MY.UAНовини
За що судять генералів?
За що судять генералів?

За що судять генералів?

Сьогодні ми бачимо публічне затримання українських офіцерів. Їм інкримінують ряд звинувачень повʼязаних із неналежним виконанням своїх службових обовʼязків

Зміст

Вражає те, як відбулося саме затримання та засідання в суді. Вражає ставлення до офіцерів. Хочеться вірити, що суд підійде до цих справ обʼєктивно та виважено, глибоко розбереться із всіма причинами та наслідками, будуть зроблені правильні висновки в інтересах підвищення нашої боєздатності і що на меті - дійсно розібратись і покращити військову систему, виправити помилки, а не призначити крайніх в наших поразках. 

Засудження генералів та офіцерів під час війни за недбалість та прорахунки в ухваленні рішень сьогодні набуло гостроти. Наслідком може бути як і позитив, так і негатив для війська, держави та країни в цілому. 

Засудження можуть, за правильного підходу,  зміцнити правосуддя, однак вони можуть і послабити фронт. З одного боку це сигнал про відповідальність іншим, а з іншого – підрив довіри між армією та державою, зниження військового духу та ефективності командування. 

Щодо негативу, по-перше, засудження командирів може суттєво підірвати моральний дух, створити атмосферу страху серед інших офіцерів і генералів. В результаті, через побоювання кримінальної відповідальності за можливі помилки, військові лідери можуть уникати рішучих дій, які так необхідні сьогодні. Це може знизити ініціативність та готовність брати на себе відповідальність у критичних ситуаціях. 

Читайте також: Чому не воює еліта? Бо вибрали антиеліту

Тут необхідно памʼятати, що війна – це сфера постійної невизначеності, хаос, де неможливо прорахувати всі наслідки, а помилки є неминучими. Під час війни у В’єтнамі армія США зіткнулася зі значною критикою за невдачі, однак масштабних судових процесів проти командирів не було. Вище командування уникло прямого переслідування генералів та старших офіцерів, бо стратегія ведення війни виявилася хибною. Натомість зусилля були зосереджені на аналізі помилок для недопущення їх у майбутньому. Якщо ми будемо карати наших офіцерів за кожне хибне рішення, це може викликати ефект “заморожування”, коли командири будуть ухилятися від ініціативи, побоюючись наслідків. Це особливо небезпечно в умовах, коли росіяни діють агресивно й непередбачувано, коли зброя, способи дій та  тактика змінюються так швидко, що перемагатиме той, який швидше адаптується до нових умов, іншими словами той - який не боїться помилятися.

По-друге, військовослужбовці можуть сприймати такі дії як несправедливість. Це, в свою чергу, підриватиме довіру до системи правосуддя та політичного керівництва держави. 

По-третє, під час війни командири, лідери є ключовими фігурами і будь-які зміни чи усунення з посад можуть дестабілізувати командні ланцюги, особливо якщо немає краще підготовлених замін, а з цим у нас точно тепер є проблема.

По-четверте, ворог може і буде використовувати ці історії у своїй пропаганді. Це може стати потужним інструментом в його руках для деморалізації як наших військових, так і суспільства.

Нарешті, засудження на основі недостатньо обґрунтованих звинувачень може стати небезпечним прецедентом та прикладом "полювання на відьом". У військових умовах нерідко буває дуже важко об’єктивно оцінити, чи міг командир вчинити інакше. Часто притягнення військових до відповідальності може бути зумовлене не реальними злочинами, а політичними цілями. 

Читайте також: Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати

Війна – це час, коли уряд стикається з великим тиском суспільства. У пошуках “винних” влада може використовувати суди як інструмент задоволення громадської думки, навіть якщо це шкодить армії. 

Прикладом того, як політично мотивоване переслідування військових може мати катастрофічні наслідки є сталінські чистки, під час яких було знищено значну частину командного складу Червоної армії. Багато талановитих офіцерів були репресовані, що значно послабило боєздатність країни в перші роки війни. 

Говорячи про іншу сторону, варто зауважити таке. 

Перше, притягнення до відповідальності може продемонструвати, що навіть у складні часи є верховенство права, а посадові особи несуть відповідальність за свої дії або бездіяльність.

