MY.UAНовини
За що судять генералів?
За що судять генералів?

За що судять генералів?

Сьогодні ми бачимо публічне затримання українських офіцерів. Їм інкримінують ряд звинувачень повʼязаних із неналежним виконанням своїх службових обовʼязків

Зміст

Вражає те, як відбулося саме затримання та засідання в суді. Вражає ставлення до офіцерів. Хочеться вірити, що суд підійде до цих справ обʼєктивно та виважено, глибоко розбереться із всіма причинами та наслідками, будуть зроблені правильні висновки в інтересах підвищення нашої боєздатності і що на меті - дійсно розібратись і покращити військову систему, виправити помилки, а не призначити крайніх в наших поразках. 

Засудження генералів та офіцерів під час війни за недбалість та прорахунки в ухваленні рішень сьогодні набуло гостроти. Наслідком може бути як і позитив, так і негатив для війська, держави та країни в цілому. 

Засудження можуть, за правильного підходу,  зміцнити правосуддя, однак вони можуть і послабити фронт. З одного боку це сигнал про відповідальність іншим, а з іншого – підрив довіри між армією та державою, зниження військового духу та ефективності командування. 

Щодо негативу, по-перше, засудження командирів може суттєво підірвати моральний дух, створити атмосферу страху серед інших офіцерів і генералів. В результаті, через побоювання кримінальної відповідальності за можливі помилки, військові лідери можуть уникати рішучих дій, які так необхідні сьогодні. Це може знизити ініціативність та готовність брати на себе відповідальність у критичних ситуаціях. 

Читайте також: Чому не воює еліта? Бо вибрали антиеліту

Тут необхідно памʼятати, що війна – це сфера постійної невизначеності, хаос, де неможливо прорахувати всі наслідки, а помилки є неминучими. Під час війни у В’єтнамі армія США зіткнулася зі значною критикою за невдачі, однак масштабних судових процесів проти командирів не було. Вище командування уникло прямого переслідування генералів та старших офіцерів, бо стратегія ведення війни виявилася хибною. Натомість зусилля були зосереджені на аналізі помилок для недопущення їх у майбутньому. Якщо ми будемо карати наших офіцерів за кожне хибне рішення, це може викликати ефект “заморожування”, коли командири будуть ухилятися від ініціативи, побоюючись наслідків. Це особливо небезпечно в умовах, коли росіяни діють агресивно й непередбачувано, коли зброя, способи дій та  тактика змінюються так швидко, що перемагатиме той, який швидше адаптується до нових умов, іншими словами той - який не боїться помилятися.

По-друге, військовослужбовці можуть сприймати такі дії як несправедливість. Це, в свою чергу, підриватиме довіру до системи правосуддя та політичного керівництва держави. 

По-третє, під час війни командири, лідери є ключовими фігурами і будь-які зміни чи усунення з посад можуть дестабілізувати командні ланцюги, особливо якщо немає краще підготовлених замін, а з цим у нас точно тепер є проблема.

По-четверте, ворог може і буде використовувати ці історії у своїй пропаганді. Це може стати потужним інструментом в його руках для деморалізації як наших військових, так і суспільства.

Нарешті, засудження на основі недостатньо обґрунтованих звинувачень може стати небезпечним прецедентом та прикладом "полювання на відьом". У військових умовах нерідко буває дуже важко об’єктивно оцінити, чи міг командир вчинити інакше. Часто притягнення військових до відповідальності може бути зумовлене не реальними злочинами, а політичними цілями. 

Читайте також: Арешти офіцерів: дайте армії спокій, дайте їй воювати

Війна – це час, коли уряд стикається з великим тиском суспільства. У пошуках “винних” влада може використовувати суди як інструмент задоволення громадської думки, навіть якщо це шкодить армії. 

Прикладом того, як політично мотивоване переслідування військових може мати катастрофічні наслідки є сталінські чистки, під час яких було знищено значну частину командного складу Червоної армії. Багато талановитих офіцерів були репресовані, що значно послабило боєздатність країни в перші роки війни. 

