MY.UAНовини
Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?
Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Лють громад. Скільки грошей витратили громади на допомогу фронту без військового ПДФО?

Проблема допомоги громад фронту залишається вкрай актуальною протягом усіх трьох років повномасштабного вторгнення. На жаль, ця тема стала приводом не лише для серйозної дискусії, а й для маніпуляцій із боку центральної влади. Центр розвитку інновацій спільно з громадською ініціативою «Голка» дослідив, як місцева влада фінансувала потреби фронту за відсутності «військового» та «силового» ПДФО, який громади недоотримали з держбюджету наприкінці 2023-го та у 2024 році, а також як громади забезпечували відбудову після ворожих ударів.

Громадська ініціатива "Голка"

В цілому за минулий рік 262 опитані громади виділили з місцевих бюджетів близько 25 млрд грн на потреби громад та сили оборони. З них близько 9 млрдна власні потреби та оборону громад, а 15 млрд — на сили оборони загалом. Тому загальна сума по Україні значно більша.

Опитані громади витратили на сили оборони щонайменше 0,01% річного бюджету, а щонайбільше — 24,3%. У дослідженні свідомо не надаються показники по окремих громадах із міркувань безпеки, а інформація розглядається в розрізі областей. Важливо, що кількість громад, які відповіли на запитання й надали свої дані, в областях є різною. Тому в цьому тексті ми, розглядаючи проблему, не порівнюємо, хто більше витратив, а інформуємо, що громади й далі допомагають фронту навіть після того, як держава забрала військовий ПДФО й нібито повністю перебрала на себе цю функцію.

Де кошти на фінансування сил оборони?

«Військовий» і «силовий» ПДФО — це податок на доходи військовослужбовців, надзвичайників, правоохоронців і співробітників силових структур (поліціянтів, прокурорів, спецслужб та осіб рядового й начальницького складу), який вони сплачували до місцевого бюджету протягом попередніх років.

Тут важливо зрозуміти, що до 2022 року, коли «військовий» та «силовий» ПДФО потрапляв до бюджету громади, де юридично була зареєстрована військова частина, йшлося не про такі значні суми, як після повномасштабного вторгнення.

З рішенням парламенту забрати «військовий» та «силовий» ПДФО не погоджувалася місцева влада. Про це каже заступник міського голови Дніпра Володимир Міллер: «Ті військові, чий ПДФО забрали з міських бюджетів, — їхні сім’ї живуть зараз у місті. І багато з тих, хто зараз є військовими, раніше мали інші професії, і їхні податки йшли до міського бюджету. Місто це втратило, коли вони пішли до ЗСУ. Хоча б якусь частину цього ПДФО мали б залишити громадам».

Коли кількість військових істотно збільшилася три роки тому, суми відрахувань до бюджету громади теж значно зросли у 2022 та 2023 роках.

Вийшло так, що зарплату військовим платила держава, податок ішов у бюджет місцевих громад, а забезпечувати військових мала знов-таки держава. Видатки на оборону, зокрема зарплату військових, не можуть фінансувати міжнародні партнери. Це можна робити лише за податки, які сплатили до держбюджету безпосередньо українці. Саме тому держава повернула собі «військовий» і «силовий» ПДФО для виконання своїх функцій.

Але навіть після того, як у місцевому бюджеті де-факто не залишилося коштів, передбачених на функцію оборони, громадяни однаково пікетували органи місцевого самоврядування з вимогою виділяти більше коштів на підтримку ЗСУ.

Один з архітекторів децентралізації, експерт Юрій Ганущак пояснює, що в держави має бути розподіл функцій між національним і місцевим рівнями влади і на виконання цих функцій кожен рівень повинен мати відповідне фінансування:

«Оборона це справді функція держави. Однак, на мою думку, сама держава не справляється з цією функцією. Місцеве самоврядування гнучкіше. Тому логічно було б за нинішніх екстремальних умов дозволити місцевому самоврядуванню підставити плече державі. Для цього держава має залишити ПДФО з усіх платників місцевому самоврядуванню».

Як розподіляти цей ПДФО — питання дискусійне.

Хто повернув найбільше коштів до держбюджету?

