MY.UAНовини
Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років
Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років

Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років

Перші комерційні мікрореактори мають надійти в продаж до 2030 року, запевняють американські розробники.

Ядерний реактор, здатний десятки років забезпечувати будинок енергією — мрія будь-якої людини, яка хоч раз оплачувала рахунки за електрику. Проект Enron Egg викликав ажіотаж під час міжнародної виставки CES 2025, і Фокус з'ясував, чи можна дістати таку технологію зараз і чи стане вона доступнішою в найближчому майбутньому.

Мрії про ядерний реактор

Реклама "домашнього мікроядерного реактора" під назвою Enron Egg привертала увагу багатьох, пообіцявши зробити революцію в енергетиці. На сайті проєкту йдеться про те, що невелика за розміром установка, що нагадує яйце, зможе забезпечувати дім електроенергією протягом 10 років, а її вогнетривкий корпус витримує екстремальні температури і захистить від катастрофи навіть у найсуворіших умовах. У YouTube навіть з'явилося відео з презентацією нового продукту

Ось тільки виявилося, що це всього лише жарт. Компанія Enron зі США колись дійсно займалася виробництвом енергії, але 2001 року заявила про банкрутство і незабаром розпалася. Умови та положення на Enron.com чітко свідчать, що інформація на сайті "являє собою перформанс і призначена тільки для розважальних цілей", хоча багато хто не помітив цього уточнення.

Ядерний (атомний) реактор — пристрій, призначений для організації керованої, самопідтримуваної ланцюгової реакції поділу, що супроводжується виділенням енергії. Вони мають складну конструкцію і, як правило, потребують великих станцій для обслуговування. Поки що ядерні реактори, які можна використовувати для отримання енергії вдома або в будь-якій нежитловій будівлі здаються фантастикою. Справді, таких маленьких моделей, як показали творці Enron Egg, не існує, але фізики вже активно працюють над тим, щоб зменшити їхні розміри, і вже досягли значних успіхів.

"Сонце" в банку

Як повідомляє Business Insider, студент-математик з Університету Ватерлоо на ім'я Худхайфа Назурдін побудував невеликий реактор, витративши близько 2000 доларів. Під час увімкнення пристрій, що розміщується на столі, генерує в спеціальному резервуарі гарячу, газоподібну кулю плазми, яка світиться, — з тієї ж речовини складається Сонце. 20-річний хлопець знайшов інструкції на інтернет-форумах, особисто обговорював проєкт з експертами, а ще використовував віртуального помічника Сlaude на базі ШІ.

Прототип реактора Худхайфі Назурдіна створив плазму
Фото: FBI

На жаль, поки що це лише прототип, який не може спричиняти ядерний синтез — процес, коли атомні ядра зливаються або сплавляються разом, виробляючи величезну кількість енергії, приблизно в чотири мільйони разів більшу, ніж спалювання нафти і вугілля. Однак ядерний синтез може відбуватися в плазмі, тому її створення — велике досягнення і важливий етап на шляху до освоєння технології в компактних масштабах.

Пристрій Худгайфа Назурдіна
Фото: FBI

Щоб змусити цю плазму досягти стану, в якому вона об'єднує атоми, потрібен потужніший пристрій, і Худгайфа Назурдін планує побудувати такий, витративши близько 10 000 доларів на деталі. Ймовірно, це займе багато часу, адже молодому вченому потрібно вчитися і працювати.

Реактор у вантажівці

Корпорація NANO Nuclear пропонує далеко не таку компактну установку, зате більш перспективну — мікроядерний реактор LOKI MMR (раніше Pylon). Система вагою в 10 тонн поміщається в спеціальному контейнері, який можна перевозити сушею, морем і навіть відправляти в космос. Вона має регульовану вихідну потужність від 1,5 МВт до 5 МВт.

Pylon був одним із трьох мікрореакторів, обраних у 2023 році для отримання частки в розмірі 3,9 млн доларів США федерального фінансування на передпроєктне проєктне проєктування та експериментальне проєктування на випробувальному стенді Демонстрації експериментів із мікрореакторами (DOME) в Національній лабораторії Айдахо. Демонстрацію планують провести у 2027 році.

