MY.UAНовини
Музей концтабору Освенцим: історія найстрашнішого місця на Землі
Музей концтабору Освенцим: історія найстрашнішого місця на Землі

Музей концтабору Освенцим: історія найстрашнішого місця на Землі

На 80-ті роковини звільнення концтабору Освенцим (Аушвіц-Біркенау) у Польщі приїдуть світові лідери – королі, президенти та прем'єр-міністри, щоб вшанувати пам'ять в'язнів нацистів. Захід відбудеться 27 січня і пройде під негласним гаслом «Без політики» - виступлять тільки колишні в'язні Аушвіц-Біркенау, який із концтабору перетворився на музей. Коротко про – про історію цього найсумнішого меморіалу в сучасній історії.

Табір для «Остаточного вирішення єврейського питання»

Нацистська Німеччина збудувала табір смерті Аушвіц-Біркенау після вторгнення до Польщі під час Другої світової війни – 1940 року. Розташування обрали у передмісті містечка Освенцим (німецькою мовою – Аушвіц). Після масових арештів у місцевих в'язницях вже не було куди саджати заарештованих поляків, тому концтабір звели швидко. Перші поляки прибули до табору з в'язниці Тарнув 14 червня 1940 року, а вже в 1942 році Освенцим став найбільшим із центрів знищення людей, де здійснювався Endlösung der Judenfrage («Остаточне вирішення єврейського питання» - нацистський план знищення європейських євреїв).

Німці ізолювали всі табори та оточили їх колючим дротом, заборонивши будь-який контакт із зовнішнім світом. Патрулювання солдатами СС виходило за 40 кв. км за межі табору (так звана Interessengebiet – зона інтересів).

Місцеве населення, поляки і євреї, що проживали біля табору, були виселені в 1940-1941 роках, їхні будинки були знесені, а найкращі будівлі, що залишилися, віддані офіцерам і унтер-офіцерам табірного гарнізону СС, які іноді приїжджали сюди сім'ями. Навколо табору німці організували зону для допоміжної технічної підтримки - майстерень, складів, офісів та казарм для СС.

Освенцим, який спочатку складався з одного табору, постійно розширювався, поки на піку свого розвитку влітку 1944 року не перетворився на комплекс із приблизно 40 таборів, в яких утримувалося 135 000 ув'язнених.

У 1942 році з'явився Аушвіц II-Біркенау, де були збудовані бараки для ув'язнених, газові камери, 4 крематорії з добовою пропускною здатністю (підрахованою нацистськими чиновниками) у 4416 трупів та комплекс із 30 складів для особистих речей, конфіскованих у жертв.

До речі, коли в 1945 році німці йшли з концтабору, вони знищили більшу частину табірних записів, підірвали газові камери та крематорії та підпалили склади з награбованим майном. Близько 58 тисяч в'язнів було евакуйовано до Німеччини, і коли війська союзників увійшли на територію табору, то виявили там близько 7 тисяч ув'язнених, більшість з яких були хворі та перебували на межі фізичного виснаження.

Музей Освенціму займає 191 га. Фото: wikipedia.org/wiki/KZ_Auschwitz_I_(Stammlager)

Жертви Аушвіц-Біркенау

У дослідницькому відділі меморіалу "Аушвіц-Біркенау" у 2005 році провели дослідження за категоріями жертв, які потрапляли до цього концтабору. Переважна більшість – 200 000 осіб – євреї, на другому місці (160 000) – політичні в'язні.

Смугастий одяг для в'язнів коцтабору – червоний трикутник означало «політичний». Фото: wikipedia.org/wiki/KZ_Auschwitz_I_(Stammlager)

Політичні – поляки, заарештовані в період репресій або за участь у Руху опору, – носили на одязі червоні трикутники. Євреї носили на одязі два трикутники, що утворюють шестикутну зірку: один жовтий трикутник і один кольору цієї категорії ув'язнених) - з 1943 року вони були найчисленнішою групою ув'язнених у таборі (200 000). Асоціальні в'язні (чорні трикутники) - до цієї категорії входило понад 20 000 зареєстрованих циган, а також кілька повій, ув'язнених у таборі.

Військовополонені маркувалися у таборі як SU – «Радянський Союз». До цієї категорії були включені лише зареєстровані радянські військовополонені, чисельністю близько 12 000 осіб.

Виправні ув'язнені (позначені як EH - Erziehungshäftling) потрапляли сюди за реальне або передбачуване порушення дисципліни на роботі. Їхня кількість оцінюється в 11 000.