Заступник директора Центру розвитку інновацій з питань аналітики та ІТ Михайло Лейченко, команда якого займалася збором та обробкою даних, пояснює: «Справді, оборона — це функція держави, й кошти на неї мають бути саме в держбюджеті. Але дані, які ми зібрали та проаналізували, свідчать про те, що громади й далі допомагають фронту усувати наслідки збройної агресії. І це зрозуміло. Нацбезпека заразце цінність для всіх».

З огляду на дані, які надали громади, найбільше допомогла силам оборони за три квартали 2024 року Дніпропетровщина — майже 786 млн грн пішло з місцевих бюджетів.

Одещина посідає друге місце. Тут витрати сягнули 586 млн грн.

Громадська ініціатива "Голка"

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан наголошує, що з початку повномасштабної війни міжнародні експерти назвали одним із чинників перемоги місцеве самоврядування та реформу децентралізації, що створила унікальну систему з понад тисячею джерел підтримки ЗСУ: «За майже три роки навіть попри вилучення державою «військового» та «силового» ПДФО, системне недофінансування делегованих повноважень (освіти, медицини, соцзахисту) та вилучення коштів реверсної дотації муніципальна влада сформувала унікальну систему допомоги військовим за трьома напрямами. Перший — допомога підрозділам, сформованим або розташованим у конкретній громаді. Другий — допомога військовим, які пішли в армію з цієї громади. Третій — будівництво фортифікаційних споруд у співпраці з військовими адміністраціями. Допомогу органи місцевого самоврядування надають системно всупереч постійному намаганню окремих представників державної влади унеможливити її. Водночас муніципалітети й далі забезпечують мешканців громад послугами, організовують життя ВПО та релокацію бізнесу та допомагають військовим. Саме тому всі акції минулого року, спрямовані проти органів місцевого самоврядування, провалені. Бо активні справжні лідери громад і громадянського суспільства бачать визначальне значення місцевого самоврядування у збереженні України. Муніципалітети допомагають військовим, реалізуючи фактично статтю 17 Конституції України. Водночас у цій статті наголошено, що захист суверенітету й територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави. Та прямо визначено, що саме «держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей». Що цілком відповідає унітарності України, визначеній статтею 2 Конституції».

Варто зазначити, що в даних, які вдалося зібрати за три квартали минулого року, не досліджували, скільки коштів було витрачено на роботу надзвичайників, допомогу сім’ям військовослужбовців тощо. Обраховували тільки кошти на допомогу силам оборони. Тому суми допомоги насправді є більшими.

Якщо проаналізувати суми, що їх громади повернули з місцевого бюджету у вигляді субвенцій на підтримку сил оборони саме до державного бюджету для подальшого розподілу, то рейтинг очолює Київ. Зі столичного бюджету до державного, згідно з планами міста, мало надійти за минулий рік понад 4,4 млрд грн.

Громадська ініціатива "Голка"

Водночас киянин Сергій Огородник, журналіст, який висвітлював діяльність Київради в Русі ЧЕСНО та з перших днів повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року пішов на фронт, пояснює: з огляду на те, що функція забезпечення оборони належить державі, місцева влада не зможе закрити всіх потреб: «Тут є різні рівні: тактичний і стратегічний. Рівень тактичний — це коли місцеві громади здатні закуповувати РЕБ і дрони, аби частково перекрити потреби фронту. Та що буде, коли одна громада «своїх» бійців забезпечить дронами, а інша — ні? Якщо ж говорити про стратегічний рівень, то чи здатна хоч якась громада «потягнути» завод із виготовлення набоїв чи розроблення новітнього озброєння?».

 

На початку року ZN.UA писало, що Міноборони внесло до Кабміну постанову щодо виплат військовослужбовцям із місцевих бюджетів.

Але ця ініціатива прямо порушує принцип рівності громадян, зокрема військовослужбовців. Адже військові зі спроможних громад отримають по 100, 400 тис. грн, а військові з бідних неспроможних громад — ні. Але це — тема для окремої розмови.

Як мінімізувати корупцію й надавати фронту якісну допомогу?