Так може виглядати мікроядерний реактор LOKI MMR

Конструкцію LOKI MMR розроблено насамперед для космічних місій, включно з електроживленням об'єктів для видобутку ресурсів. Система електроживлення сумісна з конфігураціями посадкових модулів. Ймовірно, за належної модифікації реактор зможе живити і будівлі. Подібний проект розробляє і Rolls-Royce, про що Фокус писав раніше.

NANO Nuclear також розробляє KRONOS MMR — це стаціонарна ядерна енергетична система четвертого покоління, здатна виробляти потужність до 45 МВт, кілька таких блоків можуть живити цілі міста. За словами розробників, вона не використовує воду і не потребує електричної мережі або підтримки інфраструктури, тому може бути розміщена де завгодно. Судячи із зображення, навіть у підвалі будівлі, якщо він буде досить глибоким і просторим.

Вона включає кілька мікромодульних реакторів, що використовують паливо TRISO в призматичних графітових блоках, і примикаючу установку з обладнанням, що перетворює тепло на електрику або тепло за потребою.

Головним теплоносієм KRONOS MMR є газоподібний гелій. Він проходить через ядро реактора і нагрівається контрольованим процесом ядерного поділу. Потім гелій переносить тепло з ядра в первинний теплообмінник, меншу посудину під тиском збоку від реактора. За найнижчої потужності палива вистачить на 20 років, після чого картридж можна замінити.

Ядерний реактор KRONOS може живити будівлі та міста
Фото: NANO Nuclear Energy Inc

Тепло від реактора зберігається в резервуарах із розплавленою сіллю, схожих на концентровані сонячні електростанції. Коли попит зростає, гаряча розплавлена сіль використовується для створення пари температурою до 660 градусів Цельсія і живлення електричної турбіни. Система зазвичай зберігає до 10 годин теплової потужності електростанції і може бути доповнена водневими пальниками.

24 грудня NANO Nuclear Inc купила ядерну технологію Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) вартістю 85 мільйонів доларів США. USNC працювала над проєктами із запуску реакторів в Університеті Іллінойсу в США, і NANO планує далі співпрацювати з установою. Крім того, технологію збираються продемонструвати в Канаді на базі ядерної лабораторії Chalk River. Цікаво, що вона вже розглядається Канадською комісією з ядерної безпеки в рамках процедури ліцензування, а на черзі США.

eVinci

eVinci розробки Westinghouse Electric Company являє собою мікрореактор з охолодженням за допомогою теплової трубки, розрахований на вироблення 5 МВт електроенергії на ділянці площею 0,8 гектара. Це чимало, і навряд чи підійде для домашнього використання, проте можливо, що з часом обладнання стане набагато компактнішим. Реактор може працювати протягом 8 і більше років без дозаправки. Його планують використовувати для різних потреб: від енергопостачання віддалених населених пунктів до гірничодобувної промисловості та центрів обробки даних.

Модель ядерного мікрореактора eVinci від Westinghouse Electric Company
Фото: Міністерство енергетики США

Тут головне не розмір, а ступінь готовності, адже eVinci може вийти на ринок у найближчі кілька років. Випробування установки можуть відбутися вже 2026 року на першому у світі випробувальному стенді для мікрореакторів DOME. У вересні 2024 року компанія завершила етап попереднього проєктування та експериментів для випробування прототипу в Національній лабораторії Айдахо, США. Це важливий крок до комерційної експлуатації мікрореактора, зазначили в Міністерстві енергетики США.

"Ми націлені на розгортання кількох мікрореакторів eVinci по всьому світу до кінця десятиліття", — заявив Джон Болл, керівник проєкту eVinci Technologies у Westinghouse.

