MY.UAНовини
Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку
Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку

Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку

Протезування стає все більш затребуваним, і водночас перспективним, напрямком науки. Однак незважаючи на всі блага технологій, ШІ та прогресу науки, вчені досі не можуть повністю відтворити унікальність наших рук і на це є причини.

Людська рука — це видатний проєкт біологічної та еволюційної інженерії: понад 30 м'язів, 27 суглобів і тисячі сенсорних рецепторів, що забезпечують складні рухи й адаптацію. Її спритність дає змогу виконувати незліченні завдання — від захоплення ручки до гри на фортепіано. Але відтворення цієї складності в робототехніці довгий час залишалося складним завданням, хоча вчені всіляко намагалися повернути людям, які втратили кінцівки, можливість повноцінно жити, наша природна рука залишалася поза конкуренцією, пише BBC.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Історія Сари де Лагард показала суспільству, як передові технології вирішують цю проблему. Після того як вона втратила праву руку і частину правої ноги внаслідок залізничної катастрофи, Національна служба охорони здоров'я Великої Британії надала їй протез руки, який не мав достатньої функціональності. Однак біонічна рука зі штучним інтелектом змінила її життя, передбачаючи рухи за допомогою сигналів від її м'язів. "Кожного разу, коли я роблю рух, вона вчиться", — каже де Лагард, відзначаючи, як розвивається штучний інтелект, щоб передбачати її потреби.

Важливо Повторні операції не будуть потрібні: вчені назвали найміцніші матеріали для протезів стегна

Століттями винахідники намагалися імітувати людську спритність — від примітивних залізних рук із пружинами до роботизованих пристроїв із сенсорним зворотним зв'язком, що з'явилися ще в 1960-х роках і стали предметом дослідження, опублікованого в журналі Institution of Mechanical Engineers. Але тільки останні досягнення в галузі штучного інтелекту наблизили машини до відтворення складних здібностей людських рук.

Протези зі штучним інтелектом, подібні до протеза Де Лагард, а також роботи, здатні виконувати такі делікатні завдання, як збирання полуниці або переробка ядерних відходів, демонструють значний прогрес людства в імітації складної структури наших рук. Так, робот DEX-EE компанії Shadow Robot Company використовує передові сенсорні системи для роботи з тендітними предметами на кшталт яєць, показуючи, як втілений ШІ може дати змогу машинам "відчувати" і "реагувати" на навколишнє оточення.

Проте ці інновації не позбавлені обмежень, оскільки вони не можуть зрівнятися зі швидкістю, адаптивністю і сенсорною складністю людської руки, яка від початку розвивається з усім нашим організмом. Втілений ШІ, який фокусується на взаємодії роботів з навколишнім середовищем, тим не менш, є ключем до досягнення більшої спритності рук, впевнені вчені.

За словами Еріка Цзин Ду, професора Університету Флориди, традиційний ШІ обробляє інформацію, а втілений ШІ взаємодіє з фізичним світом через сприйняття і реакцію. Це дає змогу роботам відточувати свої рухи методом проб і помилок, подібно до того, як люди вчаться рухових навичок. Однак їм ще далеко до сенсорної інтеграції людських рук, які можуть визначати тонкі зміни температури або адаптуватися до неоднорідних текстур.

Незважаючи на ці перешкоди, дослідницькі проєкти, такі як Boston Dynamics і Tesla, демонструють стрімкий розвиток робототехніки для вирішення дедалі складніших завдань. Потенційні можливості застосування спритності рук таких машин великі й охоплюють сільське господарство, охорону здоров'я і навіть атомну енергетику.

Так, компанія Dogtooth Technologies розробила роботів для збору фруктів, які використовують машинне навчання для оцінювання стиглості та делікатного збору ягід. Ці машини, оснащені кольоровими камерами і захопленнями, працюють разом із людьми, щоб вирішити проблему нестачі робочої сили в сільському господарстві. Аналогічним чином професор Рустам Столкін з Бірмінгемського університету працює над створенням автономних роботів для безпечного перероблення ядерних відходів в умовах, занадто небезпечних для людини.