Попри те, що зараз громади допомагають фронту на тактичному рівні, для бюджетів місцевого рівня суми, які вони віддали на оборону, — чималі. Війна — це завжди значні витрати, й тому в загальному бюджеті на оборону загальна сума не є значною. Проте й ці кошти слід використовувати ефективно. Між місцевим самоврядуванням і Міноборони мала б бути відповідна координація. На цьому наголошує заступник міністра Денис Улютін: «Органи місцевого самоврядування надають допомогу силам оборони за їхніми зверненнями. Назвати таку допомогу системною неможливо, оскільки вона стосується окремих підрозділів, а не тих, які потребують такої допомоги саме для якісного виконання бойових завдань. Відсутність чіткої координації між Міноборони та органами місцевого самоврядування в частині визначення потреби не завжди призводить до ефективності такої допомоги. Крім того, не всі органи місцевого самоврядування мають можливість надавати фінансову підтримку силам оборони, що не дає змоги охопити такою допомогою всіх. Фінансово спроможні громади переважно підтримують підрозділи, які базуються чи формувалися на їх території».

Справді, проблема лежить у площині прозорості та якості того, що закуповують. І тут представник Центру розвитку інновацій Михайло Лейченко наголошує, що витрати з місцевого бюджету на закупівлі є видимими для громадян: «Для бюджетів місцевого рівня суми, які вони виділяють на допомогу фронту, є досить значними. Саме тому треба створювати «єдине вікно» для збору та розподілу фінансів на потреби сил оборони, аби й на державному, й на місцевому рівні можна було побачити повний зріз потреб і пріоритизувати витрати та мінімізувати корупційні ризики під час закупівель. У Міноборони є розроблений та затверджений кодифікований список озброєння, який оновлюється з появою нових зразків».

Ці зразки проходять тестування та перевірку щодо безпеки й ефективності використання. Звісно, Міноборони має більше інформації про потреби наших бійців. Зі зрозумілих причин не всі закупівлі на цьому рівні є видимими, а це збільшує корупційні ризики й ставить під сумнів ефективність таких витрат.

Лейченко додає, що Дослідницький оборонний кластер вивчив індекс сприяння ефективності Міністерству оборони з погляду планування замовлень і розвитку озброєння та військової техніки: «Цивільні позитивніше оцінюють зараз ефективність Міноборони у формуванні поточних та перспективних потреб для сил оборони. Щодо військових, то вони бачать, що робота Міноборони тут покращується, але досі не вважають її ідеальною. Про це свідчать результати вивчення Дослідницького оборонного кластеру».

P.S. Сьогодні виповнюється 40 днів відтоді, як від нас пішов засновник Центру розвитку інновацій Сергій Лобойко, який розпочинав цей проєкт. Цією публікацією та повним обсягом дослідження ми показуємо всім, що його справа не просто живе, а ми її продовжуємо. Це важливо не тільки для його родини, а й для нас і наших читачів. Світла пам’ять.

 