Важливо Замість газу з Росії: як добувати для дому безкоштовну енергію з-під землі
Теги за темою
энергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Розлучення чи вимушена пауза: Джастін Бібер відписався від дружини в Instagram
GlavRed
2025-01-24T00:06:50Z
90-річна зірка "бондіани" перестала з'являтися на публіці - що сталося
GlavRed
2025-01-23T23:33:22Z
Саніна з The Hardkiss виправдалася за виїзд чоловіка з країни після скандалу: "Наша родина..."
Политека
2025-01-23T23:30:22Z
Кохана, бажана: що означає ім’я Марії та коли вона святкує іменини
Telegraf
2025-01-23T23:12:23Z
Ви забудете про сон: 3 моторошні серіали жахів, які лоскочуть нерви
24tv
2025-01-23T22:21:13Z
Американська кіноакадемія оголосила номінантів на 97-у премію Оскар
Детектор М
2025-01-23T22:03:17Z
Батько Яніса Тімми розкрив деталі сімейних скандалів через Анну Сєдокову
GlavRed
2025-01-23T21:27:06Z
Україна не в списку: онука Софії Ротару назвала улюблені країни
GlavRed
2025-01-23T21:27:00Z
Вечір пам’яті актора театру і кіно ЯКОВА ТКАЧЕНКА
Кино-Театр
2025-01-23T21:12:02Z
Іменини Максима у 2025 році: усі дні, коли Макс святкує День ангела
Telegraf
2025-01-24T00:21:33Z
Чи мобілізують з астигматизмом: які хвороби ока звільняють від призову
Telegraf
2025-01-24T00:13:18Z
Іменини Ксенії: вірші та листівки
ZN UA
2025-01-24T00:03:58Z
Любили каву та проводили літо в селі: як жила родина Івана Франка
Telegraf
2025-01-23T22:33:23Z
Комунікаційна кампанія 1+1 media «Життя після шрамів» стала срібним призером міжнародної премії Brilliance Awards
Детектор М
2025-01-23T22:30:31Z
24 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T22:21:24Z
Законопроєкт №9319: економістка розповіла, що змінюється для ФОПів у 2025 році
Политека
2025-01-23T21:48:46Z
Україна готує «чесний контракт» для мобілізації 18-річних – заступник Єрмака
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T21:27:05Z
Мексика почала споруджувати притулки для прийому депортованих зі США
УкраинФорм
2025-01-23T20:45:46Z
Росія у вогні: Москва і чотири області - під потужною атакою дронів
GlavRed
2025-01-24T00:13:15Z
Вибухова ніч у РФ: естафета від рязанського НПЗ переходить до брянського заводу
TSN
2025-01-24T00:09:55Z
Сенат з мінімальним відривом підтримав номінанта Трампа на пост глави Пентагону
Европейская правда
2025-01-23T23:57:55Z
Членство в НАТО буде найкращою гарантією безпеки для України – генсек
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T23:57:21Z
Європарламент засудив «історичні претензії» Росії до України для виправдання війни
Украина Криминальная
2025-01-23T23:45:10Z
Після заяв Трампа Угорщина передумала блокувати санкції – Politico
ZN UA
2025-01-23T23:40:36Z
Україною кружляють ворожі безпілотники: названо траєкторію руху
TSN
2025-01-23T23:39:17Z
Суддя заблокував указ Трампа про право на громадянство народженим у США
УкраинФорм
2025-01-23T23:36:22Z
Не у 2025 році: полковник сказав, коли почнуться мирні переговори
GlavRed
2025-01-23T23:33:54Z
Вони кращі за звичні: рецепт апетитних смажених пельменів з сиром
24tv
2025-01-23T22:00:59Z
Джинси, пальто та білизна: як часто та правильно прати одяг
Знай
2025-01-23T21:51:15Z
Бритва, оцет та гумові рукавички: 9 способів, які допоможуть позбутися ворсинок на речах
Знай
2025-01-23T20:51:52Z
Він кожного разу особливий: рецепт знаменитого пляцка "Хвилі Дунаю"
24tv
2025-01-23T20:36:13Z
Так сир ви ще не їли і не подавали: розкішна закуска замість нудної нарізки
