У Німеччині провели опитування, згідно з яким молодь, особливо користувачі TikTok, мають іншу думку, ніж ті, хто використовує класичні ЗМІ. Користувачі TikTok більш схильні до дезінформації, зокрема з РФ та КНР.
Дезінформація, фейки, різноманітні теорії змови й іноземна пропаганда широко розповсюджені в німецькому суспільстві, особливо серед молоді та користувачів TikTok, і впливають на громадську думку. Про це свідчать результати опитування, проведеного Інститутом Алленсбаха на замовлення німецького Фонду імені Фрідріха Наумана, пише видання DW.
Наприкінці грудня 2024 року було опитано близько 2092 осіб старше 16 років. Під час опитування респондентів запитували про їхнє ставлення до наративів, поширюваних Росією і Китаєм, а також ставили запитання про пандемію COVID-19, щеплення проти коронавірусу і глобальні зміни клімату.
Більшість опитаних погодилися з тим, що фейки у ЗМІ та соцмережах є “великою проблемою”. Однак лише 44 відсотки респондентів, за власними оцінками, можуть легко їх розпізнати.
Особливо це стосується соцмережі TikTok, яку постійно піддають критиці за спроби маніпулювати громадською думкою і впливати на молодь. Як з’ясувалося під час опитування, у питаннях зовнішньої політики користувачі TikTok справді часто мають іншу думку, ніж ті, хто отримує інформацію із класичних ЗМІ та інших соцмереж. Причина – вони перебувають у потоці дезінформації та фейків, особливо це стосується таких тем, як демократія, політика Китаю та Росії. До цих країн користувачі TikTok більш лояльні.
Як опитувані відповіли на запитання про Росію
Так, 30 відсотків усіх опитаних не згодні з тим, що Росія цілеспрямовано поширює дезінформацію. Серед респондентів віком до 29 років таких – 42 відсотки. Серед користувачів TikTok – 50 відсотків.
Із висловлюванням про те, що “Росія всупереч міжнародному праву веде загарбницьку війну проти України”, повністю або скоріше згодні 78 відсотків усіх опитаних. Серед респондентів, молодших за 29 років, із цим погодилися 69,7 відсотка. Серед TikTok-користувачів – 66 відсотків.
Як зазначають у Фонді імені Наумана, занепокоєння викликає те, що понад третина всіх користувачів TikTok дотримуються думки, мовляв, Росія більше, ніж Захід, зацікавлена в тому, щоб в Україні настав мир. Серед усіх опитаних у це вірять 18 відсотків. Серед молоді – 23 відсотки.
Китай – не диктатура?
Як показали результати опитування, 81 відсоток усіх респондентів вважає КНР диктатурою. Серед респондентів молодше 29 років таких набагато менше – 67 відсотків. А серед користувачів TikTok із цим згодні 62 відсотки.
Крім того, майже 30 відсотків усіх опитаних вважають, що автократична система правління в Китаї “ефективніша й успішніша”, ніж західні демократії. Серед користувачів TikTok так думають 42 відсотки опитаних.
Ковід, вакцинація, зміна клімату: у TikTok інша думка
Щодо інших тем, то результати опитування свідчать, що найсильніше на дезінформацію впливають також користувачі TikTok. 25 відсотків усіх респондентів вважають, що пандемію COVID-19 створили уряди та еліти спеціально, щоб сильніше контролювати населення. Такої думки дотримуються близько 44 відсотків користувачів TikTok.
Як зазначають автори дослідження, більшу тривогу викликають настрої молодих користувачів TikTok щодо наукових даних. 71 відсоток респондентів віком до 29 років згодні з тим, що щеплення від коронавірусу врятували життя мільйонам людей. Серед користувачів TikTok із цим згодні 69 відсотків. Понад 20 відсотків молоді, кожен п’ятий, у цьому сумніваються.
У тому, що стосується глобальної зміни клімату, 64 відсотки всіх опитаних і 67 відсотків молоді згодні з тим, що вона є наслідком людської діяльності. Серед TikTok-користувачів таких більше половини.
Яку роль відіграє TikTok
“Молодь більш вразлива до дезінформації, і TikTok відіграє в цьому вирішальну роль. Ми не повинні допустити, щоб російська та китайська дезінформація поширювалася дедалі більше”, – так прокоментувала результати опитування заступниця голови фонду Фрідріха Наумана Сабіне Лойтгойзер-Шнарренберґер (Sabine Leutheusser-Schnarrenberger).
Платформа TikTok належить концерну Bytedance, головний офіс якого розташований у Китаї. Кількість її користувачів у США становить понад 170 мільйонів. 19 січня вона перестала там працювати після заборони її Джо Байденом. Але в день інавгурації 20 січня Дональд Трамп підписав указ про відтермінування заборони TikTok на 75 днів.
Політики та експерти вбачають у цій платформі загрозу безпеці, оскільки китайська влада може збирати з її допомогою особисті дані користувачів і намагатися маніпулювати громадською думкою. У Німеччині також перед достроковими виборами в Бундестаг ширяться побоювання, пов’язані з тим, що TikTok може стати джерелом дезінформації та маніпуляцій.
Автор: Наталія Позднякова
Джерело: DW
Tweet