Кримінальні ув'язнені (зелений трикутник) були нечисленною категорією, кілька сотень людей. Спочатку табірне начальство обирало з них функціонерів-ув'язнених для допомоги СС.

Окремими категоріями ув'язнених були «Свідки Єгови», які мали носити на одязі фіолетовий трикутник, і геї (рожевий трикутник). Кількість представників цих категорій обчислюється десятками.

Банки з отруйним газом, які відкривали та кидали у газові камери. Фото: wikipedia.org/wiki/KZ_Auschwitz_I_(Stammlager)

Створення музею

Державний музей Аушвіц-Біркенау було засновано 2 липня 1947 року. Сьогодні він включає в себе територію двох частин концентраційних таборів Аушвіц I і Аушвіц II-Біркенау, що збереглися. Всього музей розташований на 191 гектарі, і на цій території розташовані кілька сотень табірних споруд та руїн, включаючи залишки газових камер і крематоріїв, понад десять кілометрів табірної огорожі, табірних доріг та залізничної гілки у Біркенау. У 1979 році місцезнаходження концентраційного табору Аушвіц-Біркенау було включено до міжнародного списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Тоді ж, 1947-го, у кількох таборових блоках на території концтабору Аушвіц I було відкрито першу виставку, яка розповідає історію знищення людей та умови, в яких жили ув'язнені. Оновили експозицію у 1955 році, і в такому вигляді вона діє до сьогодні. Додалися лише блоки «Національні виставки», створені з ініціативи колишніх ув'язнених із різних куточків світу. У цих блоках – експонати, які розповідають про долю громадян країн, депортованих нацистами до концентраційного табору.

Сьогодні музей проводить екскурсії, працюючи над збереженням історичних пам'яток, щоб розповісти історію Голокосту. Щорічно його відвідують понад 1,8 мільйона людей.

Експонати музею. Скрин auschwitz.org

Колекція, що рве душу

На порталі меморіалу та музею Аушвіц-Біркенау можна побачити приголомшливу до глибини душі історичну колекцію концтабірних артефактів. Взагалі колекція табору Аушвіц-Біркенау унікальна і є найбільшою у світі.

Колекцію музею можна розділити на такі категорії:

  • роботи, виконані таємно, що показують правду про життя у таборі;
  • ескізи та невеликі предмети, зроблені для особистого користування ув'язненими, що ілюструють потребу в емоційних та естетичних переживаннях навіть у важких умовах табору;
  • роботи, створені ув'язненими-художниками для «Лагермузею», створеного німцями;
  • роботи, створені після війни.

Ув'язнені створювали витвори мистецтва в таборі практично від початку і нелегально, а потім зберігали їх або одразу ж вивозили на волю. У колекції музею дуже багато експонатів, створених таємно: вітальні листівки, предмети повсякденного побуту чи релігійного культу та малюнки зі спогадами про свободу. Особливу важливість мають роботи, що документують реальність табору: портрети інших ув'язнених та малюнки сцен з табірного життя.

За створення творів мистецтва без дозволу табірного начальства існувало суворе покарання. Але чим ще можна було налякати в'язнів Аушвіц?

На замовлення СС ув'язнені робили навчальні креслення, моделі та візуалізації планів розширення табору, наочні зображення для реєстрації хвороб та медичних експериментів. Також створювали роботи, які есесівці відправляли як сувеніри додому: портрети, пейзажі, листівки та предмети ручної роботи.

Експонати музею. Скрин сайту музею auschwitz.org

"Лагермузей" був особливим видом "музею", в якому збиралися предмети, награбовані у людей, депортованих до табору: монети, антикваріат, єврейські молитовники, молитовний одяг та філактерії, витвори мистецтва.

Також музей зібрав вироби, що документують події табору та створені після війни колишніми ув'язненими.

Всі ці експонати можна побачити наживо та онлайн – музей пропонує два типи відвідувань. Окрім традиційного туру автентичним посттаборним простором, можливе і відвідування онлайн. Унікальність онлайн-екскурсії на платформі « Аушвіц на ваших очах » – у прямому контакті з гідом, який однією з 20 мов покаже місце та розповість історію табору. Ця послуга є дуже популярною серед навчальних закладів – від шкіл до університетів.