Telegraf
2025-01-23T20:30:46Z
Цю закуску можна подавати найдорожчим гостям: не млинці, а справжнісінький скарб
Telegraf
2025-01-23T20:30:29Z
Ніколи не віддавайте ці речі безплатно: притягнете бідність в дім
24tv
2025-01-23T20:03:48Z
Голодних ротів не залишиться: жінка з рідким захворюванням "дає" по 7 літрів молока на день
Знай
2025-01-23T19:51:07Z
Буде свіжим до трьох місяців: що потрібно додати до молока в холодильнику
GlavRed
2025-01-23T19:27:45Z
Будівництво ресторану у Харкові відновилося упритул до пам'ятки архітектури
УкраинФорм
2025-01-24T00:21:35Z
Росіяни почали активно штурмувати Велику Новосілку: що кажуть в Генштабі та у DeepState
Telegraf
2025-01-24T00:00:24Z
Війна, день 1065. Розстріл шести полонених з боку рф, Трамп лякає цінами на нафту
Football.ua
2025-01-23T23:00:25Z
"Поки товстий схудне, худий помре": NYT про кількість втрат України і РФ
TSN
2025-01-23T22:09:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T22:03:08Z
Мокрий сніг та дощ: в яких областях України розбушується негода до кінця тижня
Фокус
2025-01-23T21:42:57Z
На фронті 119 бойових зіткнень, на Покровському напрямку Сили оборони ліквідували майже 400 окупантів
УкраинФорм
2025-01-23T21:06:06Z
«І куля ж його оминула»: на Тернопільщині перевізники не захотіли безкоштовно везти військового та ображали його
Политека
2025-01-23T21:00:24Z
ЗСУ відбили масований штурм росіян у Часовому Яру
УкраинФорм
2025-01-23T21:00:22Z
Єрмак: пропонуємо зафіксувати ціну в $30 за барель російської нафти
GlavRed
2025-01-23T23:27:00Z
Ціна акцій Netflix злетіла: інвестори відреагували на зростання бази підписників
Хвиля
2025-01-23T23:06:25Z
Індія диверсифікує нафтовий імпорт: країна шукає заміну російським постачанням
Хвиля
2025-01-23T21:06:36Z
ЄС перетворюється з двигуна зростання на "кошик витрат": експерти розповіли про головні проблеми Європи
Политека
2025-01-23T20:42:05Z
Придністров'я відмовилося від українського вугілля
iPress
2025-01-23T20:33:28Z
Нові енергоблоки ХАЕС працюватимуть на американському ядерному паливі – Енергоатом
iPress
2025-01-23T20:33:20Z
Що буде, якщо не платити за доставку газу: українцям розповіли про наслідки
Политека
2025-01-23T20:27:45Z
Супермаркети показали, що відбувається з цінами на курятину та сало після свят
Хвиля
2025-01-23T20:24:24Z
Скільки коштує приватизація землі у 2025 році: процедура оформлення
24tv
2025-01-23T20:00:52Z
На Буковині депутату громади повідомили про підозру у переправленні ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-24T00:03:32Z
Не лише НПЗ: у Росії заявляють про пожежі та вибухи на Ново-Рязанській ТЕЦ
24tv
2025-01-23T23:45:45Z
Чоловік намагався виїхати до Молдови з підробленими свідоцтвами про народження трьох дітей
УкраинФорм
2025-01-23T22:57:40Z
У Рязані заявляють про масовану атаку БпЛА, лунають вибухи: під ударом міг опинитися НПЗ
24tv
2025-01-23T22:30:20Z
Вибух в шахті на сході Туреччини - під завалами перебувають гірники
УкраинФорм
2025-01-23T22:06:29Z
У Києві дві дівчинки побили школярку: поліція з'ясовує обставини
24tv
2025-01-23T21:57:09Z
На Вінниччині у ДТП загинули троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-23T21:11:25Z
У Варшаві побили таксиста-білоруса, прийнявши його за українця
TSN
2025-01-23T21:09:26Z
У Запоріжжі заживили котельні, які були знеструмлені через російську атаку
УкраинФорм
2025-01-23T20:30:21Z
Фахівці програми ментального здоров'я пояснили, яку техніку застосувати, щоб допомогти людині