Друге, якщо йдеться про реальну недбалість або злочинну бездіяльність, це може стати сигналом для інших офіцерів діяти відповідально і чесно. При цьому, громадяни, які вимагають справедливості, можуть відчути, що їхні вимоги враховуються, а держава діє в інтересах суспільства. Під час війни в Лівані у 2006 році, командувач сухопутних військ Ізраїлю Уді Адам став об’єктом критики за нерішучість і неефективне керівництво. Хоча він не був притягнутий до кримінальної відповідальності, його відставка стала уроком для інших командирів: система показала, що недбалість чи помилки у плануванні мають наслідки. Це дало поштовх для реформ, що зміцнили обороноздатність Ізраїлю. Зараз Україна переживає історичний момент, коли ефективність і прозорість військової системи визначають її майбутнє. Тому, якщо військове керівництво буде нести відповідальність за свої дії, це зміцнить довіру людей до держави й армії.

Третє і найголовніше, знову ж таки, при правильному підході, якщо процес є прозорим і справедливим, це може сприяти вдосконаленню системи командування та зменшенню ризику повторення помилок. До прикладу, у багатьох країнах воєнні прорахунки аналізуються після завершення конфлікту, коли можна оцінити події без емоційного навантаження. Це дозволяє розмежувати злочинну недбалість від стратегічних прорахунків. В ході Першої світової війни британський генерал Дуглас Хейг був широко критикований за величезні втрати під час битв на Соммі та Пашендейлі. Його звинувачували у використанні неефективних, застарілих тактик, що коштувало життя сотням тисяч солдатів. Однак судового переслідування не було. Лише після війни уряд провів оцінку його дій і визнав, що деякі рішення, хоч і суперечливі, були єдино можливими в умовах тогочасної війни.

Читайте також: Втікачі від війни: ухилянти та розчаровані

У війні проти Росії за незалежність та існування України на перший план виходить не лише бойова міць, але й здатність ефективно керувати військами та приймати правильні рішення. При цьому здатність навчатися на помилках є критично важливою. Проблема слабких управлінських здібностей частини генералів і старших офіцерів часто обумовлена недоліками військової освіти та системними проблемами, що є викликом для держави, для нас. Відповідно, нам треба діяти в таких ситуаціях тільки так, щоб зміцнювати військо, а не руйнувати його.

Проблеми військової освіти та підготовки

У багатьох арміях світу професійна підготовка лідерів (командирів) є основою бойової ефективності війська. Україна, як і багато інших пострадянських країн, успадкувала систему військової освіти, орієнтовану на радянські підходи, які часто ігнорують гнучкість, сучасну тактику, критичне мислення та ініціативність. Війна, яка триває з 2014 року, а особливо з 2022 року, продемонструвала нагальну потребу у зміні цих підходів.

Ізраїль, перебуваючи у постійній війні, зробив військову освіту одним із пріоритетів. В ізраїльській армії командири навчаються діяти автономно, ухвалювати рішення в умовах невизначеності та нестачі ресурсів. Наприклад, офіцери Ізраїлю систематично проходять якісні курси підвищення кваліфікації навіть під час воєн. Важливим елементом є обмін досвідом після кожного бою, кожної операції, щоб мінімізувати повторення помилок. Тому нам необхідне запровадження такої системи військової освіти та підготовки, яка фокусується на сучасній тактиці, управлінні ресурсами в умовах дефіциту та розвитку ініціативності на всіх рівнях командування. Нам необхідно навчатися під час війни, навчатися постійно і якісно. Ми маємо регулярно проводити тренінги для командирів прямо на фронті, де можливий обмін досвідом і розбір реальних ситуацій. Особливо важливим є використання досвіду країн НАТО для оновлення підходів в навчанні та формуванні нової "learning culture" у війську. 

Працювати над помилками, а не карати за них

Під час війни навіть найкращі командири припускаються помилок, особливо в умовах дефіциту ресурсів або переваги противника в чисельності. Помилки потрібно аналізувати, але покарання за них не повинно руйнувати армію. Після провалу операції в Сомалі у 1993 році (битва в Могадішо) військове командування США не карало офіцерів. Натомість було проведено масштабний аналіз, внаслідок якого американці переглянули свої тактичні підходи до проведення спецоперацій. Це дало змогу уникнути подібних прорахунків у майбутньому.

