MY.UAНовини
Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?
Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Проблема допомоги громад фронту залишається вкрай актуальною протягом усіх трьох років повномасштабного вторгнення. На жаль, ця тема стала приводом не лише для серйозної дискусії, а й для маніпуляцій із боку центральної влади. Центр розвитку інновацій спільно з громадською ініціативою «Голка» дослідив, як місцева влада фінансувала потреби фронту за відсутності «військового» та «силового» ПДФО, який громади недоотримали з держбюджету наприкінці 2023-го та у 2024 році, а також як громади забезпечували відбудову після ворожих ударів.

Громадська ініціатива "Голка"

В цілому за минулий рік 262 опитані громади виділили з місцевих бюджетів близько 25 млрд грн на потреби громад та сили оборони. З них близько 9 млрдна власні потреби та оборону громад, а 15 млрд — на сили оборони загалом. Тому загальна сума по Україні значно більша.

Опитані громади витратили на сили оборони щонайменше 0,01% річного бюджету, а щонайбільше — 24,3%. У дослідженні свідомо не надаються показники по окремих громадах із міркувань безпеки, а інформація розглядається в розрізі областей. Важливо, що кількість громад, які відповіли на запитання й надали свої дані, в областях є різною. Тому в цьому тексті ми, розглядаючи проблему, не порівнюємо, хто більше витратив, а інформуємо, що громади й далі допомагають фронту навіть після того, як держава забрала військовий ПДФО й нібито повністю перебрала на себе цю функцію.

Де кошти на фінансування сил оборони?

«Військовий» і «силовий» ПДФО — це податок на доходи військовослужбовців, надзвичайників, правоохоронців і співробітників силових структур (поліціянтів, прокурорів, спецслужб та осіб рядового й начальницького складу), який вони сплачували до місцевого бюджету протягом попередніх років.

Тут важливо зрозуміти, що до 2022 року, коли «військовий» та «силовий» ПДФО потрапляв до бюджету громади, де юридично була зареєстрована військова частина, йшлося не про такі значні суми, як після повномасштабного вторгнення.

З рішенням парламенту забрати «військовий» та «силовий» ПДФО не погоджувалася місцева влада. Про це каже заступник міського голови Дніпра Володимир Міллер: «Ті військові, чий ПДФО забрали з міських бюджетів, — їхні сім’ї живуть зараз у місті. І багато з тих, хто зараз є військовими, раніше мали інші професії, і їхні податки йшли до міського бюджету. Місто це втратило, коли вони пішли до ЗСУ. Хоча б якусь частину цього ПДФО мали б залишити громадам».

Коли кількість військових істотно збільшилася три роки тому, суми відрахувань до бюджету громади теж значно зросли у 2022 та 2023 роках.

Вийшло так, що зарплату військовим платила держава, податок ішов у бюджет місцевих громад, а забезпечувати військових мала знов-таки держава. Видатки на оборону, зокрема зарплату військових, не можуть фінансувати міжнародні партнери. Це можна робити лише за податки, які сплатили до держбюджету безпосередньо українці. Саме тому держава повернула собі «військовий» і «силовий» ПДФО для виконання своїх функцій.

Але навіть після того, як у місцевому бюджеті де-факто не залишилося коштів, передбачених на функцію оборони, громадяни однаково пікетували органи місцевого самоврядування з вимогою виділяти більше коштів на підтримку ЗСУ.

Один з архітекторів децентралізації, експерт Юрій Ганущак пояснює, що в держави має бути розподіл функцій між національним і місцевим рівнями влади і на виконання цих функцій кожен рівень повинен мати відповідне фінансування:

«Оборона це справді функція держави. Однак, на мою думку, сама держава не справляється з цією функцією. Місцеве самоврядування гнучкіше. Тому логічно було б за нинішніх екстремальних умов дозволити місцевому самоврядуванню підставити плече державі. Для цього держава має залишити ПДФО з усіх платників місцевому самоврядуванню».

Як розподіляти цей ПДФО — питання дискусійне.