Пулкіт Агравал з Массачусетського технологічного інституту передбачає, що робототехніка на базі штучного інтелекту може змінити галузі промисловості назавжди, розв'язавши проблему нестачі робочої сили і виконуючи завдання в небезпечних або складних умовах. Однак навіть найдосконаліші роботи все ще відстають від людських рук в універсальності та пристосованості.

Одна з перспективних сфер застосування роботів — протезування. Міоелектрична рука де Лагард, керована штучним інтелектом, розшифровує сигнали її м'язів, щоб передбачати рухи і забезпечувати точність. За словами Блера Лока, генерального директора компанії Coapt, система штучного інтелекту, вбудована в її руку, обробляє команди менш ніж за 25 мілісекунд, що дає їй змогу виконувати такі делікатні завдання, як підняття яйця або стискання банки. Хоча у руки є обмеження, як-от рудиментарний тактильний зворотний зв'язок і необхідність щоденного підзаряджання, вона є стрибком уперед у відновленні функціональності для людей з обмеженнями.

Де Лагард порівнює цей досвід із використанням контролера у відеогрі — спочатку складного, але дедалі більш інтуїтивного в міру навчання й адаптації ШІ. Незважаючи на ці успіхи, робототехніка і протезування все ще стикаються з серйозними перешкодами на шляху до досягнення людиноподібної спритності. Складність сенсорних систем людини й адаптивність, необхідна для виконання непередбачуваних завдань, залишаються серйозними проблемами і у своєму роді недосяжною планкою для сьогоднішніх технологій.

Навіть просунуті роботизовані руки, такі як Optimus від Tesla і Atlas від Boston Dynamics, обмежені у своїй здатності відтворювати складні нюанси людських моторних навичок. Агравал зазначає, що, хоча людиноподібна спритність може бути досягнута, до цього, найімовірніше, науці знадобиться ще п'ять років або більше. Крім того, у міру інтеграції роботів у суспільство необхідно розв'язувати проблеми безпеки та етики, такі як переміщення робочих місць і регулювання потенційного зловживання штучним інтелектом.

Для таких людей, як де Лагард, прогрес у сфері роботизованого протезування став доленосним, давши їй змогу знову набути здатності виконувати повсякденні завдання і возз'єднатися зі своєю сім'єю так, як вона раніше вважала неможливим. Вона уявляє собі майбутнє, в якому роботизована аугментація зможе допомогти не тільки людям з обмеженими можливостями, а й літнім людям, даючи їм змогу залишатися активними і незалежними.

Хоча така технологія ще далека від досконалості, історія де Лагард дає нам уявлення про перетворювальний потенціал робототехніки на основі ШІ. У міру розвитку штучного інтелекту і робототехніки межі можливостей машин будуть розширюватися. Однак мета полягає не в тому, щоб просто повторити людські здібності, а в тому, щоб удосконалити їх таким чином, щоб це принесло користь суспільству.

Чи то охорона здоров'я, чи то сільське господарство, чи то небезпечні виробництва, інтеграція робототехніки здатна вирішити деякі з найактуальніших проблем сучасності. Однак, як підкреслюють такі дослідники, як Ду і Агравал, для досягнення цієї мети необхідно ретельно продумати питання безпеки, етики та обмежень наявних технологій.

Раніше Фокус писав про те, що біонічна рука українського виробництва увійшла до рейтингу найкращих винаходів Time. Робот-протез українського стартапу Esper Bionics потрапив на обкладинку американського журналу. У рейтингу продукт компанії з'явився в категорії "Доступність".

