MY.UAНовини
Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку
Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку

Найскладніше творіння природи: чому вчені досі не можуть відтворити людську руку

Протезування стає все більш затребуваним, і водночас перспективним, напрямком науки. Однак незважаючи на всі блага технологій, ШІ та прогресу науки, вчені досі не можуть повністю відтворити унікальність наших рук і на це є причини.

Людська рука — це видатний проєкт біологічної та еволюційної інженерії: понад 30 м'язів, 27 суглобів і тисячі сенсорних рецепторів, що забезпечують складні рухи й адаптацію. Її спритність дає змогу виконувати незліченні завдання — від захоплення ручки до гри на фортепіано. Але відтворення цієї складності в робототехніці довгий час залишалося складним завданням, хоча вчені всіляко намагалися повернути людям, які втратили кінцівки, можливість повноцінно жити, наша природна рука залишалася поза конкуренцією, пише BBC.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Історія Сари де Лагард показала суспільству, як передові технології вирішують цю проблему. Після того як вона втратила праву руку і частину правої ноги внаслідок залізничної катастрофи, Національна служба охорони здоров'я Великої Британії надала їй протез руки, який не мав достатньої функціональності. Однак біонічна рука зі штучним інтелектом змінила її життя, передбачаючи рухи за допомогою сигналів від її м'язів. "Кожного разу, коли я роблю рух, вона вчиться", — каже де Лагард, відзначаючи, як розвивається штучний інтелект, щоб передбачати її потреби.

Важливо Повторні операції не будуть потрібні: вчені назвали найміцніші матеріали для протезів стегна

Століттями винахідники намагалися імітувати людську спритність — від примітивних залізних рук із пружинами до роботизованих пристроїв із сенсорним зворотним зв'язком, що з'явилися ще в 1960-х роках і стали предметом дослідження, опублікованого в журналі Institution of Mechanical Engineers. Але тільки останні досягнення в галузі штучного інтелекту наблизили машини до відтворення складних здібностей людських рук.

Протези зі штучним інтелектом, подібні до протеза Де Лагард, а також роботи, здатні виконувати такі делікатні завдання, як збирання полуниці або переробка ядерних відходів, демонструють значний прогрес людства в імітації складної структури наших рук. Так, робот DEX-EE компанії Shadow Robot Company використовує передові сенсорні системи для роботи з тендітними предметами на кшталт яєць, показуючи, як втілений ШІ може дати змогу машинам "відчувати" і "реагувати" на навколишнє оточення.

Проте ці інновації не позбавлені обмежень, оскільки вони не можуть зрівнятися зі швидкістю, адаптивністю і сенсорною складністю людської руки, яка від початку розвивається з усім нашим організмом. Втілений ШІ, який фокусується на взаємодії роботів з навколишнім середовищем, тим не менш, є ключем до досягнення більшої спритності рук, впевнені вчені.

За словами Еріка Цзин Ду, професора Університету Флориди, традиційний ШІ обробляє інформацію, а втілений ШІ взаємодіє з фізичним світом через сприйняття і реакцію. Це дає змогу роботам відточувати свої рухи методом проб і помилок, подібно до того, як люди вчаться рухових навичок. Однак їм ще далеко до сенсорної інтеграції людських рук, які можуть визначати тонкі зміни температури або адаптуватися до неоднорідних текстур.

Незважаючи на ці перешкоди, дослідницькі проєкти, такі як Boston Dynamics і Tesla, демонструють стрімкий розвиток робототехніки для вирішення дедалі складніших завдань. Потенційні можливості застосування спритності рук таких машин великі й охоплюють сільське господарство, охорону здоров'я і навіть атомну енергетику.

Так, компанія Dogtooth Technologies розробила роботів для збору фруктів, які використовують машинне навчання для оцінювання стиглості та делікатного збору ягід. Ці машини, оснащені кольоровими камерами і захопленнями, працюють разом із людьми, щоб вирішити проблему нестачі робочої сили в сільському господарстві. Аналогічним чином професор Рустам Столкін з Бірмінгемського університету працює над створенням автономних роботів для безпечного перероблення ядерних відходів в умовах, занадто небезпечних для людини.