Хто повернув найбільше коштів до держбюджету?

Заступник директора Центру розвитку інновацій з питань аналітики та ІТ Михайло Лейченко, команда якого займалася збором та обробкою даних, пояснює: «Справді, оборона — це функція держави, й кошти на неї мають бути саме в держбюджеті. Але дані, які ми зібрали та проаналізували, свідчать про те, що громади й далі допомагають фронту усувати наслідки збройної агресії. І це зрозуміло. Нацбезпека заразце цінність для всіх».

З огляду на дані, які надали громади, найбільше допомогла силам оборони за три квартали 2024 року Дніпропетровщина — майже 786 млн грн пішло з місцевих бюджетів.

Одещина посідає друге місце. Тут витрати сягнули 586 млн грн.

Громадська ініціатива "Голка"

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан наголошує, що з початку повномасштабної війни міжнародні експерти назвали одним із чинників перемоги місцеве самоврядування та реформу децентралізації, що створила унікальну систему з понад тисячею джерел підтримки ЗСУ: «За майже три роки навіть попри вилучення державою «військового» та «силового» ПДФО, системне недофінансування делегованих повноважень (освіти, медицини, соцзахисту) та вилучення коштів реверсної дотації муніципальна влада сформувала унікальну систему допомоги військовим за трьома напрямами. Перший — допомога підрозділам, сформованим або розташованим у конкретній громаді. Другий — допомога військовим, які пішли в армію з цієї громади. Третій — будівництво фортифікаційних споруд у співпраці з військовими адміністраціями. Допомогу органи місцевого самоврядування надають системно всупереч постійному намаганню окремих представників державної влади унеможливити її. Водночас муніципалітети й далі забезпечують мешканців громад послугами, організовують життя ВПО та релокацію бізнесу та допомагають військовим. Саме тому всі акції минулого року, спрямовані проти органів місцевого самоврядування, провалені. Бо активні справжні лідери громад і громадянського суспільства бачать визначальне значення місцевого самоврядування у збереженні України. Муніципалітети допомагають військовим, реалізуючи фактично статтю 17 Конституції України. Водночас у цій статті наголошено, що захист суверенітету й територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави. Та прямо визначено, що саме «держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей». Що цілком відповідає унітарності України, визначеній статтею 2 Конституції».

Варто зазначити, що в даних, які вдалося зібрати за три квартали минулого року, не досліджували, скільки коштів було витрачено на роботу надзвичайників, допомогу сім’ям військовослужбовців тощо. Обраховували тільки кошти на допомогу силам оборони. Тому суми допомоги насправді є більшими.

Якщо проаналізувати суми, що їх громади повернули з місцевого бюджету у вигляді субвенцій на підтримку сил оборони саме до державного бюджету для подальшого розподілу, то рейтинг очолює Київ. Зі столичного бюджету до державного, згідно з планами міста, мало надійти за минулий рік понад 4,4 млрд грн.

Громадська ініціатива "Голка"

Водночас киянин Сергій Огородник, журналіст, який висвітлював діяльність Київради в Русі ЧЕСНО та з перших днів повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року пішов на фронт, пояснює: з огляду на те, що функція забезпечення оборони належить державі, місцева влада не зможе закрити всіх потреб: «Тут є різні рівні: тактичний і стратегічний. Рівень тактичний — це коли місцеві громади здатні закуповувати РЕБ і дрони, аби частково перекрити потреби фронту. Та що буде, коли одна громада «своїх» бійців забезпечить дронами, а інша — ні? Якщо ж говорити про стратегічний рівень, то чи здатна хоч якась громада «потягнути» завод із виготовлення набоїв чи розроблення новітнього озброєння?».

 

На початку року ZN.UA писало, що Міноборони внесло до Кабміну постанову щодо виплат військовослужбовцям із місцевих бюджетів.

Але ця ініціатива прямо порушує принцип рівності громадян, зокрема військовослужбовців. Адже військові зі спроможних громад отримають по 100, 400 тис. грн, а військові з бідних неспроможних громад — ні. Але це — тема для окремої розмови.

