MY.UAНовини
«СВО “Війна і мир”». Суспільне зняло стрічку про те, як Росія перетворила культуру на спецоперацію у війні
«СВО “Війна і мир”». Суспільне зняло стрічку про те, як Росія перетворила культуру на спецоперацію у війні

«СВО “Війна і мир”». Суспільне зняло стрічку про те, як Росія перетворила культуру на спецоперацію у війні

17 жовтня у Будинку звукозапису «Українського радіо» відбулася презентація епізоду «СВО “Війна і мир”» із документального циклу «Остання війна».

У першому епізоді циклу, який має назву «Анатомія рашизму», українські та західні інтелектуали, історики, філософи, письменники й політичні діячі аналізують, як довго триває російсько-українська війна, які її корені та за що вона точиться.

Другий фільм циклу «Какая разніца» — це свого роду робота над помилками, яку під час повномасштабного вторгнення робить кожен українець, українське суспільство й українська держава. Він охоплює події з 2005 року по сьогоднішній день, у його основі — хроніка й унікальні архівні матеріали, більшість із яких — власні архіви Суспільного.

Третій епізод циклу «СВО “Війна і мир”» розкриває, що насправді стоїть за російською формулою «культура внє політікі», за допомогою якого інструментарію Росії вдалося зробити культуру спецоперацією прикриття своїх злочинів і чому на Заході досі вдається маскувати завойовництво імперії міфом про «велику російську культуру».

 Під час презентації документального фільму «СВО “Війна і мир”»

Автори третього епізоду циклу «Остання війна» намагаються показати, що насправді стоїть за «загадковою російською душею», яка так зачарувала Захід, з’ясувати, яка правда приховується за культурною завісою з Пушкіна, Достоєвського та Толстого, пояснити, чи можливо таке, щоб у Росії культура стояла окремо від політики, чому протягом століть імперія краде українські культурні надбання, щоб видати їх за свої та чому про українське мистецтво так мало знають у світі. Щоб дати відповіді на ці питання, авторка фільму Мирослава Барчук разом з українськими й іноземними письменниками, журналістами та дипломатами вирушила у прифронтові регіони — на Харківщину та Херсонщину. Саме там, у деокупованих містах і містечках, які розташовані на лінії вогню, найкраще видно дії нащадків «великої російської культури».

Над створенням документального фільму «СВО “Війна і мир”» працювали: автори ідеї — Мирослава Барчук і Володимир Ладижець; авторка сценарію — Мирослава Барчук; режисери — Юрій Беденко та Мирослава Барчук; виконавчий продюсер — Олександр Опанасюк; режисери монтажу — Олег Карнасюк, Антон Ручко, Єлізавета Будішевська; асистентка режисера — Дарина Пасічник; оператори — Олег Авілов, Віталій Кваша, Євген Шевченко, Анатолій Сахно, Юрій Мітальов, Євген Шевченко; редакторка — Марія Маро; звукорежисери — Сергій Мущенко, Роман Києвицький; моушн-дизайнер — Святослав Пушик; продюсер — Володимир Ладижець.

  Юрій Беденко, Мирослава Барчук, Володимир Ладижець

  • Читайте також: Перший епізод циклу «Остання війна» презентувало Суспільне

До обговорення у документальній стрічці долучилися: письменниця Оксана Забужко, філософ і письменник Вахтанг Кебуладзе, германіст і психоаналітик Юрій Прохасько, історик, професор Єльського університету (США) Тімоті Снайдер, філософ, політолог, професор Стенфордського університету (США) Френсіс Фукуяма, журналіст і письменник із Британії Пітер Померанцев, культурологиня, директорка «Мистецького арсеналу» Олеся Островська-Люта, філософ і культуролог Володимир Єрмоленко, літературознавиця Тетяна Огаркова, експертка зі стратегічних комунікацій Любов Цибульська, журналіст і письменник Юрій Макаров, американський письменник і журналіст Девід Ріфф, французький журналіст Ульрих Хугвельде, літературознавиця, письменниця Віра Агеєва, філософ і письменник Тарас Лютий, історикиня та письменниця Олена Стяжкіна.

