MY.UAНовини
Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років
Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років

Ядерний реактор у будинку: які установки кардинально змінять енергетику за кілька років

Перші комерційні мікрореактори мають надійти в продаж до 2030 року, запевняють американські розробники.

Ядерний реактор, здатний десятки років забезпечувати будинок енергією — мрія будь-якої людини, яка хоч раз оплачувала рахунки за електрику. Проект Enron Egg викликав ажіотаж під час міжнародної виставки CES 2025, і Фокус з'ясував, чи можна дістати таку технологію зараз і чи стане вона доступнішою в найближчому майбутньому.

Мрії про ядерний реактор

Реклама "домашнього мікроядерного реактора" під назвою Enron Egg привертала увагу багатьох, пообіцявши зробити революцію в енергетиці. На сайті проєкту йдеться про те, що невелика за розміром установка, що нагадує яйце, зможе забезпечувати дім електроенергією протягом 10 років, а її вогнетривкий корпус витримує екстремальні температури і захистить від катастрофи навіть у найсуворіших умовах. У YouTube навіть з'явилося відео з презентацією нового продукту

Ось тільки виявилося, що це всього лише жарт. Компанія Enron зі США колись дійсно займалася виробництвом енергії, але 2001 року заявила про банкрутство і незабаром розпалася. Умови та положення на Enron.com чітко свідчать, що інформація на сайті "являє собою перформанс і призначена тільки для розважальних цілей", хоча багато хто не помітив цього уточнення.

Ядерний (атомний) реактор — пристрій, призначений для організації керованої, самопідтримуваної ланцюгової реакції поділу, що супроводжується виділенням енергії. Вони мають складну конструкцію і, як правило, потребують великих станцій для обслуговування. Поки що ядерні реактори, які можна використовувати для отримання енергії вдома або в будь-якій нежитловій будівлі здаються фантастикою. Справді, таких маленьких моделей, як показали творці Enron Egg, не існує, але фізики вже активно працюють над тим, щоб зменшити їхні розміри, і вже досягли значних успіхів.

"Сонце" в банку

Як повідомляє Business Insider, студент-математик з Університету Ватерлоо на ім'я Худхайфа Назурдін побудував невеликий реактор, витративши близько 2000 доларів. Під час увімкнення пристрій, що розміщується на столі, генерує в спеціальному резервуарі гарячу, газоподібну кулю плазми, яка світиться, — з тієї ж речовини складається Сонце. 20-річний хлопець знайшов інструкції на інтернет-форумах, особисто обговорював проєкт з експертами, а ще використовував віртуального помічника Сlaude на базі ШІ.

Прототип реактора Худхайфі Назурдіна створив плазму
Фото: FBI

На жаль, поки що це лише прототип, який не може спричиняти ядерний синтез — процес, коли атомні ядра зливаються або сплавляються разом, виробляючи величезну кількість енергії, приблизно в чотири мільйони разів більшу, ніж спалювання нафти і вугілля. Однак ядерний синтез може відбуватися в плазмі, тому її створення — велике досягнення і важливий етап на шляху до освоєння технології в компактних масштабах.

Пристрій Худгайфа Назурдіна
Фото: FBI

Щоб змусити цю плазму досягти стану, в якому вона об'єднує атоми, потрібен потужніший пристрій, і Худгайфа Назурдін планує побудувати такий, витративши близько 10 000 доларів на деталі. Ймовірно, це займе багато часу, адже молодому вченому потрібно вчитися і працювати.

Реактор у вантажівці

Корпорація NANO Nuclear пропонує далеко не таку компактну установку, зате більш перспективну — мікроядерний реактор LOKI MMR (раніше Pylon). Система вагою в 10 тонн поміщається в спеціальному контейнері, який можна перевозити сушею, морем і навіть відправляти в космос. Вона має регульовану вихідну потужність від 1,5 МВт до 5 МВт.