Говорячи про іншу сторону, варто зауважити таке. 

Перше, притягнення до відповідальності може продемонструвати, що навіть у складні часи є верховенство права, а посадові особи несуть відповідальність за свої дії або бездіяльність.

Друге, якщо йдеться про реальну недбалість або злочинну бездіяльність, це може стати сигналом для інших офіцерів діяти відповідально і чесно. При цьому, громадяни, які вимагають справедливості, можуть відчути, що їхні вимоги враховуються, а держава діє в інтересах суспільства. Під час війни в Лівані у 2006 році, командувач сухопутних військ Ізраїлю Уді Адам став об’єктом критики за нерішучість і неефективне керівництво. Хоча він не був притягнутий до кримінальної відповідальності, його відставка стала уроком для інших командирів: система показала, що недбалість чи помилки у плануванні мають наслідки. Це дало поштовх для реформ, що зміцнили обороноздатність Ізраїлю. Зараз Україна переживає історичний момент, коли ефективність і прозорість військової системи визначають її майбутнє. Тому, якщо військове керівництво буде нести відповідальність за свої дії, це зміцнить довіру людей до держави й армії.

Третє і найголовніше, знову ж таки, при правильному підході, якщо процес є прозорим і справедливим, це може сприяти вдосконаленню системи командування та зменшенню ризику повторення помилок. До прикладу, у багатьох країнах воєнні прорахунки аналізуються після завершення конфлікту, коли можна оцінити події без емоційного навантаження. Це дозволяє розмежувати злочинну недбалість від стратегічних прорахунків. В ході Першої світової війни британський генерал Дуглас Хейг був широко критикований за величезні втрати під час битв на Соммі та Пашендейлі. Його звинувачували у використанні неефективних, застарілих тактик, що коштувало життя сотням тисяч солдатів. Однак судового переслідування не було. Лише після війни уряд провів оцінку його дій і визнав, що деякі рішення, хоч і суперечливі, були єдино можливими в умовах тогочасної війни.

Читайте також: Втікачі від війни: ухилянти та розчаровані

У війні проти Росії за незалежність та існування України на перший план виходить не лише бойова міць, але й здатність ефективно керувати військами та приймати правильні рішення. При цьому здатність навчатися на помилках є критично важливою. Проблема слабких управлінських здібностей частини генералів і старших офіцерів часто обумовлена недоліками військової освіти та системними проблемами, що є викликом для держави, для нас. Відповідно, нам треба діяти в таких ситуаціях тільки так, щоб зміцнювати військо, а не руйнувати його.

Проблеми військової освіти та підготовки

У багатьох арміях світу професійна підготовка лідерів (командирів) є основою бойової ефективності війська. Україна, як і багато інших пострадянських країн, успадкувала систему військової освіти, орієнтовану на радянські підходи, які часто ігнорують гнучкість, сучасну тактику, критичне мислення та ініціативність. Війна, яка триває з 2014 року, а особливо з 2022 року, продемонструвала нагальну потребу у зміні цих підходів.

Ізраїль, перебуваючи у постійній війні, зробив військову освіту одним із пріоритетів. В ізраїльській армії командири навчаються діяти автономно, ухвалювати рішення в умовах невизначеності та нестачі ресурсів. Наприклад, офіцери Ізраїлю систематично проходять якісні курси підвищення кваліфікації навіть під час воєн. Важливим елементом є обмін досвідом після кожного бою, кожної операції, щоб мінімізувати повторення помилок. Тому нам необхідне запровадження такої системи військової освіти та підготовки, яка фокусується на сучасній тактиці, управлінні ресурсами в умовах дефіциту та розвитку ініціативності на всіх рівнях командування. Нам необхідно навчатися під час війни, навчатися постійно і якісно. Ми маємо регулярно проводити тренінги для командирів прямо на фронті, де можливий обмін досвідом і розбір реальних ситуацій. Особливо важливим є використання досвіду країн НАТО для оновлення підходів в навчанні та формуванні нової "learning culture" у війську. 