Частина творчої команди, що працювала над створенням фільму, під час презентації піднялася на сцену. У залі була частина експертів проєкту.

«Це надзвичайно важливий для мене проєкт, можливо, найважливіший у житті. Цей фільм є наслідком неврозу невизнання. Це цей вічний український інтелігентський невроз невизнання власної культури. Це пекло все життя. Цей фільм є спробою зрозуміти, з чого складається наша невидимість для світу, яка причина нашої відсутності на культурній мапі світу. Цей фільм є спробою розповісти, як народилася ця зачарованість Заходу токсичними чарами російської душі, ця залюбленість у російську естетику, у хворобливі глибини душі вбивць», — сказала авторка фільму Мирослава Барчук.

 Мирослава Барчук

«Детектору медіа» вона розповіла, що робота над документальним фільмом тривала майже рік. Весь цей час команда досліджувала, аналізувала інформацію та їздила прифронтовими регіонами, щоб дати відповідь собі, глядачам та світові, чому протягом тривалого часу Україна на культурній мапі перебувала у сліпій зоні.

«Для мене це важлива тема, тому що наша культура заслуговує на більшу увагу, заслуговує на те, щоб її розповіли ми, а не імперія. Ми хочемо з власного голосу розповісти про свою культуру. На жаль, тільки зараз світ починає розуміти й бачити нас, і ми платимо страшну ціну за це. Мені хотілося також розповісти, як Росія інструменталізує власну культуру для брехні та пропаганди. Це дуже небезпечно, тому і фільм такий важливий, і тому ми його зробили інакшим, ніж попередні», — розповіла Мирослава Барчук.

  • Читайте також: В укритті та під звуки тривоги: Суспільне презентувало продовження епізоду «Какая разніца» з циклу «Остання війна»

Як віцепрезидентка українського ПЕН Мирослава Барчук повезла західних авторів на Харківщину, щоб показати їм прифронтовий регіон. З самого початку не планувалося включати відео з цієї поїздки у документальний фільм, але почуті там історії людей змусили змінити задум.

«Бачити, як тримаються люди на деокупованих, прифронтових територіях, який вони чинять культурний опір, — мені це завжди дає сили. Де б ми не були — на Сумщині, Чернігівщині, Харківщині чи Херсонщині — я щоразу повертаюсь окрилена. Я бачу і чую такі людські історії, які мені дають силу. Тому мені важливо було ці історії розказати. Хіба це не свідчення колосальної сили духу та стійкості українців? Тому я і вирішила включити цей роудмуві у фільм», — говорить Мирослава Барчук.

У Херсоні, потрощеному російськими снарядами та під щоденними обстрілами загарбників, з якого під час окупації вантажівками вивозили цілі колекції предметів мистецтва, книжки й навіть скульптури, нині працюють бібліотеки в укриттях. У Ізюмі на Харківщині місцева активістка збирає артефакти для майбутнього краєзнавчого музею. Ще одна героїня фільму у своїй напівзруйнованій хаті в Ізюмі, побачивши на книжковій полиці російське видання, сумно відмічає: «Це ми вже ніколи не будемо читати!». Ці історії з прифронтових регіонів України є красномовним доказом того, як російська культура діє.

Продюсер фільму Володимир Ладижець звернувся до глядачів із проханням поширювати фільм, коли той з’явиться на ютуб-каналі Першого каналу Суспільного, щоб світ почув правду про Росію.

«Хочеться, щоб це зло нарешті визнали злом. Хочеться, щоб це зло нарешті було покарано. Ми робимо все для того, щоб світ почув правду», — сказав продюсер проєкту Володимир Ладижець.