Пулкіт Агравал з Массачусетського технологічного інституту передбачає, що робототехніка на базі штучного інтелекту може змінити галузі промисловості назавжди, розв'язавши проблему нестачі робочої сили і виконуючи завдання в небезпечних або складних умовах. Однак навіть найдосконаліші роботи все ще відстають від людських рук в універсальності та пристосованості.

Одна з перспективних сфер застосування роботів — протезування. Міоелектрична рука де Лагард, керована штучним інтелектом, розшифровує сигнали її м'язів, щоб передбачати рухи і забезпечувати точність. За словами Блера Лока, генерального директора компанії Coapt, система штучного інтелекту, вбудована в її руку, обробляє команди менш ніж за 25 мілісекунд, що дає їй змогу виконувати такі делікатні завдання, як підняття яйця або стискання банки. Хоча у руки є обмеження, як-от рудиментарний тактильний зворотний зв'язок і необхідність щоденного підзаряджання, вона є стрибком уперед у відновленні функціональності для людей з обмеженнями.

Де Лагард порівнює цей досвід із використанням контролера у відеогрі — спочатку складного, але дедалі більш інтуїтивного в міру навчання й адаптації ШІ. Незважаючи на ці успіхи, робототехніка і протезування все ще стикаються з серйозними перешкодами на шляху до досягнення людиноподібної спритності. Складність сенсорних систем людини й адаптивність, необхідна для виконання непередбачуваних завдань, залишаються серйозними проблемами і у своєму роді недосяжною планкою для сьогоднішніх технологій.

Навіть просунуті роботизовані руки, такі як Optimus від Tesla і Atlas від Boston Dynamics, обмежені у своїй здатності відтворювати складні нюанси людських моторних навичок. Агравал зазначає, що, хоча людиноподібна спритність може бути досягнута, до цього, найімовірніше, науці знадобиться ще п'ять років або більше. Крім того, у міру інтеграції роботів у суспільство необхідно розв'язувати проблеми безпеки та етики, такі як переміщення робочих місць і регулювання потенційного зловживання штучним інтелектом.

Для таких людей, як де Лагард, прогрес у сфері роботизованого протезування став доленосним, давши їй змогу знову набути здатності виконувати повсякденні завдання і возз'єднатися зі своєю сім'єю так, як вона раніше вважала неможливим. Вона уявляє собі майбутнє, в якому роботизована аугментація зможе допомогти не тільки людям з обмеженими можливостями, а й літнім людям, даючи їм змогу залишатися активними і незалежними.

Хоча така технологія ще далека від досконалості, історія де Лагард дає нам уявлення про перетворювальний потенціал робототехніки на основі ШІ. У міру розвитку штучного інтелекту і робототехніки межі можливостей машин будуть розширюватися. Однак мета полягає не в тому, щоб просто повторити людські здібності, а в тому, щоб удосконалити їх таким чином, щоб це принесло користь суспільству.

Чи то охорона здоров'я, чи то сільське господарство, чи то небезпечні виробництва, інтеграція робототехніки здатна вирішити деякі з найактуальніших проблем сучасності. Однак, як підкреслюють такі дослідники, як Ду і Агравал, для досягнення цієї мети необхідно ретельно продумати питання безпеки, етики та обмежень наявних технологій.

Раніше Фокус писав про те, що біонічна рука українського виробництва увійшла до рейтингу найкращих винаходів Time. Робот-протез українського стартапу Esper Bionics потрапив на обкладинку американського журналу. У рейтингу продукт компанії з'явився в категорії "Доступність".