Працювати над помилками, а не карати за них

Під час війни навіть найкращі командири припускаються помилок, особливо в умовах дефіциту ресурсів або переваги противника в чисельності. Помилки потрібно аналізувати, але покарання за них не повинно руйнувати армію. Після провалу операції в Сомалі у 1993 році (битва в Могадішо) військове командування США не карало офіцерів. Натомість було проведено масштабний аналіз, внаслідок якого американці переглянули свої тактичні підходи до проведення спецоперацій. Це дало змогу уникнути подібних прорахунків у майбутньому.

Про аналіз післядії (After-action review) в нас тільки лінивий ще не говорив. Нам просто вкрай необхідно використовувати цей інструмент на всіх рівнях. Після кожного бою, кожної операції створювати групи, комісії для аналізу дій командирів, визначення причин успіхів і невдач. Що стосується кримінальних справ, то вони мають відкриватися лише у випадках свідомої службової недбалості або зради, а не через прорахунки у складних умовах. 

Ну й останнє, але не менш важливе, необхідно забезпечувати офіцерів ресурсами, технікою та інформацією, щоб вони могли успішно виконувати завдання. Брак координації, низький рівень взаємодії між підрозділами або навіть командуваннями призводить до нерозуміння цілісної картини, а відтак - загрози, що веде до недостатньо ефективних дій. 

Зміцнення довіри між армією та державою

Довіра між військовими та політичним керівництвом є фундаментальною основою успіху на війні. Якщо командири бояться політичних переслідувань, службових розслідувань, покарань за помилки, це руйнує боєздатність армії. Під час Другої Світової війни, Вінстон Черчилль навіть у найкритичніші моменти не руйнував довіру до генералів. Коли британські війська зазнали поразки у Франції в 1940 році, Черчилль не звинувачував командування, а зосередився на консолідації зусиль для майбутнього контрнаступу. Тому нам краще зосередити зусилля на тому, щоб розповісти суспільству про всю складність війни. 

Політичне керівництво має пояснювати людям, що помилки під час війни неминучі, але вони не означають зраду чи недбалість. Також треба обʼєктивно аналізувати дії командирів для того, щоб розуміти прорахунки на вищому рівні, треба не перетворювати це все на судилища. 

Тим більше — публічні судилища, принижуючи гідність своїх воїнів і даючи ворогу можливість доєднатись до цього. Важливо також нагороджувати успішних командирів та робити визнання їхнього внеску, що мотивує інших до якісної роботи.

Як висновок, Україна має унікальний шанс трансформувати свою армію під час війни. Важливо пам’ятати, що сила військового керівництва залежить не лише від професіоналізму, але й від довіри до нього. Карати за прорахунки під час війни, а особливо без глибокого аналізу  – це ризикована стратегія, яка може послабити бойовий дух і командну ефективність. Замість цього варто інвестувати у військову освіту, аналіз помилок і зміцнення довіри між державою, армією та суспільством. Лише таким чином можна побудувати армію, здатну не лише перемагати, а й забезпечувати мир на десятиліття вперед.