Як мінімізувати корупцію й надавати фронту якісну допомогу?

Попри те, що зараз громади допомагають фронту на тактичному рівні, для бюджетів місцевого рівня суми, які вони віддали на оборону, — чималі. Війна — це завжди значні витрати, й тому в загальному бюджеті на оборону загальна сума не є значною. Проте й ці кошти слід використовувати ефективно. Між місцевим самоврядуванням і Міноборони мала б бути відповідна координація. На цьому наголошує заступник міністра Денис Улютін: «Органи місцевого самоврядування надають допомогу силам оборони за їхніми зверненнями. Назвати таку допомогу системною неможливо, оскільки вона стосується окремих підрозділів, а не тих, які потребують такої допомоги саме для якісного виконання бойових завдань. Відсутність чіткої координації між Міноборони та органами місцевого самоврядування в частині визначення потреби не завжди призводить до ефективності такої допомоги. Крім того, не всі органи місцевого самоврядування мають можливість надавати фінансову підтримку силам оборони, що не дає змоги охопити такою допомогою всіх. Фінансово спроможні громади переважно підтримують підрозділи, які базуються чи формувалися на їх території».

Справді, проблема лежить у площині прозорості та якості того, що закуповують. І тут представник Центру розвитку інновацій Михайло Лейченко наголошує, що витрати з місцевого бюджету на закупівлі є видимими для громадян: «Для бюджетів місцевого рівня суми, які вони виділяють на допомогу фронту, є досить значними. Саме тому треба створювати «єдине вікно» для збору та розподілу фінансів на потреби сил оборони, аби й на державному, й на місцевому рівні можна було побачити повний зріз потреб і пріоритизувати витрати та мінімізувати корупційні ризики під час закупівель. У Міноборони є розроблений та затверджений кодифікований список озброєння, який оновлюється з появою нових зразків».

Ці зразки проходять тестування та перевірку щодо безпеки й ефективності використання. Звісно, Міноборони має більше інформації про потреби наших бійців. Зі зрозумілих причин не всі закупівлі на цьому рівні є видимими, а це збільшує корупційні ризики й ставить під сумнів ефективність таких витрат.

Лейченко додає, що Дослідницький оборонний кластер вивчив індекс сприяння ефективності Міністерству оборони з погляду планування замовлень і розвитку озброєння та військової техніки: «Цивільні позитивніше оцінюють зараз ефективність Міноборони у формуванні поточних та перспективних потреб для сил оборони. Щодо військових, то вони бачать, що робота Міноборони тут покращується, але досі не вважають її ідеальною. Про це свідчать результати вивчення Дослідницького оборонного кластеру».

P.S. Сьогодні виповнюється 40 днів відтоді, як від нас пішов засновник Центру розвитку інновацій Сергій Лобойко, який розпочинав цей проєкт. Цією публікацією та повним обсягом дослідження ми показуємо всім, що його справа не просто живе, а ми її продовжуємо. Це важливо не тільки для його родини, а й для нас і наших читачів. Світла пам’ять.

 