Про аналіз післядії (After-action review) в нас тільки лінивий ще не говорив. Нам просто вкрай необхідно використовувати цей інструмент на всіх рівнях. Після кожного бою, кожної операції створювати групи, комісії для аналізу дій командирів, визначення причин успіхів і невдач. Що стосується кримінальних справ, то вони мають відкриватися лише у випадках свідомої службової недбалості або зради, а не через прорахунки у складних умовах. 

Ну й останнє, але не менш важливе, необхідно забезпечувати офіцерів ресурсами, технікою та інформацією, щоб вони могли успішно виконувати завдання. Брак координації, низький рівень взаємодії між підрозділами або навіть командуваннями призводить до нерозуміння цілісної картини, а відтак - загрози, що веде до недостатньо ефективних дій. 

Зміцнення довіри між армією та державою

Довіра між військовими та політичним керівництвом є фундаментальною основою успіху на війні. Якщо командири бояться політичних переслідувань, службових розслідувань, покарань за помилки, це руйнує боєздатність армії. Під час Другої Світової війни, Вінстон Черчилль навіть у найкритичніші моменти не руйнував довіру до генералів. Коли британські війська зазнали поразки у Франції в 1940 році, Черчилль не звинувачував командування, а зосередився на консолідації зусиль для майбутнього контрнаступу. Тому нам краще зосередити зусилля на тому, щоб розповісти суспільству про всю складність війни. 

Політичне керівництво має пояснювати людям, що помилки під час війни неминучі, але вони не означають зраду чи недбалість. Також треба обʼєктивно аналізувати дії командирів для того, щоб розуміти прорахунки на вищому рівні, треба не перетворювати це все на судилища. 

Тим більше — публічні судилища, принижуючи гідність своїх воїнів і даючи ворогу можливість доєднатись до цього. Важливо також нагороджувати успішних командирів та робити визнання їхнього внеску, що мотивує інших до якісної роботи.

Як висновок, Україна має унікальний шанс трансформувати свою армію під час війни. Важливо пам’ятати, що сила військового керівництва залежить не лише від професіоналізму, але й від довіри до нього. Карати за прорахунки під час війни, а особливо без глибокого аналізу  – це ризикована стратегія, яка може послабити бойовий дух і командну ефективність. Замість цього варто інвестувати у військову освіту, аналіз помилок і зміцнення довіри між державою, армією та суспільством. Лише таким чином можна побудувати армію, здатну не лише перемагати, а й забезпечувати мир на десятиліття вперед.