Джерело

Про автора. Сергій Собко, бригадний генерал, начальник штабу ОТУ "Луганськ"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ФОП 3 група: коли і скільки платити податків у 2025 році
24tv
2025-07-13T17:33:58Z
Фінансовий моніторинг активізовано, чому Ощадбанк блокує рахунки
360ua.news
2025-07-13T17:33:56Z
На Запорізькій АЕС вночі лунала стрілянина, біля енергоблоків знайшли гільзи - МАГАТЕ
УкраинФорм
2025-07-13T16:48:05Z
Італійському бізнесу презентували інвестиційні можливості в українські регіони
УкраинФорм
2025-07-13T15:51:43Z
Скільки нафти в одному барелі і які їх види існують
24tv
2025-07-13T15:36:51Z
НБУ готує нові правила використання готівки: що зміниться в гаманцях українців
Знай
2025-07-13T14:36:11Z
Курс валют на 14 липня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-07-13T14:06:18Z
Вуглецеве мито ЄС може зробити неконкурентоспроможним український промисловий експорт – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T14:00:18Z
Боргова криза на балансуючому ринку ставить під загрозу стабільність енергосистеми – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T13:51:37Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
У лікарнях побільшало пацієнтів внаслідок масового отруєння біля водоспаду Шипіт
Gazeta UA
2025-07-13T17:12:50Z
Скільки калорій треба витратити, щоб виносити немовля: дослідження австралійців
Gazeta UA
2025-07-13T15:51:42Z
Як врятувати помідори від спеки - чим поливати томати
Gazeta UA
2025-07-13T15:21:48Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одесі: українці можуть отримати ліки, куди потрібно звертатись
Политека
2025-07-13T14:30:53Z
Чим поливати аґрус та смородину після збирання врожаю - корисні розчини
Gazeta UA
2025-07-13T12:39:13Z
Як зварити картоплю, щоб вийшла смачною: більшість господинь роблять це неправильно
TSN
2025-07-13T12:36:00Z
Диня: користь, поживна цінність і калорійність
TSN
2025-07-13T12:21:40Z
Найпоширеніші помилки приготування їжі на грилі: як не зіпсувати м’ясо та овочі
TSN
2025-07-13T11:21:41Z
У Черкасах перед судом постали комуністи: що вони накоїли
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T17:30:36Z
ЗМІ: прем’єр Чехії написав Фіцо листа, де закликав не блокувати санкції проти РФ
Европейская правда
2025-07-13T17:21:43Z
ЦАХАЛ визнав, що їхня ракета влучила у дітей біля пункту розподілу води в секторі Гази
УкраинФорм
2025-07-13T17:21:02Z
Радослав Сікорський висловився про "антиімігрантську та антисемітську" істерію у Польщі
ZN UA
2025-07-13T17:03:02Z
Чому США та ЄС бояться поразки Росії у війні: військовий назвав несподівані наслідки
GlavRed
2025-07-13T17:00:17Z
Ключ до перемоги: як вибір кожного впливає на майбутнє України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T17:00:04Z
Трамп пригрозив позбавити телеведучу Розі О'Доннелл громадянства США
InternetUA
2025-07-13T16:58:38Z
Заміна Кабміну відкладається? У Зеленського є інший план
360ua.news
2025-07-13T16:57:36Z
Україні в разі участі Трампа в переговорах доведеться віддати частину територій, - The Telegraph
FaceNews
2025-07-13T16:54:16Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 14 по 20 липня: синоптики попередили, коли місто накриє негода
Политека
2025-07-13T17:30:38Z
Війська РФ посилили атаки на важливому напрямку: ЗСУ попередили про плани ворога
GlavRed
2025-07-13T17:27:23Z
Грала дружину Сталіна і відвідувала окупований Крим: що говорить про війну уродженка Кропивницького Марія Андрєєва
Telegraf
2025-07-13T17:27:11Z
Під час обстрілу на Донеччині росіяни вбили двох залізничників
ZN UA
2025-07-13T17:21:55Z