Теги за темою
Польща
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чуда не случилось: китайский ИИ чат-бот DeepSeek для всех станет платным
Фокус
2025-02-07T11:42:28Z
Часы ожидания, заблокированные номера и потерянные деньги: клиенты говорят, что Vodafone издевается
Telegraf
2025-02-07T11:18:58Z
Черная дыра в соседней галактике бросает в Млечный Путь странные звезды: что происходит
Фокус
2025-02-07T11:15:58Z
Почему нельзя жарить на поцарапанной сковородке: об этом практически никто не знает
TSN
2025-02-07T11:06:55Z
В мозге человека обнаружили микропластик – его в 3 раза больше у людей с деменцией: ученые шокировали открытием
Апостроф
2025-02-07T10:30:45Z
Вокруг Земли появились кольца из-за мощной бури на Солнце: в одном из них нашли нечто необычное
Фокус
2025-02-07T10:27:50Z
Сюрприз для астрономов: изменчивые звезды делают то, чего от них не ожидали
Фокус
2025-02-07T10:15:39Z
Бросит вызов Китаю: в Европе установят рекордную ветряную турбину на 21,5 МВт
Фокус
2025-02-07T10:06:45Z
Какие смартфоны поддерживают спутниковую связь и действительно ли она нужна
Фокус
2025-02-07T10:00:15Z
Рассада оживет на глазах: проверенный способ подкормки растений дрожжами/Настой готовится за несколько часов, а результат всегда поражает
Апостроф
2025-02-07T11:21:06Z
Как заваривать чай в пакетиках, сколько времени настаивать, чтобы напиток был идеальным
TSN
2025-02-07T09:36:55Z
Золотой город мошенников: журналисты посетили странный город в зоне военных действий
Фокус
2025-02-07T09:36:01Z
Эти три привычки разрушают жизнь: от них нужно немедленно отказаться, потому что они все портят
TSN
2025-02-07T07:51:56Z
Как вырасти в руководителя: советы для тех, кто готов к новым вызовам
Marie Claire
2025-02-07T06:57:55Z
Подойдет для поста и вегетарианской диеты: рецепт вкуснейшей капусты с грибами и черносливом
Фокус
2025-02-07T05:42:37Z
Школьники боятся математики: как родительские неудачи влияют на усвоение детских знаний
Знай
2025-02-07T04:21:49Z
Справитесь за десять минут: как приготовить вкусный салат с пекинской капустой
Telegraf
2025-02-07T04:15:26Z
Гороскоп на 7 февраля: именно сегодня есть шанс взять себя и жизнь в руки
Знай
2025-02-07T02:30:51Z
Огонь и черный дым: загорелся российский корабль-разведчик Черноморского флота - что случилось
Comments UA
2025-02-07T11:54:28Z
Истребитель Mirage 2000 разбился во время тренировки: подробности
Comments UA
2025-02-07T11:15:57Z
Перестал выходить на связь: самолет "исчез в полете" после зловещих слов пилота
Фокус
2025-02-07T10:51:26Z
В Брюсселе в четвертый раз за неделю произошла стрельба, есть погибший
Европейская правда
2025-02-07T10:45:05Z
На Буковине в ТЦК умер мужчина: что известно
TSN
2025-02-07T09:42:42Z
Россияне убили бомбой троих жителей Сумщины
Корреспондент
2025-02-07T09:36:59Z
Житель Кривого Рога после ссоры в казино зарезал мужчину. Суд вынес приговор убийце
Telegraf
2025-02-07T09:33:19Z
Грецию всколыхнула серия землетрясений
Gazeta UA
2025-02-07T09:24:09Z
У подростка начались галлюцинации после Revo: врач рассказала, что произошло
Фокус
2025-02-07T09:15:21Z
Экс-чемпион предположил, кто победит в бою Усик - Кличко
Корреспондент
2025-02-07T11:45:59Z
Аморим признался, что имеет решающее слово в трансферной политике МЮ
Корреспондент
2025-02-07T11:18:29Z
Названы потенциальные соперники Альвареса на ближайшие бои
Корреспондент
2025-02-07T10:57:34Z
2 украинца устроили фурор на турнире по сумо: добились лучшего результата за всю историю
Знай
2025-02-07T10:51:11Z
Трабзонспор Зубкова и Сикана интересуется еще одним игроком Шахтера
Корреспондент
2025-02-07T10:36:08Z
"Динамо" продлило контракт с талантливым футболистом