Також Фокус писав про те, що вчені створили роботизовану руку, яка може визначати предмети за їхньою формою. Визначаючи форму предмета, який він захоплює, роботизована рука може більш дбайливо поводитися з крихкими предметами.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Укрзалізницю» необхідно позбавити монопольного статусу на ринку залізничних перевезень – глава УАК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:51:37Z
Існуючі податкові умови обмежують будівництво вітроенергетики в Україні – інвестори
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:48:51Z
«Дія.Бізнес» інтегрували на портал сервіси Експортно-кредитного агентства — що це означає
AIN
2025-05-02T14:46:58Z
Валюта подорожчає на вихідних - курс на 3-5 травня
Gazeta UA
2025-05-02T14:46:25Z
НБУ підвищує долар, а євро опускає
24tv
2025-05-02T14:45:55Z
Литва вводить плату за одноразові стаканчики для кави
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:39:19Z
В Україні стартував сезон полуниці - скільки вона коштує
TSN
2025-05-02T14:36:47Z
"Десятки або сотні мільярдів доларів": Шмигаль розкрив деталі інвестиційної угоди зі США
Хвиля
2025-05-02T14:33:33Z
Ціни на капусту та огірки в Україні знижуються
AgroPortal
2025-05-02T14:30:48Z
Прихована функція псує зображення на телевізорах: як і чому її варто вимкнути
Фокус
2025-05-02T14:52:24Z
ВВС за допомогою штучного інтелекту «оживила» Агату Крісті
InternetUA
2025-05-02T14:43:34Z
Злата Огнєвіч поділилася причинами чому не готова стати матір’ю
360ua.news
2025-05-02T14:33:19Z
«Так мало тут тебе», «Відчиняй», «Три хвилини»: концерт «Другої Ріки» до річниці культового альбому
Вива
2025-05-02T14:25:32Z
В образах від Ельвіри Гасанової: гурт Ziferblat прикрасив обкладинку Elle
24tv
2025-05-02T14:18:37Z
48-річна Олена Кравець не робила жодного укола краси й зізналась, як зберігає молодість
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:37Z
З iPhone у руках: на картині 160-річної давнини помітили жінку зі "смартфоном"
Фокус
2025-05-02T14:00:25Z
Петиція з вимогою звільнити режисера Андрія Білоуса і директора Департаменту культури КМДА набрала необхідну кількість голосів
Детектор М
2025-05-02T13:58:15Z
Настя Каменських чесно відповіла, чи розлучилася вона з Потапом
ТСН
2025-05-02T13:54:12Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Reuters: в Бельгії планують віддати мільярди заморожених коштів РФ – але не Україні
Европейская правда
2025-05-02T14:52:14Z
Всупереч деяким заявам, Україна почне переговори про вступ до ЄС разом із Молдовою
24tv
2025-05-02T14:51:35Z
В угоді з США йдеться про вступ України до ЄС: чи є загроза членству
GlavRed
2025-05-02T14:49:29Z
Путіну "закрутять гайки": в ЗМІ розкрили нові жорсткі важелі тиску США на РФ
GlavRed
2025-05-02T14:49:23Z
Рубіо: позиції України і Росії стали ближчі, але вони все ще далеко одна від одної
Европейская правда
2025-05-02T14:46:02Z
Одразу 2 попередження: США надіслали серйозний сигнал Росії
24tv
2025-05-02T14:45:09Z
ЗМІ: Посадовці представили Трампу варіанти посилення економічного тиску на Росію
Европейская правда
2025-05-02T14:42:42Z
Spiegel: Трамп може пропустити саміт НАТО, якщо не буде підняття витрат на оборону
Европейская правда
2025-05-02T14:40:48Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
150 військових зареєстрували шлюби через пріоритетне одруження в "Армія+"
Лига
2025-05-02T14:52:36Z
На туристів у Європі може чекати транспортний колапс на травневі свята
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:51:24Z
Із окупації повернули матір з донькою, яким погрожували через відмову від документів РФ
Комсомольская правда
2025-05-02T14:43:03Z
Як пройде Трійця для України: тарологиня спрогнозувала, чи завершаться бойові дії до свята
