних службовців, пообіцявши позбавити десятки тисяч кар'єрних державних службовців, які працюють на «пов'язаних з політикою» посадах, захисту, який був посилений за часів Байдена. Це спосіб легко звільнити державних службовців, які не погоджуються з його програмою.
Тим часом, після позбавлення допуску до державної таємниці тих, кого він вважає своїми ворогами, Трамп видав окремий указ про негайне надання тимчасового допуску «кваліфікованому і довіреному персоналу» на свій розсуд.
«Наші іноземні супротивники пускають слину через цей указ Трампа, який надає негайний допуск до державної таємниці особам без належної перевірки», – написала на X Олівія Трой, колишня чиновниця адміністрації Трампа, яка стала критиком президента.
Обраний президент США Дональд Трамп зустрічає свою інавгурацію із практично сформованою командою, головні дійові особи якої вже проходять процес затвердження Сенатом. І найважливіший критерій відбору полягав у тому, що команда нового голови Білого дому має практично релігійну лояльність до Трампа, пише колишній посол України в США Олег Шамшур у статті «Трамп готує «шок і трепет». Якою ціною він може закінчити війну в Україні?».