 Володимир Ладижець

Такої ж думки й режисер документальної стрічки «СВО “Війна і мир”» Юрій Беденко, який сказав, що «нарешті в українського телебачення є голос, який говорить про сенси».

«Ці сенси важливі для всіх нас, а також важливі для світу. Усі люди, що бачили цей фільм, питали мене, чи буде англійський переклад, оскільки важливо, щоб цю роботу бачив іноземний глядач. Україна для світу досі  terra incognita, й Росія всі ці роки робила все для того, щоб ми були непомітні для всього світу. Нам дуже важливо стати помітними, я маю надію, що наша робота допоможе нашій державі та нам усім стати помітними для світу», — сказав Юрій Беденко.

 Юрій Беденко

Після перегляду документального фільму «СВО “Війна і мир”» глядачі в залі довго аплодували стоячи, дехто зі сльозами на очах. А до Мирослави Барчук вишикувалася черга з охочих подякувати за роботу.

Зал після перегляду фільму аплодує, стоячи

  Глядачі дякують Мирославі Барчук за фільм

 

Прем’єра документального фільму «СВО “Війна і мир”» запланована на 25 січня о 21:00 на Першому каналі Суспільного. 26 січня фільм буде доступний для перегляду на ютуб-каналі Першого.

Фото: Ігор Васильєв, «Детектор медіа»

Читайте також
Суспільне презентувало документальний фільм «На захід від сходу»
«Лицарі правозахисту» на сцені й на екрані. Суспільне показало серіал про правозахисників
«Мріяти й не здаватись». «Суспільне. Чернігів» зняло фільм про старшокласника з прикордоння, який став курсантом
Суспільне покаже документальний цикл «Я бачив війну»
«Йона. Голодне марення»: Суспільне презентувало фільм про художницю, яка через свої картини досліджує тему голодомору 1946-47 років
«Капеланство не має статі»: Суспільне презентувало документальний фільм «Капеланки. Молитва у пеклі»
Русифікація: передчуття, прогноз і страх повернення
В укритті та під звуки тривоги: Суспільне презентувало продовження епізоду «Какая разніца» з циклу «Остання війна»
Перший епізод циклу «Остання війна» презентувало Суспільне
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Аэроколлапс: Украина третий день атакует РФ дронами
Корреспондент
2025-07-19T22:54:50Z
Путь Грузии в ЕС приостановлен - Европарламент
Корреспондент
2025-07-19T21:30:32Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Стала известна причина задымления возле ЗАЭС
Корреспондент
2025-07-19T15:54:42Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
Генштаб: Треть боев - на Покровском направлении
Корреспондент
2025-07-19T20:21:32Z
Воины ВСУ уничтожили редкий комплекс РЭБ россиян
Корреспондент
2025-07-19T19:42:53Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Никогда не ешьте этот овощ, если не хотите вонять целый день
Telegraf
2025-07-07T04:00:12Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Языковой омбудсмен призвала отменить особый статус русского языка
Корреспондент
2025-07-19T16:09:00Z
ПВО перехватила более 20 ракет и сотни дронов
Корреспондент
2025-07-19T08:15:19Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В России через БПЛА повреждена железная дорога, 75 поездов задерживаются
Корреспондент
2025-07-19T20:42:35Z
В ТЦ Киева произошла поножовщина: полиция задержала подозреваемого
Корреспондент
2025-07-19T16:36:12Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Второй бой Усик-Дюбуа закончился нокаутом: Дюбуа пал
Корреспондент
2025-07-19T23:30:42Z
Наставник Ромы: Довбик пропустил спарринг только из-за усталости
Корреспондент
2025-07-19T22:30:36Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Усик выбрал неприхотливый образ для выхода в ринг
Корреспондент
2025-07-19T21:54:48Z
Видео лучших моментов боя, в котором Сиренко проиграл
Корреспондент
2025-07-19T21:24:53Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z