Також Фокус писав про те, що вчені створили роботизовану руку, яка може визначати предмети за їхньою формою. Визначаючи форму предмета, який він захоплює, роботизована рука може більш дбайливо поводитися з крихкими предметами.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Укрзалізниця відновить звичний графік поїздів у напрямку Закарпаття
УкраинФорм
2025-07-17T22:57:56Z
Війна в Україні змінила архітектуру оборонних рішень - стартап Helsing
УкраинФорм
2025-07-17T21:09:34Z
В Україні встановили єдиний підхід до пенсійних виплат за рішенням судів
УкраинФорм
2025-07-17T19:54:44Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: у Дніпрі повідомили про зміни цін
Политека
2025-07-17T19:30:31Z
Грошова допомога на оренду квартири: хто й скільки зможе отримати
Знай
2025-07-17T19:21:58Z
Скільки землі можуть дати учаснику бойових дій у липні 2025 року
24tv
2025-07-17T19:06:14Z
Анонсовано інноваційну систему відеоспостереження для громадського транспорту
AutoCentre
2025-07-17T19:03:02Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: базовий товар починає зникати
Политека
2025-07-17T19:00:03Z
Не виплачує зарплати з грудня. В Росії хочуть визнати банкрутом найбільшого виробника телевізорів
InternetUA
2025-07-17T18:58:18Z
Московську область атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:48:06Z
Їх необхідно повернути додому: TIME присвятив обкладинку українським дітям, яких викрала Росія
24tv
2025-07-17T23:45:40Z
Україна засудила санкції Угорщини проти трьох генералів і пригрозила відповіддю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:18:54Z
Словаччина розблокує ухвалення 18 пакета санкцій ЄС проти Росії, - Фіцо
24tv
2025-07-17T23:03:03Z
Угорщина наклала санкції на українців, яких звинуватила у смерті угорця на Закарпатті
Европейская правда
2025-07-17T22:57:15Z
У ОП розповіли, хто є найбільшими противниками у Європі щодо конфіскації активів РФ
УкраинФорм
2025-07-17T22:39:51Z
Російські банки на межі колапсу: готуються екстрено просити гроші у Кремля
Хвиля
2025-07-17T22:06:47Z
Трамп активно реалізовуватиме своє бачення щодо припинення війни в Україні - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-17T22:06:13Z
Мудра: Нам вдалося відстояти заочні провадження по спецтрибуналу
УкраинФорм
2025-07-17T22:03:19Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Організовувала проросійські заходи для молоді на тимчасово окупованій території – судитимуть мешканку Мелітополя
Украина Криминальная
2025-07-17T23:33:51Z
Прикордонники знищили на Донеччині два танки, гармату і близько 10 загарбників
УкраинФорм
2025-07-17T23:24:54Z
На Покровському напрямку ситуація почала пахнути дуже поганим — оглядач
TSN
2025-07-17T22:36:31Z
Укус може запросто вбити: в Україні помітили небезпечного павука з сердечками на черевці
Telegraf
2025-07-17T22:30:54Z
Окупована частина Запорізької області залишилася без світла: у чому причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T21:33:14Z
Хронологія війни — день 1241: окупанти на Запоріжжі залишились без світла і тиснуть на фронті
Telegraf
2025-07-17T21:03:48Z
Скидати Чорноморський флот РФ із рахунків було б помилкою - Плетенчук
УкраинФорм
2025-07-17T20:51:34Z
В Одесі жінку протягнув по асфальту бус ТЦК: що відповіли у військкоматі
TSN
2025-07-17T20:48:18Z
Росіяни вдарили дроном по автомобілю головного рабина Херсонщини
24tv
2025-07-17T20:42:17Z
На Закарпатті поліція спростувала фейкове відео з підлітком, який нібито катує котів - його створили у РФ
УкраинФорм
2025-07-17T23:54:50Z
Журнал Time присвятив обкладинку викраденим РФ українським дітям
Gazeta UA
2025-07-17T23:36:41Z
Україна відкриває передову для тестування новітньої зброї іноземних компаній – Reuters
ZN UA
2025-07-17T23:31:30Z
Україна відкрила фронт для тесту іноземних розробок: які технології у пріоритеті
GlavRed
2025-07-17T23:27:42Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:27:12Z
Росіян поселили біля військової бази в Єгипті: море під забороною, а за прогулянку до пляжу – стріляють
