MY.UAНовини
Психологічні механізми виживання під час війни: чому люди йдуть до ворожок чи тарологів?
Психологічні механізми виживання під час війни: чому люди йдуть до ворожок чи тарологів?

Психологічні механізми виживання під час війни: чому люди йдуть до ворожок чи тарологів?

Війна – це один з найбільш руйнівних і травматичних досвідів, який може пережити людство. Вона не тільки призводить до фізичних руйнувань, але й залишає глибокі психологічні рани на душах людей. Тривалий стрес, спричинений небезпекою, нестачею ресурсів, зниженням рівня життя, втратою близьких і загальною невизначеністю, формує нові механізми виживання, які можуть проявлятися у різних формах. 

У таких умовах багато людей починають шукати способи впоратися з емоційним вантажем. І одним із таких способів стає звернення до ворожки (таролога, нумеролога тощо). Які психоемоційні механізми стоять за цим вибором? Чому такі дії сприяють значному погіршенню психологічного стану тих, хто звертається за подібними послугами? Чому запитів до психологів від жертв таких послуг значно побільшало? Спробую дати відповіді на ці запитання.

Як постійна тривога і відчуття безвиході змінюють людину

Війна – це не лише фізичний конфлікт, але й глибокий психологічний стрес, який може тривати довго після її закінчення. Вона викликає широкий спектр емоційних і психічних реакцій, які суттєво впливають на життя людей. 

В умовах війни багато людей стикаються з постійною тривогою, страхом, депресією та почуттям безвиході. Особливо це стосується людей, чиї близькі є військовими. З моменту, коли близька людина йде на війну, вони відчувають цілодобову важку тривогу, яка не покидає їх навіть під час сну.

Коли людина живе під загрозою, її психіка постійно перебуває у стані напруження. Це викликано необхідністю бути насторожі, реагувати на потенційні небезпеки та адаптуватися до нових умов. Постійна тривога може призводити до фізичних і психічних розладів, таких як безсоння, панічні атаки та хронічна втома. Це особливо помітно у людей, які втратили близьких, домівки або засоби до існування.

Глибоке відчуття безвиході через неможливість контролювати власну долю – ще одна емоція, яку може відчувати людина під час війни. Це може призвести до депресії, коли особа втрачає інтерес до життя, відчуває безнадійність та ізоляцію. Депресивні стани можуть ускладнювати соціальну взаємодію та призводити до відчуження від родичів, друзів і спільноти. Так, наприклад, дружини та матері військових відмічають, що їх коло спілкування різко звузилось, бо соціум не зрозуміє їх ніколи.

Війна також змінює світогляд людей. Почуття безпеки та стабільності, які були раніше, можуть зруйнуватися, що веде до переосмислення цінностей, пріоритетів та життєвих цілей. Люди починають шукати нові способи зрозуміти сенс життя, що часто призводить до звернення до альтернативних практик та езотерики.

Механізми адаптації психіки під час війни

У відповідь на численні виклики психіка людини може використовувати різні механізми адаптації. Деякі з них здорові, такі як підтримка з боку близьких, інші – менш адаптивні. Магічне мислення та віра в тарологію можуть розглядатися як один зі способів знайти вихід зі стресової ситуації, даючи людям відчуття контролю, підтримуючи їхню надію та віру в краще майбутнє. Тим більше, що магічне мислення – це еволюційний механізм, який допомагає нам начебто контролювати те, чого ми не контролюємо.

Отож, психологічний вплив війни є багатогранним і складним, і він значно впливає на те, як людина сприймає реальність. А це своєю чергою може спонукати її звертатися до неординарних методів самоусвідомлення та підтримки, таких як, наприклад, тарологія. Ви тільки зверніться з подібним запитом до соціальних мереж або до знайомих – і отримаєте безліч рекомендацій! Причому на будь-який смак та за будь-яку ціну. Клієнтоорієнтованість надавачів таких послуг вражає.