! Якщо орган місцевого самоврядування, який вчасно не надав даних на запити під час підготовки дослідження, бажає це зробити, їх можна відправити на email survey@cid.centre.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Туреччині затримали десятки студентів через протест проти ісламського проповідника
Европейская правда
2025-05-14T06:58:05Z
За день до перемовин росіяни атакували Україну балістикою та 145 дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:51:44Z
Зеленський повідомив, чим обернеться для РФ відмова від припинення вогню
TSN
2025-05-14T06:48:53Z
Психологія російської імперії – брехня, маніпуляції та війна за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:36:15Z
Нардеп Федієнко може піти на підвищення, а Куницький – втратити посаду: законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:40Z
Поляки розблокували найбільший пункт пропуску на кордоні з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:30:28Z
Нардепка зі Львова звернулася у СБУ щодо блогерки Алхім і тепер отримує погрози
VGorode
2025-05-14T06:30:26Z
Втрати Росії станом на 13 травня: Генштаб оновив дані
TSN
2025-05-14T06:27:52Z
Зеленський зробив заяву про терміни завершення війни в Україні
ТСН
2025-05-14T06:06:47Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
2025-05-14T07:18:03Z
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
2025-05-14T06:51:56Z
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:48:06Z
"Дитяче Євробачення-2025": оголошено дату та місце проведення конкурсу
ТСН
2025-05-14T06:21:30Z
На Євробаченні-2025 несподівано згадали Росію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:21:41Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у першому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-14T03:59:29Z
Сестра Софії Ротару розкрила, де зараз в Україні живе співачка: "Ми постійно на зв'язку"
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
На Міжнародній архітектурній бієнале показали, яким буде Маріуполь після деокупації та відбудови
ТСН
2025-05-14T03:58:10Z
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:01:47Z
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:00:15Z
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-05-14T04:06:12Z
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
2025-05-14T03:58:21Z
Папа Римський у першому закордонному турне відвідає Україну - ЗМІ
TSN
2025-05-14T03:58:12Z
Таємниці нацистських архівів: у Аргентині виявили 83 ящики з документами
TSN
2025-05-14T03:58:11Z
Мобілізований відмовився виконати наказ командира та їхати на передову: його покарали
ТСН
2025-05-14T03:58:05Z
"Це не наша робота": у ТЦК розповіли, чому не повинні ловити ухилянтів
TSN
2025-05-14T03:58:00Z
В Україні перевіряють виші: значну частину студентів-чоловіків можуть відрахувати
ТСН
2025-05-14T03:57:41Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
2025-05-14T03:57:46Z
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
2025-05-14T03:57:40Z
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
2025-05-14T03:57:06Z
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
2025-05-14T03:57:04Z
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
2025-05-14T03:56:53Z
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
2025-05-14T07:00:29Z
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
2025-05-14T06:48:49Z
Порти «великої Одеси» перевищили довоєнні обсяги експорту зерна
Agravery
2025-05-14T06:07:44Z
Перемир'я у торговій війні не відновить позиції США на ринку сої Китаю
AgroPortal
2025-05-14T06:00:10Z
"Укрзалізниця" змінює квитки для рейсів між Україною та Польщею
Европейская правда
2025-05-14T05:58:21Z
Український біометан в ЄС: МХП здійснив першу поставку Bio-LNG
Agravery
2025-05-14T05:21:50Z
USDA прогнозує, що виробництво соняшнику в Україні зросте на 11%
AgroPortal
2025-05-14T05:00:12Z
Ротаційна борона ROTO-MASTER RMN для обробітку посівів протягом року
AgroPortal
2025-05-14T04:00:03Z
Як змінилися ціни за останній місяць, і що буде далі: прогноз від НБУ
TSN
2025-05-14T03:58:48Z
Понад 2,3 тис. компаній зареєстровано у звичайній п’ятиповерхівці у центрі столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:33:47Z
Армія РФ атакувала Рівненську область: що відомо про наслідки
ТСН
2025-05-14T06:33:35Z
Народний депутат виявив недоліки нового сервісу реєстрації домашніх тварин у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:09:39Z
Наступ РФ на Дніпропетровщину: Зеленський відповів, чи є загроза
TSN
2025-05-14T06:06:53Z
«Шахеди» атакували Рівненщину: є поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:51:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 14 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T05:18:23Z
Генштаб оновив дані про втрати РФ: скільки росіян ліквідовано
TSN
2025-05-14T04:48:20Z
Кличко показав енергоефективну 25-поверхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T04:27:04Z
Нічний обстріл України: скільки "Шахедів" збили Сили ППО
TSN
2025-05-14T03:59:43Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
2025-05-14T03:58:12Z
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
2025-05-14T03:57:53Z
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
2025-05-14T03:57:32Z
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
2025-05-14T03:56:39Z
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
2025-05-14T03:55:58Z
Колцентр надурив європейців на мільйони: на Закарпатті викрили шахраїв
ТСН
2025-05-14T03:55:53Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
2025-05-14T03:57:51Z
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
2025-05-14T03:57:30Z
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
2025-05-14T03:56:45Z
Чому буряк виростає дрібним і блідим: більшість городників повторюють одну фатальну помилку
ТСН
2025-05-14T03:56:13Z
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:36Z
Український тенісист з Донецька отримав російське громадянство
ТСН
2025-05-14T03:52:17Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
2025-05-14T03:59:11Z
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
2025-05-14T03:58:13Z
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
2025-05-14T03:57:35Z
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
2025-05-14T03:56:51Z
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
2025-05-14T03:56:34Z
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН
2025-05-14T03:56:23Z
Ці шість помилок під час прибирання пилососом псують техніку і роблять вашу оселю бруднішою
ТСН
2025-05-14T03:53:10Z