ТСН
2025-05-02T14:33:42Z
Скільки парафій Московської церкви перейшли до ПЦУ? Чернігівщина пасе задніх
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:30:35Z
"Світить" великий штраф: в якому взутті не варто сідати за кермо автомобіля
GlavRed
2025-05-02T14:27:01Z
Фонд Андрія Валерійовича Матюхи підтримав ініціативу допомоги постраждалим родинам у Кривому Розі
Telegraf
2025-05-02T14:21:58Z
Зривав мобілізацію: судитимуть начальника Черкаського ТЦК
1News
2025-05-02T14:06:18Z
На Вінниччині судитимуть учасників ОЗГ, які організували мережу підпільних гральних закладів по всій області
Украина Криминальная
2025-05-02T14:46:37Z
На Закарпатті зловмисник прикував дружину ланцюгом та утримував в неволі понад 10 днів
Украина Криминальная
2025-05-02T14:45:07Z
У Харкові викрито псевдоволонтера, який збирав «донати» для українських захисників та витрачав їх на себе
Мій Харків
2025-05-02T14:34:07Z
У Чилі стався потужний землетрус магнітудою 7,5: люди тікають з будинків через загрозу цунамі
24tv
2025-05-02T14:33:20Z
У Берегові неповнолітній рецидивіст, вийшов із зали суду, вчинив черговий злочин
Украина Криминальная
2025-05-02T14:30:31Z
Судитимуть арештанта київського СІЗО, який організував в інтернеті шахрайську схему з продажу неіснуючих дров
InternetUA
2025-05-02T14:28:24Z
У Харкові викрито ділка, який продавав повістки, які «рятують» від мобілізації
Мій Харків
2025-05-02T14:16:38Z
Cудитимуть миколаївця, який під ТЦК пропонував за $4,5 тис. «вирішити питання» з уникнення призову
Украина Криминальная
2025-05-02T14:15:06Z
Сотні автомобілів пошкоджені після розкидання металевого брухту вантажівкою на 30-кілометровій ділянці
Топ Жир
2025-05-02T14:00:17Z
90-річна рекордсменка: аналіз літньої спортсменки розкрив секрет довголіття
24tv
2025-05-02T14:27:36Z
Півкола на нігтях: який колір та форма може вказувати на проблеми зі здоров'ям
24tv
2025-05-02T14:27:18Z
Справжня "полуничка": як на жінок та чоловіків впливає перша сезонна ягода
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:44Z
Як агробізнес допомагає мобілізованим співробітникам та їхнім родинам у 2025 році? Дослідження Agrohub
Agravery
2025-05-02T13:16:44Z
Коли правильно стерилізувати кішку: ветеринар назвав "золоті" правила, які варто знати
GlavRed
2025-05-02T11:27:44Z
Як швидко позбутися від засосу
24tv
2025-05-02T11:15:35Z
Як захистити рослини від екстремальної спеки: корисні поради садівникам
TSN
2025-05-02T10:09:27Z
В Україні провели понад 400 тисяч досліджень новонароджених
УкраинФорм
2025-05-02T09:15:38Z
Медикам готуватись до повісток: кого терміново мобілізують попри бронь
Знай
2025-05-02T08:30:26Z
Секрети пекарень: що додають у тісто для неймовірного аромату випічки
ТСН
2025-05-02T14:33:53Z
Не бутербродами єдиними: ця намазка з лікарською ковбасою підійме закуску на новий рівень
24tv
2025-05-02T14:33:38Z
Жир на кухні миттю розчиниться за допомогою одного простого засобу
GlavRed
2025-05-02T14:27:56Z
2 знаки зодіаку, для яких травень стане місяцем випробування стосунків
24tv
2025-05-02T14:21:33Z
Один з найбільших коників майже зник в Україні: де його ще можна побачити
Telegraf
2025-05-02T14:21:14Z
Гороскоп на 3 травня: Близнюкам несподіваний дзвінок, а Терезам - дрібні суперечки
Telegraf
2025-05-02T14:00:21Z
Помідори достигнуть швидше, ніж у сусідів: для цього потрібна тільки шпилька
24tv
2025-05-02T13:39:15Z
Щури та миші розбіжаться і зникнуть назавжди, якщо залишити для них один продукт
GlavRed
2025-05-02T13:28:54Z
Лише генії знайдуть усі 3 відмінності за 15 секунд: супер-цікава головоломка
GlavRed
2025-05-02T13:28:24Z
Там йдуть відчайдушні бої, – військовий експерт вказав на найважчі ділянки фронту
24tv
2025-05-02T14:51:51Z