Pylon був одним із трьох мікрореакторів, обраних у 2023 році для отримання частки в розмірі 3,9 млн доларів США федерального фінансування на передпроєктне проєктне проєктування та експериментальне проєктування на випробувальному стенді Демонстрації експериментів із мікрореакторами (DOME) в Національній лабораторії Айдахо. Демонстрацію планують провести у 2027 році.

Так може виглядати мікроядерний реактор LOKI MMR

Конструкцію LOKI MMR розроблено насамперед для космічних місій, включно з електроживленням об'єктів для видобутку ресурсів. Система електроживлення сумісна з конфігураціями посадкових модулів. Ймовірно, за належної модифікації реактор зможе живити і будівлі. Подібний проект розробляє і Rolls-Royce, про що Фокус писав раніше.

NANO Nuclear також розробляє KRONOS MMR — це стаціонарна ядерна енергетична система четвертого покоління, здатна виробляти потужність до 45 МВт, кілька таких блоків можуть живити цілі міста. За словами розробників, вона не використовує воду і не потребує електричної мережі або підтримки інфраструктури, тому може бути розміщена де завгодно. Судячи із зображення, навіть у підвалі будівлі, якщо він буде досить глибоким і просторим.

Вона включає кілька мікромодульних реакторів, що використовують паливо TRISO в призматичних графітових блоках, і примикаючу установку з обладнанням, що перетворює тепло на електрику або тепло за потребою.

Головним теплоносієм KRONOS MMR є газоподібний гелій. Він проходить через ядро реактора і нагрівається контрольованим процесом ядерного поділу. Потім гелій переносить тепло з ядра в первинний теплообмінник, меншу посудину під тиском збоку від реактора. За найнижчої потужності палива вистачить на 20 років, після чого картридж можна замінити.

Ядерний реактор KRONOS може живити будівлі та міста
Фото: NANO Nuclear Energy Inc

Тепло від реактора зберігається в резервуарах із розплавленою сіллю, схожих на концентровані сонячні електростанції. Коли попит зростає, гаряча розплавлена сіль використовується для створення пари температурою до 660 градусів Цельсія і живлення електричної турбіни. Система зазвичай зберігає до 10 годин теплової потужності електростанції і може бути доповнена водневими пальниками.

24 грудня NANO Nuclear Inc купила ядерну технологію Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) вартістю 85 мільйонів доларів США. USNC працювала над проєктами із запуску реакторів в Університеті Іллінойсу в США, і NANO планує далі співпрацювати з установою. Крім того, технологію збираються продемонструвати в Канаді на базі ядерної лабораторії Chalk River. Цікаво, що вона вже розглядається Канадською комісією з ядерної безпеки в рамках процедури ліцензування, а на черзі США.

eVinci

eVinci розробки Westinghouse Electric Company являє собою мікрореактор з охолодженням за допомогою теплової трубки, розрахований на вироблення 5 МВт електроенергії на ділянці площею 0,8 гектара. Це чимало, і навряд чи підійде для домашнього використання, проте можливо, що з часом обладнання стане набагато компактнішим. Реактор може працювати протягом 8 і більше років без дозаправки. Його планують використовувати для різних потреб: від енергопостачання віддалених населених пунктів до гірничодобувної промисловості та центрів обробки даних.

Модель ядерного мікрореактора eVinci від Westinghouse Electric Company
Фото: Міністерство енергетики США

Тут головне не розмір, а ступінь готовності, адже eVinci може вийти на ринок у найближчі кілька років. Випробування установки можуть відбутися вже 2026 року на першому у світі випробувальному стенді для мікрореакторів DOME. У вересні 2024 року компанія завершила етап попереднього проєктування та експериментів для випробування прототипу в Національній лабораторії Айдахо, США. Це важливий крок до комерційної експлуатації мікрореактора, зазначили в Міністерстві енергетики США.