Психологічний феномен магічного мислення

Сучасні психологи вважають, що магічне мислення – це тип мислення, який є одним із різновидів так званого когнітивного упередження або когнітивної ілюзії, тобто ірраціонального, неправильного сприйняття подій навколишнього світу і неправильної інтерпретації причинно-наслідкових зв’язків у надзвичайно складному поєднанні різних процесів у цьому світі.

Магічне мислення – це психологічний феномен, який характеризується вірою у те, що особисті думки, дії або символи можуть вплинути на події у реальному світі, незалежно від логіки чи причинно-наслідкових зв’язків. Це мислення часто виникає у ситуаціях, коли людина відчуває безсилля або безвихідь і шукає способи впоратися з хаосом навколишньої реальності. Воно не засноване на наукових принципах, але воно має глибоке коріння в культурних традиціях і духовних практиках.

Які ж психологічні основи магічного мислення? 

Магічне мислення може виникати як механізм психологічного захисту. Коли людина стикається з небезпекою або стресом, її свідомість може шукати способи знайти сенс у навколишньому хаосі. Віра у магію або надприродні сили може допомогти відчути контроль у ситуації, яка інакше вважалася б безнадійною. Це може бути особливо актуально в умовах війни, коли люди відчувають, що їхнє життя перебуває під загрозою.

Магічне мислення також має значний соціальний та культурний контекст. У багатьох культурах магічні практики та ритуали є невід'ємною частиною життя, що передається з покоління у покоління. Вони можуть включати у себе історії, міфи та традиції, які формують сприйняття світу. У кризових ситуаціях, таких як війна, ці культурні елементи можуть активізуватися, надаючи людям відчуття єдності та підтримки.

У контексті війни магічне мислення може стати важливим способом адаптації до стресових умов. Звернення до тарології та інших форм магії може дати людям відчуття надії, підтримки та можливості змінити свою долю. Це може допомогти зменшити тривогу та страх, надаючи можливість відчути, що навіть у найскладніші часи є спосіб вплинути на своє життя.

Отже, магічне мислення є важливою частиною людського досвіду, особливо в умовах кризових ситуацій, таких як війна. Воно допомагає людям долати стрес, шукати сенс у хаосі та підтримку через альтернативні практики, такі як тарологія.     

«Дружини і матері безвісти зниклих мають абонементи у ворожок»

Працюючи кризовим психологом та здійснюючи підтримку родин безвісті зниклих, полонених та тих, хто чекає військових з фронту, я помітив, що останнім часом кількість звернень з цієї теми суттєво зросла. 

До прикладу, звернулася дружина військового, яка без упину плакала і ледве могла говорити. Вона розповіла таку історію: «Я тільки що вийшла від таролога, яка мене попередила, що, якщо я не заберу чоловіка з війни, через два місяці він отримає важке поранення, його буде чекати дві ампутації! Що мені робити? Як його забрати? Я ж нічого не зможу і буду винна все життя!». І такі запити ми отримуємо чи не щодня.

Дуже болючим питанням є також те, що ворожки роблять бізнес на родинах зниклих безвісти. 

«У нашому місті у дружин і мам безвісти зниклих є абонементи. А що, ні для кого не секрет, що виплати такі родини отримують стабільно, це чималі гроші.  Вони ходять туди кожен місяць, зазвичай до трьох різних, ну, знаєте, щоб напевно. Я теж таким грішила, до тих пір, поки мою душу не розʼятрили вщент і я не звернулася по допомогу до професійних психологів», – розповідає дружина безвісти зниклого військового, яка  шукає його вже майже два роки.

Чому довіряти ворожкам небезпечно?

Відчай, щоденна невизначеність, суцільний біль, страх та зневіра керують близькими родин безвісти зниклих і полонених. Однак зараз я не буду звинувачувати ворожок чи давати поради родинам військових. Натомість хочу показати зворотний бік цієї медалі.