! Якщо орган місцевого самоврядування, який вчасно не надав даних на запити під час підготовки дослідження, бажає це зробити, їх можна відправити на email survey@cid.centre.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Прорив лише за два роки: чому сонячної енергії раптово стало надзвичайно багато
Фокус
2025-07-14T20:00:52Z
Ситуація з електроенергією в Україні стабільна, відключення споживачів не плануються, - Міненерго
Комсомольская правда
2025-07-14T20:00:27Z
Конференції відновлення у Римі: укладено угод на €13 млрд
iPress
2025-07-14T19:39:20Z
"Третя платіжка" за газ: кому доведеться сплатити більше 900 гривень
Знай
2025-07-14T19:06:56Z
Літо для мільйонів авіапасажирів може стати кошмаром – пояснення FT
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:48:29Z
Нова угода у сфері торгівлі може зруйнувати багаторічні зв’язки у світовому автовиробництві
Топ Жир
2025-07-14T17:18:12Z
Більше одного будинку у власності: чи законно це і які податки треба сплачувати
24tv
2025-07-14T16:57:25Z
Інвестиції в металургію генерують зростання економіки в 4,5 рази – Метінвест
ZN UA
2025-07-14T16:52:17Z
У Нідерландах хочуть переобладнати старі вагони на польові шпиталі
Европейская правда
2025-07-14T16:52:11Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Пояснили, як кокосова олія відбілює зуби
Gazeta UA
2025-07-14T20:51:42Z
Що має бути в раціоні щодня, щоб краще висиплятися: відповідь дієтолога
Gazeta UA
2025-07-14T20:39:16Z
Як тлумачити удар птаха по вікну: що насправді означає ця прикмета
GlavRed
2025-07-14T20:27:08Z
Який сир є найкориснішим для здоров'я кісток
Gazeta UA
2025-07-14T19:54:00Z
Головний біль як спадок: вчені виявили зв’язок між мігренню та генами неандертальців
TSN
2025-07-14T19:42:20Z
Коли встали не з тієї ноги: ось що слід робити з самого ранку, щоб день став кращим
24tv
2025-07-14T19:30:56Z
Що живе у вашому ліжку? Правда про постільну білизну від мікробіолога
360ua.news
2025-07-14T19:21:33Z
Обшуки в системі НСЗУ: у ГПУ розкрили подробиці розкрадання мільйонів для тяжкохворих
Фокус
2025-07-14T19:00:51Z
В МЗС Іспанії оцінили шанси на припинення вогню: чи можливий мир в Україні
TSN
2025-07-14T22:33:40Z
Чи закінчиться війна через 50 днів: політолог відповів
TSN
2025-07-14T22:33:07Z
Постпред США при НАТО озвучив послання Трампа до Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T22:30:44Z
Комплекси чи пускові? У Пентагоні не змогли прокоментувати заяву Трампа щодо Patriot
Telegraf
2025-07-14T22:30:17Z
Війна коштуватиме дорого: США натякнули Путіну на новий рівень відповідальності
GlavRed
2025-07-14T22:27:57Z
Німеччина гратиме вирішальну роль у закупівлі систем Patriot для України - Мерц
УкраинФорм
2025-07-14T22:18:40Z
Угорщина різко висловилася на план Трампа з підтримки України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T22:06:34Z
Війна, день 1237. США продадуть партнерам по НАТО зброю на $10 млрд для допомоги Україні — Axios
Football.ua
2025-07-14T22:01:39Z
Зеленський провів розмову з Трампом
УкраинФорм
2025-07-14T21:48:02Z
У Києві припинили роботу шахрайських колл-центрів – одночасно проведено 15 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-14T22:45:39Z
Гороскоп за картами Таро на 15 липня 2025 року: Дівам варто замислитися про розвиток, а Левам слід дослухатися до порад
TSN
2025-07-14T22:33:38Z
Шістьом столичним посадовцям оголосили підозри у справі про збитки на ₴46 мільйонів - генпрокурор
УкраинФорм
2025-07-14T22:06:47Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 14.07.2025
Украина Криминальная
2025-07-14T21:30:40Z