"Ми націлені на розгортання кількох мікрореакторів eVinci по всьому світу до кінця десятиліття", — заявив Джон Болл, керівник проєкту eVinci Technologies у Westinghouse.

Важливо Замість газу з Росії: як добувати для дому безкоштовну енергію з-під землі
Теги за темою
енергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Угорщина підтвердила участь Росії у будівництві нового нафтопроводу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:12:56Z
Дрони атакують Ростовську область: у районі аеродрому лунають вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:45:12Z
До побачення, НАБУ? Що насправді криється за масштабною спецоперацією СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:09:39Z
Пять Patriot для Украины, новые переговоры с РФ, запрет для "дирижера Путина": новости дня
Европейская правда
2025-07-21T18:25:55Z
Мораторій на перевірки бізнесу, призначення нових послів України. Головне за 21 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:12:57Z
У НАБУ заявили, що причетність співробітника до спецслужб РФ не підтверджена
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:48:49Z
У Бельгії допитали двох туристів з Ізраїлю через звинувачення у злочинах у Газі
Европейская правда
2025-07-21T17:48:07Z
Британія вдарила новими санкціями по "тіньовому флоту" Росії
Европейская правда
2025-07-21T17:30:33Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Прокуратура вимагає привести до належного стану пам’ятку «Будинок з хлібною лавкою»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:18:34Z
Ворог атакував Сумщину: четверо постраждалих, серед них дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:51:22Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T19:39:31Z
Графік відключення світла в Дніпрі з 22 по 24 липня: де будуть знеструмлення
Политека
2025-07-21T15:30:50Z
Через Україну пройде ще один атмосферний фронт: синоптики пояснили, як це вплине на погоду
24tv
2025-07-21T15:30:17Z
У Запорізькій області росіяни атакували дронами цивільну автівку
УкраинФорм
2025-07-21T15:24:54Z
Рятувальники назвали області з руйнівними наслідками через негоду
Gazeta UA
2025-07-21T15:12:48Z
Чисті кімнати за копійки. Де в Одесі можна винайняти бюджетне житло біля моря
Telegraf
2025-07-21T15:03:54Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Де більше нафти: у морі чи на суші
24tv
2025-07-21T15:30:19Z
Україна і Франція поглиблюють співпрацю в оборонній промисловості
УкраинФорм
2025-07-21T15:18:59Z
ЄС може тихо заборонити оренду газових приладів починаючи з 2030 року
Топ Жир
2025-07-21T15:18:57Z
Знову вводили план "Килим": у Росії стався серйозний колапс в аеропортах
24tv
2025-07-21T15:09:19Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
ППО, боєприпаси і мільйони на дрони. Шмигаль підбив підсумки «Рамштайну»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:00:49Z
У службі якості освіти повідомили про кількість відрахованих дорослих студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T15:54:04Z
Чи є "удача" в українській мові та якими ще словами можна назвати це явище
24tv
2025-07-21T15:30:12Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Карпати – Шарджа: онлайн-трансляція товариського матчу
Football.ua
2025-07-21T14:58:03Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
На Рівненщині чоловіки знущалися над собакою: у справу втрутилася поліція
24tv
2025-07-21T15:06:54Z
Трьом співробітникам НАБУ повідомлено про підозру в скоєнні ДТП, що призвели до каліцтва потерпілих
Украина Криминальная
2025-07-21T15:06:11Z
Одесит помстився за образу, завдавши ножових поранень співмістянину
Украина Криминальная
2025-07-21T15:03:19Z
У Києві водій маршрутки накинувся з лайкою на пасажирів через українську: деталі скандалу
Telegraf
2025-07-21T15:00:36Z
Війська РФ обстріляли Марганець: є поранена, виникла пожежа
УкраинФорм
2025-07-21T14:51:39Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Хакери атакували урядові установи та підприємства світу, використавши вразливість у системі Microsoft SharePoint
Детектор М
2025-07-21T14:27:41Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z