Джерело

Про автора. Сергій Собко, бригадний генерал, начальник штабу ОТУ "Луганськ"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Поліція звернулася до батьків, закликавши вберегти дітей від ворожих маніпуляцій у мережі
Комсомольская правда
2025-04-04T17:19:47Z
Які породи собак за законом повинні гуляти у наморднику: скільки доведеться заплатити власникам-порушникам
TSN
2025-04-04T17:15:32Z
"Це про збереження життів": Сирський розкрив деталі нової підготовки військових
Хвиля
2025-04-04T17:12:56Z
Україна повернула із ТОТ дівчину та хлопця - Єрмак
УкраинФорм
2025-04-04T17:07:15Z
Освітній омбудсмен розповіла, хто має обирати підходи до оцінювання учнів НУШ
24tv
2025-04-04T17:00:26Z
Русифікатор зі стажем: на окупованій частині Запоріжжя призначили нового міністра освіти і науки
24tv
2025-04-04T16:54:26Z
В українських підручниках написали історію вторгнення Росії: чому це викликало скандал
Telegraf
2025-04-04T16:51:01Z
Греція замовить замість американських Patriot та HIMARS ізраїльські Barak та PULS
InternetUA
2025-04-04T16:49:12Z
Понад 80% опитаних медійниць зазнавали онлайн-насильства, — дослідження ГО «Жінки в медіа»
Детектор М
2025-04-04T16:39:50Z
Ігор Ласточкін, який в ЗСУ, вперше за довгий час показався на публіці: як змінився гуморист
24tv
2025-04-04T17:18:02Z
Росія цинічно вдарила по Кривому Рогу у День жалоби
24tv
2025-04-04T17:03:36Z
Україну накриють дощі та грози: де, коли і як довго будуть опади, чи чекати сильних злив
24tv
2025-04-04T17:03:35Z
Прогноз погоди у Львові на 5 квітня: синоптики попередили про сніг та хуртовину
Политека
2025-04-04T17:00:08Z
У Херсоні внаслідок обстрілів пошкоджено будинки, школу та лікарню, є поранені
Комсомольская правда
2025-04-04T16:46:45Z
Графіки відключення світла в Києві та області на 5 квітня: чого чекати на тлі погіршення погоди
Политека
2025-04-04T16:42:34Z
У Костянтинівці після обстрілів виявили понад 30 пошкоджень на газопроводах
1News
2025-04-04T16:42:12Z
ЗСУ відбили мотоциклетний наліт росіян на Новопавлівському напрямку
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:05Z
Мороз, сніг та ожеледиця: синоптики назвали регіони, на які налетить шторм
GlavRed
2025-04-04T16:36:11Z
Ексглава МЗС Німеччини запропонував прийняти Канаду в ЄС
Европейская правда
2025-04-04T17:22:26Z
Рютте каже, що про вихід США з формату "Рамштайн" не йдеться
Европейская правда
2025-04-04T17:21:35Z
Перша країна захотіла зняти мита після нових тарифів Трампа
Лига
2025-04-04T17:21:16Z
Леон Панетта: Звітам ЦРУ можна довіряти, а безпеці інформації в Білому домі – не до кінця
Лига
2025-04-04T17:21:06Z
Війна проти України стала можливою лише через політику Німеччини, - колишній урядовець Польщі Петро Кульпа
Политека
2025-04-04T17:19:53Z
Зеленський відреагував на удар ворога по Кривому Розі: "Росія не хоче припинення вогню"
Antikor
2025-04-04T17:18:11Z
Політолог пояснив, коли Трамп може втратити терпець через дії Путіна
TSN
2025-04-04T17:15:56Z
Держсекретар США спростував одну із заяв спецпосланця Путіна
TSN
2025-04-04T17:15:35Z
Засідання Україна-НАТО: очільник МЗС України зробив несподівану заяву
TSN
2025-04-04T17:15:24Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Віталій Козловський вперше за тривалий час показав сина та як він підріс
TSN
2025-04-04T17:16:04Z
Маша Єфросиніна розкрила правду про 22-річний шлюб з чоловіком і зізналася, чи були зради
TSN
2025-04-04T17:15:31Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T16:57:41Z
Колишнього чоловіка Кеті Перрі звинуватили у сексуальних злочинах проти чотирьох жінок
24tv
2025-04-04T16:54:01Z
У Запорізькому краєзнавчому музеї відкрилась виставка техніки
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:38Z
Мінекономіки презентувало концепцію українського павільйону на виставці Expo 2025
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:32Z
Дмитро Коляденко відверто розповів про стосунки з сином Пилипом Коляденком
Вива
2025-04-04T16:18:25Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T16:06:31Z
Реал виявляє інтерес до Бернарду Сілви — ЗМІ
Football.ua
2025-04-04T17:22:08Z
Я ще плакала сиділа: Харлан розповіла, як забула про день народження нареченого
Факти ICTV
2025-04-04T17:12:52Z
Челсі націлився на молодого бразильця з Реала
360ua.news
2025-04-04T17:12:35Z
31-річна українка боротиметься за титул "Міс США": дивіться фото красуні
Gazeta UA
2025-04-04T17:06:26Z
Провів тренування: Лунін повернувся у загальну групу Реала перед матчем у Ла Лізі
24tv
2025-04-04T16:54:38Z