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T22:36:25Z
Сили безпілотних систем уразили в Курській області ворожий ЗРК «Стріла-10» разом з екіпажем
УкраинФорм
2025-07-17T22:30:25Z
Україна дозволить іноземним оборонним компаніям випробувати їхні розробки на полі бою проти Росії
TSN
2025-07-17T22:06:21Z
У Південній Кореї рибалки зловили тунець вартістю $1,9 млн і повернули рибу до моря
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T22:00:23Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Улюблений багатьма салат "Білочка": ароматна закуска всього з трьох інгредієнтів
Telegraf
2025-07-17T20:36:20Z
Готує себе сама: страва для вечері, над якою не треба стояти
GlavRed
2025-07-17T20:27:50Z
Один лимон та трішки цукру: рецепт найпростішого лимонаду на кожен день – це порятунок від спеки
24tv
2025-07-17T20:12:31Z
Відпочинок на морі в Україні 2025: де дозволено купатися та скільки коштує відпустка для двох
TSN
2025-07-17T20:03:54Z
Як захистити себе від впливу ретроградного Меркурія: потрібен простий оберіг
24tv
2025-07-17T20:00:13Z
Молода картопля і соковита яловичина: ця страва зведе з розуму навіть гурманів
Telegraf
2025-07-17T19:15:10Z
Чи можна на своєму подвірʼї палити вогонь: як посмажити шашлики
24tv
2025-07-17T19:06:27Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Не можна: Тодоренко знову не дивилася за дітьми і нарвалася на жорстку відмову в РФ
GlavRed
2025-07-17T19:39:33Z
"Сором'язливі": на концерті Coldplay главу стартапу випадково зняли з коханкою
GlavRed
2025-07-17T19:27:30Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-17T23:39:15Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-17T22:45:26Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Чоловік хотів придбати ноутбук, але втратив понад 29 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-17T20:13:26Z
У Данії у 12 супермаркетах мережі виявили кокаїн у бананах
Европейская правда
2025-07-17T19:31:56Z
Справа Гусакова: РБК-Україна заявило про тиск, поліція почала розслідування
TSN
2025-07-17T19:18:17Z
Російський дрон знову атакував цивільного в Херсоні
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:39Z
У Тернополі викрили агентів рф, які орендували квартиру для зберігання вибухівки
InternetUA
2025-07-17T18:27:54Z
Повідомлено про підозру закарпатському ліснику, який допустив незаконні рубки на ₴5 млн
Украина Криминальная
2025-07-17T17:36:38Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Евертон за участі Миколенка презентував нову гостьову форму
Football.ua
2025-07-17T20:57:36Z
Туран: Я більше задоволений другою грою проти Ільвеса, ніж першою
Football.ua
2025-07-17T20:37:09Z
Тренер Ільвеса: Нашою метою було покращити свою гру – нам це вдалося
Football.ua
2025-07-17T20:16:01Z
Побачите справжню різницю, – Дюбуа зробив зухвалу заяву перед реваншем із Усиком
24tv
2025-07-17T20:06:33Z
Жоту ввели до Зали слави Вулвергемптона
Football.ua
2025-07-17T20:04:14Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Вчені показали, якою наша планета стане через 250 мільйонів років
TSN
2025-07-17T21:18:47Z
Південна Корея планує створити базу на Місяці до 2045 року
УкраинФорм
2025-07-17T21:03:53Z
Найбільший шматок Марса на Землі продано за карколомну суму: що відомо про артефакт
TSN
2025-07-17T20:33:30Z
OpenAI тестує прямі покупки в ChatGPT: що зміниться для користувачів
24tv
2025-07-17T20:06:57Z
Радість виявилася помилкою: баг Steam змусив інді-розробників вважати себе мільйонерами
Фокус
2025-07-17T20:00:48Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z
Рідкісний Ferrari за $5 мільйонів з’явився серед дешевих Nissan на Craigslist
Топ Жир
2025-07-17T20:33:28Z
Ця репліка Mustang Eleanor оцінюється більш ніж у півмільйона доларів
Топ Жир
2025-07-17T20:03:25Z
У Японії злодії обирають Toyota, щоб викрасти іншу Toyota
Топ Жир
2025-07-17T19:18:48Z
Електричний Land Rover отримає компактнішу версію
Топ Жир
2025-07-17T18:33:10Z
Одна держава зробила запит до Mazda — і отримала спеціальну версію CX-5
Топ Жир
2025-07-17T18:03:04Z