Зі свого досвіду хочу поділитися спостереженнями, чому для людей, які живуть у війні (насамперед родинам військових, полонених, безвісти зниклих), може бути небезпечно довіряти тарологам, нумерологам, езотерикам тощо:

  • ілюзія контролю. Родини, які переживають втрату чи невизначеність, можуть шукати відповіді на свої запитання в тарології та інших містичних практиках. Це може створити ілюзію контролю над ситуацією, але насправді ці методи не можуть надати реальної інформації або допомоги в кризових умовах; 
  • потенційна маніпуляція. Деякі тарологи та езотерики можуть використовувати емоційний стан людей, які переживають втрату, для своїх власних цілей. Вони можуть пропонувати дорогі сеанси або послуги, обіцяючи магічне «вирішення проблем», що може призвести до фінансових втрат і ще більшого розчарування;
  • втрата надії на реальну допомогу. Залежність від містичних практик може спонукати людей ігнорувати реальні джерела допомоги, такі як психологи, соціальні служби або організації, що спеціалізуються на підтримці родин військових. Це може призвести до відсутності необхідної підтримки та ресурсів для подолання стресу й травми;
  • непередбачувані та неточні прогнози. Прогнози, які роблять тарологи чи нумерологи, часто є загальними та не мають конкретних підстав. Це може викликати у людей хибні очікування або надії, які зрештою призводять до розчарування і погіршення психоемоційного стану;
  • психологічний тягар. Ті, хто довіряє магічним практикам, можуть переживати ще більше стресу, якщо прогнози не здійснюються або якщо інформація виявляється неправильною. Це може погіршити їхній психологічний стан і призвести до почуття безвиході;
  • соціальна ізоляція. Залучення до містичних практик може призвести до ізоляції від родичів, друзів і спільноти, які можуть не поділяти таких вірувань. Як наслідок – може посилитися відчуття самотності та безпорадності в умовах війни.

Де ж шукати підтримку?

У світі, де невідомість очікує на кожному кроці і темрява війни затягує у свою безодню, людина шукає світло, яке вказує шлях. Але чи завжди те світло є правдивим? Довіряючи магії карт чи чисел, легко заблукати у лабіринті ілюзій, де істина може бути замаскована за завісою бажань. У темряві блукають не лише страхи, але й фальшиві обіцянки.

Коли серце сповнене тривоги, важливо пам'ятати: справжня сила криється не у таємничих символах, а в людях, що готові вислухати, підтримати і зрозуміти. Чи знайдеться той, хто зможе провести крізь хаос, чи залишимося ми наодинці з нашими сумнівами, вірячи у те, що може бути, але ніколи не стане реальністю? 

Родини військових, полонених та безвісти зниклих потребують надійної інформації та підтримки у складних ситуаціях. За те, що нібито бачать тарологи, нумерологи та інші подібні «спеціалісти», вони не несуть жодної відповідальності. Навіть попри те, що це відверто суперечить реальності й у подальшому травмує людину.

Довіряти цим людям небезпечно, оскільки це може призвести до хибних очікувань, фінансових витрат і втрати можливості для отримання реальної допомоги. Шукати підтримку найкраще у професіоналів, які мають відповідну підготовку та досвід у сфері психологічного здоров'я і соціальної допомоги.

