У Трампа показали готовність зосередитись на гарантіях безпеки для України, але хочуть дечого натомість від Європи – Bloomberg
Європейські чиновники домагаються від адміністрації президента США Дональда Трампа зобов’язань про приєднання до гарантій безпеки для України, адже зараз зростає дипломатичний тиск на РФ для припинення війни, пише Bloomberg. І команда Трампа, за даними видання продемонструвала таку готовність, але в обмін на це вони мають певні очікування від Європи.
Загалом союзники погоджуються з президентом України Володимиром Зеленським, що США мають надати війська до будь-яких майбутніх миротворчих сил в країні, щоб зробити такі зусилля надійними. Про це виданню анонімно розповіли люди, знайомі з цим питанням..
Європейські союзники Києва заявили, що США можуть підтримати цю ідею, попри початкову стриманість Трампа. Однак вони підкреслили, що ще занадто рано детально обговорювати, як виглядатимуть майбутні миротворчі сили в Україні. Останній поштовх показує, що європейці намагаються сформувати мислення нової адміністрації, тоді Трамп готується до взаємодії з президентом Росії Владіміром Путіним.
За словами високопоставленого урядовця з Європи, якщо європейські союзники змушені будуть самостійно відправити війська в Україну, це може підірвати довіру до гарантій та спричинити розкол в НАТО. Адже така ситуація означатиме фактичний кінець трансатлантичного співробітництва в рамках Альянсу.
Вказано, що скептицизм Трампа щодо підтримки України, можливо, пом'якшився. За словами високопоставленого західного дипломата, який спілкувався з командою президента США з цього питання, його люди продемонстрували готовність Сполучених Штатів зосередитися на наданні гарантій безпеки Україні, які вони в приватному порядку визнають неминучими.
Однак в обмін на ці зобов'язання Трамп може очікувати, що Європа візьме на себе більшу частку тягаря із забезпечення виконання будь-якої потенційної угоди. За словами того ж дипломата, європейці розуміють, що США очікують від них надання основної частини військ, оскільки Трамп вважає війну в Україні європейською справою.
Як розповів, інший високопоставлений дипломат, команда американського президента також дала зрозуміти, що нова адміністрація США не має наміру брати безпосередню участь у відновленні України. Вони пропонують, щоб цим займався приватний сектор. Однак дискусії з цього приводу ще тривають.
Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що для завершення війни треба прийти до дипломатії, але питання у тому, якою вона буде. Якщо в України будуть міцні гарантії безпеки, то буде сталий мир. Водночас додав президент, якщо будуть слабкі гарантії, невпевненість та лише слова, то росіяни знов повернуться з війною.
Під час Всесвітнього економічного форуму у Давосі Зеленський заявив, що в Україні необхідно розмістити щонайменше 200 тисяч європейських миротворців після досягнення угоди про припинення вогню.
У грудні минулого року Зеленський повідомив, що обговорив із своїм французьким колегою Еммануелем Макроном можливість відправки миротворчого контингенту в Україну. За його словами, ця ініціатива наразі перебуває на етапі деталізації
Також міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус говорив, що «ФРН готова відправити свої війська в Україну, коли прийде час, але на це необхідна буде згода і України, і Росії». За його словами, їхня роль у майбутньому залежатиме від умов припинення вогню та характеру мандата.
Своєю чергою прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зазначав, що його країна потенційно готова взяти на себе відповідальність у миротворчих зусиллях, зокрема, через залучення британських військових до миротворчих місій.