«Жінка не рівняється з чоловіком». Новий сексистський скандал в українському спорті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T16:51:01Z
Ювентус цікавиться талантом з Грузії — Скіра
Football.ua
2025-04-04T16:49:37Z
"Чекаю на перемогу": іменитий супертяж висловився щодо бою проти легендарного Джойса
24tv
2025-04-04T16:39:51Z
Усик – Дюбуа: відомо, коли планують провести бій
GlavRed
2025-04-04T16:27:58Z
Українські мобілізовані-ФОПи накопичили мільйонні борги: що буде робити ДПС
TSN
2025-04-04T16:57:10Z
НБУ відкликав ліцензії у шести небанківських фінустанов
УкраинФорм
2025-04-04T16:42:30Z
Україна націоналізує активи російського олігарха на понад 2 млрд грн
Gazeta UA
2025-04-04T16:42:22Z
Тарифи Трампа можуть допомогти українським виробникам кукурудзи
Antikor
2025-04-04T16:39:31Z
Квітневий перерахунок завершений: як змінилися пенсійні виплати
Знай
2025-04-04T16:36:10Z
Танкер із російською нафтою, який не пустила Індія, перевантажує сировину на інше судно - Reuters
УкраинФорм
2025-04-04T16:33:17Z
Ціна летить у прірву: в Україні стрімко дешевшає популярний овоч
GlavRed
2025-04-04T16:27:43Z
iGaming Soft2Bet управляла нелегальними казино та сайтами для ставок через офшорні структури
Antikor
2025-04-04T16:27:22Z
Верховний Суд України підтвердив право власності британської компанії Premiorri на 100% корпоративних прав української дочірньої компанії
Gazeta UA
2025-04-04T16:25:09Z
Хотіли до Румунії, а потрапили в біду: у горах ледь не замерзли двоє хлопців
TSN
2025-04-04T17:16:14Z
Вибух авто у Дніпрі: що відомо про загибель депутата Юрія Федька
TSN
2025-04-04T17:15:59Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T17:15:54Z
Вибухи лунали одні за одними: очевидці розповіли про моторошний обстріл Харкова
TSN
2025-04-04T17:15:21Z
Росія атакувала Кривий Ріг: перші подробиці
TSN
2025-04-04T17:15:18Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога через ракетну небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T17:03:32Z
Поранений після ДТП крокодил накинувся на чоловіка
Фокус
2025-04-04T16:57:14Z
У Польщі затримали чотирьох українців: за що їм світить до 5 років тюрми
Telegraf
2025-04-04T16:48:38Z
Через нічний удар по Харкову загинули батько, мати та їхня 12-річна донька
Лига
2025-04-04T16:39:02Z
Як приготувати глазур для паски, яка не липне і не обсипається
TSN
2025-04-04T17:16:29Z
Посадіть на городі ці рослини: бур'яни зникнуть за лічені тижні
24tv
2025-04-04T17:15:33Z
Що додати у барвник для крашанок, щоб фарба краще трималася на яйцях
TSN
2025-04-04T17:15:08Z
Чи можна перевозити сушені гриби через кордон
24tv
2025-04-04T17:03:19Z
Найпоширеніші помилки при виборі кольору для фарбування екстер'єру будинку
24tv
2025-04-04T16:48:56Z
Чим білити дерева навесні: ефективні засоби, крім вапна
24tv
2025-04-04T16:21:54Z
Це найбільша фортеця України: де вона знаходиться і чим особлива
Telegraf
2025-04-04T16:06:44Z
Ніколи не садіть цю рослину біля дому: вона приваблює кліщів та цвіль
24tv
2025-04-04T15:42:39Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T15:21:41Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:27Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T17:12:52Z
У TikTok почала поширюватися небезпечна гра, що викликає паніку і галюцинації у підлітків
InternetUA
2025-04-04T16:58:54Z
Вчені розгадали таємницю звуку відкривання пляшки пива
ITC
2025-04-04T16:55:44Z
Просто про складне: на YouTube стартував новий авторський проєкт Політична кухня
Факти ICTV
2025-04-04T16:48:11Z
Google DeepMind передбачило майбутнє ШІ: 4 ризики, які можуть загрожувати людству
InternetUA
2025-04-04T16:27:25Z
Українців попередили про новий спосіб обману в Telegram
InternetUA
2025-04-04T16:16:03Z
Анекдоти та меми тижня: Тарифи є? А якщо знайду?
Комсомольская правда
2025-04-04T16:03:34Z
Білл Гейтс показав «найкрутіший код», який він створив для Microsoft
ITC
2025-04-04T15:58:19Z
Microsoft запустила пошуковик Copilot та зробила Copilot для Windows нативним
ITC
2025-04-04T15:46:48Z
Engler лімітовано випустить найшвидший автомобіль Rolls-Roycе
1News
2025-04-04T17:18:06Z
McLaren об’єднується з молодою компанією для запуску нових моделей, можливо, включаючи SUV
Топ Жир
2025-04-04T17:15:05Z
Hyundai припиняє надавати безкоштовне трирічне обслуговування новим автомобілям через високі витрати
Топ Жир
2025-04-04T16:45:17Z
Китай може змусити великі автовиробники об’єднатися
Топ Жир
2025-04-04T16:15:38Z
Новий кросовер Cupra Terramar прибув до України
AutoCentre
2025-04-04T15:46:15Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z