Якщо потребуєте підтримки, фахівці Гарячої лінії Українського ветеранського фонду безплатно надають підтримку щодня та цілодобово: 0 800 332 029. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Очищення пам'яті на смартфоні — як зробити без видалення додатків
InternetUA
2025-01-27T08:10:05Z
Знадобиться мікроскоп: програміст розробив найменшу версію гри Snake, використовуючи субпікселі
InternetUA
2025-01-27T07:40:39Z
YouTube почав показувати 3-годинну рекламу без опції «пропустити» — щоб побороти блокувальники
ITC
2025-01-27T07:37:37Z
Meta пропонує творцям угоди для просування Instagram у TikTok, Snapchat і YouTube Shorts
InternetUA
2025-01-27T07:31:05Z
Google посилює боротьбу з фейковими відгуками після розслідування у Великобританії
InternetUA
2025-01-27T07:16:41Z
Батареї грітимуть вдвічі потужніше: сантехнік розкрив головний секрет
24tv
2025-01-27T06:57:49Z
iPhone SE 4 з камерею, як у iPhone 14: перші фотографії моделі
InternetUA
2025-01-27T06:43:56Z
Функція SOS на Apple Watch врятувала життя лижнику
InternetUA
2025-01-27T06:22:59Z
Обійдетеся без айфону: топ-3 телефони з хорошою камерою до 4000 гривень
Telegraf
2025-01-27T06:06:29Z
Якщо ви побачили на годиннику 08:08, зробіть ось це – і вас все життя переслідуватиме успіх
TSN
2025-01-27T08:06:53Z
Удача на їхньому боці: 5 знаків зодіаку, яким пощастить у 2025 році
GlavRed
2025-01-27T08:00:55Z
Енергетичний сніданок без цукру за хвилину: записуйте рецепт особливої вівсянки
Gazeta UA
2025-01-27T07:54:29Z
Що буде, якщо використовувати кондиціонер для одягу: головні плюси та мінуси
24tv
2025-01-27T07:48:40Z
Диван своїми руками за 1000 гривень: ідея, як зробити стильні меблі для дому
24tv
2025-01-27T07:33:55Z
Згадаєте смак дитинства: як приготувати смачний пісочний пиріг
Telegraf
2025-01-27T07:12:22Z
Хто зі знаків зодіаку зустріне справжнє кохання у лютому 2025
24tv
2025-01-27T07:06:34Z
Раки – шукайте допомоги друга, Діви – час вдатися до змін: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-01-27T04:33:19Z
Готується елементарно, а виходить дуже смачним: приготуйте цей рибний пиріг
Telegraf
2025-01-27T04:15:55Z
Атака дронів на Прикарпаття: на об’єкті інфраструктури ліквідовують пожежу
УкраинФорм
2025-01-27T08:00:30Z
Швеція затримала судно після пошкодження латвійського підводного кабелю
Европейская правда
2025-01-27T08:00:07Z
У Василькові співробітник СБУ збив дитину на переході
Украина Криминальная
2025-01-27T07:57:19Z
Четверо людей загинули внаслідок ДТП на Львівщині
Украина Криминальная
2025-01-27T07:49:06Z
У Дніпрі побиті три багатоповерхівки внаслідок атаки ворожими безпілотниками: фото
TSN
2025-01-27T07:45:52Z
Атака РФ на Івано-Франківщину: рятувальники гасять пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T07:42:43Z
У французькій Бретані почались найбільші за кілька десятиліть повені
Европейская правда
2025-01-27T07:37:45Z
На Хмельниччині внаслідок атаки російських безпілотників пошкоджений будинок
УкраинФорм
2025-01-27T07:33:33Z
Жінка перерахувала фейковому лікарю ООН 330 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-27T07:28:30Z
Марку Сілва: У Манчестер Юнайтед був один удар у площину воріт і вдалий рикошет
Football.ua
2025-01-27T08:01:58Z
Де Йонг – після 7:1 з Валенсією: Звісно, ​​за Ла Лігу можна боротися
Football.ua
2025-01-27T07:40:44Z
Баскетбол: Ягупова набрала 15 очок в Іспанії, у Юркевічус 22 підбирання в Італії
УкраинФорм
2025-01-27T07:33:10Z
Флік прокоментував майбутнє Еріка Гарсії та Фаті в клубі
Football.ua
2025-01-27T07:22:45Z
Сантос досяг усної угоди про перехід Неймара
Football.ua
2025-01-27T07:22:11Z
Стали відомі пари 1/4 фіналу чоловічого ЧС-2025 з гандболу