На фронті - 138 зіткнень, ворог втратив 140 осіб на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-14T20:54:17Z
Чернігів та Дніпро атаковано безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T20:48:59Z
Графік відключення газу у Вінницькій області: кому зробили термінове попередження
Политека
2025-07-14T20:00:48Z
Голова Деснянської РДА Києва передав військовим іржаву «Волгу»: реакція соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T19:51:17Z
Погода в Україні 15 липня - на півдні та сході буде до +37 градусів
Комсомольская правда
2025-07-14T19:33:22Z
Андрій Бєдняков розповів, як його донька від Насті Короткої реагує на нових жінок
GlavRed
2025-07-14T22:27:42Z
Гурт "Время и Стекло" та возз'єднання через 5 років: як змінилися Надя Дорофєєва і Позитив
24tv
2025-07-14T22:00:49Z
Шалені гроші, виживання та моральний вибір: 3 напружені серіали, схожі на "Гру в кальмара"
24tv
2025-07-14T21:48:32Z
Чи справедливо українці висміяли мотиваційного спікера Джима Ловлесса? І чому видавництво переклало назву його книги з російської?
Детектор М
2025-07-14T20:39:28Z
Наді Дорофєєвій у лікарні повідомили серйозні новини: "У непрості моменти життя"
GlavRed
2025-07-14T20:27:44Z
Від них не відірватись: 5 нових українських серіалів, які вже доступні онлайн
24tv
2025-07-14T20:03:11Z
Відомий український співак заявив про завершення військових навчань: "Боявся втратити себе"
TSN
2025-07-14T19:42:28Z
Брітні Спірс втретє стала мамою - удочерила дівчинку
Комсомольская правда
2025-07-14T19:42:13Z
Надя Дорофєєва стала членкинею "Греммі" та показала запрошення від популярної Академії США
TSN
2025-07-14T19:42:11Z
Німеччина відправить свої батареї ППО Patriot в Україну, а на заміну закупить у США, – WP
24tv
2025-07-14T22:39:27Z
Платформа DOT-Chain пройшла оцінювання відповідності міжнародним стандартам безпеки
УкраинФорм
2025-07-14T22:39:00Z
РФ атакує Україну ударними дронами: де літають безпілотники
TSN
2025-07-14T22:33:56Z
День Української Державності 2025 року: історія свята, привітання
TSN
2025-07-14T22:33:30Z
Над Україною кружляють російські безпілотники: де лунають вибухи
TSN
2025-07-14T22:33:29Z
Вже завтра – День ангела Володимира 2025: привітання у картинках, прозі й віршах
24tv
2025-07-14T22:33:28Z
Міноборони Нідерландів хоче зі старих вагонів зробити мобільні військові госпіталі
УкраинФорм
2025-07-14T22:21:49Z
США продадуть НАТО зброю для України на приблизно $10 млрд – ЗМІ
iPress
2025-07-14T21:51:52Z
На Київщині місцеві мешканці очистили мозаїчну зупинку
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T21:33:32Z
Останні дотики до насолоди: рецепт ніжного полуничного морозива
24tv
2025-07-14T20:51:33Z
Гороскоп на 15 липня: Овнам - внутрішня тривога, Козерогам - не довіряти чуткам
FaceNews
2025-07-14T20:39:13Z
Назвали вік, в якому жінка на піку своєї привабливості
Gazeta UA
2025-07-14T20:21:51Z
Чому заборонено купатися в озері Несамовите
24tv
2025-07-14T20:06:03Z
Навіть діти проситимуть добавки: рецепт соковитих котлет з капусти, що тануть у роті
Telegraf
2025-07-14T19:36:17Z
Майже всі поливають сад і вуличні рослини неправильно: ось що робити натомість
24tv
2025-07-14T19:27:53Z
Знаки всюди: прикмети на удачу та везіння
GlavRed
2025-07-14T19:27:15Z
Єдиний такий в Україні й навіть був європейським "рекордсменом": де прокладено цей міст і чому він особливий
Telegraf
2025-07-14T19:24:39Z
Як прочистити унітаз без вантуза: 5 ефективних способів
24tv
2025-07-14T18:54:33Z
У Запоріжжі, Миколаєві та Кропивницькому пролунали вибухи
24tv
2025-07-14T21:42:36Z
За літо в Іспанії від спеки загинули майже 1200 людей
