Воєнний стан: що може загрожувати обмежено придатним чоловікам, якщо не пройдуть ВЛК
Через повномасштабну агресію РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Деякі особи мають статус «обмежено придатний». У Міноборони розповіли, які санкції можуть застосувати до обмежено придатних осіб, які не пройдуть військово-лікарську комісію (ВЛК) до 4 лютого.
Що робити військовозобов'язаним, які визнані обмежено придатними
У Міноборони пояснили, що українці, які до внесення змін у законодавство про військовий обов’язок і військову службу (до 4 травня 2024 року) були визнані обмежено придатними до військової служби, підлягають повторному медичному огляду протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності законом № 3621, тобто до 4 лютого 2025 року включно.
«Організацією медичного огляду та уточненням інформації займаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання військовозобов’язаних громадян України», – йдеться у повідомленні.
Відповідно до Правил військового обліку (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487) призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні прибути до ТЦК у строки, зазначені в мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях відповідно для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів.
У відомстві зауважили, що на даному етапі, проходження військово-лікарської експертизи можливе лише за направленням, виданим ТЦК.
«Для видачі направлення ТЦК має викликати військовозобов’язаного повісткою. Якщо повістки не було, то військовозобов'язаний може особисто звернутися до ТЦК для отримання направлення на ВЛК», – пояснили у Міноборони.
Так, згідно з п. 3.8 глави 3 розділу II Наказу №402 Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Тому військовозобов’язаним потрібно щорічно оновлювати медичну інформацію.
Що буде, якщо не пройти ВЛК обмежено придатним
У Міноборони підкреслили, що невиконання норми про своєчасне проходження ВЛК – це порушення правил військового обліку або законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
«Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) за це може бути накладено штраф у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – або від 17 000 до 25 500 грн», – йдеться у повідомленні.
У випадку, якщо особа зі статусом «Обмежено придатний» не пройде повторний огляд до 5 лютого, електронний військово-обліковий документ в «Резерв+» залишиться без змін.
«Проте якщо ТЦК надішле повістку на проходження ВЛК, і військовозобов’язаний не виконає умови цієї повістки – в «Резерв+» відобразиться статус «в розшуку», – резюмували у Міноборони.
Раніше начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сергій Монукало розповів, як особам, які мають статус «у розшуку» у застосунку «Резерв+», його змінити.