УкраинФорм
2025-01-27T07:21:44Z
Мбаппе знадобилось 19 матчів Ла Ліги за Реал для першого хет-трику — як і Роналдо
Football.ua
2025-01-27T06:55:03Z
Розклад чемпіонату Європи-2025 з біатлону
УкраинФорм
2025-01-27T06:51:05Z
Пеллегріні: Побачив, що Довбик дуже мотивований забити, тому віддав другий пенальті
Football.ua
2025-01-27T06:49:27Z
Вода набула яскраво-рожевого кольору: під Києвом зафіксовано серйозне забруднення водойми
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T08:12:19Z
Загострення ситуації в Часовому Яру: військовий експерт повідомив, що відбувається
Политека
2025-01-27T08:01:46Z
Температура не опуститься нижче +4 градусів: чого ще очікувати від погоди у Києві
Telegraf
2025-01-27T08:00:26Z
Українські війська просунулися на Курщині та відновили позиції в Торецьку – ISW
iPress
2025-01-27T07:55:33Z
Експерти ISW проаналізували дії росіян навколо Великої Новосілки
Gazeta UA
2025-01-27T07:51:13Z
На Харківському напрямку росіяни чотири рази штурмували позиції Сил оборони, на Куп’янському за добу відбулося 11 атак окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-27T07:46:06Z
Волонтери розповіли щемливу історію про пса родини, яка загинула внаслідок обстрілу у Броварах
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T07:39:37Z
У Києві графіті з Єрмаком, яке розкритикували соцмережі, протрималося близько доби
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T07:39:05Z
З тенденцією до потепління: синоптики дали прогноз на лютий
TSN
2025-01-27T07:36:55Z
Ексдружина Дмитра Ступки зізналася, чому вона розлучилася з актором
Фокус
2025-01-27T08:06:50Z
Крістен Стюарт дебютувала у музиці
1News
2025-01-27T07:57:20Z
Ведучий Нового каналу Фіма Константиновський оголосив про заручини з коханою
Комсомольская правда
2025-01-27T07:43:29Z
"Рекомендую її всім лідерам": Білл Гейтс назвав свою улюблену книгу про штучний інтелект
24tv
2025-01-27T07:42:50Z
Статевий “гігант” з університету ім. І. Карпенка-Карого. Студентки та акторки звинувачують керівника Молодого театру в сексуальних домаганнях
Украина Криминальная
2025-01-27T07:39:56Z
Кухонні шафи Емми Стоун зруйнували стереотип про білий колір
24tv
2025-01-27T07:27:14Z
Олег Винник несподівано показався в патріотичній футболці та заговорив про свої концерти
24tv
2025-01-27T07:21:37Z
Третя аварія за рік: син-бунтар Джолі та Пітта влаштував ДТП
GlavRed
2025-01-27T00:27:42Z
Олег Винник засвітився перед концертами - показав смішний танець через Таюне
GlavRed
2025-01-26T23:27:53Z
В Україні та у світі вшановують пам’ять жертв Голокосту
УкраинФорм
2025-01-27T08:12:03Z
Міноборони визначило резервні центри для допомоги звільненим із полону військовим
УкраинФорм
2025-01-27T08:03:36Z
Національний військовий меморіал: як непрозорі тендери та відсутність чіткої комунікації вчергове руйнують довіру до держави
Детектор М
2025-01-27T08:01:03Z
Не тільки Бабин Яр. Які регіони України найбільше постраждали під час Голокосту
Telegraf
2025-01-27T07:57:56Z
Українські розробники представили новий бойовий дрон на оптоволокні з дальністю 41 км
InternetUA
2025-01-27T07:55:57Z
Польща прийняла цифрові ідентифікаційні картки
InternetUA
2025-01-27T07:46:37Z
Перші військові з 10 бригад пройшли навчання на офіцерів соціального супроводу
УкраинФорм
2025-01-27T07:39:50Z
Правила демобілізації 2025: хто зможе звільнитись з ЗСУ з 1 лютого
Фокус
2025-01-27T07:36:44Z
Зможете обирати зміну. Пенсіонерам в Україні пропонують непоганий варіант підзаробітку
Telegraf
2025-01-27T07:36:01Z
Шокована 76-річна прабабуся дізналася про свою вагітність
TSN
2025-01-27T08:06:04Z