Нарешті дочекались, – Андрющенко прокоментував цікаві вибухи поблизу Маріуполя
24tv
2025-07-13T17:06:49Z
В Україні пропонують затвердити День памʼяті закатованих полонених та цивільних
ZN UA
2025-07-13T17:06:24Z
Графік відключення газу на тиждень з 14 до 20 липня у Київській області: перелік адрес
Политека
2025-07-13T17:01:24Z
Росіяни вдарили дронами по селу на Сумщині, двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-13T16:51:48Z
Вперше за 2 роки Росія відкриває новий напрямок наступу на Харківщині, – ISW
24tv
2025-07-13T16:42:15Z
ЗС РФ відстали від очікувань Кремля: Зеленський провів нараду з військовими
Хвиля
2025-07-13T17:27:38Z
"Супермама" посадила за кермо 15-річного похресника та обзивала поліцейських: деталі скандалу
Фокус
2025-07-13T17:21:55Z
В Індії дівчат у школі вчителі змушували роздягатися для перевірки на наявність менструації
24tv
2025-07-13T17:21:04Z
Як «американець» став своїм: десантники показали, на що здатен Stryker у бою
InternetUA
2025-07-13T17:18:34Z
Популярна акваріумна риба вже давно оселилася в Україні: де її можна зустріти
Telegraf
2025-07-13T16:54:53Z
Чому суворо заборонено ходити на цвинтар вночі
24tv
2025-07-13T16:42:41Z
Випробування показали катастрофічне відставання США у виробництві дронів, - NYT
Хвиля
2025-07-13T16:30:02Z
Аби захистити того, кого любиш, треба його втратити, – військовий про розлуку з рідними
24tv
2025-07-13T16:12:16Z
Не лише Олег: в Україні є населений пункт під назвою Максим
Telegraf
2025-07-13T16:09:31Z
Терміново оновлюйте гардероб: Андре Тан назвав нові тренди цього літа
Знай
2025-07-13T16:51:46Z
Хоче бути опорою: інсайдер повідомив, що Бред Пітт сподівається на примирення з дітьми
24tv
2025-07-13T16:36:44Z
"А де Віталік?": Кондратюк привіз "Караоке" у Львів та насмішив українців
Telegraf
2025-07-13T16:36:07Z
Майже 2 мільярди людей дивилися в прямому ефірі: якою була наймасштабніша трансляція в історії
24tv
2025-07-13T16:30:11Z
Літній одяг, який ніколи не вийде з моди: він потрібен всім дівчатам
24tv
2025-07-13T16:21:14Z
У Львові знімають "Караоке на Майдані": у які ще міста приїде Кондратюк
Фокус
2025-07-13T15:51:40Z
Оголошені переможці Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах
УкраинФорм
2025-07-13T15:06:26Z
"Пам'ять, як у гуппі": музикант-воїн оцінив ризик повернення Потапа та Винника в Україну
Фокус
2025-07-13T14:12:42Z
Була простою дівчинкою з Ялти і підкорила увесь світ: де похована Алла Назімова, яка має зірку на Алеї слави
Telegraf
2025-07-13T13:24:49Z
В одному з аеропортів Лондона розбився літак
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T17:24:44Z
З України намагалися вивезти книги, які можуть мати культурну та історичну цінність
УкраинФорм
2025-07-13T17:24:07Z
У Великій Британії розбився літак: перші подробиці катастрофи
TSN
2025-07-13T17:18:21Z
Перетворився на вогняну кулю: у Лондоні вибухнув пасажирський бізнес-джет
Фокус
2025-07-13T17:06:39Z
Прокуратура пояснила, як київський наркодилер Чернецький опинився на волі
Комсомольская правда
2025-07-13T16:58:07Z
Заблукали у болотах біля Білорусі: чоловіки без документів шукали порятунку в ДПСУ
24tv
2025-07-13T16:57:55Z
Величезний айсберг загрожує знищити ціле селище у Гренландії: оголошено евакуацію
24tv
2025-07-13T16:45:15Z
В аеропорту біля Лондона робився пасажирський літак
24tv
2025-07-13T16:36:03Z
Трагедія на воді у Запоріжжі: потонув 17-річний хлопець
24tv
2025-07-13T16:18:14Z
Аромат цієї страви зведе сусідів з розуму: рецепт запеченої картоплі з кабачками та лимоном
Telegraf
2025-07-13T17:33:17Z
Рослинам допоможе апельсинове добриво - як його приготувати