ZN UA
2025-02-07T10:15:13Z
Международная федерация баскетбола продлила отстранение россиян
ZN UA
2025-02-07T09:52:27Z
Альварес подписал долгосрочный контракт с Аль аш-Шейхом
Корреспондент
2025-02-07T09:39:01Z
Промоутер Александра Усика развеял слухи о поединке против перспективного боксера Мозеса Итаумы
Известия Киев
2025-02-07T09:34:57Z
Оборона Покровска от наступления РФ: на Западе указали на большую проблему в ВСУ
Comments UA
2025-02-07T10:12:43Z
Россияне в панике, такого перед переговорами они не ожидали: что происходит
Comments UA
2025-02-07T09:24:46Z
Эти знаки Зодиака достигнут своих целей в 2025 году: кому особенно повезет
Telegraf
2025-02-07T09:15:37Z
Россияне атаковали Хмельнитчину "Шахедами": первые подробности
TSN
2025-02-07T08:06:30Z
Российские войска продвинулись под Покровском в Донецкой области: детали от DeepState
Фокус
2025-02-07T07:51:42Z
ВСУ провернули успешную атаку под Курском: Z-блогеры жалуются на погоду и врут, — ISW
Фокус
2025-02-07T07:42:42Z
"Бросают позиции или отказываются идти в окопы": комбат сообщил о нехватке людей и проблеме с качеством мобилизованных
TSN
2025-02-07T07:18:10Z
"Настоящий бермудский треугольник": оккупанты упорно "лезут" туда, откуда не возвращаются
Фокус
2025-02-07T06:57:31Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-02-07T06:48:35Z
Джулия Фокс явилась "топлес" на модный показ
Фокус
2025-02-07T11:12:02Z
Актер "Властелина колец" Элайджа Вуд женился
Комсомольская правда
2025-02-07T10:57:46Z
Актер-военный Девизоров ошеломил причиной развода с бывшей: "Трудно переживал"
TSN
2025-02-07T10:48:41Z
Национальный отбор на "Евровидение-2025": где и когда смотреть трансляцию финала
ZN UA
2025-02-07T10:27:33Z
Как проголосовать за представителя Украины на "Евровидении-2025": в приложении "Дія" и с помощью СМС/Краткая инструкция на Нацотбор
Апостроф
2025-02-07T10:24:14Z
Украинская победительница Евровидения отказалась становиться легендой/Джамала отпразднует 15-летие с момента выхода ее первого альбома
Апостроф
2025-02-07T10:09:36Z
Стали известны пол и одно из имен ребенка, которого родила Жизель Бюндхен
Фокус
2025-02-07T09:57:54Z
Прожили вместе почти полвека: как выглядит могила мужа Ады Роговцевой, которого не стало 20 лет назад
Telegraf
2025-02-07T09:45:37Z
"Мы—обычные чуваки": группа "ДК Энергетик" о "Евровидении" и саундтреке к "S.T.A.L.K.E.R. 2"—интервью Фокусу
Фокус
2025-02-07T09:42:49Z
"Если правда, то это п*зда": группа Kalush Orchestra отказалась от сбора для ВСУ, пришлось звать "Курган & Agregat"
Знай
2025-02-07T11:51:43Z
Армия РФ находится в минусе - генерал ВСУ
Gazeta UA
2025-02-07T11:48:56Z
Макс заявил, что нужно перевооружить армию США, иначе Америка "проиграет следующую войну"
Лига
2025-02-07T11:36:39Z
Чай замерзает в кружке: женщина раскрыла ужасы жизни в доме на воде
Фокус
2025-02-07T11:36:39Z
Легендарный бомбардировщик B-2 получил новое оружие — супербомбу GBU-57/B MOP
Фокус
2025-02-07T11:36:16Z
В семье есть двое студентов. Какую помощь получит одинокая мать
Telegraf
2025-02-07T11:36:03Z
Группа Kalush Orchestra после громкого скандала на фоне помощи ВСУ вышла с заявлением: "Нам жаль"
TSN
2025-02-07T11:27:47Z
Украинским школьникам в Польше устроят языковые экзамены: что будет с теми, кто не сдаст
Знай
2025-02-07T11:12:09Z
В Украине обнародовали интересные данные о браках во время войны
Апостроф
2025-02-07T11:03:20Z
Сокрушительный удар по здоровью: с чем нельзя пить кофе
TSN
2025-02-07T11:36:06Z
Почему у собаки мокрый нос: ветеринар раскрыл неожиданные факты
GlavRed
2025-02-07T11:27:04Z
Что нельзя делать после инъекций у косметолога, чтобы получить отличный результат
Marie Claire