iPress
2025-07-14T21:19:22Z
Шахраї ошукали чотирьох українців на понад 150 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-14T21:01:44Z
Іспанію накрила масштабна повінь: рятувальники шукають зниклих безвісти
24tv
2025-07-14T19:42:57Z
Жорстоке вбивство підлітка в Харкові: хлопця знайшли розчленованим у колекторі
TSN
2025-07-14T19:42:43Z
У дітей з Вінниці, які захворіли після поїздки в Карпати, виявили сальмонельоз
ZN UA
2025-07-14T19:33:26Z
Унаслідок ворожої атаки у Запоріжжі загорівся дах багатоповерхівки
УкраинФорм
2025-07-14T19:30:16Z
Суд призначив вирок шахраю, який здавав фейкову квартиру
InternetUA
2025-07-14T19:22:39Z
Чернігів атакують російські «Шахеди» - у місті пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-14T19:00:29Z
Давньоримські черевики здивували вчених розміром підошви
Gazeta UA
2025-07-14T22:42:06Z
Samsung слідом за Apple відмовиться від Plus-моделі в новій лінійці флагманів
InternetUA
2025-07-14T21:19:23Z
Фанат Skyrim витратив 3 роки аби відтворити усю мапу гри за допомогою конструктора LEGO
InternetUA
2025-07-14T20:28:46Z
Комп'ютери з Windows 11 зможуть самостійно виправляти критичні помилки, але потрібен інтернет
24tv
2025-07-14T20:06:06Z
Google оголосила про створення єдиної "операційки" для смартфонів, ноутбуків і планшетів
InternetUA
2025-07-14T19:40:58Z
Побачення без макіяжу: серед молоді стає популярним новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T19:24:42Z
Експерти назвали найкращу недорогу відеокарту, яка буде довго актуальною
InternetUA
2025-07-14T19:04:09Z
Українські хакери паралізували виробника дронів, пов'язаного з віцепрем'єром Росії Хуснулліним
24tv
2025-07-14T18:54:43Z
Завантажити весь Netflix за секунду: дослідники з Японії встановили рекорд зі швидкості Інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T18:51:27Z
Юні та закохані: дружина Андрія Шевченка показала рідкісне фото з футболістом
GlavRed
2025-07-14T22:42:56Z
Стало відомо, скільки Мойзе Кін зароблятиме за новим контрактом із Фіорентиною
Football.ua
2025-07-14T21:40:11Z
Веслі наполягає на переході до Роми після відхиленої пропозиції з росії
Football.ua
2025-07-14T21:22:52Z
Офіційно: Модрич підписав контракт з Міланом
Football.ua
2025-07-14T21:00:51Z
Він був неймовірним, – Трамп назвав найкращого футболіста усіх часів
24tv
2025-07-14T21:00:30Z
Лоренцо Лукка за крок від переходу в Наполі
Football.ua
2025-07-14T20:57:25Z
Плейлист чемпіона: під які треки тренується Олександр Усик
24tv
2025-07-14T20:45:55Z
Йоган Бакайоко стане гравцем РБ Лейпциг
Football.ua
2025-07-14T20:25:58Z
Чарівна Катерина Усик поділилась спокусливим фото у відвертому образі
24tv
2025-07-14T20:18:02Z
Цей індивідуальний Defender знімає дах і демонструє розкіш шкіряного салону
Топ Жир
2025-07-14T22:48:50Z
Нова технологія акумуляторів від General Motors може здешевити електромобілі
Топ Жир
2025-07-14T22:03:57Z
BMW M2 отримає спеціальний комплект для гоночних треків
Топ Жир
2025-07-14T20:48:14Z
Продажі електромобілів Kia скоротилися вдвічі цього року, а у Mercedes показники ще гірші
Топ Жир
2025-07-14T20:03:57Z
Ввезення автомобіля в Україну з безоплатним розмитненням: в яких випадках це можливо
Знай
2025-07-14T19:51:42Z
Електрокросовер Mazda успішно завойовує Китай і незабаром вирушить до Європи
Топ Жир
2025-07-14T19:18:08Z
Дві спроби відкликання не усунули проблему з Polestar
Топ Жир
2025-07-14T18:48:05Z
Lamborghini не виключає можливості реалізації мрії шанувальників бренду
Топ Жир
2025-07-14T18:03:51Z
У Німеччині продають Dodge WC52 для їзди рейками
AutoCentre
2025-07-14T18:03:14Z