Моніторинговий візит до Збаразької спеціалізованої туберкульозної лікарні №63 для засуджених жінок: 8 випадків зафіксованих травм
Украина Криминальная
2025-01-27T07:15:49Z
Аналіз на хелікобактер пілорі: кому потрібен та як відбувається
24tv
2025-01-27T06:06:53Z
МОЗ пояснило, як безплатно отримати психологічну підтримку у межах медгарантій
УкраинФорм
2025-01-27T04:57:37Z
Про які хвороби сигналізують жахливі сни: згадайте свої видіння
Gazeta UA
2025-01-26T22:36:56Z
Яким чином ракові клітини "маніпулюють" імунною системою
24tv
2025-01-26T18:21:49Z
Замініть масло на ці продукти: найкорисніші для здоров'я альтернативи
24tv
2025-01-26T16:39:46Z
Як позбутися болю в суглобах: народний рецепт, який завжди допомагає
Знай
2025-01-26T15:51:47Z
Миттєво зіпсуєте смак: що не варто робити з пакетиками чаю
Gazeta UA
2025-01-26T15:09:19Z
Стало відомо, чи загрожує українцям різке зростання цін на олію
AgroNews
2025-01-27T08:10:51Z
Українці за рік витратили на нові авто рекордну суму
Gazeta UA
2025-01-27T08:10:01Z
Майже сотню українських компаній позбулися російського сліду за останні пів року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T08:07:58Z
До Москви через Волинь? Над Україною пролетів турецький пасажирський літак
Telegraf
2025-01-27T08:06:25Z
Ціни на тепличні огірки знизилася на 11% - EastFruit
УкраинФорм
2025-01-27T08:03:42Z
Скільки українці заплатять за бензин у лютому
ТСН
2025-01-27T08:03:23Z
За скільки можна купити валюти на ринку після вихідних
24tv
2025-01-27T08:03:00Z
Oracle і Microsoft ведуть переговори про придбання TikTok
InternetUA
2025-01-27T08:01:11Z
Зернові вантажі — беззаперечний лідер у контейнерних перевезеннях залізницею
AgroPortal
2025-01-27T08:00:15Z
Лише гібрид: новий кросовер Toyota RAV4 “засвітився” без камуфляжу
AutoGeek
2025-01-27T08:06:42Z
Новий Toyota RAV4 розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-01-27T07:19:55Z
Tesla – не лідер: названі найбільш популярні електромобілі у Китаї на початку року
AutoGeek
2025-01-27T07:12:51Z
Злиття Honda та Nissan: з'явились нові подробиці, яким зрадіють водії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T06:54:45Z
Тарифні війни: BMW приєднався до позову китайських автовиробників проти Євросоюзу
ЗаРулем
2025-01-27T05:42:21Z
Сюрприз для водіїв: чому китайські авто можуть стати проблемою через 5 років
Хвиля
2025-01-27T05:24:25Z
KIA відкликає понад 80 тисяч автомобілів у США
Корреспондент
2025-01-26T17:27:28Z
Нова Toyota Crown: позашляховий седан нового покоління
360ua.news
2025-01-26T17:06:37Z
"Лада" стає розкішшю для росіян: порівняння цін у 2021 та 2025 роках
Telegraf
2025-01-26T16:54:06Z
ЗМІ: Угорщина заблокувала спільну заяву ЄС про невизнання "переобрання" Лукашенка
Европейская правда
2025-01-27T08:13:21Z
Колумбія вводить проти США дзеркальні мита: Вашингтон у програші
1News
2025-01-27T08:12:38Z
В РНБО відреагували на заяву Лукашенка про «білоруських миротворців»
ZN UA
2025-01-27T08:12:34Z
Очільники СКУ подякували Сергію Кислиці за віддану службу Україні
УкраинФорм
2025-01-27T08:09:37Z
Трамп ухвалить рішення щодо TikTok протягом 30 днів. Список потенційних покупців росте
AIN
2025-01-27T08:06:25Z
Соратник Трампа розкритикував його помилування учасників штурму Капітолія 6 січня
Европейская правда
2025-01-27T08:01:14Z
Литва замінує всі прикордонні з РФ мости та встановить бетонні загородження для «зупинки російських танків»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-27T07:57:04Z
Ізраїль почав відправку в Україну зброю, захоплену в Лівані, - ЗМІ
Комсомольская правда
2025-01-27T07:55:58Z
ЦВК Білорусі оголосила попередні результати «виборів»: за Лукашенка - майже 87%
УкраинФорм
2025-01-27T07:55:53Z