2025-02-07T11:01:53Z
К чему снится, когда выпадают зубы: толкование сна
Comments UA
2025-02-07T09:12:10Z
Две причины, почему следует регулярно есть черную фасоль
Gazeta UA
2025-02-07T09:03:39Z
На завтрак обязательно нужно много есть: врачи рассказали, почему это очень важно
Comments UA
2025-02-07T08:30:16Z
Найден новый способ приготовить идеальное яйцо: абсолютное совершенство всего за 32 минуты
Фокус
2025-02-07T08:21:22Z
Вейпы не так безопасны, как вы думали: новые открытия ученых
TSN
2025-02-07T07:51:38Z
Очень популярное средство для ротовой полости на самом деле вредит кишечнику: о чем речь
Comments UA
2025-02-07T07:30:49Z
Страны Балтии синхронно отключатся 8 февраля от энергосистем РФ и Беларуси: все подробности
Апостроф
2025-02-07T11:39:30Z
ПриватБанк урезает лимиты на карточках под нуль: что говорят в финучреждении
Знай
2025-02-07T11:30:53Z
Удар по солнечным панелям США и ЕС: Китай ограничивает экспорт важных минералов
Фокус
2025-02-07T11:21:38Z
Фарм-скандал: если цены на лекарства не уймут, будут резонансные увольнения
Корреспондент
2025-02-07T10:36:37Z
Фермеры призвали "Укрзализныцю" не повышать тарифы на грузовые перевозки: приведет к уничтожению бизнеса и потере урожая
Апостроф
2025-02-07T09:48:03Z
Российские металлурги искажают конкуренцию в Европе, поэтому мир должен активнее усиливать санкции – эксперт
Апостроф
2025-02-07T09:42:45Z
Сколько Россия заработала за счет транзита нефти через Украину: стали известны цифры
Comments UA
2025-02-07T09:33:10Z
Курсы доллара и евро завершают неделю снижением
Корреспондент
2025-02-07T09:27:39Z
Задолжали кредит, и даже не догадываетесь: как избежать мошеннических схем и "липовых" займов
Знай
2025-02-07T09:12:54Z
Культовая капсула времени: найден редкий 23-летний Nissan с пробегом 360 км
Фокус
2025-02-07T11:36:22Z
Еще с заводскими наклейками: в Киеве заметили новейшую Skoda Superb 2025, вот он - флагман
Знай
2025-02-07T09:51:55Z
В Украине появится самый дешевый электрокроссовер Kia: подробности и цены
Фокус
2025-02-07T09:30:42Z
Новейший спорткар BMW за $225 000 разбили во время журналистского тест-драйва
Фокус
2025-02-07T08:36:39Z
ArcelorMittal инвестирует в новый завод в Алабаме
Корреспондент
2025-02-06T19:09:42Z
В Европе стремительно снижаются продажи Tesla
Корреспондент
2025-02-06T18:27:37Z
Subaru представила экономичный гибрид и экстремальный кроссовер для бездорожья
Фокус
2025-02-06T16:42:04Z
Мастера превратили старую Toyota 90-х в яркий суперкар
Фокус
2025-02-06T15:57:54Z
Американская мощь: пикап Dodge завелся и поехал после 42 лет простоя в лесу
Фокус
2025-02-06T12:51:36Z
Хочет восстановить Российскую империю. Когда Путин снова нападет на Украину
Telegraf
2025-02-07T11:45:42Z
Запуск "Орешника" по Киеву: действительно ли РФ неудачно использовала свое "супероружие"
Comments UA
2025-02-07T11:45:03Z
Сенат США утвердил нового главу бюджетного управления Белого дома, поддерживающего планы Трампа по сокращению расходов
ZN UA
2025-02-07T11:40:40Z
Данные британской разведки: сколько территории Украина потеряла за последний месяц
Comments UA
2025-02-07T11:39:27Z
В Сирии заговорили о сохранении российских баз
Корреспондент
2025-02-07T11:39:11Z
Торговые войны Трампа: какие риски для Украины/Наша страна может оказаться уязвимой к внешнему влиянию
Апостроф
2025-02-07T11:39:05Z
Kalush Orchestra отказались собирать деньги на дроны для ВСУ
Comments UA
2025-02-07T11:33:55Z
Дональд Трамп отдал приказ в случае повторного покушения на него уничтожить Иран
Известия Киев
2025-02-07T11:31:12Z
Каким будет следующий шаг Ким Чен Ына после отступления северокорейцев в Украине, — СМИ
Фокус
2025-02-07T11:30:55Z