УкраинФорм
2025-01-23T23:45:42Z
Україна зацікавлена у співпраці з Японією у фармацевтичній галузі - Ляшко
УкраинФорм
2025-01-23T22:45:49Z
Як уникнути похмілля і не почуватися зранку "мертвим" – і що робити, якщо це все ж сталося
24tv
2025-01-23T20:42:43Z
Як знизити ризик смерті від раку вдвічі: знайшли спосіб доступний кожному
24tv
2025-01-23T20:18:40Z
Пишні оладки на кефірі бех дріжджів: як зробити, щоб вони залишались м'якими після охолодження
TSN
2025-01-23T19:21:06Z
У «Резерв+» розпочали тестування електронного направлення на ВЛК
УкраинФорм
2025-01-23T19:06:39Z
Як відростити здорове та густе волосся
24tv
2025-01-23T19:03:43Z
Справжній прорив: устриці знищили стійкі до антибіотиків бактерії
24tv
2025-01-23T18:03:12Z
Реформа МСЕК: для оцінювання інвалідності створили нову посаду
24tv
2025-01-23T17:21:57Z
Деку: Барселоні не потрібен Неймар
Football.ua
2025-01-23T22:24:57Z
Турнірна таблиця Ліги Європи перед останнім туром: Довбик на межі вильоту, Яремчук вже у плей-оф
24tv
2025-01-23T22:24:54Z
Караващенко став гравцем Лівого Берега
Football.ua
2025-01-23T22:22:47Z
Ліга Європи. Поразка Аякса, перемога Айнтрахта та інші матчі
Football.ua
2025-01-23T22:15:27Z
Манчестер Юнайтед ледь не втратив перемогу над Рейнджерс
Football.ua
2025-01-23T22:10:00Z
Перше очко Динамо та фіаско Аякса від загадкового РФШ: результати матчів 7-го туру Ліги Європи
24tv
2025-01-23T22:09:15Z
Лаціо не залишив шансів Реалу Сосьєдад
Football.ua
2025-01-23T21:57:12Z
Сон відзначився унікальним досягненням
Football.ua
2025-01-23T21:54:16Z
Ліга Європи УЄФА: «Олімпіакос» Яремчука здолав «Порту», «Рома» Довбика програла АЗ
УкраинФорм
2025-01-23T21:45:48Z
Смартфон HMD Skyline почав оновлюватися до Android 15
InternetUA
2025-01-24T00:03:14Z
Вважав себе радянським вченим: історія дешифрувальника цивілізації майя з Харківщини
Telegraf
2025-01-23T23:36:15Z
Жінка продавала чобітки в інтернеті і втратила усі гроші
InternetUA
2025-01-23T22:31:16Z
Американські розробники представили далекобійну антидронову ракету Freedom Eagle-1
InternetUA
2025-01-23T22:16:38Z
TikTok посилює ШІ: компанія закупить чипи Nvidia та Huawei на $12 млрд
Хвиля
2025-01-23T22:12:50Z
Cyberpunk 2077 стала першою грою з підтримкою DLSS 4
ITC
2025-01-23T21:22:57Z
Дисплеї майбутнього: новий тип екранів у Samsung Galaxy S25
InternetUA
2025-01-23T21:21:45Z
Інтернет-аферист продавав неіснуючі товари з Європи
InternetUA
2025-01-23T20:18:40Z
Як прискорити інтернет, якщо він ледве вантажиться
InternetUA
2025-01-23T19:40:48Z
В Україну поставили 780-сильний тягач Volvo FH16 для негабаритних перевезень
AutoCentre
2025-01-23T19:22:15Z
Lancia та Sparco повертаються у світ ралі
AutoCentre
2025-01-23T16:22:38Z
Китайські машини почали ламати росіянам хребти навіть при легких аваріях
Украина Криминальная
2025-01-23T16:00:14Z
В січні ОККО встановила плюс три нові Ultra Fast Chargers
24tv
2025-01-23T15:18:17Z
Ця поширена звичка "вбиває" авто: про що застерігають досвідчені водії
ТСН
2025-01-23T15:18:04Z
Для ДСНС поставили партію пожежних автоцистерн на всюдихідних шасі
AutoCentre
2025-01-23T15:16:03Z
Почалась збірка нового недорогого електрокара Skoda Elroq: вже продано понад 20 тисяч авто
Telegraf
2025-01-23T14:18:25Z
Land Rover розкрив терміни появи електричного Defender
AutoCentre
2025-01-23T14:16:52Z
Відео дня: Tesla Model S Plaid виставили у драг-битві проти поліцейських Ford Explorer
AutoGeek
2025-01-23T14:06:13Z