Gazeta UA
2025-07-13T17:30:08Z
Не Крит, і не Санторіні: на який острів поїхати відпочивати в Греції
24tv
2025-07-13T17:18:03Z
108 років жаги до життя: іспанка розкрила рецепт довголіття і назвала обов'язковий обідній напій
24tv
2025-07-13T17:12:43Z
До вас липнутимуть гроші - астрологиня назвала найщасливіші дні тижня
Gazeta UA
2025-07-13T17:09:12Z
Три види розчинної кави: з чого її виготовляють і чому різниться ціна
Gazeta UA
2025-07-13T17:00:03Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 липня: Тельцям - терпіння, Рибам - зміни
GlavRed
2025-07-13T16:00:54Z
5 трюків, щоб у домі завжди був приємний аромат
24tv
2025-07-13T15:57:39Z
Чим обприскати огірки на городі для більшої зав’язі, ніж прискорити їх зростання
TSN
2025-07-13T15:51:47Z
Як за рік зробити пухкий і поживний компост: городниця показала простий спосіб
GlavRed
2025-07-13T17:27:35Z
Чому не варто заряджати смартфон до 100%: правило, яке подовжить життя батареї
InternetUA
2025-07-13T16:31:18Z
Менше спаму, більше спокою: нова функція в iPhone фільтруватиме дзвінки
360ua.news
2025-07-13T16:24:18Z
Гроші за опитування від банку: українців попередили про нову схему шахрайства
InternetUA
2025-07-13T15:46:54Z
SpaceX запустила супутник на геостаціонарну перехідну орбіту
УкраинФорм
2025-07-13T15:36:55Z
Чи залучатимуть ШІ до створення та перевірки завдань НМТ
24tv
2025-07-13T15:15:23Z
У США продають найбільший шматок Марса зі знайдених: за нього вторгують кілька мільйонів доларів
InternetUA
2025-07-13T15:01:36Z
Лежали у землі 2000 років: археологи розкрили таємницю стародавньої медицини
24tv
2025-07-13T15:00:24Z
Спробуйте знайти трьох птахів за 9 с: надскладна головоломка для геніїв
Gazeta UA
2025-07-13T14:57:23Z
Представлений Geely Galaxy A7 — гібридний седан із запасом ходу понад 2100 км та ціною від $14,5 тис
ITC
2025-07-13T16:58:10Z
У Китаї з 2027 року заборонить суперечливу функцію електромобілів
Топ Жир
2025-07-13T16:48:33Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Представлений Smart #3 : електричний кросовер із запасом ходу до 555 км та ціною від $23 тис
ITC
2025-07-13T13:34:56Z
Toyota GR Celica може приховати двигун у найнесподіванішому місці
Топ Жир
2025-07-13T13:33:55Z
Не BMW, а інший бренд врятував квартальні показники концерну
Топ Жир
2025-07-13T11:48:08Z
Як Volkswagen Transporter отримав двері у незвичайному місці
AutoCentre
2025-07-13T09:03:30Z
Audi доповнює лінійку електрокросоверів новими Q6 та SQ6 Sportback e-tron
AutoCentre
2025-07-13T07:15:15Z
Як змінилися правила проходження техогляду транспортних засобів, кому потрібно його проходити, де це зробити і скільки це коштує?
Украина Криминальная
2025-07-13T05:42:15Z
ТМ. Рух поступився Сталі Жешув, Кривбас та Уйпешт не забивали, гольова перестрілка Карпат та Вольфсберга
Football.ua
2025-07-13T17:30:07Z
Реванш Усик – Дюбуа: о котрій годині почнеться історичний бій на "Вемблі"
24tv
2025-07-13T17:12:25Z
Усик вирушив до Лондона на бій-реванш проти Дюбуа
УкраинФорм
2025-07-13T17:01:00Z
"Талант не може просто зникнути": тренер юнацької збірної про Луніна
24tv
2025-07-13T16:57:07Z
Йоахім Лев може очолити збірну Узбекистану — сторони вже ведуть переговори
Football.ua
2025-07-13T16:54:45Z
Один з найкращих легіонерів Динамо завершив кар'єру
24tv
2025-07-13T16:36:40Z
Ендрік відмовився від оренди — бразильський форвард хоче залишитися в Реалі
Football.ua
2025-07-13T16:24:54Z
Українка Олійникова виграла турніру ITF у Гаазі
УкраинФорм
2025-07-13T16:12:19Z
У Франції розповіли, коли Забарний офіційно приєднається до ПСЖ
24tv
2025-07-13T16:06:18Z