Куди звертатись киянам для відновлення документів на житло, пошкоджене внаслідок воєнних дій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:48:11Z
До Києва прибув новий посол Австрії
Европейская правда
2025-05-02T14:40:31Z
Допомога на оренду житла в Києві: кому виплатять гроші
Политека
2025-05-02T14:31:49Z
Кримському мосту залишилось недовго: Світан розповів, на що наважились ЗСУ
GlavRed
2025-05-02T14:27:44Z
Прогноз погоди в Києві та області на 3 травня: грозові дощі, сильний вітер і стрибки тиску
Политека
2025-05-02T14:19:34Z
Росія застосовує нову тактику штурмів із мотоциклетними колонами та наземними дронами
Gazeta UA
2025-05-02T14:18:18Z
В Одесі можна купити смарт-квартиру всього за $7 тисяч — фото з неї не для слабкодухих
Telegraf
2025-05-02T14:09:44Z
Зіяюча дірка замість скульптур. Як Росія "відновила" драмтеатр в Маріуполі
Telegraf
2025-05-02T14:03:52Z
Реванш Усик – Дюбуа: скільки коштують квитки на бій та де їх придбати
Факти ICTV
2025-05-02T14:49:56Z
Головний тренер Буде/Глімт: Забитий нами гол в Лондоні, має величезну цінність
Football.ua
2025-05-02T14:49:46Z
"Це не погана покупка": тренер Роми оцінив виступи Довбика й висловився про майбутнє українця
24tv
2025-05-02T14:45:35Z
Карпати в меншості та з дублем Чачуа здолали Лівий Берег
Football.ua
2025-05-02T14:34:08Z
"Леви" показали зуби: Карпати у меншості обіграли Лівий Берег у матчі з двома автоголами
24tv
2025-05-02T14:33:47Z
Клуб з райцентру на Хмельниччині достроково пробився до УПЛ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T14:30:54Z
У РФ привиділося "потепління" у відносинах між українськими та російськими спортсменами
ZN UA
2025-05-02T14:13:56Z
Епіцентр перемагає ЮКСА та виходить в УПЛ
Football.ua
2025-05-02T14:13:18Z
Фаал та Лях зіграють із перших хвилин проти Кривбасу
Football.ua
2025-05-02T14:09:12Z
Mercedes-Benz презентує передові автомобілі для комунальних служб
AutoCentre
2025-05-02T14:09:58Z
Volkswagen презентував спортивну модифікацію бюджетного кросовера
Gazeta UA
2025-05-02T14:03:01Z
600-сильні гіганти: у США презентували надпотужні сімейні позашляховики
Фокус
2025-05-02T13:30:57Z
Ринок електромобілів в Україні: у квітні зареєстровано понад 5 тисяч авто
AutoGeek
2025-05-02T13:21:12Z
Нова 911 від Singer дозволяє змінювати задню частину за бажанням
Топ Жир
2025-05-02T13:15:50Z
Автомобільний аукціон Cars & Bids розширює асортимент, додавши ретроавто до 1981 року випуску
Топ Жир
2025-05-02T13:15:01Z
Genesis представив спецверсію G70, орієнтовану на гоночний трек
AutoCentre
2025-05-02T13:07:07Z
Hyundai Ioniq 9 дебютує з ціною від $58 955 та акумулятором на 110,3 кВт·год
Топ Жир
2025-05-02T12:45:24Z
Ferrari підозрюють у закупівлі китайських деталей для першого електромобіля: відповідь бренду
AutoGeek
2025-05-02T12:42:13Z
Українська гра Broken Life про кота-ветерана вийшла в дочасний доступ на Steam
ZN UA
2025-05-02T14:37:48Z
У зонда "Психея" виникла аварійна зупинка двигунів – у NASA поки не знають причин
24tv
2025-05-02T14:36:20Z
TikTok оштрафували на 600 млн доларів через порушення правил ЄС щодо конфіденційності
Детектор М
2025-05-02T14:34:32Z
Чим можна прибрати мазут із рук: хитрий лайфхак вирішить проблему
GlavRed
2025-05-02T14:27:57Z
Названо найпопулярнішого виробника смартфонів
InternetUA
2025-05-02T14:22:53Z
Останні хвилини: вчені дізналися подробиці смерті римської родини з Будинку Гелли та Фрікса
Фокус
2025-05-02T14:15:34Z
50 відтінків FPS: або як виміряти кількість кадрів правильно
ITC
2025-05-02T14:10:53Z
SpaceX вивела на орбіту ще 28 супутників Starlink
iPress
2025-05-02T14:07:39Z
Стартап Cast AI з українським фаундером залучив $108 млн інвестицій на розвиток хмарної автоматизації та рішень на базі ШІ
AIN
2025-05-02T14:03:06Z